Reflectie en lesvoorbereiding: Een geheim waar je groot van wordt



Vergelijkbare documenten
Lesvoorbeeld: Een interactieve les

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Perspectief 3 e editie 3 / 4 VMBO Project Doorgeven

Voor jou! Dit boek is voor jou. Het gaat over God. En over God en jou samen. Over Gods liefde voor jou.

Tuin van Heden 3 en 4 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Opdrachten bij hoofdstuk 4

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

Drents Archief. Meisje met de hoepel. Groep 2 Speuren in het archief

Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3)

Educatiemateriaal Hotel Perdu

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Wat je moet doen: Zoek een afbeelding van een landschap op de websites van musea.

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Mirjams mama en moekie

GROEP 3 GROEP 4 GROEP 5 GROEP 6 GROEP 7 GROEP 8. Kinderliteratuur

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Moeilijke kindervragen

2014 Kioppe, Arnhem Pedagoge drs. Marleen Kerstens

150 Tips om kinderen te laten zien dat je om ze geeft!

Liefde, voor iedereen gelijk?

Lesvoorbeeld: Stilte oefenen

Coach je ziel naar wijsheid

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Reflectie: Archipel der symbolen

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Sta in je recht. Lessen over (kinder)rechten voor PO

Juf Sabine en juf Maaike

Uitleg boekverslag en boekbespreking

Meningsvorming: jij en vluchtelingen

Wereldgodsdiensten. Project Levensbeschouwing 2 e klas St. Nicolaaslyceum. Naam:

maken de kinderen vogelnestjes die zij in de dierenhoek kunnen gebruiken.

Deze handleiding is van

Slim omgaan met geld

GROEP 3 GROEP 4 GROEP 5 GROEP 6 GROEP 7 GROEP 8. limme Taal. Kranten en tijdschriften

Groep 7/8 Rechten van het kind

Tijdschrift Kindermishandeling April 2013 Onderwijsspecial deel 2. 8 tips voor een goed gesprek met je leerling

Coalitielid met hart en ziel

Het oude egypte DOOD. Ingang

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

Nieuwsgierig? Ja graag! Foto Hollandse hoogte

Opbrengstgericht werken bij andere vakken. Martine Amsing, Marijke Bertu, Marleen de Haan

- ontdekken dat stilte en rust helpen om een gepaste uitdrukking te vinden voor gevoelens.

Leeftijd: 9-12 Thema: God, heilige Geest, identiteit, Normen en waarden, Pinksteren Tijdsduur: 60+ min.

- ontdekken dat stilte en rust helpen om een gepaste uitdrukking te vinden voor gevoelens.

Doel A bestaat uit vier inhoudelijke elementen waar we bij stil zullen staan in deze studie:

10 DIRECT TOEPASBARE TIPS VOOR MEER KLANTEN

SPEELWIJZE EIGEN WIJSHEDEN SPEL - Bladzijde 1 / 6

10 DIRECT TOEPASBARE TIPS VOOR MEER KLANTEN

Doel. Doelgroep. Een film in je hoofd

Lesbrief bij de voorstelling Aardblij

Opdrachtkaarten Lente

2 Algemene inleiding per cultuur/godsdienst/levensbeschouwing: situering 10

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Relaxatie en ontspanning. voor ouder en kind

Verwerkingsopdrachten bij boeken VMBO B/K/T Klas 2. Versie 2013/2014

s Speelbrief ZO LEES IK PIPPO PIPPO-thema prentenboeken JULI 2017 Speelbrief - Juli p1

Programma groepsbijeenkomst Weg van Leven thema: Genade

t Vuil Reclametruukske

GELOOFSVRAGEN EN LEVENSVRAGEN

IEP NLP MASTERS OPLEIDING 2004

Bij u schuil ik, u bent mijn schild,

TITEL ACTIVITEIT + beschrijving: filosofisch gesprek over geloven.

De planeten Reis door het zonnestelsel

Nationaal congres Taal en Lezen. 15 oktober 2015 Modelen. Contactgegevens

Deze folder legt uit hoe je SNAP kan gebruiken voor een blijvende verandering.

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Communiceren is teamwork


SPEELWIJZE LEIDERSCHAPSSPEL

Creatief schrijven. Peuters en kleuters. Inspiratiedag Jonge kind 6 februari 2013

Wie ben jij & wie ben ik? Docentenhandleiding Groep 6 t/m 8

Over taaie taboes en lastige liefdes

30 TIPS VOOR OUDERS EN BEGELEIDERS VAN LEERLINGEN MET LEERPROBLEMEN

2.1 FaVoriete leestips

Wat weet je al? Je gaat bekijken wat je al over de overheid weet.

