6.4 Verschil filosofie en godsdienst

Vergelijkbare documenten
Lesfiche 2. Rooms-katholieke godsdienst

Winkelen in het bos?

Leerlingen maakten reeds kennis met het toepassingsgebied biochemie. De leerlingen hebben al analyserend en onderzoekend gewerkt.

TAALBESCHOUWING: BEPALINGEN

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Anmami Verhulvelrij Groep 7abcd

Accent op beweging. Aan al deze doelen wordt gewerkt, toch duidt u best aan welke u in de verf wil zetten.

Algoritmes in het dagelijks leven:

TROETEL JE NIEUWE KIND MAAR

Drents Museum. Wat als de stoel van meneer Rietveld kon praten? Groep 3 Les 1 Pratende dingen

Lesvoorbereiding 7. Hachtsesteenweg Brussel tel: en fax:

Suggestie De opdracht van het werkblad Plaatsen langs de Schelde kan ook als huiswerk opgegeven worden of in zelfstandig werktijd gemaakt worden.

Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

DOELSTELLINGEN LEERINHOUDEN ONDERWIJS- EN LEERACTIVITEITEN (STRATEGIE) MEDIA EN WERKVORMEN

Les 2 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Dag 1 Kaders vol kunst!

Je eigen potje koken: VOEDING Leerkrachtenbundel

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Een voorstelling voor groep 5 en 6 van het primair onderwijs door Het Houten Huis

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Anmami Verhulvelrij Groep 7abcd

afrondende suggesties worden gebruikt om dieper op het onderwerp in te gaan als daar tijd voor is.

Voedsel onder de loep

Duur van de les Introductie (gesprek) 15 minuten Kern (reflecteren en controleren met werkblad) 30 minuten Afsluiting, uitleg volgende les 5 minuten

Dit boekje hoort bij het project

LEERJAAR 3 WERELDORIËNTATIE

Doelgroep. Lesdoelen. Materialen. Experimenteren met Biochemie / Bioplastic

Kraanwater, je hebt het elke dag nodig. Om te drinken bijvoorbeeld, maar

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Sta in je recht. Lessen over (kinder)rechten voor PO

werkbladen, telefoons en opnametoestel

Cijfer kunstzaal. Prima Leuk, leerzaam 9 Heel tevreden

Lekker belangrijk. Handleiding voor leerkrachten en ouders. - Samen in de klas -

Wat is herdenken? Volledige lesmodule: 60 min

Uw leerlingen gaan bij het onderdeel Nederlands aan de slag met woorden uit 2017 en jongerentaal.

De ware plaag van het onderwijs: ouders

Hallo, Als je vragen hebt tijdens het invullen, vraag die dan aan jouw docent(e). Bedankt voor het invullen van de vragenlijst!

Logisch toch / Ijsblokchallenge

Groep Inleiding. 2. Het invullen van leerling informatie. 3. Maken van voorbeelden voor de testafname

Oriëntatie: Samen Scholen Beeldende Kunsteducatie. Helma Molenaars en Grada Buren.

Hallo, Als je vragen hebt tijdens het invullen, vraag die dan aan jouw docent(e). Bedankt voor het invullen van de vragenlijst!

Hallo, Als je vragen hebt tijdens het invullen, vraag die dan aan jouw docent(e). Bedankt voor het invullen van de vragenlijst!

M-decreet: redelijke aanpassingen 1

Bij voorkeur hebben de lln het onderzoek werken met vaste stoffen uitgevoerd.

Werkloos, hoezo? Bij lesmateriaal, bij deze les op de site, vind je het nodige lesmateriaal voor deze les:

Tijd. 10 min. 55 minuten

Wat goed dat je geïnteresseerd bent in de stage '' Leer ze 'n Lesje "voor jouw MaS bij Amnesty International!

Onderwerp. Voorkennis. VVKBaO

WIJ DENKEN OVER DE MENS EN HET GOEDE. Verwerkingsboek. Philippe Boekstal DAMON. Boekstal, vwb WD denken mens en goede.indd :32

WHO AM I - ONLINE? EEN LESBRIEF OVER ONLINE IMAGO TER VOORBEREIDING OF NA AANLEIDING VAN DE 2.0 VAN STUDIO BOCK&BAAS

NEDERLANDS INSTRUCTIE. Doelen. Instructie van de les

Flevolandse Verhalen. Lesvorm: onderwijs-leergesprek en creatieve opdracht. Duur: gemiddeld zo n 2 uur per opdracht.

TIMING DOELSTELLINGEN LEERINHOUDEN ONDERWIJS- EN LEERACTIVITEITEN (STRATEGIE) MEDIA EN WERKVORMEN I. Inleiding

EEN GOEDE VOORBEREIDING IS HET HALVE WERK. Plannen en evalueren van een activiteit. Inhoud

4.1 Het uitdelen van de antwoordbladen en de testboekjes.

Zelfstandig naamwoord

Dag 2 Gevoelensgedichten

Leren als een expert!

