Groetjes Marjan de Vos



Vergelijkbare documenten
VALENTIJNSDAG 14 FEBRUARI 2012

woordspel woordspel Tongbrekers bedenken bij een woord van de woordmuur. Zoals Lotje leerde

OPA EN OMA DE OMA VAN OMA

Inleiding 8 DEEL Les 1 - ik ben, jij bent 14 A1 - Ik kan het werkwoord zijn goed gebruiken. Ik kan vertellen wie ik ben en waar ik ben.

hou ik van je hoeveel raad r d eens Voorleesfeestideeën Geef een Raad eens hoeveel ik van je hou-familiefeestje! Lieve lezers,

Tips spelend leren kern 4

Tip. Het begin. Bedenk dat dit JULLIE feest is en dat jullie je goed moeten voelen over alle beslissingen die je samen gaat nemen.

Document vertellen en presenteren voor de groepen 1, 2, 3 en 4. Doelen van vertellen en presenteren in groep 1 en 2:

Briefjes op ramen en deuren

Spelling: de verdubbelaar

VRIENDSCHAP EN RELATIES

Les 9a Gevoelens in een doos

Wereldschool zomerdeal Kikker en vriendjes (groep 1 t/m 3)

Les 1 Kikker en de Vreemdeling

Viertakt van Verhallen

Poppenkastverhaal kinderboekenweek 2004 thema: MUZIEK

Lesbrief Kikker viert de lente. Kikkertiendaagse: 21 t/m 30 maart Thema: Kikker viert de lente Leeftijd: voor kinderen van 3 tot en met 6 jaar

Spreekbeurt, en werkstuk

Groep 4 - Les 2: Regels in onze groep AANGEPASTE LES

lezen veilig leren Kinderboekenweek 2010 Tips voor regio zuid Zinnen maken met woorden én beeldtaal zijn Les 1

Week van de Lentekriebels

DADA EN POMPIDOM GROEP 1-2

Werkvormen beroepenkaarten

Werkvormen k Zag 2 beren over relaties

De eerste dag van de week, is de maandag, is de maandag. De eerste dag van de week is de maandag. Etc.

De Dans van de Kraanvogel

WERKEN MET VERHALEN VAN DE HODJA

Wie vind ik speciaal?

Het houden van een spreekbeurt

Groep 6 - Les 2: Regels in onze groep AANGEPASTE LES

LESBRIEF POEZIE OVER DE POST. Beste leerkracht,

MAFKEES! HALLO, BENT U DAAR NOG?

december 2014 vanaf 4 jaar tekst: Marian van Gog muziek: Ton Kerkhof Lekker en gezond

De Viertakt van Verhallen

Scene 1: Rollen: heks. Katrijn

DE TROOST DE AFLEIDING

Wielewoelewool, ik ga naar school! Toelichting

Liefde, voor iedereen gelijk?

Lesbrief: Beroepenmagazine Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

Raar, maar waar! deel 1. groep 3 en 4

Spelideeën bij Twister. Twister Hoe werkt het spel?

Werkstukken maken op PCBO-Het Mozaiek Groep 6

HET SPOOK VAN DE SPOORZONE

Beoordeling power-point groep 5

De jongen en de erwt

Handleiding voor: * spreekbeurt * nieuwskring * leeskring * werkstuk

4 In de tekst staat: Dit is een recept voor een toetje. Weet jij wat een recept is? Kruis de goede zin aan.

Zo ga je niet meer over je trouwbudget heen

Cadeautjes van de natuur

SPELFICHE: WIE ZIT ER IN DE LEERLINGENRAAD?

Deze opdracht doe je met een maatje. Vertel aan elkaar wat je hebt onthouden van de tekst. Gebruik de woorden: Wie? Wat? Welke? Waar? Wanneer? Hoe?

BIJLAGE bij de Website voor Groep 6, 7, 8

Woordenschat blok 06 gr4 Les 1 Bidden: hardop of in je hoofd tegen God praten. De bijbel: het boek van God. De kerkdienst: een moment waarop mensen

Nieuwsbrief Valentijn 2017

Lesbrief bij Niemand mag het weten. Trudy van Harten

Waar is een kinderverhoor?

JONGENS VERSUS MEISJES

Inhoud. Mijn leven. de liefde en ik

Kinderdagverblijf programma Dit ben ik

LES 23. GROEP: 3 t/m 8 Bewegen op muziek.

Taalspellen Prinsen en Prinsessen.

Wanneer ze op het schoolplein rond keek, dan zag ze dat sommige kinderen blij waren en andere kinderen verdrietig.

Hotel Hallo - Thema 2 Hallo TELEVISIE KIJKEN

Liedbijlage: Deze muziek maak je met elkaar

Handleiding voor: * spreekbeurt * nieuwskring * leeskring * website * voorlezen

Wordpress. Uitleg nieuwskring groep 7/8. 10 september 2018 Basisschool Klimop Wordpress

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Hoe maak ik een werkstuk?

verzinnen de kinderen rijmwoorden of woorden met eenzelfde begin- of eindrijm tijdens een spel met sneeuwballen van papier.

