Wat is seks? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Seksualiteit, seks, geslachtsgemeenschap, liefde

Vergelijkbare documenten
De geslachtsdelen. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen

Benodigheden. Lesdoelen. Puberteit. Begrippen

Prettige en niet prettige aanrakingen

Seksueel grensoverschrijdend gedrag

Internetvrienden. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Boeken. online mogelijkheden, social media, internet, mediawijs, online risico s

Ik ben verliefd. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen

Bloos je van bloot? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Bloot, naakt, privé, persoonlijk, cultuur, grenzen aangeven, respect, meisjes, jongens

Het ontstaan en de geboorte van een baby

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 11: Wat is seks? Lesoverzicht

Zullen we vrienden zijn?

Wie vind ik speciaal?

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING LES 2 BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN WERKVORMEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD VOORBEREIDING

Speak up! Wat is JA en wat NEE?

Jongens en meisjes. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Jongens, meisjes, lichaam, piemel, vagina, seksestereotiep

Wie ben ik? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Ik, jij, groot, klein, uiterlijk, verschillen, overeenkomsten, haar, ogen, gezicht, lichaam

Ouderbijeenkomst Week van de Lentekriebels

De leerlingen leren omgaan met gevoelens van zichzelf en anderen, met name gevoelens die horen bij hun leeftijd.

Les 1. Wensen & Grenzen. Praten over seks... Hoe en hoezo?

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LEGENDA. Het waarom van voedselverspilling

Ouderbijeenkomst Basisschool Eerschot Week van de Lentekriebels

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Discussiëren Kun Je Leren:

Thema's per klas die aangeboden worden in de methode:

Winkelen in het bos?

Vragen over de tekst beantwoorden Discussiëren over stellingen Functioneringsniveau begrijpend lezen M7 E7

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

Jongens & meisjes, snap jij het?

Meningsvorming: jij en vluchtelingen

afrondende suggesties worden gebruikt om dieper op het onderwerp in te gaan als daar tijd voor is.

Wie ben jij? HANDLEIDING

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Werkvormen: Lesdoelen: Filmpjes: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 8: Verliefd. Lesoverzicht

Wie ben ik? Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Ik, jij, groot, klein, uiterlijk, verschillen, overeenkomsten, haar, ogen, gezicht, lichaam

Liefde en fijne relaties

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Week van de Lentekriebels

Tijd: 8:30. Klas: 3HVc 9:10. Beginsituatie Leerlingen hebben week hiervoor toets seksualiteit gehad (zie paper 1)

In de les praten over relaties en seksualiteit. Hoe maak je het makkelijk en leuk!

PROEFLES. Lesmethode voor relationele en seksuele vorming voor het primair onderwijs GROEP 3/4 GROEP 5/6 GROEP 7/8

Module 1 Les 1. Benodigdheden Digibord en digitaal materiaal Werkboek Post-its

Algemene benodigdheden: Beamer/digibord, powerpoint(bijgeleverd), lijst met stellingen (bijgeleverd).

Handleiding schrijfles: Een uitdaging

Cultuureducatie met Kwaliteit

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Gebruiken en begrijpen van de formele breuknotatie.

Workshop 7. Seksuele opvoeding en afstemming met ouders

Sociaal op social media

Smart met geld Inspiratiedag Gezond Budget SAM

Lesbrief bij Niemand mag het weten. Trudy van Harten

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

Waar gaan we het over hebben?

WERK AAN DE WINKEL Hoe vind je een job?

Seksuele vorming en seksuele ontwikkeling van kinderen. Marianne Cense (Rutgers WPF) & Jos Poelman (Soa Aids Nederland)

HANDLEIDING TALENTENQUIZ

Handleiding Les 1: Welk lego-beeld wil jij op school?

Preborden BASISONDERWIJS. Doelgroep. Ontwikkelingsdoelen. Lesfiche verkeers- en mobiliteitseducatie

Les 17 Zo zeg je dat (niet)

Seksualiteit: Grenzen en Wensen

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

Introductie. Onzichtbaar op internet. GEMAAKT DOOR: Redactie i-respect. ONDERWERP: Communiceren. DOEL: Spelen met identiteit

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

;k;lk. Les 1 Verschillende soorten nieuws

Spots on Jobs Docentenhandleiding

Sterker naar het mbo. Docentenhandleiding. Januari 2018 Spirit4you.