De olifant die woord hield

Reflectiegesprekken met kinderen

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Rouw en verlies Deze bijeenkomst sluit aan bij Moments, magazine voor ouders van kinderen van 8-12 jaar

Privacy instellen Facebook. Klik op het haaientandje rechts naast Startpagina en kies voor Privacyinstellingen

Allereerst zijn we benieuwd naar jouw reactie en willen we graag dat je de volgende vragen beantwoordt:

Jessica Huizer. aardrijkskunde

Solidariteit zonder omwegen (Vrienden zonder grenzen) Werkdocument lesimpulsen Onderbouw

30 TIPS VOOR OUDERS EN BEGELEIDERS VAN LEERLINGEN MET LEERPROBLEMEN. Wijs ze op. en de online coach.

Ook getest op kinderen

De Kunstenaar. Korte lessenserie bij het gelijknamige prentenboek. Doelgroep Groep 6-8. Leerdoelen

Spreekbeurt, en werkstuk

Positief Huishouden met Kinderen

Titel van deze les: Tristan Logeer à la Flip de Beer

Bodyclap. Make the Music with your body

LESMODULE OVER WINDENERGIE

Rechtvaardige Rechters in actie

Wat ga je doen? Wat zet je klaar? Wie doet er mee en waar? Hoe zit het in elkaar?

Buurman in de Winter Plan D / Andreas Denk (Nederland)

Jaar Werkboek 4 weken Challenge

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

Dag van Respect & Twinning

LESBRIEF. Laat uw leerlingen 10 minuten lezen in 7Days. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze deze 10 minuten lezen.

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Arie Aardvarken. Lesbrief

Transcriptie:

Refletie en lesvoorbereiding: Een geheim waar je groot van wordt Marianne Pijl Hoofdstuk 8 Carll Cneut Filosoferen met kinderen is een avontuur en een waagstuk. Aan de hand van het prentenboek Een geheim waar je groot van wordt, vang je de filosofishe reis met kinderen aan. Dit boek geshreven door Carl Nora en geïllustreerd door Carll Cneut is geshikt voor kinderen van 5-8 jaar. Het is uitgekomen bij Uitgeverij De Eenhoorn in 2005. De beelden en de tekst bieden genoeg aanknopingspunten om het filosofishe gesprek tot een interessante en bijzondere ervaring te maken. Het openen van het boek is als het openen van een venster: er waait je een frisse wind tegemoet en er gaat een wereld voor je open. Ter voorbereiding op het filosofishe gesprek ga je stap voor stap te werk. De stappen zijn hieronder beshreven. Je gebruikt de volgende leerdoelen als leidraad: outinho Extra studentenmateriaal bij Geloof je het zelf?! 1/6

ß Je onderzoekt de voorwaarden waaronder je een filosofish gesprek met kinderen kunt voeren. ß Je maakt je filosofishe gespreksattitude eigen aan de hand van literatuur. ß Je krijgt ziht op je eigen levensbeshouwing en mening en je bent je daarvan tijdens het gesprek bewust. ß Je wordt gevoelig voor symbolen en symbooltaal en je kunt hiermee omgaan. Tevens ga je ontdekken hoe je naast een soiaalemotioneel niveau met behulp van symbooltaal tijdens het filosoferen bij de dieptedimensie kunt komen. Stap 1 Bij paragraaf 8.11: Spelen met beelden ß Bekijk de illustraties van Een geheim waar je groot van wordt aandahtig zonder de tekst te lezen. Met aandahtig bedoel ik: neem er de tijd voor! Bekijk de voorkant van het boek. Bekijk rustig alle pagina s. Bekijk de ahterkant van het boek. ß Stel jezelf de vragen: Wat valt me op? Wat raakt me? Waarom valt me dit op en waarom word ik geraakt? Noteer je antwoorden in je portfolio. Stap 2 Bij paragraaf 8.6: Het spel van vraag en antwoord spelen vanuit jezelf Lees paragraaf 8.6 van Geloof je het zelf?! en noteer wat je duidelijk is geworden over jouw diepste overtuiging. Je zult ervaren dat bepaalde beelden je bijblijven. Zo n beeld is vaak veelzeggend. ß Wat zegt dat beeld je? Door in gesprek te gaan met jezelf kom je eventuele weerstanden of juist persoonlijke bezieling op het spoor. ß Doet dat beeld je aan andere (bron)verhalen denken, zoals: een Bijbelverhaal een sprookje of legende een verhaal uit de Koran of een ander heilig boek een gediht een prentenboek een film, et. Noteer je bevindingen. ß Welke beelden en symbolen heb je nog meer kunnen ontdekken? Noteer de symbolen en denk over de betekenis na. o u t i n h o Extra studentenmateriaal bij Geloof je het zelf?! 2/6

