Metalinguïstische taaltherapie voor oudere kinderen met TOS

Vergelijkbare documenten
Prak%jkgericht onderzoek bij Auris: Leren van woorden & zinnen door kinderen met TOS

Metataal: multimodale en metalinguïstische taaltherapie voor oudere kinderen met een TOS

Metalinguïstische taaltherapie voor oudere kinderen met een TOS

Simea Congres 2016: MetaTaal

ZINnig Innovatie van taaltherapie voor kinderen met complexe taalproblemen. ZINnige informatie over het project

Metalinguïstische taaltherapie voor oudere kinderen met TOS

Nederlands tijdschrift voor

Siméa Nienke Lam de Waal, MA Dr. Annette Scheper

Het ORWELL project: hoe leren basisschoolleerlingen Engels

ZINnig. Innovatie van taaltherapie voor kinderen met complexe taalproblemen

Aantekeningen naar aanleiding van de workshop van Ellen Gerrits tijdens het congres TOS in Utrecht op 18 mei 2017

Persistent Grammatical Difficulties in Specific Language Impairment I. Duinmeijer

Van Nul tot Taal. Doelgericht stimuleren van taal en communicatie

Het leren van Engels bij kinderen met TOS

WIPSI III (2j 6m 3j 11m en 4j 7j 11m)

Inhoud. 1 Spelling 5. Noordhoff Uitgevers bv

Eigen vaardigheid Taal

HUSSELAAR HANDLEIDING

MWidW bij peuters en kleuters met TOS

Online cursus spelling en grammatica

Toets grammaticale termen met sleutel

Samenvatting Nederlands Module 9

12/04/2015. Effectieve behandeling van kleuters. morfosyntaxis bij kleuters met S- TOS. Morfosyntaxis. Thijs (4;9 jaar) Problemen in morfosyntaxis

Leerdoel/inhoud/stof/onderwerp/onderdeel/toets overig jaarplanning Docentenactiviteit Leerlingactiviteit aug. m. opdr.

Lesdoelen De kinderen leren dat er woorden zijn die de (soort)naam voor mensen en dieren aanduiden en maken kennis met de term zelfstandig naamwoord.

Tussendoelen Taal: Spraak- Taalontwikkeling

ATP. NVLF congres 18 november R. Bastiaanse M.M.V.M. Van Groningen-Derksen S. Nijboer M. Taconis N. Verwegen M.Zwaga

Zinnen. Zinsontleding VOORBEELDPAGINA S. Bestelnr Het grote taalboek - oefenboek - Paragraaf 18 Zinsontleding.

De inzet van robots in de behandeling van autisme. Bibi Huskens en Rianne Verschuur

` Into Bounce Leren in beweging ` Onderstaand onderzoek laat de effecten zien

2c nr. 1 zinnen met want en omdat

De effectiviteit van het Viertaktmodel voor de passieve woordenschatuitbreiding van kinderen in groep 7 en 8 in het cluster 2 onderwijs

Welkom bij de workshop Motorische ontwikkelingen van kinderen vanaf 4 jaar. Sebastiaan Platvoet en Joke Davio 13 mei 2019

Vroege spraak- en taalontwikkeling

Naam: Mijn doelenboekje. Grammatica. Werelden - Eilanden - Dorpen 5 / 6 / 7 / 8.

Domeinen onderliggend aan de communicatieve ontwikkeling

Leerwerkboek. Chinees. Go 100

Woordsoorten. Nederlands. Aanwijzend voornaamwoord. Onderschikkend voegwoord. Persoonlijk voornaamwoord. Betrekkelijk voornaamwoord

Hoe lees je begrijpend?

