Les 4. Ray Charles II. Hit the road Jack Hoepel op Jack

Vergelijkbare documenten
Les 5. Ray Charles III. Hit the road Jack Hoepel op Jack

ZINGEN BRAINSTORM MET DE KLAS BELANGRIJK BIJ DE KEUZE VAN EEN LIED

KERSTKLOKKEN 1 GROEP 3

LES: Wie van de drie? 2

3. Delen oefenen: De groepjes van 2 verzinnen een eigen melodie en noteren deze op de melodiekaartjes. Ze oefenen dit op hun instrument.

Lesvoorbereidingsformulier. Naam: René Schols Datum: Groep: 3/4 Begeleider: Vivian Knols Volgnummer:

Dieren deel 1 luisteren en noteren X Muziek noteren X Luisteren O Individueel X Duo 1. Inleiding: Oriëntatie: 3. Delen oefenen:

OOSTENRIJK 1 GROEP 7. Muzikale elementen. Volksmuziek. Bron: Alma ten Bruin

Lesideeën claves: onderbouw

ZEEMANNEN 1 GROEP 6. Klankhoogte Canon. What shall we do? Bron: Alma ten Bruin

Les 1 (van een reeks van 3) aan beginnende orgelleerlingen volgens de in de scriptie beschreven inzichten. (Duur van de les: 30 min.

ETEN UIT GROEP 7-8. Verschillende elementen. Eten. Bron: Alma ten Bruin Factorium Tilburg

RIJMRITMES 1 GROEP 3

Bekijk het introductiefilmpje op de homepagina en lees het onderstaande verhaal hierbij.

Workshop Handleiding. Boomwhackers 2. wat is jouw talent?

6 tot 12x 1 uur. 10 tot 12x 1 uur

VOORBEELDEXEMPLAAR LESPAKKET KBW 2013

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Muziek Singer Songwriter 1. Workshop Handleiding. Singer Songwriter 1. wat is jouw talent? 1. Singer Songwriter 1

DIDACTISCH LESMATERIAAL & DIDACTISCH TIPS TOOLBOX

kunstwerken kritisch te beschouwen, te reflecteren op het thema kunst én is een creatief speelveld voor vele muzikale werkvormen.

LES: Wie van de drie?

Kun je Herfst* winter, lente, zomer horen? gr 1-2

LES: Groepjes maken 2

LES: Waslijn. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Stapjes maken (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

DieDrie. Lesbrief bij de voorstelling Zeg het met muziek

Voorbeeldles Een oude Rus

Oefen het lied Billy Jean

FHKE Pabo Veghel Floor van Uittert. Vakspecialist muziek

Lesdoelen 1e les: Benodigd materiaal: Geluid maken op de pbone Lln leren met de juiste blaastechniek spelen

Naam project Omschrijving Duur Locatie Prijs. Blazen, strijken, trommelen en zingen!

LES: Kikker 2. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Welk vriendje helpt? (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

Lesgeven bij het Leerorkest

Oefen het lied Blijf bij mij

C5basis) ) Discipline:*muziek*/*dans* Thema:)GEZONDHEID))))))))))))) Gr)152:)Museum)voor)Religieuze)Kunst)

Verdeling vakinhoud leerlijn muziek groep 1-8

Welke coöperatieve werkvormen gaan we aanleren?

Wat is Kraak kracht? Kraak kracht

Ben je boos. Lesbrief bij het project. een project voor groep 3 en 4 van de basisschool. Cultuurpalet Alphen aan den Rijn

LES: Getallenfabriek 2

Lesvoorbereiding Bachelor in het onderwijs: secundair onderwijs

Een muziekles in aansluiting op het dagproject Een beestenboel op school.

Een goede muziekles bestaat meestal uit drie onderdelen uit de domeinen:

Een computer met internet, geluidsapparatuur en een beamer, groot scherm of digibord.

Warming-up Doel: Losmaken van lijf en stem; concentratie vergroten; richten op leraar voor de klas.

Prezi les 1: Website:

MUZIEK Groep 3 en 4. Korte omschrijving lessenserie:

Taakverdeling rondom de lesmethode Moet Je Doen, muziek. Inleiding Luisteren x Kern Zingen x x

Oefen het lied Simarik

Oefen het lied Blijf bij mij

Les 1 : de basis van PowerPoint

RIJMEN EN DICHTEN 1 GROEP 5

Curriculum Leerorkest groep 5 t/m 8

september 2014 Over-Y College Nederlands Mentorles Engels Muziek JAAR VAK PROJECT TITEL Werkboek First ID

1. Samen maken we muziek vandaag

Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3)

LES: Betaal gepast. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Munten of briefjes (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

Datum: aantal leerlingen: tijd: groep: 5

In de rij. Warming-up Doel: Losmaken van lijf en stem; concentratie vergroten; richten op leraar voor de klas.

Lesvoorbereiding Bachelor in het onderwijs: secundair onderwijs

LES: Post. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Postzegels (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

5-Daagse starters workshop

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

LES: Snelle sommen 2. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Snelle stappen (zie p. 5) potlood, 2 verschillende kleurpotloden, gum AFBEELDING SPELLETJE

Ontwikkelingsgebied: Muziek, taal. Lesdoelen voor de kinderen (Waarom ga je de activiteit doen, wat is je doel?)

Inhoud. Inleiding 6. Liedjesindex 185. Inhoud van de cd 187. Credits daar komt de boegieman BW_gecorrigeerd.indd :06:41

LES: Vier op een rij 2

LES: Betaal gepast 2. inzicht ontwikkelen in deelbaarheid en factoren van getallen. BENODIGDHEDEN Per leerling

in de klas Opzet lesbrief

Mentor Datum Groep Aantal lln. Helma Goudsmits a 32

Lessuggestie Opa En Oma

Digitaal DJ-en. Scratch and mix the beat!

LES: Getallenmuurtje 2

Verslag leerorkest studieochtend. Zingen tijdens de instrumentale groepsles

LES: Toverboek 2. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Tover een getal (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

Cultuureducatie met Kwaliteit Nijmegen - Vaardigheidslijn Muziek -

Doe Je Mee. LeSBRieF LieD. Martijje. TeR GeLeGeNHeiD VaN De ondertekening VaN MuZieKaKKooRD DRenTHe. 20 JuNi Lesbrief Doe je mee Martijje

Naam student: Elke Brys Leergroep OLO Naam mentor: Philip O Neill Klas 4A Aantal lln.: 20 Oefenschool Jakob van Artevelde

HOOFDSTUK Introductie video

Het geluidenvierkant. De menselijke xylofoon

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Project 'positief opvoeden' Maandag: complimentendag! Aangezien we werken rond positief opvoeden, starten we de projectweek met een positieve dag.

Kleur. Warming-up Doel: Losmaken van lijf en stem; concentratie vergroten; richten op leraar voor de klas.

LES: Snelle sommen. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Snelle stappen (zie p. 5) potlood, 2 verschillende kleurpotloden, gum AFBEELDING SPELLETJE

Verantwoording Doorgaande Leerlijn Muziek Thema s - Muzieklessen....by Just Notes Music

Co-creatie met basisschool De Ontdekking Groep 7-8

LES: Vergroting. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Hoe vaak past het? (zie p. 5) rood kleurpotlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

Thema 2 Activiteit 11 Beat it! 6 Auteur Kristoff Vosters van Radiowaka.be Coördinatie Yves Bondue en Steef Coorevits. Doelen. ET GO!

en een buitenkring. Voor de leerkracht Van groep 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 8 Stappen: Coöperatief leren

LES: Groepjes maken AFBEELDING SPELLETJE

Wie ben jij? HANDLEIDING

oktober - december 2014 Damstede Nederlands Mentorles Engels Workshop Muziek JAAR VAK PROJECT TITEL Werkboek First ID

Groep "Nog 100 nachtjes slapen" (prentenboek)

Plattegrond van de school Groep 5 rekenen 1

afrondende suggesties worden gebruikt om dieper op het onderwerp in te gaan als daar tijd voor is.

Muzieklessen groep 5:

Bodyclap. Make the Music with your body

3. Klusjes in school. Deze les levert een bijdrage aan kerndoel 1: de leerlingen leren hoeveelheidsbegrippen gebruiken en herkennen.

Piano / Keyboardles deel 1

HOOFDSTUK 18 : INLEIDING TOT DE RITMIEK

Transcriptie:

Les 4 Ray Charles II Hit the road Jack Hoepel op Jack

Doelen De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en beweging te gebruiken, om er gevoelens en ervaringen mee uit te drukken en om er mee te communiceren. M U Z I E K M A K E N de maat, het ritme en eenvoudige ritmische patronen spelen bij liedjes ook als voorspel, naspel en begeleiding. Lesdoelen les 4 (aansluitend op de bovenvermelde kerndoelen): 1) De leerlingen kunnen het a- mineur akkoord en eventueel het g-, f- en e- akkoord spelen op gitaar en piano. 2) De leerlingen kunnen de basnoten: a, g, f, en e op basgitaar en piano spelen. 3) De leerlingen kunnen het lied Hoepel op Jack zingen en begeleiden op basgitaar, gitaar, piano en bodypercussie (met aandacht voor tempo, ritme en toonhoogte. Benodigdheden Begeleidingsinstrument (gitaar); tekst/muziek Hoepel op Jack ; Powerpoint presentaie; bord/sij; gitaar, basgitaar, keyboard; 2 versterkers, 3 snoeren; metronoom, plectri; Opdrachtkaarten. Tijd 15 minuten (soundcheck) 65 minuten Beginsitua>e KVB- model Klank (duur) maat en tempo: de leerlingen leren bij het inzingen, bodypercussie en het aanleren van een nieuw lied de maat en tempoaanduiding te volgen. Klank (duur) ritme: de leerlingen kunnen simpele ritme- parijen aflezen. Vorm vormprincipes: herhaling, contrast, variaie bij een lied. Betekenis volkslied: de leerlingen kunnen een lied van een muziekicoon zingen en begeleiden. De leerlingen kunnen het lied Hoepel op Jack zingen.

1) Soundcheck (15 min.) Deze fase wordt gebruikt om de groepsaciviteiten klaar te zeqen. OrganisaIe: voor schoolijd of Ijdens een pauze. Benodigdheden: Powerpoint presentaie; bord/sij; gitaar, basgitaar, keyboard; 2 versterkers, 3 snoeren; metronoom, stemapparaat, plectri; woordenboek, opdrachtkaarten. De leerkracht: - sluit de versterkers aan; - stemt de instrumenten; - checkt het volume niveau; - noteert de serngs (voor de geluidscontrole Ijdens de les); - legt de werkkaarten bij de juiste aciviteiten. Ac>viteiten plaaegrond 1. 5. 2. stroom + snoer stroom + snoer 4. woordenboek 3. stroom + snoer

2) Terugblik (5 min.) Deze fase wordt gebruikt om de antwoorden van het werkblad van de vorige les te controleren. OrganisaIe: tafels netjes/leeg, de leerlingen ziqen op hun eigen plek. Benodigdheden: bord/sij. Start Powerpoint presentaie: Dia 1 De leerkracht geej beurten en bespreekt de antwoorden van het werkblad. De leerlingen verbeteren en/of vullen zonodig hun antwoorden aan. Werkblad 3 Ray Charles Dia 2

3) Inleiding (10 min.) In deze fase geej de leerkracht uitleg bij de groepsaciviteiten. OrganisaIe: de leerlingen worden opgedeeld in vijf groepjes. Benodigdheden: powerpointpresentaie. De leerkracht vertelt dat de leerlingen de komende twee lessen Instruc>e de muziek leren spelen van het lied Hit the Road Jack. Er wordt gespeeld op electrische gitaar/bas/piano en er wordt bodypercussie gedaan. De leerkracht geej klassikaal een korte instrucie bij iedere aciviteit. Zie werkkraarten.! De leerkracht vult het bekende aqeniegebaar aan met de naam JACK Dia 3 en herhaalt: Stop! S>l! Luister! De leerkracht legt uit dat er met instrumenten gewerkt gaat worden. Dit kan alleen als er voorzichig mee omgegaan wordt. De leerkracht deelt de klas op in vijf groepjes voor vijf verschillende aciviteiten. Dit kan per tafelgroepje. Bij heterogene groepen is het gewenst om vooral te leqen Dia 4 op een goede mix van jongere en oudere leerlingen. Werkvorm Na Ien minuten: leerkracht kiest een groepje om voor te spelen. JA CK! DDe aarna wisselen de leerlingen van aciviteit. Tijdens deze les is >jd voor drie ac>viteiten, de volgende les wordt in dezelfde groepjes gewerkt vanaf de ac>viteit waar ze gebleven waren.

Werkkaarten 1a / 1b Dia 5 De leerkracht laat zien hoe de metronoom werkt.de leerkracht speelt het basisritme samen met de metronoom. Dia 6 De leerkracht speelt het basisritme samen met de metronoomen de vijfde maat improviseert hij/zij en keert terug naar het basisritme.

Werkkaarten 2a / 2b Dia 7 De leerkracht speelt de losse noten van het a- mineur akkoord.de leerkracht speelt het a- mineur akkoord. De leerkracht zingt het refrein en speelt de vier bijbehorende akkoorden. Dia 8 De leerkracht speelt de losse basnoten: a g f e. De leerkracht zingt het refrein en speelt de basnoten erbij.

Werkkaarten 3a / 3b + woordkaartjes Dia 9 De leerkracht speelt de lossen noten van het a- mineur akkoord. De leerkracht speelt het a- mineur akkoord. De leerkracht zingt het refrein en speelt de bijbehorende akkoorden. Dia 10 De leerkracht noemt een aantal gitaaronderdelen en wijst ze aan.

Werkkaarten 4a / 4b Dia 11 De leerkracht geej aan dat bij deze opdracht een woordenboek of computer bij gebruikt mag worden. Dia 12 De leerkracht geej aan dat bij deze opdracht een woordenboek of computer bij gebruikt mag worden.

Werkkaarten 5a / 5b Dia 13 De leerkracht speelt de losse basnoten: a g f e. De leerkracht zingt het refrein en speelt de basnoten erbij. Dia 14 De leerkracht legt uit dat de informaie voor de vragen bij deze opdracht te vinden zijn in de tekst op de werkkaart.

4) Kern (30 min.) In deze fase werken de leerlingen aan de opdrachten van de vijf aciviteiten. OrganisaIe: de leerling zijn opgedeeld in vijf groepjes. Benodigdheden: Powerpoint presentaie; bord/sij; gitaar, basgitaar, keyboard; 2 versterkers, 3 snoeren; metronoom, stemapparaat, plectri; opdrachtkaarten. Dia 15 Rondgang Tijdens de rondgang let de leerkracht als eerste op de werksfeer. 1) Zijn alle leerlingen bezig met de opdrachten? 2) Wordt er voorzichig omgegaan met de instrumenten? 3) Is het volume niet te luid? Na drie minuten: de leerkracht vraagt of alle opdrachten duidelijk zijn. JACK! Verlopen de bovengenoemde aandachtspunten goed, dan kiest de leerkracht een begeleidingsstrategie: de leerkracht: + - - begeleidt per wissel één groepje Kleine instrucie groep. Overige groepen zonder begeleiding. - gaat per wissel langs alle groepen Alle groepen worden Minder Ijd voor individuele aangestuurd. begeleiding. - observeert en begeleidt waar nodig Gerichte begeleiding. Overzicht neemt af. Wissel JACK! Na Ien minuten: De leerkracht kiest een groepje om voor te spelen. Daarna wisselen de leerlingen van aciviteit.

5) ShowPme! (10 min.) In deze fase evalueert de leerkracht samen met de leerlingen het lesverloop. OrganisaIe: de leerling staan aan hun tafeltje. Benodigdheden: Powerpoint presentaie; bord/sij; gitaar, basgitaar, keyboard; 2 versterkers, 3 snoeren; metronoom, stemapparaat, plectri; opdrachtkaarten. Dia 16 De leerkracht verdeelt de klas in twee groepen: De band (groepsvertegenwoordigers) en het Koor (overige leerlingen). De band De groepen die als laatste bij aciviteit 2, 3 en 5 gewerkt hebben, kiezen een groepsvertegenwoordiger. De groepsvertegenwoordigers pakken hun instrument de overige leerlingen gaan ziqen. Solo De leerkracht laat de groepsvertegenwoordigers één voor één hun parij spelen de overige leerlingen luisteren. Het is mogelijk dat de leerlingen nog niet alle akkoorden kunnen spelen. In dat geval: de leerkracht moedigt aan: - Probeer mee te komen met het lied! - In ieder geval elke vier tellen het a- mineur akkoord! Tu[ De leerkracht maakt het aandachtsgebaar de groepsvertegenwoordigers leqen op. De leerkracht telt af de groepsvertegenwoordigers vallen in. Het is belangrijk om dit een aantal keer te oefenen. Zo raken de leerlingen op elkaar ingespeeld. Band + Koor (refrein) De groepsvertegenwoordigers spelen een voor een het beginakkoord/toon. De leerkracht speelt de begintoon (e) het Koor neemt over. De leerkracht telt af de groepsvertegenwoordigers spelen, het koor zingt. Het is belangrijk om dit een aantal keer te oefenen. De leerkracht maakt het afslaggebaar als: - niet maatvast; - niet toonvast; - Dynamiek (té hard of onzeker).

6) Applause!/afsluiPng (10 min.) In deze fase worden Ips en tops gegeven. OrganisaIe: de leerling ziqen aan hun tafeltje. Benodigdheden: bord/sij. De leerkracht neemt ruimt de Ijd om te evalueren. Evalua>e Na een groot appause voor de hele klas geej de leerkracht beurten voor Ips en tops. - Wat ging er goed? - Wat vond je mooi klinken? - Hoe kan het lied nog beter uitgevoerd worden? - Was het spannend om het instrument te bespelen voor de hele groep? De leerkracht bespreekt de verschillende lesfases: - Zijn de opdrachten duidelijk en goed uit te voeren? - Wat is er geleerd? - Welke nieuwe leerdoelen zijn boven komen drijven? A^ouwen De muzikanten kiezen ieder een roadie uit hun groep en ruimen samen hun instrumenten op.