Docentenhandleiding vo Les over virtual reality voor de onderbouw van het vo

Vergelijkbare documenten
Docentenhandleiding po Les over virtual reality voor groep 7 en 8 van het po

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Sire Filmpjes maken - Docent

Virtual Reality Concept Challenge Introductie Virtual Reality MBO

Website maken Mediawijsheid lessen Juli 2013

Handleiding Docent 1

Docentenhandleiding Digitale les Studiekeuze123

Verlegen om woorden Lesbrief voor vmbo

Lesbrief verslaving aan games of sociale media

Winkelen in het bos?

GELOVEN IN DE WERELD LESBRIEF VOORTGEZET ONDERWIJS TOT ZIENS IN 0NS MUSEUM! GELOVEN IN DE WERELD PAG > 1

Eigen werk maken. Kunstwerk namaken. Lesformat onderzoekscyclus kunstles (OOL) Lisanne Vinke Verwonderen Introduceer het kunstwerk.

Leren en ervaren in een schijnwereld Virtual reality en serious gaming in zorg en onderwijs

Handleiding voor de digitale les Internet in 2025 Kinderen tekenen de toekomst

Workshop: Virtual Reality in het klaslokaal. Guido Wiemer

Jeugd Verkeerskrant 7 Zie je mij?

Duur van de les Introductie (gesprek) 15 minuten Kern (reflecteren en controleren met werkblad) 30 minuten Afsluiting, uitleg volgende les 5 minuten

Informatie voor de leerkracht Introductie nieuw concept (pagina 1) Programmeren met Bomberbot (pagina 1)

docentenhandleiding Sprekende beelden in de klas

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

FOTO S EN VIDEO S MAKEN

OPDRACHT Zeeuwse Havens

Sterker naar het mbo. Docentenhandleiding. Januari 2018 Spirit4you.

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

De ideale duurzame stad! 10-14

MINDSTORM LEGO ROBOTS

SCHRIJF HET VERVOLG SCHRIJF HET VERVOLG KIJKEN, VOELEN, MAKEN KIJKEN VOELEN NADENKEN MAKEN WETEN

Integratie. Wat weten we over nieuwkomers? 3 VMBO. docentenhandleiding

Handleiding voor docenten op het voortgezet onderwijs en middelbaar beroepsonderwijs

Stripverhaal maken Mediawijsheid lessen Juli 2013

Jong in Brabant docentenhandleiding

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

Mocht u 0-phobia nog steeds niet kunnen downloaden, mail dan naar 0-

Van afvalberg tot afvaldal

de koude oorlog geschiedenis Tijdens de Koude Oorlog stonden er twee grote machtsblokken kinderen. Maak dan gebruik van het werkboekje (zie bijlage).

Tijdzones. geschiedenis. In dit thema verdiepen kinderen zich in een van de tijdvakken. onderstaand filmpje bekijken over het maken van een digitale

Sparen & lenen. Docentenhandleiding bij de interactieve les in LessonUp voor de onderbouw van het voortgezet onderwijs

Casus - Onderzoekend Leren. Geluid in de klas

HOI, WIJ ZIJN KITE. Wij bedenken, experimenteren en maken samen.

Vincent-stripverhaal MAKEN VOELEN SAMENWERKEN KIJKEN. Expertisecentrum Kunsttheorie Primair Onderwijs

Lesbrief: Mediawijs Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

Cultuureducatie met Kwaliteit

Vertel: Dit is de eerste les van een serie van vier lessen. In die lessen gaan we het hebben over media en mediawijsheid. Aan het eind van deze serie

algemeen uitgangs punten voor de film Maak een scenario Scene 1 Scene 2 Sprekende beelden in de klas

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

OPDRACHTEN BIJ THEMA 11 BELEID

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

Spinternet stappenplan

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Tweede wereldoorlog:

Augmented Reality in Aurasma

WIE GOED ONTMOET DISCUSSIELES OVER EEN MAATSCHAPPELIJK DILEMMA DAT GEPAARD GAAT MET DIEPE HERSENSTIMULATIE

Nationaal Gevangenismuseum

Heb je een vraag over Meet the Professor? Stuur ook dan even een bericht naar Eline.

