DODE HOEK.

Vergelijkbare documenten
Waarvoo Doen Nu r m t aak je? aa at m k j W e het? STANGENBILJART Wa? t a e ru h t i t b e k r e e sta W o w e a o h t H?

Waarvoo Doen Nu r m t aak je? aa at m k j W e het? PLASTIC SOEP Wa? t a e ru h t i t b e k r e e sta W o w e a o h t H? t e a H t

Breuken(taal), meetkunde, voortzetting eerlijk verdelen

Jeugd Verkeerskrant 7 Zie je mij?

lesbrieven avonturenpakket de uitvinders en de verdronken rivier leerlingen werkblad Lesbrief 2:

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

Winkelen in het bos?

Wie ben jij? HANDLEIDING

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

1 TECHNOLOGISCHE OPVOEDING LEERKRACHTENFICHE

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS

Elke groep van 3 leerlingen heeft een 9 setje speelkaarten nodig: 2 t/m 10, bijvoorbeeld alle schoppen, of alle harten kaarten.

1 TECHNOLOGISCHE OPVOEDING LEERKRACHTENFICHE

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

In deze workshop gaan de kinderen een eigen spel moeten maken in de omgeving van Scratch. Het spel moet voldoen aan een aantal criteria.

Lesfiche: dode hoek BASISONDERWIJS. Doelgroep. Eindtermen (ET) Lesfiche verkeers- en mobiliteitseducatie

Fiche 2: Proactieve klasmanagementstrategieën

Instructie taakspecifieke vragenlijst + observatie

Leonardo Da Vinci s brug

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

HOUT EN BOUW. Activerende werkvormen? De leraar doet er toe.

Werkblad: Vind me dan

Les ontwerpend leren Sterker dan sterk!

Door de bomen het pretpark zien

Werkvorm: Bekend, Benieuwd en Bewaard.

Groep 8 Verdiepingsles: Beroepen

De Tekenbot Een welgekomen hulp voor de kunstenaar!

Hoeveel water verbruik ik?

4 Vind me dan. Achtergrondinfo Planten en dieren hebben allerlei manieren om niet op te vallen. Deze kunnen onderverdeeld worden in:

LESBRIEF WEEK. INTRODUCTIE (10 minuten) KERN (40 minuten) Vrijdag 8 april 2016

Les 11. Meetkundige begrippen. Lijnen. een gebogen lijn een gebroken lijn een rechte. Een rechte benoemen we met een kleine letter.

Wat is herdenken? Volledige lesmodule: 60 min

Mijn leerstijl. Met een leerstijlen-test kun je dat uitzoeken. Op het volgende blad staan 8 vragen. " Je wilt leren solderen. Wat doe je?

De ideale duurzame stad! 10-14

SPELFICHE: WAT WORD IK?

Overijse Overlegt. Samen dromen & denken over de toekomst van onze gemeente. Leidraad voor korte toekomstbabbel

Bovenbouw: Een eigen onderzoek

De leerlingen maken van bamboestokken en elastiekjes een brug en gebruiken hiervoor verschillende technische inzichten.

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

DE WERKVORM IN HET KORT

Wereldgodsdiensten. Project Levensbeschouwing 2 e klas St. Nicolaaslyceum. Naam:

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Naar school in het Midden-Oosten

N a t u u r e n t a a l

Kolb Leerstijlen test

LES: Wie van de drie? 2

TECHNOLOGISCHE OPVOEDING LEERKRACHTENFICHE. Onderwerp : Drijven of zinken. Doelgroep: 1 e gr

Leren als een expert!

