Lesbrief Robotje. Opdracht 1: voorkant opdrachtkaart

Vergelijkbare documenten
AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS EN DE BEESTENBENDE

Les 2 Docentenhandleiding van de presentatie

Lesideeën beroepenkaarten WERKEND NEDERLANDS

praktijk Codeer en leer

De jongen en de erwt

Oefenen met breuken. Circuitles voor groep 6

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

Waarom dit boek? 7. 1 De ik-fabriek, wat is dat? Lichaamsseintjes Je lichaam is net een fabriek 17

Liefde, voor iedereen gelijk?

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

Algoritmes in het dagelijks leven:

LESBRIEF. Er ligt een krokodil onder mijn bed

AN IMMERSIVE SOUND EXPERIENCE LESBRIEF VOOR DOCENTEN VOORAFGAAND AAN DE VOORSTELLING

LES: Wie van de drie?

Lesvoorbereiding Leef! Sociaal-emotionele vaardigheden klas 3-4

Informatie voor de leerkracht Introductie nieuw concept (pagina 1) Programmeren met Bomberbot (pagina 1)

WELKOM BIJ BOMBERBOT! LES 2: SEQUENTIES I LES 2: SEQUENTIES I WAAR GAAT DEZE LES OVER? INTRODUCTIE

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS EN DE BEESTENBENDE

WAT WILLEN WIJ WETEN? Een online interview via WhatsApp, Skype, Google Classroom of per mail.

Benodigdheden: A. Inleiding: kringgesprek 15 minuten.

Lesbrief nr 1. Opdracht 1. voor Groep

Suggestie De opdracht van het werkblad Plaatsen langs de Schelde kan ook als huiswerk opgegeven worden of in zelfstandig werktijd gemaakt worden.

Kennismaken met en inoefenen van het geven van commando s. De leerlingen volbrengen een opdracht door het geven van commando s.

boos, gekwetst, opgelucht, spijt, teleurgesteld, verdrietig, vrolijk

Lesbrief Dans en Taal

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Lesbrief: Reis rond de wereld Thema: Hoe kom ik daar?

Lesbrief nr 1. voor Groep 5 + 6

VLIEG OP! Laura van Hal & STIP Producties

Wat voor tekst schrijf je en voor wie: een gedicht voor op een poëziekaart. Hoe pak je het schrijven van een gedicht aan?

lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Het verhaal met de Ozobot

Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Schoolplein groep 3-4. Schoolplein

Ontdekdoos Kleuren groep 3 en 4. handleiding

De Drakendokter: Gideon

Wiskundig denken, logica en redeneren Het gebruik van woorden en symbolen om patronen te beschrijven en patronen te herhalen Taal

Verslag les 4 De Wilgenstam kleutergroep 1/2C Thema van de filosofielessen: ik

ACTIVITEITEN GROEP 3 en 4

Lessuggesties. Basisonderwijs gr

Stappenplan LESRICHTLIJN MATERIALEN, MIDDELEN EN VOORBEREIDING OVERZICHT LES LESDOELEN. Opstarten - 15 minuten. Oefening: Stappenplan - 20 minuten

Programmeren op ruitjespapier

Spinners. Veel plezier! Juf Els en juf Anke

Lesbrief Theater Dakota

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

Wij menen het! Vertel de leerlingen dat je een brief hebt gekregen van een aantal onderzoekers die hulp nodig hebben.

Energie in je lichaam

Wordpress. Uitleg nieuwskring groep 7/8. 10 september 2018 Basisschool Klimop Wordpress

Lesbrief bij De vader van

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Vang de zon en maak er stroom van

IKHEBHOOP.NL. In het kort Klassikaal en in kleine groepjes Ong. 60 minuten Muziek/kunst

Buurman in de Winter Plan D / Andreas Denk (Nederland)

Lespakket. Het monsterbonsterbulderboek. Door: Maike Douglas.

De exodus. Foto s van het materiaal

lesbrieven avonturenpakket de uitvinders en het zonnewiel leerlingenbestand Lesbrief 1: Opdracht 1: Maak een energieweb

IN DE STUDIO SUPER MEGA KNAP NATUURKNAP REKENKNAP MUZIEKKNAP ZELFKNAP BEELDKNAP SAMENKNAP BEWEEGKNAP TAALKNAP

WonderWoordenWinkel. T-shirt Labelles

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Leerstofaspecten Breuken(taal), voorbereiding op eerlijk verdelen, meetkunde

Muziekinstrument. Introductie klassikaal, uitvoering in teams van 3-4 leerlingen

SaNdWiCh RoBoT. Wat leren leerlingen van deze les?

Wat schrijf je en voor wie: een gedicht voor op een. Hoe pak je het schrijven van een gedicht aan?

In dit thema staat het creëren van een goede groepssfeer centraal.

Welke oplossingen zijn er? (1)

Lesmap de suikerbakkerij HETGEVOLG. de suikerbakkerij. regie: Nelle De Maeyer spel: Osman Aden Hosow & Himat Shinwary foto: Kris Dewitte

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS EN HET ZONNEWIEL

De leerling: weet dat de aarde groter is dan de maan ontdekt dat iets kleiner lijkt als het verder weg staat. aarde en de maan

TROETEL JE NIEUWE KIND MAAR

A 1 Welke vorm? tent tennisbal beker notitieblok ijshoorntje baksteen. Voorwerpen uit de omgeving

Doe-boek voor kinderen

Prezi les 1: Website:

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Lesmap Wij ook HETGEVOLG WIJ OOK

Eenzaam. De les. Inhoud. Doel. Materiaal. Belangrijk. les

Het circus komt 3+ Clair de Lune Théâtre (België)

Spreekopdrachten thema 3 Kinderen

antwoordblad Niet voor softies!

Groep 8 Basisles: Verschil in energiebronnen

Ontwerp je eigen superbijzondere dier

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Goochelen met munten. Rekenen Handleiding Het Geheim groep 7-8. Rekenen met trucs

Voorbereidend gesprek Vragen die de leerkracht kan stellen: Introductielessen Primair Onderwijs Introductieles 1: Schetsen voor het schoolplein

Dag 2 Rare rijmende regels

LES: Wie van de drie? 2

Mirjams mama en moekie

TAFELTASJE. Tafeltasje is een rugzak met daarin allemaal leuke spelletjes om de maal- en deeltafels in te oefenen. juf Tessa

Dobbelstenenrace LESRICHTLIJN OVERZICHT LES LESDOELEN MATERIALEN, MIDDELEN EN VOORBEREIDING. Opstarten - 15 minuten

EDUCATIE BIJ LEO & LENA

BEGINNERS EV3 PROGRAMMEERLES

Ik ben Stephanie. Ik ben Stephanie

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

Iedereen een stem? Lesvoorbereiding. Verwondering

Ontwikkel je eigen ijsje!

Lesidee: plezier in de auto

voorbereiding op eerlijk verdelen meetkunde

DEEL 1: LESSUGGESTIES

A Mano 6+ El Patio Teatro (Spanje)

Transcriptie:

Lesbrief Robotje Wist je dat het woord robot ooit bedacht is door een toneelschrijver, voor een toneelstuk! Namelijk in 1921 door de Tsjechische toneelschrijver Karel Čapek voor zijn voorstelling R.U.R. Het woord robot is afgeleid van het Tsjechische woord robota, dat 'werk' betekent. Opdracht 1: voorkant opdrachtkaart a. Deel de kaarten uit en bekijk samen met de leerlingen de voorkant van de ansichtkaart. Op de voorkant van de opdrachtkaart staan een robot en een mens. Bespreek samen met de leerlingen: wat zie je? b. Verbind vervolgens de figuurtjes die rondom de mens staan met de mens. Waar zit het hart en waar de hersenen? Waar voelt de mens verdriet, boosheid en blijdschap? Trek een lijn van de figuurtjes naar een plek in de mens. c. Ga nu naar de robot. Waar denk je dat de hersenen zitten van een robot? Heeft een robot denk je een hart? En waar zou dat hart dan zitten? Waar voelt een robot verdriet, boosheid en blijdschap? Kan een robot eigenlijk wel verdrietig, boos of blij zijn? Trek een lijn van de figuurtjes naar een plek in de robot of zet er een kruisje door als het niet van toepassing is. d. Bespreek in de klas de verschillende uitkomsten. Opdracht 2: Robot of mens? a. Laat de leerlingen de ansichtkaart dubbelvouwen op het stippellijntje. Nu staat aan de ene kant de robot en aan de andere kant de mens. b. Stel onderstaande vragen aan de klas. De leerlingen kiezen steeds voor het antwoord mens of robot. Dit doen ze door het kaartje met de juiste afbeelding omhoog te houden. Ga met de leerlingen in gesprek over de antwoorden die er worden gegeven. De vragen: - Wie lust er het liefst een boterham met pindakaas? - Wie krijgt er het liefst een batterij als verjaardagskado? - Wie is er het makkelijkst te repareren? - Wie kan jou het best helpen met je huiswerk? - Met wie speel je het liefst buiten? - Wie kan het best een verhaal voorlezen? - Wie kan het best jouw geheimen bewaren? - Wie zou jou het best kunnen troosten als je verdrietig bent? - Wie heb je het liefst als vriend?

