Coöperatieve leerstrategieën

Vergelijkbare documenten
Coöperatief leren (CLS) Volgens Dr. Spencer Kagan Verwerkt door Peter Steurs en Natascha Vansteelant

Doel: 27/11/2017. Coöperatieve werkvormen in functie van SEO en SOB Ariane Moreels

Er kan pas over Coöperatief Leren gesproken worden als er gewerkt wordt volgens een aantal basisprincipes kortweg GIPS genoemd.

vaardigheden - 21st century skills

3. Samenwerkend leren

CST: Leergroep rond samenwerkend leren via on line discussiegroepen

Henk De Reviere Schoolbegeleider Regio Oost-Vlaanderen

Een helpend gesprek voeren

augustus 2012 Kwaliteitskaart Coöperatief leren

Stap 1 Voorafgaand aan het bestuderen van een nieuw onderwerp vatten leerlingen in kleine groepjes samen wat ze al van het onderwerp weten.

ondersteuning TVO voor taalvaardig zwakkere lln

TABASCO. Oriëntatie + voorbereiden

en een buitenkring. Voor de leerkracht Van groep 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 8 Stappen: Coöperatief leren

Actualisering leerplan eerste graad - Deel getallenleer: vraagstukken Bijlage p. 1. Bijlagen

Welke coöperatieve werkvormen gaan we aanleren?

21 e eeuw vaardigheden

Werkvormen. Werkvormen. Overvloed aan, daarom 4 categorieën die de type werkvormen bespreekbaar maken:

luisteren: ET 4, 6 spreken: ET 15, 18, 23 lezen: ET 10, 12 schrijven: ET 28, 30, 31, 34 mondelinge interactie: 24, 27

7 stellingen ui Het geheim van de Flipperkast (Gerard Westhoff)

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER (LVF)

1. Denken-delen-uitwisselen

Samenwerking. Betrokkenheid

LESBESCHRIJVING HOGESCHOOL ROTTERDAM PABO. Hoofdfase

Training Schoolteam Dag 5. Hand-outs voor het schoolteam

DE KLAS VAN (N)U. Els Smekens. Acco Leuven / Den Haag

LEERLINGEN VERFILMEN HET SCHOOLREGLEMENT

Kader voor ontwikkeling - Vaardigheden

Voorbeeld actiepunten Aandachtspunt = bevorderen van interactie tussen kinderen tijdens de evaluatie van de les

attitudes zelfstandig leren kennis vaardigheden

Boekje met coöperatieve werkvormen

Bijlage 1: het wetenschappelijk denk- en handelingsproces in het basisonderwijs 1

Wat verstaan we onder huiswerk?

Binnenklasdifferentiatie in het SO: élke leerling doet ertoe! Inspiratiedag M-decreet Bolle Lien & Ouahab Amal

luisteren: dialoog beluisteren en

HOUT EN BOUW. Activerende werkvormen? De leraar doet er toe.

Checklist kwaliteitsvolle binnenklasdifferentiatie

Onze parel van obs de Meent uit Maarn De gouden weken

Mentor Datum Groep Aantal lln. Ruud

VOORTRAJECT TAALBELEID

POP Martin van der Kevie

Gaan stemmen of niet gaan stemmen? (Uit: Kompas)

Begeleiding van leerlingen

VRAGENLIJST FORMATIEF TOETSEN DOCENT

Algemene Economie. LWEO Markt en Overheid. Onderwerp: Monopolistische concurrentie en oligopolie. Klas: Havo 5

Groepswerk evalueren - Voorbeelden

Tijd: 8:30. Klas: 3HVc 9:10. Beginsituatie Leerlingen hebben week hiervoor toets seksualiteit gehad (zie paper 1)

5. Klassen-of groepsgesprek

DOELSTELLINGEN LEERINHOUDEN ONDERWIJS- EN LEERACTIVITEITEN (STRATEGIE) MEDIA EN WERKVORMEN

Respectvol reageren op gevoelens

Taalbeleidsplan Geel kleuter en lager onderwijs. Deel 1

Christel Wolterinck (Marianum en Universiteit Twente), Kim Schildkamp (Universiteit Twente), Wilma Kippers (Universiteit Twente)

WERKBOEK 2. WB_WK_LJ2_BL1_Lessen_ indb 1

Schrijf je leerwensen voor deze training op. Laat je hierbij inspireren door je standpunten bij de uitspraken die de trainer net gedaan heeft.

Lesvoorbereidingsformulier

Communiceren met een zorgvrager met de ziekte van Parkinson

Welke ruimte en skills hebben leerlingen nodig om bevlogen en gemotiveerd te werken. Astrid van den Hurk 22 januari 2015

VRAGENLIJST FORMATIEF TOETSEN DOCENT

Openbare Masterproefverdediging

Jezelf voorstellen en een gesprek beginnen

Vragen Hoe kan je veiligheid inbouwen zodat je alle leerlingen kan betrekken? Vraag Hoe kan je de ideeënbus actief en betekenisvol maken?

