Dit materiaal is ontwikkeld door het team van het Nottingham Auditory Implant Programme

Vergelijkbare documenten
NAMES: Vragenlijst over luistervaardigheden

NAMES Nottingham Auditory Milestones Instructieboekje

Tussendoelen Taal: Spraak- Taalontwikkeling

maakt (kirrende) geluidjes of brabbelt (tegen personen en speelgoed) begint steeds meer woorden te herhalen en (na) te zeggen

Ontwikkelingslijnen 0-4 jaar (MET extra doelen) - versie januari Naam kind. Taal Beginnende geletterdheid. Beginnende geletterdheid-fase 5

Observatielijst Puk & Ko

*Tijdens dit thema leren de kinderen verschillende plaatsen te benoemen bijv. op de kast, in het bedje, onder de tafel enz.

ZEG HET MAAR HET PRATEN VAN UW KIND. Leeftijd 0 tot 4 jaar

Hatsjoe! heb je pijn? Dit zijn mijn wangetjes. Activiteiten. Voorleesverhaa I. Spelenderwijs ontwikkelen LIEDJES :=-

ZEG HET MAAR HET PRATEN VAN UW KIND

Tussendoelen ontwikkeling van de geletterdheid

Praten leer je niet vanzelf

1. Ziet de kleine verschillen. tussen letters/cijfers. 2. Herkent hetzelfde woord in een. 5. Kent en kan de namen van

Help uw kind bij het leren van taal. Een handleiding voor ouders en verzorgers

Leerlijnen peuters en jonge kind (MET extra doelen) versie juli Naam leerling. Taal Beginnende geletterdheid

DADA EN POMPIDOM GROEP 1-2

Babygebaren. Kinderdagverblijf Tomaz. Taal Ontwikkeling Milieubewust Activiteiten Zorg TOMAZ

NAAM ORGANISATIE: KDV DE KNUFFEL ACTIVITEIT:

Aanvulling Woordenschat NT2

Tussendoelen Engels onderbouw vo havo/vwo

CONCEPT. Tussendoelen Engels onderbouw vo havo/vwo

Ontdek de stem van het kind

Wij gaan bouwen, wij gaan bouwen, Doe je mee, doe je mee, Pak dan ook je spullen, pak dan ook je spullen Zaag, plank, schroef, zaag, plank, schroef.

Taalontwikkeling bij baby s, peuters en kleuters

Reader voor pedagogisch medewerkers

Tips voor Taal Hoe stimuleer je de taalontwikkeling van je kind?

Aanvullende informatie ter voorbereiding op de TGN A1. Inleiding. Hoe maakt u de TGN?

Verklarende woordenlijst bij de strategieën uit Praten doe je met z n tweeën voor ouders

Bijlage 14 Registratie- en planningsformulier gehele groep

Leer- en ontwikkelingslijnen 0-7 jaar (ZONDER extra doelen) - versie januari Naam leerling. Taal Beginnende geletterdheid

Observatieformulier 1: De interacties van het kind met leidsters en leeftijdgenoten

Repetitive Behavior Questionnaire 1. Bedankt dat u de tijd neemt om deze vragenlijst in te vullen

Je spreekt thuis verschillende talen? Dat is goed voor je kind!

TAAL IS LEUK. Adviezen om de taalontwikkeling te stimuleren

Lesdoelen De kinderen herkennen het werkwoord in een zin. Materiaal Oefenblad instaples 1 taal Antwoordblad instaples 1 taal. Lesduur 25 minuten

Leren praten. Praten gaat niet vanzelf, praten moet je leren. Een kind leert praten door horen, zien en doen.

Ik ben een heel klein muisje

D O EN P R A T EN B E W EGEN

Communicatieve vaardigheden bij jongens met Klinefelter. Dorothy De Maesschalck Logopediste COS Brussel

Spraak-taal 0-1½ jaar

Aanmeldformulier voor basisschool, Sint Franciscus, Weiteveen.

Optimale ontwikkeling prenatale fase tot en met zes jaar

Belangstellingscentrum. Ik ga op verkenning in de klas

Tijdens de video- hometraining worden verschillende begrippen gebruikt. In de bijlage geven we een korte omschrijving van deze begrippen.

Observatielijst Groepsfunctioneren

WAAROM VOORLEZEN? VOORWOORD WANNEER VOORLEZEN?

s Speelbrief LEESTIP ACTIVITEIT Marja Baeten Knutsel samen een leeuw PIPPO-thema prentenboeken JULI 2016

Ga het avontuur aan! Industrieleider in waterdichte innovaties

Kan-beschrijvingen ERK A2

Terwijl uw kind niet kijkt, pakt u één van deze dingen op en maakt u er geluid mee. Uw kind zegt wat het hoort.

Observatielijst groepen 1-4 Wijzer in Executieve Functies

Omgaan met zichzelf, 2-4;6 jaar

Video-hometraining. Informatie voor ouders

Tussendoelen sociaal - emotionele ontwikkeling: Omgaan met zichzelf

NVCL-20. Nijmegen-Venray ConfabulatieLijst. Naam clie nt: Naam beoordelaar: Relatie tot clie nt: Datum: Instructie

A1 A2 B1 B2 C1. betrekking op concrete betrekking op abstracte, complexe, onbekende vertrouwde

Gesprekjes voeren Waar sta ik nu?

Hotel Hallo - Thema 1 Hallo

Direct aan de slag met Baby- en kindergebaren

ZEG HET MAAR HET PRATEN VAN UW KIND

We leren om te groeten en afscheid te nemen

Basiswerkboek Gebaren 0-3 jaar, aanvulling

ZEG HET MAAR HET PRATEN VAN UW KIND. Leeftijd vanaf 4 jaar

Voor wie? Als u ouder bent van een kind met een visuele beperking, dan is het Journal bedoeld om te helpen bij

PRAATPRET

Leer- en ontwikkelingslijnen 0-7 jaar (MET extra doelen) - versie januari Naam leerling. Taal Beginnende geletterdheid

Maatschappelijk Informeel (INFO) - A2

Tomke.nl TIPS VOOR ACTIVITEITEN

Video-hometraining. Informatie voor ouders

Wielewoelewool, ik ga naar school! Toelichting

Onder moeders paraplu Door Helga Gehre

Dini s poppenrijk Lesbrief. Nanoek de kleine ijsbeer

De Voorleesvogel. Tips bij interactief voorlezen

Toen Buddie nog een jong aapje was, merkten zijn mama en papa dat hij niet zo goed kon horen als zijn broer en zijn vriendjes.

Leerlijn Sociaal-emotionele ontwikkeling

Adviezen stimulatie taalontwikkeling

Les 17 Zo zeg je dat (niet)

Er zijn enkele dingen waar u als ouder al op kunt letten in de uitspraak van uw kind:

Om meer te weten te komen over de Bionic Familie of in contact te komen met andere families, ga naar de website

Common European Framework of Reference (CEFR)

Ga het avontuur aan! Industrieleider in waterdichte innovaties

toont enthousiasme (lacht, kirt, trappelt met de beentjes)

BrailleStudio-doe-dag. Instructies en opdrachten

ER KOMT EEN VRIENDJE BIJ AAPJE PIPPO

Kan ik het wel of kan ik het niet?

Doelen ESDM Louis-Henri Periode: februari 2015 mei 2015

Luisteren 1 hv 2 hv 3hv

1. Wat is taalontwikkeling?

Leerlijn Spelontwikkeling. Leerlijnen voor leerlingen met een IQ tot 35

Observatieformulier Leerlijn Engelse taal (TPO) Groep 1 & 2

Pedagogische aanpak op de St. Plechelmusschool

Anamnese Meertalige Kinderen

1. Inleiding tot The Assessment of Basic Language and Learning Skills: The ABLLS-R. James W. Partington

Hotel Hallo - Thema 2 Hallo TELEVISIE KIJKEN

Als praten niet vanzelf gaat

Leerlijn Spel en beweging

Doorlopende leerlijn vaardigheden Frans ERK (PO - havo/vwo) 2009 Streefniveaus en eindniveaus ERK per vaardigheid

Het geluidenvierkant. De menselijke xylofoon

Oké-formulier. Overdrachtsformulier voorschoolse voorziening- basisonderwijs in de gemeente Deventer

Transcriptie:

Dit materiaal is ontwikkeld door het team van het Nottingham Auditory Implant Programme Advanced Bionics AG Laubisrütistrasse 28, 8712 Stäfa, Switzerland T: +41.58.928.78.00 F: +41.58.928.78.90 info.switzerland@advancedbionics.com Advanced Bionics LLC 28515 Westinghouse Place Valencia, CA 91355, United States T: +1.877.829.0026 T: +1.661.362.1400 F: +1.661.362.1500 info.us@advancedbionics.com Ga voor de gegevens van andere AB-locaties naar AdvancedBionics.com/contact 028-M542-07-RevC 2016 Advanced Bionics AG en aangesloten bedrijven. Alle rechten voorbehouden.

NAMES: Onderzoeksactiviteiten om het gewenste gedrag te ontlokken Een profiel om de ontwikkeling te registreren van actief luisteren, verstaan, auditief geheugen en sequentiëring in het dagelijks leven van baby's en jonge kinderen gedurende de eerste drie jaar na implantatie Auteurs: Gill Datta, Amanda Odell, Karen Durbin Nottingham Auditory Implant Programme

NAMES is een profiel dat wordt ingevuld op basis van observaties van volwassenen die zeer vertrouwd zijn met het kind. Als het profiel wordt gebruikt door een professional, kan het worden ingevuld naarmate de vaardigheden duidelijk worden. De beoordelingsintervals kunnen dan als controlemomenten worden gebruikt om ervoor te zorgen dat alle vaardigheden worden geregistreerd. Beoordeling Het profiel is ontworpen om in te vullen aan het einde van een bezoek tijdens elk beoordelingsinterval. Scores worden toegekend op basis van twee hoofdfactoren: gesprekken met de familie en professionals directe observaties en onderzoeksactiviteiten met het kind Gesprekken met de familie en professionals De deelname van zowel ouders als professionals is de beste manier om allerhande door het kind gedemonstreerde gedragingen te ontwarren en te achterhalen hoe consistent deze optreden. Sommige gedragingen kunnen het best worden vastgelegd door de ouder en professional te vragen de typische antwoorden van het kind in bepaalde situaties te beschrijven, bijvoorbeeld met de vragenlijst over luistervaardigheden om zo informatie te verkrijgen over hoe het kind diverse omgevingsgeluiden begrijpt. Onderzoeksactiviteiten om het gewenste gedrag te ontlokken De bezoekende professional zou ook specifieke activiteiten moeten introduceren om bepaalde gedragingen proberen te ontlokken. Daarnaast zouden delen van de sessie kunnen worden gefilmd, zodat ze later, door deze of een andere persoon, kunnen worden bekeken, om consistentie en objectiviteit te garanderen. Activiteiten hoeven niet direct door de professional te worden uitgevoerd; ze zijn evenzeer waardevol wanneer wordt geobserveerd hoe het kind zich gedraagt bij een bekende volwassene. Professionals kunnen ook gebruikmaken van bevindingen uit gerelateerde beoordelingen. Bijvoorbeeld door een video-opname te gebruiken en deze te analyseren met de Tait-methode [Tait et al 2001] om bewijs van vocale beurtneming zonder oogcontact te vinden. [Mijlpaal twee, vr. 7] In veel gevallen, bijvoorbeeld Luistert wanneer anderen praten [Mijlpaal 2, vr.5], moet het mogelijk zijn om te observeren hoe het kind dit gedrag demonstreert als het goed is ontwikkeld. Als dit gedrag niet door de beoordelaar wordt geobserveerd, kan het alleen worden beoordeeld als Komt voor / Inconsistent, zelfs als ouders of een professional het beschrijven als Goed ontwikkeld. Het is belangrijk dat de gekozen onderzoeksactiviteiten aansluiten bij de interesses van het kind; ze moeten het juiste ontwikkelingsniveau en speelniveau voor het kind hebben. Idealiter worden er enkele onderzoeksactiviteiten geselecteerd in overleg met de professional die of het familielid dat het beste weet wat waarschijnlijk zal gaan werken. In tegenstelling tot een formele beoordeling geeft NAMES het team de gelegenheid om zeer flexibel te zijn in hun benadering en hun keuze van materiaal en activiteiten. Indien mogelijk moeten ze de gelegenheid benutten om de omstandigheden te scheppen waarin het kind zijn vaardigheden kan laten zien in een normale en functionele situatie. 2 Boekjes worden doorgaans bij elke intervalbeoordeling gebruikt voor een onderzoeksactiviteit. Met boekjes kan de interpretatie van het kind worden beoordeeld, van eenvoudige antwoorden met uitklapboeken/plaatjesboeken tot het zelfstandig navertellen van verhalen.