Migratie. Ik vertrek - Zij vertrokken VMBO 2. docentenhandleiding

WELKOM BIJ BOMBERBOT! LES 1: WAT IS PROGRAMMEREN LES 1: WAT IS PROGRAMMEREN WAAR GAAT DEZE LES OVER? INTRODUCTIE

Fase Ontdek en onderzoek

Integratie. Wat weten we over nieuwkomers? Docentenhandleiding

Analytisch denken Het oplossen van problemen door vragen te ontleden in kleinere delen, verbanden leggen en logische conclusies trekken.

Tweede wereldoorlog:

Introduceren thema Broeikaseffect. Startopdracht. gekeken. Thema: Broeikaseffect. laten stoppen? centraal:

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

HOERA, een meisje Ondertitel: Analyseren

Wat is de aanleiding?

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

Het Ontwikkelteam Digitale geletterdheid geeft de volgende omschrijving aan het begrip digitale technologie:

Handleiding voor de digitale les Internet in 2025 Kinderen tekenen de toekomst

behorende bij de website hoeextreembenjij.nl

Elke groep van 3 leerlingen heeft een 9 setje speelkaarten nodig: 2 t/m 10, bijvoorbeeld alle schoppen, of alle harten kaarten.

Bouw snel en eenvoudig een eigen mobile Virtual Reality app

China Pagina 1. - Wie nodig jij uit voor een Chinese maaltijd? -

Voordelen van consumentengedragonderzoek in een virtuele wereld

Migratie. Ik vertrek - Zij vertrokken 2 HAVO\VWO. docentenhandleiding

Hoe aardgasvrij woon jij?

The NN gadget, your chance to catch it!

MEDIAWIJSHEID MAAK JE EIGEN JOURNAAL / WERKEN MET EEN GREEN SCREEN PROJECT DOCENT WEGING PROJECT

Docentenhandleiding Derde Kamer - Handboek Politiek 2

Lesbrief voor het voortgezet onderwijs. voorstelling BROOS

Introductie. Onzichtbaar op internet. GEMAAKT DOOR: Redactie i-respect. ONDERWERP: Communiceren. DOEL: Spelen met identiteit

DE L CKER. Het project is een samenwerking tussen Human, NPO 3Lab en NPO3Extra.

Zeker weten?! Docentenhandleiding. Lesmateriaal 1-2 havo/vwo. Dit lesmateriaal is voor gebruik in de klas én in NEMO

Leerlijn Spreken h3. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Een poster voor een goed doel maken

HANDBOEK POWER OF PLAY MAAK JE EIGEN SPEELMATERIAAL VOOR MIDDEN- EN BOVENBOUW VOORBEELD PAGINA S

PUUR_NL CAMPAGNE. Doelgroep. Boodschap en communicatie doelstellingen

Vaardigheden - Enquête vmbo-kg12. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

DOCENTENHANDLEIDING: Certificaat A Duurzaamheid. Techniek en Technologie. NIVEAU: 1 t/m 4

Draaiboek voor een gastles

Jullie rookvrij hebben Plan te maken voor actie 2 gekozen: Geld ophalen voor KWF Kankerbestrijding om Nederland

kinderrechten Aardrijkskunde kinderrechten gehoord? Met welke kinderrechten hebben zij te

eigen woonplaats Oorlog: geschiedenis in de geschiedenis monumenten hebben te maken met oorlogen? Welke oorlogen

Ontdek. ons zoute DNA. Zonder de scheepvaart geen Nederland. voortgezet onderwijs 2015/2016

Lesbrief: Slimme oplossingen Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

Wie ben jij? HANDLEIDING

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Wereldgodsdiensten. Project Levensbeschouwing 2 e klas St. Nicolaaslyceum. Naam:

Luisteren en kijken - Reclame vmbo-kgt34

Transcriptie:

Docentenhandleiding vo Les over virtual reality voor de onderbouw van het vo 1 Virtual reality in de klas vo

1 Introductie Deze docentenhandleiding bestaat uit de volgende reality en onderzoeken welke voordelen, nadelen en onderdelen. mogelijkheden deze techniek met zich meebrengt. 1. Introductie over deze les 2. Lesvoorbereiding Doelgroep 3. Achtergrondinformatie De doelgroep van deze les is klas 1 en 2 van het 4. Lijst met virtual reality-apps voortgezet onderwijs. 5. Lesomschrijving 6. Werkblad Leerdoelen Virtual reality Technologie speelt een steeds grotere rol in ons leven. en technologische ontwikkelingen. Het is belangrijk dat kinderen hun digitale vaardigheden ontwikkelen en leren omgaan met De leerlingen denken na over de filosofische aspecten van virtual reality in de toekomst. met de komst van Google Cardboard in 1 keer toegankelijk geworden voor iedereen met een De leerlingen reflecteren op verschillende toepassingen van virtual reality. onbereikbare plekken mee bezoeken en unieke ervaringen mee creëren. Bovendien is virtual reality De leerlingen gaan actief aan de slag met virtual reality aan de hand van verschillende apps. zintuigen op een nieuwe manier worden aangesproken en waarmee veel toepassingen mogelijk zijn. Je kunt er De leerlingen zijn bekend met de techniek en de toekomstige mogelijkheden van virtual reality. nieuwe technologieën. Virtual reality (virtuele werkelijkheid, afgekort VR) is een techniek waarmee De leerlingen zijn nieuwsgierig naar virtual reality De leerlingen begrijpen hoe media gemaakt worden. smartphone. De leerlingen kunnen zich bewust, kritisch en actief bewegen in een complexe, veranderlijke en fundamenteel gemedialiseerde wereld. Deze les In deze les maken leerlingen kennis met virtual reality. Ze ervaren verschillende toepassingen van virtual 2 Virtual reality in de klas vo De leerlingen leren zich te oriënteren binnen mediaomgevingen.

2 Lesvoorbereiding Benodigdheden 5 kartonnen virtualrealitybrillen. Die zijn te bestellen via bol.com of consoleshop.nl. Zoek dan op VR brillen. 5 smartphones (Apple of Android). Bij voorkeur zijn de smartphones niet ouder dan 2 jaar. Goede wifi-verbinding. Niet genoeg brillen? Als er niet genoeg brillen beschikbaar zijn voor een circuit, kunnen de opdrachten gedurende 1 of 2 weken gegeven worden. Zorg dat leerlingen in vrije uurtjes virtual reality kunnen kiezen en laat ze dan per groepje langskomen om verschillende virtual reality-apps te onderzoeken. Geef, wanneer ieder groepje aan de beurt is geweest, de klassikale afsluiting (zie lesomschrijving). Duur van de les De basisles duurt 1 lesuur. De verdiepende les duurt een extra lesuur. Van tevoren doen Zet de virtualrealitybrillen in elkaar. Mocht dit niet lukken met de instructies op de kartonnen bril, dan zijn er tutorials te vinden op YouTube. Download de apps op de smartphones. Zorg dat de smartphones goed opgeladen zijn. Houd de oplader bij de hand. Apps kiezen Er zijn diverse gratis virtual reality-apps beschikbaar voor Apple en Android. In deze les maken de leerlingen kennis met verschillende toepassingen van virtual reality in de vorm van verschillende apps. Kies een aantal apps waarmee de leerlingen aan de slag gaan. De apps zijn ingedeeld per categorie. Elke categorie heeft 1 hoofdapp met uitgebreidere informatie en 1 of meerdere alternatieven. Google Cardboard Google Cardboard is een virtual reality platform van Google, waarbij er met een smartphone en een relatief goedkope kartonnen bril een virtual reality-ervaring wordt gecreëerd. Wist je dat Virtual reality in de klas ook beschikbaar is voor het po? Zoek op 'Virtual reality in de klas? Met deze les kun je meteen aan de slag' op kennisnet.nl. 3 Virtual reality in de klas vo

