Heerhugowaard in de Tweede Wereldoorlog

Vergelijkbare documenten
Gebouwd in Heerhugowaard

Lesbrief Op zolder bij oma Aletta

Lesbrief Door het stof kruipen Op onderzoek naar je eigen school

lesbrief vervolgles Ulrum

Rijk Romeins Leven. Museum Park Matilo Cultuurlijn Tijd Groep 5. Handleiding voorbereidende les

Onder onze voeten Schoolbezoek Min40Celsius. Lesbrief

Wie ben jij? HANDLEIDING

Drents Archief. Het meisje met de hoepel. Groep 2 Thema-overzicht

Anders voeren. Les b r i e f

Anders voeren. lesbrief

Handleiding leerkrachten. Eigen strip maken. Kerndoelen: Taal en ict 1x per week 4 tot 5 weken

groep 7 de bewaarplaats Handleiding archief (incl. voorbeeldvragen) media spoor

primair onderwijs groep 4 en 8 samen Mijn verhaal van Brabant docentenhandleiding

Groep 7/8 Rechten van het kind

Vincent-stripverhaal MAKEN VOELEN SAMENWERKEN KIJKEN. Expertisecentrum Kunsttheorie Primair Onderwijs

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

Een voorbereidende les op de workshop Vliegbasis Twenthe - oorlog WS.

STOOM, MACHINES EN ARBEIDERS

HIERIN VINDT U DE OPBOUW VAN HET PROGRAMMA EN DE GANG VAN ZAKEN IN DE PRAKTIJK

HET KLOKHUIS ZOEKT ONTWERPERS. Handleiding docent

DE RODE DRAAD VAN TWENTE

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Lessenoverzicht Plaatselijke figuren variant Driebergen

Archeologie op school. Handleiding voor de leerkracht

China. Stadsgeluiden in China. 3 lessen rond geluiden in een Chinese stad. Vakgebied: Muziek. Lesduur: 60 minuten per les

NEDERLAND LEEST JUNIOR HANDLEIDING LEERKRACHTEN GROEP 7 EN 8

THUIS IN DE WERELD LESBRIEF PRIMAIR ONDERWIJS GROEP 7 EN 8 TOT ZIENS IN 0NS MUSEUM! THUIS IN DE WERELD PAG > 1

Docentenhandleiding Rijksmuseum Groep 7-8

INHOUD DE TIJDSWINKEL. groep 3-4 HOE MENSEN IN VERSCHILLENDE TIJDEN LEVEN

Lesbrief Kijken door het venster van de tijd Een beeldend project Beeldend

Docentenhandleiding. Museumles groep 5&6 Het grootste schilderij van Nederland! Panorama Mesdag. Detail Panorama Mesdag Dorp Scheveningen

De Romeinen. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Leerdoel: De leerlingen oefenen met herkennen van symmetrie van verschillende vormen.

Wat is herdenken? Volledige lesmodule: 60 min

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de kerstperiode

Lesbrief bij Security4kids. De Rome Club. Dit lesmateriaal is gemaakt voor bovenbouw basis & onderbouw middelbaar

Nationaal Gevangenismuseum

DOCENTEN HANDLEIDING

2 > Kerndoelen > Aan de slag > Introductie van de manier van werken > Mogelijke werkvormen en de plaats op het rooster 27

Mediawijsheid. Algemene handleiding leerkracht. Doel van het lespakket. Inzetten van het lespakket

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

Werkvorm: Bekend, Benieuwd en Bewaard.

Tuin van Heden 3 en 4 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

Lesbrief. Uitgeverij Leopold, in samenwerking met het Mauritshuis. Groep 1, 2, 3 en 4

Wie ben jij & wie ben ik?

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

China Pagina 1. - Wie nodig jij uit voor een Chinese maaltijd? -

Lesbrief bij Niemand mag het weten. Trudy van Harten

LESBRIEF. De Kartonbewoners

LESBRIEF GROEP THEMA: CHINA

Tuin van Heden 5 en 6 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS EN DE BEESTENBENDE

Gastles Eten en Drinken 1. Gastlessen Pedagogisch kader kindercentra 0-4 jaar - Docentenhandleiding

Docentenhandleiding Educatieprogramma

DOCENTEN HANDLEIDING

Handleiding Introductieles Annes Dagboek

Verlegen om woorden Lesbrief voor vmbo

Lesbrief bij Als honden konden bidden van Margriet Cobben

Lessenserie bij Goed Gelezen! VTL Pluspakket groep 4

Lesbrief Strip maken. Doel Leerlingen te laten nadenken wat ze op het internet doen en hoe ze hier op een positieve manier mee om kunnen gaan.