Begeleiding van studievaardigheden in het Mentoraat. Frans Ottenhof

CLS. Coöperatieve leerstrategieën

DIDaCtIsCHe tips Voor DoCenten

Rubrics vaardigheden

Coöperatieve werkvormen

denken - delen - uitwisselen

Tijdens de vergadering van

Wereldoriëntatie. Beginsituatie: Leerlingen hebben verschillende technische beroepen besproken of hebben een bezoek gebracht aan de

PROJECT 2014 FLL WORLD CLASS SM

Vandaag ALS WE KIEZEN VOOR BEWIJZEN, LATEN WE DAN NIET TOVEREN 11/10/09. Anne Schatteman Erasmushogeschool Brussel Lerarenopleiding LSO

Bloom. Taxonomie van. in de praktijk

Volgorde van de bewerkingen.

Zelfstandig werken = actief en zelfstandig leren van een leerling. Het kan individueel of in een groep van maximaal 6 leerlingen.

Leren in de 21 e eeuw en 21st Century Skills. Frank van

Rubrics vaardigheden

Naverwerking van een bezoek aan

Klasmanagement en Reflectie. Groepssessie 17 maart Groep 1

Module 9 Kennis delen en coachen

Enquête noden van de scholen. Eerste verwerking

project: Introductie Helpende Zorg & Welzijn

BAS. Samenwerkend Leren Vastgesteld mei De Overstap

lesformulier en -planning

Hoe gaat het met je studie?

MISSIE - VISIE - MOTTO

Hoe observeer je in de klas?

Adaptief onderwijs dat past

Lesplanformulier. Les wordt gegeven in een open ruimte met ronde tafels en een computergedeelte. Een les duurt 50 minuten

DE L CKER EEN LEUKE ONTDEKKING: MASTURBEREN

Scenario bijeenkomst studiekeuzegesprekken (SKG)

De begeleider als instrument bij gedragsproblemen

Taalvaardigheid Preventie en remediëring. -betrokkenheid verhogende werkvormen creëren -een maximale -herformuleren de lln het probleem

Inspiratie & Meer. Oefeningen

INTERACTIEVE WERKVORMEN IN DE WISKUNDELES

Rekenen, wiskunde en ICT. leerkrachtvaardigheden bij het nabespreken van non-routine rekenopgaven

Beleidsplan coöperatief leren

Lesplan atheneum 5. Woensdag 16 mei 2007, 3 e uur, blok 6: literatuur, les 1

SAMENWERKEN OP NIVEAU MET

1 Lees het handelingsformulier van deze vaardigheid en noteer vragen en opmerkingen. Bespreek deze met medestudenten of je docent.

Programma. Didactiek. Leerstijlen (Kolb) Aanleer fases Leermodel (van Gelder): Beginssituatie, doelstelling

Transcriptie:

Verloop Coöperatieve leerstrategieën Waarom coöp. werkvormen aanwenden? Wanneer en hoe toepassen? De 6 sleutels van SCL Enkele voorbeelden WIKI, blog 1 2 Waarom? Waarom? 3 4 Leerwinst Leerwinst? Leerlingen onthouden. van wat ze lezen.. van wat ze horen.. van wat ze zien.. van wat ze met anderen bespreken.. van wat ze aan anderen uitleggen. 5 6 1

Waarom? Waarom? Ik verwacht van jullie dat jullie zelfstandige, innovatieve, kritische denkers zijn die EXCACT doen wat ik zeg! Waarom moet alles steeds veranderen? Vroeger werd alleen frontaal les gegeven en dat werkte toch ook? 5min / 2 min 7 8 Waarom? Waar en hoe toepassen? Onze huidige maatschappij is niet te vergelijken met die van 100 jaar geleden (globalisatie, informatieaanbod, ). Het zou logisch zijn dat dit ook gevolgen heeft voor ons onderwijssysteem. We leven in een snel veranderende economie (de kennis van vandaag is morgen verouderd). Hierdoor neemt het belang van attitudevorming toe t.o.v. feitenkennis toe. Creativiteit (divergent denken) wordt steeds belangrijker. We komen in een high tech economie terecht waar er steeds meer problemen optreden die zo complex zijn dat ze niet kunnen worden opgelost door één individu. Ondanks het feit dat communicatieve en coöperatieve vaardigheden steeds belangrijker worden, is een duidelijke afname merkbaar in de wil om ze aan te leren. Dit komt vooral door de steeds verder vorderende verstedelijking en de afbrokkelende familiestructuur. Energizer Toetsen van beginsituatie Inoefening Nieuwe leerstof Sociale vaardigheden 9 10 Waar en hoe toepassen? Geen wondermiddel Niet alle werkvormen zijn complex Vermijd overkill Een comfortabel gevoel = essentieel Geef leerlingen de kans vertrouwd te raken met deze manier van werken Probeer te anticiperen op eventuele moeilijkheden 11 12 2

