De leerfases van creatief schrijven met De Boekenbakker

Vergelijkbare documenten
Onderwerp: Ons alfabetboek

Overzicht toetsen en oefeningen Grammatica I. Grammatica I

Voorschotbenadering bij kleuters

Waarom doe je die oefening? Als je niet weet wat je er mee wilt bereiken niet doen

CONNECT schrijfbordje

Basis Werkwoordspelling is onderdeel van de Bundel Basisprogramma's. Deze bundel bevat ook Basisspelling en Basisgrammatica.

Extra oefenen: woordrijtjes met ie

HEB JE HUISWERK VANDAAG?

Het proces van leren lezen

- Treffende titels: grabbelzakje - Treffende titels: kaartjes. - Tijdschriften/kranten. - Kopieerblad. - Kopieerblad

Hoofdstuk 15 - Spellingfouten voorkomen

1. Biography. Wat lever je in? Je opdracht moet aan de volgende eisen voldoen:

Optimaal zicht op spelling

Alles over. Code26. Achtergrondinformatie, bestellijsten en additionele materialen

Programmeren op ruitjespapier

Afnameprotocol - Oneven Groep

Eigen vaardigheid Taal

ipad Module 4 Instellingen

Hoe leer ik uit... Naam: Klas:

Leerwerkboek. Chinees. Go 100

Creatief schrijven. Peuters en kleuters. Inspiratiedag Jonge kind 6 februari 2013

Klik & Tik. De start. Docentenhandleiding

Lesdoelen De kinderen herkennen voorzetsels in een zin. Materiaal Oefenblad instaples 1 taal Antwoordblad instaples 1 taal. Lesduur 25 minuten

De zorg moet steeds beter.

INSTELLINGEN VERANDEREN

Communiceren kun je leren?!

Nieuwe woorden correct kunnen schrijven, kunnen vertalen van N-F en van F-N en kunnen gebruiken in mondelinge en schriftelijke zinnen.

a. De hoogte van een toren bepalen met behulp van een stok

Het uitdeuken van een carrosseriedeel

Bijlage interview meisje

Aanvullende informatie ter voorbereiding op de TGN A1. Inleiding. Hoe maakt u de TGN?

RITUEEL. schrijven. Word de persoon die je altijd al had willen zijn.

4+2+3 tips om een Mac sneller te maken. The Ten Commandments for an Fast Mac

2b nr. 1 Zinnen met verschillende volgorde

Een voorbeeldopgave: Ik geef de hond te eten. Wat is de? Een werkwoord, een lidwoord, een zelfstandig

Achtergrondinformatie Taalvrijwilligers. Begeleiden bij schrijven

Tips voor aanvankelijk technisch lezen (groep 3)

Hoofdstuk 18 - Tips om voorleessoftware in te zetten in de klas

TIP: Vraag na of ze deze app gebruiken om afbeeldingen. Stap 1: 5. Whatsapp groep opzetten IN HET KORT STAP VOOR STAP. te versturen.

Nederlands - vwo: vakspecifieke informatie centraal examen 2018

Creatief schrijven met leerlingen in de onderbouw (groep 1, 2 en 3)

Spelling Werkwoorden. Doelgroep Spelling Werkwoorden. Omschrijving Spelling Werkwoorden

Voorwoord. Letters uitspreken zoals de leerkracht dat doet.

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

[DIA MET TITEL+COVER HIER]

Methodeanalyse Talent

Spellen bij kern 2 Spel 1: Stickers plakken Spel 2: Wie maakt de meeste woorden? Spel 3: Woorden maken Spel 4: Zelf typen Spel 5: Letterboek maken

Soms kan het nuttig zijn verkeerde gespelde eigennamen te laten opzoeken en te vervangen via de functie Bewerken vervangen

Werkwoordspelling op maat

Dit programma is gemaakt voor leerlingen vanaf groep 6 van de basisschool, alle niveaus van het vmbo en mbo 1 en 2.


i J N i E vul hier je naam in

Invoerinstructie Nieuws! Lokale kronieken,

Go 100. Leer 100 Chinese karakters. Handleiding Go 100

Gedocumenteerd schrijven Schrijfopdracht klas 2. Brainstorm maak hieronder je brainstorm inzichtelijk

Mensen met afasie hebben moeite met taal, maar zij zijn niet gek!

Hoe maak ik in groep 6 een werkstuk?

