Lesbrief Theater Dakota

Vergelijkbare documenten
Wat is herdenken? Volledige lesmodule: 60 min

3 Pesten is geen lolletje

Doelen: - De leerlingen leren zoveel mogelijk verschillende dingen te doen als je daar talent voor hebt, en dit al op school uit te proberen;

HANDLEIDING Leerkracht

Wat goed dat je geïnteresseerd bent in de stage '' Leer ze 'n Lesje "voor jouw MaS bij Amnesty International!

Bezoek een bedrijf. Wat kun je en wat weet je na deze lesbrief?

WAT IS HET PROBLEEM?

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

MentorMix Stop pesten met elkaar Datum

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

Activiteit: Filosoferen met kinderen over taal

Mini-docu - Les 3 In gesprek met familie

Over ruzie en hoe je dat oplost natuurlijk!

Lesbrief: Wijs online Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

Lesbrief thema: Identiteit

voor leerlingen Pesten op het werk VRAGEN EN OPDRACHTEN

Kinderboekenweekprogramma. Wie ben jij & wie ben ik? Docentenhandleiding

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Conversatieleidraad. Je kan deze conversatieleidraad gebruiken bij de nabespreking van Zot van A in filmhuis Klappei.

Wie ben jij & wie ben ik? Docentenhandleiding Groep 6 t/m 8

Lesbrief: Bewust sociaal Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

Leren als een expert!

Sooo! Sooo! viral! viral! toch? toch? In 7 stappen debatteren in de klas over media

Ik-Wijzer Ik ben wie ik ben

TIPS VOOR DOCENTEN. Kim Koelewijn. Nu met nog meer tranen! HUIL! Het lucht op Vergroot je woordenschat rondom emoties, en laat je lekker gaan

Waarderen van wat werkt: luisteren naar succesverhalen en creëren van een groepsdroom

Lesmateriaal bij de voorstelling: Zwemmen Zonder Mouwen

Internetvrienden. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Boeken. online mogelijkheden, social media, internet, mediawijs, online risico s

Uitleg boekverslag en boekbespreking

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Lesbrief bij Ik weet je te vinden van Netty van Kaathoven voor groep 6, 7 en 8

*Ook met het programma Paint van Windows kunnen foto s bewerkt worden

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Google naar Instructieposter, kies daar goede voorbeelden uit (korte en krachtige teksten, afbeeldingen) die u in bij opdracht 2 kunt gebruiken 1.

Seksualiteit: Grenzen en Wensen

Educatief programma Feiten & meningen

Lesbrief over jonge mantelzorgers

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

PRIMAIR ONDERWIJS HOE WOON JIJ?

Mentorlessen. Klas:...

Handleiding lesbrief Straks komt er niemand op m n feestje Mei 2018

Vragenlijst: Wat vind jij van je

Reality Reeks - Verwerkingsopdrachten. Hey Russel! Een bijzondere vriendschap

Prettige en niet prettige aanrakingen

Descartes, Heraclitus,. ontmoetingen met denkers

1. Wat is een controverse? Praktijk en theorie. 2. Vaardigheden: empathie, denken vanuit meerdere perspectieven en een kritische houding

Inhoud. Inleiding 7. Eindverslag 86. Extra opdrachten 90. Tips voor op school 94

3 Hoogbegaafdheid op school

2 Huiswerk. Voorbeeld: Als je je huiswerk altijd aan je bureau maakt, geef je dat een 1. Als ik mijn huiswerk maak dan...

DE NETWERKTHERMOMETER LEERLINGEN INSTRUCTIE

PRIMAIR ONDERWIJS WAT IS THUIS?

Eenzaam. De les. Inhoud. Doel. Materiaal. Belangrijk. les

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Anmami Verhulvelrij Groep 7abcd

Ik geloof dus ik ben?

Seksuele diversiteit bespreekbaar maken in je klas:

Voor de paboopleider. Werkvorm 10: voor de opleider (1) Verleden en heden

Pesten in het voortgezet onderwijs

INHOUDSOPGAVE. Regels & Tot slot blz. 8. Regels NEUSHOORN SPEKTAKEL. Informatie en boekingen

Cynthia A.M. Slomp I.S.M. Brede School Emmen

lesmateriaal Taalkrant

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Handreiking voor het onderwijs

Waar zie je de bijzondere vogel en hoe ziet hij eruit?

A Mano 6+ El Patio Teatro (Spanje)

2 havo. Handleiding niveau B

Maak zelf geld. Lesvoorbereiding. Verwondering. Kennis

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

groep 5/6/7/8 Voorbereiding: ± 5 minuten - Groot vel papier en stiften klaarleggen - Naamkaartjes van de leerlingen maken en in een bakje stoppen

Onderzoek in de BPV. Interview

Het kinderprotocol. Inhoud: 1. Inleiding; het kinderprotocol 2. Goed gedrag kun je leren 3. De schoolregels 4. Pesten/ gepest worden 5.

1 Kies je onderwerp Samen met je buurman of buurvrouw. Ons onderwerp: Voorbeeld: Michael Jackson was de beste artiest ooit! Nu jullie!

EEN JONGE NAVEL? De Vloer Op Jr. in de klas

Tekst lezen en vragen stellen

(Uitstel) kinderwens

1.1 Vragenlijst: Wat ik leuk Vind

Lesbrief. Introductie

Lesbrief: Vakmensen Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

EXAMEN KEUZEDEEL VERRIJKING LEERVAARDIGHEDEN Code: K INFORMATIE VOOR DE STUDENT

Beste mentoren en collega s,

Lesbrief Koning Arthur

de klas met een belangrijke vraag.

Bijlage 1: Vragenlijst voormeting Kidzwise...2 Bijlage 2: Aanvullingen vragenlijst eindmeting Kidzwise...6 Bijlage 3: Project geldgenoeg voormeting,

Activiteitenblad 8.1: Weet wat je ziet. Maak een commerciële vlog!

Wijsneuzen in de klas

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

gevoelens (2) De les Inhoud Doel Materiaal Tip 52 GROEP 8

Als jij een leraar zou zijn, wat zou je de klas dan willen leren over cyberpesten? Hoe zou je aan iemand anders kunnen uitleggen wat pesten is?

... Dag 1... MentorMix Elke dag beter. Maak de wereld iedere dag een beetje mooier. Help mee!

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

t Vuil Reclametruukske

CHALLENGE#09. Ga een dag erop uit in de zorg! Deze challenge hoort bij de skill: Initiatief nemen Voor niveau: 3-4. gedrag

De spel- en werkvormen in dit document komen uit mijn nieuwe boek dat in het voorjaar van 2018 verschijnt.

januari/februari 2014 De Rosa Mentorles Mens & Maatschappij Nederlands Engels Drama PROJECT TITEL Werkboek First ID

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 7 en 8

Draaiboek voor een gastles

lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Rechtvaardige Rechters in actie

met wat Hij zegt", dacht hij. "Ik wil dat jullie zo veel dingen leren", zei Jezus. "Als je echt

Pesten?! 09:10. Laten we beginnen!! Gaan we doen! 17:12 17:12

Transcriptie:

Lesbrief Theater Dakota In de film #Niet Gemeen Bedoeld! vertellen kinderen van drie scholen uit Wateringse Veld hun gedachten en ervaringen met social media en pesten. Kijk de film samen met je klas. In deze lesbrief vind je tips om naar aanleiding van de film zelf met de klas aan de slag te gaan. Met dank aan de deelgenomen scholen, de docenten en bovenal de leerlingen! Inhoudsopgave 1

Informatie en tips: Blz. Het kijken van de film 3 Je kunt de film in delen kijken. Welk deel gaat waarover? Bespreektips 3 Hoe laat je de inhoud bij de kinderen en maak je er een filosofisch gesprek van? Voorbeeld van startvragen 4 Per deel een startvraag om het gesprek aan te slingeren. Oefeningen: 6 poppetjes 5 Oefening waarin kinderen bedenken waarom iemand gepest wordt. 10-30 minuten. Stellingen 5 Kinderen laten zien wat zij vinden, geven redenen en stellen doorvragen aan elkaar. 10-20 minuten. Ook geschikt om af en toe eventjes te doen met allerlei onderwerpen, bijvoorbeeld na het kijken van het jeugdjournaal. Post! 6 Kinderen denken na over wat ze mee willen nemen van dit project en doen dit door zichzelf een kaart te sturen. 15 minuten 2

Het kijken van de film De film duurt ongeveer twintig minuten. Je kunt de film in één keer bekijken, maar ook in delen. De verschillende delen zijn van elkaar gescheiden door tussenfilmpjes met muziek. Minuten: Delen: 00:00 Deel 1: Heb je een telefoon? Wat doe je daarmee? 04:00 Deel 2: Waarom pesten mensen elkaar op social media? 06:42 Deel 3: Appgroepen, erin en eruit. 10:22 Deel 4: Oeps, zo bedoelde ik het niet. 12:10 Deel 5: Zelf meegemaakt. 17:06 Deel 6: Wat kun je eraan doen? Bespreken Kinderen horen regelmatig tips over hoe ze om moeten gaan met social media. De klassen die deelgenomen hebben aan de film hebben over dit onderwerp gefilosofeerd. In een filosofisch gesprek krijgen kinderen de ruimte om echt zelf na te denken over wat ze vinden en met elkaar hierover in gesprek te gaan. --------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tips voor het begeleiden van een filosofisch gesprek: Wees nieuwsgierig. Besef je dat jij ook niet weet wat hét goede antwoord is. Je hebt het per slot van rekening over zaken waar niet één goed antwoord op bestaat. Je hebt er wellicht een mening over. Maar houd deze in dit gesprek voor je. Stel geen suggestieve vragen, oftewel vragen waar kinderen al aan kunnen horen wat het gewenste antwoord is. (dus niet: Jij vindt toch zeker ook dat je nooit iemand uit een appgroep moet zetten? Maar wél: Wat bedoel je met.? of Kun je daar een voorbeeld van geven? ) Luister naar wat de kinderen zeggen en gebruik hun eigen woorden om een vervolgvraag te stellen. 3

