Steekkaart: nummer 5Wi

Vergelijkbare documenten
Steekkaart: nummer 1N

Steekkaart: nummer 5Wis

Steekkaart: nummer 5W

Steekkaart: nummer 1W

Steekkaart: nummer 1Ne

Steekkaart: nummer 2W

Steekkaart: nummer 3We

Steekkaart: nummer 3B

Steekkaart: nummer 3Wi

Steekkaart: nummer 4Bew

Steekkaart: nummer 6F

Steekkaart: nummer 4G

Steekkaart: nummer 6N

Onderwerp. VVKBaO. Kinderen leren eenvoudige problemen oplossen door pijltjes te verslepen.

Onderwerp. VVKBaO. Kinderen leren moeilijkere problemen oplossen door pijltjes te verslepen en door stukjes te herhalen.

Basisles 4: Windows Movie Maker

Spiegelen en symmetrie

Basisles 1: Knopjes en fotograferen

Basisles 3: Zoomen, foto s bewerken en opnamemodi

Onderwerp. VVKBaO. Leerlingen maken een account, krijgen een rondleiding door Scratch en verkennen het programma.

Kennismaken met en inoefenen van het geven van commando s. De leerlingen volbrengen een opdracht door het geven van commando s.

Lesvoorbereidingsformulier

Onderwerp. Voorkennis. VVKBaO

Vier verdeelproblemen

Thema 6: Kun je verloren lopen in je gedachten? webversie

A. Cooreman. 6 MV 3D volume, constructies en problemen

Steekkaart: nummer 4W

Leerlingen leren de instructies herhaal en als dan (anders ). Ze moeten een algoritme schrijven voor een dansje.

Leerlingen hebben een introductie les gekregen rond Scratch. De leerlingen kunnen hulp vragen en zich laten helpen.

Leerdoel: De leerlingen oefenen met herkennen van symmetrie van verschillende vormen.

Steekkaart: nummer 4We

Lesvoorbereidingsformulier

Draai maar in het rond!

ONTDEKDOOS RUIMTELIJKE BEGRIPPEN

Onderwerp. VVKBaO. De kinderen wegwijs maken in Scratch Junior en ze laten experimenteren.

PROFESSIONELE BACHELOR IN HET ONDERWIJS: LAGER ONDERWIJS LESONTWERP

Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3)

Onderwerp. VVKBaO. Kinderen leren blokjes slepen en plakken.

Les 11. Meetkundige begrippen. Lijnen. een gebogen lijn een gebroken lijn een rechte. Een rechte benoemen we met een kleine letter.

PROFESSIONELE BACHELOR IN HET ONDERWIJS: LAGER ONDERWIJS flexibel traject

Kunnen ICT gebruiken om eigen ideeën creatief vorm te geven. De leerlingen kunnen hulp vragen en zich laten helpen.

W E R K B O E K 2 B L O K _Wiskanjers_Ljr2.indb :21

Onderwerp. VVKBaO. Het verloop van een sessie Scratch Junior.

Les 1 : de basis van PowerPoint

Lesvoorbereidingsformulier

Zweedse puzzel. Uitdager van de maand. Rekenen Wiskunde, Groep 7. Algemeen

Breuken(taal), meetkunde, voortzetting eerlijk verdelen

Lesonderwerp: Hocus pocus circus: Een nieuw dier samenstellen a.d.h.v. verschillende materialen.

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

PROFESSIONELE BACHELOR IN HET ONDERWIJS LAGER ONDERWIJS

Lesvoorbereidingsformulier

Lesvoorbereidingsformulier

Overzicht van de coöperatieve werkvormen per leerjaar Tweede leerjaar

3 BSO. Handleiding bij de bundel veiligheid. Naam: Klas: 3 BSO Schooljaar:

PROFESSIONELE BACHELOR IN HET ONDERWIJS: LAGER ONDERWIJS LESONTWERP

Is er een universiteit in Leuven? Kan je 3 vakken op de secundaire school opnoemen? Wat betekent tarieven? Een actieve quiz!

driehoeks- en vierkantsgetallen

PROFESSIONELE BACHELOR IN HET ONDERWIJS: LAGER ONDERWIJS flexibel traject

W E R K B O E K 4 B L O K _Wiskanjers_Ljr4.indb :46

Lesvoorbereidingsformulier

3 LEERPLANDOELEN. De katholieke basisschool stelt zich als algemeen streefdoel voor mediaopvoeding:

Je wereld kleurt taal

THEMA 9: MIJN OMA EN OPA WONEN IN BRAZILIË. webversie

INTERACTIEVE WERKVORMEN IN DE WISKUNDELES

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

t Fort, een vesting vol vroeger les 3 Handleiding voor de leerlingen

Gebruik van een breuk als deel van een aantal. In groepjes met een klassikale bespreking

MAGISCHE WISKUNDE IN DE KLEUTERKLAS

IK LEER HET SECUNDAIR ONDERWIJS KENNEN Wat na het lager onderwijs?

Meetkunst. Les 2 Van kunst naar ruimte. Weergeven op schaal en in perspectief

WERKBOEK 2. WB_WK_LJ2_BL1_Lessen_ indb 1

Uitdager van de maand. Rekenen Wiskunde, Groep 8. Algemeen. Titel. Roosterveelhoeken. Cognitieve doelen en vaardigheden voor excellente leerlingen

PROFESSIONELE BACHELOR IN HET ONDERWIJS: LAGER ONDERWIJS LESONTWERP

CURIEUZE NEUZEN WERKBOEK

TAALBESCHOUWING: BEPALINGEN

Leerdoelen en succescriteria in de wiskundelessen.

Waarvoo Doen Nu r m t aak je? aa at m k j W e het? STANGENBILJART Wa? t a e ru h t i t b e k r e e sta W o w e a o h t H?

Les 4 lengtematen m, dm en cm

Les 1: Kennismaking met fysieke beperkingen

Voorbeeld actiepunten Aandachtspunt = bevorderen van interactie tussen kinderen tijdens de evaluatie van de les

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

Lesvoorbereidingsformulier

Wat is herdenken? Volledige lesmodule: 60 min

Uitdager van de maand. Rekenen Wiskunde, Groep 6. Algemeen

INLEIDING. Alles loopt op wieltjes. Inleiding. Opdracht. Beoordeling. Kennis en vaardigheden. Bronnen. Leerkrachten. Emmy Van D huynslager

Leonardo Da Vinci s brug

Maak je eigen vlieger

ZUIVEL LEKKER BEZIG. Duiding voor de leerkracht. Kort lesoverzicht. Lesdoelen. Bronnen

optellen 1 Doel: plaats bepalen op de getallenlijn 2 Doel: optellen met de rekentekens + en 3 Doel: optellen van concreet naar abstract Herhalen

Inhoud Methode Materiaal Timing V: Eigenschap: De som van de hoeken in een driehoek is gelijk aan 180.

DE ENERGIEKOFFER EN ONDERZOEKSVRAGEN VERZINNEN

de glorie van de prehistorie Educatief pakket voor het 5 e en 6 e leerjaar van het basisonderwijs.

Stap 1 Voorafgaand aan het bestuderen van een nieuw onderwerp vatten leerlingen in kleine groepjes samen wat ze al van het onderwerp weten.

Transcriptie:

Steekkaart: nummer 5Wi Onderwerp De positiebepaling van voorwerpen en personen tegenover elkaar Leeftijd/Doelgroep 5 e leerjaar Leergebied Wiskunde Organisatie Tijdsduur 50 minuten Beschrijving Deze wiskundige (meetkundige) les gaat over de positiebepaling: de positie van voorwerpen tegenover andere voorwerpen, de positie van personen tegenover andere personen. Hierbij leren de kinderen kennismaken met verschillende posities of standpunten. Ze ervaren dat iedereen vanuit hun positie (standpunt) dezelfde situatie verschillend zien. Met behulp van het digitaal fototoestel wordt dit dan ook nog duidelijker. Materiaal Digitale fototoestellen (1 toestel per 2 à 3 leerlingen) Foto s voorwerpen (Bijlage 1) Foto s personen (Bijlage 2) Opdrachtenblad (Bijlage 3) Digitaal bord/beamer Eindtermen (ET) Doelen 3.1. De leerlingen kunnen begrippen en notaties waarmee de ruimte meetkundig wordt bepaald aan de hand van concrete voorbeelden verklaren. 3.7. De leerlingen zijn in staat om zich in de ruimte mentaal te verplaatsen en te verwoorden wat ze dan zien. Leerplandoelen VVKBaO: MK.4d. De richting van de beweging verkennen en bepalen: van voorwerpen in de ruimte tegenover andere voorwerpen MK.6. Verkennen en verwoorden wat men ziet vanuit andere gezichtspunten als men zich: a) werkelijk verplaatst in de ruimte, b) mentaal verplaatst in de ruimte, en daarbij termen gebruiken als: c) richting, plaats Mediaopvoeding in leergebied Wiskunde: MK.6. Verkennen en verwoorden wat men ziet vanuit andere gezichtspunten. (Werken aan mediageletterdheid in Wiskunde) Mediaopvoeding in functie van ET: 1.8. Op voor hen bestemde mediacontent gepast kunnen reageren. 3.4. Voor hen bedoelde mediamiddelen op een verantwoorde en veilige manier gebruiken. OVSG: WI-MWO-POS.4. De leerlingen kunnen mentaal een standpunt innemen en de relatie leggen tussen dat ingenomen standpunt en het uitzicht (in werkelijkheid, op foto, tekening). WI-MWO-POS.5.5. De leerlingen kunnen de relatie leggen tussen verschillende voorstellingen van eenzelfde realiteit. Lesdoelen Vanuit verschillende gezichtspunten die ze in de ruimte innemen, ervaren en verwoorden hoe eenzelfde situatie anders lijkt te zijn Mentaal een standpunt innemen en de relatie leggen tussen dat ingenomen standpunt en de plaats waar ze zich bevinden Zich mentaal verplaatsen in verschillende posities om zich te oriënteren in de plaats van een voorwerp Aan de hand van foto s zich werkelijk en mentaal verplaatsen in de ruimte om het standpunt / de positie van een voorwerp of persoon in te nemen Bronnen BOSMAN, W.; e.a., Zo Gezegd Zo Gerekend: Handleiding en Werkboek 5A, Deurne, Wolters-Plantyn, 2002

Fases Fase 1: De positie van personen tegenover elkaar (concreet) Organisatie Vier kinderen nemen een plaats in aan de tafel. Vier andere kinderen verdelen zich en staan achter iemand die aan de tafel zit. De kinderen die rechtstaan, beschikken over een blad en een potlood. Zij tekenen een tafel en de personen die aan tafel zitten, hoe zij ze zien zitten vanuit hun positie/standpunt. De leerkracht instrueert en begeleidt goed. Instructie Ik nodig vier kinderen uit om aan de tafel te komen zitten. Ik nodig nog eens vier kinderen uit om recht te staan achter iemand die aan de tafel zit. Jullie krijgen een blad papier en een potlood. De kinderen die rechtstaan, schrijven op welke personen (die aan tafel zitten) ze zien vanuit hun standpunt, van waar zij staan. Opmerkingen De leerlingen tekenen de personen zoals ze die zelf zien zitten aan de tafel. Wie het dichtst bij mij zit, teken ik onderaan volgens de regels van het perspectief De leerlingen tekenen de tafel en de personen groot genoeg. Na het tekenen hangt de leerkrachten de bladen papier aan het bord. Richtvraag - Hoe zou dat nu komen dat de namen bij leerling X verschillend zijn dan de namen bij leerling Y? - Hoe zou dat nu komen dat alle namen van alle leerlingen verschillend zijn? Samenvattend antwoord Omdat iedereen een andere positie of standpunt in de ruimte innam. Zo zien ze andere personen voor, links en rechts van hen zitten. Wat je ziet, is afhankelijk van het standpunt dat iemand inneemt. Leerling X ziet iets anders dan leerling Y. De vier getekende situaties

Fase 2: De positie van voorwerpen en personen tegenover elkaar aan de hand van foto s (schematisch) Organisatie De kinderen gaan weer op hun plaats zitten. De leerkracht herhaalt dezelfde leerstof als deze in de eerste lesfase, maar nu anders: aan het digitaal bord. Zowel voorwerpen als personen komen aan bod. Met gerichte vragen geven de leerlingen nu zelf de antwoorden en komen ze tot de conclusie dat positiebepaling afhankelijk is van het standpunt dat iemand inneemt. Bijlagen De foto s met de verschillende voorwerpen, kan u vinden in bijlage 1. De foto s met de verschillende personen, kan u vinden in bijlage 2. Instructie: voorwerpen We kunnen zo n oefening ook anders doen. Nu maken we eens zo n oefening met voorwerpen in plaats van met personen. Jullie zien aan het bord vier verschillende voorwerpen: een pepermolen, een beker, een ei en een pot chocopasta. Richtvragen: voorwerpen - Als we achter de beker staan, wat zien we links ervan? (pot chocopasta) - Als we achter de beker staan, wat zien we rechts ervan? (ei) - Als we achter de beker staan, wat zien we er tegenover? (pepermolen) - Als we achter het ei staan, wat zien we links ervan? (beker) - Als we achter het ei staan, wat zien we rechts ervan? (pepermolen) - Als we achter het ei staan, wat zien we er tegenover? (pot chocopasta) - (idem voor pot chocopasta en pepermolen) - Hoe komt het nu dat we telkens iets anders zien? (omdat we telkens verschillende posities/standpunten innemen) Opmerking Bij de aanbreng van de foto s van de voorwerpen, wordt er telkens veranderd van foto als er veranderd wordt van voorwerp (in de richtvragen). Bij de aanbreng van de foto s van de personen, is het aangeraden om slechts één foto te gebruiken voor alle richtvragen. Zo leren de kinderen zich mentaal te verplaatsen in de ruimte. Instructie: personen Jullie zien aan het bord vier verschillende personen aan tafel zitten: nonkel, broer, mama en papa. Richtvragen: personen - Als we achter mama staan (zoals op de foto), wie zien we dan links ervan zitten? (papa) - Als we achter mama staan (zoals op de foto), wie zien we dan rechts ervan zitten? (nonkel) - Als we achter mama staan (zoals op de foto), wie zien we dan ertegenover zitten? (broer) - Als we achter nonkel staan, wie zien we dan links ervan zitten? (mama) - Als we achter nonkel staan, wie zien we dan rechts ervan zitten? (broer) - Als we achter nonkel staan, wie zien we dan ertegenover zitten? (papa) - Wie probeert eens te zeggen welke personen hij/zij ziet als hij/zij achter broer staat? - Wie probeert eens te zeggen welke personen hij/zij ziet als hij/zij achter papa staat? - Hoe komt het nu dat we telkens iemand anders zien zitten? (omdat we telkens verschillende posities/standpunten innemen)

Fase 3: De positie van voorwerpen en personen tegenover elkaar met behulp van het digitaal fototoestel (schematisch) Organisatie De kinderen worden in groepjes van 5 kinderen verdeeld. Elk groepje beschikt over een digitaal fototoestel. Zij nemen nu ook foto s van de kinderen in hun groepje die aan een tafel zitten, zoals in lesfase 2 (foto s van personen). Nadien presenteren ze hun foto of foto s aan de klasgroep en stellen ze een aantal vragen in functie van positiebepaling. Instructie Ik ga jullie nu verdelen in groepjes van vijf. Elk groepje krijgt een digitaal fototoestel. De bedoeling is om foto s te nemen zoals jullie net hebben gezien. Jullie zullen dus ook een tafel en stoelen nodig hebben. Jullie zijn vrij om te kiezen om één foto of meerdere foto s te nemen. Straks mogen jullie dan de foto( s) presenteren aan de rest van de klas. Aan de slag! Opdracht De groepjes trekken een foto of meerdere foto s van vier kinderen die aan een tafel zitten. Ze mogen ook eens verwisselen van plaats en/of van functie, zodat iedereen eens een foto kan nemen. Presentatie De kinderen presenteren hun gemaakte foto( s) aan de klasgroep. Ze stellen daarbij enkele vragen die de klasgroep moet weten te beantwoorden. Voorbeeldvragen Enkele voorbeeldvragen die de groepjes aan de rest van de klas kunnen vragen in functie van de gemaakte foto s omtrent positiebepaling: - Als je achter X staat, wie zie je dan links van hem/haar zitten? - Als je achter Y staat, wie zie je dan rechts van hem/haar zitten? - Als je achter Z staat, wie zie je dan allemaal zitten en in welke positie? Opmerking Het is uitdagend voor de klasgroep als de leerlingen verschillende vragen (waarbij het gaat om verschillende personen en posities) na elkaar stellen. Fase 4: De positie van voorwerpen tegenover elkaar via verwerkingsoefeningen (abstract) Organisatie De kinderen gaan weer allemaal op hun eigen plaats zitten. De leerkracht voorziet een kort opdrachtenblaadje waarop de kinderen zich mentaal verplaatsen in de ruimte om bepaalde standpunten te kunnen zien. De kinderen werken individueel, desnoods met individuele hulp en begeleiding van de leerkracht. Instructie Jullie krijgen nu van mij een opdrachtenblad (zie bijlage 3) waarop twee oefeningen staan. Lees de opgave goed en werk het blad individueel af. Correctie De leerkracht kan kiezen welke vorm van correctie hij/zij hanteert (afhankelijk van de beschikbare tijd): individueel, klassikaal, achteraf. Opdracht De leerlingen tekenen voorwerpen vanuit verschillende standpunten. Concentratie is bij deze opdracht vereist, want velen zullen zich mispakken bij het mentaal verplaatsen.

Bijlage 1

Bijlage 2

Bijlage 3