Dobbelstenenrace LESRICHTLIJN OVERZICHT LES LESDOELEN MATERIALEN, MIDDELEN EN VOORBEREIDING. Opstarten - 15 minuten

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Werkvorm 1: "Je laatste Whatsapp, Sms, Ping of Tweet"

Assessment as learning. Van lesgeven naar leren. Over leren, ontwikkelen en vormen. Over aanleren en toepassen. Hoe doe ik dat in mijn school?

lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

- Laat de leerlingen afbeeldingen zien van gebouwen door de jaren heen met verschillende architectuur.

NEDERLANDS INSTRUCTIE. Doelen. Instructie van de les

Een verhaal schrijven

Presentatie over de Oudheid. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

1 Lesvoorbereiding TIMING DOELSTELLINGEN LEERINHOUDEN ONDERWIJS- EN LEERACTIVITEITEN (STRATEGIE) MEDIA EN WERKVORMEN

Instructie voor de afname

Fiche 2: Proactieve klasmanagementstrategieën

Je eigen nieuwjaarsbrief

Kinderboeken in de klas. Begeleidingsbrochure voor leerkrachten

DODE HOEK.

Lesbrief Assenstelsels. Versie 1

Waarom hebben rijkere mensen minder kinderen?

Verwerkingsopdrachten bijhet hoofdstuk Mondelinge opdrachten geven Doelstelling 3.

Les 1: Een verhaal dat zich afspeelt in de toekomst

door Sanne Pittomvils Werkbundel Thema School Basiswoordenschat Doewoorden

ZET DE BOXEN AAN! Kijk op de week. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Technieken Gespreksstructurering

Mediawijsheid. Auteursrecht bij foto s. Voorbereiding. - De leerlingen begrijpen het verschil tussen eigen gebruik van een foto en een

Sorteer netjes! 1. Knip de kaartjes van bijlage 1 uit. Sorteer

Het leesspel Voorbereiding: Doel van het spel: Het spel:

Lesfiche 1. Rooms-katholieke godsdienst

Soorten gezinnen. 2. Vakgebied en vakonderdeel: Wereldoriëntatie / Godsdienst. Eerste graad Tweede graad Derde graad

Primair Onderwijs. 6 lessen

SAMENVATTEND RAPPORT. van het inspectieonderzoek bij. rkbs "De Notenboom"

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Dimanida Kemkievelden Groep 7abcd

Dag 3 Gekke dieren. Lesdoelen. Materialen. Voorbereiding. Coöperatieve werkvormen in deze les

DE INFOBEURS. Beroepsopleiding, werk, werkervaring, stage. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Een therapeutisch voorleesverhaal voor jonge kinderen van gescheiden ouders. Via-Art. Door Shantella de Visser, Via-Art.nl

Evaluaties. Milou Visser Iselinge Hogeschool

Opdracht 3.3, 3.4, 3.5 en 3.6

Leren & Leven in het Primair Onderwijs

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Bijlage 7. Klassenorganisatie. 1. Tafel leraar In orde? Kun je de hele klas in de gaten houden als je achter je tafel zit?

richten de kinderen het restaurant bij de safarihoek in en hebben een gesprek.

Voorwaardelijke vaardigheden. Lesactiviteit

The knight s tour. Het paard in schaken beweegt als volgt: Steeds 1 vakje in een richting en 2 in een andere richting, of omgekeerd.

Praktisch: Inhoudelijk: Thema: een dag uit het leven van een kind in België en in Dogbo, focus op watergebruik

Transcriptie:

6.4 Verschil filosofie en godsdienst! $ %% 1

' ) * + +, -. / + + 0 0 1 / 2 3 1 0 *445647 2 Socrates probeerde met kleine opbouwende vragen zijn gesprekspartner naar het juiste antwoord te leiden. Hij zag een overeenkomst met een vroedvrouw. Deze helpt een kind geboren worden, Socrates helpt de kennis die 2

) 9,-,- + + / <= > / % % %$ % + ) % % % % % % >? +, -, 0 -! / @ ' 2 reeds in je hoofd zit naar buiten te brengen. Hij denkt dat de kennis reeds in de mensen schuilt en dat je die door de juiste vragen te stellen naar buiten kan brengen. 3

/ > > +!! 71 0 A B B C 3 3 * D 1 E 71 % % 33 0 371 F,) -, - B 4

B B / / G *) 1 3H1 G3 G B 1, I *3 - B B / GG J % % *H1 B % % B 0 3 3.2. Ervaren van tijd aan de hand van een zandloper 10' Opdrachtvorm Klassikaal + individueel De leraar zorgt voor een zandloper van 5 minuten. De leraar toont de zandloper en laat deze werken. De leerlinge verzamelen zich rond de zandloper en proberen vijf minuten heel rustig te zijn. De lkr. laat de leerlingen verwoorden of de zandloper lang blijft lopen, of de vijf minuten lang duren. De leerlingen bedenken allemaal dingen die je gedurende vijf minuten kan uitvoeren. bijvoorbeeld een puzzel maken, naar het toilet gaan, een tekening maken op het bord, 3 keer rond de speelplaats lopen, een boekje lezen... ) De leerlingen voeren de opdrachten in verschillende groepen uit terwijl de zandloper loopt. Ze denken deze te kunnen beëindigen in 5 minuten. Achteraf stelt de leraar enkele vragen - Wat duurde langer dan je verwacht had? - Wat duurde korter dan je dacht? De leraar neemt 2 activiteiten die wel vijf minuten. De leraar stelt nog enkele vragen - Dacht je dat deze 2 dingen even lang gingen duren? - Hoe komt het dat jullie dachten dat ze niet even lang duurde? 5