In Beweging! Lizette Wattel Universitair Netwerk Ouderenzorg UNO-VUmc

Visuele Leerlijn Taal

TOS en Dyslexie. De grenzen van mijn taal....zijn de grenzen van mijn wereld

Drie maal taal. Taal beschouwen in realistische situaties

SI bij SMs ontwikkeling

Niveauproef voor Nederlands in ASO 3 de graad

WRITIC groepsinterventie

Formuleren voor gevorderden

Van Logopedische praktijk naar Logopediewetenschap! Prof dr Ellen Gerrits Symposium promotie dr Joost Hurkmans 12 februari 2016

Samenvatting Nederlands Correct formuleren

Formuleren voor gevorderden

Formuleren voor gevorderden

Spraak & Taal Ambulatorium

Effectiveness of a self-regulated remedial program for handwriting difficulties

EACD recommendations DCD. EACD recommendations. EACD recommendations DCD. EACD recommendations DCD. What s new? EACD recommendations DCD

Vroegtijdige herkenning van taalontwikkelingsstoornissen (TOS)

Werkgeheugen bij kinderen met SLI. Indeling presentatie. 1. Inleiding. Brigitte Vugs, 19 maart Inleiding 2. Theoretische achtergrond

Leerlijnen peuters en jonge kind (MET extra doelen) versie juli Naam leerling. Taal Beginnende geletterdheid

Onderzoek en behandeling bij kinderen met visuele problemen door stoornissen in hersenfuncties. Informatie voor verwijzers

To game or Not to game: games in taaltherapie bij kinderen

Doordat bewegen en uitvoeren van activiteiten moeilijker gaat, voelt een kind met DCD zich soms onzeker. Ook kan het activiteiten spannend vinden.

A Grammar of Tadaksahak, a Northern Songhay Language of Mali. geeft een beschrijving van de taal Tadaksahak, die gesproken wordt

Gewoon waar het kan bijzonder waar nodig. Algemene informatie over de zorg- en dienstverlening van De Brink

AUDIOLOGISCH CENTRUM HOLLAND NOORD ALKMAAR. Het AC als centrum voor Spraaktaaldiagnostiek

Lesdoelen De kinderen herkennen het werkwoord in een zin. Materiaal Oefenblad instaples 1 taal Antwoordblad instaples 1 taal. Lesduur 25 minuten

Opbouw. Meten is weten, maar wat en hoe? Meetinstrumenten als gereedschap. 2. Doel van de meting. 1. Wat wil je meten?

Libra Revalidatie DCD. Diagnose en behandeling bij kinderen met een coördinatieontwikkelingsstoornis

Ontwikkelingslijnen 0-4 jaar (MET extra doelen) - versie januari Naam kind. Taal Beginnende geletterdheid. Beginnende geletterdheid-fase 5

Symposium Zorg en onderwijs. Annemarie Tadema 8 april 2008

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

De bovenkamer. Josée Coenen. een kleurrijke grammatica van het Nederlands. colofon

weken na het ontstaan van het hersenletsel niet zinvol is. Geheugen Het is aangetoond dat compensatietraining (het aanleren van

Cerebrale parese en de overgang naar de adolescentie. Beloop van het functioneren, zelfwaardering en kwaliteit van leven.

Alles onder de knie? 1 Herhalen. Intro. Met de docent. 1 Werk samen. Lees het begin van de gesprekjes. Maak samen de gesprekjes af.

Samenvatting Impliciet leren van kunstmatige grammatica s: Effecten van de complexiteit en het nut van de structuur

Kenmerken van peuters met een taalontwikkelingsstoornis

MEMANTINE-ADDITIE AAN CLOZAPINE 1. Memantine-additie aan Clozapine bij Therapieresistente Schizofrenie

Wat is een specifieke taalontwikkelingsstoornis? dr Ellen Gerrits, logopedist Congres TaalStaal 9 november 2012 Koninklijke Auris Groep

Samenvatting Zoeken naar en leren begrijpen van speciale woorden Herkenning en de interpretatie van metaforen door schoolkinderen

IDS-2. Intelligentie- en ontwikkelingsschalen voor kinderen en jongeren. HTS Report. Jeroen De Vries ID Datum


Helpen ondersteunende gebaren bij woordleren?

Effectstudie KLINc: Kinderen Leren Initiatieven Nemen in communicatie

Developmental Coordination Disorder (DCD) Informatie en behandeling

Woordsoorten. De woorden in een zin kunnen in een bepaalde groep worden ingedeeld. De woordsoort geeft aan tot welke groep een woord behoort.

WELKOM BIJ DE RODE BEREN!

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Samenvatting Nederlands formuleren

A. Bos. W. Magez. Onderzoek naar de intelligentie bij kinderen met dyspraxie

1. Inleiding tot The Assessment of Basic Language and Learning Skills: The ABLLS-R. James W. Partington

Syntheseproef kerst 2013 Theoretische richtingen

Videogaming. In wankel evenwicht EXSO- Kennisnet. januari- juni 2011

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Definiëring. Klinische profielen in de RTNA: PLI en ASS. Enkele voorbeelden. Pragmatische taalproblemen in de DSM. Pragmatische competentie:

Helpen ondersteunende gebaren bij woordleren?

The development of ToM and the ToM storybooks: Els Blijd-Hoogewys

Cursus Statistiek 2. Fellowonderwijs Opleiding Intensive Care. UMC St Radboud, Nijmegen

Onderdeel: Grammatica -- RKW Algemene informatie: Wat moet je kennen: Wat moet je kunnen: Toetsing:

Pivotal Response Treatment bij kinderen met autisme. Manon de Korte, MSc PhD student, PRT behandelaar

Hoe werk ik een opdracht uit?

Substantial Clinical Important Benefit van de CMS en SST!! Toepassing van schoudervragenlijsten bij patiënten van het Schoudernetwerk Twente

Transcriptie:

Metalinguïstische taaltherapie voor oudere kinderen met TOS Rob Zwitserlood Grammaticaal profiel ( Language growth in Dutch school-age children with SLI ) Grammaticale complexiteit / correctheid: groei van 6-10 jr Correctheid: morfosyntax (woordvorming): grote achterstand blijft Complexiteit: > moeite met relatieve bijzinnen (de man die het ijsje had weggegooid, loopt weer terug) > moeite met meervoudige samengestelde zinnen (als de man haar hoort huilen, loopt hij terug en zegt sorry, omdat hij zich schuldig voelt) 1

MetaTaal: metalinguïstische/multimodale interventie voor relatieve bijzinnen Studie I (Pilot 2013): - 12 eentalige kinderen met TOS (8, 4 ) - geen comorbiditeit - 1 cluster 2 school (Auris), 1 therapeut, 2 testassistenten - leeftijd: 11;2 jr (SD 1;1 jr, range 9;3-12;8 jr) Studie II (Vervolgstudie 2014): - oudere groep: TOS + gedragsproblemen (AWBZ zorgindicatie) - 18 eentalige kinderen (10, 8 ) - 4 locaties (Auris/Kentalis), 4 therapeuten, 4 testassistenten - leeftijd: 12;9 jr (SD 1;11 jr, range 9;7-15;11 jr) Ik hoor en ik vergeet. Ik zie en ik onthou. Ik doe en ik begrijp (Chinees spreekwoord) Tell me and I forget, Teach me and I will remember Involve me and I will learn (Benjamin Franklin) Metalinguïstische/multimodale aanpak Metalinguïstisch Bewust maken van impliciete kennis over taal reflecteren op taal en taalgebruik gericht verbeteren [door manipuleren van de taalvorm] Expliciet aanleren van grammaticale regels Multimodaal Zintuigen: gehoor, visus, motoriek, tactiel/kinesthetisch Spreiding van informatie over meerdere zintuigen minder belasting per individueel kanaal betere informatieverwerking Meer actieve participatie meer plezier en motivatie 2

Waarom geschikt voor kinderen met TOS? Leren taal/grammatica niet vanzelf [= kernprobleem van TOS] Beschikken over (min of meer) normale cognitie [= nodig] Hebben baat bij visuele ondersteuning [= ervaringsfeit] Kunnen grammaticale regels expliciet leren [= metalinguïstische brug] (Hirschman, 2000) Niets nieuws onder de zon Colourful Semantics (Bryan, 1997) Shape Coding (Ebbels, 2001-2014) Grammatica in Vorm en Kleur (Thyme, 1970; Sipkema, 1973) Taal in Blokjes (Stichting Taalhulp, 1978) Matrix voor Windows (Veenker, 1995) 3

MetaTaal interventie: relatieve bijzinnen Relatieve (betrekkelijke) bijzin geeft extra informatie over naamwoord(groep) Veel verschillende types relatieve bijzinnen twee meest frequente als therapiedoelen: Het meisje zoende de jongen [die de bloemen bracht] RECHTS Het meisje [dat een ijsje eet], zit op het muurtje INGEBED De straat [waar mijn tante woont], is sinds vandaag afgezet Opzet beide interventiestudies Repeated baseline design (quasi-experimenteel): 3x nulmeting, 1x meting direct na therapie, 1x retentiemeting na 3 maanden 4 Testscores 2 0 T1 T2 T3 post therapy retentie Protocol: testafnames en therapie (5 weken, 2x pw 30 min) A en B-versies: productie/begripstests: minimaliseren leereffect Analyse: non-parametrisch Friedman s ANOVA, post hoc Wilcoxon Signed Rank tests, Bonferroni correctie (p = 0.008) 4

Scoring tests relatieve bijzinnen Voorbeelden van de tests komen zo aan bod! Goedscore: realisatie betrekkelijk voornaamwoord (die, dat, waar) correcte positie in de zin + vervoegd werkwoord achteraan in de bijzin: ik kies de jongen die een lolly koopt Foutscore: ik kies de jongen met de lolly ik kies de jongen die koopt een lolly Alle testafnames door klinisch linguïst/logopedist, de behandelaar bleef blind voor alle testresultaten tot na de retentiemeting Behandelprogramma MetaTaal Aanpassingen van Thyme voor samengestelde zinnen Expliciet aanleren van grammaticale regels Visuele ondersteuning: Lego (woordsoorten/grammaticale functies) Motorische en tactiel/kinesthetisch: letterlijk zinnen bouwen! Plezier/motivatie! Pre-pilot tests/behandelprogramma: 2 kinderen zonder TOS (10 jr) en 2 kinderen met TOS (10jr) daarna bijgesteld 5

Stappen in MetaTaal / elementen in de behandelsessies Stappen: stap 1: Aanleren van gebruik blokjes en woordsoorten stap 2: Enkelvoudige zinnen stap 3: Nevenschikking (met reductie) stap 4: Onderschikking stap 5: Relatieve bijzinnen (RB) Elementen: stap 6: RB Rechts Uitleg/illustratie/betekenis stap 7: RB Ingebed RB geeft extra informatie Bewustzijn/identificatie waarnemen relatieve bijzinnen Actief manipuleren = (de)constructie woorden verplaatsen/vervangen MetaTaal: Lekker (bruggetjes)zinnen bouwen!" Enkelvoudig De man zit op de fiets Nevenschikking De man zit op de fiets en kijkt naar de vrouw Relatieve bijzin RECHTS Bart bekijkt de auto die een kras heeft Relatieve bijzin INGEBED De man die naast de vrouw loopt, kijkt naar de fietser 6

RelBijzin Afmaken 2/9/2015 MetaTaal: Resultaten Productietaak 1: Relatieve bijzinnen afmaken (10 items) Voorbeeld Een jongen zit op hockey, en een jongen zit op judo. Wie zou jij willen zijn? Ik kies de jongen [die op judo zit] 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0 Pilot Vervolgstudie T1 T2 T3 T4 T5 Meetmoment Geen significante verschillen tussen meetmomenten 7

RelBijzin Reconstructie RelBijzin Compositie 2/9/2015 Productietaak 2: RelBijzin compositie (ingebed, 10 items) Voorbeeld Er is een prinses. Ze draagt een kroontje. Ze zingt een lied Begin de zin met: De prinses [die een kroontje draagt], zingt een lied OF: de prinses [die een lied zingt], draagt een kroontje 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0 Pilot Vervolgstudie T1 T2 T3 T4 T5 Meetmoment Significant: T3-T4 T3-T5 Niet significant: baseline T4-T5 Oudere TOS kinderen scoren hoger Productietaak 3: RelBijzin reconstructie (16 items) Voorbeeld een lolly / Daar staat / koopt / de jongen / die Daar staat de jongen [die een lolly koopt] 16 14 12 10 8 6 4 2 0 Pilot Vervolgstudie T1 T2 T3 T4 T5 Meetmoment Pilot: niet sig. in baseline sig. T3-T4 / T3-T5 niet sig. T4-T5 Vervolgstudie: sig. T2-T3 (baseline) sig. T3-T4 / T3-T5 niet sig. T4-T5 8

RelBijzin Begrip RelBijzin Herhalen 12 woorden 2/9/2015 Naspreektaak RelBijzin 12 woorden (15 items) Voorbeeld Zinnen van 12 woorden met relatieve bijzin Het huis waar Pim al jaren woont, staat in een mooie buurt. 14 12 10 8 6 4 2 0 Pilot Vervolgstudie T1 T2 T3 T4 T5 Meetmoment niet sig. baseline T4-T5 sig. tussen T3-T5 Geen direct effect post-therapie, maar wel 3 mnd later! Begripstaak RelBijzin (28 items) Voorbeeld De jongen die naar de kinderen wijst, draagt een pet. 25 20 15 10 5 0 Pilot Vervolgstudie T1 T2 T3 T4 T5 Meetmoment Pilot: geen sig. verschil tussen metingen Vervolgstudie: ~ zelfde beeld, maar sig. T2-T3 (baseline) T4-T5 (retentie) Toename scores gering: 1.5 punt 9

Discussie (1) 5 weken 2x pw 30 min therapie: significante verbetering op 2 van de 3 productietaken RelBijzin productietaak I niet sig. korte zinnen te weinig belasting voor het systeem Vooruitgang stabiel bij retentiemeting na 3 maanden Pas bij retentiemeting vooruitgang in nazegzinnen 12 woorden groei zet nog door na afronding therapie Discussie (2) Geen vooruitgang begripstaak > behandelperiode te kort? > test te moeilijk/complex (lange zinnen, 4 afbeeldingen)? Anecdotisch: kinderen merken relatieve bijzinnen van de leerkracht in de klas op (hé, een bruggetjeszin!) Nog geen bewijs voor toename relatieve bijzinnen in spontane spraak IQ is belangrijke factor metalinguistische aanpak: abstractie! 10

Voordelen Metataal Gebruik schriftelijke taal kan, maar is niet noodzakelijk Je kunt met Lego (bijna) alles bouwen, bijvoorbeeld meervoud zelfstandig naamwoord = 2 blokjes op elkaar + werkwoord ook 2 blokjes (= congruentie) Kinderen vinden het heel erg leuk om te doen! Biedt mogelijkheden voor ICT toepassingen (apps?) Maar.. Er bestaan geen tovermiddelen voor kinderen met TOS (MetaTaal, Brain Gym, Fast ForWord) Er zijn nog veel vragen omtrent: therapie-aanpak, behandelfrequentie, groep of individueel, welk doel op welke leeftijd, overdracht naar spontane taal, positief effect op leesbegrip? 11

Conclusie + vervolg Progressie grammaticale vaardigheden bij oudere kinderen met TOS blijft mogelijk! Vervolg: - Uitbreiding MetaTaal: andere samengestelde zinnen (als/dan-, omdat-constructies) - Uitgeven MetaTaal pakket: najaar 2015 Verder onderzoek: - strenger onderzoeksdesign: RCT, vergelijken 2 therapieën - MetaTaal ook geschikt voor jongere kinderen met TOS? Bedankt voor uw aandacht! r.zwitserlood@auris.nl 12