Leydse Weelde. Carolus Clusius - A

Vergelijkbare documenten
Leydse Weelde. Marie de Brimeu - B

Leydse Weelde. Jan Huygen van Linschoten - B

Leydse Weelde. Afsluiting

TULPENGEKTE. 1. Streep door wat niet van toepassing is.

Het onderste deel van de stamper is het vruchtbeginsel. Hierin liggen de eicellen. Na bevruchting groeien hier vruchten.

* Bloemen van heel dichtbij *

Verzamelen. Les 1. Verzamelen. Opdracht. Lesbrief groep 7 en 8. Van: Heb jij een verzameling? JA / NEE

Onlangs heeft u met uw klas een bezoek gebracht aan het Kinderboekenmuseum. Wij hopen dat u dit heeft ervaren als een leuk en leerzaam bezoek.

Van je juf of meester krijg je een plaatje. Er zijn vier verschillende plaatjes.

Amsterdam DNA is een project voor NT2 cursisten. Het is ontwikkeld door het Amsterdam

Basiscursus planten: Bladvormen. Klas:. Plantenpersnr: Namen van leerlingen: 1:..

Taak Wie ben ik? Groep Zwaarte Vakgebied Voorbereiding Rol leerkracht Kerndoelen Code ariq,

Fenomena. Jouw werkbladen. In NEMO. Ontdek zélf hoe de wereld werkt! Mijn naam: Fenomena Groep 7-8 Leerlingen In NEMO versie

Inleiding op het lespakket. Blz. 3. Het verhaal van Musa Blz. 4. Even voorstellen, Inleiding op Musa in de klas. Blz. 5

Voorbereidende les bij de rondleiding Ik ruik, ik voel wat jij niet ziet Geschiedenis Werkblad voor leerlingen bij Gouden Eeuw (groep 7 en 8)

lesdoelen - De kinderen ontdekken:

Mijn Mokum is een project voor NT2 cursisten. Het is gemaakt door het Amsterdam Museum.

Het veldboeket. Leerdagboek van:...

Weegbree. Suggesties ter voorbereiding

Wat weet jij over biologisch en over de bodem?

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

Werkstukken maken op PCBO-Het Mozaiek Groep 6

Voortplanting bij planten

Werkbladen In NEMO. Fenomena. Naam. groep 7-8 School. Klas

ONTDEKKINGSREIZIGERS en AVONTURIERS. Van:

PLANTEN VOORTPLANTING

Inhoud. Voorwoord 5. Mag ik u een paar vragen stellen? 6

Activiteitenschema Archeologie

Hoe maak ik een werkstuk?

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Insectenbloemen worden dus alleen door bijen bezocht. Hieronder zie je een cartoon waarin beide soorten bloemen zijn afgebeeld.

Gorcums Museum Grote Markt EB Gorinchem

Het maken van een werkstuk

Jouw werkstuk lever je uiterlijk in op donderdag 20 maart 2014!!

Drents Archief. Meisje met de hoepel. Groep 2 Speuren in het archief

Hoe bereid ik een spreekbeurt voor?

Opdrachten voor groep 5 en 6. Museum schatjes. Kies je eigen museumschat

Het houden van een spreekbeurt

Kruidentuin in de klas

Opdrachtkaarten Lente

Hoe werk je met het projectenboek?

SAFARIPARK BEEKSE BERGEN

Bloemen en hun bezoekers

Tekst lezen en moeilijke woorden

Voorbereidende les Peperduur

Werkstuk. En natuurlijk ook spreekbeurt. Gemaakt door: Anmami Verhulvelrij Groep 7abcd

Tijdsplanning werkstuk groep 5

Ontdekkingstocht duin, bos en strand

Kunst kijken met Google Art Project

Hoe maak ik in groep 6 een werkstuk?

inhoud 1. Bloemen 2. Planten 3. Wat is een bloem? 4. Binnen in de bloem 5. De bloem krijgt bezoek 6. Van stamper naar vrucht

Hoe werk je met het projectenboek?

Gorcums Museum Grote Markt EB Gorinchem

Boterbloemen in het gras

IK HEB JE! Kindertour Jacht met de camera

Inhoud. Voorwoord 5. Mag ik u een paar vragen stellen? 6

Gebruiksaanwijzing leerdagboek

taalkaart 1 Ik ga op reis en Ik ga op reis en Wat ga je doen? Je leert wat een reisverhaal is. Je schrijft er zelf een.

Bepaal eerst de probleemstelling of hoofdvraag

b. Bekijk het laatste deel van de maquette, de kwelders. Waarom staat daar geen dorpje, denk je?

Competentie: Leergebied: Zuid Nederland. Constructies

Me, myself and I. Je gaat op de volgende manieren portretten maken:

Les 1: Halloween en Sint-Maarten beschrijven

4 Gedrag. 4.2 Aapt een aap echt na? 4.4 Hoe leven dieren samen in een groep? 4.1 Opdrachten Opdrachten

Help, ik moet een werkstuk maken!

Werkschrift : Hoe werk ik op WikiKids?

SAFARIPARK BEEKSE BERGEN

JONG HOEZO ANDERS?! EN HOOGGEVOELIG. Informatie, oefeningen en tips voor hooggevoelige jongeren

Wat doe je in deze les? Zo staat het in het stappenplan

Voorbereiding post 5. Kleuren om (van) te snoepen Groep 3-4

Leonardo Da Vinci. Doel: Na deze opdracht weet meer over het leven van Leonardo Da Vinci

LESBRIEF. Samenvatting: Bij dit boek horen diverse bijlagen: thema s: Ben jij ooit naar een neuzenfeest geweest?

Studieplanner leerlingen NAAM: Datum Weekopdracht. Doel en in: klaar Week 1 Week 2 Leren leren : Tekst 1 lezen tot aan het plaatje met de

GODS GEZIN. Studielessen voor 4-7 jarigen

De aardappel: van het veld tot op je bord

datum: aantal leerlingen: 22 tijd: groep: 6

Feest in de Boeskoolstad

Leerlingboekje les 3 en 4. Schrijfopdracht 2 Wie zijn zij? Groep 7

Voorbereidend gesprek Vragen die de leerkracht kan stellen: Introductielessen Primair Onderwijs Introductieles 1: Schetsen voor het schoolplein

Planten. Benodigdheden Een touw van 4 meter lang 4 haringen plantengidsje steelloepje en uitklaploepje pen en schijfplankje antwoordblad planten

Het Amsterdam Museum gaat over Amsterdam. In het museum hangen schilderijen.

DOWN TO EARTH LOGBOEK

ZAAI- GOED DEZE LESBRIEF IS VAN..

Hoe maak je een werkstuk?

Gauguin, Bonnard, Denis. Dit werkboekje is van:

Voorbereiding post 2. Met de mens mee Groep 1-2-3

Voorplanting bij zaadplanten vmbo-b34. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

15 min NL Spelregels _ikleer_naar groep1_guide.indd :39

Bloggen met blogdirect

Inhoud. 1 Wil je wel leren? 2 Kun je wel leren? 3 Gebruik je hersenen! 4 Maak een plan! 5 Gebruik trucjes! 6 Maak fouten en stel vragen!

droooo droooo oooom speurtocht je stad je toekomst 12 april - 3 juli oba is Paleis voor Volksvlijt

Transcriptie:

Leydse Weelde Carolus Clusius - A Welkom in Museum Boerhaave. Je gaat de tentoonstelling Leydse Weelde Groene ontdekkingen in de Gouden Eeuw bekijken. Met groene ontdekkingen worden natuurlijk planten bedoeld. Want het bestuderen en verzamelen van planten was vierhonderd jaar geleden heel populair. Vooral exotische planten uit verre landen waren erg in trek. Je hebt al kennis gemaakt met Jan (de ontdekkingsreiziger), Carolus (de geleerde) en Marie (de prinses). Je gaat de tentoonstelling bekijken door de ogen van Carolus Clusius, geleerde en plantkundige. Veel plezier!

LEYDSE WEELDE PLATTEGROND Z A A L B O V E N 10 9 6 7 8 5 4 3 1 2 S C H A T K A M E R 5 4 3 2 1 6 a b c 7 8 9 10 p o o r t hier begin je (na de workshop) De Praktijk i.s.m. Museum Boerhaave blz. 2 van 10

WORKSHOP: HET INDELEN VAN PLANTEN De meeste geleerden in de tijd van Carolus Clusius waren vooral geïnteresseerd in het gebruik van planten als medicijn. Maar Carolus probeerde alle planten heel precies te beschrijven en met elkaar te vergelijken. Hij begon zich ook bezig te houden met het indelen van planten in een systeem. Lukt het jou ook om verschillende planten in te delen? En waar moet je dan op letten? opdracht 1 Op tafel liggen zeven bloemen (geen echte, maar van zijde en plastic). Ook zie je kaarten met beschrijvingen van de bloemen. Leg de bloemen bij de juiste beschrijving. Als jullie klaar zijn, vraag dan een begeleider om het resultaat te controleren. opdracht 2 Heb je opdracht 1 af? En heeft iemand jullie antwoorden gecontroleerd? Zet dan de juiste naam onder de juiste foto (zie volgende bladzijde). De twee bloemen rechtsonder zijn extra; ; je hoort van je begeleider of je deze moet doen of niet. De Praktijk i.s.m. Museum Boerhaave blz. 3 van 10

