Rekenen. Doelen in groep 8

Vergelijkbare documenten
Rekenen. Doelen in groep 7

Leerlijnen groep 8 Wereld in Getallen

Categorie 9a Woorden met ng Thema 1 groep 8. Ik hoor n. Ik schrijf ng. tong. Taal actief Groep 8 Categoriekaarten Malmberg s-hertogenbosch

schrijf je meestal ch, behalve bij hij ligt, hij legt en hij zegt dan schrijf je ij dan schrijf je ij

Leerdoelen groep 7. Pluspunt rekenen

Leerlijnen rekenen: De wereld in getallen

Leerdoelen groep 8. Pluspunt rekenen

Onthoudschrift spelling groep 8:

Aanbod rekenstof augustus t/m februari. Groep 3

Groep 8, naam: Blok 1. Signaaldictee, datum: - woorden met ng - woorden met cht - woorden met ei - woorden met ij

Visuele Leerlijn Spelling

Tipboekje. Herman Jozefschool. Groep 8

Leerlijnen groep 7 Wereld in Getallen

Woordenlijst groep 8 thema 1

Leerlijnenmatrix De wereld in getallen 4 e editie

Leerlijnenoverzicht groep 3 t/m 8

Blok 1 omgeving. Doelen Taal. Doelen Spelling. Doelen Begrijpend lezen

Leerlijnen groep 6 Wereld in Getallen

Overzicht categorieën Taal actief groep 7

Groep 3. Getalbegrip hele getallen. Optellen en aftrekken. Geld

1.Tijdsduur. maanden:

Totaaloverzicht kant-en-klare sjablonen Nederlands Cito spelling 3.0 Cito spelling 2.0 Begrijpend lezen Grammatica Studievaardigheid

Lesbrief groep 5/6. Beste ouders,

Reken zeker: leerlijn kommagetallen

Kennis van de telrij De kinderen kunnen tellen en terugtellen tot 10 met sprongen van 1 en van 2.

Hieronder ziet u per 2 blokken wat er getoetst wordt in groep 4

Omgang met regels Het hanteren van de klassen- en schoolregels waaronder de omgang met elkaar en het materiaal.

Begin situatie Wiskunde/Rekenen. VMBO BB leerling

Reken zeker: leerlijn kommagetallen

Lesbrief 2, groep 5/6. 27 oktober 2017

schrijf je meestal ch, behalve bij hij ligt, hij legt en hij zegt. Hoor je /ie/ aan het eind van een klankgroep, dan schrijf je i. Dan schrijf je ij.

Visuele Leerlijn Taal

Lesbrief 4, groep 5/6. 24 januari 2018

Niveau 2F Lesinhouden Rekenen

Wat doen we in groep 6

In dit boekje staan verschillende mogelijkheden om iets op te lossen.

Woordpakketten groep Thema 1 Groep 8. inoefendictee is op: vrijdag 28 augustus

Scoreblad bewis 01. naam cursist: naam afnemer: werkpunt. niet goed. tellen. getalbegrip. algemeen bewerking en. optellen en.

Wat doen we in groep 6. Korte beschrijving van de lesstof in groep 6.

Leerstofoverzicht groep 6

Les 3. Café Cafés Comité Comités Coupé Coupés Logé Logés Privé Saté Chauffeur Charmant Chef Cheque Chips Chirurg Chocola Chocolade Machine Machinist

Lesbrief groep 5/6. Beste ouders,

WOORDPAKKET 6.2 i in een tweeklank hoofdletter

Lesbrief groep 5/6. Beste ouders,

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

instapkaarten spelling

Nieuwsbrief maart 2016

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

De bovenkamer. Josée Coenen. een kleurrijke grammatica van het Nederlands. colofon

Les 20: gelijknamige breuken, gelijkwaardige breuken en breuken vereenvoudigen

Woordpakket thema 1 (Taal Actief 3 groep 8) reis

Leerlijnenpakket STAP incl. WIG. Rekenen Rekenen. Datum: Schooltype BAO (Regulier) Herkomst Landelijk Periode DL -20 t/m 200