BASISPLAN, PROCESFASENFORMULIER & OBSERVATIEFORMULIER BEELDENDE VORMING. Bloeiende bloemen. Lesvoorbereiding beeldende vorming

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

NEDERLAND LEEST JUNIOR HANDLEIDING LEERKRACHTEN GROEP 7 EN 8

LESBRIEF GROEP THEMA: DEMOCRATIE Verwerkingsopdrachten & kopieerbladen voor Samsam nr. 2, 2017

LES: Wie van de drie? 2

Ko observatielijst/ Kern(tussen)doelen TULE SLO Van November 2006

Maaike Gilden & Josephine van den Nieuwendijk

Mentor Datum Groep Aantal lln

Benodigdheden: Smartboard Observatieformulier samenwerken Filmpjes You Tube: What is an Escape Room? + vb grammatical Escape Room

Doelen: - De leerlingen leren zoveel mogelijk verschillende dingen te doen als je daar talent voor hebt, en dit al op school uit te proberen;

Hoe maak ik een werkstuk?

PRUIKENLES 3 GROEP 3-4

Project Tweede Wereldoorlog. Rianne Bakker. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Meningsvorming: jij en vluchtelingen

Welke coöperatieve werkvormen gaan we aanleren?

Inleiding Doelgroep Relatieschema Opzet van de lescyclus Opbouw van de lescyclus Doelstellingen...

Les ontwerpend leren Sterker dan sterk!

ANIMATIE-FILM-DOMINO KIJKEN, WETEN, SAMENWERKEN

NEDERLAND LEEST JUNIOR HANDLEIDING DOCENTEN VMBO 1 EN 2

Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

GELOVEN IN DE WERELD LESBRIEF VOORTGEZET ONDERWIJS TOT ZIENS IN 0NS MUSEUM! GELOVEN IN DE WERELD PAG > 1

Bruggen. elsmarlon smithuis. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Laat uw leerlingen het artikel Bang! Eng! Griezelig! lezen op pagina 12/13 van 7Days.

KiesWijzer. een les over kiezen voor het voortgezet onderwijs

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 7 en 8

Handleiding bij de digitale les voor de Nederlandse Kinderjury 2012

Drents Museum. Wat als de stoel van meneer Rietveld kon praten? Groep 3 Thema-overzicht

11. Hele en halve uren met klokkaartjes. - dagelijkse activiteiten aan de halve uren koppelen

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Speelkaarten.indd :14:06

Mentor Datum Groep Aantal lln

Leerlijn domein mondelinge taalvaardigheid

Training. Vergaderen

Algemene benodigdheden: Beamer/digibord, powerpoint(bijgeleverd), lijst met stellingen (bijgeleverd).

;k;lk. Les 1 Verschillende soorten nieuws

Lesbrief bij Mijn broer is een boef van Netty van Kaathoven voor groep 7 en 8

Terwijl veel plaatsen in de buurt van Veenendaal al in april waren bevrijd, duurde dit in Veenendaal veel langer.

Transcriptie:

groep 7/8 Heerhugowaard in de Tweede Wereldoorlog Handleiding voor leerkrachten Erfgoedleerlijn Heerhugowaard

Inhoudsopgave Over de erfgoedleerlijn 3 Heerhugowaard in de Tweede Wereldoorlog 4 Les 1 Rozenhout 6 Les 2 De Woelige Stal 8 Les 3 Dilemma s in de oorlog 10 Colofon Dit project is gebaseerd op bestaande lesmaterialen van twee educatieve projecten: - Kijk een om je heen! ontwikkeld door Sandra Overweg en Piet Zwaanenburg - Erfgoedleerlijn Noord-Holland, onderdeel Gebouwen ontwikkeld door Marije Visser voor Plein C Lesbrief, bewerking en ontwikkeling lesmateriaal: Marije Visser Vormgeving: Hanna van der Veen Eindredactie: Hanna van der Veen Plein C - november 2018 Dit bewerking van het project kon gerealiseerd worden dankzij financiële steun van de gemeente Heerhugowaard. groep 7/8 - Heerhugowaard in WO II 2

