ONDERZOEKEND LEREN OVER GENDERSTEREOTYPEN

Vergelijkbare documenten
Lesbrief onderzoekend en ontwerpend leren ONDERZOEKEND LEREN OVER ZIEN MET KOPIEERBLADEN! voor groep 5 tot en met 8 van het basisonderwijs

MET KOPIEERBLADEN! Lesbrief onderzoekend en ontwerpend leren. ONDERZOEKEND LEREN OVER ZIEN voor groep 5 tot en met 8 van het basisonderwijs

Lesbrief onderzoekend en ontwerpend leren ONDERZOEKEND LEREN OVER STROMINGEN MET KOPIEERBLADEN! voor groep 5 tot en met 8 van het basisonderwijs

Lesbrief onderzoekend en ontwerpend leren ONDERZOEKEND LEREN MET GEDRAG MET KOPIEERBLADEN! voor groep 5 tot en met 8 van het basisonderwijs

MET KOPIEERBLADEN! Lesbrief onderzoekend en ontwerpend leren. ONDERZOEKEND LEREN MET GEDRAG voor groep 5 tot en met 8 van het basisonderwijs

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

Doelstelling Testen of u onbewuste vooroordelen hebt ten aanzien van mannen en vrouwen in de wetenschap.

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

MET KOPIEERBLADEN! ONTWERP ZELF ONDERZOEKEND LEREN BIJ ACTUEEL ONDERZOEK. voor groep 5 tot en met 8 van het basisonderwijs

Lesbrief onderzoekend en ontwerpend leren COMMUNICEREN ZONDER TE PRATEN MET KOPIEERBLADEN! voor groep 5 tot en met 8 van het basisonderwijs

Roze is alleen voor meisjes!? Het belang van gender-neutraal onderwijs. Gedachte-experimentje. Waar komen die stereotypen vandaan?

Lesbrief: Bewust sociaal Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

BRUSSELS WILD PRIMAIR ONDERWIJS, GROEP 6, 7 EN 8

Jongens & meisjes, snap jij het?

Les 1. Wensen & Grenzen. Praten over seks... Hoe en hoezo?

Waar ik (niet) van hou

Er was eens. Naar: Compasito (Raad van Europa) Leeftijd: 9 tot 12 jaar Duur: 60 minuten

FILMPROGRAMMA HEELAL PRIMAIR ONDERWIJS, GROEP 6, 7 EN 8

Heb je een vraag over Meet the Professor? Stuur ook dan even een bericht naar Eline.

Jongens en meisjes. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Jongens, meisjes, lichaam, piemel, vagina, seksestereotiep

BRUSSELS WILD PRIMAIR ONDERWIJS, GROEP 6, 7 EN 8

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

Casus - Onderzoekend Leren. Geluid in de klas

Onderzoeksboekje. Klas: Namen:

Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Schoolplein groep 3-4. Schoolplein

Onderzoekend leren Een windmolen op school: waar moet hij staan?

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Lesbrief. Mongens en Jeisjes

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

FILMPROGRAMMA HEELAL PRIMAIR ONDERWIJS, GROEP 6, 7 EN 8

Lesbrief: Motivatieplan Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

Lesbrief: Beroepenmagazine Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

ontwikkeling Sociale en emotionele III Werkvormen: Lesdoelen: Benodigdheden: Kinderboek: Les 8: Mannen en vrouwen (in de media) Lesoverzicht

BUGS. Onderzoekend leren. Over de film DE MAKERS VAN BUGS VOORTGEZET ONDERWIJS, BOVENBOUW EN MBO

THAT SUGAR FILM. Onderzoekend leren. Over de film FILM VOORTGEZET ONDERWIJS, ALLE JAARLAGEN EN NIVEAUS

ACTIVITEITEN GROEP 3 en 4

Respect voor elke mens, respect voor verschillen, iedereen is gelijkwaardig, solidariteit en verbondenheid

LESBRIEF GROEP THEMA: DEMOCRATIE Verwerkingsopdrachten & kopieerbladen voor Samsam nr. 2, 2017

Introductie. De onderzoekscyclus; een gestructureerde aanpak die helpt bij het doen van onderzoek.

HANDLEIDING TALENTENQUIZ

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Waarom hebben rijkere mensen minder kinderen?

In je kracht. Werkboek voor deelnemers

Lessenserie De hellingbaan

Nederlands in Uitvoering

Ik kies: c Opdracht: Onderzoek waarom mannen tepels hebben c Opdracht: Onderzoek de kenmerken van de klas c Opdracht: Quizmaster!

Lesbrief bij Als honden konden bidden van Margriet Cobben

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Leidraad om een onderzoek te maken dat aan alle voorwaarden van de FLL voldoet.

KIJK! mijn leven. Leerjaar 2. Leskatern 1. Ont wikkeld voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

Hoeveel water verbruik ik?

STELLINGENSPEL. Tijd 10 minuten. Nodig Aanwijzingen voor de docent Stellingen Gekleurde kaartjes (1 per leerling) Flap en stift of bord en krijt

Zelfbeeld. Voortgezet onderwijs

(Dis)Honesty: The Truth About Lies

Lesbrief: Mediawijs Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

Lesbrief: Wijs online Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Handleiding voorbereidende les bij Democracity. Basisonderwijs. Versie 22 mei Handleiding voorbereidende les bij Democracity

Eenzaam. De les. Inhoud. Doel. Materiaal. Belangrijk. les

Red met jouw klas de wereld! Handleiding van het digitale educatiepakket bij de voorstelling: Wij redden de wereld

Wat ga je schrijven: een verklarende tekst. Voorbereiden op het schrijven: een film bekijken

Activiteiten bij het thema Angst uit de boekenreeks Wetenschappelijke doorbraken de klas in! (boek 1, 2012)

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Tijd: 8:30. Klas: 3HVc 9:10. Beginsituatie Leerlingen hebben week hiervoor toets seksualiteit gehad (zie paper 1)

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Talentenkijker: instructie voor beroepsbeoefenaars

THAT SUGAR FILM. Onderzoekend leren. Over de film FILM VOORTGEZET ONDERWIJS, ALLE JAARLAGEN EN NIVEAUS

Werkvorm: Bekend, Benieuwd en Bewaard.

Lesbrief: Vakmensen Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

Introduceren thema Broeikaseffect. Startopdracht. gekeken. Thema: Broeikaseffect. laten stoppen? centraal:

Lesvoorbereiding Leef! Sociaal-emotionele vaardigheden klas 3-4

Zelfbeeld. Basisonderwijs

Seksueel grensoverschrijdend gedrag

Sooo! Sooo! viral! viral! toch? toch? In 7 stappen debatteren in de klas over media

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

Voorbereidende les - basis

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Inhoud van de les. Doelgroepen * jaar regulier basisonderwijs * jaar speciaal onderwijs * jaar regulier voortgezet onderwijs

Lesbrief: Slimme oplossingen Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

Spreekopdrachten thema 1 Voorstellen

Sterker naar het mbo. Docentenhandleiding. Januari 2018 Spirit4you.

Hulp voor piet in samenwerking met OBS De Driekleur, s Gravenzande

DE NATIONALE WETENSCHAPSAGENDA VOOR SCHOLIEREN - DEEL 1 VMBO

Spider(wo)man. Doelstellingen

Gebruiken en begrijpen van de formele breuknotatie.

groep 5/6 Thema: Water groep 1/2 groep 3/4 groep 7/8

Handleiding Perspectief 3 e editie: Introductie

Onderzoekend leren over identiteit

Genoeg ruimte? In de methodes

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

Jeugd Verkeerskrant 4

Kaart Naam Handleiding

Voor jezelf? Les 1 Welkom!

Bovenbouw: Een eigen onderzoek

KiesWijzer. een les over kiezen voor het voortgezet onderwijs

Tweede wereldoorlog:

Transcriptie:

MET KOPIEERBLADEN! 5 Lesbrief onderzoekend en ontwerpend leren ONDERZOEKEND LEREN OVER GENDERSTEREOTYPEN voor groep 5 tot en met 8 van het basisonderwijs

2

5 Lesbrief onderzoekend en ontwerpend leren over Genderstereotypen voor groep 5 tot en met 8 van het basisonderwijs Joyce Endendijk, Mandy Blom & Merel Sprong April, 2018 3

Onderzoekend leren stimuleert het kritisch denkvermogen 4

INHOUD K VOORAF... 6 N ACHTERGROND informatie... 7-8 f STAP 1 INTRODUCTIE... 10-13 f STAP 2 VERKENNING... 14 Onderzoek Kopieerblad 1+2 14-15 m m m m Kopieerblad 1+2: ONDERZOEKEN Speelgoedonderzoek deel 1+2...14-15 Kopieerblad 3+4: KAARTEN Speelgoedonderzoek Kaarten... 16-17 Kopieerblad 6+7: SCHOOLBOEK Genderstereotypen in je schoolboek...18-19 Kopieerblad 8+9: BRAVE Disneyfilm Brave... 20-21 16-17 Kaarten Kopieerblad 3+4 f STAP 3 OPZETTEN EIGEN ONDERZOEK. 22 f HET VERVOLG: Suggesties vervolgonderzoek... 23 Brave Kopieerblad 7-8 20-21 i 1 HET VRAGENMACHIENTJE... 24 x 2 OEFENBLAD ONDERZOEKSVRAAG STELLEN... 25 y 3 ONDERZOEKSPLAN... 26 c COLOFON... 27 24 BIJLAGE 1 Het Vragenmachientje 5