' + <> % %+ % % % % % % % + % % + C + / <> % + <C % + 0 <> % +1 <+ % % 9% + > %. F F K.,-, - F,C - ) 3? 6+/E 6C E 6/C! K/C /$E @ ' / C 6

/! C > > D,- > / ' D %%! B B B D > > ) 7

B B D 1 B ' '!, - B ' / B C /

/ 0, - D / 0 >, -, - D ' 9 +! $! @, L- 1 1 D.. ) *- 3- > G- $ 5-7-, - 9

M- N- /CC K )>0 + > )/C K )>00 C Niveau 2 e / 3 e graad Iets of iemand missen duidt op een afwezigheid. Dit wil zeggen dat het eerst aanwezig is een aanwezigheid die je belangrijk vond. Anderzijds kan missen ook op ontbreken duiden. Bijvoorbeeld je kan de tafel dekken en plots constateren dat je iets mist. Dit betekent niet dat het eerst was, wel dat het niet volledig is, dat iets ontbreekt om jouw beeld dat je voor ogen had volledig te maken. Dit begrip van volledigheid kan zelfs zich uitrekken tot het begrip harmonie. Harmonie duidt op volledigheid. Het missen van iets is bijgevolg een vorm van disharmonie. We kunnen zelfs iets missen zonder dat we precies aan kunnen geven wat we missen. Wat wel duidelijk is, is dat gevoel van disharmonie. / 6E Maak een TOP 5 van dingen, dieren, mensen. die je zeker niet zou willen missen en waarom. Bespreek met je klasgenoten %! * 3 ',-,-,-,- G K 5 ) ) ) 10

) ) 7 D M @ D ' 0 ) N I ) ' 4 0 11

*H ) > > ** D F > 12

' ) OP + ) ) OP * 3 G 5 7 M N I 4 *H ** *3 *G *5 *7 *M *N *I *4 3H 3* 33 3G 35 37 3M 3N 3I * 3 G 5 7 M N I Q 4? *H ** *3 *G *5 *7 *M *N *I *4 3H * 3 G 5 13

7 M N I 4 *H ** *3 *G *5 *7 *M *N *I *4 3H 3* * 3 G 5 7 M N I 4 *H ** *3 *G *5 *7 *M *N *I *4! * 3 G 5 7 M N I 4 *H ** *3 *G *5 *7 *M *N *I *4 3H 3* 33 3G 35 37 3M 3N * 3 G 5 7 M N I 4 *H ** *3 *G *5 *7 14

*M *N *I *4 3H 3* $ * 3 G 5 7 M N I 4 *H ** *3 *G *5 *7 *M *N *I *4 3H 3* 15

!! 71 0 A B B C 3 3 * D 1 E 71 % % 33 0 371 F,) -, - B B B / / 16

GG J % % *H1 ' B % % B 0 + <> % %+ % % % % % % % + % % + C + / <> % + <C % + 0 <> % +1 <+ % % 9% + > % 17

/CC K )>0 + > )/C K )>00 C Niveau 2 e / 3 e graad Iets of iemand missen duidt op een afwezigheid. Dit wil zeggen dat het eerst aanwezig is een aanwezigheid die je belangrijk vond. Anderzijds kan missen ook op ontbreken duiden. Bijvoorbeeld je kan de tafel dekken en plots constateren dat je iets mist. Dit betekent niet dat het eerst was, wel dat het niet volledig is, dat iets ontbreekt om jouw beeld dat je voor ogen had volledig te maken. Dit begrip van volledigheid kan zelfs zich uitrekken tot het begrip harmonie. Harmonie duidt op volledigheid. Het missen van iets is bijgevolg een vorm van disharmonie. We kunnen zelfs iets missen zonder dat we precies aan kunnen geven wat we missen. Wat wel duidelijk is, is dat gevoel van disharmonie. / 6E Maak een TOP 5 van dingen, dieren, mensen. die je zeker niet zou willen missen en waarom. Bespreek met je klasgenoten. > > D,- > / ' D 1

%%! ' ' ) D /,*44*- ' E $,> 4H 77NG HM7 G- ' $,> 4H 77NG 37* M- ',4H 77NG *4G 7- ',4H 77NG 35G 7- ' $ >,*443- ' C,3HHH- )'Q 0 K D K,*444- @ 0,3HH*- 0 D C D,3HHH- FF? FF FF FFFF 19