Ruimtelijk inzicht en de rol van projecties. Johan Deprez, Wim Van Dooren en Runa Janssens (KU Leuven) 02/06/17, Leuven

Vergelijkbare documenten
Ruimtelijke projectie. Cirkels tekenen. Aanwijzingen bij het gebruik van dit PDF-bestand.

Polyatheorie. Erik Verraedt

PROJECTIEMETHODEN. Labine Coskun ; ; CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Projectietekenen is een hulpmiddel om een beter en sneller inzicht te krijgen in een product.

Inhoud. De indirecte optelstrategie als handige strategie voor aftrekopgaven in het getaldomein tot 100

handleiding pagina s 434 tot Handleiding 1.2 Huistaken huistaak 12: bladzijde Werkboek

tekentaken [ TO ] technisch tekenen [ A ] BA VA RZA graa klas 1

Flitsbijeenkomst Examinering rekenen van studenten met een beperking

Afsluitende Opdrachten

Wiskunde D Online uitwerking 4 VWO blok 6 les 4

Beheersen de leerlingen uit de 3de graad aso-kso-tso de eindtermen en specifieke eindtermen wiskunde? Resultaten van de peiling van mei 2014.

WETENSCHAPPELIJK TEKENEN

Peiling wiskunde secundair onderwijs 1 ste graad A-stroom. Duiding van de resultaten. Johan Deprez Brussel, 12/06/19

Meten en Meetkunde 3. Doelgroep Meten en Meetkunde 3. Omschrijving Meten en Meetkunde 3

Uitwerkingen voorbeeldtentamen 1 Wiskunde B 2018

Analytische Meetkunde

Wiskunde als tweede vakdidactiek opnemen

Morenaments Ornamenten met symmetrie. Werkblad vooraf met begeleidende tekst en oplossingen

PERSBERICHT Peiling wiskunde in de tweede graad algemeen secundair onderwijs

Inzet van social media in productontwikkeling: Meer en beter gebruik door een systematische aanpak

onderdeel van

ONDERZOEK VOOR JE PROFIELWERKSTUK HOE DOE JE DAT?

Van groepswerk tot individuele proef op MTM P&O Materiaalkunde in de Bachelor Ingenieurswetenschappen

Leerdoelen en succescriteria in de wiskundelessen.

Uitdager van de maand. Natuur & Techniek, Groep 7/8. Algemeen. Titel. Waterverbruik. Cognitieve doelen en vaardigheden voor excellente leerlingen

Deel ; Conclusie. Handleiding scripties

Escher in Het Paleis. Wiskundepakket. Perspectief

Lineaire afbeeldingen

Niet meer dan drie tetraëders in één kubus

EXAMEN LEREN EN ONDERWIJZEN (voor wie de lessen heeft gevolgd in )

PWS - Fase 1 - Plan van aanpak Behaald 0 van de 25 punten

Op het werkblad staat de uitslag van een kijkdoos, die omstreeks 1980 als doos gebruikt is om gebak bij een bakker in te pakken.

Eye tracking analyse van de visuele impact van windturbines in het landschap

Scheve projectie. DICK KLINGENS ( adres: Krimpenerwaard College, Krimpen aan den IJssel (NL) oktober 2008

Meten, rekenen en redeneren in de ruimte

Betekenisvol Leren Onderwijzen: van visie naar opleidingspraktijk door studentevaluaties

De Ishihara-test in het kader van de screening naar kleurzinafwijkingen in het CLB:

Sportclubs en Sociale Media

GEOGEBRA 5. Ruimtemeetkunde in de eerste graad. R. Van Nieuwenhuyze. Oud-hoofdlector wiskunde aan Odisee, lerarenopleiding Brussel

MASTERCLASS De datateam methode Examenresultaten Nederlands

Hoofdstuk 2: Kritisch reflecteren 2.1. Kritisch reflecteren: definitie Definitie: Kritisch reflecteren verwijst naar een geheel van activiteiten die

Opleiding docent rekenen MBO. 12 oktober 2017 tweede bijeenkomst Groep Nova-5

Het onderzoeksverslag

1. INLEIDING PERSPECTIEVEN PROJECTIEMETHODEN AANZICHTEN TEKENEN PERSPECTIEF TEKENEN BRONVERMELDING...

Onderzoek naar ER-toets/examen, een tussenstand Annemarie Groot Moninca Wijers

Uitwerkingen oefeningen hoofdstuk 4

Welke wiskunde in de bovenbouw havo op het Mondriaan College?

Aan de slag met vakdidactisch onderzoek: methodologische aspecten

Competenties kwaliteitsvol beoordelen

REKENEN WORDT WISKUNDE

Deelopdracht 1: Onderzoek naar het onderwijsconcept van jouw leerwerkplek

1 INLEIDING 1.1 ACHTERGROND 1.2 DOELSTELLING

Sociale kenmerken van de buurt staan in verband met de fysieke en mentale gezondheid van haar inwoners:

Willem-Jan van der Zanden

FACEBOOK. HYPE OF HEILIGE GRAAL?

kunnen specifieke functies van onderdelen bij eenvoudige technische systemen onderzoeken door middel van hanteren, monteren of demonteren (ET 2.

Stereometrie in het VWO: commentaar op 'lessen' ruimtemeetkundei

Introductie stage-scriptie combi. Orthopedagogiek G&G, 25 augustus 2011

Communiceren van statistische informatie over onzekerheid. 1 juni 2017, Martin Knotters (ESG), Marijn Poortvliet (SSG)

Meten en Meetkunde 3. Doelgroep Meten en Meetkunde 3. Omschrijving Meten en Meetkunde 3

Workshop. Het museum. Opzet: Aan de hand van een plan de maquette van het museum in elkaar knutselen.

Masterproef Geneesmiddelenontwikkeling

Plek onderzoeksvraag. Aanleiding handelingsprobleem/verlegenheidssituatie. Literatuur. Onderzoeksvraag. Onderzoeksopzet

Sum of Us 2014: Topologische oppervlakken

Voorbeeld. Preview NEN-ISO Technisch tekenen. Projectiemethoden. Deel 3: Axonometrische afbeeldingen. Nederlands. Normalisatie-instituut

Invloed van IT uitbesteding op bedrijfsvoering & IT aansluiting

What s up Zuiderzeeland?

1 Vlaamse Wiskunde Olympiade : Eerste Ronde.

Lio-baan als stage in de SLO wiskunde

REKENSTRATEGIEËN DIE WERKEN BIJ OPTELLEN, AFTREKKEN, VERMENIGVULDIGEN EN DELEN

Dual process theorieën bij het oplossen van wiskunde problemen Een toepassing op de interpretatie van histogrammen

Visusonderzoek in het buitengewoon onderwijs:

Zelf aan de slag met vragenlijsten

Uitwerkingen voorbeeldtentamen 2 Wiskunde B 2018

Meetkunst. Les 2 Van kunst naar ruimte. Weergeven op schaal en in perspectief

De datateam methode: Onderzoek en praktijk

Effectiviteit en bruikbaarheid van verschillende werkvormen EVS in de opleiding van jeugdsportbegeleiders

Masterproef oktober 2009

Waar het om gaat bij Wat is het?

De relatie tussen geboortekwartaal en schools succes in de eerste jaren van het lager onderwijs

Masterproef Geneesmiddelenontwikkeling

Inhoud 17/12/2015. Effecten van redelijke aanpassingen en inclusie op leerresultaten. Dieter Baeyens

Examen Methodologie 3. Kwalitatief deel

Wat verstaan we onder elementaire meetkunde?

DE ROL VAN DE EERDERE SCHOOL- LOOPBAAN BIJ DE OVERGANG NAAR HET SECUNDAIR ONDERWIJS

Het doen van literatuuronderzoek

ONDERWIJSVORMEN EN SCHOOLSE PRESTATIES. Dockx J., De Fraine B. & Vandecandelaere M.

Domein A: Inzicht en handelen

Educatieve master in de wetenschappen en technologie

21 ste eeuw vaardigheden in democratisch basisonderwijs

Over de peilingen rekenen-wiskunde:

Handig met getallen 4 (HMG4), onderdeel Meetkunde

Stappen deelcijfer weging 10,0 10,0 10,0 10,0 10,0 10,0 10,0 10,0 totaalcijfer 10,0 Spelregels:

Onderzoeksfiche nr. e00690.pdf. 1. Referentie

Inhoud

Vragenlijst Beoordelen van wetenschappelijke manuscripten

onvoldoende voldoende goed uitstekend Er is een onderzoeksplan, maar de deelvragen kunnen niet leiden tot een goed antwoord op de hoofdvraag.

Smartpool. Docenten en scholieren over gebruik en tevredenheid Smartpool. Resie Hoeijmakers en Amika Singh. Evaluatie Smartpool op school

MEETKUNDE 120 PUNTEN, LIJNEN EN VLAKKEN

Transcriptie:

Ruimtelijk inzicht en de rol van projecties Johan Deprez, Wim Van Dooren en Runa Janssens (KU Leuven) 02/06/17, Leuven

Opener 2

Los volgende opgave op! 3

Zoek het verschil! 4

Theoretisch kader en probleemstelling 5

Verschillende vlakke voorstellingen zelfde opgave zelfde ruimtelijke situatie vlakke voorstelling isometrische projectie (boven) scheve parallelprojectie ( obliek, onder) zie verder samenvallende lijnen en hoekpunten zie iso voorbeeldfiguur en vergelijk met obliek 6

Mentale rotatie is een van de componenten van ruimtelijk inzicht ruimtelijk inzicht stimuleren en omgaan met vlakke voorstellingen, zijn doelstellingen van wiskundeonderwijs bv. met voorbeelden illustreren dat informatie verloren kan gaan bij het 2D afbeelden van 3D-situaties. 7

Purdue Spatial Visualization Test: Visualization of Rotations (PSVT:R) Guay (1976), Yoon (2011) 30 vragen over mentale rotatie rotaties over 90 en 180 / rond x-, y-, z-as / één of twee rotaties figuren gebaseerd op kubus volgens x-, y- en z-as / soms met hellende, schuine, gebogen zijvlakken isometrische projectie twee varianten door ons oblieke trimetrische projectie 8

(Parallel)projecties: een tip van de sluier isometrisch trimetrisch obliek kijkrichting evenwijdig met diagonaal van eenheidskubus oog oneindig ver samenvallende hoekpunten en lijnen (enkel maar) andere kijkrichting (verder dezelfde projectiemethode) kijkrichting en afbeeldingsvlak loodrecht op elkaar niet alleen andere kijkrichting, maar ook andere projectiemethode kijkrichting: rechtsboven afbeeldingsvlak: voorvlak kubus niet loodrecht! 9

Probleemstelling Overkoepelende thematiek: Hoe omgaan met verschillende projecties in het onderwijs? Een deelvraag: Zijn sommige projectiemethoden beter geschikt om ruimtelijk inzicht te stimuleren? Onderzoeksvragen van een verkennend onderzoek: Heeft de projectie een invloed op de accuraatheid en efficiëntie waarmee de Revised PSVT:R wordt opgelost? 10

Hoe omgaan met verschillende projecties in het onderwijs? bv. inconsistenties in wiskundehandboeken ook in onderzoek deelthema s, bv. beperken tot één of juist leren omgaan met verschillende projecties? hoe diep hier op ingaan? niet enkel afbeeldingen op papier, maar ook bv. bewegende computerbeelden 11

Zijn sommige projectiemethoden beter geschikt om ruimtelijk inzicht te stimuleren? één projectie systematisch gebruikt in wiskundeonderwijs: oblieke projectie eenvoudigste om te tekenen is oblieke projectie een goede keuze? van de Craats (1986) argumenteert dat loodrechte parallelprojectie dichter ligt bij natuurgetrouwe afbeeldingen en daarom misschien beter is strategieën bij oplossen van ruimtelijke problemen holistisch, intuïtief, versus analytisch bij analytische strategie maakt het misschien niet zo veel uit 12

Eerder onderzoek over PSTV:R in verschillende projecties Branoff, 2000 twee varianten: isometrisch en trimetrisch 277 studenten grafische communicatie lagere afnametijden bij trimetrische variant Yue, 2008 twee varianten isometrisch centrale (i.p.v. parallel)projectie + textuur op zijvlakken 157 ingenieursstudenten, 34 leerlingen secundair onderwijs betere scores voor de variant, maar niet-significant 13

Onderzoeksopzet en onderzoeksvragen 14

Onderzoeksopzet masterproef Runa Janssens, (co-)promotoren: Wim Van Dooren, JD afname van 3 varianten van PSVT:R isometrisch, trimetrisch, obliek op papier, random toegewezen, tijd noteren, 2 groepen respondenten 6 de jaar basisschool (187 lln) ondergrens voor leeftijd voor afname PSVT:R 6 de jaar secundair met pool wiskunde (161 lln) vanuit onderwijs sterk vertrouwd met oblieke projectie ong. 60 respondenten per doelgroep en per variant statistische analyses 15

Onderzoeksvragen Onderzoeksvragen Heeft de projectie een invloed op de accuraatheid en de efficiëntie waarmee de PSVT:R wordt opgelost? Welke kenmerken van de opgaven hebben een invloed op de moeilijkheidsgraad van de opgaven? / interactie met projectie? impact van samenvallende lijnen/hoekpunten in iso? Hypotheses iso (B) < obliek (D) & tri (C) door samenvallende lijnen/ obliek (D) < tri (C) wegens minder natuurlijk 16

Resultaten 17

Accuraatheid 30 25 20 15 10 5 0 Accuraatheid 22,43 23,96 24,08 12,4 13,76 14 iso obl tri basis secundair geen significante verschillen tussen projecties 18

Efficiëntie (aantal juiste opgaven per minuut) 2 1,5 1,18 Efficiëntie 1,38 1,45 1 0,5 0,98 1,13 1,24 0 iso obl tri basis secundair basis: iso < tri, secundair: iso < obl, iso < tri 19

Resultaten: samenvallende lijnen/hoekpunten in isometrische projectie voorbeeldopgave met samenvallende lijnen of hoekpunten iso wel in correcte antwoord (B) niet in 1 fout alternatief tri en obl: niet iso versus obl en tri verschil in accuraatheid situeert zich enkel bij dergelijke opgaven 20

Conclusies iso wordt minder efficiënt opgelost efficiëntie, niet accuraatheid! samenvallende lijnen/hoekpunten zijn verklarende factor versterkt resultaten eerdere studies in lijn met onze hypothese obl < tri? geen significante verschillen geen ondersteuning voor onze hypothese wel systematisch verschil in dezelfde richting: er zou een klein effect kunnen zijn zou afhankelijk kunnen zijn van de gebruikte strategie 21

Discussie 22

Discussie vervolgonderzoek bezig via task based interviews gebruikte strategieën (holistisch, analytisch) samenhang van strategie met projectie? consequenties voor onderwijs? nog veel te vroeg zie stellingen op volgende slide! 23

Stellingen Wiskundeleraren (en auteurs van handboeken, ontwerpers van didactisch materiaal, ) moeten over meer achtergrondkennis over tweedimensionale voorstellingen van ruimtelijke situaties beschikken (dan nu het geval is) zodat ze hier bewuster mee kunnen omgaan in hun onderwijs. Leerlingen moeten tijdens hun wiskundelessen een duidelijker beeld krijgen (dan nu het geval is) van de diverse tweedimensionale voorstellingen van ruimtelijke situaties. 24

Bedankt voor je aandacht! 25