De volgende oefeningen veronderstellen dat de leerlingen bij ten minste één eerdere gelegenheid reeds kennis met elkaar hebben gemaakt.

Vergelijkbare documenten
Dit project vereist ongeveer 6 lessen voorbereidende dag vóór de vergadering. Stap 1 - Definitie van gezamenlijk project met leerlingen

Dit project vergt ongeveer 4 uur voorbereidende dagen voor de vergadering.

Voorbeelden van uitwisselingsactiviteiten

Stap 1 - Definitie van gezamenlijk project met leerlingen

Dit project vereist ongeveer 8 lessen voorbereidende dag vóór de vergadering als u de woordenschat van voedsel en recepten te ontwikkelen.

Handleiding Perspectief 3 e editie: Introductie

Voordoen (modelen, hardop denken)

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Werkvorm: Bekend, Benieuwd en Bewaard.

Groep "Nog 100 nachtjes slapen" (prentenboek)

(Eerlijk) verdelen, breuken (taal), meetkunde, meten

Kennismaken met en inoefenen van het geven van commando s. De leerlingen volbrengen een opdracht door het geven van commando s.

Thema 4: Mijn sport is top!

3. Delen oefenen: De groepjes van 2 verzinnen een eigen melodie en noteren deze op de melodiekaartjes. Ze oefenen dit op hun instrument.

BIJLAGEN DOCENTENHANDLEIDING. Doel van de lessenserie

Lesplan atheneum 5. Woensdag 16 mei 2007, 3 e uur, blok 6: literatuur, les 1

Zonnevangers met een functie

De leerlingen maken aan de hand van een boodschappenlijstje kennis met de formele notatie van breuken.

Leerdoel: De leerlingen oefenen met herkennen van symmetrie van verschillende vormen.

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Spelenderwijs rijmen. Linda Willemsen.

Uitwerking toernooi (groep 5 t/m 8)

Gebruiken en begrijpen van de formele breuknotatie.

(Vak)teksten lezen in vmbo - mbo - Handleiding

De ontwikkelde materialen per unit.

Kern 6: geit-pauw-duif-ei

De vragen sluiten aan bij de belevingswereld van de leerlingen en zijn onderverdeeld in de volgende vijftien categorieën:

Elke groep van 3 leerlingen heeft een 9 setje speelkaarten nodig: 2 t/m 10, bijvoorbeeld alle schoppen, of alle harten kaarten.

primair onderwijs groep 4 en 8 samen Mijn verhaal van Brabant docentenhandleiding

Bijeenkomst 1 Zet je eigen Jong ontmoet oud op! Tijdens deze bijeenkomst ontdekken de leerlingen hoe je van de activiteit een succes maakt.

Nederlands in Uitvoering

Een overtuigende tekst schrijven

Les 17 Zo zeg je dat (niet)

- Laat de leerlingen afbeeldingen zien van gebouwen door de jaren heen met verschillende architectuur.

Werken met tradities. Uw project voor. Erfgoedspoor: 3. Toelichting. invul-lesmodel. Titel van het project: 1. Leerjaar:

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Leerstofaspecten Breuken(taal), eerlijk verdelen, vergelijken, meetkunde

Breuknotatie, breuken in verschillende verschijningsvormen

Wie ben jij? HANDLEIDING

WELKOM BIJ BOMBERBOT! LES 2: SEQUENTIES I LES 2: SEQUENTIES I WAAR GAAT DEZE LES OVER? INTRODUCTIE

LES: Wie van de drie? 2

Stadswerken. Dierverzorgen. Foto: Hans Kraaijkamp. Informatieblad en handleiding. Groep 5 t/m 8.

De golf spoelt op het strand. 1. golf 2. strand

LES: Groepjes maken 2

Ouders in kaart-spel. door BasisOnline. De interactieve afsluiter van uw informatieavond

Naam:. Namen groepsleden:... Begeleider:

Doelgroep: groep 7 en 8 (voor groep 5 en 6 is opdracht 7 vondsten zoeken meer geschikt)

Bovenbouw: Een eigen onderzoek

Speels oefenen. Relaties tussen vermenigvuldigsommen. Vermenigvuldigen

Leerjaar 2: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

afrondende suggesties worden gebruikt om dieper op het onderwerp in te gaan als daar tijd voor is.

12. Leerstof samenvatten

Nederlands in Uitvoering

Spreekopdrachten thema 4 Gezondheid

Communication Skills for Integration of Migrants. Handleiding voor (taal) docenten!!

