Ik sorteer. Nadat de kleuters het lied volledig kennen, kan je het volgende doen:



Vergelijkbare documenten
WERKMAP. Theatervoorstelling Het zwarte goud

Sinterklaas knutselen

TAFEL 1: BROODDEEGFIGUREN

Tips voor activiteiten in de winter, lekker knutselen

RECYCLE ART 7 leuke dingen om zelf te maken van afvalmateriaal

De composthoop Een composthoop bij school

Knutselen met. Papier-Maché

Suggesties bij de les Speurneus Spinnenweb voor de verdere verwerking op school

De Techniek en de praktijk

lesbrieven De ontdekking avonturenpakket de uitvinders en het zonnewiel leerlingenbestand Lesbrief 3: Verhaal deel 1: De laatste ansichtkaart

Lessuggesties creatieve lessen groep 1-2. Onderwaterwereld tekenen. Over de lessuggesties. Nodig: Voorbereiding: Uitvoering:

Rupsje nooit genoeg. Instructievel Traktaties maken Jumpin

APPELGEZICHTJES BOOTJE. Nodig per kind:

Opdrachtenfiche mijn orkest

Handleiding Afvalspel groep 3 en 4

MAAK ZELF JE EIGEN MUZIEKINSTRUMENT VOOR 10 MAART

Elk van deze oefeningen kan aangevuld worden met het stappenplan: veters knopen (zie bijlage) het knutselblad Veterdiploma (zie bijlage en A.

Pak de jas! Werkvorm: Spel. Materiaal: Dobbelsteen Zes gekleurde jasjes. Verloop:

Knutselen met Je knutsel Ei Kwijt

WATER EN VUUR, EEN POP-POP-BOOTJE

LEPELGANZEN HOE GA JE TE WERK:

Vlinder maken met een koffiefilter

Knutselen met Je knutsel Ei Kwijt November

Sim, de pit. Leestekstje

Knutselmap 1. De basis

lesbrieven werkbladen Lesbrief 3: avonturenpakket de uitvinders en het

bijenpad

BLIJ MET EEN EI. Blij met een ei, april 2011 Speel-o-theek De Dobbelsteen

1. Het feest van de koning. Slingers maken. Nodig gekleurde strookjes papier touw gekleurde A4 tjes witte A4 tjes kleurpotloden of stiften schaar

Lessen- en activiteitenpakket voor de 2de leerjaar LO BLO eindklassen type 1 en BUSO opleidingsvorm 2 eerste fase. Uitwerking van het project

Hoi afvalkameraden! Leuk, zo'n afvalladder! Wiiiiiiiiii! Terwijl ik hier hang, kan jij misschien de ontbrekende woorden invullen!

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS

Werkbeschrijvingen. Vakantiebijbelweek Dag 1: Kleuters: Deurhanger Middengroep: Dakpan

De lente in met foam!

Lesbrief voor onderbouw

Pasen. Vrolijke paaskaart Leuke kaart om te kleuren die je met Pasen aan iemand kan geven. Bijvoorbeeld je vader, moeder, opa of oma.

Echte helden. Alice Pantermüller Christiane Hansen GEGEVENS BOEK: KORTE INHOUD: ISBN ,99. Uitgeverij Bakermat

Lespakket. Het monsterbonsterbulderboek. Door: Maike Douglas.

Natuurtentoonstelling

Werkblad 1 / Maskers

blaadjes THEMA 9 Docentenhandleiding Groep 1/2/3/4/5/6

Knutselen met Je knutsel Ei Kwijt

HANDIG VOERSPELLETJES VOOR KONIJNEN EN KNAAGDIEREN

Basiscursus planten: Bladvormen. Klas:. Plantenpersnr: Namen van leerlingen: 1:..

koffie, tandpasta, appels, choco, aardappelen, water, plakband,

Een dromenvanger maken

B O O M A C T I V I T E I T E N H O E K

BSO programma Meivakantie

Lesbrief bij meedoe-voorstelling De Rattenvangster.

Alle knutselwerkjes zijn welkom om op ons prikbord te plaatsen, stuur een foto naar: Knutselen: Bomen maken met sjablonen

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS

Li Lefebure & Margot Senden

Verwerkende les Het geheim van kapitein Jan May

luchtdruk opdrachtkaart Onderdeel A - Rond de aanwezigheid van de lucht les 6.6 Opdracht 1 - Slaan op de liniaal Opdracht 2 - Stromend water?

