t Fort, een vesting vol vroeger les 3 Handleiding voor de leerlingen

Vergelijkbare documenten
Schrijf van elk stukje tekst de belangrijkste informatie in losse woorden in het schema. Kijk daarvoor naar de woorden die je hebt onderstreept.

Presentaties: presenteer jezelf met PowerPoint

Genoeg ruimte? In de methodes

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

1 Uit de map: Probleemoplossen in interactie

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

200 JAAR STATEN-GENERAAL

Aanleiding projectweken. Gewenste kaders van een projectweek. Het proces

Werkvorm: Bekend, Benieuwd en Bewaard.

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 7 en 8

Verdieping Hoe zorg je dat er meer mensen stemmen?

Een politieke partij oprichten

Lessenoverzicht Plaatselijke figuren variant Driebergen

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

ACTIVITEITEN GROEP 3 en 4

Waarom ga je schrijven? Om mensen ervan te overtuigen dat een plek in je buurt opgeknapt moet worden.

Les 1: Welke plek in de buurt moet opgeknapt worden?

Cultuureducatie met Kwaliteit

Te veel, te rijk, te weinig. Waterpark Lankheet

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING LES 2 BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN WERKVORMEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD VOORBEREIDING

Voorbereidend gesprek Vragen die de leerkracht kan stellen: Introductielessen Primair Onderwijs Introductieles 1: Schetsen voor het schoolplein

Fase Ontdek en onderzoek

De ideale duurzame stad! 10-14

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

In Beeld: Tijdlijn 100 jaar kiesrecht

Driestar lesschema Pabo

Hoeveel water verbruik ik?

Lesplan atheneum 5. Woensdag 16 mei 2007, 3 e uur, blok 6: literatuur, les 1

VAN HANZEHUIS TOT L EVEL Z

Van afvalberg tot afvaldal

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Tekst lezen en vragen stellen

De les in een oogopslag. Onderwerp: Verandering en continuïteit in de Russische geschiedenis Activiteit:

(Vak)teksten lezen in vmbo - mbo - Handleiding

Belangen: Wel of niet ingrijpen in Syrië?

Les 1 : de basis van PowerPoint

Binnen dit thema wordt aandacht besteed aan het. Introduceren thema Sterren en planeten. centraal rondom sterren en planeten:

Een overtuigende tekst schrijven

Voorlezen en vertellen - ROC 4. Voorlezen en vertellen ROC 4

Perspectief 3 e editie 3 / 4 VMBO Project Doorgeven

Meningsvorming: jij en vluchtelingen

Handleiding voorbereidende les bij Democracity. Basisonderwijs. Versie 22 mei Handleiding voorbereidende les bij Democracity

Project Mens&Maatschappij. Hoofdstuk 5. Mensen en regels. Namen: Klas:

Let op! Alles graag getypt in lettergrootte 12, lettertype mag je zelf kiezen.

STELLINGENSPEL. Tijd 10 minuten. Nodig Aanwijzingen voor de docent Stellingen Gekleurde kaartjes (1 per leerling) Flap en stift of bord en krijt

Met hulp: vragen over de tekst bedenken en beantwoorden

Opdracht bij een bedrijfsbezoek door leerlingen Een aantrekkelijk bedrijfsbezoek speurtocht door het bedrijf

Je eigen nieuwjaarsbrief

HANDLEIDING TALENTENQUIZ

Gebruiken en begrijpen van de formele breuknotatie.

LES 2 THEMA S UIT DE FILM GODS LAM EN PANTOMIME

kinderrechten Aardrijkskunde kinderrechten gehoord? Met welke kinderrechten hebben zij te

Wie ben jij? HANDLEIDING

Een poster voor een goed doel maken

Leerlingen ervaren de manier waarop in de Europese Unie vergaderd wordt en hoe de verschillende bestuurslagen zich tot elkaar verhouden.

Bouw je eigen stad. Bronnen: Pictogrammen van

Presenteren. Oriëntatie

OnzeLes. september AUTEURSRECHTELIJK BESCHERMD Gebruik van dit materiaal alleen met uitdrukkelijke toestemming van stichting leerkracht

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Lesbrief: Reis rond de wereld Thema: Hoe kom ik daar?

Module 9 Kennis delen en coachen

De actieve voedingsdriehoek. Doelstellingen. De leerlingen kunnen de actieve voedingsdriehoek opbouwen.

Chique woorden Weet jij wat deze woorden betekenen? Vraag om de beurt de betekenis van een chique woord aan elkaar.

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

Lesvoorbereiding. Inhoudelijke gegevens vak of vormingsgebied: Wereldoriëntatie, China.

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

naam WERKBLAD in de buurt van de school Bekijk de buurt waar de school staat. Probeer de vragen te beantwoorden.

Uitnodigingen en promotie

Activiteit Campagne voeren

LES: Getallenmuurtje. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Kies twee blokjes (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

Waarom ga je schrijven: het Nieuwsbegripfilmpje bekijken

Introduceren thema Broeikaseffect. Startopdracht. gekeken. Thema: Broeikaseffect. laten stoppen? centraal:

DE INFOBEURS. School, regels, wonen, drugs, Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS 1

Dit stappenplan is ingevuld door:

Breuken(taal), meetkunde, voortzetting eerlijk verdelen

Shake Song Fort van de Verbeelding. Bovenbouw Groep 7 en 8

Primair Onderwijs. 6 lessen

Dit stappenplan is ingevuld door:

PLEINGEIN SPELENDERWIJS IN GESPREK OVER HET SCHOOLPLEIN

Lessuggestie Pesten. Gedichtenbundel Warboel: Pagina 6-7

INLEIDING. Alles loopt op wieltjes. Inleiding. Opdracht. Beoordeling. Kennis en vaardigheden. Bronnen. Leerkrachten. Emmy Van D huynslager

Hoe werk je met het projectenboek?

Sectorwerkstuk

Handleiding voorbereidende les bij Provinciespel. Praktijkonderwijs. Versie 24 mei 2018

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Elke groep van 3 leerlingen heeft een 9 setje speelkaarten nodig: 2 t/m 10, bijvoorbeeld alle schoppen, of alle harten kaarten.

Iglo s bouwen. Uitdager van de maand. Natuur & Techniek, Groep 6. Algemeen

LESSENSERIE 4: CKV-NL Recensie schrijven Lesplannen

Takenblad Plusklas Ontdekken Periode 2 : Herfstvakantie tot kerstvakantie. Opdracht: Spoorzoekers Van wie is die vingerafdruk?

Een goede presentatie maken met Power Point. Informatiekunde Leerjaar B1 Omgaan met Excel blad-1-

Kraanwater, je hebt het elke dag nodig. Om te drinken bijvoorbeeld, maar

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT HOE-FILE: HOE MAAK IK HET UIT? VAN LIEF NAAR EX.

Handleiding bij de digitale les voor de Nederlandse Kinderjury 2012

Google naar Instructieposter, kies daar goede voorbeelden uit (korte en krachtige teksten, afbeeldingen) die u in bij opdracht 2 kunt gebruiken 1.

Introduceren thema Natuurgeweld. tsunami s. centraal rondom natuurgeweld: Thema: Natuurgeweld. laten ontstaan?

Transcriptie:

t Fort, een vesting vol vroeger les 3 Handleiding voor de leerlingen

Les 3: Foto s kiezen en presenteren 1. Foto s kiezen Op het fort hebben jullie op drie verschillende locaties foto s gemaakt. De leerkracht heeft jullie foto s per groep in een apart mapje gezet op de computer. Jullie gaan nu de foto s uitzoeken van jullie foto s die volgens jullie het verhaal van de belegering van het fort het beste laten zien. De locaties hadden als thema: - Verkennen - Binnenvallen (bij de poort) - Belegeren Bij ieder thema zijn er drie soorten foto s gemaakt - Totaalfoto - Detailfoto - Portretfoto Jullie kiezen bij iedere thema de beste totaalfoto, beste detailfoto en de beste portretfoto. Geef de gekozen foto s een nieuwe naam. Dit kan door in het overzicht met de muis op de foto te gaan staan en vervolgens op de rechtermuisknop te drukken. Kies Naam wijzigen en typ vervolgens de nieuwe naam in. Gebruik de volgende namen bij de thema verkennen: - 1. verkennen totaal - 1. verkennen detail - 1. verkennen portret Gebruik de volgende namen bij de thema binnenvallen: - 2. binnenvallen totaal - 2. binnenvallen detail - 2. binnenvallen portret Gebruik de volgende namen bij de thema belegeren - 3. belegeren totaal - 3. belegeren detail - 3. belegeren portret Uiteindelijk hebben jullie 9 foto s gekozen. Zet deze samen in een apart mapje, of verwijder de overige foto s.

2. De presentatie voorbereiden Per groepje gaan jullie de gekozen foto s presenteren aan de rest van de klas. Tijdens de presentatie laten jullie alle foto s zien. Daarbij geven bij jullie bij ieder thema bij een foto extra uitleg. De uitleg bereiden jullie met jullie groepje voor door de volgende vragen te beantwoorden. 1. Bedenk eerst welke over welke drie van de gekozen foto s jullie iets extra s willen vertellen. Kies bij ieder soort foto een ander thema! Bij welk thema gaan jullie de totaalfoto bespreken? Bij welk thema gaan jullie de detailfoto bespreken? Bij welk thema gaan jullie de portretfoto bespreken? Bij de totaalfoto beantwoord je de volgende vragen: a. Van welk thema is dit de totaalfoto? (verkennen, binnenvallen, belegeren). Hoe zie je dat op de foto? b. Kan je iets vertellen over het standpunt waaruit deze foto genomen is? (bijvoorbeeld het is vanuit een hoog/laag standpunt genomen). Waarom hebben jullie dit standpunt gekozen? c. Stel: Je bent een soldaat en je ziet dat wat er op de foto staat in het echt. Wat gaat er na dit moment gebeuren?

Bij een detailfoto beantwoord je de volgende vragen: a. Van welk onderdeel/voorwerp is dat wat je op de foto ziet een detail? b. Waarom hebben jullie dit detail gekozen? Welk eigenschap van het onderdeel/voorwerp laat het detail zien? ( bijvoorbeeld het is dik, het is scherp, het is hoog, etc.) c. Bedenk waarvoor het voorwerp/onderdeel werd gebruikt werd tijdens de belegering/verkennen/binnenvallen van het fort. Bij een portretfoto beantwoorde je de volgende vragen: a. Hoe zie je dat deze foto bij het thema hoort? b. Kan je iets vertellen over het kader? Zijn de mensen groot of klein afgebeeld? Wie of wat is het scherpste afgebeeld op de foto? Valt door de grootte of door de scherpte iets extra veel op? c. Stel: de personen op de foto s zijn echte soldaten. Wat gebeurt er met ze, of wat zijn ze aan het doen? 2. Welke foto van alle foto s vinden jullie het allerbeste gelukt? Waarom?

3. Vraag aan het einde van de presentatie aan de andere leerlingen welke foto zij het beste gelukt vinden van jullie foto s. Stemmen! 3. Presenteren! Als alle groepjes klaar zijn met de voorbereidingen volgt de klassikale bespreking. Jullie gaan de foto s van jullie groepje presenteren aan de rest van de klas en krijgen ook de foto s van de andere groepjes te zien. - Laat al jullie foto s zien. Vertel bij de foto die jullie behandelen de antwoorden op de vragen. Leg eerst uit welke vraag jullie beantwoorden. - Zorg dat tijdens de presentatie iedereen minstens een vraag presenteert in een tweetal of drietal. - Lees voor het geven van de presentatie de antwoorden die jullie hebben opgeschreven nog eens door. - Houd de antwoorden bij de hand tijdens je presentatie, zodat je af kan kijken als je het antwoord op de vraag tijdens de presentatie even niet meer weet. Heel veel succes!