Netwerk TaalCentraal 2 VARIANT - leerwerkboek. Netwerk TaalCentraal 2 - leerwerkboek. Vergelijking inhoudstafels Netwerk TaalCentraal 2 1



Vergelijkbare documenten
Blok 1 Les 1: Kennismaking (met gedicht en associaties)

Netwerk TaalCentraal 1 VARIANT - leerwerkboek. Netwerk TaalCentraal 1 - leerwerkboek Thema 1 Hoe het begint

Taalbeschouwelijke termen bao so 2010

PIT HAVO-2 +HAVO/VWO Onderdeel: Spelling H1 en H2 Algemene informatie: Wat moet je kennen: Wat moet je kunnen: Toetsing:

Visuele Leerlijn Taal

Leerwerkboek. Nieke Bastiaenssen Liese Bergen Elke Coorens Elke Libert Marita Van Auwenis Pieter Wyffels. Rudi Wuyts

Onderdeel: Vakvaardigheden EBR Nieuwsbegrip: Leesvaardigheid en woordenschat Algemene informatie: Wat moet je kennen: Wat moet je kunnen: Toetsing:

De bovenkamer. Josée Coenen. een kleurrijke grammatica van het Nederlands. colofon

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Bronnenboek. Nieke Bastiaenssen Liese Bergen Elke Coorens Elke Libert Marita Van Auwenis Pieter Wyffels. Rudi Wuyts

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

NE/B/1 - NE/K/1 NE/B/2 - NE/K/2. Klas 3 P1. PTA Nederlands BLW/KLW methode: Ta!ent COHORT:

Programma van Inhoud en Toetsing

Programma van Inhoud en Toetsing

Taaljournaal Leerlijnenoverzicht - Lezen

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Nederlands. complete methode. Lesstof overzicht. vmbo. Mondelinge taalvaardigheid

Overzicht bereikte eindtermen eerste graad met aanvullende leermethode Taalboost 1

Vak: Nederlands EBR Klas: IG 2 mh/hv Onderdeel: Leesvaardigheid Algemene informatie: Wat moet je kennen: Wat moet je kunnen: Toetsing:

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Leerdoel/inhoud/stof/onderwerp/onderdeel/toets overig jaarplanning Docentenactiviteit Leerlingactiviteit aug

Vak: Nederlands EBR Klas: IG2 hv Onderdeel: Fictie en Schrijven Algemene informatie: Wat moet je kennen: Wat moet je kunnen: Toetsing:

Syntheseproef kerst 2013 Theoretische richtingen

Onderdeel: LEZEN Docent: RKW Algemene informatie: Wat moet je kennen: Wat moet je kunnen: Toetsing:

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Samenvatting Nederlands Over lezen

Programma van Inhoud en Toetsing

Nederlands. complete methode. Lesstof overzicht. vmbo. Mondelinge taalvaardigheid

Benodigde voorkennis taal verkennen groep 5

ROUTE 2F, Nederlands voor niveau 2F

Lesstof overzicht Station complete methode Nederlands vmbo

CONCEPT. Domein A 1: Lezen van zakelijke teksten. Tussendoelen Nederlands onderbouw vo, vmbo

Inleiding 7. Deel 1 BASISVAARDIGHEDEN SPELLING 9

Taaldomein vmbo. 4 Een mondelinge presentatie Hulpmiddelen: PowerPointpresentatie. k4 3 De spreekbeurt Soorten spreekbeurten De boekpresentatie

Visuele Leerlijn Spelling

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Taaldomein havo 1-3 EPN. Domein 2 Leesvaardigheid Zakelijke teksten deel hs leerstof vanaf pg. hv1 1 Teksten verkennen

Op niveau vmbo. Thieme Meulenhoff. Domein 2 Leesvaardigheid Zakelijke teksten deel hs leerstof vanaf pg. kgt1 1 Over Caja Cazemier

Nieuw Nederlands 4 vmbo-gt Literatuur: Lijsters (Noordhoff Uitgevers), Lezen voor de lijst

tip! in leerjaar 1, is nog weinig verschil; mavo mag deze samenvatting ook gebruiken