Over de erfgoedleerlijn Heerhugowaard Al sinds 2006 zijn er erfgoedprojecten beschikbaar voor het basisonderwijs in Heerhugowaard. Vanuit de scholen kwam de vraag om de projecten kleiner te maken en te digitaliseren. Ook was er een wens om leerlingen met historische kaarten te laten werken. De nieuwe erfgoedleerlijn Heerhugowaard bestaat uit drie educatieve projecten voor groep 5 t/m 8 van het basisonderwijs. Twee van deze projecten zijn een bewerking van de bestaande leskisten. Uitgangspunt is de leerlingen kennis laten maken met de geschiedenis van Heerhugowaard met gebruik van Heerhugowaard s erfgoed: historische kaarten en foto s, monumenten en het Poldermuseum. Thema s De thema s sluiten zoveel mogelijk aan bij de cognitieve ontwikkeling, de belevingswereld en de lesstof van de doelgroep. Veel scholen werken met combinatiegroepen daarom is elk project voor twee jaargroepen geschikt. Groep 5/6 - Gebouwd in Heerhugowaard Thema: Monumenten Groep 6/7 - Heerhugowaard op de kaart Thema: Inpoldering Groep 7/8 - Heerhugowaard in de Tweede Wereldoorlog Thema: Tweede Wereldoorlog groep 7/8 - Heerhugowaard in WO II 3

Heerhugowaard in de Tweede Wereldoorlog Dit project is bedoeld voor groep 7 en 8 van de basisschool. Leerdoelen Leerlingen ontdekken hoe het was om te leven in de Heerhugowaard tijdens de Tweede Wereldoorlog dat in oorlogstijd moeilijke beslissingen genomen moeten worden Leerlingen oefenen in onderzoek met historische bronnen begrijpend lezen discussiëren Leerlingen leren over leefomstandigheden in de Heerhugowaard tijdens de Tweede Wereldoorlog Aansluiting bij de kerndoelen Nederlands 1. Leerlingen leren informatie te verwerven uit gesproken taal. Ze leren die informatie, mondeling en schriftelijk, gestructureerd weer te geven. 2. Leerlingen leren zich naar vorm en inhoud uit te drukken bij het geven en vragen van informatie, het uitbrengen van verslag, het geven van uitleg, het instrueren en bij het discussiëren. 3. Leerlingen leren informatie te achterhalen in informatieve en instructieve teksten, waaronder schema s, tabellen en digitale bronnen. Oriëntatie op jezelf en de wereld: ruimte en tijd 51. Leerlingen leren gebruik te maken van eenvoudige historische bronnen en ze leren aanduidingen van tijd en tijdsindeling te hanteren. Kunstzinnige Oriëntatie 56. Leerlingen verwerven enige kennis over en krijgen waardering voor aspecten van cultureel erfgoed. groep 7/8 - Heerhugowaard in WO II 4

Lessenschema Les 1. Rozenhout Presentatie met historische bronnen over boerderij Rozenhout Tijdsduur: 40 minuten Les 2. De Woelige Stal Leestekst met vragen over ervaringen van een kind Tijdsduur: 40 minuten Les 3. Dilemma s in oorlogstijd Discussie in kleine groepjes Tijdsduur: 60 minuten Met dit project geven we slechts een schets van het dagelijks leven in de Tweede Wereldoorlog in Heerhugowaard. Meer informatie is te vinden in het boek Bommen op Heerhugowaard, dat bestaat uit interviews met mensen die de oorlog in Heerhugowaard hebben meegemaakt. Het is niet meer te koop maar wel tweedehands of bij de bibliotheek te verkrijgen. groep 7/8 - Heerhugowaard in WO II 5