Laat eventueel de leerlingen zelf ook een vraag bedenken. Opdracht 3: Robot bouwen a. Laat de leerlingen de ansichtkaart weer terug (plat) vouwen en omdraaien. b. Knip het figuur uit en vouw alle stippelrandjes om. c. Vouw vervolgens je figuur in elkaar. Let op! Er zijn voor groep 3 & 4 twee verschillende figuren; een kubus en piramide. Voor groep 5 & 6 zijn er drie verschillende figuren; een kubus, piramide en cilinder. d. Nu zijn er in de klas verschillende 3D figuren geknutseld. e. Verdeel de klas in twee groepen. Welke groep kan gezamenlijk de hoogste toren bouwen zonder dat deze omvalt? f. Verdeel de klas in groepjes van zes. Geef de leerlingen de opdracht om met hun zes verschillende vormen een gebouw te maken. Bekijk samen de verschillende gebouwen. g. Bouw nu samen met de hele klas één robot (met behulp van lijm of plakband). Bedenk en bespreek van tevoren met de klas hoe de robot eruit kan zien. Maak je deze menselijk of geef je de robot een andere vorm? Op de figuren staan ook verschillende tekeningen. Zo kunnen de leerlingen de robot bijvoorbeeld ogen, een hart of hersenen geven. Maar waar zit deze dan? h. Laat de leerlingen ook nadenken over de lege vakjes. Moet er ergens een knopje zitten? Of heeft deze robot bijvoorbeeld een kraan nodig? Teken deze dan in het lege vakje. i. Laat de leerlingen tot slot samen een naam bedenken voor de robot. En verzin wat de kwaliteiten zijn van de robot. Is de robot heel erg goed in rekenen? Of kan deze prachtig zingen en/of eten koken? Vraag de leerlingen wat ze willen dat de robot goed kan en waarom. j. Maak een foto van de robot en mail deze naar: educatie@hnt.nl Opdracht 4: Filosofisch Gesprek Deze opdracht kunt u ook tot na de voorstelling bewaren. a. Ga met de leerlingen in een kring zitten. b. Inventariseer met de leerlingen op het bord: Wat kan een mens dat een robot niet kan? En andersom? c. Waarschijnlijk ontstaat er vanuit bovenstaande inventarisering al een gesprek. Hieronder vindt u een aantal startvragen om het gesprek mee voort te zetten. - Wat zou er gebeuren als de juf of meester wordt vervangen door een robot? - Kan een robot denken? - Als jij een robot zou ontmoeten, wat zou jij deze vertellen over de mens?

Extra opdrachten Extra opdracht groep 3: Programmeer de klas a. Open bijlage 1 op het digibord. U ziet een afbeelding met 9 symbolen. b. Spreek met de klas af wat de leerlingen bij ieder symbool moeten doen. c. Als leerkracht bent u vervolgens de dirigent en kunt u de leerlingen programmeren door de symbolen aan te wijzen. De leerlingen moeten dan direct doen wat er bij dat symbool is afgesproken. d. Combineer de symbolen die voor handelingen staan met het symbool van de mens of de robot. Hoe loopt een mens en hoe loopt een robot? Hoe doet een mens als hij pijn heeft en hoe heeft een robot pijn? Enzovoort. e. Er is één leeg vakje. Bedenk met de klas welk symbool hierin komt en wat daarbij gedaan moet worden. f. U kunt ook leerlingen naar voren roepen om de rest van de klas te programmeren. Extra opdracht groep 4: Programmeer de juf of meester! a. Verdeel de klas in tweetallen en geef ieder tweetal bijlage 2. b. Leg de klas uit wat programmeren is. Programmeren is het schrijven van een computerprogramma, een reeks instructies die een computer uitvoert. Dit is de taak van een softwareontwikkelaar of programmeur. Programmeren wordt in het algemeen niet direct in machinetaal gedaan, maar in een programmeertaal. Programmeren wordt ook wel 'coderen' genoemd. c. Nu mogen de leerlingen de juf of meester programmeren in hoe hij/zij een boterham met pindakaas moet smeren als hij/zij een robot zou zijn. d. In bijlage 2 staan de verschillende stappen die daarvoor nodig zijn. Geef de leerlingen de opdracht om deze stappen in de juiste volgorde te zetten. e. Zorg dat u een boterham, pindakaas en een mes hebt én probeer het programmeren uit! f. Bekijk tot slot DIT filmpje met de klas.