3 Achtergrondinformatie Wat is virtual reality? Vroeger keken mensen naar een schilderij om even in een andere wereld te zijn. Later kwam er ook fotografie. Met film en televisie werd het nog realistischer. Met computerspellen kun je zelfs rondkijken, bewegen en interacteren: je hebt invloed. Virtual reality gaat nog een stapje verder: je kijkt niet alleen naar een scherm, maar het lijkt alsof je je echt in een andere wereld bevindt Podcast over virtual reality In dit interview bespreekt Michiel Frackers van Jaunt VR de voor- en nadelen van verschillende soorten virtual reality. Interessant voor wie meer wil weten over de technische ontwikkeling van virtual reality in de nabije toekomst. Duur: 24 minuten. Zoek op bnr.nl op 'Puberaal VR moet dit jaar volwassen worden' Publicatie Kennisnet Op kennisnet.nl staat een uitgebreide publicatie over virtual reality in het onderwijs. Virtual reality is een door de computer gesimuleerde werkelijkheid. Dat kan van alles zijn: een exotische locatie, in het verleden of toekomst of een fantasiewereld. Via de virtualrealitybril kun je deze wereld bekijken. Beweeg je je hoofd, dan kijk je in de virtuele wereld ook om je heen. Met een koptelefoon wordt de virtuele wereld nog realistischer en lijkt het geluid te komen uit de richting van de bron. Hoe werkt het? Een virtuele wereld kan bestaan uit een foto of film die helemaal rondom is opgenomen (360 ). Het kan ook gemaakt zijn met de computer, net als in een computerspel. Het scherm van de smartphone wordt in tweeën gesplitst en de kartonnen virtualrealitybril geeft elk oog zijn eigen beeld. Daardoor zie je diepte. De telefoon registreert ook de beweging van het hoofd. Zo wordt het mogelijk om in de virtuele wereld om je heen te kijken door je hoofd te bewegen. Wat kun je met virtual reality? Er zijn veel toepassingen te bedenken. Bijvoorbeeld plekken bezoeken waar je normaal niet komt, iets leren of een spel spelen. Bespreek klassikaal verschillende toepassingen van virtual reality. 4 Virtual reality in de klas vo

4 VR-apps Virtual Bedrooms Google Street View Kunst en Cultuur Omgeving Bekijk diverse 360-graden foto s, overal ter wereld. Ook in jouw straat! Google Street View is te vinden in de Google Play Store en de App Klik op het Google Cardboard-logo om een foto in virtual reality te bekijken. Er zijn voorgestelde foto s, maar je kunt ook zoeken naar een specifieke locatie. Tip: je kunt ook zelf 360-graden foto s maken en uploaden met Google Street View! Met Virtual Bedrooms stap je in de schilderijen van de slaapkamers van Edvard Munch en Vincent van Gogh. Virtual Bedrooms is te vinden in de Google Play Store en de App Kijk in de app omlaag om te kiezen tussen lopen of stilstaan. Alternatieve app Paul McCartney Alternatieve apps Orbulus 5 Virtual reality in de klas vo

NYT VR Vanguard V Film en documentaire Game Bekijk korte films en documentaires van The New York Times in 360 graden. Vlieg door de ruimte en ontwijk asteroïden! NYT VR is te vinden in de Google Play Store en de App Tip: The Displaced, over drie kinderen die zijn gevlucht uit oorlogsgebieden. Alternatieve app(s) VPRO VR (Nederlandstalig) Vanguard V is te vinden in de Google Play Store en de App Door om je heen te kijken bestuur je het personage dat je voor je ziet vliegen. Alternatieve app(s) Sisters (12 jaar en ouder) Discovery VR Jaunt VR (12 jaar en ouder) 6 Virtual reality in de klas vo