Les 1 Rozenhout Aanpak Presentatie bij archiefstukken uit de Tweede Wereldoorlog Doel Leerlingen leven zich in in het dagelijks leven van mensen in de Tweede Wereldoorlog in Heerhugowaard Leerlingen zien historische bronnen Organisatie Duur klassikaal 30 minuten Benodigdheden Bijlage 1: Achtergrondinformatie Voorbereiding Bekijk de digibordpresentatie Lees de achtergrondinformatie en de les Stap A Vertel over de Tweede Wereldoorlog in Heerhugowaard, aan de hand van de achtergrondinformatie. Stap B klassikaal Klik op A. Slideshow Dit zijn foto s van een aantal archiefbronnen. Zet de slideshow op pauze en klik handmatig door naar de volgende slide. Vertel erbij en stel de vragen: 1. Rozenhout - Dit is de boerderij Rozenhout, deze foto is net na de oorlog gemaakt in 1945. De mensen op de foto is de familie Bleeker. In de hongerwinter kwamen er veel mensen uit de grote steden naar de Heerhugowaard op zoek naar eten. De familie Bleeker gaf die mensen een maaltijd en een plekje om te overnachten, zodat ze de volgende dag uitgerust verder konden lopen. 2. Rozenhout schriftje - In dit schriftje staan de namen van alle mensen die op Rozenhout bleven slapen. Totaal waren dat 365 mensen! Het schriftje wordt bewaard in het Regionaal Archief in Alkmaar. Jullie kunnen op het digibord de eerste bladzijden bekijken. Blz 3 - De tekst in potlood zijn de namen, plaatsnamen, geboortejaren en soms het beroep. De tekst in pen is er later bij geschreven. Lees samen met de leerlingen wat dingen op en probeer het te interpreteren. groep 7/8 - Heerhugowaard in WO II 6

Blz 4 - Uit welke stad kwamen de meeste mensen op deze bladzijde? Hoeveel kilometer is dat lopen naar Heerhugowaard? Blz 5 - Hoe oud waren de mensen op deze bladzijde? Blz 6 - Wat deed een zwart handelaar in de hongerwinter? Voedsel verkopen voor sieraden, kunst of andere waardevolle spullen. Blz 9 - Hoe lang kun je leven van 5 kilo rode bietjes? 3. Brief - Alle slapers waren heel dankbaar dat ze bij de familie Bleeker konden slapen. Ze hebben heel veel bedankbrieven gekregen die zijn ook bewaard in het archief. Lees de brief hardop voor. 4. Brief - Laat een van de kinderen de brief voorlezen. Extra In les 3 voor groep 6/7 vind je twee kaarten van Heerhugowaard. De linker kaart van 1925 geeft een goed beeld van Heerhugowaard tijdens de Tweede Wereldoorlog. Wie kan op de kaart Rozenhout vinden? groep 7/8 - Heerhugowaard in WO II 7

Les 2 De Woelige Stal Aanpak Begrijpend lezen Doel Kinderen leven zich in in het dagelijks leven van mensen in de Tweede Wereldoorlog in Heerhugowaard Organisatie Duur Individueel of in tweetallen 40 minuten Benodigdheden Bijlage 2 De Woelige Stal Voorbereiding Print Bijlage 2 voor alle leerlingen en lees het door. Stap A Introductie Klik op A De Woelige Stal Vertel dat in dit huis in de oorlog een familie woonde, waarvan de ouders in het verzet zaten. Een van hun kinderen vertelt over de oorlog in het boek Bommen op de Heerhugowaard. Stap B klassikaal Klik op B Bommen op Heerhugowaard Het boek Bommen op Heerhugowaard bestaat uit interviews met mensen die de oorlog in Heerhugowaard hebben meegemaakt. (Overigens zijn er wel wat bommen op Heerhugowaard gevallen, maar daar is niemand bij omgekomen. De titel van het boek is in die zin ietwat misleidend) De leerlingen lezen een interview in het boek met mevrouw Winnie Prins-Grootjes, ze was 10 jaar in 1940 en woonde in een huis dat De Woelige Stal heette. Deel Bijlage 1 uit. Leerlingen lezen het verhaal en maken de vragen. individueel groep 7/8 - Heerhugowaard in WO II 8