Vooraf Voor je ligt de lesbrief Roze is voor meisjes! Onderzoekend Leren & genderstereotypen. De lesbrief is gebaseerd op het actuele onderzoek van Joyce Endendijk. In deze lesbrief draait het om de verwachtingen die we hebben ten aanzien van mannen, vrouwen, jongens en meisjes. Deze genderstereotypen spelen in onze maatschappij vaak onbewust een rol. De kinderen gaan hier zelf onderzoek naar uitvoeren. Daarnaast zullen ze nadenken over de rol die deze verwachtingen spelen in hun eigen dagelijks leven en dat van anderen. Hiermee hopen we hen bewuster te maken van de aanwezigheid van genderstereotypen. Opzet lesbrief De lesbrief start met achtergrondinformatie over het onderzoek van Joyce Endendijk. De informatie is bedoeld voor zowel leerkracht als leerling. Het volgende schema geeft een indicatie van de hoeveelheid lessen. Trek voor elke les minimaal één uur uit. Met de lesduur kan behoorlijk flexibel worden omgegaan. De eerste drie lessen zijn gedetailleerd uitgewerkt. Voor de andere lessen zijn suggesties aanwezig en is het vragenmachientje als hulpmiddel toegevoegd. Les 1 Les 2 Les 3 f Les 4 Les 5 f Les 6 Les 7 Introductie van het begrip genderstereotypen Verkenning met 3 onderzoekjes Het opzetten van eigen onderzoek. Aandacht voor het opstellen van een onderzoeksvraag en het uitdenken van een onderzoeksmethode Tussendoor zal er tijd nodig zijn om materiaal te verzamelen. De tijdsinvestering is afhankelijk van het gekozen vervolgonderzoek. Uitvoeren van het onderzoek Concluderen Tussendoor zal er tijd nodig zijn om aan de presentatie te werken. Kijk zelf welke vorm je passend vindt. Presenteren Verdiepen en/of verbreden h h h h DOELEN Kennismaken met actueel onderzoek aan de Universiteit Utrecht. Ervaring opdoen met onderzoekend leren vanuit dit actuele onderzoek. Leren wat genderstereotypen zijn en welke rol deze spelen in onze maatschappij. Bewust worden van de invloed van verwachtingen over gender op het maken van keuzes. De lessen zijn gebaseerd op het model van Onderzoekend Leren. Dit model kan via het digibord met de kinderen gedeeld worden zodat ze via de pictogrammen leren zien in welke fases van het onderzoek ze zich bevinden. Daarnaast is het goed om aan te geven dat deze manier van onderzoek doen bij tal van onder - werpen en vragen te gebruiken is. 6 De zeven stappen van onderzoekend leren zijn gebaseerd op het basisdocument LOOL van Marja van Graft en Pierre Kemmers (2007)

Achtergrond Hoe ontwikkelen kinderen genderstereotypen en wat zijn de gevolgen van deze stereotypen? Joyce Endendijk Joyce doet onderzoek naar genderstereotypen aan de Universiteit Utrecht bij de faculteit sociale wetenschappen. Voordat we gaan kijken wat dat precies betekent, is het handig om eerst het begrip gender los te bekijken. Gender en Sekse Gender wordt vaak verwart met sekse, maar heeft een andere betekenis. Bij sekse gaat het over de biologische kenmerken van een persoon. Bij gender draait het om de sociale betekenis die we aan een sekse geven. Per cultuur kan de betekenis verschillen terwijl de biologische kenmerken hetzelfde zijn. Je merkt misschien in deze uitleg al, gender wordt meer door de omgeving bepaald. Anders gezegd, de mensen om je heen hebben verwachtingen van je omdat je bepaalde biologische kenmerken hebt. Het kan daardoor best gebeuren dat die verwachtingen niet overeenkomen met je eigen voorkeuren. Een voorbeeld. Stel iemand heeft de biologische kenmerken van een jongen, dit is de sekse. Van een jongen hebben wij in onze cultuur het beeld dat hij van speelgoedautootjes houdt. Toch kan het net zo goed een jongen zijn die graag met poppen speelt. Genderstereotypen En wat betekent stereotype dan? Een stereotype is een overdreven beeld van een groep mensen. In het voorbeeld van de jongen hierboven is het overdreven beeld dat ALLE jongens van speelgoedautootjes houden. Dit is eigenlijk nooit waar. Andere voorbeelden zijn: alle meisjes houden van roze, vrouwen houden van kletsen en mannen zijn gespierd. Een ander woord voor stereotypen is vooroordelen. De werkelijkheid is anders. Bewust en onbewust In Nederland worden genderstereotypen niet vaak meer bewust geuit. We weten eigenlijk wel dat ze niet waar zijn en daarom is het niet gepast om stereotypen bewust te uiten. Toch zijn ze onbewust wel degelijk aanwezig. Denk maar eens aan kledingwinkels. Daar zie je vaak heel duidelijk verschil tussen jongens- en 7

