Muziek Les. Tekst bestuderen. De informatieve tekst en illustraties geven de leerlingen meer inzicht in de Oosterhoutse carnavals muziek.



Vergelijkbare documenten
Kaaiendonkse. Tradities. (studieles ) Vooraf. Voorbereiding leerkracht

Carnaval en creativiteit

Aan de slag bij het orkest

werkboekje voorbereiding op het HaFa-schoolconcert 2019 in CKB Theaterzaal dit boekje is van

Informatie. Maak kennis, maak muziek! Onderwijsprogramma. voor GROEP 5 van het basisonderwijs Gemeente. Woudrichem BROCHURE.

DE MARINIERSKAPEL IN DE DOELEN Maandag 9 en maandag 16 maart 2015

Jeugdopleiding Kon. Harmonie van Horst

Handleiding bij de website van het lesmateriaal van de SamenDOOR!-dag met philharmonie zuidnederland

Op zoek naar muziek Een introductie van de instrumenten van het symfonieorkest Groep 5-6 Docentenhandleiding

Lesbrief begrijpend lezen (Nieuwsbegrip) tekst groep 5 en 6

Muziekschool De Muzen

Product beschrijvingen. september 2014

S C I E N C E C E N T E R

Muzieklessen groep 5:

Lesbrief begrijpend lezen (Nieuwsbegrip) handleiding groep 7 en 8

Instrumentenleer klas 2

Bekijk het introductiefilmpje op de homepagina en lees het onderstaande verhaal hierbij.

Het Symfonie orkest. Lessuggestie bovenbouw: Lesdoelen: Lesopbouw:

Luisteren: muziek (A1 nr. 7)

Bijlage 1. Beste ouders/verzorgers van de leerlingen van groep 3/4,

VOOR DOCENTEN: voorbereiding in de les THEATER LEJO. en Het Gelders Orkest.

Reglementen Open Nederlandse Fanfare Kampioenschappen

Workshop Pbones Een project van philharmonie zuidnederland voor de groepen 5 t/m 8 van het basisonderwijs

Muziekcoaching, wie doet dat? Muziekcoaching, wat is dat?

LESBRIEF DE MARINIERSKAPEL IN DE DOELEN Maandag 27 en dinsdag 28 maart SCHOOLCONCERTEN VOOR GROEP 7 / 8 onderdeel van Cultuurtraject Rotterdam

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Wielewoelewool, ik ga naar school! Toelichting

Muziek Singer Songwriter 1. Workshop Handleiding. Singer Songwriter 1. wat is jouw talent? 1. Singer Songwriter 1

Introductie boek: Bekijk met elkaar de cover van het boek. Wat is de titel? Waar zal het boek over gaan?

Thema 9 Feesten. Les 9.1 Oud en Nieuw. WOORDWEB: Jaarwisseling DE JAARWISSELING

Inleiding Het bezoek Achtergrondinformatie voor de leerkracht: Het Symfonieorkest

Het Instrumentencircuit

REIMSREISJE. Lesmateriaal

LESBRIEF. THEATER ZAMZAM i.s.m. Stefan Boonen & Frank Daenen. Meer informatie over de schrijver van het boek en de theatertekst:

Lesmap bij de voorstelling

Lesbrief begrijpend lezen groep 5 en 6 (Nieuwsbegrip)

voorstel aanschaf muziekinstrumenten, ten behoeven van schoolmuzieklessen

Doelen: 1. Uitbreiding woordenschat 2. Ik herken de vraagstelling

Lepel. Het boek en de film. Jolien Hesselberth

Inhoud. Inleiding 7. Eindverslag 86. Extra opdrachten 90. Tips voor op school 94

Website Repetitiebezoek philharmonie zuidnederland

MUZIEK SUPER MEGA KNAP NATUURKNAP REKENKNAP MUZIEKKNAP ZELFKNAP BEELDKNAP SAMENKNAP BEWEEGKNAP TAALKNAP

Lesbrief begrijpend lezen groep 7 en 8 (Nieuwsbegrip) handleiding

GESPREKKEN VOEREN NEDERLANDS AAN HET EINDE VAN DEZE UITLEG:

Rapport en oudergesprekken... 2 Open dagen en informatieavonden Voortgezet Onderwijs 'Ok ier op reis' Carnavalsfeest op de Wingerd...

