E-communication 4 social work

Vergelijkbare documenten
E-communication 4 school 2 parents

e-communication 4 schools 2 parents 2.0

e - c o m m u n I C a T i o n 4 S o c i a l w o r k 2. 0

Deze vragenlijst bestaat uit zes onderdelen, A t/m F.

COMMUNICATIE EN INFORMATIE ONDER JONGEREN

Iedereen online, van 9 tot 99 jaar. Les Skype: Online bellen. Deze iconen tonen aan voor wie het document is

Vragenlijst. Uw bijdrage helpt te weten waar de noden van ouderen liggen zodat er beter op hen kan ingespeeld worden.

VMBO praktische leerweg VMBO theoretische leerweg HAVO VWO

1. Inloggen op

Deze vragenlijst bestaat uit vijf delen, A t/m E.

Handleiding Facebook. SIR-55 Handleiding Facebook 1

Gebruikershandleiding Mijn cliëntportaal

Postcode van de bibliotheekvestiging. Samen op t web. Vragenlijst 1

Onderzoek naar de effectiviteit van gemeentelijke communicatie

Vragenlijst nieuwe website PKN Schiedam

Nationale monitor Social media in de Interne Communicatie

Oudervragenlijst

Postcode van de bibliotheekvestiging. Vragenlijst 2. U heeft geoefend met internet. De bibliotheek heeft u daar graag bij geholpen.

Resultaten internetpanel Dienst Regelingen

Handleiding Basisschoolnet.nl (voor ouders en leerkrachten)

Snel van start met Twitter?

BOBA Beeldvormingonderzoek naar het belang van fysieke aantrekkelijkheid in media en hulpverlening Enquête begeleid(st)ers.

Iedereen online, van 9 tot 99 jaar. Les Facebook, sociaal zijn op het internet. Deze iconen tonen aan voor wie het document is

Safe surfen. Safe surfen juf Lies 1

Lesvoorbereiding. Inleiding voor de leerkracht :

Deze vragenlijst bestaat uit zeven onderdelen, A t/m G.

Handleiding Facebook Pergamano International Augustus 2012

STELLING HET SOCIALE LEVEN VAN JONGEREN ER IS NIKS MIS MEE OM VEEL OVER HET IS NIET GEVAARLIJK OM JE JEZELF OP MSN TE ZETTEN.

Handleiding Docenten

Handleiding enquetemaken.be

Deze vragenlijst bestaat uit zeven onderdelen, A t/m G.

Postcode van de bibliotheekvestiging. De basis en/of Het internet op + Samen op t web. Vragenlijst 2

Op de volgende pagina s vindt u de uitgebreide instructie. Handleiding De MVO-Wijzer voor gebruik van MVO-Stakeholderevaluatie Versie 1.

Rapportage. Onderzoek: mediawijsheid onder ouders en kinderen

Aanmaken gebruikersaccount voor lessen bij Skeelerschool Leeuwarden.

Enquête cyberpesten. Beste leerling van de Provinciale Handelsschool te Hasselt,

3. Videobellen met Windows Live Messenger

OZO Handleiding 1. Voor gebruikers/deelnemers

Royal Hermes Hockey Handleiding over het gebruik van Onli

Handleiding. Ouderportaal. CBS De Lichtbaak

1. De website

Starterskit begeleiders ONLI

GEDRAGSCODE VOOR HET GEBRUIK VAN COMMUNICATIEMIDDELEN DOOR LEERLINGEN BINNEN DE OMO SCHOLENGROEP BERGEN OP ZOOM E.O.

Handleiding Melkvee Connect

Zit de online burger wel online op u te wachten? Door: David Kok

Aanmaken gebruikersaccount voor lessen bij Schaatsschool Leeuwarden. (versie 2 - d.d.: )

Rapport Lectoraat elearning

YAMMER BASISGIDS. De Padvinders Slimmer Werken Coaching

Inhoudsopgave Voorwoord 7 Nieuwsbrief 7 Introductie Visual Steps 8 Wat heeft u nodig? 8 Hoe werkt u met dit boek? 9 Uw voorkennis

Doelstelling van deze enquete

Gebruikershandleiding Cliëntportaal TMZ

webbased video interview in de Zorg

Handleiding vacaturebank voor organisaties

Les , de elektronische brief. Deze iconen tonen aan voor wie het document is

LES 2: WORDPRESS.COM. Lesoverzicht: Aan de slag Aanmaken van de website Back-end Samenvatting

Enquête stichting Parentes Zoetermeer

Handleiding website Trim- en Toerclub Leusden

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Snuffel Workshop Apps / Tools. Door: Pieter Vorstenbosch & Luuk Burgers

Handleiding vacaturebank voor organisaties

Stap 2: informatie op je website / weblog plaatsen

AANVRAAG LIMBURGSE STUDIELENING Provinciaal reglement betreffende het toekennen van renteloze studieleningen voor het hoger (beroeps)onderwijs

Postcode van de bibliotheekvestiging. Vragenlijst 1

handleiding 2008/2009

Online vragenlijstenmodule

Welkom bij mijnschoolinfo, het communicatie platform voor basisonderwijs, een initiatief van Stichting Onderwijsplanet.