Scoremodel Op de volgende pagina's vindt u een overzicht van de vaardigheden die in elke mijlpaal direct moeten geobserveerd worden om te worden gemarkeerd als Ontwikkeld te kunnen worden gemarkeerd. Gebruik de suggesties voor activiteiten slechts als richtlijn. ONDERZOEKSACTIVITEITEN Mijlpaal 1: Eerste drie maanden na implantatie Merkbare veranderingen in gedrag/ reactievermogen wanneer de processor gedragen wordt. Herkent en reageert op omgevingsgeluiden en stemmen. Draait zich vastberaden naar interessante geluiden toe. Reageert op muziek en speelgoed dat geluid maakt. De aandacht kan worden getrokken door uitsluitend de stem te gebruiken, maar alleen als het iets zeer interessants betreft. Geïnteresseerd in gesprekken die gericht zijn aan haar/hem. Maakt bewust gebruik van eigen stem. Detecteert een groot geluidsbereik. Suggesties voor materiaal/speelgoed/activiteiten Muziekdoos met geluid, maar zonder licht Lawaaierig speelgoed met aan-/uitknop Speelgoedmicrofoon Doek voor kiekeboe Iets om te zingen of een muziek-cd Pop-up speelgoed Deken, babypop, zuigfles Speelgoedkegels Bellenblaas Doos met bouwstenen en emmer, voor geconditioneerde reacties Observeer het gedrag van het kind wanneer processor[s] worden aangepast en ingeschakeld. Observeer reacties als de spoel afvalt, enzovoort. Kan het kind luisteren wanneer het een aanwijzing krijgt? Draait het kind zich om om een interessant geluid te zoeken in gestructureerde activiteiten en/of spontaan? Verandert het gedrag van het kind wanneer lawaaierig speelgoed, enz. wordt geactiveerd of wanneer het muziek of zang hoort? Reageert het kind wanneer het wordt geroepen of begroet? Reageert het kind op stemmen of wanneer het wordt aangesproken? Reageert het kind op indringende geluiden van volwassenen die zijn gekoppeld aan een spelroutine, enzovoort? Kan het kind een groot bereik aan geluiden waarnemen uit het hele frequentiebereik? [Vroeg luisteren naar geluiden] Kan het kind bij geschikte leeftijd/ontwikkeling geconditioneerd op geluid reageren? Kan het kind een groot bereik aan geluiden waarnemen uit het hele frequentiebereik? [Vroeg luisteren naar geluiden] Kan het kind bij geschikte leeftijd/ontwikkeling geconditioneerd op geluid reageren? Spannende boeken met pop-ups, aanraakgebieden, enzovoort. 3