Titel Wat is de titel van het boek? Geeft de titel aan waar het verhaal over gaat? Kun je uitleggen waarom er voor die titel is gekozen?


De school is van ons

Examenopgaven VBO-MAVO-C 2003

Componeren in de klas Een project van philharmonie zuidnederland voor de groepen 7/8 van het basisonderwijs en het Voortgezet onderwijs

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Let op! Alles graag getypt in lettergrootte 12, lettertype mag je zelf kiezen.

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Muziek en meer MUZIEK METHODE VOOR BASISONDERWIJS GROEP 6

Lijsterbessenlaan Beveren T

OPLEIDING ST. LAMBERTUS NISTELRODE WELKE OPLEIDINGEN ZIJN ER MOGELIJK?

OOSTENRIJK 1 GROEP 7. Muzikale elementen. Volksmuziek. Bron: Alma ten Bruin

b) Welk instrument uit de tekst vind jij het a) Vind jij het belangrijk dat er aandacht is mooist? Leg uit waarom.

LEVE(N)DE MUZIEK Lesbrief voor groep 1 t/m 3

Luisteren: muziek (A1 nr. 10)

Ontdek de Bibliotheek. Ontdek de Bibliotheek. Ontdek de Bibliotheek

Infofiche 1. Elke dag 3 maaltijden en maximaal 3 tussendoortjes. Doelstellingen

DADA EN POMPIDOM GROEP 1-2

LEERLINGENHANDLEIDING. Inleiding

Verdeling vakinhoud leerlijn muziek groep 1-8

Post op Stelten vrijdag 19 februari

Apenootje Rotterdams Philharmonisch Orkest

Draaiboek voorleeswedstrijd

Handleiding bij Monkie groep 0 t/m 2 (Peuters & kleuters)

Werkstukken maken op PCBO-Het Mozaiek Groep 6

Lesbrief nr 1. voor Groep 5 + 6

Luisteren: muziek (A2 nr. 3)

Altijd in ontwikkeling, zij aan zij, Vreedzaam, duurzaam, De Sokkerwei

DieDrie. Lesbrief bij de voorstelling Zeg het met muziek

Reglement Open Nederlandse Harmonie Kampioenschappen. a. Organisatie De doelgroep Blaasmuziek van de landelijke muziekorganisatie KNMO.

Lessenoverzicht De troubadour op het plein

Schriftelijke schrijfcursus op basis van De kleine prins

Carnaval. Jenthé Adriaens, Elise Buts & Sharis Vertommen THOMAS MORE KEMPEN VORSELAAR

Uitleg boekverslag en boekbespreking

Veilig en vertrouwd Hoge cito-scores Elke dag met plezier naar school

Voorwoord voor docenten

Lijsterbessenlaan Beveren T

Lesbrieven bij Pieter Roelf Jeugdconcert 2018

GROTE PRAKTISCHE OPDRACHT

METROPOLE ORKEST IN DE KLAS

GROTE PRAKTISCHE OPDRACHT

Onderzoek Carnaval. Februari 2013

Zaterdag 19 en zondag 20 juni 2010 Cd-opname Vocaal Ensemble Kerkrade

Met welk werk kunnen kinderen uit groep 5-6 thuiskomen en hoe kunt u uw kind thuis helpen?

Reglement BLÈRCONCOURS Carnavalsstichting Tilburg

Muziekvereniging. Kunst Na Arbeid. Malletband. Vrij en Blij. Hierden. Informatiegids

editie 2013 Carnaval groep 6-7-8

Thuis films kijken. Acteurs spelen het verhaal na. de acteur = iemand die voor zijn beroep toneelspeelt of in een film speelt

Werkvorm: Bekend, Benieuwd en Bewaard.

Verwerkingsopdrachten bij boeken VMBO B/K/T Klas 2. Versie 2013/2014

Reglement BLÈRCONCOURS Carnavalsstichting Tilburg

Hallo (Nummer 15, )

Voorspellen en tekst lezen

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Transcriptie:

Carnaval en Muziek Doormiddel van een informatieve tekst en geluidsfragmenten krijgen de leerlingen inzicht in de muziek van het Oosterhouts carnaval. Het belangrijkste doel is de leerlingen een beeld te geven van de lokale muziek in tegenstelling tot bekendere feestmuziek. (Muzikale studie les) Voorbereiding leerkracht Vooraf Lees de teksten door en besluister de CD met muziekfragmenten. Bekijk de vragen en antwoorden Bepaal welke de klas maakt en welke niet. Ook welk deel er wel gegeven wordt. Materialen Leerlingenboekje blz. 25 t/m 28 CD Tijd 30 to 45 min In deze Muzikale studieles verdiepen de kinderen zich in wat muziek met carnaval te maken heeft. De teksten in het leerlingenboekje hebben het gemeenschappelijk thema Kaaiendonkse deuntjes en zorgen voor een beter beeld bij de leerlingen over wat muziek en carnaval met elkaar te maken hebben en dit binnen carnaval in Oosterhout. Introductie Introduceer de les met een blik op het woordveld. Herinner de leerlingen ook aan het 3 e verhaal. Wat weten we al over carnaval? Waarom zijn mensen vaak al lang met carnaval bezig, langer dan carnaval zelf? Ken je carnavalsmuziek? Wat is hier speciaal aan, dit in vergelijking met andere feestmuziek? Sluit de introductie af met de conclusie dat Carnaval en muziek bij elkaar horen. Maar dat het wel speciale muziek is.

Tijdens het lezen van de teksten krijgen de leerlingen informatie over het carnaval en welke rol muziek hierbij speelt. De verwerking van de les geeft de leerlingen de mogelijkheid de informatie te ordenen. Ook de muzikale fragmenten geven inzicht in de kapelmuziek. Tijdens de muziekles krijgen de leerlingen wat meer inzicht in de opbouw van een kapel. Ook komen diverse liedjes van het CeeDeeke aan bod om een beeld te bieden van Wostrouts. De vragen zijn gerubriceerd rondom de teksten. Besteed er niet teveel tijd aan. De antwoorden op de vragen geven ook inzicht in de verworven kennis. Tekst bestuderen Muziek Les De informatieve tekst en illustraties geven de leerlingen meer inzicht in de Oosterhoutse carnavals muziek. 1. Kaaiendonkse deuntjes. Bespreek met de leerlingen wat ze hebben gelezen. Zijn er woorden die ze niet begrepen hebben. De leerlingen hebben net informatie gekregen over de structuur van de kapelmuziek. Deze informatie gaan we nu gebruiken in het luistergedeelte van de les. Op de bijgevoegde CD staan een..tal fragmenten. Fragment..t/m zijn muzikale fragmenten die horen bij de instrument herkenning. Fragment..t/m zijn liedjes van de diverse CeeDee kes en zijn bedoeld om te gebruiken voor hun tekst en voor de sfeer. Antwoorden Bespreek met de leerlingen de antwoorden op de vragen die horen bij de teksten. Beargumenteer ook de antwoorden waarom ze goed zijn en waar ze gevonden kunnen worden in de teksten. Vervolg project Na deze les kunt u een aantal lessen doen. Hier naast staan ze in willekeurige volgorde. TeHaTex * Wostrouts Dikketee