Cedar Point VR Rundvlees & Co VR Beleving Maak een adembenemende rit in een achtbaan in een virtueel pretpark. Commercieel Een kijkje in de wereld van Rundvlees & Co en leer waar het rundvlees vandaan komt. Cedar Point VR is te vinden in de Google Play Store en de App Gebruik een koptelefoon voor een optimale ervaring. Alternatieve app(s) Rundvlees & Co VR is te vinden in de Google Play Store en de App Binnen de app kun je verschillende merken bezoeken. Je kunt ergens heen navigeren door ernaar te kijken. Titans of Space (alleen Android) Te vinden in de Google Play Jurrasic VR (12 jaar en ouder) VR planetarium 7 Virtual reality in de klas vo

5 Lesomschrijving Basisles (45 minuten) Leerlingen ervaren minimaal 5 virtual reality-apps. Dat doen ze in groepjes, waarbij per groepje van 3 tot 5 leerlingen 1 virtualrealitybril beschikbaar is. Introductie (10 minuten) Verdeel de leerlingen in groepjes van 3 tot 5 leerlingen. Geef de leerlingen per groepje een virtualrealitybril waarop een app is geopend. Laat de leerlingen een paar minuten kennismaken met de virtualrealitybrillen. Vraag elk groepje wat ze gezien hebben. Heeft elk groepje een andere ervaring? Wat is gemeenschappelijk aan deze ervaringen. Kom gezamenlijk tot de conclusie dat je met deze brillen in een andere wereld stapt. Vraag de leerlingen of ze het begrip virtual reality kennen. Leg daarna kort uit wat virtual reality is (zie 3. Achtergrondinformatie). Vertel dat deze les in het teken van virtual reality staat. Zoek op Matthijs test de Oculus Rift op youtube.com en bekijk samen het filmpje. Matthijs van Nieuwkerk maakt een ritje in een achtbaan met een virtualrealitybril op. Wat vindt Matthijs ervan? Hoe reageert hij, zelfs als hij weet dat het nep is? Kern (30 minuten) Maak een circuit van 5 brillen met op elke bril een andere app. Elk groepje bekijkt 1 van de apps en vult gezamenlijk per app een werkblad in. Je kunt eventueel de leerlingen verschillende rollen geven, zoals voorzitter, notulist of tijdbewaker. Na circa 5 minuten schuiven alle groepjes hun bril door naar het volgende groepje. Na 5 rondes heeft elk groepje alle apps gezien en 5 werkbladen ingevuld. Afsluiting (5 minuten) Tel de scores van alle apps per vraag bij elkaar op. Maak een overzicht van de hoogst scorende app per vraag. Bespreek de uitslag klassikaal. Welke virtual reality-app vinden de leerlingen het beste? En waarom? Welke was het slechtst? Verdiepende les (45 minuten) Leerlingen bekijken een aantal filmpjes over virtual reality en bespreken de filosofische aspecten van virtual reality. Ze bedenken voor- en nadelen en denken na over wat er in de toekomst mogelijk wordt met virtual reality. Ze bedenken een eigen virtual reality-app die ze beschrijven en presenteren. Introductie (10 minuten) Herhaal kort de ervaringen van de basisles en vraag hoe de leerlingen hun kennismaking met virtual reality hebben ervaren. Vertel de leerlingen wat ze gaan leren tijdens de verdiepende les: dat ze met elkaar gaan nadenken over de (toekomstige) mogelijkheden van virtual reality en met elkaar gaan discussiëren over de voor- en nadelen van virtual reality. Toon beelden uit 1 of 2 filmpjes over virtual reality. Zoek op The Mind-Blowing Possibilities Of Virtual Reality op youtube.com Zoek op Glen Keane Step into the Page op vimeo.com Zoek op Minecraft Hololens demo at E3 2015 op youtube.com 8 Virtual reality in de klas vo

