Eerste reeks stellingen



Vergelijkbare documenten
Ouders, het verborgen kapitaal van de school. Hans Christiaanse

Leren door samen te doen Workshop ouderbetrokkenheid 3 juni

Ouderbetrokkenheid in het voortgezet onderwijs

(je kunt deze vragen stellen aan sporters, ouders, trainers, bestuurders)

Forum: uur

De gelijkenis van de onbarmhartige dienstknecht

Anna en Noah starten met een opleiding in een avondschool. Ze doen een graduaat marketing. Tijdens de eerste pauze praten ze met elkaar.

Investeren in mantelzorg/ 1

Inspiratiediner Wij in de Wijk. Bora Avric, Senior Adviseur Movisie

Vragenkaartjes voor kinderen van 4 t/m 6 jaar

Les 1. 1 En jij? O 2 keer per jaar O 3 keer per jaar O 4 keer per jaar. Wat is een rapport? 1. Krijgt jouw kind een rapport?

DEEL 1. WERKBOEK 5 Eigen keuze Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

In 2016 komt mijn boek uit: Leidinggeven is een werkwoord! Hoe creëer je (meer) ruimte voor jezelf?

Tijdsplanning werkstuk groep 5

MANIEREN OM MET OUDERPARTICIPATIE OM TE GAAN

Vragenlijst multiproblematiek I

Onderzoek Summerproof

MANTELZORG VANAF JANUARI 2015 EEN GROTERE ZORG VOOR GEMEENTEN

Ik wil die mensen niet lastigvallen Behoeften, drempels en deuren voor jongeren als slachtoffer van geweld

Hoe maak ik mijn kind weerbaar? Saskia de Ridder, MSc Kinder-& Jeugdpsycholoog

Geachte leden van de vaste commissie Onderwijs, Cultuur en Wetenschap,

Kids. &Go. Informatieblad speciaal voor kinderen

Ouders in kaart-spel. door BasisOnline. De interactieve afsluiter van uw informatieavond

Vragenlijst: Wat vind jij van je

Wijs Worden. werkboek. deel 1 DAMON

School + Ouders = gezond kind! Heino van Groeningen & Els van Gurp 1 oktober 2014

Werk. Omdat een andere blik je leven verrijkt

18 tips om te werken aan je eigen inzetbaarheid

ALCOHOL EN OPVOEDING UW KIND OP HET VOORTGEZET ONDERWIJS DE GEZONDE SCHOOL EN GENOTMIDDELEN. Folder Alcohol en opvoeding.indd :42:29

Welkom bij Sociaal Succesvol Ondernemen. Week 5: grip op geld Les 2: waarde

Ja: datum gesprek: 0 bevestiging per mail gestuurd: datum, tijd, adres afspraak, verwijzing naar site om zich voor te breiden.

eflectietool Reflectietool Reflectietool Reflectietool Test jezelf op professioneel ondersteunen

Communiceren met ouders. Silke Jansen Orthopedagoog Gezin en Gedrag REC 4 Vierland

Voor kinderen die meer willen weten over echtscheidingen. uitgave 2005

HANDELINGSGERICHT WERKEN BELEIDSVOEREND VERMOGEN BELEIDSVOEREND VERMOGEN. Onderwijsbehoeften van de leerling 11/09/2013

Enquête oudertevredenheid onderbouw DL feb.15

De focusgroepen gaven ons in het verleden al een antwoord op volgende kernvragen:

Concrete aanpak van (dreigend) thuiszitten:

HGW..gezien vanuit het perspectief van ouders

Koffieochtend 20 oktober 2016 OPVOEDING IN DE FAMILIE

Onderzoek (v)echtscheidingen

Gratis online training. Show up & Shine! Voel je weer licht, vol plezier, energiek en in balans.

Teksten bewerkt uit het gezinsboek Ons Dagelijks Brood veertigdagentijd van pastoor M. Hagen door EBP voor

3 Hoogbegaafdheid op school

Zelf in de taxi of zelfstandig reizen? Kwalitatief goed vervoer van huis naar school en vice versa. Els Rietveld m.m.v.

Denkfouten. hoofdstuk 6. De pretbedervers. De zwarte bril

Wat is PDD-nos? VOORBEELDPAGINA S. Wat heb je dan? PDD-nos is net als Tourette een neurologische stoornis. Een stoornis in je hersenen.

KIDSCREEN 52-items. Een Europees onderzoek naar de gezondheid en het welzijn van kinderen & jongeren. Vragenlijst voor ouders

REFLECTIE VANUIT HET PERSPECTIEF VAN KINDEREN EN JONGEREN

Presentaties: presenteer jezelf met PowerPoint

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Leren praten Turks. Colofon. Hart voor Brabant

De uitdagingen van de transformatie zijn de kansen voor de JGGZ en zijn academische functie

kinderen toch blijven ondersteunen. Het maakt niet uit wat (Surinaamse vader, 3 kinderen)

Blok 3. Gesprekstechnieken, 2 uur

Pestprotocol OBS IJsselhof

In hoeverre ben jij al bezig met de keuze voor een studie na de middelbare school? (bovenbouwscholieren)

Vliegende start voor (startend) onderwijspersoneel

Enkele gegevens evens over jezelf en de school:

Overzicht rapportmodule

4 Denken. in het park een keer gebeten door een hond. Als Kim een hond ziet wil ze hem graag aaien. Als

1 Inleiding. 2 Pesten en plagen. 3 Aanpak van de school. 3.1 Preventieve maatregelen

GOED BEZIG BURGERSCHAPSLEREN THEMA 1

Brugklastraining 2015 Groep 8

Mijn lichaam is goed! Doe-opdrachten rond lichaamsbeeld voor 5-6 BaO

Werkdocument functioneringsgesprek voor leerkrachten 1

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

Vindt het leuk om met ouderen om te gaan en te luisteren en te schrijven. Volgens afspraak tussen stagebieder, oudere en stagiair.

Deze vraag gaat over je eigen ervaring. Je krijgt op deze vraag geen feedback.

COMMUNICATIE training. effectief communiceren met iedereen

Voorbeeld POP-formulieren

Onderwijs aan vluchtelingenkinderen: waar knelt het en wat gaat al goed?

Taal vergroot je wereld samen met de Bibliotheek

Alvast bedankt voor het invullen!

AANPAK PESTEN OP CBS HET OCTAAF

COMMUNICATIE technieken. voor leidinggevenden

COLUMN VERBINDEND EN ONDERWIJSKUNDIG LEIDERSCHAP NATIONAAL ONDERWIJSDEBAT 9 OKTOBER 2008 HARRIE AARDEMA, CONCEPT

WERVEN VAN VRIJWILLIGERS

Communiceren is teamwork

U gaat gebruik maken van de diensten van de Gemiva-SVG Groep. Wij heten u van harte welkom. Wij danken u voor het vertrouwen dat u in ons stelt.

Lesbrief 14. Naar personeelszaken.

Gevaarlijke liefde. Weet jij wie die jongen is? Zit hij ook bij ons op school? Mooi hè, Kim? Maar wel duur! Ik geloof dat hij Ramon heet!

OE 2: Lessen voor digitaal schoolbord. Maaike Fris Haarlem Minor ICT Sacha van de Griendt Wilbert Zwanenburg januari- april

Actief luisteren (De ander helpen zo duidelijk mogelijk te zijn)

Thema Gezondheid. Lesbrief 2. De wachtkamer

Werkblad 7.1 Opdracht 3, module 3, les 7

Kwaliteit door gespreid leiderschap

Een klacht, wat nu? Klachtenregeling bestemd voor ouders, voogden, verzorgers en medewerkers

Les 3. Familie, vrienden en buurtgenoten

Ga naar klik bij Test en spel op: Alle tests en spellen Doe de test: Wat voor geldtype ben jij? Uitslag: je bent een

Inzichten werksessies rollen medewerkers en vrijwilligers. Onderdeel van toolkit Nieuw Participeren

3. Behoeften van patiënten aan zelfmanagement

Vignet Gezonde School. Congres Gezondrondom 15 mei 2013

Doel. Wat heb je nodig? Spelregels.

Traject24-4 oktober 2015

Project Alcohol 2014

euzedossier ouderparticipatie keuzedossier vmbo osb in de onderbouw theoretische leerweg

VERVANGTAAK LICHAMELIJKE OPVOEDING VOOR LANGDURIG GEBLESSEERDEN

Transcriptie:

Eerste reeks stellingen

De meeste scholen hebben een heldere visie op ouderbetrokkenheid op papier, maar in het gedrag van veel leerkrachten is dit onvoldoende terug te zien. Dat moet je je afvragen niet op alle scholen is een visie beschreven. Op primair wordt het zo gevoeld maar staat dat ook op papier. leerkrachten hebben nooit geleerd hoe je een 10 min gesprek moeten gaan doen moet mensen nog aansturen dat ze goedemorgen zeggen tegen de ouders. Stimuleert het team voor leuk nieuws en slecht nieuws laat wat van je horen naar de ouders. Mooie visie op internet. Maar in de praktijk blijkt er niks van te kloppen. Wat als we alleemaal een mooie visie hebben wat gebeurd er dan. Ik denk veel onzekerheid van scholen naar ouders. Als je de deuren opzet dan moet je ook in staat zijn om te zeggen he dit is voor jouw en dat is voor ons. Iedereen in het onderwijs heeft slechte ervaringen met ouders. Gebruik maken van talenten van de ouders als je opnieuw een visie opstart dan is er een nieuwe kans maar wel duidelijk de grenzen aan geven. Het zit ook in de samenleving. 83 procent heeft een heldere visie op ouderbetrokkenheid. po geeft aan om dit jaar op de visie gaan zitten.

Ouderparticipatie is vrijwilligerswerk. In de sport kan je niet zonder ouders. Hele grote verschillen bij de takken van de sport bij hockey doet iedereen mee maar bij basketbal bijvoorbeeld moet je op je knieen. De school gaat zich maximaal inzetten voor u kind. Wat zou u op school willen doen. Leerkrachten zeggen nog te vaak wat doen we samen met ouders. Leerkracht doet veel voor de ouders (moeder / vaderdag / Musical) maar krijgen nooit een bedankje van de ouders en dat zal tocht wel goed zijn. Als je wat van de ouders verwacht dan moet je dat aan de voorkant duidelijk maken. Een vereniging heeft wel een taak om naar de ouders te treden voor vrijwilligerswerk. Gedrag van ouders is een spiegeling binnen de school. Vrijwilligers moet misschien een professionale organisatie inzetten. Ouders staan bij het hek te praten en als schoolleider moet je dan gaan nadenken wat doen wij als school verkeerd ze staan niet voor niks bij het hek te praten en niet in de school. (er zit altijd wel een rotte appel bij) Is ouderparticipatie wel vrijwilligerswerk. Ja voor Hand en span diensten wel. Sommige ouders zijn betrokken dan bedoelen ze de ouders participeren niet. Vertrouwen in elkaar tussen school en ouder en tussen ouder en school (werd niet uitgesproken maar wees helder naar elkaar en wat verwacht je van elkaar. Ga in gesprek en straal het uit dat je dat belangrijk vind. Schoolresultaten ligt een link tussen gedrag en resultaat.

Ouders mee laten denken met beleid heeft enorme meerwaarde. Vind ik wel wat ik zie is dat de ouders toevoegen wat er toe doet. Ouders weten niet meer waar ze verantwoordelijk voor zijn, de verwachtingen zijn niet helder. Zeker een kant tekening. Hoe helder geef je de kaders aan. De Schoolleider moet met zijn team nadenken tot hoever de kaders zijn en wie heeft waar over de regie. Advies de school moet een visie hebben op ouders als je wil samenwerken. Voor wie is de school? Is niet zo belangrijk maar wat willen wij samen doen voor de kinderen hoe gaan wij samen werken. Ouders zitten niet te wachten om mee te werken en te denken. Nee ouders durven niet mee te denken. Optie een ouderkamer als schoolteam denken hoe je ouders er bij kan betrekken.

Scholen vinden het lastig om ouderbetrokkenheid vorm te geven. Klopt scholen zijn niet duidelijk in wat ze nu verwachten. Maak duidelijk afspraken met ouders wat er verwacht wordt van hun. Wat hebben de scholen nodig: Ouderbetrokkenheid moet zijn doelgroep bepalen om vorm te geven Leidinggeven zelf goed geschoold zijn en het blijft steeds terug komen op de agenda Niet achter de streep wachten maar voor de streep. LOL daar werken veel mensen mee.

OCW is helder wat zij eist van scholen t.a.v. ouderbetrokkenheid.

Schoolleiders nodigen ouders uit informatie toe te voegen aan het leerlingendossier.

Iedere school heeft een regiegroep bestaande uit medewerkers en ouders nodig om ouderbetrokkenheid vorm te geven.

Tweede reeks stellingen

Scholen benutten de expertise van ouders.

Ouders moeten zich meer inspannen om de schoolprestaties van hun kinderen te verbeteren.

Ouders moeten het gezag van de leraar ondersteunen en respecteren.

Scholen en ouders zouden d.m.v. een contract afspraken met elkaar moeten maken, zodat beide partijen weten wat ze van elkaar kunnen verwachten.

School en ouders moeten van elkaar weten en uitspreken wat de verwachtingen zijn.

Scholen geven onvoldoende aan waar hun grenzen liggen.

Samenwerken met ouders als partners vraagt van scholen een cultuuromslag.

Communicatie is hét grote struikelblok bij de samenwerking tussen ouders en school.