Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Schoolplein groep 3-4. Schoolplein

Vergelijkbare documenten
Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Gedicht groep 7-8. Gedicht

Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Ruilen groep 5-6. Ruilen

Boektitels LEESLINK LESSUGGESTIE BOEKTITELS HANDLEIDING GROEP 4

Kijk na! Buiten spelen

De Drakendokter: Gideon

Kijk na! Dierenmanieren

Lesbrief bij Een caravan in de winter van Louisa van der Pol

Lesdoelen De kinderen leren dat er woorden zijn die de (soort)naam voor mensen en dieren aanduiden en maken kennis met de term zelfstandig naamwoord.

Lesdoelen De kinderen herkennen het werkwoord in een zin. Materiaal Oefenblad instaples 1 taal Antwoordblad instaples 1 taal. Lesduur 25 minuten

Lesbrief nr 1. voor Groep 5 + 6

Goochelen met munten. Rekenen Handleiding Het Geheim groep 7-8. Rekenen met trucs

Nederlands in Uitvoering

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT HOE-FILE: HOE MAAK IK HET UIT? VAN LIEF NAAR EX.

Groep 7/8 Rechten van het kind

Sammie en opa. - Vakantiebestemmingen - Je dood vervelen

Activiteit: Filosoferen met kinderen over taal

Lesbrief bij Als honden konden bidden van Margriet Cobben

Over ruzie en hoe je dat oplost natuurlijk!

Sta in je recht. Lessen over (kinder)rechten voor PO

Deze les bestaat uit twee delen. Het eerste deel kunnen de leerlingen zelfstandig in groepjes uitvoeren en het tweede gedeelte doe je klassikaal.

Lesbrief nr 1. Opdracht 1. voor Groep

Thema: Weekblad Donald Duck 60 jaar. Handleiding en opgaven niveau A1. Opgave 1: Samen

Leesplezier: Laat uw leerlingen 10 minuten verschillende artikelen uit Kidsweek lezen. Uw leerlingen mogen zelf weten welke artikelen ze lezen.

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken

WonderWoordenWinkel. T-shirt Labelles

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

Lesdoelen De kinderen herkennen voorzetsels in een zin. Materiaal Oefenblad instaples 1 taal Antwoordblad instaples 1 taal. Lesduur 25 minuten

Wie ben jij? HANDLEIDING

Verwonderen STICHTING KIND EN VOEDING. Groep 7 en 8

datum: 11 december 2013 aantal leerlingen: 22 tijd: 10:30-11:15 groep: 3

Lesbrief. Introductie

De wereld in getallen Lessuggestie groep 6 handleiding

Beslissingen nemen (niveau 1 en 2)

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Plant in de klas Instructieblad leerkracht Groep 6/7/8

TOPS & FLOPS. Feedback geven en ontvangen. Inhoud

Leerlingenboekje les 11 en 12. Naam. Schrijfopdracht 6 Door de ogen van een dier. Groep 6

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

boos, gekwetst, opgelucht, spijt, teleurgesteld, verdrietig, vrolijk

WIJ BESLISSEN MEE: KINDEREN EN INSPRAAK

Leerlingen leren wat mediatie is: conflicten oplossen met de hulp van een derde, neutrale partij.

Lesbrief bij Niemand mag het weten. Trudy van Harten

Waarom ga je schrijven: het Jeugdjournaalfilmpje bekijken. Wat voor tekst schrijf je en aan wie?

Korte cursus sinterklaasgedichten schrijven

Gebruiken en begrijpen van de formele breuknotatie.

Meningsvorming: jij en vluchtelingen

Seksueel grensoverschrijdend gedrag

LESINSTRUCTIE GROEP 7/8

3 Pesten is geen lolletje

Zonnepanelen op school. Team 1: Meten Onderzoek naar de opbrengst van zonnepanelen. Jullie gaan meten wat zonnepanelen aan energie opbrengen

Een overtuigende tekst schrijven

Kwartetten met klinkers

De leerling: weet dat de aarde groter is dan de maan ontdekt dat iets kleiner lijkt als het verder weg staat. aarde en de maan

Checklist Gesprek voeren 2F - handleiding

Leerlingboekje les 9 en 10. Naam. Schrijfopdracht 6 Het dierentoneel. Groep 6

Handleiding Perspectief 3 e editie: Introductie

Mijn computer is leuk

Je eigen nieuwjaarsbrief

OnzeLes Samen met leerlingen elke dag een beetje beter Mei 2016

In dit thema staat het creëren van een goede groepssfeer centraal. Les 2 Samenwerken Deze les gaat over helpen, geholpen worden en samenwerken.

Inhoud van deze lesbrief

HANDLEIDING TALENTENQUIZ

Je spreekt thuis verschillende talen? Dat is goed voor je kind!

Schaken op de basisschool Werkboek 1, les 1: de beginstelling, de Toren en de Loper

Tips voor een goede spreekbeurt

Designopdracht Groenten pimpen

docenten handleiding CP04 Contact met de basisschool OGODH4-V1.1

groep 5/6 Thema: Water groep 1/2 groep 3/4 groep 7/8

Voorbereidend gesprek Vragen die de leerkracht kan stellen: Introductielessen Primair Onderwijs Introductieles 1: Schetsen voor het schoolplein

In je kracht. Werkboek voor deelnemers

Leerlingboekje les 11 en 12. Schrijfopdracht 6 Echte vrienden. Groep 7

Werkblad: Vind me dan

Speklappen en rookworsten

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Thema: de mosasaurus. Handleiding en opgaven niveau A2. Opgave 1: Samen

ZIEN!leerlingvragenlijst BETROKKENHEID WELBEVINDEN. Dit klopt soms. Dit klopt vaak. Dit klopt (bijna)nooit. Dit klopt (bijna) altijd

Les 17 Zo zeg je dat (niet)

Alles doen wat je zelf wilt?! Bedenk wat jij later allemaal wel (of niet) mag. Tip! LESSUGGESTIE BURGERSCHAP GROEP 7-8

Liefde, voor iedereen gelijk?

Wie ben jij & wie ben ik? Docentenhandleiding Groep 6 t/m 8

Lesbrief les 1 groep 5 en 6 Fit zijn is fijn

AAN DE SLAG MET AFVAL HANDLEIDING EEN UUR AFVALLES

Suggestie De opdracht van het werkblad Plaatsen langs de Schelde kan ook als huiswerk opgegeven worden of in zelfstandig werktijd gemaakt worden.

Voorbeeld lesbrief. Van je fouten leer je het meest! Lesduur 25 minuten

Wie ben jij & wie ben ik?

gaat, totdat het iets tegenkomt de schaduw verandert als de positie van de lichtbron verandert

Lessuggesties. Basisonderwijs gr

Help! Mijn cursisten spreken geen Nederlands buiten de klas.

INTRODUCTIE GLUURMUUR

Romp. Lesbrief Identiteit, Imago en Profiel. Kop

Lesbrief bij Ik weet je te vinden van Netty van Kaathoven voor groep 6, 7 en 8

Wat schrijf je en voor wie: een gedicht voor op een. Hoe pak je het schrijven van een gedicht aan?

Lesbrief bij Mijn broer is een boef van Netty van Kaathoven voor groep 7 en 8

Opdracht. Doelen waar je aan gaat werken:

Handleiding en opgaven niveau AA. Opgave 1: Samen

Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

E 036: Het tienminutengesprek 1

WERKBLADEN & HANDLEIDING Maak samen een glossy voor groep 8

Transcriptie:

UNICEF Handleiding lessuggestie Schoolplein groep 3-4 Handleiding Schoolplein Alle kinderen in de wereld hebben rechten. In het Kinderrechtenverdrag van de Verenigde Naties zijn deze opgenomen. Artikel 31 van dit verdrag gaat over het recht op spel en vrije tijd en artikel 12 en 13 over het recht op het hebben en het geven van een mening. Deze beide artikelen worden gecombineerd in deze les. De kinderen vullen een checklist in over het schoolplein. Daarna wisselen ze in tweetallen hun mening uit. Het eindproduct is een brief aan de leerkracht met tops en tips over het schoolplein. Lesduur 50 minuten Lesvorm praat- en schrijfopdracht Werkwijze 5 minuten introductie (klassikaal) 10 minuten checklist (individueel) 20 minuten mening uitwisselen (tweetallen) 15 minuten brief aan de juf of meester (tweetallen) Nodig - checklist Schoolplein (per kind) - werkblad Praatkaartje (per tweetal) - werkblad Brief (per tweetal) Lesverloop Introductie 1 Noem een paar afspraken die de kinderen thuis hebben gemaakt. Bijvoorbeeld: je bord leeg eten, je jas ophangen, geen ruzie maken. Laat de kinderen zelf nog een paar afspraken noemen. Noem daarna een paar afspraken die in de klas gelden. Bijvoorbeeld: niet door elkaar heen gillen en je vinger opsteken als je iets wilt vragen. Concludeer: Thuis heb je afspraken gemaakt. Op school hebben we afspraken gemaakt. Maar er zijn ook afspraken die gelden voor kinderen over de hele wereld. Bijvoorbeeld: dat ouders goed voor hun kinderen moeten zorgen. En dat alle kinderen naar school mogen om te leren. En wist je dat er ook afspraken zijn gemaakt over spelen? Ieder kind heeft recht op rust en vrije tijd. En in die vrije tijd moet een kind kunnen spelen. 2 Geef de kinderen even de tijd om hierover na te denken. Vertel eventueel dat wat zij misschien als vanzelfsprekend ervaren (spelen tijdens en na schooltijd, lid zijn van een sportclub) helaas voor veel kinderen helemaal niet vanzelfsprekend is. 3 Leg dan kort het doel van de les uit. In deze les ga je nadenken over het schoolplein. Wat is er goed aan? Wat kan beter? Aan het eind schrijf je een brief aan je juf of meester met tops en tips over het schoolplein. Checklist Schoolplein 4 Deel het werkblad Schoolplein uit. De kinderen vullen de checklist individueel in. Vertel dat ze goed moeten nadenken voordat ze iets aankruisen. Waarom vinden ze het goed of niet goed? Meningen uitwisselen met Praatkaartje 5 Maak dan tweetallen. Zorg dat ieder tweetal het praatkaartje heeft. Daarop staan heel kort de regels voor het voeren van het gesprek. Neem het praatkaartje kort door. 6 De kinderen bespreken elkaars antwoorden op de checklist aan de hand van het praatkaartje. Malmberg, s-hertogenbosch blz. 1 van 5

UNICEF Handleiding lessuggestie Schoolplein groep 3-4 Brief schrijven 7 Geef ieder tweetal het werkblad Brief. Vertel dat ze samen een brief gaan schrijven. Daarin schrijven ze twee dingen die ze goed vinden aan het schoolplein (de tops), twee dingen die ze anders zouden willen zien (de tips) en hun wens (Stel de school heeft net zoveel geld als Dagobert Duck, wat zou je dan op het schoolplein willen?). Loop de opzet van de brief met de kinderen door. Afsluiting 8 Blik kort terug op de les. De kinderen hebben zich een mening gevormd en ze hebben een mening gegeven. Ze mochten zelfs vertellen wat hun grootste wens is voor het schoolplein. Vertel dat het geven van een mening een afspraak is die over de hele wereld geldt. Kinderen moeten altijd hun mening kunnen geven en kunnen vertellen wat hun wensen zijn, ook al zijn het hele gekke of onmogelijk wensen. Daarnaast hebben ze nagedacht over hoe ze nog leuker kunnen spelen op het schoolplein. Ook dat is een afspraak die over de hele wereld geldt: kinderen moeten altijd kunnen spelen. Omdat niet alle landen zich aan die afspraken houden, zijn er mensen die daarop letten. Zij proberen ervoor te zorgen dat alle kinderen over de hele wereld hun mening mogen geven en mogen spelen. Malmberg, s-hertogenbosch blz. 2 van 5

Ons schoolplein Denk na over het schoolplein. Kruis dan aan wat je vindt. het is groot je kunt er rennen je kunt er klimmen je kunt er voetballen er is speelgoed om mee te spelen er zijn dingen om mee te rijden het is er schoon er is altijd iemand om te kijken of alles goed gaat het is er druk er is soms ruzie Wat vind jij goed aan het schoolplein? Wat vind jij niet goed aan het schoolplein? Geef je schoolplein een cijfer van 1 tot 10: 1 = heel erg slecht 10 = heel erg goed Ik geef ons schoolplein een Malmberg, s-hertogenbosch blz. 3 van 5

Praatkaartje Je gaat elkaar vertellen wat je van het schoolplein vindt. Pak allebei de lijst over het schoolplein. Bespreek wat je hebt aangekruist. Doe het bij elk punt zo: eerst lezen Ik vind het belangrijk dat... de een vertelt zijn mening Ik heb daar last van, want... de ander vertelt zijn mening Ik ben daar blij mee, omdat... luister goed naar elkaar Bespreek ook dit: Welk cijfer geven jullie samen aan het schoolplein? Stel de school heeft heel erg veel geld. Wat zouden jullie dan willen voor op het schoolplein? Malmberg, s-hertogenbosch blz. 4 van 5

Brief Schrijf samen een brief aan je juf of meester. Dit komt in de brief. - Jullie cijfer voor het schoolplein. - Tops: twee dingen die jullie echt goed vinden aan het schoolplein. - Tips: twee tips om het schoolplein beter te maken. - Wens: als de school heel veel geld had, wat zouden jullie dan op het schoolplein willen? Beste juf / meester Wij geven het schoolplein het cijfer Dit zijn onze tops: 1 2 Dit zijn onze tips: 1 2 Dit zouden wij op het schoolplein willen: Groeten, Malmberg, s-hertogenbosch blz. 5 van 5