Samen zijn we SBO Horizon. Hoe we omgaan met elkaar op school

Vergelijkbare documenten
GEDRAGSCODE FRANCISCUSSCHOOL

s Heeren Loo Samen mediawijs Met elkaar in gesprek over het gebruik van (social) media s Heeren Loo Advisium September 2017

Pestprotocol BS de Kersenboom

Gedrags- en pestprotocol ODS Windkracht 10

Jullie bepalen indien het pesten of plagen is

Het kinderprotocol. Inhoud: 1. Inleiding; het kinderprotocol 2. Goed gedrag kun je leren 3. De schoolregels 4. Pesten/ gepest worden 5.

leerlingbrochure nld Door: Jolanthe Jansen

Afgesproken verdeling van de boeken over de groepen

GEDRAGSPROTOCOL. (anti pestgedrag) Basisschool De Boomgaard Dieren

Pestprotocol ICBS de Tweemaster, Naarden

Pestprotocol Rietslenke.

Er is geen slachtoffer en dader; beide partijen zijn even sterk. Plagen kan de sociale weerstand van kinderen vergroten. Vaak speelt humor een rol.

Samen mediawijs. Met elkaar in gesprek over het gebruik van (social) media

Het Mozaïek-kinderprotocol tegen pesten (voor kinderen van groep 3 t/m 8)

Pestprotocol SBO De Lings

Pestprotocol Gaspard de Coligny

PESTPROTOCOL 2016/2017

Stap 7 Nabespreking met het slachtoffer en nabespreking met de steungroepleden (apart)

In dit thema staat het creëren van een goede groepssfeer centraal. Les 2 Samenwerken Deze les gaat over helpen, geholpen worden en samenwerken.

Pest- en gedragsprotocol

Achtergrond informatie:

Pestprotocol. Antoniusschool

WonderWoordenWinkel. T-shirt Labelles

voor leerlingen Pesten op het werk VRAGEN EN OPDRACHTEN

Alle kinderen moeten zich in hun basisschoolperiode veilig kunnen voelen, zodat zij zich optimaal kunnen ontwikkelen

Pest- en gedragsprotocol voor de kinderen van de Boeier

Hallo, Als je vragen hebt tijdens het invullen, vraag die dan aan jouw docent(e). Bedankt voor het invullen van de vragenlijst!

Hallo, Als je vragen hebt tijdens het invullen, vraag die dan aan jouw docent(e). Bedankt voor het invullen van de vragenlijst!

Anti-pestbeleid OBS De Schakel Alle kinderen moeten zich in hun basisschoolperiode veilig kunnen voelen, zodat zij zich optimaal kunnen ontwikkelen

Pestprotocol obs De Kring

Antipest- en sociaal veiligheidsprotocol 2018 Obs de Woldstroom Jenaplan. Antipest- en sociaal veiligheidsprotocol 2018 obs de Woldstroom Jenaplan

PREVENTIEPLAN PESTBELEID

Een informatieve bundel en vragenlijst voor kinderen die gepest worden.

Anti-pestprotocol. We werken samen aan een goede sfeer op school. Catharinaschool Wellerlooi

De Vreedzame School. Blok 4 We hebben hart voor elkaar. Wij starten met de lessen uit:

PESTAANPAK. Leerlingenboekje bij de lessenserie van Prima. Groep 8

GEDRAGSPROTOCOL. (anti pestgedrag) Basisschool De Boomgaard Dieren

Protocol. Pestprotocol

DE 12 VAN DOK12. Dit ben ik

Protocol gedrag. Recht op veiligheid Iedere leerling heeft recht zich veilig te voelen in de klas en in de school.

PORTALIS Onderwijs en Arbeidstoeleiding

Kijk voor een demonstratiefilmpje op:

Onderwijs en leren. Leerstof en toetsen 3,6. De lessen 3,5. Begeleiding 3,5. Aantal respondenten: 32 Leerlingen Gemiddelde

Pestprotocol. Laatste update: december Vijverlaan VH Krimpen aan den IJssel. T E I

Alle kinderen moeten zich in hun basisschoolperiode veilig kunnen voelen, zodat zij zich optimaal kunnen ontwikkelen

Ds. J. Polyanderschool en Ds. J. Bogermanschool te Dordrecht

Gedragsprotocol. Sint Gerardusschool. Splitting 145. Gedragsprotocol

Wat wil ik op mijn school? Hoe ga ik aan het werk?