Het belangrijkste doel van de studie in hoofdstuk 3 was om onafhankelijke effecten van visuele preview en spellinguitspraak op het leren spellen van

flitsletters spellenbundel Voor speelse oefenmomenten, thuis en in de klas.

De vreemde hersenkronkel van Lies Dal Culie

Beoordelingsinstrument Digitale Leermiddelen Taalonderwijs

Handschrift ontwikkeling Marjolein van Buuren

Hoofdstuk 3 Dit hoofdstuk gaat over: het recht op zeggenschap

Uitleg bij de spellingskaartjes.

Handleiding Vingerspelling en Letterherkenning.

LESSTOF. Basis Werkwoordspelling

Korte handleiding TypeWorld 1

Effectief spellingonderwijs

Inleiding. OMGANGSKUNDE OEFENINGEN Isa Goossens

MULTICOM 112. Gebruiksinstructies CD

Basisspelling is onderdeel van de Bundel Basisprogramma's. Deze bundel bevat ook Basis Werkwoordspelling en Basisgrammatica.

Hoe te leren voor de UNIT toetsen

Taal in Blokjes software

Toetsen december 5e leerjaar

Hoofdstuk 8 - Snelfiches Word

oefeningen voor... de Zilveren Weken 2019

Werkwoordspelling 1F. Doelgroepen Werkwoordspelling 1F. Omschrijving Werkwoordspelling 1F

Nederlandse samenvatting (Dutch summary)

Gratis spellen bij kern 4 Spel 1: Tik aan Spel 2: Een verlanglijstje schrijven Spel 3: Prentenboeken lezen Spel 4: Rijmpjes maken

LESSTOF. Basis Werkwoordspelling

Korte gebruikershandleiding leerlingomgeving Klassiek 2017

Het Muiswerkprogramma Grammatica op maat bestrijkt de grammatica die nodig is voor het leren van de Nederlandse spelling en zinsbouw.

Moedig je groep aan voordat jullie aan het werk gaan. Wanneer iemand even vastzit, zeg je bijvoorbeeld: Kom op, je kunt het wel.

leerlingbrochure nld Door: Jolanthe Jansen

Kijk welke relatief sterke vaardigheden je compenserend in kan zetten.

De zorg moet steeds beter.

afrondende suggesties worden gebruikt om dieper op het onderwerp in te gaan als daar tijd voor is.

10 Tips voor je LinkedIn-profiel

TAALVERZORGING KGT 2 SPORTIEF PERRON 1

Informatie voor de leerkracht Introductie nieuw concept (pagina 1) Programmeren met Bomberbot (pagina 1)

- Wie wat waar: kaartjes kerst. - Wie wat waar: grabbelzakjes. - Kopieerblad. - Kopieerblad. Beroepen Les 7: Tovertitels: Jij bent een...

Uitleg TypeWorld-scholieren pagina 1

HANDLEIDING PROEFACCOUNT SNAPPET

Wat schrijf je en voor wie: een gedicht voor op een. Hoe pak je het schrijven van een gedicht aan?

Vredescentrum. AANBOD BASISONDERWIJS Schooljaar

Spelling en Grammatica

REKENEN Hoe rekenen jouw hersenen? Proeven en spelletjes om te trainen

Zakelijk Professioneel (PROF) - B2

Magnetische en beschrijfbare dobbelsteen: de taalontwikkeling (1)

Transcriptie:

De leerfases van creatief schrijven met De Boekenbakker Hieronder vind je suggesties over hoe je de lees- en schrijfontwikkeling van kinderen (3-10 jaar) kan ondersteunen met behulp van De Boekenbakker. Houd er rekening mee dat de verschillende fases kunnen overlappen en dat de leeftijdsindicatie een gemiddelde is. De verschillen variëren per kind. 3-4 jaar Gesproken verhalen vertellen Deze fase focust op de gesproken taal. De jongste gebruikers krijgen zo ook de kans om verhalen te vertellen, middels het gebruik van de opname functie. Leraren en begeleiders dienen de opnames van de kinderen te vertalen naar geschreven tekst, door dit in het volwassenentekstvak te typen. Dit geeft kinderen waardevolle inzichten in het doel van schrijven. Ook geeft het inzicht in de overeenkomsten en verschillen tussen gesproken en geschreven taal, zoals spaties tussen woorden.

