Bergentheim op de kaart

Vergelijkbare documenten
Van veen en turf LES2

Slagharen op de kaart

Vondsten uit de grond LES1

kloosterhaar groep 5 & 6 Klooster Groot Galilea in Sibculo inhoud LES

St. Antoniusklooster LES3

groep 5 & 6 Werken in de Aardappelmeelfabriek Lesbrief 3 onderons 5-6.indd :51

naam WERKBLAD in de buurt van de school Bekijk de buurt waar de school staat. Probeer de vragen te beantwoorden.

Vroeger in hardenberg. stickerboek. groep 3 & 4. Dit boekje is van:

Vincent-stripverhaal MAKEN VOELEN SAMENWERKEN KIJKEN. Expertisecentrum Kunsttheorie Primair Onderwijs

groep 5 & 6 Ontginnen & bouwen Les2 cartograaf 5-6.indd :48

4-Een vondst beschrijven

Lesbeschrijving. Projectintroductie les 1

Leerdoel: De leerlingen oefenen met herkennen van symmetrie van verschillende vormen.

Groep 7/8. 0 Hoofstuk. Groep 7/8

Projectintroductie e. Projectintroductie les 1

Integratie. Wat weten we over nieuwkomers? 3 VMBO. docentenhandleiding

Wie ben jij? HANDLEIDING

Tastbare Tijd, Bilthoven

De Geo. 1 th Aardrijkskunde voor de onderbouw. Antwoorden hoofdstuk ste druk

VAN DRAPENIERLAAN TOT HANDJESGRAS. Thema: verhalen

Aardrijkskunde. Thema / onderwerp Aardrijkskundeles met gebruikmaking van de geografische vierslag. Betekenis. Bedoeling

WAT ZIE IK? KLEUR WAT ZIE IK? KLEUR KIJKEN WETEN VOELEN MAKEN KIJKEN, WETEN, VOELEN, MAKEN

De Geo. 1 th Aardrijkskunde voor de onderbouw. Antwoorden hoofdstuk ste druk

De les in een oogopslag. Onderwerp: Verandering en continuïteit in de Russische geschiedenis Activiteit:

WERKBLAD mijn landschap

Suggestie De opdracht van het werkblad Plaatsen langs de Schelde kan ook als huiswerk opgegeven worden of in zelfstandig werktijd gemaakt worden.

Advies landschappelijke inpassing bloemenkwekerij aan de Veldhuizenweg te Hoogersmilde

LES: Groepjes maken 2

SCHRIJF HET VERVOLG SCHRIJF HET VERVOLG KIJKEN, VOELEN, MAKEN KIJKEN VOELEN NADENKEN MAKEN WETEN

Introductieles. Vogels in de klas. groep 5/6. Handleiding leerkracht. Inhoud in het kort. Kerndoelen. Lesdoelen

Wat en waar zijn de wadden? Les met werkblad - topografie

Landkaarten en coördinaten

WIE IS HET? Wie is het? KIJKEN SAMENWERKEN NADENKEN WETEN. Expertisecentrum Kunsttheorie Primair Onderwijs

EMOTIE IN KUNST EMOTIE IN KUNST KIJKEN, VOELEN KIJKEN VOELEN SAMENWERKEN WETEN NADENKEN

Integratie. Wat weten we over nieuwkomers? Docentenhandleiding

Aardewerken pot Vraag: hoe weet de onderzoeker hoe oud het voorwerp is?... Munten Vraag: hoe weet de onderzoeker hoe oud het voorwerp is?...

Vroeger in hardenberg

Blauwe stenen leer je zo

AAN DE SLAG MET PRINSJESDAG!

Een kaart wordt op schaal getekend. Dat is een verkleining van de werkelijkheid.

Docentenhandleiding module Studeren onderdeel Nog geen 18 en naar het MBO

plattegronden van delft

Docentenhandleiding module Studeren onderdeel (Bijna) 18 en op het mbo niveau 3/4

5.1 De kaart van Nederland

DOCENT. Thema: water DROOG NAAR DE OVERKANT. groep 3 en 4. Stadshagen

Goud en roem, wapenjongen van zeerover Laurens de Graaf. door Arne Zuidhoek. voor groep 7 en 8

DE WERKVORM IN HET KORT

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

AAN DE SLAG MET AFVAL HANDLEIDING EEN UUR AFVALLES

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Lesbrief ontwerpend leren

Docentenhandleiding module Overheid, Burger en DigiD

Leerlijn Blits groep 5

Merel Borgesius Kaatje Dalderop Willemijn Stockmann

Kwt opdracht atlas gebruik

9.2 Bakstenen. Thema/ onderwerp: Werkblad

Lessuggestie Pesten. Gedichtenbundel Warboel: Pagina 6-7

200 JAAR STATEN-GENERAAL

Thema: Wat gebeurt er in 2014? Handleiding en opgaven niveau AA. Opgave 1: Samen

WAT WILLEN WIJ WETEN? Een online interview via WhatsApp, Skype, Google Classroom of per mail.

GELOVEN IN DE WERELD LESBRIEF VOORTGEZET ONDERWIJS TOT ZIENS IN 0NS MUSEUM! GELOVEN IN DE WERELD PAG > 1

Docentenhandleiding module Identiteit

Opdracht Google Maps WK voetbal 2014 in Brazilie

Puzzel: Wie zit waar in de Ridderzaal?

Wie vind ik speciaal?

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Inhoudsopgave Fout! Bladwijzer niet gedefinieerd.

Interview over verschillende teksten. WWWWH-vragen maken

Meer zien. Meer zien. KIJKEN, WETEN Kerndoel 55 en 56 van kunstzinnige oriëntatie. KIJKEN WETEN SAMENWERKEN NADENKEN

GROEP 3/4. Gids historische rondwandeling Gerdien Kleinburink

Jongens en meisjes. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Jongens, meisjes, lichaam, piemel, vagina, seksestereotiep

Doelgroep: groep 7 en 8 (voor groep 5 en 6 is opdracht 7 vondsten zoeken meer geschikt)

Algemene Docentenhandleiding bij de lesmaterialen over de archeologie van Vlaardingen

HOERA, een meisje Ondertitel: Analyseren

Les Rekenen en BVO De pakjes van Sinterklaas

LESBESCHRIJVINGSFORMULIER

Les 1 Kleine stukjes Decompositie met groep 2 en 3

Klimaat is (g)een spel. De opdracht

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Bouw je eigen stad. Bronnen: Pictogrammen van

Migratie. Ik vertrek - Zij vertrokken 2 HAVO\VWO. docentenhandleiding

Speurtocht: De wereld op zak

Titel Nederlandse troepen in Srebrenica

Toeristen in Nederland

Werken met tradities. Uw project voor. Erfgoedspoor: 3. Toelichting. invul-lesmodel. Titel van het project: 1. Leerjaar:

1. Geef de titels van de kaarten die horen bij de bladzijden van de Grote Bosatlas.

DOCENT. Thema: architectuur WONEN: TERUG IN DE TIJD! groep 5 en 6. Tip. Stadshagen

Bijvoorbeeld: ik wil dat mijn leerlingen in de derde klas de werkwoorden op de juiste manier kunnen vervoegen.

Migratie. Ik vertrek - Zij vertrokken VMBO 2. docentenhandleiding

Lesbrief begrijpend lezen (Nieuwsbegrip) tekst groep 5 en 6

Wetten maken. Benodigdheden: Het werkblad Wetten maken óf De losse bladen van wetten maken. Duur 20 minuten. Handleiding:

Handleiding. Geschikte tijd uitvoering jan feb mrt apr mei jun jul aug sep okt nov dec

VERKIEZINGSUITSLAG 2017

ANIMATIE-FILM-DOMINO KIJKEN, WETEN, SAMENWERKEN

Nederlands in Uitvoering

Fysische geografie van Nederland Landschappelijk Nederland de fysisch-geografische regio s

Ontwerpend leren Caleidoscoop

Transcriptie:

2 op de kaart

Docentenhandreiking op de kaart LES2 Samenvatting In deze les gaan de leerlingen verder op onderzoek uit als cartograaf. Na deze les kunnen ze door (oude) kaarten te lezen en te vergelijken, de belangrijkste verschillen opnoemen tussen in 1850 en nu. Leerdoelen De leerlingen kunnen: begrippen topografische kaart en historische kaart verklaren de legenda, noordpijl en maatbalk/schaalstok toepassen drie verschillen benoemen tussen in 1850 en in 1900 een kaart analyseren Werkvorm Horen De docent introduceert klassikaal de les aan de hand van een aantal begrippen zoals topografische kaart (wat zie je daar op?), wat betekent op schaal, wat is een legenda wat geeft de noordpijl aan? De docent laat verschillende typen kaarten zien zoals topografische kaarten uit de bosatlas en satellietbeelden in googlemaps (via digibord) Zien Docent laat historische kaart zien ( van 1850 en 1900 op digibord). Op oude topografische kaarten kun je zien hoe je straat, dorp en omgeving er vroeger uitzagen en hoe oud je huis is (op weke kaart staat het nog niet en op welke kaart wel, zo kun je je huis dateren). Enkele opvallende verschillen klassikaal benoemen. Doen Maken van opdrachten (individueel of in groepjes) bij drie kaarten uit verschillende periodes. (leesopdrachten en verklarende opdrachten). Nabespreken Essentie van de les bespreken: wat zijn belangrijkste verschillen tussen oude en huidige?

LES2 Tijdsduur In totaal circa 3 uur (elke les ca 1 uur) Extra suggesties Bij het onderdeel Horen kan de docent de opdracht aan de leerlingen meegeven om zelf allerlei verschillende soorten kaarten te zoeken en mee te nemen school. Alle kaarten kunnen worden opgehangen. Klassikaal bepalen welke kaarten topografische kaarten zijn (de overige kaarten zijn bijvoorbeeld wegenkaarten, wandelroutes, weerkaarten, enz) Het onderdeel Doen aanvullen met een extra opdracht bijvoorbeeld voor meerkunners: Maak zelf een topografische kaart van hoe jij denkt dat er nu uitziet (zonder stiekem in de atlas te spieken!). Gebruik de kaart van 1900 als onderlegger. Geef aan waar kerken, belangrijke wegen, de spoorlijn en je eigen huis staat. Klassikaal controleren a.d.h.v. huidige topografische kaart op digibord laten zien. Lesbenodigdheden digibord oude topografische kaarten van 1850,1900 en 2004 (bijgevoegd in lespakket) Voorbereidende werkzaamheden uitprinten opdrachtformulier Informatie Achtergrondinformatie uit de bijlage Dit product is vervaardigd door Het Oversticht (Maartje van Hellemondt, Henriëtte Verheyen) 2015 Grafisch ontwerp: Frank de Wit Dit project is mede mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage van:

LES1 LES2 Opdracht op de kaart Historische topografische kaart 1850 Zoek de volgende dingen op de kaart:, Hardenberg, De er beek, Slot, voetveer, tol. Wat betekent de groene kleur? (rond de rivier De Vecht en de er beek) Zoek het er Veen op. Hoe wordt dit genoemd in de legenda? Lees hoe alle veengebieden heetten. Wat valt je op? Welke typen wegen worden aangegeven? Wat betekent dit (plaatje legenda-eenheid duinen). Komt dit voor bij? Waar? Noem minstens vier legenda-eenheden die niet op deze kaart voorkomen? ligt ten noorden / oosten / zuiden / westen van Hardenberg Historische topografische kaart 1900 Zoek de volgende dingen op de kaart op: Ambt Hardenberg, Overijssels Kanaal, De Gouden Ploeg, Turfstrooiselfabr., school, Van Roijenwijk Wat betekent de gestippelde lange lijn die parallel langs het kanaal loopt en langs de Turfstrooiselfabriek loopt? Wat betekenen de gestippelde lijnen bij de rivier De Vecht? Wat betekent dit?: Wat zijn de blauwe lijnen in de roze veengebieden? Hoeveel bruggen zijn er over het kanaal? Huidige topografische kaart (kaart 2004) Zoek de volgende dingen op de kaart op:, Oud-, Oude Vaart, Slothoeve, N343, Hoofdwijk, Van Royensweg Kun je nog veen ontdekken? Waar loopt het kanaal heen het zuiden? Welke vorm hebben de weilanden en akkers rechts van het kanaal? Waarom denk je dat ze deze vorm hebben? Veel boerderijen in dit gebied hebben namen. Noem twee boerderijnamen in Oud- en twee boerderijnamen rechts van het kanaal? Wat betekent het grid van vierkanten op de kaart? Hoe groot is één blok? Hoeveel bruggen zijn er over het kanaal? Verschillen tussen de drie kaarten Welke objecten staan op wel de oude kaarten maar niet op de huidige kaart? Welke objecten staan niet op de oude kaarten maar wel op de huidige? Wat valt je op als je het veen kijkt en de manier van verkavelen? Wat valt je op aan de rivier De Vecht als je alle drie de kaarten kijkt? Komen deze voor bij? Waar? Wat betekent de witte kleur? En waarom worden ze meestal omringd door beplanting? Wat betekent vlotbr.? En wat is dit eigenlijk?

LES2 Legenda bij kaart 1900

LES2 Legenda bij kaart 1800