Week 1 twee weken voorafgaand aan het Voorleesontbijt. Bijeenkomst 1. Materiaal

lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Weekschema maken. Je gaat praten over de dingen die jij in één week doet. Deze activiteiten ga je in een schema op de computer uitwerken.

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Consumententest in samenwerking met Stichting Panta Rhei

BASISPLAN, PROCESFASENFORMULIER & OBSERVATIEFORMULIER BEELDENDE VORMING. Bloeiende bloemen. Lesvoorbereiding beeldende vorming

de instellingen van het bureaublad veranderen; datum en tijd, volumeinstellingen,

Duur van de les Introductie (verdeling items) 10 minuten Kern (maken van werkblad) 40 minuten Afsluiting (uitleg volgende les) 10 minuten

Woordenschat: Je gebruikt eenvoudige woordenschat om over jezelf en wat je meemaakt te vertellen, eventueel met behulp van een online vertaalsite.

Training. Vergaderen

Duur van de les Introductie (verdeling items) 10 minuten Kern (maken van werkblad) 20 minuten Afsluiting (uitleg redactievergadering) 10 minuten

INDELING LESPLAN RESULTATEN EN BEOORDELING VOORBEREIDING DOOR DOCENT. OVERZICHT: Lesplan 3

Beschrijving van een fantasiedier

Handleiding voor docenten

Inhoudsopgave. Bijlage 20. Inleiding 3. Nuttige websites 27. Lesmateriaal 3 Leerdoelen 3 Lesopzet 4 Uitgangspunten 5 Voorbereiding 5

Nederlands in Uitvoering

Klap, stamp en sla. Opmerking. Tijd: 1-5 min. Deelnemers: minimaal 2 Materiaal: niets Opstelling: kinderen vormen tweetallen. Verloop van het spel:

Ik geef mijn grenzen aan (lessenserie Omgaan met pesten)

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

Go 100. Leer 100 Chinese karakters. Handleiding Go 100

Introduceren thema Natuurgeweld. tsunami s. centraal rondom natuurgeweld: Thema: Natuurgeweld. laten ontstaan?

Je eigen nieuwjaarsbrief

Een poster voor een goed doel maken

LES 1: VOORLEZEN met STRATEGIE WEEK 1.1 0, 1, 4 en 6

Driestar lesschema Pabo

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Instapmodule Niveau A2

Toelichting bij deze handelingssuggestie Stellingen uit de leerkracht- en leerlingvragenlijst Aanpak Leerdoelen...

Potloden, doppen en papier

Introductie. Onzichtbaar op internet. GEMAAKT DOOR: Redactie i-respect. ONDERWERP: Communiceren. DOEL: Spelen met identiteit

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

Thema: de mosasaurus. Handleiding en opgaven niveau A2. Opgave 1: Samen

Draaiboek Beweeg en voedingsmarkt

Handleiding Les 1: Wat kun je doen aan de plastic soep?

Excellent Rekenen Goede tot zeer goede rekenaars in het vmbo. Bijlage 2 Statistiekbrochure Materiaal. Naam:...

WIJ BESLISSEN MEE: KINDEREN EN INSPRAAK

Structuren. Coöperatief leren

Stappenplan LESRICHTLIJN MATERIALEN, MIDDELEN EN VOORBEREIDING OVERZICHT LES LESDOELEN. Opstarten - 15 minuten. Oefening: Stappenplan - 20 minuten

TRAINING 1. Tijd: Onderwerp: Waarom Resultaat Werkvorm Materiaal

LES: Wie van de drie?

Wat is Kraak kracht? Kraak kracht

Enquête stichting Parentes Zoetermeer

EEN GOEDE VOORBEREIDING IS HET HALVE WERK. Plannen en evalueren van een activiteit. Inhoud

Stap 1 Voorafgaand aan het bestuderen van een nieuw onderwerp vatten leerlingen in kleine groepjes samen wat ze al van het onderwerp weten.