Lesbrief bij Romeo is op Julia en Layla op Majnun

De beoordeling van je werkstuk

Doelstellingen van de training Weerbaarheid. Definitie van de hoofddoelstelling voor de training:

Team 6: Zonnepanelen. Onderzoek naar het gebruik van zonnepanelen

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING LES 2 BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN WERKVORMEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD VOORBEREIDING

Schoolbrede start (15 min) Zie hoofdstuk Schoolbrede start.

PROEFLES. Lesmethode voor relationele en seksuele vorming voor het primair onderwijs GROEP 3/4 GROEP 5/6 GROEP 7/8

PrOmotie. Seksuele vorming. Werkboek 4 Samenleven

Doelen. Wat doen we eraan in groep 1-2. Boekentaal BEGRIJPEND LUISTEREN MET STRATEGIEËN. Waar gaat het om bij begrijpend lezen?

Wat is Kraak kracht? Kraak kracht

FICTIEDOSSIER EERSTE KLAS

Lestip 'Die hoed zit goed'

PUK! Spelkaartjes behorende bij spelbord Pak een Puk!, thema Woordenschat & Taal.

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Inleiding van het project: Benodigdheden: - handpop - kist - versje

Welkom bij de laatste Kanjerkrant van dit schooljaar! Dit keer leest u onder andere over: - lessen met ouders. - de dieren uit de Kanjertraining

Inhoudsopgave Fout! Bladwijzer niet gedefinieerd.


Oefenen met breuken. Circuitles voor groep 6

Lessuggestie Pesten. Gedichtenbundel Warboel: Pagina 6-7

PLEINGEIN SPELENDERWIJS IN GESPREK OVER HET SCHOOLPLEIN

PROFESSIONELE BACHELOR IN HET ONDERWIJS: LAGER ONDERWIJS LESONTWERP

Uitleg boekverslag en boekbespreking

Transcriptie:

Thema Trouwen! In groep drie heb ik pas geleden het thema trouwen behandeld, omdat de klassenassistente ging trouwen! De kinderen vonden het helemaal geweldig! Aan de hand van woordenschatonderwijs heb ik de onderstaande lessen gegeven. Groetjes Marjan de Vos Woordenschatdidactiek Aan de hand van het thema trouwen, leren de kinderen 15 woorden dat met trouwen te maken heeft. Deze woorden moeten gaan volgens de stappen van het woordenschatdidactiek: 1) Selecteren :Het kiezen van woorden. Dit ligt rond de 15 woorden 2) Semantiseren :Betekenis geven aan de woorden: uitbeelden, uitleggen, uitbreiden 3) consolideren :Het inslijpen van woorden. Dit moet 7 x per woord (per kind) 4) controleren :Zitten de woorden erin gebakken? Ik heb met deze vier stappen rekening gehouden. Voor deze woorden heb ik gekozen: Verliefd Het huwelijkscadeau Houden van De kus De bruiloft De sluier Trouwen De bruid De bruidstaart De hartjes De bruidegom De trouwkaart De trouwringen De trouwjurk Het bruidsboeket Bij bepaalde woorden kan je ook het eerste gedeelte trouw, en huwelijk weglaten. Woordmuur Voor elk woord maak ik een afbeelding. De eerste twee lessen staan om het semantiseren van de woorden. Als er een woord wordt aangeboden, laat ik de plaat zien en komt het aan de woordmuur te hangen. Pagina 1 van 5

Boekenlijst Titel Auteur Isbn Extra info Wil jij met mij Yvon Jaspers 9050006299 trouwen? Kikker is verliefd Max velthuijs Omdat ik zoveel van G. van Genechten 9044800736 je hou Mag ik van jou een Marianne Busser 9026993412 kusje? Omdat ik je zo lief vind Marianne Busser Vervolg op mag ik van jou een kusje Zullen we trouwen? Marianne Busser Een kusje voor E.H. Minarak 9021612348 kleine beer Het hart van Tom Carl Norac Lang leve de liefde JW & Rijneveldshoeks Beer is op vlinder Annemarie van Haeringen Ik val op jou Rebecca Dautremer Vlinder en vlieg André Nuyens 9062387160 verliefd De hou-van-mij vogel Dunbar 9025109233 Raad eens hoeveel Sam Mc Bratney ik van je hou Hopeloos verliefd Angelika Glitz Een bruidje voor Marianne busser Alexander Voor les 1 lees je het boek: mag ik van jou een kusje voor. De woorden kus en verliefd zijn voor de woordmuur. Les 1 Pagina 2 van 5