Kaaiendonkse Deuntjes. Als er met Carnaval geen muziek zou zijn, zou het maar een stille en saaie boel zijn die dagen. Daarom spelen carnavalsmuziek en carnavalsorkesten een heel belangrijke rol. Waar de muziek nu precies vandaan komt weten we niet. Daarom gaan we nu eerst even kort uitleg geven wat een carnavalsorkest oftewel (blaas)kapel. Ook proberen we je een idee te geven waar andere carnavalsmuziek vandaan komt. Omdat er bij een feest muziek hoort werden er al snel naast carnavalsverengingen ook kapellen opgericht. Omdat er zo n 50 jaar geleden vaak al een harmonie of fanfare in veel dorpen te vinden was, werd de muziek van die kapellen daarop gebaseerd. Vaak betekende dat ook dat de instrumenten die gebruikt werden dezelfde waren. Omdat de kapellen rond moesten kunnen lopen, in de optocht en naar feesten toe, was het ook makkelijk dat de instrumenten mee konden. Dus een piano of drumstel was geen makkelijke instrument om te gebruiken. Instrumenten die gebruikt worden vallen onder een 2-tal groepen; Blaas-en Slaginstrumenten. Bij elke groep horen verschillende instrumenten, we zullen er een aantal noemen: Blaasinstrumenten Slagwerk Zwaar koper Sousafoon Bariton Koper Trompet Trombone Hout Klarinet Saxofoon Grote trom Kleine trom Bekkens Triangel Al maanden voor Carnaval zijn de blaaskapellen in de weer om met gezellige en vrolijke muziek de mensen alvast in de juiste Carnavalsstemming te brengen. Want op elke feest komen er verschillende spelen. Oefenen moeten ze dus ook en dat doen ze ook het hele jaar. Er zijn in Oosterhout zelfs een aantal feesten die in het teken staan van de muziek en de kapellen. Zo begint carnaval op 11/11 met s avonds een kapellenfestival wat ze in Oosterhout het Kaaikwekfestival noemen. Al sinds 1982 is deze wedstrijd, bedacht door de de Kaaikrakers, voor bandjes een vast onderdeel in het carnavalsprogramma. Alle carnavalskapellen mogen zich inschrijven en een eigen geschreven en gecomponeerd liedje ten gehore brengen. Dat betekend dat zowel de tekst als ook de muziek zelf geschreven moet zijn. De 5 beste nummers van die avond worden sinds 1997 op een CD gezet die je met carnaval kunt kopen. Elk jaar wordt dit CeeDee ke gepresenteerd in het 1 e weekend van januari. Een ander feest wat in het teken van muziek en kapellen staat, is de Kaaise dweildag. Sinds 1986 wordt dit feest wat eigenlijk een wedstrijd is - door CV de Gangmoakers georganiseerd. Gehouden op de 3 e zondag voor carnaval is het een echte opwarmer voor het Kaaiendonks carnaval. Zowel kapellen uit Oosterhout als ook vanuit andere plaatsen mogen meedoen. De hele middag spelen ze in de cafés van Oosterhout, maar ook buiten op straat als ook op de markt. Aan het einde van de dag wordt er een prijs uitgereikt. De winnaars krijgen van Miss Kaaise Dweildag de Dweilcup uitgereikt, ook is er een publieksprijs

Natuurlijk heeft Prins Mienus zelf ook zijn eigen kapel. Ooit de boerenkapel, nu heet deze kapel de Hofkapel de Smulnarren. Overal waar Prins Mienus gaat gaan deze kapel mee. Ze spelen zelfs speciale muziek als Prins Mienus ergens binnen komt, Nr.1 heet dit nummer. Ook zij horen bij het groot gevolg van de Prins en zijn aan hun kleding zo ook te herkennen. Deze kapel hoort ook echt bij de OCS en is al jaren dezelfde, in sommige andere steden rondom Oosterhout is het niet altijd zo dat dezelfde kapel de Prins begeleid. In Oosterhout heb je verschillende andere kapellen, sommige bestaan al heel lang en horen bij een carnavals vereniging, andere spelen alleen muziek en zijn echt een band. Allemaal zijn ze te herkennen aan hun kleding, maar ook aan hun muziek. Want niet alle kapellen spelen dezelfde muziek of gebruik zelfs de zelfde instrumenten. Kijk in de encyclopedie voor een overzicht van de Kaaiendonkse kapellen.

Opdracht 1 - Welke instrumenten hoor je in de volgende fragmenten. Schrijf ze achter elk nummer op. Trek naderhand een lijn naar het juiste plaatje. Fragment 1: Fragment 2: Fragment 3: Fragment 4: Fragment 5: Fragment 6: Fragment 7: Opdracht 2 - Van de zojuist gehoorde instrumenten hoort er 1 niet thuis binnen het instrumentarium van een carnavalskapel? Leg ook uit waarom. Het instrument wat er niet bij hoort is: Dit hoort er niet bij omdat: Opdracht 3 - Je hoort NR 1. Dit is ook echt de titel van dit lied. De hofkapel speelt dit ook altijd als Prins Mienus ergens binnenkomt. Het lied heeft ook enkele regels tekst, ze staan hieronder. Kun jij de tekst zelf afmaken, zorg dat het wel gaat over het Oosterhouts carnaval. In Kaaiendonk eerst eten.

Opdracht 4 - Op de CD staan nog enkele andere carnavalsliedjes. Het zijn nummers o.a. afkomstig van de CeeDeeKes van de afgelopen jaren. Als je goed luistert hoor je dat de teksten in het Oosterhouts zijn. Kun jij vertellen waar de liedjes over gaan? Fragment 1: Titel: Fragment 2: Titel: Fragment 3: Titel: Fragment 4: Titel: