Marianne Haspels & Renske van Bemmel Competentiegericht Werken met cliënten met een verstandelijke beperking

Vergelijkbare documenten
totaal oordeel relaties binnen het gezin heel veel leerpunten geen leerpunten

Methodisch werken binnen de sociale wijkteams: hoe doe je dat?

Tips bij het in gesprek gaan met een burger met een licht verstandelijke beperking

Competentiegericht Werken

Competentiegericht begeleiden van kwetsbare mensen

Inhoud Verkorte matrix ontwikkelingsmijlpalen -

Idris TED. Specialistische behandeling in deeltijd. Samen sterk!

Aveleijn ondersteunt mensen met een verstandelijke beperking of een lage sociale redzaamheid. Leven vol betekenis

Idris Trainingshuis. Op eigen benen. Informatie voor professionals

Begeleid zelfstandig wonen. Voor jongeren met een (lichte) verstandelijke beperking

Doelstellingen van PAD

SAMEN-WERKEN MET DE MENSEN OM JOU HEEN

Voorlichting Dialoogtafelmethodiek. Korte versie voor de deelnemende aan de dialoogtafel professionals

Opleiding Creatieve Therapie

De Budget Ster: omgaan met je schulden

Op weg naar meer kennis over wat werkt voor multiprobleemgezinnen (MPG) MSc L. (Loraine) Visscher, Universitair Medisch Centrum Groningen

Volwassenen zien het gedrag, oordelen daarover en willen het gedrag veranderen.

Handleiding voor gezinsmedewerkers. Han Spanjaard Marianne Haspels

Dialectische Gedrags Therapie Bij volwassenen met een lichte verstandelijke beperkingen

Omgaan met pestgedrag voor leerlingen

Begrijpen van gedrag. Aleid H.M. Beets Kessens Fontys OSO HJK 4 november 2014

EEN NIEUW BEGIN OP EEN SPECIALE SCHOOL

Open groepsbehandeling

CURSUSSEN & TRAININGEN VOOR KINDEREN EN OUDERS

Betrokkenheid. Competentie. De behoefte aan competentie wordt vervuld.

Ondersteuningscarrousel Lorentz Lyceum

Opleidingsprogramma DoenDenken

Elles Douven en Liselot Kerpershoek

Behandeling. Leven zoals jij dat wilt. Rian leerde voor zichzelf opkomen. Ondersteund door SDW

Maatschappelijke Zorg niveau 3 & 4. Een schematisch overzicht van de beroepsprestaties, werkprocessen en bijbehorende thema s per boek.

Trainingshuis De Schakel

GGzE centrum autisme volwassenen

Kenniskring Entree van zorg

APQ-vragenlijst 28 maart Bea Voorbeeld

cbs De Rank Sociaal emotionele ontwikkeling Gouden weken Doelen schooljaar

Tabel 2: Overzicht programma in middelen, doelen en leerstijlen in fase 2

Jongerenhulpverlening

Psycho sociale gevolgen bij kinderen met CP. Susanne Sluijter Orthopedagoog Mytylschool De Trappenberg Mytylschool Behandelteam Merem Huizen

WAAR WAAR NIET WAAR IQ QUIZ? Herkennen van kinderen met een licht verstandelijke beperking. Opzet workshop. Waar of niet waar.

18 en dan? Alle jongeren participeren

Programma Tienerclub. Tienerclub Blok 1 & 5: Adventure 4 Kids Op avontuur met jezelf

Nazorghandleiding VoorleesExpress. Handleiding voor voorlezers en coördinatoren

ADHD-werking binnen CAR Accent

Ondersteuningsprofielen

HET VERHAAL CENTRAAL. Lectoraat t Zorg voor Mensen met een Verstandelijke Beperking. Petri Embregts en Lex Hendriks

professionals in ontwikkeling

Veiligheid en bescherming bij geweld in relaties. Ambulant Arrangement. Hulpverlening na een periode in de opvang

Schakenbosch in het kort. Informatie voor jongeren en ouders

Persoonlijk Plan Aandachtspunten omgangsvormen, verzorging, lichaamsbeleving, weerbaarheid relaties en seksualiteit

Wat vraagt Nieuwe Autoriteit en Geweldloos Verzet van de opvoeder van het jonge kind?

Collectief aanbod Jeugd Houten

THEMA SOCIAAL-EMOTIONELE ONTWIKKELING Kern Subkern 0-4 groep 1-2 groep 3-6 groep 7-8 Onderbouw vo Bovenbouw vmbo Bovenbouw havo-vwo

WONEN. Voor kinderen en jongeren met een psychische beperking. Promens Care

15 x PS. J. Warnez 15 x PS. Hinderkoppen 2 6/3/2015 1

24 uurshulp. Met Cardea kun je verder!

Handycard Zorgmonitor 1 SDQ en KIDSCREEN-27

2 Training of therapie/hulpverlening?

Bij deze cliënten is niet of in geringe mate sprake van gedragsproblematiek en psychiatrische problematiek.

Wat kan de orthopedagoog of psycholoog voor jou doen?

De kracht van direct positief belonen

Relationele Gezinstherapie

MOTIVATIE INTRODUCTIE

(de casus Van Kooten, deel III) 179

APQ-vragenlijst 30 januari Daan Demo

1-jarige opleiding ABA

Rubrics voor de algemene vaardigheden - invulblad. 1. Zelfstandig leren Het kunnen sturen van het leerproces en daarop reflecteren.

EEN NIEUWE METHODIEK CBAW VOORSTELLING & GETUIGENISSEN

Quickscan Duurzame Inzetbaarheid

Spelonderdelen. Wonderkaarten, Wonderschriften en Wonderpaspoorten

Voorwoord. In het licht van de naderende gemeenteraadsverkiezingen en de verschuiving van verantwoordelijkheden

Behoefte aan begeleiding vanwege een lichamelijke beperking.

Lievegoed Kliniek. Ons aanbod. Behandeldoelen. Opname Je kunt bij ons terecht voor een kortdurende

INFORMATIE VOOR OUDERS HAPPY EN HEALTHY

Jeugdhulp in gezinsvormen

ABC - Ambulant Behandelcentrum

Stichting Agrarische Zorgonderneming Vlist

Persoonlijkheidsstoornissen Kortdurend Behandelaanbod

Cursusspel. GGNet Communicatie

Cliënttevredenheidsonderzoek

informatie voor cliënten

Agressief gedrag onder controle krijgen en houden. In Control!

Met welke vragen. 2 Diagnostisch Centrum

Afgeronde onderzoeksprojecten Lectoraat Zorg voor Mensen met een Verstandelijke Beperking (periode )

BIJLAGEN Pestprotocol

Wonen Doe Je Thuis: inhoudelijk kader van Combinatie Jeugdzorg

Nieuw Rijsenburg. Ons aanbod. Behandeldoelen

Wat kan de orthopedagoog of psycholoog voor jou doen?

Gezinshûsouders (M/V)

Rotterdam Rijnmond. Zorg voor jongeren en hun gezin. Begeleiding en (tijdelijk) wonen voor jongeren BEGELEID WONEN INDIVIDUELE BEGELEIDING

Begeleiden van cliënten met psychische kwetsbaarheid met een online groepscursus. Femke Bennenbroek, ZINZIZ

vanuit ieders mogelijkheden daar waar nodig gewoon samen Denkt mee Doet mee Gewoon samen

Wonen in een behandelgroep

Dagbehandeling voor mensen met NAH

Beschrijving Doelstellingen Wmo Stabilisering en Groei

Introductie LVB. Hans Willemsen, beleidsadviseur LVB

1 Het sociale ontwikkelingstraject

Deeltijdbehandeling. Barneveld. volwassenen deeltijd

Utrecht, Gooi & Vecht. Ondersteuning bij leven met een beperking. Moeilijk lerend. Uitleg over het leven van een moeilijk lerend kind

Begeleiding individueel (laag)

Wmo begeleiding WF6 2017

Transcriptie:

Marianne Haspels & Renske van Bemmel m.haspels@piresearch.nl Competentiegericht Werken met cliënten met een verstandelijke beperking

Wat is Competentiegericht Werken? Doel van CGW - professionalisering van de zorg - meer methodisch werken (doen wat werkt) - cliënt krijgt effectieve ondersteuning die past bij zijn niveau en zijn perspectief CGW - is een basismethodiek gericht op het versterken van medewerkers - biedt medewerkers concrete handvatten - werkt vanuit werkzame principes - wordt continue door ontwikkeld

Methodisch werken

Programma-ontwikkeling Doelgroep Interventie Doelen Opbrengsten Cliënt Cliënt gedragsproblematiek psychiatrische problematiek medische problematiek gedragsproblemen Assessment fasering Aanbod dagroutine regels (incl therapie) Vergroten zelfredzaamheid Afname gedragsproblemen Stabilisatie Ouders/ netwerk Ouders ouderschapsstress Ineffectieve opvoedingsstijl Samenwerking: Ouders netwerk ketenpartners doelen fasering Technieken en hulpmiddelen begeleider Acceptatie Ouderschapsstress is afgenomen Opvoedingsstijl is effectief www.piresearch.nl

Afsluiting Informatie verzamelen Evaluatie/bijstellen doelen en werkpunten Begeleidingscyclus Competentie analyse gedragsbeschrijving factorenbeschrijving Werken aan doelen: interventies Doelen stellen Werkpunten

Competentie = beschikken over voldoende vaardigheden om taken (uit het dagelijkse leven) te vervullen vaardigheden en taken zijn in evenwicht taken vaardigheden

Ontwikkelingstaken voor kinderen 6 12 jaar 1. Omgaan met ouders en familieleden 2. Vrije tijd invullen 3. Zelfstandigheid in de thuissituatie 4. Vergroten van autonomie 5. Deelnemen aan onderwijs 6. Contact met leeftijdsgenoten 7. Participeren in de maatschappij

Ontwikkelingstaken jeugdigen 12-18 jaar 1. Vormgeven aan veranderende relaties binnen het gezin 2. Zorg dragen voor gezondheid en uiterlijk 3. Dragen van (deel)verantwoordelijkheden in de woon- en leefsituatie 4. Participeren in onderwijs of werk 5. Invullen van vrije tijd 6. Omgaan met autoriteiten en instanties 7. Opbouwen en onderhouden van sociale contacten en vriendschappen 8. Vormgeven aan intimiteit en seksualiteit

Ontwikkelingstaken volwassenen 1. positie ten opzichte van de ouders/familie 2. onderwijs of werk 3. woon- en leefsituatie 4. vrienden en sociale contacten 5. autoriteiten en instanties 6. vrije tijd 7. gezondheid en uiterlijk 8. intimiteit en seksualiteit 9. financiën

Vaardigheden afhankelijk van ontwikkelingsleeftijd Taak: omgaan met leeftijdsgenoten (kalenderleeftijd 18 jaar; ontwikkelingsleeftijd 2,5 4 jaar) Vaardigheden 1. Is bezig met eigen activiteit, naast een ander Taak: omgaan met leeftijdsgenoten (kalenderleeftijd 18 jaar; licht verstandelijk beperkt) Vaardigheden 1. Vraagt anderen om samen iets te gaan doen 2. Werkt samen/ doet samen een activiteit 3. Overlegt wie wat doet

Zicht op functioneren: de gedragsbeschrijving Taak: omgaan met leeftijdsgenoten Vaardigheden en vaardigheidstekorten 1. Vraagt anderen om samen iets te gaan doen 2. Doet samen een activiteit 3. Overleggen wat ze gaan doen 4. Mening geven

Cliënten hebben vaak te weinig vaardigheden en/of te zware taken vaardigheden taken

Maar: sommigen hebben, gezien (in potentie) aanwezige vaardigheden, veel te lichte taken taken vaardigheden

Zicht op functioneren: de factorenbeschrijving Belemmerende omgevingsfactoren vaardigheden taken Belemmerende interne factoren

omgeving belemmerende omgevingsfactoren Individu bevorderende cliëntfactoren taken vaardigheden bevorderende omgevingsfactoren belemmerende clïentfactoren

omgeving Analyse doel Individu belemmerende omgevingsfactoren Weinig geld Mensen die niet open lijken te staan bevorderende factoren Motivatie, zelfstandig, kan goed dingen bedenken om te zeggen, verbaal sterk Ik heb meer vrienden bevorderende omgevingsfactoren Zus, Sportclub Vrienden van school Weten wat ik fijne vrienden vind + Weten wat ik leuk vind om te doen + Je mening geven - Erachter komen wat iemand leuk vindt om te doen - Samen een beslissing nemen - Iemand uitnodigen + Nee zeggen als iemand wat wil doen wat jij niet wilt - belemmerende factoren Onzeker Verlegen

Analyse- en Interventiemodel omgeving Belemmerende factoren beïnvloeden Individu Inzetten bevorderende cliëntfactoren doel verlichten/ verrijken doel vaardigheden Vaardigheden versterken/ vergroten inzetten versterken uitbreiden bevorderende omgevingsfactoren Beïnvloeden belemmerde cliëntfactoren

Drietrapsmodel cliënt netwerk begeleiding

Plan van aanpak Plan van Aanpak (1 e deel) Naam: Joey Datum: Begeleider: 1. Wat wil Joey bereiken? Rustig reageren als ik het er ergens niet mee eens. Rustig blijven als Richard vraagt of de muziek zachter kan 1. Welke eerdere oplossingen zijn al geprobeerd? Wat werkt? Deur niet open doen Wat werkt minder? Boos worden, schreeuwen 1. Welke vaardigheden kunnen daarbij belangrijk zijn? Beheersing vaardigheden Luisteren naar de ander Nadenken wat hij vindt, wat hij wil zeggen Rustig zeggen wat je vindt Overleggen middenweg zoeken Zeggen wat je vindt hulpvragen Aanwezig Deels Niet Factoren cliënt die van pas komen of waar rekening mee moet worden gehouden Bevorderende cliëntfactoren: kan aardig zijn tegen Richard, reëel zelfbeeld Belemmerende cliëntfactoren: impulsief, focus op negatieve informatie, moeite met zich verplaatsen in de ander, moeite met reflectie op eigen gedrag Factoren omgeving die van pas komen of waar rekening mee moet worden gehouden Bevorderende omgevingsfactoren: Richard is oké, begeleider kan Kees inseinen x x x x x x Belemmerende omgevingsfactoren: Richard spreekt kees onhandig aan (gelijk boos), huis is erg gehorig, andere jongeren gaan zich er mee bemoeien

Plan van aanpak (2 e deel) Werkpunten om aan het doel te werken Werkpunt Wat (actie) Wie Wanneer Gehaald Rustig zeggen wat ik vind Overleggen met Richard PBgesprek: oefenen Pb. er seint Joey in als het gebeurt (omgeving) Samen met Richard om tafel om situatie te bespreken Voorbespreken en oefenen gesprek PBgesprek: oefenen Pb.er seint Joey. in (omgeving) Kees Pb Kees, R, Pb Kees, Pb Kees Pb En verder: Pb.er van Richard gaat met Richard oefenen: het op een prettige manier vragen Indien de situatie zich voordoet, zorgen de pb.ers ervoor dat er geen inmenging is van de andere jongeren