Introduceer het project.



Vergelijkbare documenten
Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Takenblad Plusklas Ontdekken Periode 2 : Herfstvakantie tot kerstvakantie. Opdracht: Spoorzoekers Van wie is die vingerafdruk?

Theater/Bioscoop De Nieuwe Kolk

Plan van aanpak horizon verbreden Zuid-Afrika

Voordoen (modelen, hardop denken)

Seksueel grensoverschrijdend gedrag

LES: Post. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Postzegels (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

Nederlands in Uitvoering

Jullie rookvrij hebben Plan te maken voor actie 2 gekozen: Geld ophalen voor KWF Kankerbestrijding om Nederland

HANDLEIDING TALENTENQUIZ

Vergaderen vmbo-kgt34. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Lesbeschrijving. Projectintroductie les 1

LES: Wie van de drie? 2

Resultaat van een eerlijke verdeling in de vorm van deel van een geheel naar deel van een aantal.

Nederlands in Uitvoering

Presentaties: presenteer jezelf met PowerPoint

Leerstofaspecten Breuken(taal), eerlijk verdelen, vergelijken, meetkunde

SCHOOL. Design-a-Thon: Afval INHOUD: Programma & uitleg Leerdoelen / kerndoelen en 21e eeuwse vaardigheden Informatie over de Afval Thema

de instellingen van het bureaublad veranderen; datum en tijd, volumeinstellingen,

Docentenhandleiding. Organiseer je eigen verkiezingen

Instapmodule Niveau AA

LES 1: VOORLEZEN met STRATEGIE WEEK 1.1 0, 1, 4 en 6

China Pagina 1. - Wie nodig jij uit voor een Chinese maaltijd? -

Handleiding voor de digitale les Internet in 2025 Kinderen tekenen de toekomst

DE INFOBEURS. Beroepsopleiding, werk, werkervaring, stage. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Red met jouw klas de wereld! Handleiding van het digitale educatiepakket bij de voorstelling: Wij redden de wereld

LES: Wie van de drie?

MEDIAWIJSHEID MAAK JE EIGEN JOURNAAL / WERKEN MET EEN GREEN SCREEN PROJECT DOCENT WEGING PROJECT

Lesbrief bij Een caravan in de winter van Louisa van der Pol

Inhoud van de les. Doelgroepen * jaar regulier basisonderwijs * jaar speciaal onderwijs * jaar regulier voortgezet onderwijs

Vier verdeelproblemen

Kop. Romp. Lesbrief Zoekgedrag Leerjaar 1-Profiel 1,2,3

SPELINSTRUCTIE - JE GAAT HET MAKEN EEN SPEL VAN BOUWEND NEDERLAND

Dit stappenplan is ingevuld door:

LES: Eerlijk verdelen

Gebruik het vragenmachientje en bedenk een onderzoeksvraag

Banger voor spinnen dan voor terreur.

LES: Groepjes maken AFBEELDING SPELLETJE

Project KidzWise. >>> Draaiboek KidzWise

Lesbeschrijving Nederlands

Projectintroductie e. Projectintroductie les 1

;k;lk. Les 1 Verschillende soorten nieuws

Een poster voor een goed doel maken

Migratie. Ik vertrek - Zij vertrokken 2 HAVO\VWO. docentenhandleiding

DE BAAN OP! Een interessant bedrijf kiezen. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

Drents Archief. Het meisje met de hoepel. Groep 2 Thema-overzicht

Algemene inleiding. Maak het onbespreekbare bespreekbaar met Jouw Stad in de Klas

TRAINING 1. Tijd: Onderwerp: Waarom Resultaat Werkvorm Materiaal

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Lesvoorbereiding Studie en loopbaan Keuze- en Loopbaanvaardigheden 3-4 vmbo

Voordoen (modelen, hardop denken)

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

project: Introductie Helpende Zorg & Welzijn

Migratie. Ik vertrek - Zij vertrokken VMBO 2. docentenhandleiding

21. Lichaamslengte, deel 2: in een grafiek

Docentenhandleiding Rollenspel Politiek

Team 2: Wolken Onderzoek naar de invloed van wolken op zonnepanelen

t Fort, een vesting vol vroeger les 3 Handleiding voor de leerlingen

LESPROGRAMMA LES 1. INTRODUCTIELES

2: vergaderen VASTE VOORZITTER EN NOTULIST

stimuleert ondernemerschap BRochure albert

PROGRAMMA CHECK THE FACTS DEEL EN WIN! Clubprogramma op basis van Rock Solid. stichting. Sirkelslag Young Programma Check the facts - Deel en win!

