OPLEIDING FENOMENOLOGIE

Vergelijkbare documenten
OPLEIDING FENOMENOLOGIE

OPLEIDING FENOMENOLOGIE

Reader deel 1: Introductie bij de OPLEIDING FENOMENOLOGIE. voor bovenbouwleraren van de vrijescholen

Wat is de mens? - Context. De opkomst van de filosofische antropologie

Techniek? Constructies. [Geef tekst op]

Techniek? Constructies. [Geef tekst op]

Werkboek voor de. Veerkracht Versterkende meditatiecursus.

CKV Festival CKV festival 2012

Levende School

Masteropleiding Organisatieopstellingen

Levende School

H.A.N.G. PLEKKEN. Heel Aardig? Niet Geweldig! > OP BEZOEK BIJ HET NAI

OPLEIDING FENOMENOLOGIE

Actief en zelfstandig leren en werken met Nu voor straks en Techniek om je heen

DE BEROEPSTRAINING ANTROPOSOFIE

Samen het beste uit jezelf halen

Handleiding whitepaper schrijven. Handig stappenplan en tips om zelf aan de slag te gaan

Levende School

Het aanleren van wetenschap door middel van de taal van de natuur: de winter doet zijn intrede op school 9-11

Thema: Sinterklaas. Handleiding en opgaven niveau A1. Opgave 1: Samen

Thema: Prijs voor The Voice. Handleiding en opgaven niveau AA. Opgave 1: Samen

Lesbrief: Beroepenmagazine Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

Naar een levend plan van ondersteuning

Leergang bve Programma

Titel: Creatief met (kilo) gram Groep 5 rekenen 1

Eindexamen filosofie vwo I

Spinoza - ook tafels hebben een ziel

Observatie ll interactie leerling

Hoe maak ik een Volledig verslag

Inleiding Civiele Techniek (CTB1120)

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Aanvullen of aanvallen?

YVONNE THUIJS GOEDE RELATIE MET JE KIND

Extra -Laat de kinderen eventueel op internet zoeken naar gezonde en ongezonde bomen

STEMKASTJES Schrijver: Meia Wippoo Doelgroep: onderbouw Datum: 2 maart 2012

ZonE-Nieuws, Nr.5 Januari 2013

Profiel Visie Een essentieel onderdeel van een gebouw is de constructie. Behalve essentieel en functioneel maakt de constructie ook deel uit van het o

Jan Apotheker coach bonte leerlijn

Plant in de klas Instructieblad leerkracht Groep 6/7/8

Rembrandt en de Bijbel

Fable Robotica Lesgids

Handleiding Les 1: Een verklarende tekst schrijven over waarom er onrust is in Oekraïne

GARAGE ROTTERDAM. Remy Meijers Bemuurde Weerd oz AN Utrecht BGG Paul Geerts:

Workshops. Ik doe altijd wat ik niet kan. Zodat ik kan leren hoe ik het moet doen. - Pablo Picasso 1 / 10

De essentie van het leven

De DOELSTELLING van de kunstbv-opdrachten & De BEOORDELING:

Landschapswerk. Opleidingen Innerlijke ontwikkeling en

Module 2. Afleren. Tekstboek een nieuwe geest in 28 dagen Doe het zelf mindset transformatie voor de moedige mens _ en wereldverbeteraar.

Les 17 Zo zeg je dat (niet)

Periode 0 : gewogen gemiddelde van de cijfers in klas 4 havo in 1 decimaal Gewicht : 1

Christelijke spiritualiteit

Materiaal: Albast en keramiek Jaar: Betrokken zijn Inleven en evenwicht. Materiaal: Speksteen en keramiek Jaar : 1998

Algemene instructies voor de strategie: Voorspellen. Introductiefase bij de eerste les: 2. Vraag: "Kan iemand mij vertellen wat voorspellen betekent?

JAARPROGRAMMA GROEP 7

Facilitaire tips & tricks André de Reus.

LES 2: Ontwikkel een mindset voor groei PRESENTATIE 2: Waar komt een fixed mindset vandaan?

