De studenten maken vanuit verschillende perspectieven nieuws over vluchtelingen en ontdekken hoe moeilijk het is om objectief te blijven.

Vergelijkbare documenten
behorende bij de website hoeextreembenjij.nl

Lesinhoud in schema Voorbereidingsles (30 minuten) Tijd Activiteit leerling Activiteit docent Hulpmiddelen Opmerkingen 5 min.

LESMATERIAAL BOEKVERSLAG 2.0

Docentenhandleiding. Project Storesafari

Tekenen met Licht. It s your time to shine!

Website maken Mediawijsheid lessen Juli 2013

LESPROGRAMMA LES 1. INTRODUCTIELES

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

LESSENSERIE 4: CKV-NL Recensie schrijven Lesplannen

Duur van de les Introductie (klasgesprek) 10 minuten Kern (video, gesprek) 10 minuten Afsluiting (werkblad) 30 minuten

Een educatief programma voor groep 8 (en 7) Handleiding Deel 2 Draaiboek Woordvoerders van de Eendenkooi

Duur van de les Introductie (verdeling items) 10 minuten Kern (maken van werkblad) 20 minuten Afsluiting (uitleg redactievergadering) 10 minuten

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

Inhoudsopgave. Bijlage:

WORKSHOPFORMATS. Workshopformat 1

Lesbrief voor het voortgezet onderwijs. voorstelling BROOS

Studenten ervaren de manier waarop in de Europese Unie vergaderd wordt en hoe de verschillende bestuurslagen zich tot elkaar verhouden.

MEDIAWIJSHEID MAAK JE EIGEN JOURNAAL / WERKEN MET EEN GREEN SCREEN PROJECT DOCENT WEGING PROJECT

Fossielen uit de Noordzee

Duur van de les Introductie (gesprek) 15 minuten Kern (reflecteren en controleren met werkblad) 30 minuten Afsluiting, uitleg volgende les 5 minuten

MINDSTORM LEGO ROBOTS

Leerlingen ervaren de manier waarop in de Europese Unie vergaderd wordt en hoe de verschillende bestuurslagen zich tot elkaar verhouden.

Meningsvorming: jij en vluchtelingen

Vertel: Dit is de eerste les van een serie van vier lessen. In die lessen gaan we het hebben over media en mediawijsheid. Aan het eind van deze serie

Migratie. Ik vertrek - Zij vertrokken 2 HAVO\VWO. docentenhandleiding

Wat ga je schrijven: een verklarende tekst. Voorbereiden op het schrijven: een film bekijken

Barrowland Ballet Tiger Tale / Tijgerverhaal

;k;lk. Les 2 Journalistieke regels

Les 3 Radboud Kids: Meet the professor Voor de leraar

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Gotcha. Marielle van Rijn. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Docentenhandleiding Digitale les Studiekeuze123

*Ook met het programma Paint van Windows kunnen foto s bewerkt worden

Fossielen uit de Noordzee

LES 4 & 5 GAMEMAKER4YOU

schoolopdracht master vloggen

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

Duur van de les Introductie (verdeling items) 10 minuten Kern (maken van werkblad) 40 minuten Afsluiting (uitleg volgende les) 10 minuten

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

Sire Filmpjes maken - Docent

Activiteitenblad 8.1: Weet wat je ziet. Maak een commerciële vlog!

Spots on Jobs Docentenhandleiding

Migratie. Ik vertrek - Zij vertrokken VMBO 2. docentenhandleiding

Nederlands in Uitvoering

Lesbeschrijving Nederlands

Online lesfilm over nieuws

Instructiekaart praktijkopdracht 3.7 AV Vormgeving

Lesbrief Het is de Max op Ketnet

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

Een educatief programma voor groep 7 en 8 Handleiding Deel 2 Nationaal Park Lauwersmeer

CHALLENGE 3 Fast Fashion Fast Food - Stappenplan

Fossielen uit de Noordzee.

De kunst van het opzetten

OPDRACHTKAART. Thema: AV-technieken. Fotografie 7. Beweging AV Voorkennis: Je hebt de opdracht De fotocamera afgerond.

Handleiding voor de digitale les Internet in 2025 Kinderen tekenen de toekomst

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Criteria. Profielendag voor derdejaars

Plattegrond van de school Groep 5 rekenen 1

Lesbeschrijving. Projectintroductie les 1

;k;lk. Werkblad Les 3 De Nieuwsvideo. drie leerlingen. Checklist Nieuwsvideo

WIE GOED ONTMOET - LESMATERIAAL BIOLOGIE WIE GOED ONTMOET DISCUSSIELES OVER EEN MAATSCHAPPELIJK DILEMMA DAT GEPAARD GAAT MET DIEPE HERSENSTIMULATIE

HANDLEIDING TALENTENQUIZ

HAND L E ID IN G. behorende bij de website. hoeradicaalbenjij.nl

Lesplan atheneum 5. Woensdag 16 mei 2007, 3 e uur, blok 6: literatuur, les 1

Kinderrechten. Doelstellingen. Materiaal

LES 2 & 3 GAMEMAKER4YOU

Wat ga je schrijven: een verklarende tekst. Voorbereiden op het schrijven: een film bekijken

Lesbrief Strip maken. Doel Leerlingen te laten nadenken wat ze op het internet doen en hoe ze hier op een positieve manier mee om kunnen gaan.

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

OPDRACHTKAART. Thema: AV-technieken. Fotografie 3. Fotografische vormgeving AV Voorkennis: Je hebt de opdracht De fotocamera afgerond.

Lesbrief online gastles. Een bek vol tanden. Een kijkje achter de schermen van museum Naturalis voor groep 5, 6, 7 en 8

De Stilte 3x3 Festival op school

Lessenoverzicht Plaatselijke figuren variant Driebergen

WAT WILLEN WIJ WETEN? Een online interview via WhatsApp, Skype, Google Classroom of per mail.

lesmateriaal Taalkrant

Dit stappenplan is ingevuld door:

Handleiding voor docenten

200 JAAR STATEN-GENERAAL

t Fort, een vesting vol vroeger les 3 Handleiding voor de leerlingen

Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

Suggestie De opdracht van het werkblad Plaatsen langs de Schelde kan ook als huiswerk opgegeven worden of in zelfstandig werktijd gemaakt worden.

GEVOELLIJNEN - FOR THE BIRDS GEVOELLIJNEN

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Dit stappenplan is ingevuld door:

Inleiding. Gevaren met landbouwverkeer. Leeswijzer

A Mano 6+ El Patio Teatro (Spanje)

Elke groep van 3 leerlingen heeft een 9 setje speelkaarten nodig: 2 t/m 10, bijvoorbeeld alle schoppen, of alle harten kaarten.

Codename Future professionaliseert jongeren aan de hand van hun maatschappelijke positie. >>> Belastingdienst

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

Lesnummer 22 Titel van de les Ik zoek, ik zoek Eén lesuur met mogelijkheden voor uitloop naar extra lesuren voor route B en C

Spots on jobs. Docentenhandleiding. November Spirit4You.

Ontwerp je eigen superbijzondere dier

Lesbrief. Doelen. Alvast veel dank voor jullie deelname en heel veel plezier met het onderzoek!

camera Tijd OIVTR Activiteit Docent Activiteit Leerling Toetsing over halen doel

ZET DE BOXEN AAN! Kijk op de week. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

;k;lk. Les 1 Verschillende soorten nieuws

praktijk Codeer en leer

Transcriptie:

Praktische informatie Uitleg & instructie In samenwerking met: Als vervolg op het bezoek aan het Humanity House, kunnen studenten met de les Vluchtelingen in Beeld op school actief aan de slag met hun ervaringen. In dit lesprogramma, ontwikkeld door het Museum voor Communicatie, kruipen de studenten in de huid van de nieuwsmakers. Als journalisten en redacteuren worden zij zich bewust van het maakproces van verslaggeving. De studenten maken vanuit verschillende perspectieven nieuws over vluchtelingen en ontdekken hoe moeilijk het is om objectief te blijven. Opmerkingen of tips over deze lesbrief? Stuur Sarah-Jane of Karin een e-mail: sjearle@muscom.nl / kvdburgwal@muscom.nl. Het is tijdelijk gesloten

Duur van de les De les duurt 75 minuten. De les kan in één keer worden gegeven op school. Ook kan de les in delen worden uitgevoerd, dan wordt de kernopdracht als huiswerk opgegeven. Houd ongeveer de volgende indeling aan: Introductie van de les 25 minuten Klassikaal Kernopdracht 30 minuten Opdracht op school of als huiswerk Terugkoppeling en afsluiting 20 minuten Klassikaal Wat heb je nodig? - Een computer, beamer en scherm (met geluid) - PowerPointpresentatie (zie bijlage) - 2x Opdrachtkaarten voor de redacteuren - 6x Opdrachtkaarten voor de journalisten - Pen en papier voor aantekeningen - Een goede (telefoon-)camera per groepje journalisten* *Studenten laten filmen met hun eigen telefoons is wel zo leuk. Het is dan belangrijk om duidelijk te benadrukken dat de filmpjes echt niet langer dan 30 seconden mogen duren, anders worden de bestanden te groot om te transporteren. De studenten dienen dan wel (vooraf) een kabel voor hun telefoon mee naar school te nemen om te koppelen aan de computer. Toch kunnen vele verschillende telefoons en bestandstypes ook voor technische problemen en oponthoud zorgen. Regel in dat geval, indien mogelijk, 6 camera s op school. Voorbereiding (± 30 min.) Groepsindeling Vorm 8 groepjes: 6 groepjes journalisten 2 groepjes van 2 redacteuren Printen Print de opdrachtkaarten van de journalisten uit Print de opdrachtkaarten van de redacteuren uit Lokaal / Ruimtelijke indeling Creëer 8 werkplekken Installeer de laptop en beamer en test beeld en geluid Zet de PowerPointpresentatie klaar voor gebruik Filmen Licht vooraf de studenten in over de les en laat ze hun telefoonkabels meebrengen Indien de voorkeur uitgaat naar werken met 6 camera s, vergeet deze niet vooraf te reserveren op school (of elders). Het is tijdelijk gesloten

Introductie (25 min, klassikaal) Benodigdheden: computer, beamer, PowerPointpresentatie Vraaggesprek De groep heeft in het Humanity House de ervaringsreis gemaakt waarbij de studenten hebben ervaren hoe het is om een vluchteling te zijn. Als je nu naar het journaal kijkt, kan het je opgevallen zijn dat het nieuws over vluchteling vaak vanuit verschillende kanten belicht wordt. Vraag de leerlingen om te vertellen wat er op dit moment in het nieuws is over dit onderwerp. Is er geen nieuws over vluchtelingen op dit moment? Stel dan de volgende vragen: betekent dit dat er dan ook geen vluchtelingen zijn? Waarom zou het journaal ervoor kiezen om daar nu niet over te berichten terwijl ze er wel zijn? Bedenk samen met de studenten welke selectiecriteria er kunnen zijn bij het maken van nieuws en hoe de selectieprocedure er uit ziet. Onderzoek dit aan de hand van de volgende vragen: - Welke nieuwsbronnen volgen de studenten zelf, en waarom? - Welke nieuwsbronnen kijken zij niet en waarom niet? - Is het de studenten wel eens opgevallen dat er over hetzelfde nieuwsonderwerp op verschillende kanalen anders werd bericht? - Wie bepalen het nieuws? - Vindt de groep dat het journaal objectief is? Neemt het nieuws een neutrale positie in? - Wordt altijd het hele verhaal verteld, of maar een gedeelte? - Op basis van welke criteria ontwikkelen nieuwsmakers nieuws? - Waarom maken nieuwsmakers eigenlijk keuzes? Wat kan deze keuze allemaal beïnvloeden? Fragment Rita Laat nu het filmfragment van Rita zien (gebruik de link in PowerPointpresentatie). Als ex-vluchtelinge heeft zij haar eigen opvattingen over hoe het nieuws de vluchtelingensituatie in beeld brengt. Het verhaal van Rita kan de studenten inspiratie bieden voor de volgende opdracht. Maar let op: ook Rita s mening is gekleurd. Het besef dat zowel de nieuwsmaker als het publiek met een gekleurde blik naar het nieuws kijkt, is erg belangrijk. Het is tijdelijk gesloten

PowerPointpresentatie Behandel de vragen op de onderstaande sheets. 1. Krantenartikel Stimuleer de studenten om de tekst goed te lezen en analyseren. Bespreek de twee vragen om de beurt en onderzoek met de studenten vervolgens de verschillen in opvattingen en meningen tussen de twee standpunten. Het is tijdelijk gesloten

2. Nieuwsfoto Vraag de studenten wat zij precies zien op de foto. Bespreek eerst de twee vragen en vervolgens de verschillen in opvattingen en meningen tussen de twee standpunten. Het is tijdelijk gesloten

Kernopdracht (30 min, zelfstandige groepsopdracht) * Ook mogelijk als huiswerkopdracht Benodigdheden: opdrachtkaarten redacteuren, opdrachtkaarten journalisten, (telefoon-)camera s. Licht de opdracht toe Tijdens deze opdracht worden de studenten zelf nieuwsmakers. Verdeel de groep in 6 groepjes journalisten en 2 groepjes van twee redacteuren. Ieder groepje journalisten maakt een nieuwsbericht over vluchtelingen vanuit een bepaald perspectief. Dit perspectief staat op de opdrachtkaarten en moet verwerkt worden in het filmpje (benadruk dit!). De redacteuren onderzoeken aan de hand van hun opdrachtkaart hun eigen standpunt ten opzichte van het onderwerp vluchtelingen. Hierop baseren zij straks hun keuze voor één van de nieuwsberichten die door de groepjes journalisten zijn gemaakt. Dit gebeurt tijdens de afsluiting van de les. Ieder groepje krijgt via de opdrachtkaarten een standpunt en onderwerp toegewezen. De studenten kunnen zelfstandig met de opdrachtkaarten aan de slag. Bij de journalisten leidt dit tot een opzet voor hun nieuwsbericht. De redacteuren vormen hun eigen visie door een kritische brief te sturen aan het nieuwskanaal dat zij zelf volgen. Zet alle groepjes gescheiden aan het werk om hun werkblad in te vullen. Ook de redacteurenkoppels werken per tweetal. Benadruk dat de opdrachtkaarten voor de journalisten ieder een ander standpunt hebben en dat zij vanuit dit standpunt de vragen beantwoorden en hun nieuwsbericht vormgeven. Filminstructie De studenten mogen zelf een locatie bepalen om te filmen. Maak duidelijk dat een nieuwsbericht kort en krachtig hoort te zijn. De filmpjes mogen daarom maximaal 30 seconden duren en worden opgenomen met een (telefoon-)camera. Wanneer de nieuwberichten klaar zijn, zet dan de filmpjes op de computer. Afhankelijk van de filmmethode kan dit met een (telefoon-)kabel naar de computer worden overgezet, gemaild worden naar de docent, of verzonden worden via WeTransfer. Het is tijdelijk gesloten

Terugkoppeling en afsluiting (20 min, klassikaal en apart) Benodigdheden: computer, beamer, (telefoon-)camera s, telefoonkabels. Selectie nieuwsberichten (redacteuren - apart) Zet alle filmpjes klaar op de computer zodat deze direct vertoond kunnen worden. Zodra alle filmpjes op de computer staan krijgen alléén de redacteuren de gelegenheid om deze te bekijken. Geef de redacteuren daarna 5 minuten de tijd om per tweetal te overleggen welk fragment het beste bij hun visie past. Terugkoppeling berichtgeving (journalisten - apart) Terwijl de redacteuren de fragmenten bekijken bespreek je in een andere ruimte met de journalisten hoe zij het maken van een nieuwsbericht hebben ervaren. Wat waren de eventuele obstakels, welke insteek hebben ze gekozen en waarom? Vertonen geselecteerd nieuws (klassikaal) Wanneer de redacteuren klaar zijn, gaat de les klassikaal verder. Vraag de redacteuren om hun brief uit de vorige opdracht voor te lezen aan de groep. Hierdoor krijgt de rest van de groep inzicht in hun visie op het maken van nieuws. Vraag de redacteuren vervolgens per tweetal om mondeling toe te lichten welk nieuwsbericht zij gekozen hebben voor uitzending en waarom. Toon de twee gekozen filmpjes. Bespreek tot slot de volgende vragen met de hele groep: - Wat voor informatie kunnen de redacteuren nog meer tonen om hun boodschap te ondersteunen? - Welke informatie heb je als kijker nodig om ook de andere kant van het verhaal te zien? - Wat vind je ervan dat een redacteur kiest wat wij als kijker te zien krijgen? Net zoals in deze les meerdere nieuwsberichten het uiteindelijke nieuws niet hebben gehaald, gebeurt dit ook dagelijks bij het maken van het journaal of bij het plaatsen van nieuwsberichten online of in kranten. - Waarom zien we altijd maar een select aantal nieuwsberichten? - Zijn de studenten zich ervan bewust dat elk journaal wordt gemaakt vanuit ander perspectief en dat dit invloed heeft op de nieuwsberichten die zij uitzenden? Benadruk, om het programma af te ronden, dat de studenten in deze les hebben geleerd dat het maken van nieuws wordt gestuurd door zowel persoonlijke perspectieven als de uitgangspunten van een specifiek nieuwskanaal. Het is belangrijk dat zij zich hiervan bewust zijn bij het lezen en kijken van nieuws. Vertoon als afsluiter de fragmenten die niet zijn geselecteerd voor het nieuws. Het is tijdelijk gesloten