DOCENT. Thema: natuur BOMEN BIJ MIJN SCHOOL. groep 3 en 4. Stadshagen

Traktatieboek. Peuterspeelzalen Stichting Netwerk

Webboek. Taalontwikkeling spelletjes

PRAKTISCH VOEDSELVERRIJKING EN SPELLETJES VOOR KONIJNEN EN KNAAGDIEREN. over houden van huisdieren

Fruit APPELGEZICHTJES. Nodig per kind:

Doelstellingen. Naam activiteit. Werkvorm Materiaal. Werkboekje afval en de Ladder van Lansink

INFORMATIEBROCHURE. Verhuizen. handige tips & stappenplan

Hoe een LED mooi inbouwen Auteur: Geert Juchtmans (Reddevil) [ ]

Proefjes: overzicht. Dit doe je beter buiten. Doe dit niet zonder de juf/meester.

Papier recyclen. Inlage

MENU. Tekenevenement Tussen de lijnen = GROEI! 1. Help de boom - groep 1 t/m 4 (hoofdopdracht)

Binnen de minuut. Binnen de minuut. SPEL 1: Gaan vissen. SPEL 2: Blazen maar. Probeer enkel met een rietje jouw beker als eerste

een eigen lamp op veel manieren*

Energieverbruik Thema Onderwerp Leeftijd Vervoer Verwarming/Koeling Warm & koud water Verlichting. Algemene duurzame ontwikkeling Hernieuwbare energie

Jaargang 1, nummer 9 mei 2010

Telefoonhoesje. Patroon 1 Patroon 2 Patroon voor zelfhechtende voering

Opdrachtkaarten Herfst

Werkbeschrijvingen werkjes VBW Kleuters: Herinneringsdoosje Midden: Memobord. Dag 2: Kleuters en midden: Slingerballetje

versie Ik ga een standaard 4 inch ophangrand verkleinen. Een grotere ophangrand is eenvoudiger te verkleinen.

lesbrieven water verzamelen avonturenpakket de uitvinders en de verdronken rivier leerlingen werkblad Lesbrief 1:

Werk niet te snel, een fout is snel gemaakt. Lees de tekst heel goed. Als je iets niet begrijpt vraag je eerst je leerkracht om hulp.

Werkbeschrijving tekenmap met elastiek

Opdracht 1 Werkblad Tekenen met Tape. Opdracht 2 Werkblad Make your own Mondriaan. Opdracht 3 Werkblad Hands in tape

Handleiding workshop Spookhuis bouwen Spanning & Sensatie 20 november 2015

Afval Anne en de Sorteerbrigade

Klassengesprek - knutselen. Open de envelop, laat de foto zien en lees samen de brief:

Werkbeschrijvingen. Vakantiebijbelweek Dag 1: Kleuters: Trommel Middengroep: Rainpipe

S C I E N C E C E N T E R

Vind een plantennaam met elke letter van het alfabet.

Cadeautjes inpakken en uitpakken

welkomstboekje school Basisschool KOM.MIJN

HANDIG SPELEN MET EEN HOND

AAN DE SLAG MET AFVAL DOE-OPDRACHTEN 4-6 jaar

Bouw zelf een windmolen

AAN DE SLAG MET AFVAL DOE-OPDRACHTEN Groep 1-2-3

Jongste Kleuters.

STERREN DANSEN OP DE MUUR WAT HEB JE NODIG? BOUWTEKENING

Rrrolletjesvliegtuig

Naaibeschrijving Wortel

Opvouwbare kubus (180 o )

Geen pakpapier? Geen probleem!

1. Probleemstelling. Hoe kunnen we dit probleem oplossen?

Introductie boek: Bekijk met elkaar de cover van het boek. Wat is de titel? Waar zal het boek over gaan?

Laat de kinderen ook opzoeken in een woordenboek en/of spreekwoorden boek

Benodigd materiaal Artikelnummer Aantal

Transcriptie:

Ik sorteer Nadat de kleuters het lied volledig kennen, kan je het volgende doen: In de klas liggen allerlei soorten afval (blikjes, kartonnen doosjes, papier, ) De kleuters krijgen de opdracht om al het vuil op te ruimen en tegelijk het versje op te zeggen. Wanneer er op het einde van het versje nog afval op de grond ligt, moet het versje opnieuw worden opgezegd en moeten de kleuters verder opruimen.