Leerstofoverzicht Taal in beeld groep 4

Onderdeel: Spelling (RTTI) Algemene informatie: Wat moet je kennen: Wat moet je kunnen: Toetsing:

CONCEPT. Domein A 1: Lezen van zakelijke teksten. Tussendoelen Nederlands onderbouw vo havo/vwo

Nederlands. complete methode. Lesstof overzicht. vmbo

1 Luisteren (koppeling Spreken/gesprekken voeren)

Programma van Toetsing en Doorstroming

Lesstof overzicht Station vanaf

1.2.3 Trappen van vergelijking 20

1 keer beoordeeld 4 maart 2018

ROUTE 2F, Nederlands voor niveau 2F

Leerdoel/inhoud/stof/onderwerp/onderdeel/toets overig jaarplanning Docentenactiviteit Leerlingactiviteit aug

De bovenkamer. Het gebruik van De bovenkamer bij Taal in Beeld. Josée Coenen. een kleurrijke grammatica van het Nederlands

Woordsoorten. De woorden in een zin kunnen in een bepaalde groep worden ingedeeld. De woordsoort geeft aan tot welke groep een woord behoort.

Programma van toetsing en afsluiting

A. LEER EN TOETSPLAN

Onderdeel: Grammatica zinsdelen Algemene informatie: Wat moet je kennen: Wat moet je kunnen: Toetsing:

- Treffende titels: grabbelzakje - Treffende titels: kaartjes. - Tijdschriften/kranten. - Kopieerblad. - Kopieerblad

Taallijnen vmbo. Malmberg

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Onderdeel: Spelling Algemene informatie: Wat moet je kennen: Wat moet je kunnen: Toetsing:

De bovenkamer. Het gebruik van De bovenkamer bij Taal actief. Josée Coenen. een kleurrijke grammatica van het Nederlands

LTP klas periode 1 september grammatica blok 1+2 (weging 2x)

Onderdeel: Spelling Algemene informatie: Wat moet je kennen: Wat moet je kunnen: Toetsing:

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

Teksverklaringen!!!!! Samenvattingen!! - Meerkeuzevragen! - Open! !!!! Nederlands! 1. Spellen! 2. Samenvatting schrijven

Eigen vaardigheid Taal

3 LEERPLANDOELEN. De basisschool stelt zich als streefdoel voor taalbeschouwing:

π (spreek uit uiltje ): hulpwerkwoorden of modale hulpwerkwoorden 46

Leestoets 1 (heel proefwerk) Week 40. Spelling/grammatica/woordenschat 1 (heel proefwerk) Week 44

Iets wat alleen een mens kan. Geheel Deel Mensen Persoon Voorwerp Inhoud Product uitstreek product

Zinsontleden en woordbenoemen groep 7/8

Praktische taalbeschouwing op de basisschool en in de eerste graad secundair onderwijs anno 2010

Staal. Kerndoelanalyse SLO

Toelichting bij de kaartjes die in het opzoekboekje spelling en werkwoordspelling zijn opgenomen

Inhoud. Inleiding 15. Deel 1 Spelling 18

Leerplannen Nederlands en vreemde talen in de eerste graad

Inhoud. 1 Spelling 5. Noordhoff Uitgevers bv

KLAS: M2 VAK: Nederlands 2019/2020 Week Vanaf Opmerking jaarplanning. Leerdoel/inhoud/stof/onderwerp/onderdeel/toets overig.

Overzicht toetsen en oefeningen Grammatica I. Grammatica I

Programma van Inhoud en Toetsing (PIT)

1 WOORDSOORTEN 3 2 ZINSDELEN 8

Taallijnen havo 1-3. Malmberg. Objectieve en subjectieve argumenten h3 3 Mondeling betoog 71 3 totaal 33

Leerplan Nederlands Taalbeschouwing

Eindtermen Nederlands

π (spreek uit uiltje ): hulpwerkwoorden of modale hulpwerkwoorden 46

Op Niveau onderbouw 2 e editie Leerstofoverzicht vmbo 3 GT

Referentiekader Nieuw Nederlands havo 5 e editie klas 1 en 4 e editie voor klas 2, 3, 4/5

Voor alle leraren Nederlands. 'Vergelijkend schema', eindtermen vaardigheden van de 3 graden: tekstsoorten, procedures/strategieën en attitudes.