Op stap naar 1 B Minimumdoelen wiskunde

Optellen IT1 Antwoord M3 IT6 Antwoord M

Onderwijsassistent REKENEN BASISVAARDIGHEDEN

Leerstofoverzicht groep 3

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Tussendoelen domein VERHOUDINGEN 38

1 Een nieuw huis. Woordpakket 1a. Woordpakket 1b. tong lucht. 1 onderhandeling luchthaven overweging samenleving overeenstemming overdracht

Toetswijzer examen Cool 2.1

Verkorte versie van de SYLLABUS REKENEN 2F EN 3F (VO en MBO, versie mei 2015) Aanpassing van product van CvTE

INHOUDSOPGAVE. HOOFDSTUK 6 AFRONDEN Inleiding Cijfers Verstandig afronden 48 BLZ

Onderdeel: LEZEN Docent: RKW Algemene informatie: Wat moet je kennen: Wat moet je kunnen: Toetsing:

Leerlijnen voor groep 3-8

GETALLEN Onderdeel: Getalbegrip Doel: Je bewust zijn dat getallen verschillende betekenissen hebben.

Groep 6. Uitleg voor ouders (en kinderen) over de manieren waarop rekenen in groep 6 aan bod komt. Don Boscoschool groep 6 juf Kitty

Wat leer ik in groep. 8

2016 W. Danhof / P. Bandstra Bandstra Speciaal Rekenadvies

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Doelenlijst 6: VERHOUDINGEN, onderdeel BREUKEN

Naam: Mijn doelenboekje. Grammatica. Werelden - Eilanden - Dorpen 5 / 6 / 7 / 8.

Blok 3 reizen groep 7

r. k. basisschool Op Dreef Hennequinstraat CD Aardenburg tel: directie.opdreef@scoba.nl

Deel 1: Getallenkennis

pagina 1 van 10 VAN IN

Inleiding 7. Deel 1 BASISVAARDIGHEDEN SPELLING 9

Taaljournaal Leerlijnenoverzicht - Lezen

Dit betekent. noodzakelijk.

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Lesstof groep 8 Wat leert uw kind de komende maanden.

Deel 1: Getallenkennis

2 leerde ze op school. 3 haar met haar. 4 leest boeken uit de. van de stad en gaat graag. 5 zich bij opa en oma. in de, dat is in. 6 Met hun dan over

Het Muiswerkprogramma Basisgrammatica bestrijkt de grammatica die nodig is voor het leren van de Nederlandse spelling en zinsbouw.

Hieronder leest u wat de kinderen van groep 7 in de periode tot februari gaan doen bij de verschillende zaakvakken.

Aandachtspunten. blok 3, les 1 blok 3, les 3 blok 3, les 8. blok 1, les 1 blok 1, les 3 blok 1, les 6 blok 1, les 8 blok 1, les 11 blok 2, les 11

Hoofdstuk 1: Basisvaardigheden

STOF VOOR SCHOOLEXAMEN 5

2A LEERLIJN. leerjaar 1. tellen. optellen en aftrekken GROEPEREN VERMENIGVULDIGEN EN DELEN. plaats en waarde. handig rekenen 1 ORDENEN EN UITSPREKEN

DE basis WISKUNDE VOOR DE LAGERE SCHOOL

1. poes Luisterweg Ik luister goed naar het woord, Dan schrijf ik het zoals het hoort.

Aandachtspunten. blok 1, les 1 blok 1, les 6 blok 2, les 1 blok 3, les 8. blok 1, les 3 blok 1, les 11 blok 3, les 1

Spiekboekje. Knowledgebridge Onderwijs Hein v.d. Velden

Leerlijn Spelling in Veilig Leren Lezen en Taalactief-3 voor de groepen 3 t/m 8 (G.vd.B. Linnaeusschool, feb. 2012)

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

SAMENVATTING BASIS & KADER

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Wat leer ik in groep. 7

Leerstofaanbod groep 4

Lesbrief 1, groep 5/6. 22 september 2017

Transcriptie:

Doelen in Rekenen Hieronder ziet u de doelen voor rekenen die in aan bod komen Deze doelen zijn verdeeld in: M: doelen die in de eerste helft van het jaar behandeld worden. E: doelen die in de tweede helft van het jaar behandeld worden. M Blok 1 en 2 Automatiseren Getalbeelden: uitspraak en notatie getallen rond 1 miljoen Verschil tussen grote getallen Optellen en aftrekken tot 1 000 000 Cijferend optellen en aftrekken (geldbedragen) tot 100 000 Schattend optellen en aftrekken Cijferend vermenigvuldigen Schattend vermenigvuldigen en delen Delen met rest Vermenigvuldigen met 10, 100 en 1000 Kommagetallen: getalvolgorde, aanvullen en afronden Breuken: helen uit breuk halen, van gemengde getallen breuken maken, gelijkwaardigheid, vermenigvuldigen, vereenvoudigen Relatie deling, breuk en kommagetal Procenten: korting en nieuwe prijs berekenen Relatie kommagetallen, breuken, percentages en verhoudingen Geld: afronden op hele euro s en op 5 of 10 cent Tijd: eeuw, jaar, kwartaal, maand, week, dag, uur, minuut, seconde, honderdsten van seconden en digitale tijd, tijdsduur, datumnotatie Lengte: km, hm, dam, m, dm, cm, mm Gewicht: kg, hg, dag, g, dg, cg, mg en ton, pond en ons Inhoud: l, dl, cl, ml en m³, dm³, cm³ en lxbrxh Oppervlakte: km². hm²(ha), dam², m², dm² cm², mm² en lxbr Omtrek: 2xl +2xbr Meetkunde: vogelvluchtperspectief, plattegrond, aanzichten, uitslagen figuren Verhoudingen: 1 op de, gewicht/prijs, afstand/tijd Werken met rekenmachine Tellen en getalbegrip Introductie miljard, getalbeeld: uitspraak en notatie Bewerkingen Gemiddelde berekenen reeks getallen met max, 2 decimalen (2 getallen achter de komma) Toepassingen/context (sommen in verhaalvorm)

Vermenigvuldigen en delen Cijferend vermenigvuldigen Cijferend delen (herhaald aftrekken) Doelen in Rekenen n Kommagetallen Kommagetallen met 3 decimalen Verschil uitrekenen met max. 3 decimalen Breuken Vergelijken ongelijknamige breuken Vermenigvuldigen van breuken Optellen en aftrekken van ongelijknamige breuken Breuken omzetten in kommagetallen Procenten Uitrekenen prijsverhoging en nieuwe prijs Meten Inhoud: inhoud bepalen ruimtelijke figuren Meetkunde Oppervlakte en schaal bij plattegronden Silhouetten herkennen Zakrekenmachine Afronden op 2 decimalen Diversen Verhoudingen: gewicht/prijs Grafieken: lezen en interpreteren van een liggend staafdiagram, voorspellingen doen op basis van grafieken, gegevens in grafiek plaatsen Cirkeldiagram: relatie breuken, procenten en verhoudingen M Blok 3 en 4 Automatiseren Uitspraak en notatie grote getallen Romeinse cijfers Optellen en aftrekken tot 1 000 000 Cijferend optellen en aftrekken tot 100 000 Getallen afronden op tienden, honderdsten en helen Gemiddelde met grote getallen Gebruik tekens: >, <, =, Vermenigvuldigen en delen (schattend) Delen met rest Kommagetallen: optellen en aftrekken (schattend), vermenigvuldigen maten, delen Breuken: gelijkwaardig maken, vereenvoudigen, delen door 2 (helft), helen eruit halen, van gemengde getallen breuken maken, toepassingen/context

Procenten: (schattend) rekenen Relatie breuken, percentages, kommagetallen en verhoudingen Geld: aanvullen tot rond bedrag, wisselen, prijs berekenen bij gewicht Tijd: rekenen met data, kalender, digitale tijd Lengte: km, hm, dam, m, dm, cm, mm Gewicht: kg, hg, dag, g, dg, cg, mg en ton, pond en ons Inhoud: l, dl, cl, ml en m³, dm³, cm³ en lxbrxh Oppervlakte: km². hm² (ha), dam², m², dm² cm², mm² en lxbr Omtrek: 2xl +2xbr Meetkunde: schaal, schaalbegrip, vogelvluchtperspectief, plattegrond, aanzichten, uitslagen figuren Verhoudingen: formele notatie 1:4, gewicht/prijs Zakrekenmachine: rekenen met kommagetallen Tellen en getalbegrip Grote getallen afronden op 100 000 Uitspraak en schrijfwijze grote getallen Bewerkingen Toepassingen/context Vermenigvuldigen en delen Cijferend vermenigvuldigen Cijferend delen (herhaald aftrekken) Doordelen achter de komma Kommagetallen Vermenigvuldigen en delen eenvoudige kommagetallen Breuken Optellen en aftrekken van (ongelijknamige) breuken Vermenigvuldigen en delen met breuken Procenten Uitrekenen totaal aan de hand van percentage Extra inhoud en nieuwe inhoud berekenen Rekenen met percentages groter dan 100% Meten Gewicht: relatie verschillende gewichtsaanduidingen Oppervlakte: afrondend rekenen Oppervlakten en inhouden vergelijken en berekenen bij gegeven schaal Meetkunde Puntcoördinaten aflezen en tekenen binnen assenstelsel Verhoudingen stok/schaduw Effecten knipwerk vouwblaadjes kunnen beredeneren Zakrekenmachine Delen met rest, breuken omzetten in kommagetallen Rekenen met percentages Doelen in Rekenen n

Diversen Afstandstabel aflezen en interpreteren Grafieken: afstand/tijd aflezen, interpreteren en maken Beeldgrafiek: lezen, interpreteren en ermee rekenen Doelen in Rekenen n E Herhaling van het eerste half jaar op minimum-, basis- of plusniveau Getallen en bewerking Kommagetallen Breuken Procenten Meten Meetkunde Informatieverwerking

Doelen in Spelling Hieronder ziet u de doelen voor spelling die in aan bod komen. Deze doelen zijn verdeeld in: M: doelen die in de eerste helft van het jaar behandeld worden. E: doelen die in de tweede helft van het jaar behandeld worden. M Blok1 woorden met ng; Tong: onderhandeling woorden met cht; Lucht: achterin woorden met ei; Reis: afscheiding woorden met ij; IJs: afwijking, afwijzing Blok 2 woorden met ik-vorm op d; Antwoorden: baden, beantwoorden, bereiden woorden met th die klinkt als t; Thee: apotheek, bibliotheek, discotheek woorden met c die klinkt als s; Cel: centrifuge, ceremonie, cilinder, cicier woorden met c die klinkt als k; Actief: commentaar, computer, concreet Blok 3 woorden met y; Baby: analyse, baby, dynamo, gymnastiek woorden met x; Taxi: complex, examen, excuus woorden met é ; Café: comité, coupé, logé woorden met ch die klinkt als sj; Chauffeur: charmant, chef, cheque, chips Blok 4 Woorden met ou als oe; journaal Woorden met eau; niveau, bureau Vreemde woorden zoals: camping, hockey etc Woorden met stomme e (niet in voor- of achtervoegsel) zoals: alsmede, derhalve etc Blok 5 Categoriewoorden Woorden met achtervoegsels ig, -lijk, -heid en teit E Blok 6 Woorden met isch Woorden met tie dat klinkt als sie Woorden met ctie dat klinkt als ksie Woorden met ti dat klinkt als sj(ie)

Doelen in Spelling Blok 7 woorden met ieel; Financieel: industrieel, materieel woorden met iële ; Financiële: industriële, materiële woorden met air(e); Militair: autoritair, circulaire, meubilair woorden met eind d of midden d die klinkt als t; Hond: denkbeeld, grondslag, handenarbeid woorden met eind- d of midden d die je niet kunt verlengen ; Iemand: sterstond, uiteraard woorden met meervoud op a; Musea: jubilea, mendia, podia, stadia woorden met meervoud op i; Politici: critici, medici, musici Blok woorden met open lettergreep in het midden; Jager: argument, bestrating, chaos woorden met verdubbeling van de medeklinker ; Bakker: accent, affaire, allerminst samenstellingen met en; Ziekenhuis: pannenkoek, perensap Blok 9 woorden met open lettergreep in het midden; Jager: omgeving, overheen, overigens, overslag woorden met verdubbeling van de medeklinker; Bakker: abonnement, accu, bestemming, ellende samenstellingen met en; Ziekenhuis: bejaardenhuis, bessensap, boekenbon, dennenbomen samenstelling met e; Zonnebril: apetrots, bakkebaard, beresterk, harteloos Blok 10 samenstellingen met s; Dorpsstraat: damesfiets, meisjesstem, meningsverschil namen van landen of werelddelen; Nederland: Afrika, Amerika, Canada bijvoeglijke naamwoorden van landen; Nederlandse: Afrikaanse, Amerikaanse, Europese

Doelen in Werkwoordspelling Hieronder ziet u de doelen voor werkwoordspelling die in aan bod komen. Deze doelen zijn verdeeld in: M: doelen die in de eerste helft van het jaar behandeld worden. E: doelen die in de tweede helft van het jaar behandeld worden. M Blok 1 klankvaste werkwoorden d-soort normaal; Kleuren: aanmoedigen, accepteren, behandelen klankvaste werkwoorden d-soort met z/s- wisseling; Reizen: gonzen, grazen, lozen klankvaste werkwoorden d-soort met v/f wisseling; Leven: beleven, beloven, handhaven Blok 2 klankvaste werkwoorden met ik-vorm op d; Antwoorden: baden, beantwoorden, bereiden klankvaste werkwoorden met ik-vorm op t ; Praten: barsten, begroeten, bezetten, haasten, haten Blok 3 klankveranderende werkwoorden normaal; Roepen: aantrekken, bespreken, deelnemen, onderbreken klankveranderende werkwoorden met z/s wisseling; Kiezen: aanwijzen, bewijzen, genezen, opblazen klankveranderende werkwoorden met v/f wisseling; Schrijven: aangeven, achterblijven,doorgeven klankveranderende werkwoorden met wijziging medeklinker(s); Zoeken: aankomen, bezoeken, binnenkomen, doorgaan Blok 4 Klankveranderende werkwoorden met ik-vorm op d Klankveranderende werkwoorden met ik-vorm op t Blok 5 Bijvoeglijk naamwoord Gebiedende wijs Persoonsvorm in tt en vt Voltooideelwoorden Bijvoeglijk gebruikt voltooideelwoorden Klankvaste werkwoorden met z/s of v/f wisseling Klankvaste werkwoorden met ik-vorm op d Klankvaste werkwoorden met ik-vorm op t Klankveranderende woorden 'normaal' Klankveranderende werkwoorden met ik-vorm op d Klankveranderende werkwoorden met ik-vorm op t Klankveranderende woorden met z/s of v/f wisseling

Doelen in Werkwoordspelling E Blok 6 Klankvaste werkwoorden d-soort normaal Klankvaste werkwoorden met z/s of v/f wisseling Klankvaste werkwoorden met ik-vorm op d Klankvaste werkwoorden t-soort normaal Klankvaste werkwoorden met ik-vorm op t Klankveranderende woorden 'normaal' Klankveranderende werkwoorden met ik-vorm op d Klankveranderende werkwoorden met ik-vorm op t Klankveranderende woorden met z/s of v/f wisseling Klankveranderende werkwoorden met wijziging medeklinkers. Blok 7 Klankvaste werkwoorden d-soort normaal; Kleuren: aanmoedigen, achtervolgen klankvaste werkwoorden d-soort met z/s wisseling ; Reizen: omhelzen vrezen klankvaste werkwoorden d-soort met v/f wisseling ; Leven: overleven, veroorloven klankvaste werkwoorden d-soort met ik-vorm op d; Antwoorden: begeleiden, opvoeden, uitbreiden klankvaste werkwoorden t-soort normaal ; Werken: aanraken, beschikken, ontsnappen klankvaste werkwoorden d-soort met ik-vorm op t; Praten: benutten, ontvluchten, uitrusten klankveranderende werkwoorden normaal:; Roepen: aanvragen, bespreken klankveranderende werkwoorden met ik-vorm op d; Rijden: bestrijden, bevinden klankveranderende werkwoorden met ik-vorm op t ; Fluiten: afsluiten, opeten klankveranderende werkwoorden met z/s wisseling ; Kiezen: opblazen, voorlezen klankveranderende werkwoorden met v/f wisseling; Schrijven: achterblijven, overschrijven klankveranderende werkwoorden met wijziging medeklinker(s); Zoeken: bezoeken, binnenkomen, meebrengen Blok Klankvaste werkwoorden d-soort normaal; Kleuren: aanmoedigen, achtervolgen klankvaste werkwoorden d-soort met z/s wisseling ; Reizen: omhelzen vrezen klankvaste werkwoorden d-soort met v/f wisseling ; Leven: overleven, veroorloven klankvaste werkwoorden d-soort met ik-vorm op d; Antwoorden: begeleiden, opvoeden, uitbreiden klankvaste werkwoorden t-soort normaal ; Werken: aanraken, beschikken, ontsnappen klankvaste werkwoorden d-soort met ik-vorm op t; Praten: benutten, ontvluchten, uitrusten klankveranderende werkwoorden normaal:; Roepen: aanvragen, bespreken klankveranderende werkwoorden met ik-vorm op d; Rijden: bestrijden, bevinden klankveranderende werkwoorden met ik-vorm op t; Fluiten: afsluiten, opeten klankveranderende werkwoorden met z/s- wisseling; Kiezen: opblazen, voorlezen klankveranderende werkwoorden met v/f- wisseling; Schrijven: achterblijven, overschrijven klankveranderende werkwoorden met wijziging medeklinker(s); Zoeken: bezoeken, binnenkomen, meebrengen

Doelen in Werkwoordspelling Blok 9 Klankvaste werkwoorden d-soort normaal; Kleuren: aanmoedigen, achtervolgen klankvaste werkwoorden d-soort met z/s wisseling ; Reizen: omhelzen vrezen klankvaste werkwoorden d-soort met v/f wisseling ; Leven: overleven, veroorloven klankvaste werkwoorden d-soort met ik-vorm op d; Antwoorden: begeleiden, opvoeden, uitbreiden klankvaste werkwoorden t-soort normaal; Werken: aanraken, beschikken, ontsnappen klankvaste werkwoorden d-soort met ik-vorm op t; Praten: benutten, ontvluchten, uitrusten klankveranderende werkwoorden normaal:; Roepen: aanvragen, bespreken klankveranderende werkwoorden met ik-vorm op d; Rijden: bestrijden, bevinden klankveranderende werkwoorden met ik-vorm op t ; Fluiten: afsluiten, opeten klankveranderende werkwoorden met z/s- wisseling ; Kiezen: opblazen, voorlezen klankveranderende werkwoorden met v/f- wisseling; Schrijven: achterblijven, overschrijven klankveranderende werkwoorden met wijziging medeklinker(s); Zoeken: bezoeken, binnenkomen Blok 10 Klankvaste werkwoorden d-soort normaal; Kleuren: aanmoedigen, achtervolgen klankvaste werkwoorden d-soort met z/s wisseling ; Reizen: omhelzen vrezen klankvaste werkwoorden d-soort met v/f wisseling ; Leven: overleven, veroorloven klankvaste werkwoorden d-soort met ik-vorm op d; Antwoorden: begeleiden, opvoeden, uitbreiden klankvaste werkwoorden t-soort normaal ; Werken: aanraken, beschikken, ontsnappen klankvaste werkwoorden d-soort met ik-vorm op t; Praten: benutten, ontvluchten, uitrusten klankveranderende werkwoorden normaal:; Roepen: aanvragen, bespreken klankveranderende werkwoorden met ik-vorm op d; Rijden: bestrijden, bevinden klankveranderende werkwoorden met ik-vorm op t ; Fluiten: afsluiten, opeten klankveranderende werkwoorden met z/s- wisseling ; Kiezen: opblazen, voorlezen klankveranderende werkwoorden met v/f- wisseling; Schrijven: achterblijven, overschrijven klankveranderende werkwoorden met wijziging medeklinker(s); Zoeken: bezoeken, binnenkomen, meebrengen

Doelen in Taal Hieronder ziet u de doelen die voor taal in aan de orde komen. Deze doelen zijn verdeeld in: M: doelen die in de eerste helft van het jaar behandeld worden. E: doelen die in de tweede helft van het jaar behandeld worden. M Blok 1 Wederkerende werkwoorden hanteren. Een woord dat in het enkelvoud eindigt op; ie omzetten in het meervoud op een n met een trema op e; ee omzetten in het meervoud op en met een trema op e; ie omzetten in het meervoud op en met een trema op e. Van een samengestelde zin twee zinnen maken. Een relatie leggen tussen verbale en non-verbale taal. Blok 2 Een woord in het enkelvoud omzetten in een woord in het meervoud op a of i. Woordbetekenissen leren aan de hand van verzameltermen, synoniemen, homoniemen en het indelen van woorden in en. Taalgebruik aanpassen aan doel en situatie (formeel en informeel). Van een werkwoord een tegenwoordig deelwoord maken. Blok 3 Het begrip gezegde kennen. Samenstellingen maken met s en met en. Kennis hebben van de functie van de hoofdletter, het uitroepteken, de komma en de punt en deze in een zin kunnen gebruiken. Oorzaak-gevolgrelaties en middel-doelrelaties in zinnen kunnen hanteren door het gebruiken en benoemen van het juiste voegwoord. Blok 4 Een bepaling van plaats in een zin aangeven. Aangeven welk woord niet in een reeks hoort op basis van bepaalde eigenschappen. Het verschil kennen tussen moedertaal en een vreemde taal. Samenstellingen maken met e. Het voltooid deelwoord gebruiken als bijvoeglijk naamwoord. Blok 5 Zinnen in de directe rede omzetten in zinnen in de indirecte rede en omgekeerd. Aardrijkskundige namen als bijvoeglijk naamwoord gebruiken. Weten dat een taal of taalvariant op verschillende manieren gebruikt kan worden. Het werkwoordelijk gezegde onderscheiden en benoemen in een zin.

E Doelen in Taal Blok 6 Een bepaling van tijd in een zin aangeven. Aangeven dat taal of een taalvariant op verschillende manieren gebruikt kan worden. Stoffelijk bijvoeglijke naamwoorden onderscheiden en benoemen. Taalgebruik aanpassen aan doel en situatie (formeel en informeel) Blok 7 De term persoonlijk voornaamwoorden kennen en deze woordsoort kunnen onderscheiden in een zin. Het begrip lijdend voorwerp kennen en dit zinsdeel kunnen onderscheiden in een zin. Spreekwoorden, uitdrukkingen en gezegdes verklaren en gebruiken. Naamwoordelijk gezegde kunnen onderscheiden en benoemen in een zin. Blok Nuanceverschillen tussen woorden kunnen hanteren. Zinnen in de lijdende vorm kunnen omzetten in de bedrijvende vorm en omgekeerd. De term bezittelijk voornaamwoord kennen en deze woordsoort onderscheiden in een zin. Het begrip meewerkend voorwerp kennen en dit zinsdeel onderscheiden in een zin. Blok 9 De term aanwijzend voornaamwoorden kennen en deze woordsoort onderscheiden in de zin. Zinnen kunnen omzetten in zinnen met een gebiedende wijs. De term bezittelijk voornaamwoorden en deze woordsoort kunnen onderscheiden in een zin. Het begrip lijdend voorwerp kennen en dit zinsdeel kunnen onderscheiden in een zin. Blok 10 De term aanwijzende voornaamwoorden kennen en deze woordsoort onderscheiden in de zin. Het werkwoordelijk en het naamwoordelijk gezegde kunnen onderscheiden in een zin. Aardrijkskundige namen als bijvoeglijk naamwoord kunnen gebruiken. Het begrip meewerkend voorwerp kennen en dit zinsdeel kunnen onderscheiden in een zin.

Doelen in Woordenschat Hieronder ziet u de doelen voor woordenschat die in aan de orde komen. M en E Het leren van de betekenis van woorden die gerelateerd zijn aan het thema Het leren van strategieën om zelf woordbetekenissen te achterhalen: Betekenis van woorden afleiden uit plaatjes en context Betekenis afleiden van een omschrijving Betekenis van een woord achterhalen door uit te gaan van woordstructuur (keuken-tafel/ de afval-berg) Betekenis van voor- en achtervoegsels kennen en gebruiken (-loos / -baar) Herkennen van dezelfde stam in verschillende woorden (fraai-verfraaien-verfraaiing) De woordbetekenis afleiden van een synoniem (bank sofa) De woordbetekenis afleiden van een antoniem (dik dun, zwart-wit).