Handleiding voorbereidende les bij Democracity. Basisonderwijs. Versie 22 mei Handleiding voorbereidende les bij Democracity

Checklist Sollicitatiebrief schrijven 2F - handleiding

EEN GOEDE VOORBEREIDING IS HET HALVE WERK. Plannen en evalueren van een activiteit. Inhoud

Wat is herdenken? Volledige lesmodule: 60 min

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

De lamp. Copyright Vakcollege Groep B.V Alle rechten voorbehouden.

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Driestar lesschema Pabo

Een Nieuwsbegriples heeft een vaste opbouw. Het verloop van de les is als volgt:

Duur van de les Introductie (verdeling items) 10 minuten Kern (maken van werkblad) 40 minuten Afsluiting (uitleg volgende les) 10 minuten

Doel van de les: Aan het eind van de les kunnen de kinderen Wordpress gebruiken om informatie weer te geven.

De ideale duurzame stad! 10-14

Romp. Lesbrief Identiteit, Imago en Profiel. Kop

Docentenhandleiding Rollenspel Politiek

Gebruiken en begrijpen van de formele breuknotatie.

Workshop C Waarom is stemmen belangrijk en hoe maak ik mijn keuze?

Tuesday, February 8, Opleiding Interactieve Media

stimuleert ondernemerschap BRochure STEVE

Overtuigend en Ontspannen Presenteren

Breuken(taal), meetkunde, voortzetting eerlijk verdelen

Wat is er aan de hand?

Checklist Gesprek voeren 2F - handleiding

Verklaren hoe planten groeien

SummerLabb: een leerzame combinatie van bijzondere verhalen, proefjes en interactieve experimenten. Opdracht voor in de klas: Poep is Goud

LES: Betaal gepast. BENODIGDHEDEN Per leerling werkblad Munten of briefjes (zie p. 5) potlood en gum AFBEELDING SPELLETJE

LES 2 THEMA S UIT DE FILM GODS LAM EN PANTOMIME

Sterker naar het mbo. Docentenhandleiding. Januari 2018 Spirit4you.

Transcriptie:

1

Introduceer het project. 2

Loop de stappen kort langs, zonder te vertellen wat er precies gedaan wordt in die stap. Vertel dat iedere leerling een werkblad krijgt. Daarin staan opdrachten waarmee stapje voor stapje naar de actie wordt toegewerkt. Benadruk wel dat het gebruik van sociale media bij de actie het belangrijkste onderdeel is van dit project. Alle mediawijsheidcompetenties worden nagenoeg geoefend. Doorlooptijd: Dit project kan in een vijftal opeenvolgende lesuren of in een projectdag georganiseerd worden. Stap 1 Introductie en teams samenstellen 20 minuten (lesuur 1) Stap 2 Goede doelen organisatie kiezen 30 minuten (lesuur 1) Stap 3 Brainstormen over mogelijke acties 20 minuten (lesuur 2) Stap 4 Actie-idee kiezen 20 minuten (lesuur 2) Stap 5 Plan van aanpak maken 40 minuten (lesuur 3) 3

Stap 1 ca. 20 minuten Deel de werkbladen uit. Deel de klas op in groepjes van ongeveer vijf leerlingen. Suggestie: wijs een aantal formateurs aan die een team samenstellen, daarbij rekening houdend met de kwaliteiten en talenten die ze binnen hun team willen hebben. Ieder team benoemt een voorzitter en secretaris die de taken verdelen, de gesprekken leiden en letten op de tijd. 4