Handleiding voor: * spreekbeurt * nieuwskring * leeskring * werkstuk

GELUK(T)! Editha Gerdingh

TOOLKIT voor co-creatie. Download Acrobat Reader voor tablet / computer / etc om deze interactieve pdf te gebruiken.

school informatie VWO+ Leren... altijd overal en van iedereen

Drie volwassen kegels van drie verschillende bomen in het Calaveras Big Tree State Park. Zaadjes van de sequoia gigantea deze zijn gemiddeld 3 mm lang

Opleidingen tot Aardeheler Werken aan je innerlijke ontwikkelingswezen en aan de aarde

Mondelinge geschiedenis en architectuur Een voorstel voor format diepte-interview Centrum Vlaamse Architectuurarchieven _ draft 28 april 2010

Ons economische zelf. Over leven in een verdeelde wereld en hoe we samen ongedwongen naar huis kunnen gaan

Portfolio Maken Voor Dummies

Het verhaal van mijn leven. Biografische cursus waarin buurtgenoten zich verbinden

Team 5: Natuur. Onderzoek naar de natuurlijke zonnecel

Workshop natuurkunde, wiskunde

Spiritueel dagboek. Met teksten en inzichten van MORYA zoals opgetekend door Geert Crevits

Voorlichting Profielkeuze klas 9

Geschiedenis en Techniek Groep 7

Handleiding Les 1: Een verklarende tekst schrijven over waarom er onrust is in Oekraïne

4D organisatieontwikkeling & opleiding presenteert. Alumnidagen datum thema leiding

beeldanalyse-kunstbeschouwing

Ruimte tussen woord en betekenis

Voor deze docent ben ik iemand

C.S.G. Willem van Oranje Programma voor Toetsing en Afsluiting Mavo 4

Gemeente in Christus,

Dankwoord 11 Woord vooraf 13. Hoofdstuk 1 Artistieke creativiteit 19

JOUW FOTO LOGBOEK VAN: NAAM:... ORGANISATIE:... ADRES:... POSTCODE:... PLAATS:... TELEFOON: SIEN Persoonlijk logboek

Met Word een hoger cijfer halen. Word ken je al, toch kun je nog veel meer doen met Word. Nog beter leren omgaan met Word

Gefeliciteerd! 3. Laatste loodjes 6. Tot zover 12

Tentoonstelling Organische architectuur Totaaloverzicht panelen. Prof. ir. Pieter van der Ree

Uit de kunst. 6 tot 9 jaar. Het laatste oordeel

Bijna Dood Ervaringen

Water, de basis van ons leven

DOWN TO EARTH LOGBOEK

Goede zorg bevorderen. gezien vanuit de presentietheorie

Cambreur Classes. Wij nodigen jullie van harte uit, op woensdagmiddag van tot uur. Onze docenten hebben er vreselijk veel zin in.

ESSAY 1: Visie op de opgave - Remi Groenendijk //

Het weer. Expertgroep 4: Wind. Naam leerling:... Leden expertgroep:..

Cambreur Classes. Wij nodigen jullie van harte uit, op woensdagmiddag van tot uur. Onze docenten hebben er vreselijk veel zin in.

KENMERKEN VAN DE ADRIAAN ROLAND HOLSTSCHOOL. Freek op t Einde, rector

Bonsais en de regel van 3.

Visie op duurzaam Veranderen

informatie profielwerkstuk havo avondlyceum CAL handleiding H

Je gaat in het kort vertellen over jouw verslag. Waar gaat jouw verslag over, hoe heb je het opgebouwd en hoe ben je te werk gegaan.

helemaal niet niet mee eens niet mee eens mee eens helemaal mee eens. In deze vragenlijst staan een aantal uitspraken over leren en kennis.

Transcriptie:

Reader bij BLOK 2 van de OPLEIDING FENOMENOLOGIE voor bovenbouwleraren van vrijescholen 2017 30 en 31 maart 2017, Stichtse Vrije School Zeist website: www.fenomenen.com 1

ERRATA bij de READER van BLOK 1: Onder het plaatje op pagina 1: - Helicongebouw Zeist, moet zijn: Stichtse Vrije School Zeist Bronvermelding bij citaat op pagina 9: - Rudolf Steiner in 'Menschenerkenntniss und Unterrichtsgestaltung' GA 302, 4e voordracht, Stuttgart 15 juni 1921 (Menskunde en opvoeding, uitgeverij Pentagon) AANVULLINGEN op de READER van BLOK 1: Ter plekke uitgedeeld bij Eigen lespraktijk: - Periode-opbouw, document van Jan van Gils (2 pag.) Nagekomen aanvulling op Biologie - evolutiebeelden: - Over biologie, embryologie en evolutie, document van Willem de Vletter (5 pag.) Beschikbaar via de website > Thuis > Zelf downloaden! Colofon: Dit deel van de reader sluit aan bij het tweede lesblok van de Opleiding Fenomenologie. Auteurs: Pieter van der Ree, Wolter Bos Eindredactie: Pieter Geluk maart 2017 Teksten uit deze reader mag je overnemen met bronvermelding en met respect voor de context. 2

INHOUD OPLEIDING FENOMENOLOGIE READER BIJ BLOK 2 Vooraf 2 Errata en aanvullingen Reader eerste blok Reader bij het tweede blok Programma tweede blok Architectuur en fenomenologie Pieter van der Ree 5 Wat is organische architectuur? Het onzichtbare zichtbaar maken Inleiding bij de organische chemie - Wolter Bos 7 De reader tot nu toe 8 Wordt vervolgd DE READER bij het tweede blok Zoals aangekondigd is zowel voor als na elk lesblok aanvullende documentatie voorzien, die gezamenlijk deze reader vormen. Ook bij het eerste lesblok is nog informatie verspreid, deels ter plekke, deels als download via de website. Vergeet niet dit in te passen in deze ringband. Het gaat om de documenten Periodeopbouw van Jan van Gils en Biologie, embryologie en evolutie, van Willem de Vletter. Ter voorbereiding op het tweede lesblok is een tekst opgenomen van gastdocent Pieter van der Ree over Architectuur en fenomenologie en een inleiding van Wolter Bos over de organische chemie. Deze teksten zijn zoals gebruikelijk eerder al verschenen op de website en per deel te downloaden vanaf de dinsdag voorafgaand aan het betreffende lesblok. Voor de natuur- en scheikunde die in dit tweede blok aan bod komen, raad ik je aan terug te bladeren in de ringband naar de eerder verschenen Introductie bij de Opleiding Fenomenologie. Met name naar Oerfenomenen in de natuur- en scheikunde (pag. 8). Meer specifiek gaan de betreffende docenten in dit eerste deel van de reader in op de mechanica (pag. 11), de organische chemie (pag. 9) en Goethe s kleurenleer (pag. 10). Pieter Geluk, (web)redacteur, maart 2017 3

PROGRAMMA tweede blok Vanaf dit blok zullen we het gastcollege met een half uur vervroegen. Ook zal dit college op de vrijdagmorgen worden nabesproken. Nieuw is ook dat de Nieuwe Boekerij deze keer een boekentafel zal verzorgen voor en na het gastcollege. Het tweede blok begint op donderdagmiddag 30 maart weer met een lunch om een uur in de kantine. Daarna volgt een korte terugblik op het vorige blok en een waarnemingsoefening met Wolter Bos. Om kwart voor drie geeft Bob Siepman van den Berg een college mechanica over aero- en hydrodynamica. Vanaf vijf uur zullen de verschillende docenten het eigen fenomenologisch onderzoek begeleiden, waarbij ieders onderzoeksthema definitief wordt vastgesteld. Na de avondmaaltijd volgt reeds om 18.30 uur (!) het gastcollege door architect Pieter van der Ree. Het gastcollege wordt op vrijdagochtend nabesproken, aansluitend aan het zingen met Hannah van Tilburg. Om 10 uur volgt het college van Wolter Bos over de organische chemie. Hierna gaan we met Kees en Wolter in gesprek over toepassing van de fenomenologie in de eigen lespraktijk. Na de lunch volgt het college van Kees Veenman over Goethe s kleurenleer en het afsluitend gesprek van dit blok. 4

ARCHITECTUUR EN FENOMENOLOGIE Pieter van der Ree Architectuur is geen wetenschap, maar eerder een toegepaste combinatie van kunst en (bouw)techniek. Toch kan de fenomenologie ook voor de architectuur een waardevolle rol spelen. Een centrale vraagstelling binnen de architectuur is namelijk de betekenis van architectuur voor de mens en hoe wij gebouwen kunnen ontwerpen die ons leven ondersteunen en verrijken. Dat is een lastig thema daar het hier een gebied betreft dat noch objectief, noch subjectief is, maar zich afspeelt in de wisselwerking tussen gebouwen als 'objectieve' werkelijkheid en hun 'subjectieve' gebruikers. Door ervaringen bewust te maken en te 'objectiveren' kan de fenomenologie hier wel toegang krijgen. Werk je met groepen mensen, dan is het nog belangrijker om met elkaar een gemeenschappelijk beeld te vormen van de bestaande situatie en de wensen voor de toekomst. Daardoor ontstaat niet alleen inspiratie voor het ontwerpproces, maar ook een basis voor een gemeenschappelijke beoordeling van het resultaat. Een tweede gebied is de architectuurgeschiedenis. Deze is een fysieke uitdrukking van de cultuurgeschiedenis. De fenomenologie kan helpen om de architectuurgeschiedenis als beeld te lezen van de ontwikkeling van de cultuur en het menselijke bewustzijn. In de architectuur komt tot uitdrukking hoe onze verhouding tot de natuur, onze medemensen en de geestelijke wereld veranderd is. Daarnaast kan ze ook in het ontwerpproces een belangrijke rol spelen. Om een ontwerp te maken dat in zijn omgeving past en bij zijn functie annex opdrachtgevers, moet je je als architect eerst daarin inleven. Je moet innerlijke beelden vormen van de uiterlijke werkelijkheid wil je daarop met je ontwerp kunnen aansluiten. 'Organische architectuur van Pieter van der Ree (2000) biedt een overzicht hoe de organische architectuur zich de afgelopen eeuw wereldwijd heeft ontwikkeld. Wat is organische architectuur? In de organische architectuur gaat het niet om een bepaalde stijl, maar om het vinden van de passende vorm voor een bepaalde opgave. De pioniers van de organische architectuur plaatsen daarbij elk hun eigen zwaartepunten. Voor een deel overlappen deze elkaar, voor een ander deel zijn ze verschillend. 5