Ouders over tevredenheidmetingen.

Media. Enquête mediagebruik op Sigo

BEHOEFTE- EN TEVREDENHEIDSONDERZOEK ROND DE GEMEENTELIJKE VAKANTIEWERKINGEN VAN KEERBERGEN

H A N D L E I D I N G W I N K EL K A R R E T J E S t a n d a a r d W e b w i n k e l

Resultaten Gezondheidszorg

Media aandacht naar aanleiding van artikel profielsites Lectoraat elearning zomer 2007

Introductie: Wat is Yammer?

Handleiding Docenten/Begeleiders

Jobbank Zuiddag Handleiding voor werkgevers

Enquête externe communicatie St. Paulusparochie

KHLim. Departement Lerarenopleiding. Algemene vaardigheden ICT Nearpod

HANDLEIDING LEVERANCIERS PORTAAL

Provinciale themadagen

Hoe werkt Drostenburg met Social Schools een nieuwe manier om met ouders te communiceren

Gebruikershandleiding

Meest gestelde vragen

Handleiding Endomondo voor recreatieve ruiters en menners. Uitgave van RRZLV Mei 2014 Opgesteld door Anjo de Bruijckere

t Paelsteenveld, Geef ons uw idee

Lisa Brille en Sara Claerhout

Gebruikershandleiding Cliëntportaal van Marente

Unit-ICT Calendar Handleiding

Opvang van ouderen met een psychiatrische problematiek binnen de WZC.

Lesfiche. Doel: Leerlingen laten nadenken over het bewerken en publiceren van foto s van anderen.

Informatie voor de gebruiker

Opleidingsfase 1 BcLK STAGES

RICHTLIJNEN VOOR HET GEBRUIK VAN SOCIAL MEDIA

ICT in de gezondheidszorg

Vraag & Antwoord. Tevredenheidsmetingen Scholengroep Veluwezoom 2013

Gebruik Web 2.0 eerstejaars studenten UU

We stellen de resultaten graag aan u voor op een informatievergadering. U zult hiervoor worden uitgenodigd in de loop van het najaar van 2009.

Handleiding enquetemaken.be

CVO Vormingsleergang voor Sociaal en Pedagogisch Werk - Gent vzw

Uitgebreide versie. Het Pluryn Plein. Intranet voor iedereen die bij Pluryn woont, werkt, leert of vrije tijd doorbrengt

Informatie voor kinderen en jongeren over Het portaal voor kinderen en jongeren met luchtwegklachten of allergie

Transcriptie:

E-communication 4 social work Wij zijn vijf derdejaars studenten bachelor orthopedagogie aan de Katholieke Hogeschool Limburg departement SAW. Ons afstudeerproject gaat over communicatie tussen ouders en voorzieningen. Dit onderzoek kadert in een Europees Leonardo da Vinci project. Deze communicatie loopt soms moeilijk omdat er te weinig fysieke contactmogelijkheden zijn wegens tijdsgebrek, niet gelijklopende agenda s of moeilijk overbrugbare afstanden. De digitale wereld kent nochtans alternatieven die in het bedrijfsleven bijvoorbeeld al met resultaat ingezet worden. We willen face to face contact niet uitsluiten maar nagaan in welke mate deze ICT communicatiemiddelen aanvullend en ondersteunend kunnen zijn. Via deze vragenlijst willen we van u vernemen in welke mate u al gebruik maakt van moderne e- communicatiemiddelen in uw contacten met ouders. Onder ouders verstaan we ook andere familieleden of verantwoordelijken. Deze vragenlijst wordt best ingevuld door de persoon die zich met deze materie bezig houdt binnen uw organisatie. Om een adequate inventaris te maken wordt naar de naam en ligging van de voorziening gevraagd, als gevolg mag u vragen open laten indien u niet wenst te antwoorden op bepaalde vragen. De vragenlijsten zullen anoniem verwerkt en gerapporteerd worden. Dominique Ferraro Els Van den Branden Leandra Daemen Steffi Billen Tessa Baldo Gerard Gielen & Davy Nijs, lectoren KHLim SAW, projectleiders onderzoek *Vereist Algemene informatie met betrekking tot uw voorziening Naam voorziening * Plaats: * Aard voorziening: * Soort voorziening vb internaat, tehuis voor werkenden, dagcentrum, enz. Functie van de persoon die deze vragenlijst invult: * Doorgaan» E-communication 4 social work Hebben jullie een website en/of een blog? Indien ja, wat is het adres van de website en/of de blog? Staat er informatie voor ouders op deze website en/of blog?

Welke informatie is er te vinden op deze website en/of blog die specifiek gericht is naar ouders (of familie)? Meerdere antwoorden mogelijk! Foto's Overzicht van activiteiten Handelingsplan Informatie over oudervereniging of ouderinspraakorgaan. Verslagen Anders: Hoe vaak wordt deze aangepast? Dagelijks Wekelijks Maandelijks arlijks Anders: Heeft u een idee hoeveel ouders deze informatie regelmatig bekijken? Tussen 0% en 25% Tussen 26% en 50% Tussen 51% en 75% Tussen 76% en 100% Onbekend Moeten de ouders inloggen voor ze toegang krijgen tot de informatie op deze website en/of blog? (Privacy en veiligheid) Kunnen de ouders contact opnemen met de voorziening via deze website en/of blog? Via een emailadres of invulformulier Zo ja, hoeveel ouders nemen gemiddeld via deze weg contact met de voorziening. Tussen 0% en 25% Tussen 26% en 50% Tussen 51% en 75% Tussen 76% en 100%

Onbekend Is er internet ter beschikking waar de cliënten gebruik van kunnen maken? «Vorige Doorgaan» E-communication 4 social work Welke e-communicatiemiddelen, buiten face to face contact in de voorziening zelf, worden door de voorziening gebruikt om te communiceren met ouders? Nooit Zelden Soms Regelmatig Vaak E-mail Telefoon Msn Fax Skype Facebook SMS Doodle Blog/website waarop ouders kunnen reageren Andere: In welke situaties nemen jullie via bovenvermelde methodes contact op met de ouders? Vul de lijst in van boven naar beneden. Wilt u informatie over de aard van contactmogelijkheden of andere verduidelijkingen toevoegen, doe dit dan in het tekstvak onderaan. Meer antwoorden mogelijk. Wanneer het kind grensoverschrijdend gedrag vertoont E-mail

Wanneer het kind grensoverschrijdend gedrag vertoont Telefoon Msn Fax Skype Facebook SMS Doodle Blog/website waarop ouders kunnen reageren Andere Geen van alle Indien u hierboven 'andere' heeft aangeduid, over welke middelen en/of situaties gaat het dan? In welke situaties nemen jullie via bovenvermelde methodes contact op met de ouders? Vul de lijst in van boven naar beneden. Wilt u informatie over de aard van contactmogelijkheden of andere verduidelijkingen toevoegen, doe dit dan in het tekstvak onderaan. Meer antwoorden mogelijk. Om afspraken te maken E-mail Telefoon Msn Fax Skype

Om afspraken te maken Facebook SMS Doodle Blog/website waarop ouders kunnen reageren Andere Geen van alle Indien u hierboven 'andere' heeft aangeduid, over welke middelen en/of situaties gaat het dan? In welke situaties nemen jullie via bovenvermelde methodes contact op met de ouders? Vul de lijst in van boven naar beneden. Wilt u informatie over de aard van contactmogelijkheden of andere verduidelijkingen toevoegen, doe dit dan in het tekstvak onderaan. Meer antwoorden mogelijk. Uitnodiging voor een activiteit E-mail Telefoon Msn Fax Skype Facebook SMS Doodle Blog/website waarop ouders kunnen reageren

Uitnodiging voor een activiteit Andere Geen van alle Indien u hierboven 'andere' heeft aangeduid, over welke middelen en/of situaties gaat het dan? In welke situaties nemen jullie via bovenvermelde methodes contact op met de ouders? Vul de lijst in van boven naar beneden. Wilt u informatie over de aard van contactmogelijkheden of andere verduidelijkingen toevoegen, doe dit dan in het tekstvak onderaan. Meer antwoorden mogelijk. Informatie uitwisselen over het kind E-mail Telefoon Msn Fax Skype Facebook SMS Doodle Blog/website waarop ouders kunnen reageren Andere Geen van alle

Indien u hierboven 'andere' heeft aangeduid, over welke middelen en/of situaties gaat het dan? Hier kunt u zelf nog eigen situaties toevoegen. «Vorige Doorgaan» E-communication 4 social work Kunnen de ouders de opvoeders/begeleiders rechtstreeks via e-mail contacteren ( m.a.w. zijn de e- mailadressen beschikbaar op de website/blog of worden deze op een andere manier aan de ouders bekend gemaakt)? Kennen of gebruiken jullie de volgende sociale netwerksites? Gebruikt voor privé-gebruik Gebruikt door de voorziening voor contact met personeel Gebruikt in contact met ouders Zowel privé als gebruikt in de voorziening Onbekend Netlog Facebook Ning Twitter Mixxt

Gebruikt voor privé-gebruik Gebruikt door de voorziening voor contact met personeel Gebruikt in contact met ouders Zowel privé als gebruikt in de voorziening Onbekend Andere: Indien u op de bovenstaande vraag 'andere' heeft aangeduid, over welke sociale netwerksites gaat het dan? Belang face to face communicatie en online communicatie: Hoeveel belang hechten jullie aan face to face contact met ouders? Geen Weinig Matig Veel Zeer veel Hoeveel belang hechten jullie aan online communicatie met ouders? Hoe verloopt buiten face to face contact hoofdzakelijk de communicatie tussen de voorziening en de school van jullie cliënten? Meer antwoorden mogelijk. Telefoon SMS E-mail Skype Anders: «Vorige E-communication 4 social work Vragen naar wenselijkheid: Helemaal niet Eerder niet Neutraal Eerder Helemaal Online communicatie is onpersoonlijk Ik ben voor het gebruik van ICT middelen om te communiceren

Helemaal niet Eerder niet Neutraal Eerder Helemaal met ouders Sociale netwerksites schenden je privacy en zijn daarom onbetrouwbaar Het is wenselijk voor een voorziening om via moderne ICT-communicatiemiddelen contact te hebben met ouders Het is wenselijk voor een vooziening om een website/blog te ontwerpen waarop de ouders informatie kunnen vinden i.v.m. hun kind Voor onze voorziening zou het raadzaam zijn om meer gebruik te maken van e- communicatiemiddelen zoals SMS, e-mail, skype,... Het is wenselijk om binnen de voorziening een digitaal forum op te richten waar ouders en opvoeders elkaar ontmoeten Het is wenselijk dat ouders hun kinderen kunnen volgen in de leefgroep via een webcam Het is wenselijk dat de overheid meer aandacht besteedt aan mensen die zich in de digitale kloof bevinden (hieronder verstaan we mensen die niet zijn opgegroeid met computer en internet, en hierdoor beperkte ICT-vaardigheden hebben) Het is wenselijk dat mijn organisatie meer aandacht besteedt aan mensen die zich in de digitale kloof bevinden Het is wenselijk om ouders te activeren in de bestaande ICTmogelijkheden, zodat de betrokkenheid op hun kind vergroot kan worden In onze organisatie is er nood aan bijkomende vorming omtrent het gebruik van digitale communicatiemiddelen met ouders «Vorige E-communication 4 social work

Gebruikt u online communicatie om te communiceren met cliënten zelf? Zo ja, op welke manier? Vind u het belangrijk dat er naast face tot face contact ook online gecommuniceerd wordt? Zo ja, wat zijn dan de motieven? Meerdere antwoorden mogelijk. Je kan met ouders communiceren op momenten dat iedereen beschikbaar is Ouders komen niet naar een gezinsgesprek in de voorziening zelf ICT middelen zijn goedkoper ICT communicatie verloopt efficiënter Ouders zijn beter geïnformeerd over hun kinderen via inschakeling van ICT partners Als voorziening ben je verplicht zo open mogelijk te communiceren met de ouders en andere ICT wordt in voorzieningen bij de cliënten gebruikt en dus ook bij de ouders We zien een belangrijke sensibiliserende rol weggelegd voor de voorziening inzake het leren gebruiken van ICT Ouders kunnen leren met ICT omgaan via hun kinderen Alle communicatie gebeurt de laatste tijd meer en meer online, we kunnen als voorziening niet achterblijven Voeg hier indien nodig nog eigen motieven aan toe. Zo neen, wat zijn de motieven? Meerdere antwoorden mogelijk. Begeleiders hebben hier geen tijd voor

Begeleiders zijn onvoldoende opgeleid voor het gebruik van ICT communicatiemiddelen Ouders moeten niet alles weten wat hun kinderen in de voorziening doen Face to face contact binnen voorziening is voldoende om te communiceren met ouders Niet alle ouders hebben thuis een computer en internet, dus dit gebruiken zou discriminatie inhouden t.a.v. kansarme ouders Ouders zijn niet geïnteresseerd in wat de kinderen in de voorziening doen en gaan de elektronische informatie niet bekijken Onze voorziening heeft onvoldoende financiële middelen om zulke digitale communicatiemethoden op te zetten Voeg hier indien nodig nog eigen motieven aan toe. Onze voorziening is van plan om binnen afzienbare tijd meer gebruik te gaan maken van digitale communicatiemiddelen: Zo ja, wat gaat u doen en waarom? Aanvullingen en reacties bij deze vragenlijst: Meer informatie over dit onderzoek vindt u op http://www.esocialwork.eu/ en http://www.myschoolonline.eu Hartelijk dank voor het invullen van deze vragenlijst! Studenten en lectoren KHLim dept SAW

«Vorige Insturen