Pestprotocol. Definitieve versie 29 juni

Pestprotocol SKOALFINNE

Doelstellingen van PAD

Onderwijs en leren. Leerstof en toetsen. De lessen. Aantal respondenten: 29 Leerlingen april 2015 Don Bosco. Gemiddelde

Welkom. Anniek Verhagen

Thema Gezondheid. Lesbrief 33. In gesprek met de leerkracht.

Bijlage 1 Thema 1. De helppagina van een tijdschrift

Samenwerken. Samenwerken. Samenwerken. Samenwerken. Dit kan ik al goed... Dit kan ik al goed... Hier moet ik nog aan werken...

Hallo, Als je vragen hebt tijdens het invullen, vraag die dan aan jouw docent(e). Bedankt voor het invullen van de vragenlijst!

PESTPROTOCOL DE SCHELP

Brief voor ouder over thema 1

OBS De Vogels Jac.P. Thijsselaan PM Oegstgeest. PESTPROTOCOL De Vogels

Welkom. Anniek Verhagen

Beleid Kanjertraining

Nieuwsbrief 3 De Vreedzame School

Bijlage 1 INTERNETPROTOCOL

Dit PESTPROTOCOL heeft als doel:

Inleiding IN DIT BOEK LEES JE WAAROM STEUN, RESPECT EN VERTROUWEN BIJ VRIENDSCHAP HOREN.

MentorMix Stop pesten met elkaar Datum

Pestbeleid op school

Inhoud gedragsprotocol

Brief voor ouder over thema 1

ANTI-PESTPROTOCOL OBS DE MOESPOT

Gedragsprotocol De Stelberg

HANDLEIDING Leerkracht

Anti-pestbeleid KW-school

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

Gemiddelde. Gemiddelde

Pestprotocol de Esdoorn

voorwoord VOORBEELDPAGINA S Bestelnr De ander en ik

De piek van het pesten ligt tussen 10 en 14 jaar, maar ook in lagere en hogere groepen wordt gepest.

Gedragsprotocol voor de kinderen van obs De Tjalk

PESTPROTOCOL CBS De Borgh

Almtopper één Op basisschool De Alm zijn wij beleefd en aardig tegen elkaar

Alle kinderen moeten zich in hun basisschoolperiode veilig kunnen voelen, zodat zij zich optimaal kunnen ontwikkelen

GEDRAGSREGELS INTERNETGEBRUIK, , SOCIAL MEDIA, GEBRUIK MOBIELE TELEFOON/SMARTPHONE

PAD informatie voor ouders

Pesten. Christa van Diepen, Sociaal verpleegkundige JGZ

Over ruzie en hoe je dat oplost natuurlijk!

PESTPROTOCOL. Fellenoord

Protocol Pesten. Herenoord JJ Rotterdam - T

De Globe. Een interessante Globe met leuke verhaaltjes en belangrijke weetjes!

Spreekbeurt Biologie Hoogbegaafdheid

PROTOCOL GOED GEDRAG

Pestprotocol. Plagen en pesten. Pesten op school, hoe gaan we er mee om?

Pestprotocol IVIO-HSV ( in ontwikkeling) Inhoudsopgave

CONCEPT PESTPROTOCOL SBO DE BALANS

Kanjertekening van groep 1/2a

NIEUWSBRIEF. Schooljaar 2016/2017, nummer 11, 9 februari 2017

Pestprotocol Jansenius de Vriesschool Juni 2011

Doorlopende leerlijn naar thema Nationaal Media Paspoort. Nationale Academie voor Media en Maatschappij

Pestprotocol School met de Bijbel De Wegwijzer

Transcriptie:

Samen zijn we SBO Horizon Hoe we omgaan met elkaar op school

2 3 Fijn dat u dit leest. In dit boekje vertellen we hoe we met elkaar omgaan op SBO Horizon. Samen zijn we SBO Horizon Bij ons op school hebben we duidelijke regels. Dat zorgt voor rust en veiligheid. Kinderen nemen een voorbeeld aan volwassenen. Als team zijn we een voorbeeld voor onze leerlingen. Daarom respecteren we hen én elkaar. Samen leren we de kinderen om elkaar te respecteren. Samen bereiden we hen voor op hun plek in de samenleving. Samen zijn we SBO Horizon! Team SBO Horizon We zijn blij met al onze leerlingen en we respecteren hen. Stap voor stap leren we hen respect te hebben voor elkaar. Dat doen we onder meer in speciale lessen. Hier leren de kinderen sociale vaardigheden : goed omgaan met anderen. Fijn dat jij er bent. Elk kind is uniek. Respecteren begint met de ander leren kennen en begrijpen. Of in ieder geval: een beetje begrijpen. Dat kan niet iedere leerling uit zichzelf. We helpen kinderen om elkaar te accepteren, ook als ze heel verschillend zijn. Respect zorgt voor veiligheid. Dat is heel belangrijk op school. In een veilige sfeer kunnen kinderen goed leren en zich goed ontwikkelen.

4 5 Respect zorgt voor veiligheid

6 7 Op school zijn er vijf belangrijke regels. Het is prettig voor kinderen als ze weten wat de school van hen verwacht. Daarom hangen deze vijf regels goed zichtbaar in elk klaslokaal. Elke dag geven we in de lessen aandacht aan omgaan met elkaar. Dat doen we al vanaf de jongste groepen. Zo willen we ervoor zorgen dat kinderen elkaar respecteren en niet pesten. Zal ik je helpen? Kinderen volgen het voorbeeld van volwassenen. Uw voorbeeld is heel belangrijk voor uw kinderen. Wat u zegt en doet, heeft veel invloed op hen. Het is fijn als uw kind een goed voorbeeld krijgt: thuis én op school. Op SBO Horizon willen we uw kind het goede voorbeeld geven. Daarom helpen we elkaar en werken we goed samen. Dit hebben we afgesproken: 1. Op de gang gedraag ik me rustig. 2. Ik speel op een leuke manier. 3. Ik ga naar de juf of meester als ik een probleem heb. 4. Ik luister als er iets aan mij wordt gevraagd. 5. Ik zorg goed voor mijn spullen en die van anderen.

8 9 Door een goed voorbeeld en duidelijke regels werken we elke dag aan een veilige sfeer op school. Maar soms wordt er toch gepest. We hebben afgesproken wat we in dat geval doen. Ik begrijp het. Zullen we dit samen oplossen? De leerkracht praat met de kinderen. Hij of zij probeert het pesten op te lossen en maakt afspraken met de kinderen. Wordt er opnieuw gepest, dan praat de leerkracht nog een keer heel duidelijk met de leerling die pest. De leerkracht vertelt de ouders van de betrokken kinderen over het pesten. De school en ouders werken samen aan een oplossing die goed past. Als een kind gepest wordt, geven we hem of haar goede begeleiding. We luisteren en leven mee. Wat een goed idee van je! We praten over welke oplossingen er mogelijk zijn en welke oplossing het kind zelf wil. Kinderen hebben hier vaak duidelijke ideeën over. Het gesprek helpt hen om afstand te nemen van het pesten. We praten ook met de ouders van het kind dat gepest wordt, met het kind dat pest en zijn of haar ouders. Als het nodig is, schakelen we meer hulp in. Dat gebeurt altijd in overleg met ouders. Om het pesten te stoppen, praten we er ook over in de groep.