Frank Lloyd Wright (1869 1959) had een bijzondere aandacht voor de relatie tussen gebouw en omgeving. Gebouw en landschap dienden elkaar te versterken. Antoni Gaudi (1852 1926) was gefascineerd door materialen en de werking van krachten in de constructie. De vorm van zijn constructies vertelt over de krachten die erin werkzaam zijn. Rudolf Steiner (1861 1925) wilde vormen scheppen die uitdrukking zijn van innerlijk leven en daaraan appelleren. Deze invalshoeken zijn niet tegenstrijdig, maar vullen elkaar aan. In de levende natuur is het immers ook zo dat een vorm zowel bepaald wordt door invloeden van binnenuit, als van buitenaf. Zo bezien is vorm in de organische architectuur geen uitgangspunt, maar het resultaat van invloeden die van binnenuit, vanuit de omgeving, vanuit materialen en krachtswerkingen en vanuit de ideële achtergrond werken. Wanneer het lukt vorm zo te hanteren, dan kan een gebouw door haar vormgeving vertellen over het wezen van de bouwopgave. (Bron: www.mensenarchitectuur.nl, Pieter van der Ree) Het onzichtbare zichtbaar maken Kunst geeft niet het zichtbare weer, maar maakt zichtbaar. - Paul Klee De diversiteit van Steiners ontwerpen maakt duidelijk dat het hem niet om de introductie van een nieuwe bouwstijl met vaste vormkenmerken te doen was. Het gaat hem niet om de introductie van aan het ontwerp wezensvreemde elementen, maar om het zichtbaar maken van wat onzichtbaar met de bouwopgave verbonden is. bouwopgave tot uitdrukking brengen. Het gaat daarbij niet om het gebouw op zich, maar steeds om de betekenis die het gebouw heeft voor de gebruikers. Wat een dergelijke vormgeving bewerkstelligt, is dat ze de mens helpt, zich te verbinden met wat er reëel geestelijk aanwezig is in zijn omgeving. Geert Groote College Amsterdam ontwerp Van Es & partners, SeARCH. (Foto Van Hoek) Zoals Goethe de overtuiging had dat de natuur haar wezen in de verschijningsvormen openbaart, zo wil Steiner gebouwen ontwerpen die door hun vormgeving hun Wat anders min of meer onbewust blijft, wordt door de vormgeving in het bewustzijn getild. Daarmee is Steiners organische architectuur de consequente voortzetting van zijn streven om het geestelijke in de mens te verbinden met het geestelijke in de wereld. (Uit: Organische architectuur (2000, p.61-63), Pieter van der Ree). 6

INLEIDING BIJ DE ORGANISCHE CHEMIE Wolter Bos Je kunt in een 11 e klas een aardig onderwijskundig experimentje doen. Schets voor de leerlingen hoe je - onder een winterse boom staande - geïmponeerd omhoog kijkt naar de enorme houtmassa s in de door de stam gedragen takken. Voeg in gedachten aan die massa nog toe wat straks weer ontstaat: alle bladeren van één seizoen. Een boom met een stamomvang van een meter weegt 6500 kg. Het wilgje, waarmee Van Helmont zijn beroemde experiment deed, woog aan het begin 5 pond en na 15 jaar 169 pond. Waar komt al die materie vandaan? Schrijf op wat je denkt Een heel aantal leerlingen, die allemaal in klas 8 en 9 over de fotosynthese hebben geleerd, zullen opschrijven: dat spul komt uit de grond. Het is leuk om deze gedachte ad absurdum te voerden door op de transportproblemen in te gaan. Dat hout van de takken kan niet als hout in de grond gezeten hebben. Het kan alleen in vloeibare vorm omhoog gehaald zijn. Zit er dan suiker in de grond? En wat dat wilgje betreft: de grond waarin het groeide was in die 15 jaar slechts 50 gram lichter geworden en niet 164 x 500 gram.. Het is haast onvermijdelijk dat het fotosynthesebegrip wat abstract blijft. Het proces is heel goed te vangen in een reactievergelijking, maar moeilijk aanschouwelijk en beleefbaar te maken. Dat geldt niet alleen voor de leerlingen, maar ook voor onszelf. We proberen in de korte tijd die ons ter beschikking staat, toch een paar stappen in fenomenologische richting te zetten. Het betreft hier stof voor de scheikundeperiodes in klas 8 en 9. 7

DE READER TOT NU TOE: - Introductie bij de OPLEIDING FENOMENOLOGIE 1 16 - Reader bij BLOK 1 1 14 - Periode-opbouw - Jan van Gils 1 2 - Biologie, embryologie en evolutie - Willem de Vletter 1 5 - Reader bij BLOK 2 1 8 Al deze documenten zijn beschikbaar via de website onder: Thuis > Zelf downloaden! Wordt vervolgd Tot zover de reader bij het tweede lesblok. Aanvullingen bij de colleges natuurkunde worden ter plekke uitgedeeld en verschijnen dan ook op de website. Bezoek regelmatig deze site voor actuele informatie. Kort voorafgaand aan het volgende blok (begin mei) wordt relevante informatie verzameld voor de reader bij dit derde blok. Te downloaden vanaf dinsdag 9 mei. 8