NIEUWSBRIEF. Voor wie? Kangoeroegroep 5-8 Schooljaar april

Vergelijkbare documenten
Opdracht bij een bedrijfsbezoek door leerlingen Een aantrekkelijk bedrijfsbezoek speurtocht door het bedrijf

praktijk Codeer en leer

21 e eeuwse vaardigheden in jouw onderwijs?!

De Bijenschans op Facebook De Bijenschans is ook op Facebook te vinden. Klik hier voor onze Facebookpagina. Vakantierooster

Red met jouw klas de wereld! Handleiding van het digitale educatiepakket bij de voorstelling: Wij redden de wereld

WERKBLADEN & HANDLEIDING Maak samen een glossy voor groep 8

Beste leerlingen van klas 2,

Nieuwsbrief 4 juli Vakantie

Nieuwsbrief nr. Wij hebben er allemaal weer veel zin in! Ik wens u veel leesplezier met het lezen van de nieuwsbrief!

Masterclasses voor bovenbouw havo-leerlingen

inleiding voor docenten

FRC Team 5412 Challenging the impossible

We gaan in de komende lessen een Interactief bordspel bedenken en maken! MaKey-MaKey

Waar groeit mijn eten? handleiding afsluitende les

RFID & IOT beursproject. Ontwerp, realisatie en de praktijk

Ik wilde een opdracht ontwikkelen voor leerlingen die voldoet aan de uitgangspunten van competentiegericht leren.

Even wat anders. Aanraders. Documentaire: De Kinderen van juf Kiet

#WeGoSTEM. Samen 5000 kinderen warm maken voor wetenschappen en techniek. SheGoesICT

Les 2 Wijs de weg! Algoritmes met groep 2 en 3

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

schoolopdracht master vloggen

Tijdens deze les zien we twee nieuwe programmeerconcepten: herhaling en variabelen.

SaNdWiCh RoBoT. Wat leren leerlingen van deze les?

Nieuwsbrief Uitgave 1 mei 2015

Persoonlijk onderwijs start vanuit talent

Gemene f iguren in kinderboeken

De oude molen groep 7/8

Raspberry Pi VOOR KIDS. Richard Wentk

*SINT JOSEPH* BASISSCHOOL

Handleiding bij de digitale les voor de Nederlandse Kinderjury 2012

Digitale. Helden WORKSHOPS & ACTIVITEITEN

HERFSTBLOK

Algemene informatie over de Sandwich Robot

Familiedag 1 september 2017

AN IMMERSIVE SOUND EXPERIENCE LESBRIEF VOOR DOCENTEN VOORAFGAAND AAN DE VOORSTELLING

Voordat je begint, lees je eerst deze bladzijden. Daarna weet je precies hoe je dit boek gebruikt.

Voor de zekerheid nog een keer het vakantierooster nu ook met de studiedagen:

Lesbrief Robotje. Opdracht 1: voorkant opdrachtkaart

behorende bij de website hoeextreembenjij.nl

Inleiding LEGO MINDSTORMS Education EV3-programmeerapp

Kolb Leerstijlen test

Bijlagen! Oftewel: alles wat je nodig hebt aan invullijstjes, denkoefeningen en meer!

Wijsheid verjaart niet

12 juli 2019 F. Wiedijk Jzn.straat 1 NIEUWSDRIES. Agenda

In deze workshop leer je een aantal simpele trucjes om je foto s aanzienlijk op te leuken.

bieb april t/m juni 2016

MINDSTORM LEGO ROBOTS

Masterclassprogramma klas 1 periode

21 st Century Skills onderwijs. Educatief programma 2018/2019 voor kinderopvang, voorschoolse instellingen en basisscholen

Onderzoekend leren Een windmolen op school: waar moet hij staan?

Ouderinfo Voor ouders en kinderen van De Krommen Hoek

Verrijkingslessen schooljaar

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

Nr april schooljaar

Leonardo nieuwsbrief april 2016

Inhoud. Blz. 3. Blz. 4. Blz. 5. Blz. 7. Blz. 8. Blz. 9. Blz. 10. Opdracht 1 - Brainstormen. Opdracht 2 - Je eigen controller. informatie - makey makey

MINDSTORM LEGO ROBOTS

Nieuwsbrief april 2016

Over Betuwe College. Lego Mindstorm project

Stappenplan LESRICHTLIJN MATERIALEN, MIDDELEN EN VOORBEREIDING OVERZICHT LES LESDOELEN. Opstarten - 15 minuten. Oefening: Stappenplan - 20 minuten

Nieuwsbrief no. 6, 8 juli 2016

Masterclasses voor bovenbouw havo-leerlingen

Lesplanformulier. Les wordt gegeven in een open ruimte met ronde tafels en een computergedeelte. Een les duurt 50 minuten

Verjaardag juf Grietsje en juf Marieke

Nieuwsbrief januari 2015

Sportdag Hartenaas. De schoolgids vindt u op onze website.

Bouw je eigen stad. Bronnen: Pictogrammen van

Hoofddoel Bewustwording: Leraren en leerlingen worden zich bewust van het energieverbruik op school.

nieuwsbrief van Kindcentrum De Burcht

Nieuwsbrief Samenwerkingsschool De Aquarel Eigentijds onderwijs in kleurrijke verbinding

Handleiding Les 1: Een toren bouwen. Zet de leerlingen zo snel mogelijk aan het werk. Nieuwsbegriponderwerp. Schrijftaak.

Docentenbijlage An Eye-Opener Eureka!Cup 2010: Movin On! Beste docent(e),

Op woensdag 12 april was de afsluiting van het Jeelo-project: Zorgen voor dieren

JAARGANG 6 AFLEVERING 16

Nieuwsbrief juli 2017

Simon de schildpad J van Weert 1

Nieuwsbrief 1. Algemene informatie. Belangrijke data: Start schooljaar. Introductie ouderavonden schooljaar

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

04 t/m 08 maart Carnavalsvakantie 20 maart Info-avond groepen 7 Entreetoets uur 21 maart Nieuwsbrief 14

OVERZICHT LEERGANG Doelstelling van de leergang Opbouw van de leergang Inhoud van de leergang

LESBRIEF. Informatie VOOR DOCENTEN LEERDOELEN. Let op! Wanneer u het lesmateriaal

BESTE OUDERS EN VERZORGERS, Zo wordt de begeleiding van de groep goed verzorgd en verandert er weinig voor de kinderen.

Het slagingspercentage. het Marecollege ligt boven het landelijk gemiddelde.

Jochem Blaauboerstraat CJ Schagerbrug

Raspberry Pi Webhosting Datacenter

Nieuwsflits OBS de Lamer nummer 11 schooljaar

ik leer ik lach ik groei Gemeentelijke Centrumschool Londerzeel

Wij heten je van harte welkom op het Amadeus Lyceum en wensen je een goede nieuwe start.

Nieuwsbrief. Van de directie. Beste ouders, En dan is het echt zomervakantie! We beginnen weer op maandag 29 augustus.

t Talent Nieuwsbrief Nieuws van de Ouderraad Vervolg 10 minuutjes Maart 2019

Een goede presentatie maken met Power Point. Informatiekunde Leerjaar B1 Omgaan met Excel blad-1-

KBS De Schothorst. En het beste idee is... Z E L F S T A N D I G I N O N T W I K K E L I N G. In dit nummer:

Nieuwsbrief 10 juni/juli 2017

Linda Thuijs-Koopmans - LinnenArt, huisstijl en logo ontwerp -

Onderwerp. VVKBaO. Kinderen leren problemen op te lossen door pijltjes in een bepaalde volgorde te plaatsen en blokjes te herhalen.

Zomervakantie Week jaar

Een stap in de actualiteit

Nederland leest. Robotica. De hele maand november staat de Bibliotheek Cultura in het teken van het thema Robotica. Cultura

LEERKRACHT HANDLEIDING

Transcriptie:

NIEUWSBRIEF Kangoeroegroep 5-8 Schooljaar 2016-2017 april Voor wie? Deze nieuwsbrief bevat informatie voor de ouders van de leerlingen die deelnemen aan de Kangoeroegroep uit groep 5 t/m 8. De nieuwsbrief verschijnt rond elke vakantie (rond de voorjaarsvakantie was er een rapport voor groep 5-7 i.p.v. een nieuwsbrief). Voor de ouders van de leerlingen van groep 8 zal dit de laatste nieuwsbrief zijn, aangezien zij na de meivakantie niet meer deelnemen aan de Kangoeroegroep. Zij hebben in de laatste periode van het schooljaar veel bijzondere activiteiten in hun eigen groep die te maken hebben met het afsluiten van hun basisschoolcarrière (musical, voorbereiding kamp, ). Bij de Kangoeroegroep 5 hebben wij enkele nieuwe leerlingen mogen verwelkomen. Van harte welkom! Deze groep is door het grote aantal leerlingen in 2 delen gesplitst. Bendoo box Sinds kort zij er 2 Bendoo Boxen aanwezig in de Kangoeroegroep. De Bendoo Box is gebouwd rondom de Raspberry Pi, een mini-computer op creditcard-formaat. Deze mini-computer kan alles wat een gewone computer ook kan. Bovendien kunnen kinderen er uitgebreid mee experimenteren, waarbij de kans dat het besturingssysteem crasht eigenlijk nul is. De onderdelen van de Bendoo Box kunnen gemakkelijk worden aangesloten op een beeldscherm en het internet om er vervolgens meteen mee aan de slag te gaan. In het bijgeleverde boekje worden stap-voor-stap de basisbeginselen van de werking van de hardware uitgelegd en hiermee kunnen kinderen de eerste stappen zetten in de wereld van het programmeren. Zo kunnen zij hun eerste programmeerskills opdoen met behulp van Scratch en Minecraft en bestaat de mogelijkheid om een eigen website te maken, waarbij de Rasberry Pi als server fungeert. Dankzij een unieke samenwerking met Stichting Internet Domein Nederland krijgt elke Bendoo Box-eigenaar twee jaar lang een gratis eigen.nl-internetdomein. In de handleiding van de Bendoo Box wordt precies uitgelegd hoe de leerlingen zelf hun eigen website kunnen maken. Hierbij fungeert de Raspberry Pi zelf als server. Inmiddels hebben enkele leerlingen binnen de Kangoeroegroep al ervaring opgedaan met het programmeren in Minecraft en zij waren erg enthousiast. In de toekomst zullen er meer leerlingen mee aan de slag gaan. 1

Ouderinloop Het is al weer even geleden, maar wat fijn dat wij vele ouders mochten verwelkomen bij de ouderinloop van de Kangoeroegroepen 5 t/m 8. Ouders en leerlingen zijn gestart met de vraag van de week, die te maken had met het thema Programmeren en coderen, waar wij al een paar weken aan werkten. De vraag van de week was: Bij welk probleem kan een computer ons niet helpen? Daar kun je leuk over discussiëren met elkaar. Daarna gingen wij aan de slag met verschillende praktische opdrachten. De leerlingen hadden zelf pittige opdrachten voor hun ouders bedacht met de Bee-bots. Zij hebben hun creativiteit goed gebruikt en lieten zien dat er vele verschillende toepassingen zijn te verzinnen met de Bee-bots. Een andere opdracht was het programmeren van elkaar om een boterham met hagelslag te beleggen. Met deze opdracht leren de leerlingen nadenken over computertaal zonder dat zij een computer nodig hebben. Hoe smeer jij nu een boterham met hagelslag, welke stappen moet je daarvoor nemen en hoe leg je dat aan een robot (dus een computer) uit? Door na te denken over de stappen die zij moeten nemen leren de leerlingen in eenvoudige algoritmes denken. Wij hebben spirolaterals gemaakt. Dat zijn wiskundige tekeningen waarbij je steeds een aantal stappen herhaalt en na elke stap een draai met een bepaalde hoek maakt. Zo ontstaan er bijzondere patronen (zie figuur links onder). Er was ook een opdracht met de programmeertool Codewise. Hiermee is het mogelijk een digitale route te programmeren met jouw eigen favoriete karakter en achtergrond. Wij bedanken alle ouders voor hun belangstelling en hun enthousiasme bij het uitvoeren van de opdrachten. Ter info: Op de site www.codekinderen.nl is nog veel meer te vinden voor kinderen die willen leren programmeren. Een aanrader is ook de MOOC (Massive Open Online Course) die door TU Delft speciaal is ontwikkeld om kinderen in Scratch te leren programmeren: https://online-learning.tudelft.nl/ courses/scratch-programmeren-voor-kinderen/ 2

Nog meer ouderinloop Bedankt voor uw belangstelling! 3

Individuele Projecten Na de periode waarin wij gezamenlijk gewerkt hebben aan Programmeren, hebben we gewerkt aan projecten die individueel of in kleine groepjes worden uitgevoerd. De helft van de leerlingen heeft aan projecten uit de Pittige Plustorens gewerkt. Rosalie en Jady ontwierpen zelf sieraden. Emma heeft een brug van papier gemaakt. Joep en Sven demonstreren hun kleurige knikkerbaan. Deze zijn opgebouwd volgens het TASC Model. Dit model is ontwikkeld door Belle Wallace. TASC staat voor voor Thinking Actively in a Social Context. De projecten uit de Pittige Plus Torens werken volgens dit model voor leren-leren. Meer informatie over de Pittige Plustorens is te vinden op: https://creativekidsconcepts.com/ pittigeplustorens/ De andere helft van de leerlingen heeft gewerkt aan technische projecten over alternatieve energie (groep 6-8), de Bendoobox (groep 8) of aan Lego en K NEX projecten (groep 5). Jens en Ivar presenteren hun ervaringen met de Bendoobox. Matthew, Beau en Sacha testen hun brug van papier. 4

Met de ogen dicht luisteren naar het spannende hoorspel van Hugo en Joost. Eva en Sophie ontwierpen vrolijke mandala s met passer en geodriehoek. K NEX vliegtuig van Oliver en Koen Hye Jun laat zien hoe zijn zelfgebouwde ophaalbrug werkt. De ideale school volgens Taeke en Tommy. Een natte demonstratie van Olivia en Noes. Dicky en Rens vertellen aan hun publiek hoe zij kristallen hebben gemaakt. Een ruimte station op zonneenergie wordt toegelicht door Noa en Fieke. 5