Aan de slag met de toolkit verbetermethodieken



Vergelijkbare documenten
Intervisie startende KKB-ers. KKB dag uur

Handleiding NVLF- kwaliteitskring Inhoudsopgave

Evalueren is Leren. Workshop Landelijke KKB-dag NVLF. Hanke Timmermans, senior adviseur CBO

NVLF Handleiding intercollegiaal overleg in een kwaliteitskring

Handleiding voor kwaliteitskringen

AAN DE SLAG MET INTERCOLLEGIALE CONSULTATIE HANDREIKING VOOR ZORGGROEPEN

Logopedie bij dementie. Elly Cox, MA Beleidsmedewerker NVLF/ logopedist

Wat zijn uw talenten en competenties? Doe mee met het uittesten van de Talent Motivatie Analyse methode

Connie Barentsen Bijeenkomst Intercollegiale Toetsing VIA VAGZ NVAG 2 november 2006

Intervisie

INFORMATIE BROCHURE van: PROFESSIONELE INTERVISIE

Intervisie. 1. Wat is intervisie? 2. Wanneer en waarom intervisie? 3. Voor wie? 4. Wat levert het op? 5. Methodiek 6. De rol van de begeleider

Teamcoaching bij kwaliteitskringen

Intervisie

Opleiding tot oplossingsgerichte intervisor. Aankomen bij elkaar. Vertel eens over een voldoeningschenkend moment. Uit de praktijk

RNVC richtlijn voor intervisie. Algemeen

Intervisie Wat is het? Wanneer kun je het gebruiken?

Van peer tot peer: Collegiaal leren en auditen. 1 oktober 2015

Toelichting. Intervisie

Scholing 3 Het Rug netwerk Kwaliteitsfysiotherapie Noord-Holland. Programma. De resultaten op een rijtje. Kwaliteitsfysiotherapie Noord-Holland

Wat zou jij doen? Denk mee met elkaars pleegzorgdilemma s. Draaiboek voor een netwerkbijeenkomst voor pleegouders. Wat zou jij doen?

Feedback op Toetsen. Renske de Kleijn. Onderwijskundig onderzoeker en adviseur Centrum voor Onderwijs en Leren - UU. 5 april 2016

W E R K E N M E T D I M E N S I E K A A R T E N

Methode voor moreel beraad uit het moresprudentieproject

Workshop samen talenten benutten

1.Doelstellingen van intervisie

Communicatie onderzoek Team haarverzorging

Intercollegiale Consultatie

Met intervisie aan de slag. Programmagroep

Intervisie wat is het?

Aan de slag met de Collegiale Ontwikkelingsgerichte visitatie Passend onderwijs. Juliette Vermaas

Flyer Intervisie. Intervisie is vooral taakgericht en resultaatgericht werken met collega s ter optimalisering van de werkzaamheden van alledag.

Intervisie. Programma Workshop. Leidersdag 8 juni Ilse de Lange Educatie LSP. Leidersdag 8 juni 2017

Intervisie CooL. Doelstellingen: deskundigheidsbevordering, leren van elkaar, kwaliteitsverbetering, doorontwikkeling van het CooL-programma

Reflectie #Zo dus! Hieronder vind je een aantal oefeningen om te leren reflecteren waar je zelf mee aan de slag kunt.

Het organiseren van een MDO

Handreiking Kwaliteitstoets logopedie voor kwaliteitskringen

Evaluatieverslag pilot intercollegiale toetsing voor sociaal verpleegkundigen infectieziektebestrijding GGD en in regio Oost

Module 9 Kennis delen en coachen

Fase 1. Analyse van onderwijs In kaart brengen behoeftes. Kennis over de praktijk

Intervisiemethodes. Methode 1: Incidentenmethode

KL(IK!) KL(IK!) KL(IK!) KL(IK!)

Aan de slag met de Collegiale Ontwikkelingsgerichte visitatie Passend onderwijs. Juliette Vermaas

Trainingen die je in beweging brengen!

projectplan professionaliseringstraject Technisch College Velsen Samenwerkingsverband VO Zuid-Kennemerland

METHODIEKEN VOOR INTERVISIE

Al doende leren Een module voor trainers

Jaarplan o.b.s. De Boomhut

Dalton VO Tweedaagse Saxion

Achtergrond info intervisie

MODEL INTERVISIEOVEREENKOMST IN DE REGIO.. 1. Doel van de intervisiegroep

Netwerk Kaderartsen GRZ; Intervisie Caroline Driessen

Vervolgscholing Cervixscreening. voor doktersassistenten

Wat leren docenten in een community of practice? Hoe leren ze?

Tietel slide. Titel slide 2 Module 2. tekst. Beïnvloeden. Juni Trainers: Sarah Strübin en Willem Ezerman ALFABEELD ORGANISATIEONTWIKKELING

DAG 1. Werkblad Drie brainstormtechnieken

Als je graag meer wilt leren over je vak en de manier waarop je dit uitvoert. Ook als je graag iets bijdraagt aan de ontwikkeling van collega's.

Leren hoe je leren kunt

Maandag 21 september 2015

FEEDBACK ALS INTEGRAAL ONDERDEEL VAN LEREN EN OPLEIDEN JORIK ARTS & MIEKE JASPERS 1 JUNI 2018

Handleiding bij het opstellen van een Persoonlijk ontwikkelingsplan (POP)

10.30 De toon van de nieuwe visitatie: waarderend auditen. Subgroepen: op zoek naar de kracht van collegascholen

7.1.3 Jaarplan schooljaar :

Hoe rijk is een GP ervaring? Proeven en Opbrengst Gericht Werken: Hoe zit dat?

Onderwerp Opdracht. 1. Competentiescan. Ondersteun een cursist bij het opstellen van een persoonlijk ontwikkelingsplan voor de opleiding.

HANDLEIDING LEERMODULE AMSTERDAMSE AANPAK GEZOND GEWICHT

Samen leren op school. Hoe kunnen we dit organiseren?

Beïnvloeding Samen sta je sterker

Intervisie voor de VPM 2013 Workshop Intervisie VPM 2013 Xtensys HRM-consultancy & training

Gespreksleidraad collegiaal reflectie moment

INTERVISIE ALGEMEEN INLEIDING

Hoe help je leerlingen. hún motivatie. te (her)vinden

Aan de slag met het. Leren Inhoud Geven

Bijlage 8.7: Voorbeeldopdrachten bij de uitgangspunten van HGW

Welkom bij het auditnetwerk 20 e bijeenkomst, 2 oktober Samen kennis maken Kennis in praktijk brengen

Dialoogtafels: jeugdige, ouders en professionals in gesprek over ontvangen zorg. Congres Jeugd in Onderzoek 13 maart 2017 Alona Labun & Marike Serra

Docentprofessionalisering. Interprofessioneel Onderwijs. Hester Smeets , Congres V&VN

Opdracht. Voorkennis Basale kennis van het proces van formatief evalueren.

Beïnvloeding Samen sta je sterker

Kwalitatief te werk! Landelijke Bijeenkomst Meten Maatschappelijke Opbrengst 17 dec 2018 Mandy Goes & Roxanne de Vrede Panteia

Inleiding Tijdspad TechSkills Monitor Voorbereiding Doelstelling Activiteiten Resultaat... 5

Handreiking Intervisie POH-GGZ

Een goede presentatie maken met Power Point. Informatiekunde Leerjaar B1 Omgaan met Excel blad-1-

Best Practice Peer review

1. Doel en werkwijze intervisie

KBS BIJ THEMA 20 ONLINE ZELFHULP VOOR CLIËNTEN(GROEPEN)

Coachingsessies. Vaak is niet het probleem het probleem, maar het probleem dat een oplossing verhindert.

Communiceren is teamwork

Jij bepaalt de route

OPLEIDING HELPENDE ZORG EN WELZIJN TOETS BEROEPSOPDRACHT

Beoordelingseenheid A Proeve van Bekwaamheid. Leg het fundament. Crebonummer Opleiding Sociaal Cultureel Werker Kwalificatieniveau 4 BOL/BBL

Toelichting bij de Voortgangsrapportage Maatschappelijke Zorg

Leergang Ambtelijk Secretaris II

19. Reflectie op de zeven leerfuncties

Kortom: Een schaatsvereniging is er dóór leden en vóór leden. De vereniging is intern gericht, waarbij de leden bepalen wat er gebeurt.

SPELVARIANTEN. Heb je vragen, feedback of wil je op weg geholpen worden, neem contact met ons op.

3. Principes ophalen en groeperen: wat is voor de groep dus effectief samenwerken?

SPEELWIJZE WERKPLEZIER SPEL - Bladzijde 1 / 11

Handleiding 360 feedback. Informatie voor de gebruiker van het 360 feedback instrument bij de Avans gesprekkencyclus

Transcriptie:

Aan de slag met de toolkit verbetermethodieken Landelijke bij- en nascholingsdag voor kwaliteitskringbegeleiders, NVLF 2 april 2016 NBC Nieuwegein

Welkom Verbeteren, veranderen en de toolkit verbetermethodieken Hoe kies je de juiste methodiek? Hoe bereid je je voor? Hoe zet je de methodiek in? Hoe leg je het gebruik van de methodiek vast in de notulen?

Om in de toekomst de zorg w.o. logopedisch handelen patiëntvriendelijker, effectiever en efficiënter te maken zijn (eigenzinnige) verbeter- en veranderaars nodig NEE = ZITTEN JA = STAAN 3

Waar gaat de inter-esse naar uit? Hart, verdraaide organisaties, 2012 4

Ik besteed mijn tijd als volgt Vooral aan het systeem Vooral aan de klant SYSTEEM = ZITTEN Hart, verdraaide organisaties, 2012 KLANT = STAAN 5

Navratilova 6

Jaarplan 2016 Welke onderwerpen gaan jullie bespreken? (wie kan een voorbeeld noemen?) Wat is het (een) doel? Welke methodiek past hierbij? En waarom? NVLF erkent de volgende methodieken: doelen stellen op gebied van logopedisch handelen; intervisie; casuïstiekbespreking; richtlijn bespreken; invoeren van recente inzichten; korte verbetercyclus.

Wanneer zet je nu welke methodiek in? Bespreek / formuleer per methodiek een onderscheidend criterium, evt. a.d.h.v. een onderwerp intervisie casuïstiekbespreking korte verbetercyclus invoeren van recente inzichten 8

Wanneer zet je nu welke methodiek in? Bijvoorbeeld: Intervisie Casuïstiekbespreking Methode om vraagstukken of problemen waar een zorgverlener in zijn beroepsmatig functioneren tegenaan loopt, gestructureerd te bespreken d.m.v. feedback of advies van collega s. Het is vooral reflectief en niet-oordelend. Korte verbetercyclus Uitwisselen en gebruik maken van elkaars kennis over mogelijke verbeteringen in de zorgverlening / de toepassing van normen en criteria in logopedisch handelen. Vervolgens worden inzichten omgezet in een daadwerkelijke verandering in de dagelijkse praktijk. Bespreken van het beroepsmatig handelen bij een bepaalde patiëntencategorie. Geschikt voor groepen zorgverleners die kennis willen nemen van elkaars handelwijzen en bereid zijn om kennis en vaardigheden uit te wisselen. Invoeren van recente inzichten Methode voor het daadwerkelijk in de praktijk (gaan) toepassen van nieuwe kennis en vaardigheden. Resulteert voor ieder groepslid in een veranderplan dat ondersteunt bij het toepassen van de verbeterideeën in de eigen situatie.

Intervisie Casuïstiek bespreken 1. Inbrengen casus 2. Denkpauze Wat zou ik doen of hebben gedaan in deze situatie? 3. Adviesronde Casus inbrenger herformuleert opnieuw het probleem Elk groepslid geeft eigen advies over te volgen handelingen Mogelijkheid voor casus inbrenger tot vragen om verheldering/toelichting van de adviezen. De casus inbrenger geeft aan welke adviezen bruikbaar zijn. 4. Evaluatie intervisie 1. Inbrengen casus 2. De individuele aanpak Eén ieder bepaalt de individuele aanpak bij deze casus Bespreek de individuele aanpak in de hele groep 3. Bespreken van individuele aanpakken en conclusies trekken Bespreek de overeenkomsten en verschillen die naar voren komen Belangrijke aandachtspunten voor alle groepsleden Trek conclusies uit de voorgaande stappen 4. Evaluatie van casuïstiek

Een kring wil therapieontrouw bespreken, welke methodiek zou je als KKB-kiezen? intervisie casuïstiekbespreking korte verbetercyclus invoeren van recente inzichten 11

En wanneer is KVC of invoeren van recente inzichten geschikt? intervisie casuïstiekbespreking korte verbetercyclus invoeren van recente inzichten 12

Hoe bereid ik me voor als KKB-er op een kringbijeenkomst? Hoe zorg ik dat het onderwerp bekend is? Hoe zorg ik dat het doel helder is? Hoe en door wie wordt de methodiek gekozen? Wat vraag ik tevoren aan de kringleden? Aanstellen procesbegeleider (of zelf doen)? Hoe zorg ik dat de bereikte groepsresultaten helder worden genotuleerd? xxx

Plenaire terugkoppeling Ga je iets anders doen in jouw kring? Heb je ideeën of tips gekregen van andere KKB-ers, die je wilt delen met de rest?

Tot slot Kwaliteitskring -> Intercollegiaal overleg het inventariseren en analyseren van knelpunten; reflecteren op eigen handelen; het maken van keuzes en resultaatgerichtheid. Werken volgens een erkende verbetermethodiek. Deze methodieken: geen doel, maar een middel! Het doel en te bereiken resultaten van de bijeenkomst bepalen keuze methodiek Inbouwen verbetercyclus: aan het bespreken van een onderwerp wordt een vervolgactie (verbeteractie) gekoppeld. Verslaglegging: leg gebruik van methodiek vast in de notulen (de stappen + opbrengst per fase & het groeps*resultaat)

Meer informatie: Ikbenlogopedist > kwaliteit > kwaliteitskringen Mona van de Steeg, zorgvernieuwer E: mvdsteeg@miraizorgvernieuwing.nl M: 06 519 586 40 T: @Miraizorg