Versje over afval Wat een rommel in de klas k wou dat het hier netjes was. Zwaaien met de voeten elkaar even groeten zwaaien met de armen dat zal ons goed verwarmen samen zijn we beresterk kom nu allen aan het werk (klap, klap)

Liedje over afval

Ruilmarkt: Het doel van deze opdracht is de kinderen duidelijk maken dat wat de één weggooit, voor de andere interessant kan zijn. Zo geven we spullen die we niet meer nodig hebben een tweede leven. De kringwinkel werkt met hetzelfde principe. Je vindt er leuke dingen die andere mensen niet meer gebruiken. Zo zorgen we samen voor veel minder afval. Er wordt vooraf een briefje aan de ouders meegegeven met de melding dat we een ruilmarkt willen organiseren en dat elke leerling een puzzel, een knuffelbeer, een ander stuk speelgoed of een boekje mag meebrengen waarop ze uitgekeken zijn. Wel vooraf afspreken hoeveel stuks elke leerling meebrengt. De dag zelf laten we de kinderen alles uitstallen op een grote tafel. En dan gaan ze onderling ruilen. Het beste is dat de ruil per stuk is om alle kinderen een eerlijke kans te geven. Kinderen die niet willen ruilen, hoeven dit natuurlijk niet te doen. Blaasvoetbal: Teken met krijt in de speelzaal of op de speelplaats een klein voetbalveldje op de grond. Twee lege schoendozen kunnen als doel dienen. Gebruik 2 rietjes als blaasinstrument. Een pingpongballetje kan als bal dienen en de wedstrijd kan beginnen. Blazen maar!

Blikkenlopen: Elke leerling brengt 2 even grote conservenblikjes mee. Let op! Blikken kunnen vrij scherpe randen hebben dus begin met het plat slaan van de eventueel scherpe randjes. Je kan het beter meteen doen voor je later in je vingers snijdt. Boor of steek twee tegenover elkaar liggende gaten in de wand van het blik vlak bij de bodem. Steek een lang touw door de gaten en knoop de eindjes samen zodat je een lus krijgt. Het touw moet zo lang zijn dat het tussen je voet en je handen strak staat als je de lus aantrekt. Zet de blikken nu ondersteboven op de grond, dus met de bodem boven, en ga voorzichtig op de blikken staan terwijl je de lus strak trekt met je hand. Nu kan je proberen te lopen met de blikken onder je voeten. Na wat oefenen kan er misschien een race gehouden worden?

Blikkengooien: Stop de rest van een bolletje wol in een eenzame sok en bindt deze dicht. Op een bepaalde afstand stapelt u de lege blikken op elkaar. Wie kan er de meeste omgooien?

Leeruitstap: Met de kinderen het containerpark bezoeken. Meer informatie over een begeleid bezoek aan het containerpark vind je op de website van de intercommunale. Wil je meer weten over composteren dan is de compostkoffer een handig hulpmiddel. De compostkoffer is een koffer vol met informatie en handig materiaal om kinderen de wonderen van het composteringsproces te laten ontdekken. De koffer bevat de meeste materialen die nodig zijn om te werken met het lespakket Composteren met kinderen. Dit pakket is eveneens opgenomen in de koffer. Meer info? Surf naar de website van uw intercommunale. Samen kijken wanneer het vuilnis van de school wordt opgehaald. Nadien kunnen de kinderen tijdens een kringgesprek vertellen wat ze gezien hebben tijdens deze uitstapjes. En ook: De prullenmand van de klas kan leeggemaakt worden en het afval kan gesorteerd worden. Misschien kunnen de kinderen vooraf zelf affiches ontwerpen om op de verschillende vuilbakken te plakken. Er kan op school voor een bepaalde termijn een containerparkje gemaakt worden. De kinderen kunnen de dozen versieren met het materiaal dat overeenstemt met de doos. Een oude stoel kan omgetoverd worden in een verjaardagstoel. Op die manier kunnen oude meubelstukken een nieuwe, leuke bestemming krijgen. Verder in de werkmap zijn er verschillende ideeën verzameld om te knutselen met afvalmateriaal. Nadien kan er een tentoonstelling gehouden worden voor de ouders en de grootouders.