Stap C Nabespreking Bespreek de vragen na. Klik op C Vrouwen in het verzet Dit is het monument Vrouwen uit het verzet. (Aletta Jacobstuin Heerhugowaard) Kennen jullie dit monument? Was is dit voor vrouw? klassikaal Klik door naar andere foto s op deze website Daar zie je dat aan de achterkant de verschillende verzetskranten te zien zijn. Welke verzetskranten heeft de vrouw bij zich? (De Waarheid, Vrij Nederland, Trouw, Parool) Welke van die kranten bestaan nog steeds? (Vrij Nederland, Trouw, Parool). groep 7/8 - Heerhugowaard in WO II 9

Les 3 Dilemma s in de oorlog Aanpak Klassikale instructie over keuzes in tijden van oorlog Dilemma-spel: Leerlingen bespreken in groepjes een dilemma uit de Tweede Wereldoorlog. Doel Leerlingen leren een onderwerp vanuit meerdere perspectieven te bekijken Leerlingen leren dat goed en fout niet altijd strikt gescheiden zijn Leerlingen leren hun gedachten en gevoelens over bepaalde dilemma s te verwoorden Organisatie Duur Klassikaal en in 6 groepjes 60 minuten Benodigdheden Bijlage 3 Dilemmakaartjes Voorbereiding Print 6 x de Dilemmakaartjes op dik papier Snij de Dilemmakaartjes en maak voor elk groepje een stapeltje. Het is niet de bedoeling dat de leerlingen de kaartjes van te voren lezen! Stap A Klik op A In liefde en oorlog is alles geoorloofd Wat betekent deze uitdrukking? In een situatie van schaarste en ellende, zoals in de Tweede Wereldoorlog, weet je zelf soms niet hoe je gaat reageren. Mensen in de Tweede Wereldoorlog kozen onbewust of bewust voor verschillende rollen en manier om de problemen het hoofd te bieden. - Waarom zou iemand bij de NSB gaan? - Waarom zou iemand bij het verzet gaan? - Waarom zou iemand voor veel geld of sieraden schaars voedsel verkopen? - Waarom zou iemand een plek om te slapen en voedsel aanbieden aan vluchtelingen? klassikaal Kies je voor veiligheid of verzet je je en neem je een groot risico? Dat is een moeilijke keus. Mensen die nu in oorlogsgebieden wonen moeten ook moeilijke keuzes maken. Een ander woord voor een moeilijke keus is dilemma. groep 7/8 - Heerhugowaard in WO II 10

Stap B In het dilemmaspel krijg je de dilemma s voorgeschoteld waarmee mensen in de Tweede Wereldoorlog en mensen die nu in oorlogsgebieden leven geconfronteerd worden. Klik op B Dilemmaspel individueel Bespreek de regels van het dilemma spel. Regels van het dilemma spel Leg de stapel kaarten omgekeerd op de tafel Draai het eerste kaartje om Denk er 2 minuten stil over na Bespreek het dilemma samen Laat iedereen om de beurt aan het woord Probeer het dilemma van alle kanten te bekijken Wat levert een bepaalde keus op? Op de korte termijn en op de lange termijn? Er is geen goed antwoord. Je hoeft het niet eens te zijn Verwissel van stoel in het groepje en bespreek een volgend dilemma Ga zo verder Maak 6 groepen en deel de stapel met kaartjes uit. Tips Dilemma-spel De term spel is niet helemaal gepast want er valt niets te winnen. Misschien goed om even uit te leggen. Stel de groepjes met zorg samen, als de leerlingen zich veilig voelen in hun groepje zullen er mooiere gesprekken ontstaan. Loop rond om groepjes die niet op gang komen te helpen. Het verwisselen van stoel is bedoeld om de hersens even te resetten en spanning uit de lucht te halen bij verhitte discussies. Soms is daar iets meer voor nodig Stap C Nabespreken Bespreek één dilemma klassikaal. Bespreek het spel an sich na. Hoe ging het? Waarom was het moeilijk? Probeer samen met de leerlingen tot een gesprek te komen, waarin de volgende begrippen besproken worden: eigen belang en algemeen belang verantwoordelijkheid voor jezelf en anderen risico s nemen zekerheid en onzekerheid veiligheid onderscheid tussen goed en kwaad voor- en nadelen op lange en korte termijn groep 7/8 - Heerhugowaard in WO II 11