Teams Het aantal teamleden : Met een team van 4 heb je dubbel zoveel communicatielijnen Teams Het vormen van de teams Hoe Ad random Gestuurd Homogeen Heterogeen Voorbeelden 13 14 Voorbeelden van teamvorming 1. Heterogene kennis Voorbeelden van teamvorming 1. Heterogene kennis 15 16 Voorbeelden van teamvorming 1bis. Heterogene kennis Voorbeelden van teamvorming 2. Heterogene mening 17 18 3

Voorbeelden van teamvorming 3. Heterogene (adhv een sociometrisch rooster) 19 20 Klasmanagement Indeling van het klaslokaal Schikking van de infrastructuur Leerlingen eventueel nummeren Taakverdeling (verantwoordelijkheid => student) Vb : A) Moderator B) Secretaris C) Tijdbewaker D) Materiaal Verantwoordelijke E) Volume Beheerser Stiltesignaal = stilte + aandacht Duidelijke instructies + controleer of de instructies verstaan zijn Klasmanagement Afspraken zijn belangrijk Klasreglement is een mogelijkheid Indien opgesteld door de lln zelf, krachtiger Strikte timing Simultaan management Alleen teamvragen Duidelijk evaluatiesysteem Motivatie Evaluatie Beloning / Straffen Autonomie / zelfontwikkeling / doel 21 22 Klasmanagement Start met kleine experimenten!!! Kijk voor jezelf wat werkt en wat niet werkt. 23 24 4

De wil om samen te werken bevorderen = Teambouwers (klasbouwers) Voorbeelden van teambuilders Voorbeeld : EEN HART NODIG 2min 6 min 25 26 Voorbeelden van teambuilders Voorbeelden van teambuilders 27 28 Voorbeelden van teambuilders 29 30 5

Vaardigheden om samen te werken Vaardigheden Eigen initiatief tonen Luisteren naar elkaar Afspraken naleven Gepast communiceren Betrokkenheid op de groep tonen Elkaar helpen / hulp vragen Hoe stimuleren Vaardigheid benoemen Voordelen geven Voorbeelden in dagelijks leven Tegenvoorbeelden Concreet maken Inoefenen Nabespreken 31 32 G.I.P.S. P.I.G.S. P = Positieve onderlinge afhankelijkheid I = Individuele aanspreekbaarheid G = Gelijke deelname S = Simultane actie 33 34 Voorbeelden van structuren www.steunpuntgok.be/secundair_onderwijs/materiaal/lesmateriaal/ bronnenboek/interactieve_werkvormen.aspx 35 36 6

Voorbeelden van structuren Voorbeelden van structuren 1) Place mat 2) 6 denkhoeden 3) Peer tutoring 4) Verdeelde informatie 5) Carrousel 6) Genummerde hoofden 7) 3 stappen interview 8) Bekend benieuwd bewaard 2 werkvormen lezen (3min) Samenvatten voor de groep (6min) Nummers en cijfers combineren (2min) 37 38 Informatie-uitwisseling Zoek de valse Inleiding treksterkte Voorbeeld 1 : Lezen Vertellen Noteren (3min) (2x2min) (1min) - Schrijf elk 3 stellingen over jezelf op. 1 ervan is vals. (3min) - Vervolgens probeert de groep bij iedereen te raden wat de valse stelling is. (3min) Voorbeeld 2 : Er worden 4 keer 3 stellingen voorgelezen. Probeer telkens in 15 sec met de groep tot een consensus te komen of de stelling juist of fout is. Voorbeeld 3 : Welke stelling van de 3 is juist -Energizer -Sociale vaardigheden 39 -Energizer - Inoefening 40 Flitskaarten Jigsaw Voorbeeld 1 : - Je krijgt een blinde kaart van Europa - Bij elke hoofdstad staat een nummer - Op de achterzijde vind je de naam van de hoofdstad - Je ondervraagt je schoudermaat (4min) - Daarna wordt de ondervraagde ondervrager (4min) Voorbeeld 2 : Dit kan ook toegepast worden voor technische onderwerpen. Op de 2 de kaart zie je de onderdelen van een moederbord. -Inoefening 41 42 7

Jigsaw Voorbeeld 1 : De stelling van Pythagoras Voorbeeld 2 : Hardheidsformules Jigsaw Groepssamenstelling 1: Analyseer het bewijs en zorg dat alle groepsleden ze verstaat (en kan uitleggen). Groepssamenstelling 2: 1 persoon wordt aangewezen om de stelling uit te leggen aan de leden van de andere groepen. 43 44 Rollenspel Combinaties Voorbeeld : Voorbeeld 1: De val van Galilei (eindwerk Artevelde hogeschool) www.devalvangalilei.be Voorbeeld 2: Lichtschakelaars (eindwerk K.H.B.O.) 45 46 Voorbeeld 1: Wiki ICT = hulpmiddel Voorbeeld 2: Blog 47 8