4-5 jaar De voorfase van het schrijven De eerste schrijffase wordt gekarakteriseerd door krabbelen : kinderen doen alsof ze schrijven door willekeurig toetsen op het toetsenbord in te drukken. Het resultaat bestaat vaak uit lange rijen letters, zonder spaties. De fase kenmerkt zich ook door logoschrift. Dit houdt in dat het kind woorden gebruikt die het kent, omdat hij/zij ze vaak heeft gezien (zoals logo s van LEGO, snoep of de eigen naam). Allereerst is het belangrijk om de functie: Geluid bij het typen aan te zetten. Dit zorgt ervoor dat kinderen de relatie tussen de letter en zijn klank leggen wanneer ze krabbelen of oefenen/doen alsof ze schrijven. Blijf ook hier het volwassenentekstvak gebruiken om de correcte spelling en grammatica in te typen. Mogelijk leren ze hierdoor zelfs de beginletter van een woord of de spelling van veelgebruikte woorden als ik, mij, jij, en, zij en hij.

5-7 jaar Beginnen met schrijven In deze fase beginnen kinderen klanken en geluiden steeds beter te snappen. Sommige woorden hebben daardoor al de juiste beginletter en een paar andere goede letters. In deze fase zijn kinderen klaar om letternamen om te zetten in letterklanken, al dan niet met behulp van de audiosupportfunctie. Ga door met het gebruik van het volwassenentekstvak om de correcte spelling en grammatica in te typen. Door dit te doen leren kinderen de letter/klank relatie beter te begrijpen. Ze zullen ook letterpatronen en letterreeksen gaan opmerken. Kinderen beginnen de connectie tussen lezen en schrijven te maken. Ook zijn ze zich meer bewust van verscholen aanwijzingen, zoals afbeeldingen en hoofdletters. Wanneer de kinderen uit hun eigen gemaakte boek lezen, zorg dan dat ze lezen vanuit het volwassenentekstvak. Zo leren ze om woorden te herkennen in andere boeken en ontwikkelen ze hun spellingsvaardigheden.

6-8 jaar Overgangsschrift In de overgangsfase is de een-op-eenrelatie tussen letters en de klanken merkbaar in het kinderschrift. Bijvoorbeeld: een woord zoals zwembad, kan worden gespeld als zwembd. Kinderen zullen de letter in de goede volgorde qua klank neerzetten, maar ze kennen de verschillende spellingspatronen of uitzonderingen nog niet. Ook al heeft het kinderschrift nu een bepaald niveau bereikt (waarbij het door anderen kan worden ontcijferd), het weergeven van de correcte schrijfwijze is nog steeds erg belangrijk om vooruitgang te boeken. Kinderen zullen door te vergelijken leren dat verschillende letters verschillende klanken hebben, vooral als ze gecombineerd worden. En sommige letters hoor je juist weer niet. Om deze kennis op te kunnen doen, zullen kinderen hun eigen tekst met de volwassenentekst moeten vergelijken en het hardop voor moeten lezen aan anderen (familie, vrienden en klasgenootjes). Tegelijkertijd zullen kinderen interpunctie en hoofdletters gaan opmerken en dit leren gebruiken. Je kunt de voortgang monitoren door eerder gemaakte boekjes met het nieuwe boekje te vergelijken.

8-10 years Vloeiend schrijven Rond deze leeftijd zullen kinderen de onregelmatigheden in de geschreven taal beginnen op te merken en te leren. Het is de langste leerfase in de schrijfontwikkeling en kan jaren duren. Kinderen kunnen vanaf deze fase het geluid tijdens het typen uitzetten als ze dat niet nodig hebben. Als kinderen meer dan 75% van de woorden correct kunnen spellen, heeft het geen nut meer om hun schrift te vertalen in het volwassenentekstvak. Dit scheelt tijd en onnodig werk. In plaats daarvan kunnen begeleiders/leraren/ouders de volgende suggesties proberen: Schrijf alleen de verkeerde gespelde woorden in het volwassenentekstvak. Geef aanwijzingen die de kinderen helpen om zelf hun fouten te vinden en te verbeteren. Bijvoorbeeld: Zoek de twee foutjes of Vergeet niet om interpunctie en hoofdletters te gebruiken. Het belangrijkste is om de kinderen veel te prijzen, aan te moedigen en mogelijkheden te bieden om te oefenen met lezen en schrijven. De Boekenbakker is een effectieve educatieve app om ouders, begeleiders en leraren te ondersteunen, terwijl jij jouw leerlingen/kind(eren) ondersteunt!