Programmering Leerstof & Toetsing VWO

CVO Tweedekansonderwijs Antwerpen NIVEAUBEPALING NEDERLANDS ASO 3

1 Luisteren (koppeling Spreken/gesprekken voeren)

TAALBESCHOUWING. Vakonderdeel: Doelen. Materiaal. Lesverloop

Transcriptie:

Blok 1 Les 1: Kennismaking via feiten en meningen (over verwachtingen, meningen over school, jezelf voorstellen aan de hand van feiten over jezelf en enkele van je meningen. Herhaling begrippen: feit/mening) : Communicatie, tekstdoel, teksttype (herhaling van de vragen bij een communicatiesituatie, de tekstdoelen en teksttypes. Uitwerking via hoekenwerk. Nieuw: ruis) Leesstrategieën (Herhaling van de verschillende leesstrategieën en het gebruik van het OVUR-leesplan) Luisterstrategieën (Herhaling van de luisterstrategieën en van het gebruik van het OVURluisterplan) Synoniemen, antoniemen en homoniemen (Herhaling van de begrippen, de betekenisrelaties) Navigeren in inhoudsopgaven ( Inhoudsopgaven, registers en menubalken van sites: hoe gebruik je ze? ) Welke schrijver ben je? (Herhaling OVUR-schrijfplan ahv bijschriften bij foto s + herhalen van schrijftechnische aandachtspunten zoals: niet altijd het o vooraan, afwisselen in woordgebruik, korte en lange zinnen afwisselen ) Jouw mening en argumenten over boeken (Luisterboek bespreken in groep (literair fragment), recensie lezen, zelf mening formuleren over bewerkt sprookje + portfolio-opdracht: leesverslag schrijven) Les 9 Woordstrategieën (herhaling + oefeningen op vooren achtervoegsels ) Les 10 Herhaling: spelling van de werkwoorden (gebruiken van het algoritme) Thema 1 Benieuwd TH5L7 + TH8 L9 LTGTT Vergelijking inhoudstafels Netwerk TaalCentraal 2 1

Blok 2 Les 1 Spreek je voorkeur uit (herhalen OVUR-spreekplan en herhalen spreektechnische aspecten) Verbaal of non-verbaal? Over soorten zinnen (over mededelende, vragende en bevelende zinnen (sterk ingekorte les)) Ondertitels lezen Lay-out doet lezen (nieuw toegevoegd: lettertype, interlinie, bladschikking bepaalt mee of je een tekst leest.) De verleden en toekomende tijd (hier ook voltooid en onvoltooid toevoegen (viel weg uit boek 1, verplichte termen leerplan) Beeldspraak (Letterlijk, figuurlijk, zegswijzen, ook in schooltaal toevoegen) Strips lezen (Creatieve schrijfopdracht met tekstballonnen) Les 9 Schema s maken: herhaling (nieuwe les met herhaling CT, kernvraag, sleutelwoorden, tekststructuren opsommend, chronologisch) Les 10 Hoofdletters, verkleinwoorden, meervouden: contractwerk (nieuwe les met oefeningen bij de fiches van jaar 1) Thema 2 Kern van de boodschap TH5L7 Vergelijking inhoudstafels Netwerk TaalCentraal 2 2