ONDERZOEKSACTIVITEITEN Mijlpaal 2: Drie tot zes maanden na implantatie Herkent sommige bekende alledaagse geluiden Kijkt het niet-begrijpend of is het meer geïnteresseerd in nieuwe of ongebruikelijke geluiden? Beweegt zich altijd naar muziek toe en vertoont duidelijk ander gedrag wanneer een volwassene buiten het zicht begint te zingen. Luistert wanneer andere mensen praten Doet consequent vocaal mee in eenvoudige gesprekken. Beurten in een gesprek worden herkend zonder te kijken. [TAIT-analyse] De vocale geluiden die het kind maakt, worden beïnvloed door wat hij/zij hoort. Herkent eigen naam in positieve omstandigheden. Geeft specifieke reacties op veel verschillende geluiden bij verschillende spraakfrequenties. Suggesties voor materiaal/speelgoed/ activiteiten Springende kikkers. Vraag de ouder welke geluiden het kind waarschijnlijk herkent, en probeer er enkele uit om dit te controleren. Het kind laat duidelijk merken wanneer buiten het zicht een boeiend/eerder onbekend geluid wordt geïntroduceerd. Kind geeft teken van herkenning bij een bekend liedje met bijbehorende gebaren, dat buiten het zicht wordt gezonden. Aangetoond door duidelijke gedragsveranderingen, soms specifiek behorend bij het liedje. Kan het kind tijdens spelactiviteiten en het werken met boeken reageren op de stem en opmerkingen van de volwassene zonder te kijken? Neemt het kind zijn of haar vocale beurt wanneer de volwassene pauzeert? Echoot het kind delen van wat het hoort? Vraag een vertrouwde volwassene het kind bij zijn naam te roepen, en observeer de reacties. Is er een verschil wanneer een andere naam wordt geroepen? Gebruik LING en andere geluiden voor vroeg luisteren. Bijvoorbeeld oh oh, gekoppeld aan dingen laten vallen enzovoort. Ssst! gekoppeld aan slapen en boe! bij verstoppertje spelen. Boekjes met verstopluikjes, pop-ups, enz. Small World-speelgoed-schuiven/ladder/ figuren, transportspeelgoed, speelgoeddieren Dieren voeder-spel - selectie van speelgoed en speelgoedeten Tas met LING-speelgoed Doos waarin spannende objecten zijn verstopt Quack-Quack Orchard Toys Houten puzzels rond een thema 4

ONDERZOEKSACTIVITEITEN Mijlpaal 3: Zes tot twaalf maanden na implantatie Herkent bekende liedjes zonder dat er de aandacht op gevestigd wordt. Doet mee met de juiste acties en later met stemgeluid voor bekende liedjes met bijbehorende gebaren (zonder te wijzen). Koppelt een scala aan standaardgeluiden en eerste zinnen aan objecten/gebeurtenissen. [alleen luisteren] Doet mee met taalgebruik in sociale standaardsituaties. Begrijpt dat een vragende stem een antwoord vereist. Laat zien bekende zinnen en eenvoudige instructies te begrijpen die sterk zijn gekoppeld aan een bepaalde context of routine. Kan één object uitzoeken uit een kleine groep met bekende objecten. Anticipeert en geniet van de volgorde in bekende verhalen. Suggesties voor materiaal/speelgoed/ activiteiten Objecten in een tas Kan het kind de gebaren bij bekende liedjes meedoen door alleen te luisteren? Kan het kind zijn acties veranderen enzovoort als de volwassene het liedje verandert? Als de volwassene wacht met het laatste woord, kan het kind dit woord dan vocaal aanvullen? Kan het kind standaardgeluiden koppelen aan objecten? Bijvoorbeeld met een kleine reeks speelgoed en bijbehorende geluiden op basis van zijn interesses. Koe, schaap, eend, hond Doet het kind tijdens de sessie mee met pogingen tot woorden zoals hallo, dag, dankjewel, alsjeblieft. Knikt het kind of schudt het met het hoofd, probeert het ja of nee te zeggen of een vocaal antwoord te geven op vragen? Bijvoorbeeld Wil je nog wat? Nog een keer? Kan het kind in spelactiviteiten eenvoudige instructies begrijpen? Bijvoorbeeld Klap eens in je handjes, breng mij de bal. Vraag een vertrouwde volwassene enkele bekende reacties van het kind tijdens bekende routines te laten zien, bijvoorbeeld Geef mama eens een kusje, Armpjes omhoog, Waar is je neus, waar zijn je ogen? Kan het kind instructies in een liedje uitvoeren, zoals kam je haren, poets je tanden, raak je neus aan? Kan het kind het juiste object bij de naam selecteren uit een reeks bekende objecten? Kan het kind eenvoudige keuzes maken tussen twee opties? Kan het kind tijdens het voorlezen dingen benoemen en daarop reageren wanneer een volwassene dat vraagt? Prentenboeken met eerste woordjes Eenvoudige versie van Simon Says-spelletjes Speelgoedtheeservies en speelgoedeten Baby-activiteitenkaarten Usborne Publications Dieren voeder-spel - selectie van speelgoed en speelgoedeten Eten snijden en kiezen 5