Transcriptie:

Thema: een sportdag De volgende activiteiten zijn bedoeld om leraren te helpen bij het opzetten van een uitwisselingsproject in een vreemde taal met een partnerschool. Na de klassikaal verrichte activiteiten volgt een kennismakingsdag op een van de twee partnerscholen. Dit project is nog niet uitgevoerd maar valt onder het project Euregioschool, dat tot doel heeft buurtalen te onderwijzen op basisscholen in de Euregio. Publiek: beginners in de doeltaal. Leeftijd: 10/11 jaar De volgende oefeningen veronderstellen dat de leerlingen bij ten minste één eerdere gelegenheid reeds kennis met elkaar hebben gemaakt. Doel: het thema van het project is een sportdag De leerlingen van de partnerklassen komen 's ochtends bijeen om groepsspelletjes te spelen (4 spelletjes in totaal, elke klas organiseert er 2). 's Middags komen de leerlingen terug op de activiteiten van die ochtend in de vorm van een sportverslag (fotobijschriften, commentaren, interviews). Dit project maakt deel uit van de programma's voor schrijfvaardigheid in de vreemde taal (a.d.h.v. diverse schrijfopdrachten: uitleg van de spelregels, de uitnodiging). Het project is opgesplitst in drie fasen: 1. De definitie van het gemeenschappelijke project 2. van woorden en zinnen in de vreemde taal voor de uitwisselingsdag. 3. De sport- en spelochtend en het maken van een sportverslag. De eerste twee fasen betreffen voorbereidende activiteiten in de klas, de laatste fase vindt plaats tijdens de daadwerkelijke ontmoeting tussen de twee partnerklassen. Alle fasen hebben betrekking op het gemeenschappelijke thema en weerspiegelen de taalkundige en inhoudelijke progressie die leerlingen boeken. 1. Vaststellen van het gemeenschappelijke project Reeks lesuren ter voorbereiding op de uitwisselingsdag Projectspecifieke doelen: de sportieve activiteiten van de ontmoeting vastleggen. Leerdoelen: de leerlingen moeten: het project begrijpen en ermee vertrouwd raken. een spelregel kunnen opstellen in de moedertaal. een uitnodiging kunnen opstellen/kunnen reageren op een uitnodiging in de doeltaal. Uitwisselingsdoel: Voor de ontvangende klas -> een kaartje sturen om de leeftijdgenootjes over de grens uit te nodigen voor de sportdag, waarbij ze aangeven welke twee activiteiten op het programma staan. Voor de andere klas -> reageren op de uitnodiging en aangeven welke twee andere activiteiten op het programma staan.

Leerfase Verloop Configuratie Materiaal 1. Voorbereiding van de activiteiten 2. Uitwisseling Leg de leerlingen uit wat het thema van de uitwisseling is: een sportdag waarbij ze spelletjes gaan doen met de kinderen van de partnerklas. Ze moeten deze dag voorbereiden, de spelletjes kiezen en de woorden leren die hen op die dag van pas zullen komen. Bepaal samen met de leerlingen welke twee gezamenlijke spelletjes ze tijdens de sportdag met de leeftijdgenootjes over de grens gaan spelen (voorbeeld: lummelen, trefbal, landjepik Bijlage 1). De spelletjes worden gespeeld door vaste teams (2 of 4 teams en eenzelfde aantal spelers). Vraag de leerlingen om de regels van elk spel (organisatie, regels, materiaal, doel) per groepje in hun moedertaal vast te leggen. In de moedertaal kan hieraan een opdracht worden gekoppeld waarbij de spelregels van de twee activiteiten worden beschreven (moedertaalvaardigheid: een instructieve tekst kunnen opstellen). Overzicht voorbereiding door leerkracht in Bijlage 2 Voor de ontvangende klas: Leg aan de leerlingen uit dat ze hun correspondenten schriftelijk moeten uitnodigen voor de sportdag en de geplande spelletjes kort moeten presenteren Bepaal samen welke informatie een uitnodiging in ieder geval moet bevatten (plaats, datum, tijdstip, onderwerp) en deze 'ingrediënten' op het bord schrijven. Vervolgens gezamenlijk de uitnodiging vormgeven in de doeltaal met standaardformuleringen of frasen en in eenvoudige bewoordingen de twee spelletjes presenteren (Het spel heet Er zijn x spelers. We spelen met ). Elke leerling maakt een uitnodiging. Moedig de leerlingen aan om de uitnodigingen een persoonlijk tintje te geven, ze eraan herinneren dat ze de correspondenten enthousiast moeten maken om deel te nemen. Voor de andere klas: Indien mogelijk de sessie eerder beginnen dan de ontvangende klas, dus wanneer de leerlingen hun uitnodigingskaart ontvangen. Dus na deel 1. Voorbereiding van de activiteiten te hebben afgerond, kunnen ze de uitnodiging van hun correspondenten accepteren door in hun antwoord te vermelden welke twee spelletjes zij hebben voorbereid, net zoals hierboven beschreven voor de ontvangende klas. Stuur een kaartje terug. [Ze ook nu weer eraan herinneren dat ze enthousiasme moeten kweken.] Leerkracht e e Bijlage 1 Papier In groepjes Bijlage 2 Leerkracht e Individueel e Individueel Schoolbord Schoolbord 2. van woorden en zinnen voor de uitwisselingsdag Reeks lesuren ter voorbereiding op de uitwisselingsdag Projectspecifieke doelen: woorden en zinnen leren die de leerlingen kunnen gebruiken tijdens de uitwisselingsdag. Leerdoelen: de leerlingen moeten hun vocabulaire in de doeltaal verrijken.