Stap 2 ca. 30 minuten De leerlingen kiezen in subgroepjes een goede doelen organisatie waarvoor ze een actie zouden willen bedenken. Houd aan het eind van dit lesuur een korte tussenevaluatie: Wat zorgde er voor dat jullie voor dit speciale doel kozen? Als ze een eigen goede doel hebben gekozen: hoe ging het kiezen van de organisatie aan de hand van de lijsten op internet? (dat is een behoorlijke brei van namen die soms niet veel zeggen hoe hebben de leerlingen dit gestructureerd? Hoe hebben ze het aangepakt als ze een organisatie wilden zoeken die niet op de lijst voorkomt?) 5

Stap 3 ca. 20 minuten Materiaal: geeltjes of andere/meerder kleuren post-it briefjes. In deze stap brainstormen de teams over mogelijke ideeën voor een goede doelen actie. Leid de opdracht kort in aan de hand van de introductietekst over de drie soorten acties en het stappenplan voor het brainstormen. De leerlingen schrijven elk idee op een apart geeltje. Wat leerlingen echt op gang zou helpen zijn voorbeelden ter inspiratie hoe anderen sociale media hebben ingezet voor een goed doel. Laat een paar video's te laten zien die bij het vorige project Sociaal met Media gemaakt zijn (zie www.sociaalmetmedia.blogspot.nl) of kijk samen op de website van 1% club (https://onepercentclub.com/nl/) Of dit filmpje: https://www.youtube.com/watch?v=ky_sh3hh3ow. 6

Stap 4 ca. 20 minuten + bespreking De leerlingen sorteren hun geeltjes met mogelijke ideeën en kiezen er één uit. Benadruk dat het belangrijkste criterium moet zijn dat er slim gebruik gemaakt wordt van sociale media. Behandel kort de begrippen effect (impact) en haalbaarheid. Dit zijn belangrijke criteria waarop de leerlingen hun definitieve voorstel moeten kiezen. Laat ze bij haalbaarheid echter niet te voorzichtig zijn. Niet meteen ja maar roepen, maar er van uitgaan dat problemen opgelost kunnen worden. 7

Stap 5 ca. 40 minuten + introductie De leerlingen werken het gekozen actie idee uit. Daarbij moeten ze gebruik maken van de 5W s+h: WIE voor welk goede doel komen jullie in actie? WAT wat is het doel wat jullie willen bereiken? WAAR waar wil je de actie houden? WANNEER wanneer willen jullie de actie houden? WAAROM waarom is deze actie nodig? HOE hoe willen jullie de actie organiseren? Loop tijdens het werken voortdurend rond om de W s te verduidelijken en te zorgen dat de leerlingen de juiste dingen bij de W s uitwerken. 8

Stap 6 40 minuten + introductie Begin deze les met de uitleg van het begrip elevator pitch. Vertel dat alle groepjes zo n pitch moeten doen over hun voorstel voor een goede doelen actie. Bekijk het filmpje over de elevator pitch eventueel klassikaal. Wijs de leerlingen er op dat ze eerst het informatieblad Hoe scoor je met de elevator pitch moeten doorlezen (en niet alleen lezen, maar ook samen over praten). Waak er voor dat leerlingen hele verhalen op gaan schrijven en op willen lezen. Laat ze vrij vertellen aan de hand van een aantal kernwoorden die ze op het werkblad hebben opgeschreven. Het is belangrijk dat de pitch geoefend wordt. Laat binnen de teams meerdere leerlingen de pitch proberen, waarna de leerlingen onderling kunnen uitmaken wie ze als definitiever pitcher aanwijzen. 9

Stap 7 50 minuten In deze laatste stap presenteert iedere groep hun idee voor een goede doelen actie. De andere groepen beoordelen de ideeën en geven punten aan de hand van de kijkwijzer. Neem de criteria van tevoren even door: Het idee is haalbaar Het idee is effectief Handig gebruik sociale media Originaliteit Bij elk onderdeel kan op een schaal van 1 tot 10 punten gegeven worden. Het vierde punt is een over-all beoordeling. Zorg voor een stopwatch (op het digibord bijvoorbeeld) en houd de presentatoren van de elevator pitches strak aan hun tijd. Laat aan het eind van de presentaties briefjes inleveren en de punten tellen. Maak de top drie bekend en bespreek nogmaals de sterke punten waardoor deze actie-ideeën zo hoog eindigden. 10

Introduceer het project. 11