Sokpop drama Kletskous heeft een geheim! Hij heeft een meisje ontmoet! Ze heet Babetje! Samen tekenen ze heel veel hartjes! Hij heeft een gek gevoel! Hij is blij, heeft kriebels in zijn maag. Wat zal het toch zijn? Hij is. Verliefd! Kern en verwerking We leggen aan sokpop uit wat het is en we lezen het boek omdat ik je lief vind voor. Ondertussen hangen er afbeeldingen van het boek aan de muur en deze zijn door elkaar gehusseld. De bedoeling is dat de kinderen na het verhaal de afbeeldingen op de goede volgorde hangen. Zo wordt het boek nog eens herhaald en de woorden worden zo nog eens aangeboden. Sokpop vervolg drama Sokpop krijgt een idee! Hij gaat vragen of dat Babetje ook met hem wilt trouwen! Wat moet hij dan doen? Met z n allen roepen ze Babetje erbij en sokpop vraagt of dat hij met haar wilt trouwen! Natuurlijk zegt Babetje ja! Woordmuur We laten de woorden zien en we vragen aan de kinderen wat de woorden betekenen. Doorfluistertje We fluisteren een woord van de woordmuur door en het laatste kind mag het woord zeggen en aanwijzen aan de woordmuur. Liedje trouwen? Deze woorden komen aan bod: Trouwen de hartjes de trouwringen het huwelijkscadeau de bruiloft Voor/na les 2 lees je het boek: raad eens hoeveel ik van je hou voor. Het woord houden van is voor de woordmuur. Les 2 Sokpop drama De trouwerij wordt gehouden! Sokpop geeft Babetje een trouwring en Babetje vertelt dat haar moeder een heel mooi bruidsboeket heeft gemaakt. Na de kus snijden ze de bruidstaart aan. Kern Boek een bruidje voor prinsje Alexander wordt voorgelezen. Woordmuur Bij het verhaal horen weer een aantal woorden voor de woordmuur. Deze worden uitgelegd en opgehangen. Verwerking Tekenopdracht Twee-aan-twee tekenopdrachten geven. Aan de hand van een kleurplaten geven de kinderen elkaar opdrachten over wat ze van de bruiloftstekening kunnen kleuren. Raadspel met bal De kinderen staan in de kring. Ik omschrijf een woord van de woordmuur en ik gooi een balletje naar een kind. Het kind moet mij vertellen wat het woord is en gooit daarna de bal naar mij terug. Als hij/zij niet weet, mag het naar een ander kind gooien dat het wel weet. Lied trouwen? Pagina 3 van 5

Deze woorden komen aan bod: De bruid de bruidegom de trouwjurk de sluier de bruidstaart de trouwkaart het bruidsboeket Les 3 Woordmuur & sokpop De woorden van de woordmuur worden herhaald met sokpop (en Babetje) Kern Boek hopeloos verliefd voorlezen. Een mooi trouwverhaal. Dit ter inleiding op trouwverhaal maken. Trouwverhaal maken De klas verdeel je in drie groepjes. De bedoeling is dat ieder groepje een trouwverhaal gaat verzinnen. Dit wordt door de juf opgeschreven en de plaatjes worden getekend door de kinderen zelf. Dit wordt uiteindelijk een boek. Verwerking Trouwverhaal uitbeelden Ieder groepje beeldt zijn verhaal uit, terwijl er een kind/juf het verhaal voorleest. De kinderen kunnen eht verhaal ook zelf vertellen. Lied? De woorden van de woordmuur worden deze lessen geconsolideerd Pagina 4 van 5

Les 4 Woordmuur & sokpop De woorden van de woordmuur worden herhaald met sokpop (en Babetje) Kern en Verwerking Circuitspel In circuit doen de kinderen: memorie, dobbelspel en twister. Bij twister plak ik op de kleuren van het spel de woorden van de woordmuur. Dan is het dus: linkervoet op trouwringen. De 15 woorden verdeel ik over de 3 spellen. Ze komen dus overal aan bod. Bij het dobbelspel heb je een dobbelsteen en fiches nodig. Je plakt 6 plaatjes van de woordmuur op de dobbelsteen. Dit heb je ook gekopieerd op een A4. Als een kind een trouwjurk dobbelt, dan mag hij/zij een fiche op het plaatje van de trouwjurk plakken die op het A4 tje staat. Dan mag het volgende kind. Zo gaat het door, totdat er iemand het hele blad vol heeft, die heeft dan gewonnen. Memorie spreekt eigenlijk voor zich. Je zorgt voor twee dezelfde plaatjes van het thema trouwen en de kinderen moeten de paren vinden. Zeggen wat je ziet, anders telt het niet. De woorden van de woordmuur worden deze lessen geconsolideerd Het lied van de kletskous gaat zo: woord, woord woord, Woord, woord woord! Ik ben de kletskous Ik wil spelen Ik wil alle woorden weten. (naam van hulpje) en wij Hij/zij en wij Samen praten, maakt ons blij! Ik heb helaas geen noten of akkoorden van dit lied. Pagina 5 van 5