Uitwisselingsdoelen: 1 Een tweetalig memoryspel van de sportactiviteiten maken en versturen (tweetalig zodat elke klas het in de doeltaal kan gebruiken. Een brief sturen waarin de sportactiviteiten van de leerlingen worden beschreven (sportactiviteiten in een vereniging, in het gezin, 2 op school). Een beschrijvende tekst over hun favoriete speler opsturen. Voor deze reeks volgen hieronder een aantal fasen voor het leren van vocabulaire die kunnen worden doorlopen. Elke fase komt overeen met een lexicaal veld dat nuttig is voor de ontmoeting. Dit overzicht is een suggestie; u kunt het aantal fasen beperken of fasen toevoegen al naar gelang het niveau van uw klas en/of de doelstellingen van uw lesprogramma voor de vreemde taal. Bovendien kan het interessant zijn om tot besluit van elke leerfase een blad met lees- en schrijfoefeningen toe te voegen (bijvoorbeeld: koppel de afbeeldingen aan de bijbehorende woorden), zodat de leerlingen de nieuwe woorden uit hun hoofd kunnen leren en zelf kunnen opschrijven. Leerfase Verloop Configuratie Materiaal 1. De sporten spelactiviteiten 2. Actiewerkwoord en Discussieer vooraf met de leerlingen in hun moedertaal om erachter te komen welke verschillende sporten ze leuk vinden of beoefenen (om de sportactiviteiten in kaart te brengen die vervolgens aan bod komen in de doeltaal). Gaandeweg de bijbehorende flashcards laten zien en de woorden uitspreken in de doeltaal. Bijlage 3 (nog aan te vullen) Gaandeweg de zinnen "ik speel, ik beoefen" introduceren. - Uitwisseling Maken van een memory U kunt de leerlingen vragen om zelf te maken met afbeeldingen van de geleerde sportactiviteiten in de doeltaal evenals woord (voorkant in de doeltaal, achterkant in de moedertaal). Op deze manier maken ze een memoryspel dat ze naar hun correspondenten kunnen sturen. Laatstgenoemden doen hetzelfde. Elke klas beschikt daarmee over een memoryspel dat ze spontaan en zelfstandig kunnen spelen om het verworven vocabulaire op te frissen. Introduceer met behulp van de flashcards (Bijlage 3 en Bijlage 5) de actiewerkwoorden. Een flashcard van een sportieve activiteit laten zien en een leerling vragen om de actie (rennen, springen, werpen) uit te beelden. De actie benoemen in de doeltaal en de leerlingen laten herhalen. De correspondentie rennen -> ik ren introduceren De leerlingen opnieuw het mimespel laten spelen, dit keer zelfstandig. Vragen naar het vervolg: zwemmen -> ik zwem Bijlage 3 sport Bijlage 4 Bijvoorbeeld: één kaart per leerling Bijlage 3 en 5 acties Bijlage 4