6 ONDERZOEKSACTIVITEITEN Zingt fragmenten van bekende deuntjes en liedjes. Begrijpt eenvoudige aanwijzingen van één stap zonder context of voorspelbare routine. Imiteert voortdurend fragmenten van wat het kind hoort en toevallig opvangt. Kan eenvoudige auditieve zinnen afmaken. Kan twee/drie objecten uit een reeks vertrouwde objecten halen. Kan drie gerelateerde objecten onthouden Geeft antwoord op eenvoudige vragen. Kan een object/persoon aanwijzen in minimaal vier objecten/personen op basis van twee belangrijke kenmerken, bijvoorbeeld zijn naam en andere kwaliteit, zoals kleur, grootte of actie. Begrijpt eenvoudige negatieve zaken, zoals niet blij, geen eten. Laat merken beschrijvende woorden te begrijpen. Volgt instructies op die uit twee delen bestaan. Kan een eenvoudige volgorde van bekende acties afronden. Vertelt over de gebeurtenissen met behulp van ondersteuning en aanwijzingen van een volwassene. Suggesties voor materiaal/speelgoed/activiteiten Shopping Game-Orchard Toys Whose Shoes? Orchard Toys Mulberry Bush game Orchard Toys Tummy Ache Orchard Toys Heel eenvoudige eten bereiden, zoals drinken/boterham Tafel dekken, boodschappen doen Simon Says-spelletje Verhalentas met poppen enzovoort om na te vertellen Mijlpaal 4: Twee jaar na implantatie Kan het kind stukjes van een bekend liedje mee zingen? Kan het kind correct reageren op een reeks opdrachtwoorden zonder niet-verbale aanwijzingen? Herhaalt het kind stukjes van fragmenten die het hoort, zelfs als het niet alle woorden begrijpt? Kan het kind de laatste woorden geven bij dagelijkse of op een verhaal gebaseerde routines. Zoek je schoenen en Zei het varkentje Kan het kind twee/drie stukken speelgoed uit een gemengde reeks speelgoed halen? Kan het kind een korte lijst onthouden? Kan het kind correct Wat?- Waar?- Wie?- vragen beantwoorden? Wat is het hondje aan het doen? Waar is de baby? Wie is dat? Kan het kind vragen als Wat doet de baby? beantwoorden met een werkwoord? Kan het kind twee stukjes taalinformatie gebruiken [zonder de taak in twee delen te splitsen] om het juiste object te selecteren in een reeks objecten of in een afbeelding? Kan het kind eenvoudige raadseltjes oplossen om het juiste object in een afbeelding of een dagelijkse situatie aan te geven? Zie je iets dat oranje is en zwemt? Waar is de jongen zonder ijsje? Kan het kind een instructie met 3 trefwoorden tegelijk volgen? Zoek je nieuwe bal en geef die aan mamma. Kan het kind een eenvoudig plan afmaken en herhalen voor een volwassene alvorens een actie uit te voeren? We moeten de vormen uitknippen en ze daarna op het papier plakken. Kan het kind informatie gebruiken om een oplossing te bedenken voor een alledaags probleem? Wat zullen we doen? Er ligt allemaal rommel op de tafel. Kan het kind een gemeenschappelijke ervaring of een verhaal navertellen of hierop reageren? Traditionele sprookjes: Drie beren, Roodkapje

