Lesbrief over jonge mantelzorgers

Vergelijkbare documenten
Opgroeien met ziekte en zorg. Training voor professionals

Alvast bedankt voor het invullen!

MANTELZORG VANAF JANUARI 2015 EEN GROTERE ZORG VOOR GEMEENTEN

OPGROEIEN MET ZIEKTE EN ZORG. Training voor professionals

Lesbrief verslaving aan games of sociale media

Signaleringskaart Jonge mantelzorgers jaar

Rapportage Onderzoek Mantelzorg

Wat goed dat je geïnteresseerd bent in de stage '' Leer ze 'n Lesje "voor jouw MaS bij Amnesty International!

Beste leerkracht, Helpt u ons een handje? We hebben het zo makkelijk mogelijk voor u gemaakt.

Lesvoorbereiding Leef! Sociaal-emotionele vaardigheden klas 3-4

Wie ben jij & wie ben ik? Docentenhandleiding Groep 6 t/m 8

Lesbrief: Bewust sociaal Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

Lesbrief Theater Dakota

Ik besef nu dat ik zelf een jonge mantelzorger ben. Ik dacht dat het heel normaal was wat ik doe!

(Uitstel) kinderwens

Kinderboekenweekprogramma. Wie ben jij & wie ben ik? Docentenhandleiding

In je kracht. Werkboek voor deelnemers

Mediawijsheid. Werkblad Introductie Auteursrecht. Auteursrecht

Mijn doelen voor dit jaar

Signaleringskaart Jonge mantelzorgers 4 12 jaar

De nieuwe zorgmedewerker

Is iemand in jouw omgeving verslaafd?

VRAGENLIJST. Mantelzorger, baseline en vervolgmeting

Schrijf je verhaal. zeven schrijfopdrachten

Nieuwsbrief. Opgroeien met zorg. Vorkmeer Steunpunt Mantelzorg Peel & Maas

Wat is herdenken? Volledige lesmodule: 60 min

pggm.nl Mantelzorg en dementie in de beleving van PGGM&CO-leden

Welkom bij het online seminar. Zorgen voor iemand met dementie én voor uzelf. Om 19:00 begint het online seminar automatisch

Hoor je mij wel? Kinderen van ouders met een ziekte, verslaving of beperking

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

IKHEBHOOP.NL. In het kort Klassikaal en in kleine groepjes Ong. 60 minuten Muziek/kunst

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

VRAGENLIJST. Mantelzorger

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

Minters Mantelzorg. Kenniscentrum voor mantelzorgers én professionals. Voor mantelzorgers. Voor professionals. Over mantelzorg

HULP BIJ ZORG VOOR EEN ANDER

Opgroeien met zorg Verslag werkconferentie jonge mantelzorgers

Opgroeien met zorg(en): jonge mantelzorgers

Werkvormen beroepenkaarten

Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

Cliëntondersteuning. Tips voor het keukentafelgesprek. Hoe kan ik mij voorbereiden op het gesprek met de Wmo-consulent van de gemeente?

Lekker belangrijk. Handleiding voor leerkrachten en ouders. - Samen in de klas -

Hoor je mij wel? Kinderen van ouders met een ziekte, verslaving of beperking

Hoeveel water verbruik ik?

Workshop voor leidinggevenden

4 manieren om Samsam te gebruiken

Wij gaan bouwen, wij gaan bouwen, Doe je mee, doe je mee, Pak dan ook je spullen, pak dan ook je spullen Zaag, plank, schroef, zaag, plank, schroef.

Inhoudsopgave Inleiding Leeswijzer 1. Wet maatschappelijke ondersteuning 2. Het gesprek voorbereiden 3. Tot slot

Ik ben ook heel benieuwd hoe onze/jouw leerlingen de toekomst zien. Wat

Hoe kunnen we WAT ACTIE zodat IETS VERANDERT

Zorgt u voor een ander?

Hoe aardgasvrij woon jij?

Lesbrief bij Security4kids. De Rome Club. Dit lesmateriaal is gemaakt voor bovenbouw basis & onderbouw middelbaar

Activiteit: Filosoferen met kinderen over taal

Oude hersenen en een verliefd brein

lyondellbasell.com Versla de Verslaving

Wij helpen elkaar. Hulp vragen, hulp bieden. gemeente Heumen gemeente Heumen

CHALLENGE 3 Fast Fashion Fast Food - Stappenplan

Lesbrief bij Niemand mag het weten. Trudy van Harten

ONDERZOEKSVERSLAG NJR PANEL JONGEREN MET ZORGEN. In samenwerking met:

Kinderen van ouders met een afhankelijkheidsprobleem KOAP. Gezondheidsconferentie 2016

oefeningen voor... de Zilveren Weken 2019

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

Bron: Vilans website januari 2018 en Movisie - website januari 2018

Informatie voor mantelzorgers in Veenendaal

Vaardigheden - Vergaderen vmbo-b34. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Ik ben Alice - docenten

Werkvorm: Bekend, Benieuwd en Bewaard.

Beste mentoren en collega s,

Lesbrief: Beroepenmagazine Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

Cursus. Begeleiding vrijwilligers en mantelzorgers

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS

kanker en..hoe gaat het met u?

Jonge mantelzorgers FACT MANTELZORG. Eén op de zes jongeren geeft mantelzorg SHEET. Gelderland-Zuid. verslaafd gezinslid E-MOVO

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS

lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Wie ben jij & wie ben ik?

Hoe aardgasvrij woon jij?

Achterdochtig gedrag. Hieronder hebben we de inhoud van de aflevering Achterdochtig gedrag samengevat. Gemakkelijk om er nog eens bij te pakken.

Lesbrief: Motivatieplan Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

1 Agenda. 1 Jouw agenda Samen met je buurman of buurvrouw. Stel elkaar vragen over je agenda. 2. Wat zet jij allemaal in je agenda?

Checklist mantelzorgoverbelasting Voor wijkteams en huisartsenpraktijken

lesmateriaal Taalkrant

Hoofdstuk 31. Mantelzorg

Juf Sabine en juf Maaike

C Relaties. C1 Bij wie hoor ik? 3 C2 Vriendschap 7 C3 Verliefd 12 C4 Verkering 16 C5 Trouwen 22

euzedossier ouderparticipatie keuzedossier vmbo osb in de onderbouw theoretische leerweg

Let s talk about sex Eerste hulp bij seksuele voorlichting

1 Lees het handelingsformulier van deze vaardigheid en noteer vragen en opmerkingen. Bespreek deze met medestudenten of je docent.

30 TIPS VOOR OUDERS EN BEGELEIDERS VAN LEERLINGEN MET LEERPROBLEMEN

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Mijn computer is leuk

Steunpunt Mantelzorg Veenendaal

euzedossier ouderparticipatie keuzedossier vmbo loopbaanoriëntatie

1. Tips om scholen te bereiken en contact te houden Werkvormen Werkvorm 1: Over de streep Werkvorm 2: Mantelzorg quiz 9

Gebarentaal. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Afhankelijk gedrag. Andere factoren zijn wel te beïnvloeden, met andere woorden: daar kun je mogelijk wel iets aan doen:

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS

Transcriptie:

Lesbrief over jonge mantelzorgers www.2becool.nl

Inleiding Doel van de les: Term jonge mantelzorger begrijpen, herkennen jonge mantelzorger in eigen omgeving, nadenken over behoeften van en steun voor jonge mantelzorger. Middel: Met behulp van lesbrief en een Bikkelsdocumentaire met elkaar in gesprek. Waarom? Door de huidige ontwikkelingen in de maatschappij neemt de druk op mantelzorgers toe. De kans op overbelasting zal door deze veranderingen ook toenemen. Belangrijk is dat kinderen kind kunnen blijven en ouders hun ouderrol kunnen blijven vervullen. Extra aandacht voor jonge mantelzorgers is daarom nu en in de toekomst erg belangrijk. Wat is een jonge mantelzorger? Kinderen en jongeren tot en met 24 jaar die opgroeien met een ziek, lichamelijk of geestelijk gehandicapt of verslaafd familielid worden jonge mantelzorgers genoemd. Hoe vaak gebeurt dat? Circa een kwart van alle jongeren groeit op in een gezin met een ziek familielid. Voordelen & nadelen? Jonge mantelzorgers zijn eerder zelfstandig en ze leren al vroeg praktische vaardigheden. Aan de andere kant lopen ze meer risico op opgroei- en opvoedproblemen, lichamelijke en emotionele klachten en daarmee op ziekte als ze ouder worden. www.2becool.nl 2

Bikkels, speciaal! Bikkels heeft 8 korte filmpjes gemaakt die zeer informatief en herkenbaar zijn. Zie de link: http://www.bikkelseducatie.nl daar zijn 8 korte filmpjes en een interview te vinden, het wachtwoord is: educatie. Bij ieder filmpje hoort een handreiking, zowel deze korte filmpjes van 5 min. als de handreiking zijn bedoeld. Onderstaande tips geven we dan ook graag aan u door: Aandachtpunten School is een belangrijk punt waar jonge mantelzorgers kunnen worden herkend en ondersteund. Door het mantelzorgen lopen kinderen risico op slechte schoolprestaties en vervroegde schooluitval. Het is daarom belangrijk dat leerkrachten, docenten en mentoren op de hoogte zijn van de thuissituatie. Wees op de hoogte van de thuissituatie van kinderen of spreek af dat bijvoorbeeld de mentoren hiervan op de hoogte zijn. Wees alert op signalen als vermoeidheid, schooluitval of terugtrekken. Besteed een les aan het zorgen voor een familielid en zoek samenwerking met steunpunt mantelzorg in de regio. In dit geval, Palet welzijn of via de jongere campagne 2BeCool van Palet Welzijn. Heeft de jonge mantelzorger problemen met school zoals te laat komen of het huiswerk niet maken? Bespreek waarom dit gebeurt en kijk of je samen een oplossing kan vinden. Bespreek met de ouders of het voor het de jonge mantelzorger beter is om deel te nemen aan een huiswerkklas op school of via een huiswerkinstituut na schooltijd. Meer vragen of advies nodig. Neem contact op met Palet Welzijn. www.2becool.nl 3

De Les Inleiding op het onderwerp Overal ter wereld zorgen mensen voor elkaar. Gelukkig maar, anders zou het leven voor veel mensen te zwaar zijn. Voor elkaar zorgen is kostbaar, maar kost soms ook heel veel aandacht en energie. De laatste jaren komt men er steeds meer achter hoe belangrijk het is om zorgen en bezorgdheid niet voor jezelf te houden, maar te delen. Zeker voor kinderen en jongeren is het belangrijk om tijd en rust te hebben om goed te kunnen groeien. Opdracht 1 Wat stel je je voor bij het begrip mantelzorg? Maak een woordspin (mindmap). Wat vind je van het woord? Bespreek dat in je groepje. Bij Opdracht 1: Wat stel je je voor bij het begrip mantelzorg, maak een woordspin (mindmap): praktisch bijv. op een vel papier/whiteboard/ worddocument, 15 min, groepjes van 3-5 leerlingen, laat iedere groep kort uitleggen wat ze van het woord vinden. Let op er is een verschil tussen gebruikelijk zorg en mantelzorg. Bij gebruikelijke zorg gaat het in het kort om de normale, dagelijkse zorg die partners of ouders en inwonende kinderen elkaar geven. Dit is bijvoorbeeld wanneer iemand een griepje heeft. Bij mantelzorg gaat het om langdurige en intensieve zorg. Opdracht 2 Jullie kijken gezamenlijk een aflevering van Bikkels. Wat valt je op in de film? Wat raakt je? Bij Opdracht 2: Kies een aflevering van Bikkels, die bij de klas kan passen. http://www.npo.nl/bikkels/poms_s_vpro_397954 een aflevering duurt ongeveer 25 min. Bespreek met de klas wat ze opvalt en wat ze raakt. De afleveringen staan ook op www.2becool.nl www.2becool.nl 4

Opdracht 3 In deze film heeft de hoofdpersoon (de jonge mantelzorger) een zieke..., welke andere situaties kun je bedenken? Maak op het bord of op een vel papier twee kolommen, één kolom met familieleden, één kolom met redenen voor extra zorg. Bij Opdracht 3: Groepsgesprek in de vorm van brainstorm met als uitkomst 2 kolommen voor ieder zichtbaar op bord/papier/scherm. Kolom 1, denk aan gezinsleden of iemand anders nabij waarvoor gezorgd wordt niet in de eerste plaats uit keuze, maar door verbondenheid (relatie), noem concrete relatie bijv. broer, oma, evt. buurman; Kolom 2, denk aan chronisch ziek (bijv. diabetes, MS, kanker, depressie, ALS, persoonlijkheidsstoornis), lichamelijke handicap (bijv. doof, blind, verlamming, uitval na beroerte), mentale/geestelijke handicap of verslaving (bijv. alcohol, drugs, gokken). Opdracht 4 Om over na te denken (5 min. nu, maar verder denken kan natuurlijk altijd ;-)) Ken je een vergelijkbare situatie in je omgeving? Zorg je misschien zelf mee voor iemand in je gezin? Maak je je vaak zorgen over iemand in je gezin? Dan kan het best zijn dat jijzelf of je vriend/vriendin/klasgenoot/buurtgenoot een jonge mantelzorger is. Bij Opdracht 4: Geef de klas/groep 5 min. de tijd om zelf na te denken, ze kunnen dit opschrijven op hun eigen papier. www.2becool.nl 5

Opdracht 5 Probeer je in te leven in een jonge mantelzorger. Wat heeft een jonge mantelzorger nodig? (Bespreek dit in groepjes van twee personen) Bij Opdracht 5: Geef de groepjes van 2 personen 10 min. de tijd om met elkaar te bespreken wat een jonge mantelzorger nodig heeft, gezamenlijk nabespreken door ieder koppel iets te laten noemen, noteer dit weer zichtbaar (aan de orde kan komen: steun in het huishouden, rekening houden met huiswerk, iemand die vraagt hoe het gaat en kan luisteren, praten met lotgenoten, iemand die de zorg thuis even overneemt=respijt, vrienden die gewoon! bij je thuis willen komen). Opdracht 6 Bespreek in de klas wie de jonge mantelzorger kan helpen met de hiervoor genoemde behoeften. Wie ken je? Naar wie kun je toe? Met wie bespreek je wat? Moet dit een bekende zijn of een officiële hulpverlener? Waar vind je eigenlijk een hulpverlener? Bij Opdracht 6: Hiermee wordt de les afgerond, het appel zit in deze laatste vraag, dus zorg dat er nog energie over is. Zorg voor tijdige pauze. Drie zaken zijn van belang: 1. Kinderen denken na over zorg delen in het netwerk van de jonge mantelzorger; 2. Kinderen denken na over hun eigen rol als vrager en als helper; 3. Kinderen realiseren zich dat ze zorg of steun kunnen vragen aan professionals in hun omgeving zoals de docent, huisarts, maatschappelijk werk en dat ze hierin de weg kunnen vinden via bijv. 2BeCool. Maak een overzicht van de antwoorden, voeg contactgegevens van 2BeCool toe. www.2becool.nl 6

Afsluiting Extra opdracht: Doe mee crea 2BeCool wedstrijd! Maak een mooi gedicht, bijzonder foto, een rap of tekening over jonge mantelzorgers. Stuur deze op naar 2BeCool. Wij plaatsen het op de website van 2BeCool en jij kan winnen met jouw klas! De winnaars ontvangen een 2BeCool surprise! Wat dat is? Het staat op www.2becool.nl. Meegeven: de flyer van 2BeCool. Extra lessuggesties Hierna volgen enkele mogelijke variaties op de les, waarbij bekeken moet worden of ze passen bij de groep. Bij opdracht 5: Geef het tweegesprek de vorm van een interview, de ene persoon leeft zich in in een jonge mantelzorger, de ander stelt vragen. Bij opdracht 5: Schrijf een liedje of een gedicht waarbij de leerling zich inleeft in de jonge mantelzorger en zijn belangrijkste behoefte beschrijft. Bij opdracht 6: Teken in een stripje waar de jonge mantelzorger hulpt zoekt. Bij opdracht 6: Ontwerp een flyer waarin mogelijkheden van hulp worden aangeboden. Tijdschema globaal, zonder de variaties: Opdracht 1: 25 min. Opdracht 2: 40 min. Korte pauze, toilet, even benen strekken Opdracht 3: 20 min Opdracht 4: 5 min Opdracht 5: 15 min Opdracht 6: 15 min www.2becool.nl 7