(extra) (extra) De Praktijk i.s.m. Museum Boerhaave blz. 4 van 10

opdracht 3 Bij het indelen van planten kijken onderzoekers meestal goed naar de bouw van bloemen. Sommige eigenschappen van een bloem zijn heel belangrijk voor het indelen, zoals het aantal meeldraden, of het aantal gekleurde bladeren (kroonbladeren). Andere eigenschappen zijn veel minder belangrijk. Kun jij bedenken welke eigenschappen niet zo belangrijk zijn bij het indelen? Klaar met de workshop? Dan is het nu tijd om het museum in te gaan. Kijk goed naar alles wat je ziet! Beantwoord de vragen op de volgende bladzijden. De Praktijk i.s.m. Museum Boerhaave blz. 5 van 10

Bekijk de plattegrond op pagina 2. De meest bijzondere stukken van de tentoonstelling zijn te vinden in de schatkamer, de gang op de begane grond van het museum. Ga naar de schatkamer. PLAATJES VAN PLANTEN 1. Ga naar vitrine 9. In het midden zie je de eerste tekening van een aardappelplant die ooit in Europa is gevonden! Deze afbeelding werd in 1588 door een vriend naar Carolus gestuurd. In de tijd van Carolus, Jan en Marie werden er in Nederland dus nog helemaal geen aardappels gegeten. Waar komt de aardappel dan oorspronkelijk vandaan? o uit Afrika o uit Duitsland o uit Zuid-Amerika 2. Waarom verzamelde Carolus eigenlijk planten? o Hij vond planten en bloemen vooral erg mooi om te zien. o Hij wilde alle planten op dezelfde manier beschrijven en indelen. o Hij zocht planten om te verhandelen en te verkopen. 3. Bekijk de plaatjes van planten in vitrine 1, 2 en 3. De tekeningen die je ziet zijn heel verschillend. De tekenaars hadden dan ook een heel ander doel met hun tekening. Bij welke tekening, met welk vitrinenummer, hoort welk doel? Alle details van de plant moeten goed te zien zijn, van de wortels tot aan de bloemen. De tekening mag heel eenvoudig zijn: je hoeft alleen te zien welke plant het is. Het gaat er vooral om dat het een mooi, aantrekkelijk plaatje is. 4. Welke manier van tekenen hoort het meest bij Carolus Clusius? En waarom? De Praktijk i.s.m. Museum Boerhaave blz. 6 van 10

Er zijn verschillende manieren om planten te verzamelen. In de boeken van Carolus stonden beschrijvingen en tekeningen van planten. Maar hij verzamelde ook zaden, gedroogde en levende planten. 5. In vitrine 6, 7 en 8 zijn gedroogde planten te zien, die op papier zijn geplakt. Waarom was het belangrijk om de planten te drogen? o Anders zouden ze bederven. o Anders zouden ze niet zo plat zijn. o Anders zouden ze te zwaar zijn om mee te nemen. 6. Door planten te drogen en op te plakken kun je ze veel langer bewaren. Welke eigenschap van de plant blijft zo het best bewaard? o de geur o de kleur o de vorm 7. Bekijk het boek in de kast tussen vitrine 6 en 7. Het boek is al meer dan vierhonderd jaar oud! Je ziet hier de allereerste tomaat die ooit in Europa is gezien. Wat is de reden dat het tomaatje zo klein is? o De grotere tomaten werden opgegeten. o Een grotere tomaat zou niet op het papier hebben gepast. o Mensen zijn pas later grote tomaten gaan kweken. 8. Bekijk het boek in de kast tussen vitrine 7 en 8. Je ziet de eerste bladzijde van een boek van de Duitse geleerde Leonhard Rauwolf, die leefde van 1535 tot 1596. Waaraan kun je zien dat het over planten gaat? o Het gotisch handschrift en de dikte van het boek. o Aan de afgebeelde Bijbelse taferelen en de engelen. o Manden met bloemen en de mannen met kruid en schep. o Aan de kleuren en de versieringen. 9. In de schatkamer zie je een heleboel bladzijden uit oude, bijzondere boeken. Waarom is er eigenlijk zo weinig licht in de gang? o Bij fel licht zie je details van de tekeningen niet goed. o Fel licht kan de inkt op de bladzijden verbleken. o Minder fel licht geeft een gezellige sfeer. De Praktijk i.s.m. Museum Boerhaave blz. 7 van 10