Laat stiltes vallen. Geef kinderen de tijd om na te denken. Zorg dat klasgenoten niet te snel gaan helpen. Als kinderen het lastig vinden om meteen iets te zeggen, kun je ze tijd geven eerst alleen of in groepjes er iets over op te schrijven voor jullie samen het gesprek ingaan. Filosoferen is een dialoog, geen debat. Kinderen kunnen dus niet van andere kinderen winnen. Sterker nog: ze kunnen tijdens het gesprek van mening veranderen! Kinderen kunnen dingen zeggen, waarbij je op je lippen moet bijten om niet je eigen mening hierover te geven. Het filosofisch gesprek is een onderzoekend gesprek van de kinderen zelf en is dus anders dan een gesprek over hoe het hoort. In zo n gesprek noemen kinderen vaak sociaal wenselijke antwoorden. In een psychologisch gesprek ga je meer in op de eigen beleving: heb je het zelf wel eens meegemaakt? Hoe voelde je je toen? In het filosofisch gesprek staat het thema centraal waar de groep met elkaar over na kan denken. Uiteraard kun je als docent ook besluiten om een ander type gesprek te voeren met de groep. --------------------------------------------------------------------------------------------------------- Voorbeeld startvragen: Deel 1: Wat zijn de voordelen van een mobiele telefoon? Wat zijn de nadelen? Deel 2: Zou pesten nu anders zijn dan voordat er sociale media bestond? Deel 3: Wat is een goede reden om iemand uit een appgroep te zetten? Deel 4: (Hoe) kun je ervoor zorgen dat mensen precies begrijpen wat je bedoelt? Deel 5: Is het beter om te pesten of gepest te worden? Deel 6: Zou er een wereld mogelijk zijn waarin niemand gepest wordt? 4

Oefeningen Zes poppetjes 10-30 minuten Nodig: het bord Teken 6 poppetjes op het bord. Van groot naar klein. Vraag aan de kinderen: Welke van deze poppetjes heeft het meeste kans om gepest te worden? Laat de kinderen in groepjes redenen bedenken waarom een bepaald poppetje de meeste kans heeft om gepest te worden. Bespreek met elkaar de redenen. Wat denken anderen hiervan? Is dit inderdaad een reden waarom een poppetje gepest zal worden? (Uit Filosoferen doe je zo, Rob Bartels & Marja van Rossum) Stellingen 10-30 minuten Nodig: stellingen Je noemt een aantal stellingen in de groep. Als kinderen het er mee eens zijn, gaan ze staan. Zijn ze het er niet mee eens dan blijven ze zitten. Bij sommige stellingen wijs je iemand aan die vertelt waarom hij is gaan staan of blijven zitten. Na een poosje kun je andere kinderen uitnodigen doorvragen te stellen aan het kind dat zijn reden heeft verteld. Dit zorgt ervoor dat ze extra goed naar elkaar zullen luisteren en dieper gaan nadenken over hun antwoord. Mogelijke stellingen: -Als er nooit iemand gepest zou worden, zou het een saaie wereld zijn. -Een wereld waarin niemand ooit gepest wordt, bestaat niet. -Als je veel vrienden hebt, word je niet gepest. -Als je gepest wordt, heb je zelf waarschijnlijk iets stoms gedaan. -Als je gepest wordt, komt dat door hoe je eruit ziet. -Als je slim bent, word je minder gepest. -Als je sterk bent, word je minder gepest. (Geïnspireerd op pestformulier uit Filosoferen doe je zo, Rob Bartels & Marja van Rossum) 5

Post! Ongeveer 15 minuten Nodig: voor ieder kind een blanco kaart, een envelop en een postzegel. Voldoende pennen. Deel lege kaarten en enveloppen uit aan de kinderen. Geef de kinderen tijd om na te denken over de film en over wat jullie er in de klas mee gedaan hebben. Wat willen ze graag onthouden? Hebben ze een voornemen voor zichzelf? Is er iets waar ze zelf aan herinnerd willen blijven worden? Laat ze een kaart schrijven aan zichzelf waarin ze dit opschrijven. De kaart gaat in de envelop en op de envelop schrijven ze hun eigen adres. De enveloppen leveren ze bij jou in. Je doet op elke envelop een postzegel en na ongeveer drie weken doe je de enveloppen op de post. 6