Debat (15 minuten) Organiseer een debat in de klas. Gebruik 1 of meerdere van onderstaande stellingen. De ene helft van de klas is voorstander, de andere helft is tegenstander van de stelling. Je kunt er ook voor kiezen om de leerlingen in kleinere groepjes te laten debatteren. Naast argumenten voor en tegen virtual reality zijn er ook leuke nieuwe toepassingen te bedenken. Waar kun je virtual reality nog meer voor gebruiken? Stellingen 1. Virtual reality maakt leren leuker en interessanter. 2. Virtual reality-spelletjes spelen is niet goed, want je kunt er verslaafd aan raken. 3. Met virtual reality kom je sneller in contact met andere mensen. 4. Door virtual reality ga je nergens meer heen, want je kunt alles thuis meemaken en beleven. Dan blijf je op de bank zitten. Bedenk je eigen virtual reality-app (15 minuten) Verdeel de klas in groepjes van 3 5 leerlingen. Vraag de groepjes een eigen toepassing te bedenken voor een virtual reality-app. Welke mogelijkheden zien de leerlingen? Geef ter inspiratie enkele voorbeelden zoals een ziek kind dat in het ziekenhuis ligt en nu virtueel meekan met een schoolreisje, of het herbeleven van gebeurtenissen uit de geschiedenis tijdens de les. Laat ze hun ontwerp beschrijven en een uitwerking maken in een tekening of poster. Elk groepjes geeft een presentatie van hun virtual reality-app, waarin ze aangeven wat de (toekomstige) mogelijkheid is van hun app. Afsluiting (5 minuten) Bespreek de zelfbedachte virtual reality-apps met de klas na. Wat zijn de haken en ogen aan virtual reality? Welke nieuwe kansen liggen er? Zijn er nog vragen onbeantwoord, zijn er nog dingen die de leerlingen graag zouden willen weten? Wijs de leerlingen op de volgende link met informatie. Zoek op 'Rondlopen in virtual reality' op dromenkroon.wordpress.com. Ontwerp je eigen virtual reality-app Ter inspiratie kun je de leerlingen als voorbereiding op de verdiepende les laten kijken naar een serie filmpjes op YouTube van de Universiteit van Nederland over virtual reality. Zoek op 'Virtual Reality - dr. ir. Willem-Paul Brinkman' op youtube.com. Virtual reality-expert Willem-Paul Brinkman legt uit wat de mogelijkheden zijn van virtual reality, zoals het behandelen van fobieën en trauma s. 9 Virtual reality in de klas vo

Suggesties voor- en nadelen virtual reality Voordelen: nieuwe ervaringen opdoen; diverse plekken bezoeken vanuit huis; fantasiewerelden bezoeken; stimuleren van creativiteit. Contact onderhouden met mensen, bijvoorbeeld vanuit het ziekenhuis, lessen of colleges volgen terwijl je er niet bij bent. Beleven en nabootsen van historische gebeurtenissen. Nadelen: afgesloten van de buitenwereld; ongezellig; de werkelijkheid wordt misschien minder interessant als je alle plekken op aarde al in virtual reality kunt bezoeken. Risico op verslaving en het blootgeven van privacygevoelige informatie. Colofon Virtual reality in de klas is een initiatief van Kennisnet. Concept en realisatie: Podium communiceren beleven leren, Utrecht Aanvullende lessuggesties Breng een groepsgesprek op gang waarin leerlingen nadenken over wat er in de toekomst mogelijk is met virtual reality. Gebruik de volgende vragen en schrijf suggesties en ideeën op. Wat zal virtual reality ons in de toekomst brengen? Wat wordt er allemaal mogelijk over 50 jaar? Zouden er meer zintuigen kunnen worden betrokken bij virtual reality? Bijvoorbeeld tast of geur? En hoe zou dat dan zijn? Wat als virtual reality net zo echt of zelfs leuker en beter wordt dan de werkelijkheid? Afsluiter: hoe weten we dat we nu niet allemaal in een simulatie zitten? Breng een groepsdiscussie op gang rond deze vraag. 10 Virtual reality in de klas vo