Oud papier verwerken: Van oude kranten maken we terug nieuw papier. We recycleren het papier met de techniek van papier-maché. We nemen behangerslijm en we mengen hier propjes krantenpapier onder. Als we een vaste massa hebben, kunnen we beginnen te knutselen. We kunnen onze fantasie volledig laten gaan, maar voor degenen die enkele voorbeelden willen hebben, die kunnen hieronder verder lezen: zelf poppetjes maken, blaadjes papier maken en gebruiken als bladwijzer, een ballon omkleden met papier-maché, de ballon dan kapot prikken en de papier-maché kan gebruikt worden als een luster of verschillende kleine ballonnen kunnen gebruikt worden om een kleurige slinger lichtjes te maken, Of anders: We lijmen verschillende bladen krantenpapier tegen elkaar. Wanneer deze stijf zijn geworden, kunnen we een masker maken. We knippen er een vorm uit en bevestigen er een elastiek aan zodat we het masker kunnen opzetten. We knippen de ogen en de mond er uit en we versieren het masker. We kunnen ook een tovenaarshoed maken. We lijmen enkele vellen krantenpapier tegen elkaar. Als het droog is, maken we er een cilinder van. De onderkant van de cilinder moet de afmeting van ons hoofd zijn zodat we dit op ons hoofd kunnen zetten. Dan maken we nog enkele kleinere bladzijden aan elkaar vast en tekenen er een grote cirkel uit. In deze cirkel tekenen we nog een kleinere cirkel. Deze cirkel moet even groot zijn als de onderkant van de cilinder. Ook deze cirkel schilderen we even mooi, we maken hem vast aan onze cilinder en we hebben onze eigen tovenaarshoeden gemaakt!

Knutselen met waardeloos materiaal Laat de kinderen waardeloos materiaal meebrengen: lege plastic flessen of botervlootjes, melkpakken, petflessen in verschillende maten, yoghurtpotjes, schaaltjes waar vlees of vis heeft op gelegen, kroonkurken, kurken, en we kunnen beginnen aan onze kunstwerken uit afvalmateriaal! - Je kan in de zandbak van de klas een heel dorp namaken met wegwerpmateriaal. - Je kan zelf poppen maken met het waardeloos materiaal dat de kinderen bij hadden. -

Zelf bloemen maken Grotere bloemen: we gebruiken een leeg, rond kaasdoosje dat we geel schilderen en dat kan dan dienen als het hartje van de bloem. Nog wat blaadjes knippen uit oude tijdschriften, het doosje op een groen stokje kleven (zo n stokje dat je gebruikt bij het planten van gewassen die omhoog moeten groeien maar er een stokje voor nodig hebben) en je bloem is af. Kleinere bloemen: Knip 2 stukken crêpepapier van 10 bij 20 cm en leg ze op elkaar, maak hiervan een harmonica en bind deze met wat garen vast in het midden, hierdoor ontstaat een strik. Vouw de strik dubbel en maak deze aan de onderkant vast met plakband. Vouw nu de bloem voorzichtig open. Maak 2 satéstokken met plakband aan elkaar vast en prik deze onderin de bloem. Wikkel hier groen crêpepapier omheen en klaar is de stengel. Uiteraard kan je ook werken met gekleurd tekenpapier om mooie bloemen te maken. Laat je fantasie maar werken! De bloemen worden gebruikt tijdens de voorstelling, dus het zou heel leuk zijn als er veel verschillende soorten bloemen zijn.

Compost Compost is een donkerbruin tot zwart, kruimelig product dat bestaat uit plantaardige resten (van groenten, fruitschillen, grasmaaisel, bladeren, snoeihout) die door micro-organismen (beestjes) bijna tot humus zijn afgebroken. Composteren is te vergelijken met wat in het bos gebeurt als afgevallen bladeren, twijgjes en dode planten zich omvormen tot donkerbruine bosgrond. Compost ruikt ook enigszins naar bosgrond. Compostering is een natuurlijk proces. Compostering vindt plaats door activiteit van bacteriën, schimmels en compostdiertjes:

Zelf lekkere groentesoep maken Benodigdheden: ajuinen, wortelen, prei, selder, lekkere groenten die we gaan gebruiken om onze eigen lekkere groentesoep te maken. We snijden alles in kleine stukjes en laten het water koken. Nadien kruiden we onze soep naar onze smaak en smullen maar! Het afval speelt tijdens deze opdracht een belangrijke rol: waar gooien we het afval van onze groenten? In het compostvat, de compostbak of de composthoop natuurlijk. We gaan dus onze eigen compostvat opstarten of kleine composthoop maken, de natuur haar werk laten doen en het afval composteren. Vol spanning kunnen we dagelijks kijken hoe ons afval verandert in humus, vruchtbare grond die we kunnen gebruiken in de tuin of bij de planten.