Blok 3 Thema 3 Overtuigd? Les 1 Notities nemen (Schrijven voor school, notities in een schrijfkader) Wat weet je nog over wwg, nwg, lv en mv? Objectief of subjectief? les 4 Logo en slogan (contractwerk) les 5 Vertel je uitvinding! (NIEUW: stem en ademhalingstechnieken toegevoegd) les 6 Boekenhypes en helden (genietend lezen + reclameboodschap maken voor een boek (portfolioopdracht 3)) les 7 Schooltaalwoorden / instructietaal / vaktermen les 8 Zinsdelen benoemen met het sleutelplan (vervangen door onderscheid grondwoord/ samenstelling/afleiding (uit blok 6) les 9 Woordtekens (spelling (hulptekens)) les 10 Zoekstrategieën / Met twee aan een tekst werken? NIEUW Woordenboek, internet, wat zoek je waar op? samenvoegen met B4L5 ALTERNATIEF: computertoepassingen (met 2 aan een worddoc werken, woordspin maken etc) Mini-Project 1 toeristische gidsbeurt in eigen buurt folder maken en gidsen voor medeleerlingen, ouders enz. beperkte info recupereren uit boek 1 Vergelijking inhoudstafels Netwerk TaalCentraal 2 3

Blok 4 les 1 Verschilt jouw standpunt van het mijne? (Deelnemen aan een polyloog, luisteren naar en participeren aan een debat) les 2 Variatie in zinnen les 3 De persoonlijke brief les 4 Het lidwoord ((+ herhaling van de andere woordsoorten)) les 5 Digitaal lezen (Betrouwbaarheid van bronnen controleren etc (ook zoekstrategieën zie B3 L10) les 6 Het voornaamwoord (herhaling van persoonlijk en bezittelijk + aanbrengen aanwijzend en vragend) les 7 Sterke werkwoorden (NIEUW Oorspronkelijke les over synoniem, antoniem, letterlijk en figuurlijk -> naar blok 1 L 5) les 8 Gedichtendominospel les 9 Leestekens (komma, punten etc -> oefening over aanhaling hier weggehaald) les 10 Schooltaalwoordendomino Thema 5 Klikt het? Vergelijking inhoudstafels Netwerk TaalCentraal 2 4

Blok 5 les 1 Fictie en non-fictie (Met portfolio (uit blok 6 les 2) / Oorspronkelijke les over genres: multicultureel en oorlogsverhaal ->naar blok 6. ) les 2 Nieuwe woorden? (door leenwoorden, samenstellingen, afleidingen ) les 3 Goed verpakt? (luisteroefening over verpakkingen met vragen: Totaalopdracht met info noteren, tabellen aanvullen, woordverklaring, structuur ontdekken? Etc) les 4 Verbanden en structuren in een tekst (oorzaakgevolg en vergelijkend worden aangebracht) les 5 Verbanden binnen een zin ((afsplitsing vorige les)) les 6 Het bijwoord (en herhaling bijv nw (kan ook naar B4 L4)) les 7 Het voorzetsel les 8 De bepalingen in een zin les 9 Tussenletters en tussenklanken les 10 De discussie LTGT T Proj ect 1 Thema 6 Energie(k) en gezond Project 2: klasboek maken met eigen talenten Vergelijking inhoudstafels Netwerk TaalCentraal 2 5

Les 9 Blok 6 les 1 Vragen bij een verhaalfragment (een fragment aanvullen en er vragen bij verzinnen) Genres: multicultureel en oorlogsverhaal (fictie en non-fictie + leesportfolio-opdracht (deze les wisselde met blok 5)) geen duidelijke ds: schema fictionele tekst + mening over foto s les 4 Schrijf over de actualiteit les 5 Spreek over de actualiteit les 6 De aanhaling (jeugdboek omzetten naar toneeltekst) les 7 Stellingen en discussies (Spreek-en luisteroefening over dansen voor jongens ) les 8 Boek of film? (vergelijking) les 9 grondwoord en nieuwe woorden afleiden -> hier weg, verplaatst naar blok 1 les 5 vervangen door: schema s en tekststructuren les 10 Computertaal (Oef werkbalkknoppen (uit eerdere lettergetetter Blok 2) + nieuwe aanvulingen) Thema 8 Vreemd Mini-project 3: mangaspel Vergelijking inhoudstafels Netwerk TaalCentraal 2 6