Lessen en leerdoelen Kriebels in je buik

Handleiding voor de digitale les Internet in 2025 Kinderen tekenen de toekomst

afrondende suggesties worden gebruikt om dieper op het onderwerp in te gaan als daar tijd voor is.

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Handleiding Les 1. Nieuwsbegriponderwerp. Schrijftaak. Voorbereiding. week november 2013 Handleiding niveau A, les 1 en 2

Ben jij Vindingrijk? Kolom

Week van de Lentekriebels

Let s talk about sex Eerste hulp bij seksuele voorlichting

Duur van de les Introductie (klasgesprek) 10 minuten Kern (video, gesprek) 10 minuten Afsluiting (werkblad) 30 minuten

Kerndoel Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 3. De leerlingen leren omgaan met tijd in alledaagse situaties

Behandel een kind zoals die is, en het zal zo blijven. Behandel het kind zoals het kan zijn, en het zal zo worden.

EEN GOEDE VOORBEREIDING IS HET HALVE WERK. Plannen en evalueren van een activiteit. Inhoud

Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Schoolplein groep 3-4. Schoolplein

Nieuwsbrief 15 mrt 2019 t/m 22 mrt 2019

1. Wat is de temperatuur vandaag? Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 1: de leerlingen leren hoeveelheidsbegrippen gebruiken en herkennen.

Ouderavond lijf & relaties

Handleiding voor docenten

3. Klusjes in school. Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 1: de leerlingen leren hoeveelheidsbegrippen gebruiken en herkennen.

Seksualiteit bij jongeren met een (chronische) aandoening

HANDLEIDING Leerkracht

Sanderijn van der Doef KLEINE MENSEN, GROTE GEVOELENS

LESINSTRUCTIE GROEP 7/8

NU DE MENSEN NOG MEEKRIJGEN VERANDERAANPAK IN BEELD. bedoeling. Mensen ondersteunen dát wat ze zelf hebben helpen bouwen

WERKBOEK. Durf te doen wat je raakt..

Een bezoek van kinderen op de Intensive Care

Duur van de les Introductie (video en gesprek) 15 minuten Kern (gesprek over bronnen) 15 minuten Afsluiting (werkblad en themabepaling) 30 minuten

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 7 en 8

Jeugd Verkeerskrant 4

Een poster voor een goed doel maken

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Op De Schuthoek weten we hoe het hoort, daar doet niemand iets wat een ander stoort.

Prezi les 1: Website:

Les 2: Bescherm jezelf

;k;lk. Les 2 Journalistieke regels

Transcriptie:

Kriebels in je buik Wat is seks? 1 Wat is seks? Groep 7 60 min Begrippen Seksualiteit, seks, geslachtsgemeenschap, liefde Benodigheden Digibord Werkblad: vragen over seks (voor ieder kind) Lesdoelen Leerlingen weten dat opvattingen over seksualiteit per persoon kunnen verschillen Leerlingen weten dat seksualiteit verschillende gevoelens kan losmaken Leerlingen kennen verschillende betekenissen en uitingsvormen van seksualiteit Leerlingen weten dat het niet voor iedereen gemakkelijk is om over seks te praten

Kriebels in je buik Wat is seks? 2 Wat is seks? Voortplanting en gezinsvorming Vandaag gaan we praten over seks. Wat is dat eigenlijk? Welke woorden kennen we ervoor en gaan we in de les gebruiken? Daarnaast bespreken we hoe het is om het over seks te hebben. Hoe noemen we het? 20 min Welke woorden kennen de leerlingen als het over seks gaat? 1 Wat Is Seks? Vandaag gaan we praten over seks. Wat is dat eigenlijk? Welke woorden kennen we ervoor en gaan we in de les gebruiken? Daarnaast bespreken we hoe het is om het over seks te hebben.

Kriebels in je buik Wat is seks? 3 2 Hoe Noemen We Het? Noem Alle Woorden Die Je Kent Die Te Maken Hebben Met Seks. Laat alle kinderen woorden noemen die met seks te maken hebben en tik ze vervolgens in zodat ze op het scherm verschijnen. Aan de hand van wat er wordt geroepen kun je kijken of er vragen zijn over het onderwerp of bepaalde woorden. Het kan goed zijn dat kinderen woorden roepen waarvan ze de betekenis niet kennen. Bespreek vervolgens aan de hand van de volgende vragen de uitkomsten. Zijn er woorden die te maken hebben met liefde? Zijn er woorden die te maken hebben met alleen seks? Zijn er ook negatieve of minder leuke woorden opgeschreven? Cluster de woorden in twee groepen, een groep met woorden die met liefde te maken hebben en een groep met woorden die met seks. Bespreek met de kinderen het verschil tussen liefde en seks en dat deze twee vaak onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Leg vervolgens een tekenblad over de woorden heen en omcirkelen de negatieve en positieve woorden met rood en groen. Spreek vervolgens met de kinderen af welke woorden jullie wel en niet zullen gebruiken in de klas. Je kunt ook deze woorden in twee groepen clusteren zodat je een groep met positieve woorden hebt, woorden die in de klas en tijdens de les gebruikt mogen worden. En een groep met negatieve woorden waarvan je niet wil dat ze op school of in de klas worden gebruikt. Mocht de lijst met positieve woorden die gebruikt kunnen worden nog niet compleet zijn dan kun je die samen met de leerlingen nog aanvullen. Wat is seks? 10 min In dit lesonderdeel gaat het over de verschillende opvattingen over seks. Leerlingen stellen vragen aan verschillende personen over seks.

Kriebels in je buik Wat is seks? 4 3 Wat Is Seks? Wat Zijn De Verschillende Ideeën Over Seks? Ter voorbereiding van de les: Laat de kinderen thuis het werkblad Wat is seks? invullen. Hierbij mogen ze eerst individueel de vragen beantwoorden, vervolgens een leeftijdsgenootje (broer/zus/vriendje/klasgenootje) en een volwassen dezelfde vragen stellen. Vertel de leerlingen dat iedereen verschillende opvattingen kan hebben over seks. Ga samen na welke verschillen ze hebben gevonden naar aanleiding van de vragen op het bord. Hoe vond je het om deze vragen te beantwoorden? Hoe vond je het om deze vragen te stellen aan een ander? Was het anders om het aan een leeftijdsgenootje te vragen dan aan een volwassenen? Hoe denk je dat de ander het heeft ervaren? Zijn de antwoorden van je leeftijdsgenootjes erg verschillend dan die van je zelf? Zijn de antwoorden van de volwassene erg verschillend dan die van je zelf en je leeftijdsgenootje? Waarom denk je dat ze verschillend zijn? Kijk of je samen met de klas tot een conclusie kan komen over de verschillende opvattingen die er zijn over seksualiteit. Praten over seks 30 min Waarom is seks een moeilijk onderwerp om over te praten en hoe kun je dat makkelijker maken?

Kriebels in je buik Wat is seks? 5 4 Praten Over Seks Debatteer Over De Vraag Of Het Moeilijk Is Om Over Seks Te Praten Organiseer een debat met de kinderen waarbij ze de twee stellingen gaan verdedigen: 'Het is moeilijk om te praten over seks' en 'Het is niet moeilijk om te praten over seks'. Zorg dat er in de klas voldoende ruimte is om twee groepen kinderen tegenover elkaar te zetten. Begin met de vraag aan de klas te stellen: 'het is moeilijk om over seks te praten'. Laat de kinderen die het moeilijk vinden om te praten over seks aan de ene kant van de klas staan en de kinderen die het niet moeilijk vinden aan de andere kant van de klas. De kinderen mogen nu met elkaar in gesprek gaan en elkaar met argumenten proberen te overtuigen waarom het wel of niet moeilijk is om te praten over seks. Mochten leerling overtuigd zijn door de andere groep dan mogen ze overlopen. Komt de andere groep daarna weer met argumenten waar ze het ook mee eens zijn dan mogen ze ook weer terug lopen. Ga door tot er geen beweging meer in de groepen zit of tot er nog maar een groep over is. Om de leerlingen te helpen kun je af en toe zelf ook een argument aandragen, bijvoorbeeld: ik vind het iets privés om over seks te praten, daarom vind ik het moeilijk om daar met anderen over te praten thuis praten we er niet over, ik heb het dus niet geleerd, en vind het daarom moeilijk om over te praten ik weet niet zo veel van seks en vind het daarom moeilijk om over te praten ik vind dat het heel normaal is, iedereen heeft een geslachtdeel en gaat later waarschijnlijk ook seks hebben, dus ik vind het niet moeilijk om over te praten mijn ouders praten er heel open over, ik vind het daarom zelf ook niet moeilijk om er over te praten. Probeer met de klas uit te zoeken waarom het moeilijk is om over te praten en wat het makkelijker maakt om over te praten. Kijk ook of er een verschil is in met wie je praat (ouders, vriendjes, klasgenootjes). En of het verschil maakt waar je over praat.

Kriebels in je buik Wat is seks? 6 5 Wat Hebben We Geleerd? Nu weten jullie wat meer over seks en welke gevoelens erbij kunnen komen kijken. Zoals jullie hebben gezien, bestaan er veel verschillende ideeën over wat seks inhoudt. Het is niet in elke cultuur gebruikelijk om openlijk over seks te praten, maar ieder mens heeft seksuele gevoelens; dat is heel normaal. Mensen hebben seks met elkaar omdat ze dat prettig vinden en/of omdat ze van iemand houden. En soms omdat ze graag een kindje willen. Seks is prettig als het zonder dwang en vrijwillig gebeurt en als je daarbij kan zeggen wat je prettig vindt. Seks is ook alleen maar leuk als je het doet als je er aan toe bent en als de ander dit ook wil. Vaak pas als je veel ouder bent. Tip 1 Ook hier geldt weer dat kinderen mogen deelnemen aan het gesprek, maar het hoeft niet. Als kinderen zich ongemakkelijk voelen om over het onderwerp te praten dan hoeven ze niet mee te doen. Ditzelfde geldt voor het beantwoorden van vragen. De leerlingen mogen altijd zeggen dat ze een vraag niet willen beantwoorden. Het is goed om dat vooraf in de les aan de kinderen duidelijk te maken. Dit geldt overigens ook voor de leerkracht. Je mag ook zelf aangeven dat je een vraag niet wil beantwoorden omdat je deze te persoonlijk vindt of je er niet prettig bij voelt. Zo geef je gelijk het goede voorbeeld door je grenzen aan te geven. Tip 2 Je kunt de kinderen eventueel de mogelijkheid geven om na aanleiding van deze les anoniem vragen te stellen over seks en deze in een vragenbox in de klas te doen. Aan het einde van de les of op een ander moment kun je deze vragen dan beantwoorden.

Kriebels in je buik Wat is seks? 7 Afsluiting Nu weten jullie wat meer over seks en welke gevoelens erbij kunnen komen kijken. Zoals jullie hebben gezien, bestaan er veel verschillende ideeën over wat seks inhoudt. Het is niet in elke cultuur gebruikelijk om openlijk over seks te praten, maar ieder mens heeft seksuele gevoelens; dat is heel normaal. Mensen hebben seks met elkaar omdat ze dat prettig vinden en/of omdat ze van iemand houden. En soms omdat ze graag een kindje willen. Seks is prettig als het zonder dwang en vrijwillig gebeurt en als je daarbij kan zeggen wat je prettig vindt. Seks is ook alleen maar leuk als je het doet als je er aan toe bent en als de ander dit ook wil. Vaak pas als je veel ouder bent. Tip 1 Er kan hier heel erg gegiecheld worden. Laat de kinderen even ontladen. Het is natuurlijk reuze spannend dat ze nu allemaal seks woorden mogen noemen. Soms helpt het om even met z n alleen een woord te herhalen, zoals piemel, piemel, piemel. Spreek daarna af dat er best gelachen mag worden maar dat je wel de les wil kunnen doen. Tip 2 Bij sommige kinderen thuis zal er niet over dit onderwerp gesproken worden. Soms uit angst dat kinderen van alles gaan uitproberen (wat echter een misvatting is). Laat de kinderen weten dat het belangrijk is om over deze onderwerpen te praten. Als zij de juiste kennis hebben en geleerd hebben om open over seksualiteit te praten zullen zij later als zee en seksuele relatie aangaan daar ook gezondere keuzes maken en beter kunnen communiceren wat ze wel en niet willen. Tip 3 De lijst met woorden waarvan jullie hebben afgesproken dat deze in de les gebruikt kunnen worden kunnen ook op een begrippenlijst geschreven worden en worden opgehangen in de klas. Deze lijst kan tijdens de lessen nog worden aangevuld. Tip 4 Het kan zijn dat sommige kinderen het moeilijk vinden iemand te interviewen over seks. Bespreek van tevoren wie de leerlingen gaan uitkiezen. Omdat niet ieder kind zijn eigen ouders over dit onderwerp durft te ondervragen (en ook niet elke ouder met zijn kind hierover wil praten), kunnen de leerlingen desgewenst ook een leerkracht op school uitkiezen. Tip 5 Het kan voor sommige kinderen moeilijk zijn om klassikaal over dit onderwerp te praten, houdt daar rekening mee. Kinderen kunnen uitgenodigd worden om iets te vertellen maar het hoeft niet.