Extra opdracht groep 5: Toen & nu Open bijlage 3 op het digibord. U ziet een reeks ansichtkaarten, waarop te zien is hoe men in de 19 e eeuw dacht dat het in het jaar 2000 zou zijn. a. Bespreek met de leerlingen wat je ziet op deze ansichtkaarten uit de 19 e eeuw. Welke toekomstbeelden zijn uitgekomen? Welke niet? b. Stel de leerlingen de vraag: Wat denk je dat de komende 10 jaar nog wordt overgenomen door een robot? En de komende 100 jaar? c. Geef iedere leerling een leeg vel. Laat ze nu hun eigen toekomstbeeld tekenen (over 10 of 100 jaar). Hoe denken zij dat de toekomst eruit ziet. Laat de leerlingen kiezen uit de volgende locaties: in de klas, in het theater of thuis. Of laat de leerlingen zelf een locatie kiezen. Extra opdracht groep 6: Gebruiksaanwijzing Dit is De Mens In de voorstelling ontmoet Robotje voor het eerst een mens. Zijn hele wereld staat op zijn kop. Want een mens is wel even iets anders dan een robot, toch? In deze opdracht gaan de leerlingen een gebruiksaanwijzing schrijven, voor Robotje, over de mens. a. Neem met de leerlingen door wat er allemaal in een gebruiksaanwijzing staat: - Productinformatie - Materiaal - Hoe te gebruiken - Waarschuwingen! b. Noteer bovenstaande punten op het bord en geef iedere leerling een leeg blaadje. c. Laat de leerlingen een gebruiksaanwijzing voor de mens schrijven aan de hand van de bovenstaande punten. Dit kan ook in tweetallen. d. In bijlage 4 geven we per punt concrete startzinnen ter inspiratie. U kunt deze klassikaal voorlezen. De leerlingen kunnen de ontbrekende informatie invullen. Gaat het bij de productinformatie bijvoorbeeld over een jong of oud model, of groot of klein model en wat zijn verder nog uiterlijke kenmerken. En zo door per punt. Tot slot, ter inspiratie! Links & filmpjes: Het Klokhuis over robotten https://hetklokhuis.nl/onderwerp/robot De online serie Robot Sapiens van Jelle Brandt Corstius https://www.vpro.nl/programmas/robo-sapiens/kijk/afleveringen/2017/1.html Video: programmeer je juf of meester https://www.youtube.com/watch?v=wpc56gn79yq

Bijlage 2: Programmeer de leraar! 1. Stel je voor dat je juf of meester een robot is. Hij/zij doet precies wat jij wil. Hoe laat je je leerkracht een boterham met pindakaas smeren? 2. Hieronder staan de 17 stappen die er voor nodig zijn om een boterham met pindakaas te smeren. Zet de stappen in de juiste volgorde door een lijntje naar het juiste nummer te trekken. VOLGORDE Stap 1 Stap 2 Stap 3 Stap 4 Stap 5 Stap 6 Stap 7 Stap 8 Stap 9 Stap 10 Stap 11 Stap 12 Stap 13 Stap 14 Stap 15 Stap 16 Pak met je ander hand de boterham Pak een mes Pak de pindakaas Eet smakelijk! Pak de boterham vast Strijk je mes over de boterham tot alle pindakaas over de boterham verspreid is Schep je mes door de pindakaas Breng de boterham naar je mond Leg je mes neer Open de pindakaas Haal je mes uit de pindakaas Neem een hap van de boterham Steek het mes in de pindakaas Draai het deksel van de pindakaas pot Draai het deksel terug op de pindakaas pot Duw je boterham op je bord

Bijlage 4: Gebruiksaanwijzing Dit is De Mens a. Productinformatie Hier voor u ligt/zit/staat De Mens. Dit is een model met. en. b. Materiaal De Mens bestaat voor 20% uit, voor 10% uit,. c.ohoe te gebruiken Let op! Wanneer u voor het eerst De Mens ontmoet, dan groet u deze als volgt:. De Mens is zeer goed in... De Mens kan u uitstekend helpen bij:. De Mens vindt het heel leuk om samen te:. U verzorgt De Mens als volgt: U bergt De Mens s nachts als volgt op:. d. Waarschuwingen! LET OP! De Mens kan emoties vertonen. De Mens kan plots rode wangen krijgen, de wenkbrauwen omlaag bewegen, de handen in vuisten knijpen en uit de mond luidere tot zeer luide tekst voortbrengen. Dit betekent dat de mens. is. Je kunt dan het beste:.. Zo nu en dan kan er water uit de ogen van De Mens lopen. Uw Mens is dan niet lek, maar Je kunt De Mens dan troosten, dat gaat als volgt: Mocht uw Mens ineens op en neer springen, met de armen in de lucht en grote ogen en mond, dan is er geen storing, maar voelt uw mens zich.. U kunt in dat geval bijvoorbeeld meedoen of: Andere emoties zijn bijvoorbeeld:. &.. Dat zie zo:. En tot slot, De Mens kan breken, omvallen, ergens tegenaan stoten, vlekken krijgen of groen kleuren. Dit is niet de bedoeling! Mocht één van bovenstaande zaken zich voordoen dan MOET U DIRECT AKTIE ONDERNEMEN: