Harro van Lien. Woeste Willem. Lesbrief



Vergelijkbare documenten
Lezer: 2 Woeste Willem is een echte brombeer. Hij houdt niet van gezelschap. Iedereen die maar in de buurt van zijn huis komt, jaagt hij weg.

De Weier Vissedijk 35c 7602 CP Almelo

Lesbrief Ezel en Beer. Beste kleuters,

Educatief materiaal bij de voorstelling Buurman en Buurvrouw, groep 3 en 4

Een voorstellingsbezoek oefenen.

Lesbrief groep 1 t/m 4

Lesbrief De Kleine Zeemeermin

Lesbrief bij de voorstelling Eendagsvlieg (Annemarije Chamuleau)

Verslag les 4 De Wilgenstam kleutergroep 1/2C Thema van de filosofielessen: ik

LESBRIEF BIJ DE VOORSTELLING KNUFFEL OP ZEE. Figurentheater Propop vzw

HARRO VAN LIEN PRODUCTIES. de wolf is terug lesbrief. harro van lien. Pagina! 1 van 9!

Lestip 'Meester Frank en de draak'

Vertel de kinderen, of praat met hen over het verschil tussen film, tv kijken of naar het theater gaan.

De olifant die woord hield

De boekenbeer Module dans groep 1-2

Lesbrief bij de voorstelling Tik Tak Slaap

Antoine in Nepal. Karel Peeraer.

Activiteit 8. Taal Kringgesprek Ik ben bang... Doelen. Materiaal. Voortaak

Lesbrief Koning Arthur

lesmateriaal Taalkrant

Beste docent, 1 van 1

LESBRIEF. Er ligt een krokodil onder mijn bed

Doelstelling: tactiele stimulatie en samenwerking

Lesbrief bij: Het geheimzinnige ei. Een voorstelling voor 4-8 jaar en ouder van Poppentheater Jacobus Wieman

Nieuwsbrief oktober 2014

Cadeautjes van de natuur

LESBRIEF NACHTREIS - Sahand Sahebdivani (evt. Anastasis Sarakatsanos)

mei 2014 vanaf 9 jaar Doe normaal tekst: Marian van Gog muziek: Ton Kerkhof

Lesbrief bij het theaterconcert met de liedjes van Jeroen Schipper

De storm op het meer

Waarom dit boek? 7. 1 De ik-fabriek, wat is dat? Lichaamsseintjes Je lichaam is net een fabriek 17

Thema Gezondheid. Lesbrief 33. In gesprek met de leerkracht.

Hotel Hallo - Thema 2 Hallo TELEVISIE KIJKEN

Soms is er thuis ruzie Dan is mama boos en roept soms omdat ik mijn speelgoed niet opruim Maar ik heb daar helemaal niet mee gespeeld Dat was Bram,

Spreekbeurt, en werkstuk

Naar het gelijknamige boek van Milja Praagman. : STT-produkties, aanbieder van jeugd- & jongerentheater Bewerking tekst : Peter van Dijk

leerlingbrochure nld Door: Jolanthe Jansen

Lesbrief Robotje. Opdracht 1: voorkant opdrachtkaart

Boekje voor: spreekbeurt, boekenkring en werkstuk

3 Hoogbegaafdheid op school

Creatief en flexibel toepassen van Triplep. Maarten Vos Doe, laat zien, lach, oefen en geef applaus

Informatie bij de voorstelling. De Gruffalo. van Meneer Monster. Inhoud:

Kanjertekening van groep 1/2a

Wij gaan bouwen, wij gaan bouwen, Doe je mee, doe je mee, Pak dan ook je spullen, pak dan ook je spullen Zaag, plank, schroef, zaag, plank, schroef.

kinesiologie en stressmanagement Bluesroute WD MIDDELBURG T (06)

Theatergroep Locals. Lesbrief

Papa en mama hebben ruzie. Ton en Toya vinden dat niet leuk. Papa wil graag dat Ton en Toya bij hem op bezoek komen, maar van mama mag dat niet.

Seksualiteit: Grenzen en Wensen

WOUTER KLOOTWIJK ANNE, HET PAARD EN DE RIVIER MET ILLUSTRATIES VAN ENZO PÉRÈS-LABOURDETTE LEOPOLD / AMSTERDAM

Over ruzie en hoe je dat oplost natuurlijk!

De Tent Module Dans groep 3-4

LESBRIEF. THEATER ZAMZAM i.s.m. Stefan Boonen & Frank Daenen. Meer informatie over de schrijver van het boek en de theatertekst:

Lotte is er erg blij mee. Ik wilde altijd al een huisdier voor mezelf, zegt ze tegen opa. En nu heb ik er opeens een heleboel.

KUNSTLES Suzan Overmeer Jazz4kids

ABC Cultuur. verhalen van Stella van Lieshout illustraties door Tjarko van der Pol

Vertel eens - aanpak van Aidan Chambers

LESBRIEF. Otje s Vader

Kanjertraining uitleg van groep 7A

Inhoud van deze lesbrief

Muziekcoaching, wie doet dat? Muziekcoaching, wat is dat?

DieDrie. Lesbrief bij de voorstelling Zeg het met muziek

Introductie Inhoud Het verhaal Doelgroep en thema s

WERKMAP WILLEM DE ZEEROVER. een toneelvoorstelling voor. kleuters, eerste en tweede leerjaar. geschreven en gespeeld door. Geert Van den Broeck

De geel gearceerde woorden staan op een Bingo-kaart die aan de kinderen is uitgedeeld. Als de kinderen Bingo hebben, roepen ze Amen

Villanella & Club Kathoorn

KIND TOCH! Een bad op straat

Sneeuwwitje, wat ben je mooi Een voorstelling voor kinderen van 4 tot 7 jaar

De Boomhut Module muziek groep 3-4

M E N E E R & M E N E E R

Pasen met peuters en kleuters. Jojo is weg

Werkblad 3.1 Opdracht 3, module 3, les 3

ZORA. is zwanger. Wat kan Zora doen?

Buurman in de Winter Plan D / Andreas Denk (Nederland)

Lesbrief De Vrouw en het Jongetje.

Draak trekt haar zwempak aan. Lekker zwemmen, juicht ze. Muis aarzelt. Ga je niet mee? vraagt Draak. Ik wil wel, maar Draak begrijpt het opeens.

JA BUKA! Trešnja Municipal Theatre (Kroatië)

Mongens en Jeisjes De Stilte (Nederland)

LESBRIEF BIJ VOORSTELLING WOLFJE VAN THEATERGROEP ARTHUR GROEP 3-4-5

Multatuli Saïdjah en Adinda Het beroemde liefdesverhaal uit Max Havelaar

3 Pesten is geen lolletje

STIPPIE EN JAN een voorstelling van De Zingende Harp voor iedereen vanaf 4

ZET JEZELF OP DE FOTO

Jeremia 1: Vertel het door!

Jeremia 1:4-19 Vertel het door!

in de klas Opzet lesbrief

Transcriptie:

Harro van Lien Woeste Willem Lesbrief

Inleiding Over de voorstelling Willem woont alleen aan de rand van het bos. Hij geniet van de rust die hij heeft verdiend na een leven vol gevaarlijke avonturen. Hij zingt zeerovers liedjes, loert wat door zijn verrekijker over het water tot opeens een klein jongetje de rust verstoort. Het jongetje is een landrot, duidelijk. Aan landrotten heb je niks. Landrotten zeuren. Om woest van te worden! Woeste Willem is een vertelvoorstelling over stoer doen, bang zijn en over vriendschappen die je niet aan ziet komen. De voorstelling is een theaterbewerking van het boek Woeste Willem van Dieter en Ingrid Schubert Over de lesbrief In de lesbrief vindt u ideeën voor een les. De lessen worden kant en klaar opgediend, maar natuurlijk kunt u ook delen ervan gebruiken of vermengen met eigen oefeningen. De lesbrief is veelkleurig er staan ideeën in voor kringgesprekken, dramaoefeningen een creatieve opdracht en een muzikale les waarbij het lied uit de voorstelling wordt ingestudeerd. Ook wordt het boek dat inspireerde tot deze voorstelling apart behandelt. Let op: Onderaan de lesbrief vindt u enkele bijlagen die het werken met een aantal onderdelen vergemakkelijkt

Voor de voorstelling 1 gesprek over theater Waarom Doel Inleiding Gesprek voor veel kinderen is dit het eerste theaterbezoek. Een voorstelling is een andere wereld met andere omgangsvormen en andere gebruiken. Dit gesprek is een inleiding een soort inburgeringscursus. Aan het einde van dit gesprek hebben kinderen nagedacht en gesproken over deze vragen: Wat is theater? Wat moet je doen? Eigenlijk is theater een andere wereld. Het licht gaat uit en er gaan theaterlampen aan. Bij Woeste Willem is er een acteur aan het vertellen en een zaal vol kinderen meesters en juffen zijn aan het luisteren. Dat is anders dan in de klas. Anders als een juf / meester die iets vertelt. Mag je bij de voorstelling lachen? Ja Mag je roepen praten? Als de toneelspeler iets vraagt wel, anders niet Waarom eigenlijk niet? Dan is het verhaal niet goed te verstaan. Wat is het verschil tussen het kijken naar een televisieprogramma of een theatervoorstelling? Volgende voorbeelden TV: je kunt weglopen, naar de wc gaan, er zijn reclames, je kunt chips eten, als je het niet verstaat zet je de tv harder. Bij theater is dat allemaal niet mogelijk: een acteur kan door geluid afgeleid worden, hij kan zichzelf niet harder zetten. Maar ook: theater is veel groter, het lijkt net echt alsof je er bij bent. enzovoorts

Voor de voorstelling 2 drama Doel 1. laagdrempelige manier om zelf te spelen, een acteur te zijn. 2. Bewustwording over thema: stoer doen De les krijgt vorm in de volgende drie stappen. Er wordt gestart met een inleiding. Onderstaande geeft een idee. Dan volgt er een (kring)gesprek over dingen durven en stoer zijn. Tot slot, vanuit dezelfde kring, mogen de kinderen omstebeurt iets stoers spelen. Inleiding Gesprek Doen Stoer doen. Daar gaat deze voorstelling over. Stoer zijn, Willem denkt dat ie altijd stoer moet zijn, omdat ie nou eenmaal zeerover is. Zeerovers kunnen alles, zegt hij. Ze zijn zo sterk als een zeeleeuw en kunnen zwemmen als een vis. Ze kunnen alles en durven alles. Is dat zo moet je altijd stoer zijn? Is het erg als je iets (nog) niet kan of durft? We vertellen in de klas vaak als we iets kunnen of durven. Wie wil eens vertellen over wat hij /zij nog niet durft? Wie willen stoere dingen laten zien? De juf of meester heeft briefjes met daarop allemaal stoere dingen. Het gaat zo: 1 De klas zit/staat in een kring. 2 De eerste ronde begint. Omstebeurt komen de kinderen aan de beurt. Van tevoren vragen of het kind wil meedoen. Als het nou niet durft kun je dit weer kort linken aan het kringgesprek van eerder. Als het kind wel durft kun je verder: 3 De hele klas roept: dat durf je echt niet (je kunt er ook een zangregeltje van maken) 4 Dan roept de het kind dat aan de beurt is: dat durf ik echt wel 5 Kind beeld uit wat op het briefje staat (de juf/meester fluistert het in je oor) 6 luid applaus 7 Vraag aan de klas: wat deed hij/zij? 8 De rest van de klas doet kind na.

Voorbeelden om uit te laten beelden:. Als een kind er niet goed uitkomt kan de leerkracht als tegenspeler helpen. In boom klimmen Een brand blussen In een raceauto crossen Op een golf surfen Over een dun touw lopen (koorddansen) Op stenen over een rivier heen springen Een plank zagen Door een verrekijker kijken (en schrikken dat je een haai ziet) Op je rug zwemmen Iets heel zwaars optillen (bv een boom) Met een draak vechten

Voor de voorstelling 3 muziek In bijlage 1 vindt u de twee muziekbestanden Doel voorbereid naar een voorstelling gaan verhoogt het plezier. musiceren Inleiding Instuderen Meer In de voorstelling zingt Frank een lied. Het liedje is een liedje wat alleen Frankie en Willem kennen. In de voorstelling wordt het liedje aan de kinderen geleerd, maar het is natuurlijk extra leuk om het liedje al van tevoren in de klas te oefenen. In dit bestand hoor je 2 versies van het liedje. De eerste is met zang, voor de juffen en meesters om de melodielijn goed te horen. De tweede, zonder zang, is te gebruiken met de kinderen. Je kunt het liedje uitbreiden met gebaren die horen bij de tekst. Hier kun je de tekst lezen. Erachter staan ideeën om het liedje te spelen Tekst: HET STORMT AL DAGEN LANG OP ZEE (bang kijken, jezelf klein maken) MAAR WEES NIET BANG WILLEM GAAT MEE AL WAAIEN DE PANNEN VAN HET DAK (stoer staan, vuisten in de zij) WILLEM HOUDT DE ZEILEN STRAK HEE-HO WOESTE WILLEM HEE-HO (aan de touwen trekken. 1 ruk van boven naar beneden)

Voor en na de voorstelling boek Woeste Willem Doel: kinderen zijn bekend met het verhaal. Kinderen begrijpen het verschil tussen een boek voorlezen en verteltheater. De juf/meester heeft het boek voorgelezen. Voor de voorstelling Lees het boek met de kinderen Daarna Over illustraties Dit is dus Woeste Willem: Ingrid en Dieter Schubert hebben het boek gemaakt, samen. Ze hebben al veel boeken gemaakt. Kun jij raden welke tekening (met moeilijk woord illustratie) van hun is en welke niet? NB: in bijlage 2 dezelfde afbeeldingen maar dan groot

hoe kun je dat nou zien? (dezelfde manier van tekenen. Dat noemen we dezelfde stijl) wie zijn eigenlijk die anderen? (rupsje nooit genoeg en pipi langkous) of of Na afloop: De toneelspeler heeft het boek op een andere manier vertelt, nog een keer maar dan anders. Hij maakte er theater van. Wat was er anders dan in het boek? (muziek, liedje, frank was groot, het verhaal was langer/anders) Wat is het verschil tussen voorlezen en een theatervoorstelling? (soms lijkt het echt, duurt langer, net alsof het frank/willem zelf is). Doen: lees nog eens het boek of een klein stukje er uit. Laat de kinderen dit uitspelen (in hun eigen woorden)

Na de voorstelling inleven en creatief Doel Inleiding Gesprek Kinderen leren nadenken over de ander. Waarom vindt niet iedereen leuk wat ik leuk vind? In het boek en in de voorstelling zie je dat Frankie cadeautjes maakt voor Willem. Waarom geeft Frankie eigenlijk dit soort cadeautjes aan Willem: een zeedier, een bootje en geen bal bijvoorbeeld of een puzzel? Met kinderen praten over inleven in de ander. Wat vind iemand leuk? Wat maak je voor je moeder? Is dat anders als voor je vader of voor je kleine broertje? Willem wilde ook een cadeautje maken voor Frankie, daar dacht ie goed over na. Wat maakte hij? En waarom? (een vlieger. Hij wist niet veel van Frankie, maar wel dat ie van vliegeren hield) Doen Nodig: veel materialen en vooral van alles wat. Verder lijm en scharen enzovoorts. Opdracht: Heb jij net als Frankie iemand waar je een cadeautje voor zou willen maken? Denk eens rustig na over die persoon, wat vindt hij/zij mooi? Kijk ook naar de spullen die er zijn, kun je dat maken? Ga je gang!

Bijlage 1 Muziekbestanden bij voor de voorstelling 3 Worden apart meegestuurd Bijlage 2 illustraties bij Voor en na de voorstelling