Achtergrond meisjeskleding. Terwijl het helemaal niet zo is dat alle meisjes graag met glitters rondlopen en alle jongens van dino s houden. Wat onderzoekt Joyce Joyce wil graag weten hoe wij aan de genderstereotypen komen. Je wordt niet met deze genderstereotypen geboren, maar waar leer je ze dan? Uit het onderzoek van Joyce blijkt dat de denkbeelden van ouders over gender en de verschillende manier waarop ouders zoons en dochters opvoeden een grote rol spelen. Ook stereotype beeldvorming in de media, bijvoorbeeld in boeken, films of op tv, beïnvloeden de beeldvorming van kinderen over gender. Verder speelt wat je klasgenoten zeggen en doen, een grote rol bij de voorkeuren die je zelf ontwikkelt. Joyce onderzoekt ook wat de gevolgen zijn van genderstereotypen voor de verdere ontwikkeling van kinderen. Zo kunnen genderstereotypen diverse ongelijke verdelingen tussen mannen en vrouwen in de maatschappij verklaren. Bijvoorbeeld het verschil in salaris. Of de hogere kans op depressie en angststoornissen bij vrouwen en de hogere mate van agressie en antisociaal gedrag bij mannen. Ook spelen genderstereotypen een rol bij de ongelijke verdeling van mannen en vrouwen in technische beroepen, beroepen in de zorg of het onderwijs, en topfuncties bij de overheid of het bedrijfsleven. Op basis van de onderzoeksresultaten probeert Joyce mensen, ouders, en kinderen bewust te maken van hun eigen genderstereotypen en de negatieve gevolgen hiervan. Zo hoopt zij uiteindelijk bij te kunnen dragen aan meer gendergelijkheid in de samenleving. 8

Emily Reider 9

STAP 1 Introductie Materiaal - Tekenpapier en een potlood per leerling. - Het korte verhaal De Architect uit het kader bij deze les. Voorbereiding - Neem de activiteit en de achtergrondinformatie door. - Leg de materialen klaar. De Architect Een architect heeft een hele dag nagedacht over het ontwerp van een nieuwe brug. Verkeer, waaronder grote zware vrachtwagens, moeten een brede rivier over kunnen steken via deze brug. De architect wil een brug ontwerpen die niet alleen groot en veilig is, maar ook mooi. Na een lange dag nadenken en tekenen heeft de architect een fantastisch idee voor de brug. Beeld je in hoe blij en enthousiast de architect moet zijn. Activiteit/Experiment - Start met een gedachtenexperimentje zonder dat je iets vertelt over het onderwerp van deze les. - Vertel de kinderen dat je een kort verhaal gaat voorlezen. - Leg uit dat ze zich gaan inleven in de hoofdpersoon. Ze mogen hun ogen eventueel sluiten tijdens het luisteren. - Lees het verhaaltje De Architect voor. - Laat de kinderen nu een tekening maken van de hoofdpersoon. Vertel hierbij dat het gaat om de hoofdpersoon die zij zelf in gedachten hadden. Kortom, de tekening kan niet fout zijn. - Vraag na afloop of de kinderen hun tekening even omhoog willen houden. Kijk zelf of er meer mannen of vrouwen getekend zijn. Of vraag eventueel of de kinderen die een man hebben getekend hun hand opsteken. - Waarschijnlijk hebben de meeste kinderen een man getekend. Leg uit dat dit komt door de verwachtingen die wij hebben over mannen, vrouwen en jongens en meisjes. - Bespreek dit verder na met de volgende vragen: In welke beroepen verwachten wij vaak meer mannen dan vrouwen? En andersom? Van welke dingen verwachten wij vaak dat een meisje ze leuk vindt? En jongens? Betekenen deze verwachtingen dan ook dat het in werkelijkheid zo is? 10

Waar zouden je verwachtingen vandaan komen? In hoeverre bepalen verwachtingen wat jongens en meisjes uiteindelijk gaan doen of leuk vinden? Hoe hebben verwachtingen invloed op de keuzes die gemaakt worden? Heb je wel eens last van de verwachtingen die anderen van je hebben? Kun je je voorstellen dat jouw eigen verwachtingen lastig kunnen zijn voor anderen? - Introduceer de begrippen genderstereotypen en contrastereotypen (schrijf de woorden goed zichtbaar op). Geef de kinderen goed de tijd om voorbeelden van beide te verzinnen. Genderstereotypen: Zo worden de verwachtingen die er zijn over mannen, vrouwen, jongens en meisjes zijn genoemd. Deze verwachtingen zijn vaak onjuist omdat er genoeg mensen zijn die juist het tegenovergestelde fijn of leuk vinden dan wat er van ze verwacht wordt. Contrastereotypen: Gaan tegen de verwachtingen in. Denk aan vrouwelijke soldaten of mannelijke balletdansers. - Vertel dat er onderzoek wordt gedaan naar genderstereotypen. - Je gaat nu een kort onderzoekje doen naar de genderstereotypen in de klas. Tijdens dit onderzoekje zul je waarschijnlijk zien dat kinderen naar elkaar kijken voor ze antwoord geven. Laat dit vooral gebeuren. Over de rol van sociale verwachtingen gaan jullie na afloop in gesprek. - Vertel de kinderen dat je genderstereotypen kunt onderzoeken door te vragen of ze het eens zijn met de onderstaande stellingen. Kinderen die het met de stelling eens zijn mogen gaan staan. Jongens mogen vechten, maar meisjes niet. Ballet is voor meisjes Voetbal is voor jongens - Wijs de kinderen nu op het rondkijken in de klas zonder hierover te oordelen. Dit is heel normaal. - Vraag aan de groep of dit wel een goede manier is om genderstereotypen te onderzoeken. Zijn de resultaten betrouwbaar? Praat hier kort even over. - Benoem dat genderstereotypen vaak onbewust een rol spelen in het gedrag van mensen. Bewust weten we vaak wel dat we niet moeten zeggen dat blauw voor jongens is. Maar onbewust worden er bijvoorbeeld toch veel blauwe broodtrommels voor jongens verkocht en roze voor meisjes. - Vertel als afsluiting dat ze in de volgende les kennis gaan maken met drie manieren van betrouwbaar onderzoek naar genderstereotypen. 11

STAP 2 Verkenning Materiaal Verkenningsopdracht 1 Speelgoed: - Per leerling kopieerblad 1 en 2 - Per tweetal een set kaartjes geknipt uit kopieerblad 3 en 4 en een stopwatch Verkenningsopdracht 2, Lesboeken: - Per tweetal kopieerblad 5 - Per tweetal een lesboek (bv. van de zaakvakken). Let op: geef wel elk tweetal hetzelfde boek zodat de onderzoeksgegevens met elkaar te vergelijken zijn. Verkenningsopdracht 3, Disneyfilm Brave: - Per tweetal kopieerblad 6 - Per tweetal de mogelijkheid om een Disney filmpje op YouTube te kijken Voorbereiding - Neem de 3 activiteiten door. - Zet een circuit op of deel in wie aan welk onderzoek gaat werken. - Deel de kinderen in tweetallen in. - Leg de materialen klaar. - Zorg dat er op het bord ruimte is om aan het einde de meetgegevens te verzamelen. Activiteit - Vertel de kinderen dat ze nu zelf onderzoek gaan uitvoeren waarbij het onderzoek al is opgezet. - Deel de opdrachten uit. - Benadruk dat de kinderen bij het speelgoedonderzoek allebei deel 1 en 2 uitvoeren. Dus leerling één voert deel 1 en 2 uit en daarna voert leerling twee deel 1 en 2 uit. - Laat de tweetallen zelfstandig aan de slag gaan. Nabespreking - Laat de kinderen de meetgegevens op het bord noteren. Zo wordt het mogelijk om conclusies te trekken. - Bespreek elk onderzoek kort na door de gegevens met elkaar te bekijken en door gebruik te maken van de vragen die onderaan de drie onderzoeksbladen bij bespreek na staan. - Inventariseer waar de kinderen nog meer genderstereotypen verwachten, maak een zo lang mogelijke lijst. - Bespreek n.a.v. deze lijst ideeën voor vervolgonderzoek naar genderstereotypen. Welke mogelijkheden zien de kinderen om verder te gaan met het onderwerp? Noteer deze ideeën en gebruik ze als input voor stap 3. 12

Verkenning Resultaten speelgoedonderzoek klassikaal interpreteren Noteer op het bord per tweetal de tijden en aantal fouten voor het eerste deel en het tweede deel van de taak. Zo ontstaan er twee rijden op het bord. Zien de kinderen zelf een patroon? Waarschijnlijk langere reactietijden en meer fouten bij deel 2 dan bij deel 1. Dit komt omdat in het eerste deel het speelgoed verdeeld moest worden op een manier die je zou verwachten bij jongens en meisjes. In het tweede deel moest het speelgoed verdeeld worden op een manier die je niet zou verwachten bij jongens en meisjes. Het verschil in reactietijd en aantal fouten tussen deel 1 en deel 2 laat dit zien hoe sterk jou verwachtingen zijn over het speelgoed waar jongens en meisjes mee spelen. Ben je veel sneller in deel 1 dan in deel 2, dan verwacht je dat jongens met auto s willen spelen en meisjes met poppen. Ben je ongeveer even snel in beide delen dan verwacht je dat jongens en meisjes met poppen en auto s pelen. Ben je veel sneller in deel 2 dan in deel 1, dan verwacht je dat meisjes met auto s willen spelen en jongens met poppen. 13

Speelgoedonderzoek deel 1 Kopieerblad 1 Vooraf: - Jullie gaan onderzoek doen naar onbewuste genderstereotypen bij speelgoed. - Spreek af wie als eerste de proefpersoon is (je voert deel 1 & 2 van het onderzoek uit) en wie als eerste de onderzoeker is (deze geeft de instructies en houdt de tijd bij). Daarna wordt er gewisseld. Instructies onderzoek deel 1 Voorbereiding voor de onderzoeker: - Leg de stopwatch klaar op nul. - Noteer de naam van je proefpersoon in de tabel onderaan dit blad. - Leg de foto van Peter rechts op tafel voor je proefpersoon. - Leg de foto van Linda links op tafel voor je proefpersoon. - Schud de kaarten van het speelgoed (je geeft ze nog niet aan de proefpersoon). Instructies uitvoeren onderzoek: - Lees de volgende uitleg voor aan je proefpersoon: Dit zijn Linda en Peter. Ze hebben allebei hun verjaardag gevierd en heel veel cadeautjes gekregen. Maar de cadeautjes zijn door elkaar gekomen. Jij mag de cadeaus weer gaan verdelen. Linda houdt van poppen, poppenkleertjes, poppenhuizen en poppenspulletjes. Peter houdt van auto s, garages, gereedschap en vliegtuigen. Je krijgt zo van mij een setje kaartjes met daarop het speelgoed. Die mag je 1 voor 1 verdelen en doe dat zo snel mogelijk. Als je per ongeluk een kaartje aan het verkeerde kind geeft, mag je het kaartje weer oppakken en alsnog aan het juiste kind geven. - Geef het setje met kaartjes aan je proefpersoon en druk op de startknop van de stopwatch - Druk op stop als het laatste kaartje neergelegd is. - Controleer op fouten - Noteer de tijd en het aantal fouten hier: Naam proefpersoon: Tijd Fouten 14

Kopieerblad 2 Speelgoedonderzoek deel 2 Instructies onderzoek deel 2 Voorbereiding voor de onderzoeker: - Leg de stopwatch klaar op nul - Noteer de naam van je proefpersoon in de tabel onderaan dit blad. - Leg de foto van Kees rechts op tafel voor je proefpersoon - Leg de foto van Lies links op tafel voor je proefpersoon - Schud de kaarten van het speelgoed (je geeft ze nog niet aan de proefpersoon). Instructies uitvoeren onderzoek: - Lees de volgende uitleg voor aan je proefpersoon: Dit zijn Lies en Kees. Ze hebben ook allebei hun verjaardag gevierd en heel veel cadeautjes gekregen. Maar de cadeautjes zijn door elkaar gekomen. Jij mag de cadeaus weer gaan verdelen. Lies houdt van auto s, garages, gereedschap en vliegtuigen. Kees houdt van poppen, poppenkleertjes, poppenhuizen en poppenspulletjes. Je krijgt zo van mij een setje kaartjes met daarop het speelgoed. Die mag je 1 voor 1 verdelen en doe dat zo snel mogelijk. Als je per ongeluk een kaartje aan het verkeerde kind geeft, mag je het kaartje weer oppakken en alsnog aan het juiste kind geven. - Geef het setje met kaartjes aan je proefpersoon en druk op de startknop van de stopwatch - Druk op stop als het laatste kaartje neergelegd is. - Controleer op fouten - Noteer de tijd en het aantal fouten hier: Naam proefpersoon: Tijd Fouten - Draai de rollen nu om, als jullie dat nog niet gedaan hebben of ga naar de nabespreking. Bespreek na: - Hoe ging het uitvoeren van het onderzoek? - Wat zeggen jullie scores over de genderstereotypen? Welke conclusies kun je trekken? - Hoe kun je verklaren dat dit uit het onderzoek is gekomen? - Heb je adviezen voor anderen die onbewuste genderstereotypen bij speelgoed gaan onderzoeken? - Waar zouden genderstereotypen nog meer voorkomen denken jullie? 15

Speelgoedonderzoek Kaarten Kopieerblad 23 Peter Linda Kees Lies speelgoedonderzoek KAARTEN 16

Kopieerblad 4 Speelgoedonderzoek Kaarten speelgoedonderzoek KAARTEN 17

Genderstereotypen in je schoolboek Kopieerblad 5 Instructies: - Jullie gaan onderzoeken of er genderstereotypen in jullie schoolboeken te vinden zijn. - Daarvoor bestuderen jullie de eerste 10 plaatjes met mensen erop die je tegenkomt in het boek dat klaarligt. - Schrijf voor elk plaatje op hoeveel meisjes & vrouwen erop staan en hoeveel jongens & mannen. - Het kan ook zijn dat het niet duidelijk is welk geslacht een persoon heeft. Noteer dit dan in de kolom genderneutraal. - Schrijf daarna kort op wat de personen in het plaatje aan het doen zijn of wat hun beroep is. Noteer met plusjes, minnetjes en nulletjes of de activiteit of het beroep stereotiep is. Bijvoorbeeld een jongen met voetbal geef je een + (stereotiep), een meisje met een voetbal een (contrastereotiep), of een meisje/jongen die aan het schommelen is een 0 (neutraal). - Als laatste tellen jullie onderaan de tabel het aantal meisjes & vrouwen, het aantal jongens & mannen, de genderneutrale personen en de plusjes, minnetjes en nulletjes uit de plaatsjes bij elkaar op. Zo krijg je een totaal van het aantal uit de 10 plaatjes. Bespreek na: - Hoe ging het uitvoeren van het onderzoek? - Heb je adviezen voor anderen die boeken gaan onderzoeken op genderstereotypen? - Wat is jullie oordeel over het lesboek wat betreft genderstereotypen? - Waar zouden genderstereotypen nog meer voorkomen denken jullie? 18

Kopieerblad 6 Genderstereotypen in je schoolboek Plaatje Aantal jongens/ mannen Aantal meisjes/ vrouwen Aantal genderneutrale personen 1 Jongen/man: Meisje vrouw: Genderneutraal: 2 Jongen/man: Meisje vrouw: Genderneutraal: 3 Jongen/man: Meisje vrouw: Genderneutraal: 4 Jongen/man: Meisje vrouw: Genderneutraal: 5 Jongen/man: Meisje vrouw: Genderneutraal: 6 Jongen/man: Meisje vrouw: Genderneutraal: 7 Jongen/man: Meisje vrouw: Genderneutraal: 8 Jongen/man: Meisje vrouw: Genderneutraal: 9 Jongen/man: Meisje vrouw: Genderneutraal: 10 Jongen/man: Meisje vrouw: Genderneutraal: Totaal Wat zijn de personen aan het doen? 19

Disneyfilm Brave Kopieerblad 7 Instructies: - Disney heeft de laatste jaren veel kritiek gekregen op de aanwezigheid van genderstereotypen in de oude films. Jullie gaan nu een nieuwere film beoordelen op de aanwezigheid van genderstereotypen. - Daarvoor bekijken jullie of er in de Disneyfilm Brave genderstereotypen en contrastereotypen te vinden zijn. - Je kunt het filmpje een paar keer bekijken en tussendoor op pauze zetten om je onderzoeksgegevens te noteren. - Vul in het schema hieronder in wat je opvalt. Let op bijvoorbeeld op kleding, uiterlijk, activiteiten en uitspraken. Er staan al twee voorbeelden in het schema ingevuld. - Daarna kruis je aan of wat je is opgevallen past bij genderstereotypen (past bij de meest voorkomende verwachtingspatronen) of juist bij contrastereotypen (gaat tegen de verwachtingspatronen in). - Als laatste tel je onderaan de kruisjes per kolom bij elkaar op. Zijn er meer stereotypen of juist meer contrastereotypen gevonden? B Bekijk nu de trailer van de film op youtube. Type in: disney brave trailer of gebruik deze link: https://www.youtube.com/watch?v=tehwda_6e3m Wat viel je op? Veel heel erg gespierde mannen Meisje dat aan het boogschieten is Stereotype (past bij verwachtingen) X Contrastereotype (tegen verwachting in) X Totaal 20

Kopieerblad 8 Disneyfilm Brave Bespreek na: - Hoe ging het uitvoeren van het onderzoek? - Heb je adviezen voor anderen die films gaan onderzoeken op genderstereotypen? - Wat is jullie oordeel over de film Brave wat betreft genderstereotypen? - Waar zouden genderstereotypen nog meer voorkomen denken jullie? 21

STAP 3 Opzetten EIGEN ONDERZOEK Plan Materiaal - Het vragenmachientje (bijlage 1). - De kopieerbladen: oefenblad onderzoeksvraag stellen (bijlage 2) en onderzoeksplan (bijlage 3) - Pen en papier Voorbereiding - Kies een aantal ideeën vanuit de verkenning uit om klassikaal te bespreken. Formuleer er onderzoeksvragen bij die niet allemaal door het vragenmachientje zullen komen. Je kunt hiervoor eventueel gebruik maken van de vragen die te vinden zijn bij suggesties vervolgonderzoek. - Maak onderzoeksgroepjes van ongeveer vier leerlingen. - Kopieer voor elk groepje het oefenblad onderzoeksvraag stellen. - Kopieer voor elk groepje een leeg onderzoeksplan. Activiteit - Vertel de kinderen in welk groepje ze onderzoek gaan doen. Laat ze eventueel bij elkaar gaan zitten. - Introduceer het vragenmachientje. - Demonstreer de werking van het vragenmachientje met vragen die je vooraf hebt geformuleerd. - Laat de groepjes nu zelf een onderzoeksvraag formuleren op het oefenblad onderzoeksvraag stellen. - Laat een ander groepje de opgeschreven onderzoeksvragen nog eens controleren volgens het blad. - Maak de onderzoeksvragen definitief. - Deel de lege onderzoeksplannen uit en geef de groepjes tijd om hun plan uit te werken. Als het goed is hebben ze tijdens het werken met het vragenmachientje al veel stappen in het onderzoek besproken. 22

Het vervolg SUGGESTIES VERVOLGONDERZOEK Naar de eigen situatie - Zijn onze eigen geboortekaartjes genderstereotiep? - Hoe genderstereotiep zijn onze eigen slaapkamers? Naar het werk van ouders - Wie werken er het meest, onze moeders of vaders? Hoe genderstereotiep is dat? - Welke beroepen doen onze ouders? Hoe genderstereotiep is dat? Naar andere kinderen op school - Dragen de kinderen van groep 1/2 op maandag (vul datum in) genderstereotiep kleding? - Zijn er meer kinderen in de school die een genderstereotype broodtrommel hebben dan een contrastereotiep? - Is de top 3 van speelgoed op het verlanglijstje van de kinderen van groep 6 genderstereotiep? Naar boeken - Zijn er in de lesboeken uit de leesmethode meer genderstereotypen te vinden dan in de lesboeken van rekenen in groep 3? - Hoe genderstereotiep zijn de prentenboeken uit groep 1/2? 23

24 Het vragenmachientje Bijlage 1

Bijlage 2 Oefenblad onderzoeksvraag stellen Namen: ----------------------------------------------------------------------- - Opdracht: bedenk zelf een goede onderzoeksvraag bij het thema. Onze onderzoeksvraag is: ----------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------- --------------------------------------------------------- Controle onderzoeksvraag door een ander groepje: Komt de vraag door het vragenmachientje? Als de vraag blijft steken: bij welk deel of welke delen van het vragenmachientje? Geef een tip over hoe deze vraag verder verbeterd kan worden tot een goede onderzoeksvraag. Onze verbeterde onderzoeksvraag is: ----------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------- --------------------------------------------------------- 25

Onderzoeksplan Bijlage 3 1. Wat is het onderwerp? ------------------------------------------------------------------------------------- 2. Wat weten we al over het onderwerp? ------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------------------------------------------------- 3. Wat is de onderzoeksvraag? ------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------------------------------------------------- 4. Wie en/of wat gaan we gebruiken voor het onderzoek? ------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------------------------------------------------- 5. Hoe gaan we dit onderzoek uitvoeren? Wat wordt er gemeten?: Wat wordt er hetzelfde gehouden en wat verandert?: Wie doet wat tijdens het onderzoek?: Hoe wordt alles genoteerd?: 6. Wat is ons stappenplan? ------------------------------------------------------------------------------------- ------------------------------------------------------------------------------------- 7. Wat denken we dat er tijdens het onderzoek gaat gebeuren? ------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------- 26

Colofon TOOL (Talentontwikkeling Onderzoekend & Ontwerpend Leren) is ontwikkeld door de Universiteit Utrecht (UU) voor leerkrachten in het basisonderwijs. TOOL ondersteunt leerkrachten om de natuurlijke nieuwsgierigheid en talenten van leerlingen te stimuleren en leerlingen te leren onderzoeken en ontwerpen. Onder de naam TOOL verschijnen de series TOOL met wetenschap & technologie uitgewerkte praktijkvoorbeelden en theorieën voor het ontwerpen en uitvoeren van W&T-onderwijs. www.ktwt.nl Praktische TOOLs lesbrieven over actuele thema s in de wetenschap met praktische middelen voor het leren onderzoeken en ontwerpen. www.uu.nl/wetenschapsknooppunt Met dank aan de leerlingen, leraren en wetenschappers die aan deze uitgave hebben meegewerkt. Tekst: Onderwijs met Stijl; Merel Sprong Ontwerp en Vormgeving: Plan B, Bert van Zutphen Foto s anders dan vermeld: Lize Kraan 27