Stap 3 Google het beeld of symbool dat er voor jou uitspringt en kijk of je meerdere betekenissen op het spoor kunt komen. Stap 4 Lees de tekst van Een geheim waar je groot van wordt eerst voor jezelf en daarna hardop. Begin bij het begin: ß Hoe luidt de titel en wat zou de onderliggende betekenis van die titel kunnen zijn? ß Lees de tekst van Niolas Bouvier op de titelpagina. Heeft deze tekst een relatie met de titel van het boek? Zo ja, welke relatie? ß Wat vind je van het verhaal? Stap 5 Elementen, voorwerpen en symbolen ß Welke elementen luht, aarde, water, vuur spelen in dit verhaal een belangrijke rol? ß Welke symbolen spelen in het verhaal een belangrijke rol? ß Welke thema s kun je in het verhaal herkennen? Noteer de antwoorden. Stap 6 Bij paragraaf 8.9: Mysterie en initiatie in het spel Lees paragraaf 8.9 van Geloof je het zelf?! nog eens door. Kun je de strutuur leven dood wedergeboorte ook in Een geheim waar je groot van wordt ontdekken? Stap 7 De wind De wind speelt in dit verhaal een belangrijke rol. Ga op zoek naar de spirituele betekenis van wind in de vershillende levensbeshouwingen op de websites: ß www.kuleuven.be/thomas/basisonderwijs/in_de_kijker/11_stilte.php ß www.wijblijvenhier.nl/index.php?/arhives/1252-ruh.html o u t i n h o Extra studentenmateriaal bij Geloof je het zelf?! 3/6

Noteer je vondsten: ß hristendom ß jodendom ß hindoeïsme ß islam Stap 8 Dimensies in het verhaal ß Kun je een soiaalemotionele dimensie in het verhaal ontdekken en benoemen? ß Kun je een levensbeshouwelijke dimensie in het verhaal ontdekken en benoemen? ß Hoe zou je deze twee dimensies op elkaar willen betrekken? Stap 9 Culturen en tradities Carll Cneut ß In welke ultuur speelt Een geheim waar je groot van wordt? ß In welke traditie sta jij en/of wat is jouw ulturele ahtergrond? ß Heb jij moeite met bepaalde beelden of aspeten van het verhaal? ß Hoe ziet de ulturele en levensbeshouwelijke populatie van jouw klas eruit? ß Zitten er leerlingen in jouw klas uit deze ultuur? o u t i n h o Extra studentenmateriaal bij Geloof je het zelf?! 4/6

Stap 10 De les Een geheim waar je groot van wordt Bij paragraaf 8.5: Voorwaarden en middelen om het spel te kunnen spelen a Stel jezelf de volgende vragen voor je begint: Wat wil je met het verhaal / de les bereiken: wat is je lesdoel? Hoe zou je de kinderen het element wind willen laten ervaren? b Suggesties: Neem een ventilator mee. Laat de kinderen propjes gekleurd papier of papieren bootjes vouwen. Leg deze in een grote bak met water en blaas ze naar de overzijde. Kijk voor meer lesideeën op www.kuleuven.be/thomas/basisonderwijs/ in_de_kijker/11_stilte.php. Hoe zou je het verhaal in de klas willen vertellen? Let op je groepsopstelling. Laat de leerlingen voor- én ahterkant van het boek zien. Ga niet te snel bij het voorlezen/vertellen. Laat de kinderen telkens de illustraties zien en vraag: wát zie je? Wat vinden jullie ervan? d Verankeringsopdraht: hoe wil je het gesprek na afloop verankeren? Suggesties: Neem beelden uit het boek zoals de blaadjes van een boom. Ga op zoek naar afbeeldingen van een boomblad en laat de kinderen daar hun wens op shrijven. Hang de wens aan een ballon. Ga met de klas naar het plein en laat de ballonnen los. Maak van klei een doosje met een deksel. Steek een kaars aan op tafel. Laat elk kind zijn of haar wens in het doosje fluisteren en het doosje afsluiten. De leerlingen mogen het doosje rond de kaars zetten. Al naargelang het gesprek zih heeft ontwikkeld: laat er een tekening van maken. e Filosofish gesprek. Formuleer een vraag aan de hand van de tekst en de illustratie. Lees op p. 155 van Geloof je het zelf?! de tekst over open en gesloten vragen. Lees de spelregels op p. 152 van Geloof je het zelf?! Het zinvolle spel van vraag en antwoord in de praktijk Je hebt je nu voldoende voorbereid en kunt aan de slag. Als je begint, ga dan bewust zitten. Daarmee bedoel ik: ß ontspan ß adem rustig ß neem de tijd ß wees nieuwsgierig o u t i n h o Extra studentenmateriaal bij Geloof je het zelf?! 5/6

Ga in een open houding het gesprek in: het avontuur kan beginnen. Als er geen vragen meer komen sluit je het gesprek af. Hierna wordt de verankeringsopdraht gemaakt. Afsluiting Maak een kort verslag van het gesprek: ß Wat ging goed? ß Wat vond je lastig/moeilijk? ß Waar wil je de volgende keer op letten? o u t i n h o Extra studentenmateriaal bij Geloof je het zelf?! 6/6