Werkblad 2 Kracht is een vector -Thema 14 (NIVEAU BETA)

Aansluitles Les 1 Overzicht van de Componenten. Basis

Energie, derde graad Wie van de drie: Kernenergie, Windenergie of Gas

Vijf minuten actief met kleuters. Joyce van den Boogaard 3 februari 2016

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

DE GROTE VERKEERSTOETS

Dode hoek BASISONDERWIJS. Doelgroep. Eindtermen. Lesfiche verkeers- en mobiliteitseducatie

Kikkergymles. Kun jij springen als een Kikker? Wie maakt de allergrootste kikkersprong? Oefen het met deze leuke gymles!

naam WERKBLAD in de buurt van de school Bekijk de buurt waar de school staat. Probeer de vragen te beantwoorden.

Verwerkingsopdrachten bijhet hoofdstuk Mondelinge opdrachten geven Doelstelling 3.

Ronde van Vlaanderen Omgaan met Diversiteit

De Kunstenaar. Korte lessenserie bij het gelijknamige prentenboek. Doelgroep Groep 6-8. Leerdoelen

Energie in je lichaam

Seksueel grensoverschrijdend gedrag

LES: Groepjes maken 2

Lesbrief: Bewust sociaal Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

GEVOELLIJNEN - FOR THE BIRDS GEVOELLIJNEN

Potloden, doppen en papier

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

Van afvalberg tot afvaldal

MUZO AD 19 Genoegen beleven aan muzisch bezig zijn.

BENODIGDHEDEN o Werkbladen o Antwoordkaarten o Eventueel verdiepingsopdracht

De les in een oogopslag. Onderwerp: Verandering en continuïteit in de Russische geschiedenis Activiteit:

LESBRIEF LES 2 DE THT-LES SAMENVATTING LES 2 BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN WERKVORMEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD VOORBEREIDING

Wat ga je schrijven: een verklarende tekst. Voorbereiden op het schrijven: een film bekijken

Een schat van een leerkracht. Stil staan bij mezelf als leerkracht WANDELGESPREK : Wat we vandaag willen doen

Inleiding Deze les maken de leerlingen een vuurtoren. Ze gebruiken de CloudProfessor om een knipperend licht te maken. Lesdoelen

Fiche Leerlingen. De plaats op de openbare weg binnen de bebouwde kom

Magnetische velden groep 7-8

21. Lichaamslengte, deel 2: in een grafiek

Lessuggestie Pesten. Gedichtenbundel Warboel: Pagina 6-7

Werkbladen les 2. Werkblad 1: Experiment met materialen. Vraag 4: Namen: Benodigdheden: Vraag 5: Vraag 6: Vraag 1: Vraag 7: Vraag 2: Vraag 3:

Team 2: Wolken Onderzoek naar de invloed van wolken op zonnepanelen

Fase Ontdek en onderzoek

Voorspellen en tekst lezen

Schaken op de basisschool Werkboek 1, les 2: De Dame, Koning en het Paard

Werkplekboek. Kinderbegeleider duaal Baby s en peuters (0-3 jaar)

Over taaie taboes en lastige liefdes

Handleiding voorbereidende les bij Democracity. Basisonderwijs. Versie 22 mei Handleiding voorbereidende les bij Democracity

Jeugd Verkeerskrant 5 Zoveel borden en tekens?!

BLOK 1 thema 1 Kennismaking

werkblad Scheldeberoep verkennen Veel beroepen hebben met de Schelde te maken. Welk beroep zou jij verder willen verkennen?

LES: Wie van de drie?

Oefenen met breuken. Circuitles voor groep 6

Eerste hulp bij kiezen!

Transcriptie:

Doen Wat maak je? Nut Waarvoor maak je het? DODE HOEK Hoe werkt het? Hoe Waaruit bestaat het? Wat

Nut Мaak een uitvinding die het probleem van de dode hoek oplost DIT HEB JE NODIG Schrijfgerei Kladblaadjes Dit werkblad OPDRACHT: -> Zoek op het internet naar oplossingen voor de dode hoek. -> Toon aan de anderen jouw gevonden oplossing. -> Noteer of teken de antwoorden in elk vak hieronder. 1. Welke? Welke uitvinding heb je gevonden op het internet? 2. Hoe? Hoe werkt deze uitvinding? 3. Dode hoek? Teken een vrachtwagen en teken de dode hoek. 4. S lstaan? Bespreek waar je met de fiets best s lstaat naast de vrachtwagen. Teken dit hierboven.

Hoe Мaak een uitvinding die het probleem van de dode hoek oplost DIT HEB JE NODIG Schrijfgerei Kladblaadje Dit werkblad OPDRACHT: -> Los onderstaande vraag eerst alleen of samen op. -> Leg jullie oplossingen aan elkaar uit en kies 1 oplossing. -> Noteer of teken deze oplossing in het vak hieronder. Hoe werkt het? Hoe werkt je uitvinding dat het probleem van de dode hoek oplost? EXTRA! Beeld jullie uitvinding samen uit.

Мaak een uitvinding die het probleem van de dode hoek oplost OPDRACHT: -> Los eerst samen onderstaande vragen op. -> Noteer of teken de oplossing bij de tekening. -> Los de EXTRA vraag op met het creatool materiaal op tafel. Wat DIT HEB JE NODIG Schrijfgerei 3 stuks van elk creatool onderdeel Dit werkblad Waaruit bestaat het? Door welke figuur in de construc e blij deze uitvinding stevig recht staan? Wat gebeurt er als het meisje de bovenste plank beweegt? Omcirkel alle scharnierpunten. Wat gebeurt er als de jongen de stokken naar beneden duwt? EXTRA! Maak met het creatool materiaal op tafel minimum 7 verschillende driehoeken.

Doen Мaak een uitvinding die het probleem van de dode hoek oplost DIT HEB JE NODIG Creatool set OPDRACHT: -> Maak jullie uitvinding met creatool, alleen of in groep. -> Leg aan elkaar uit hoe je uitvinding werkt. EXTRA! Vindt iemand in de groep dat de uitvinding nog beter kan? Jij mag de uitvinding veranderen, de anderen mogen enkel toekijken.

Didactische fiche Los het probleem van de dode hoek bij een vrachtwagen op. Uitdaging Kinderen bekijken het probleem van de dode hoek bij een vrachtwagen en bespreken dit kort. Daarna gaan ze in groepjes aan de slag en bedenken een oplossing. Dit heb je nodig Creatool set, Creatool doe-fiches, kladpapier, schrijfgerei Lesverloop 1. Organisatie Verdeel je klas in 4 groepen. Een coöperatieve rolverdeling kan hierbij wenselijk zijn. Bespreek met de leerlingen de veiligheidsvoorschriften voor het werken met de Creatool set. Zorg er voor dat kinderen duidelijk weten wat de beperkingen zijn van het materiaal. Ga met je leerlingen dieper in op mogelijke gevaren van werken met de Creatool set. Laat je leerlingen hier zelf antwoorden verwoorden. Maak duidelijke afspraken met je leerlingen omtrent het gebruik van dit materiaal. Eventueel kan je deze afspraken visualiseren en er tijdens de werksessies wanneer nodig naar terug grijpen. 2. Voorbeeld bekijken en bespreken Hier bekijk je online een filmpje over hoe je de dode hoek kan vermijden (bv. Karrewiet: dode hoek vermijden). Elke groep leerlingen krijgt 1 bundel met Creatool doe-fiches. Vul samen met jouw leerlingen de Creatool cirkel in op het eerste blad van de Creatool doe-fiches. Deze cirkel bestaat uit 4 fasen die de uitvinding vanuit 4 verschillende perspectieven benaderen. Beantwoord met je leerlingen de vragen uit elke Creatool cirkelfase. - Doen: Wat is er precies gemaakt? - Nut: Waarvoor maakt men deze uitvinding.? - Wat: Waaruit bestaat deze uitvinding? - Hoe: Hoe werkt de uitvinding? Didactische Fiche Dode hoek

3. Instructie Vertel de leerlingen dat ze vandaag de opdracht krijgen om in groep zelf een uitvinding te bedenken om het probleem van de dode hoek van een vrachtwagen op te lossen of te vermijden. Ze zullen deze uitvinding maken met Creatool en uittesten. Zet je leerlingen meteen aan het werk door hen te laten overleggen over wat ze precies gaan uitvinden. Indien ze dit willen, kunnen ze aantekeningen maken op een kladblad. Verwijs eveneens naar de Creatool doe-fiches die ze zelfstandig kunnen verwerken. Bij elke Creatool cirkelfase gaan leerlingen meteen in overleg met hun groepsleden. Een coöperatieve structuur kan hierbij helpen dit gesprek meer vorm te geven. Na dit overleg komen ze tot één gemeenschappelijke oplossing. Per fase krijgen de leerlingen 15 à 20 minuten werktijd, afhankelijk van de beschikbare totale tijd. 4. Uitvoering Bepaal zelf in welke Creatool cirkelfase leerlingen starten of laat de keuze aan je leerlingen. Kies een plek in de klas uit die voldoende ruimte geeft om met de Creatool set te werken. Tijdens de HOE, WAT en NUT-fase hebben je leerlingen een werkplek nodig om aan de Creatool doe-fiches te kunnen werken. Zet hiertoe eventueel banken samen in groepjes. Eventuele andere werkplekken kunnen zijn: een grote zaal of speelplaats (beschut van regen), Zorg eventueel voor een zichtbare timing of verwoord hoeveel tijd er nog is terwijl je leerlingen werken. Ieder groepje doorloopt de 4 Creatool cirkelfasen. Bewaak dat elke 15 minuten een ander groepje met de Creatool set kan werken. Op het einde van elke DOEN-fase moeten de kinderen de constructie uiteen halen. Op die manier kan de volgende groep er meteen mee aan de slag. 5. Reflectie Zijn alle fasen van de Creatool cirkel behandeld door de verschillende groepen? Vraag aan de verschillende groepen om nu hun laatste fase aan de rest van de klas voor te stellen. Laat hen terugblikken op wat er vlot liep en wat niet. Koppel daarna terug naar de NUT-fase van elke groep. Ga na of het nut van hun nieuwe oplossing voor de dode hoek in overeenstemming is met het gemaakte prototype uit de DOEN-fase. Didactische Fiche Dode hoek

Bespreek eventueel ook technische principes die kinderen hebben ervaren. Hoe verliep het samenwerken in groep? Mogelijke antwoorden Tijdens de klassikale fase: Nut: Kinderen het gevaar van de dode hoek tonen Wat: Een gesloten bril, een smartphone, een filmpje Hoe: De brildrager wordt de vrachtwagenchauffeur en rijdt een fietser omver. De VR-bril toont aan dat de vrachtwagenchauffeur de dode hoek niet kan zien. Doen: VR-bril Mogelijke richtvragen Tijdens de uitwerking: Doen: Wat lukt niet? Wat is de reden dat het niet lukt? Hoe kan je dit oplossen? Wat kan je hiervoor gebruiken uit de vorige fase? Test je uitvinding. Wat kan verbetert worden? Nut: Welke mensen kunnen jullie uitvinding gebruiken? Waarom zouden ze dit nuttig vinden? Wie kan jullie uitvinding niet gebruiken? Wat kan je daar aan doen? Kan je uitvinding voor iets anders gebruikt worden? Wat: Uit welke materialen bestaat jullie uitvinding? Uit welke onderdelen bestaat jullie uitvinding? Hoe kan je die benoemen. Waar kan jullie uitvinding gebruikt worden? Hoe kan jullie uitvinding gerecycleerd worden? Hoe: Wat moet eerst gebeuren? Wat daarna? Hoe moet je de uitvinding gebruiken? Wat zijn de voor- en nadelen van jullie uitvinding. Hoe kan jullie uitvinding kapot gaan? Didactische Fiche Dode hoek