10. Hieronder staan drie foto s van planten. Kun jij deze planten in gedroogde vorm terugvinden in de schatkamer? Schrijf het nummer van de vitrine onder de foto.......... 11. In vitrine 10 zie je een prachtig schilderij van een vaas met bloemen. Veel mensen vinden bloemen de mooiste delen van een plant. Welke functie hebben bloemen eigenlijk? o Het zijn voortplantingsorganen. o Ze geven de plant stevigheid. o Ze zorgen voor voedsel. Ga naar de zaal met de ladekasten op de eerste verdieping. Deze zaal is op dezelfde manier ingedeeld als de botanische tuin in Leiden in de tijd van Carolus Clusius. Doe-opdracht: ruiken In het midden van de zaal zie je een soort huisje met een dakje staan. Dat is het geurpaviljoen. Je kunt hier zes verschillende plantengeuren ruiken: anijs, banaan, kokos, kruidnagel, lavendel en vanille. Kun jij ze allemaal herkennen? 1... 4. 2... 5. 3... 6.. De Praktijk i.s.m. Museum Boerhaave blz. 8 van 10

PLANTEN IN EEN SYSTEEM Carolus Clusius was één van de eerste geleerden die planten probeerde in te delen volgens een logisch systeem. Hoeveel soorten planten zijn er eigenlijk? 12. In het jaar 1550 waren in totaal ongeveer 500 plantensoorten bekend en door geleerden beschreven. Hoeveel verschillende soorten planten zijn er nu bekend? o ongeveer 3.000 o ongeveer 30.000 o ongeveer 300.000 13. Denk je dat in onze tijd nog wel eens nieuwe soorten planten ontdekt worden? Waarom wel/niet? Ga naar vitrine 9 aan het eind van de zaal. Bekijk de tekening linksboven. Je ziet verschillende typen bloemen (maar dan zonder bloemblaadjes) met letters eronder. Aan het begin van de 18 e eeuw bedacht de beroemde geleerde Linnaeus een systeem om planten in te delen. Linnaeus keek vooral naar de stampers en de meeldraden van een bloem. (Aan de achterkant van de brede pilaar achter je zie je hetzelfde plaatje.) 14. Hoeveel verschillende typen bloemen zijn er volgens het systeem van Linnaeus? De meeldraden maken stuifmeel. Ze zien er meestal uit als een langwerpig bolletje op een steeltje (plaatje links). De stamper (plaatje rechts) vangt het stuifmeel op, en bevat de eicellen die nodig zijn voor bevruchting. 15. Streep door wat niet van toepassing is. De meeste typen bloemen hebben meerdere [ stampers / meeldraden ]. De stamper zit meestal [ in het midden / aan de buitenkant ]. De meeldraden zijn eigenlijk de [ mannelijke / vrouwelijke ] voortplantingsorganen. De Praktijk i.s.m. Museum Boerhaave blz. 9 van 10

Doe-opdracht: voelen Sommige lades van de kasten hebben een andere kleur. In die lades zie je delen van planten: kapok, katoen, kokos, kurk, sisal en vlas. Voel er maar eens aan! Van welke materialen zou je kleren kunnen maken? Van.. en van. 16. Ga nu naar vitrine 10. Aan je linkerhand zie je een groot boek. Het is een beroemd boek over planten, geschreven door Carolus Clusius. Zoals je ziet heeft Clusius er zelf later weer aantekeningen bijgeschreven. De meeste geleerden schreven hun teksten niet in hun eigen taal, maar in een andere taal. In welke? o in het Arabisch o in het Engels o in het Latijn 17. Waarom was het voor de geleerden handig om allemaal dezelfde taal te gebruiken? 18. Veel planten hadden in de tijd van Clusius een officiële Latijnse naam (zoals de Hyacinthus stellatus in het boek). Dat is nog steeds zo. Zo heet de tomaat in het Latijn Solanum lycopersicum. Kun jij bedenken welke dieren horen bij de volgende namen? Kies uit: huismuis, klaproos, krokodil, leeuw, mens, en perenboom. Crocodylus niloticus Homo sapiens Mus domesticus Panthera leo Papaver somniferum Pyrus communis (Kijk ook eens naar boven in de zaal. Welk dier exotisch dier hangt daar?) De Praktijk i.s.m. Museum Boerhaave blz. 10 van 10