10 11 In onze lessen helpen we kinderen om te begrijpen wat ze voelen, denken en doen. We helpen hen grip te krijgen op hun eigen gedachten en gedrag. We helpen leerlingen zoals Tess om anders te kijken naar wat er gebeurt. Daardoor worden hun boze of verdrietige gevoelens minder sterk. Dit helpt hen om beter te reageren. Ik wil niet dat je de bal afpakt. Dit zou er bijvoorbeeld kunnen gebeuren tijdens het spelen op school. Tom pakt de bal af van Tess (gebeurtenis). Tess vindt dat niemand haar bal mag afpakken (gedachte). Tess wordt heel boos op Tom (gevoel). Tess geeft Tom een duw en pakt de bal terug (gedrag: vechten). Nu wil ik graag de bal terug. Nu kan bijvoorbeeld het volgende gebeuren. Tom pakt de bal af van Tess. Tess vindt dat niemand mag afpakken, maar ze weet dat afpakken geen ramp is. Tess bedenkt dat ze hier goed op kan reageren. Tess is boos op Tom, maar ze probeert met hem te praten. Tess zegt tegen Tom dat ze het niet leuk vindt dat hij de bal afpakt. Ze vraagt hem rustig om de bal terug te geven.

12 13 De kracht van meedoen: een leuke pauze voor iedereen

14 15 Buitenspelen is vaak heel leuk. Maar doordat kinderen door elkaar heen lopen en rennen, is het ook druk. Sommige kinderen missen dan de structuur die er is in een gewone les. Doe je mee? Samen lekker buitenspelen. Op SBO Horizon helpen we kinderen bij het buitenspelen. Dat noemen we De kracht van meedoen een leuke pauze voor iedereen. We willen dat het buitenspelen fijn is voor alle kinderen. Het buitenspelen bereiden we binnen voor. In de klas praten we met de kinderen over wat ze straks buiten willen doen. Dat helpt hen om de overstap te maken van binnen naar buiten. Er spelen niet meer dan vier groepen tegelijk buiten. Verschillende leerkrachten helpen bij het buitenspelen. Ze verdelen zich over het schoolplein en doen actief mee. Een beetje extra hulp nodig? De kracht van meedoen. De leerkracht kan bijvoorbeeld scheidsrechter zijn bij een potje voetbal. Hij of zij kan ook helpen bij het maken van teams of bij het bedenken van een nieuw spel. Kinderen vinden het prettig dat de juf of meester meedoet. Dat maakt het buitenspelen fijner. Tijdens het begeleid buitenspelen leren kinderen op een leuke manier om goed met elkaar om te gaan.

16 17 Altijd leuk om een fijn bericht of plaatje te krijgen via WhatsApp. Of via Snapchat, Instagram, Facebook of andere social media. Op SBO Horizon geven we veel aandacht aan goed omgaan met internet en social media. We helpen kinderen en ouders om social media veilig te gebruiken. of toch liever even niet. We appen Social media zijn heel geschikt voor aardige berichten. Helaas zijn kinderen (en volwassenen) niet altijd aardig tegen elkaar. Ook niet online. En soms kan een kind een klasgenoot pijn doen met een berichtje, zonder dat hij of zij dat doorheeft. Want de afzender kan het gezicht van het klasgenootje natuurlijk niet zien, op het moment dat die het berichtje leest. We hebben op school afspraken gemaakt over internetgebruik. Die afspraken staan in ons internetprotocol. Als het gebeurt dat kinderen elkaar online pesten, praten we hierover. Niet via de app natuurlijk, maar gewoon bij elkaar in één ruimte. Dat helpt om elkaar goed te begrijpen. De leerkracht praat met het kind dat pest en het kind dat gepest wordt. We proberen het pesten zo snel mogelijk te stoppen.

18 19 Een veilige basis. Een goede start in het leven, voor alle leerlingen. Respect voor zichzelf en voor anderen. Dat willen we kinderen meegeven op SBO Horizon. Een goede start. We zijn eerlijk en respectvol. We maken duidelijke afspraken en houden ons eraan. Dat geeft kinderen veiligheid en vertrouwen. We helpen leerlingen om goed met elkaar om te gaan. Zo leren ze stap voor stap keuzes maken en daarbij rekening houden met anderen. Dat helpt hen, nu én later. Wilt u meer weten over hoe we met elkaar omgaan op SBO Horizon? Op de website vindt u ons complete omgangsprotocol. Meer weten? We helpen graag! Hebt u vragen over dit boekje, of over hoe we met elkaar omgaan op school? Neem gerust contact op. We helpen u graag.

Mendelssohnrode 2 2717 CR Zoetermeer t 079 320 06 76 e administratie@horizon.unicoz.nl i www.horizon.unicoz.nl