ONDERZOEKSACTIVITEITEN Kan met aandacht luisteren tijdens een conversatie met wisselende beurten. Geniet ervan om grappige uitspraken en rijmpjes te onthouden en neemt graag berichten aan. Onthoudt lijsten van 4 tot 5 items. Kan raadsels oplossen waarvoor objecten op basis van 3 hoofdkenmerken moeten worden geïdentificeerd. Volgt complexere instructies en vragen op waarbij het nodig is om verschillende grammaticale eigenschappen te kunnen begrijpen en informatie en gebeurtenissen in de juiste volgorde te kunnen zetten. Kan een reeks eenvoudige vragen over zichzelf beantwoorden. Begrijpt eenvoudige 'waarom'-vragen en kan deze op zinvolle wijze beantwoorden. Herkent de opzettelijke fouten in bekende gesproken taalroutines en verhalen. Kan eenvoudige verhalen zelfstandig navertellen. Kan praten over gebeurtenissen die zich hebben voorgedaan en voorspellen wat er daarna misschien gaat gebeuren. Demonstreert begrip van eenvoudige taal om gebeurtenissen in de tijd en het verloop van de tijd te beschrijven. Suggesties voor materiaal/speelgoed/activiteiten Story Fours-Philip en Tacey Mijlpaal 5: Twee tot drie jaar naar implantatie Kan het kind reageren op een door een volwassene begonnen gesprek over iets dat het kind interesseert en bijdragen aan dat gesprek? Kan het kind informatie geven en vragen? Kan het kind het gesprek enkele beurten volhouden? Kan het kind instructies onthouden die worden gegeven kort voordat een actie moet worden uitgevoerd? Kan het kind drie of vier afbeeldingsreeksen in de juiste volgorde zetten, ofwel op basis van algemene kennis of nadat het naar een verhaal of instructies heeft geluisterd? Kan het kind spelletjes spelen en liedjes zingen waarvoor uitdrukkingen of eenvoudige zinnen precies moeten worden herhaald nadat het deze heeft gehoord? Kan het kind items identificeren aan de hand van een verbale beschrijving of een reeks hints. Ik denk aan een dier dat op een boerderij leeft en ons melk geeft. Kan het kind een eenvoudige reeks instructies in de juiste volgorde uitvoeren zonder dat je de reeks moet herhalen? Kan het kind vragen beantwoorden, zoals waarom een stuk speelgoed niet werkt of waarom iemand huilt? Kan het kind kenmerkende informatie over zichzelf geven aan iemand waarmee het kind minder bekend is? Kan het kind je attenderen op fouten die je maakt wanneer je een bekend verhaal vertelt? Kan het kind vragen beantwoorden die aantonen dat het de plot van een bekend verhaal heeft onthouden? Toen Goudlokje het huis van de drie beren binnen ging, wat deed ze toen eerst? Kan het kind zonder aanwijzingen een verhaaltje navertellen of u over een gebeurtenis vertellen, en de belangrijkste gebeurtenissen ongeveer in de juiste volgorde opsommen? Kan het kind vragen beantwoorden met betrekking tot de volgorde van gebeurtenissen of wat er daarna zou kunnen gebeuren? Kinderverhalen met leuke prenten What s Funny? Orchard Toys What s My Name? Ravensburger Foto's om over voorbije gebeurtenissen te praten. Het aannemen van berichten en het geven van informatie, zoals in een telefoongesprek I went shopping, geheugenspel, Orchard Toys 7