3. Het menselijk lichaam 4. Richtingen en posities 5. Uitwisseling Introduceer de verschillende delen van het lichaam met behulp van het liedje " Hoofd, schouders, knie en teen" (Bijlage 6). Het liedje laten horen terwijl u de verschillende lichaamsdelen laat zien. De leerlingen vragen om hetzelfde te doen en hen het liedje leren. Vervolgens de flashcards van de lichaamsdelen laten zien (Bijlage 7) en ze vragen deze te benoemen. De leerlingen kunnen het spel "Commando" zelfstandig spelen. Introduceer het volgende vocabulaire: boven, beneden, op, onder, links, rechts. Geef elk van de leerlingen een kaart met een van de bovenstaande woorden (ze kennen de betekenis nog niet) en vervolgens vragen de kaart voorlopig op te bergen (Bijlage 8). Doe het nieuwe vocabulaire uit de doeken met behulp van de flashcards (Bijlage 9). Vraag de leerlingen groepjes te vormen met andere leerlingen die dezelfde kaart hebben en de kaart (met de voorkant naar beneden) in de klas te positioneren volgens de hierboven beschreven indicatie. Voorbeeld: alle leerlingen die de kaart met het opschrift "boven" hebben gaan bij elkaar staan en tillen de kaart op om deze ergens 'bovenop' te leggen; zij die de kaart met het opschrift "onder" hebben kunnen hun kaart onder een tafel leggen, etc (bepaal een referentieobject voor de woorden naast, links, rechts, voor, achter). Vraag vervolgens aan elke groep om, al naar gelang de positie van de kaart, het woord te vinden dat op de kaart stond. De leerlingen kunnen blindemannetje spelen: de leerlingen loodsen een geblinddoekte leerling door het klaslokaal met gebruikmaking van de geleerde woorden. De leerlingen kunnen in tweetallen oefenen: uitgaande van een rastertekening dicteert een leerling de weg met gebruikmaking van de geleerde woorden en de andere leerling tekent de weg op het raster door de aanwijzingen van zijn kameraad op te volgen. Daarna kunnen de twee leerlingen de verkregen tekening vergelijken met de modeltekening (Bijlage 10). Hieronder volgen een aantal suggesties voor brieven die de leerlingen met gebruikmaking van de geleerde woorden kunnen uitwisselen: - een brief over hun favoriete sport - een brief waarin ze hun favoriete speler beschrijven - een brief over de op school of in het gezin beoefende sportactiviteiten Bijlage 6 Liedje Bijlage 7 het menselijk lichaam Bijlage 4 Bijlage 8 Positie Bijlage 9 posities Bijlage 4 In groepjes Bijlage 10

3. Reeks lesuren ter voorbereiding op de uitwisselingsdag De sport- en spelochtend en het maken van een sportverslag Projectspecifieke doelen: een ontmoeting tussen de twee partnerklassen. Leerdoelen: de leerlingen moeten de tijdens eerdere bijeenkomsten opgedane talenkennis opnieuw kunnen gebruiken. in staat zijn actief deel te nemen aan een groepsspel met de correspondenten. een verslag maken van de sport- en spelochtend. Uitwisselingsdoelen: een fotoreportage maken die in elk klaslokaal zal worden bewaard. De uitwisselingsdag bestaat uit twee delen: de sport- en spelochtend en 's middags het maken van een verslag over de die ochtend verrichte activiteiten. 's Ochtends moeten de activiteiten worden gefilmd en gefotografeerd, zodat de foto's 's middags kunnen worden gebruikt voor het verslag. Dit kan worden gedaan door de leerkrachten of door een groepje leerlingen van de twee klassen (bijvoorbeeld als er leerlingen vrijgesteld zijn van sport). Leerfase Verloop Configuratie Materiaal 1. Sport- en spelochtend 2. Middag: uitwerking 3. Nabespreking Samenstellen van de teams: Proberen de leerlingen van de twee partnerklassen gelijk over de teams te verdelen. Elk team moet een naam, een kleur, een mascotte en een aanmoedigingskreet vinden. Speeltijd (4 tijdsblokken voor 4 spelletjes) De spelregels toelichten in de beide talen. Tijdens de spelletjes is een belangrijke rol weggelegd voor de leerkrachten: ze moeten hun leerlingen aansporen om zich in de doeltaal uit te drukken (waarschijnlijk betreft het slechts tussenwerpingen) en tijdens het spel hun medespelers te adviseren hoe ze moeten bewegen en waar ze moeten staan Het verdient hierbij de voorkeur dat de leerkrachten zelf ook in de doeltaal spreken. In groepjes moeten de leerlingen van de twee klassen een sportverslag maken in de doeltaal. Hiertoe moeten de leerlingen: specifieke momenten van de ochtend tekenen de 's ochtends genomen foto's van een bijschrift voorzien in enkele zinnen tekst en uitleg geven bij de spelletjes in enkele zinnen hun ervaringen en indrukken weergeven de computer gebruiken om het verslag uit te typen Het verslag kan verschillende vormen aannemen: krantenpagina, poster, computeruitdraai Zodra de verslagjes klaar zijn, deze her en der op de tafels neerleggen en de leerlingen laten rondlopen om ze te lezen en ongedwongen van gedachten te wisselen over hun werk. Iedereen bijeenbrengen en de leerlingen vragen hoe ze vinden dat ze het ervan afgebracht hebben. Als er veel verschillende verslagen zijn, samen met de leerlingen kijken hoe het werk als geheel kan worden gepresenteerd en hoe het kan worden verdeeld over de twee partnerklassen. In teams In teams In groepjes Plaats: sportvelden Benodigdheden voor het maken van het verslag, computer