CST: Leergroep rond samenwerkend leren via on line discussiegroepen

Vergelijkbare documenten
Deze presentatie. Context. Visie. Bedoeling. Asynchroon medium

Onderzoek naar de impact van participatie, rollen en doelen in asynchrone discussiegroepen

21ste-eeuwse vaardigheden:

Leer Opdrachten ontwerpen voor Blended Learning

Zelfstandig werken = actief en zelfstandig leren van een leerling. Het kan individueel of in een groep van maximaal 6 leerlingen.

Drs. J. van der Span Dr. Q. Elvira. Van M&O naar Bedrijfseconomie

Katleen Vos. 13 februari 2017: CLIL in de focus

Teamevaluatie. Klantendag OR-ondersteuning 2019

Leerdoelen en succescriteria in de wiskundelessen.

Zelfregulatie in het basisonderwijs; de rol van de docent. Alien van der Sluis en Arjan Pruim

Opbrengstgericht omgaan met verschillen. Bijeenkomst 4 Onderwijsbehoeften en differentiatievormen: differentiatie bij verwerking

Educatief arrangeren rond LOB

Zelfgestuurd leren met Acadin

Stap 3 Leeractiviteiten begeleiden

Zelfregulatie in het basisonderwijs; de rol van de docent

Een verslag van coachende begeleidingsgesprekken met een klasgenoot over de leerdoelen en leerpunten tijdens de stage.

Verslag Aardrijkskunde Lesvoorbereiding les 1

10/05/2012. Project evalueren studenten in het UZA. Hoe is dit gegroeid?? Wat is de achtergrond en het doel van evalueren

Het landschap van methodieken en tools voor blended learning

MediawijsActieplan. Een mediawijze school: plan van aanpak

Tijd: 8:30. Klas: 3HVc 9:10. Beginsituatie Leerlingen hebben week hiervoor toets seksualiteit gehad (zie paper 1)

KIJKWIJZER BLENDED OPO

Stap 2 Leeractiviteiten ontwerpen

Leerplan : VVKSO 2007/ De mogelijkheden van de ontwikkelomgeving gebruiken om de oplossing te implementeren, te testen en te verbeteren

Thema 1: Het leren (bevorderen) 19

HAO LEERTAAK LESVOORBEREIDING UITDAGENDE LEEROMGEVING

Opbrengstgericht werken bij andere vakken. Martine Amsing, Marijke Bertu, Marleen de Haan

ECTS-fiche. Opleiding Didactische Competentie algemeen

Rubrics vaardigheden

project: Introductie Helpende Zorg & Welzijn

Tijdens de vergadering van

Uitdagingen voor de professionalisering en de loopbaan van leerkrachten. Geert Devos.

Annette Koops: Een dialoog in de klas

D.1 Motiveren en inspireren van leerlingen

Welkom! Peer feedback in online onderwijs. Over de mooie uitdaging van implementatie en verankering. 9 oktober

Rubrics vaardigheden

U15-1 Sociale veiligheid en omgaan met agressie, e-learning CBR Registratienummer. 2. Naam opleider

3 DE NETWERKSESSIE : EVALUATIE F A T I H A B A K I

Richtlijn Het Activerende Directe Instructie Model

Doel: 27/11/2017. Coöperatieve werkvormen in functie van SEO en SOB Ariane Moreels

Stap 1: Onderwerp ( ontwerpprincipe: nieuwsgierigheid) (3.19) Stap 2: Sluit het aan op de school? (3.19)

Zelfgestuurd leren kun je niet zelfgestuurd leren. Emmy Vrieling

Type 1: De Docent TEST LEERKRACHTSTIJL LAGER. Centrum voor Taal en Onderwijs MIJN PROFIEL

HAO LEERTAAK LESVOORBEREIDING UITDAGENDE LEEROMGEVING

Vier in Balans-tool. Rapportage Teamlid

Onderhandelen en afspraken maken

Samen thuis komen in taal! Een taalbuddyproject voor iedereen.

cjcbejbv ejveneke nvknevm m

Opdracht 3. Ontwerpopdracht van een Applied Game

Probleemgestuurd onderwijs

TOEGANKELIJK ONDERWIJS Universal Design for Learning. Leerlingen zijn verschillend! Diversiteit is de realiteit! Uitdaging voor elke leerkracht

De cursist moet geen opleidingsonderdelen afgewerkt hebben of gelijktijdig volgen.

INTERACTIEVE WERKVORMEN IN DE WISKUNDELES

3. Samenwerkend leren

ASSESSMENT STARTBEKWAAM MINOR 2 HJK of HOK Beoordelingsformulier Criteriumgericht interview en reflectie

Christel Wolterinck (Marianum en Universiteit Twente), Kim Schildkamp (Universiteit Twente), Wilma Kippers (Universiteit Twente)

Formatief evalueren HET GEVEN VAN FEEDBACK

Elektronische leeromgeving en didactiek. Wilfred Rubens

Flyer Intervisie. Intervisie is vooral taakgericht en resultaatgericht werken met collega s ter optimalisering van de werkzaamheden van alledag.

IK-DOELEN BIJ DE DALTONUITGANGSPUNTEN

1 Basiscompetenties voor de leraar secundair onderwijs

ECTS- FICHE. L.Fret, H. Hicketick, S. Van Schoubroeck

Coöperatief Vergaderen

Didactische competentie algemeen (DCA) A. Algemeen. Theorie X Praktijk Semester 1 X Semester 2 Semester 3 Semester 4

HOUT EN BOUW. Activerende werkvormen? De leraar doet er toe.

Versterking Samenwerking. Portfolio A Reflectiematrix

6. Meningsvorming. doel Kritisch denken voorbereiding op een gesprek over verschillende oplossingen/meningen/enzovoort.

ALO! Workshop 11 oktober Ontwerpen van blended leren. Welkom

Stichting NIOC en de NIOC kennisbank

Projectleider, e-learning adviseur, blogger

Een stagiaire instrueren en begeleiden bij het uitvoeren van leeractiviteiten en werkzaamheden

Evalueren en Beoordelen in het Leerproces Ellen Klatter - Cees Appel

ECTS-fiche. 1. Identificatie. Opleiding Didactische Competentie algemeen. Lestijden 80 Studiepunten 6 Ingeschatte totale

Opdracht Feedback Feed up Feed forward

1. Human Factor Management Training Doel HFM Doel training Doelgroep Duur Inhoud... 4

Appendix A Checklist voor visible learning inside *

Voorstel workshop ETV.nl

Feedback. Soorten feedback Evaluatieve feedback: Goed gewerkt. Descriptieve feedback: Goed gewerkt. Je hebt alle belangrijke elementen opgenomen.

Werkvormen. Werkvormen. Overvloed aan, daarom 4 categorieën die de type werkvormen bespreekbaar maken:

Inleiding. Start met proefabonnement. acadin 1

Marlies Baeten Centrum voor Professionele Opleiding en Ontwikkeling en Levenslang Leren

Hoeveel kost het schoolreisje? Groep 5 rekenen 1

Introduceren thema Het menselijk lichaam. Thema: Het (menselijk) lichaam. centraal: 1. Maak een vergelijking tussen het menselijk lichaam en het

VRAGENLIJST FORMATIEF TOETSEN DOCENT

Lesvoorbereidingsformulier

EFFECTIEF LEREN DOOR FORMATIEVE INSTRUCTIE EN EVALUATIE STRATEGIEEN DR. KELLY MEUSEN-BEEKMAN

Wijsneuzen in de klas

HOE VERSTERK JE HET ONDERWIJS MET DIGITALE MEDIA Emil Diephuis (DT) Ria Jacobi (O2)

5. Klassen-of groepsgesprek

Professionalisering van leraren ter bevordering van zelfsturend leren van basisschoolleerlingen

Klasmanagement (KLM) A. Algemeen. Theorie x Praktijk Semester 1 Semester 2 Semester 3 x Semester 4

Module 5 Onderwijstechnologie

Wordt de peer assessment schriftelijk en/of mondeling gegeven aan de student met betrekking tot feedback en eventueel de beoordeling?

Coöperatieve leerstrategieën

Vragenlijst deelnemers Vlaams Lerend Netwerk STEM SO

Gedifferentieerde leertrajecten

Transcriptie:

CST: Leergroep rond samenwerkend leren via on line discussiegroepen Tammy Schellens & Bram De Wever Vakgroep Onderwijskunde Universiteit Gent Hoe gebruiken we online discussiegroepen als didactische werkvorm? Hoe ontwerpen we een opdracht voor dergelijke discussies? Wat zijn de aandachtspunten? Welke valkuilen zijn er? Wat zijn de vereisten voor de taakstructuur? Welke randvoorwaarden moeten vervuld zijn om deze werkvorm te kunnen gebruiken? Kunnen we een aantal ontwerprichtlijnen opstellen? http://allserv.ugent.be/~bfdwever/onder wijskunde/discussie.html Ervaringen (1) Studenten pediatrie: Nadelen: Onpersoonlijk Wachten op antwoorden Moeilijk tot consensus komen Internetverbinding Zware belasting Ervaringen (2) Studenten pediatrie: Voordelen: Iedereen neemt deel aan discussie Mogelijk om je mening met die van anderen te vergelijken Veel tijd om dingen op te zoeken Zelf doen Leuk 1

Ervaringen (3) Studenten onderwijskunde Appreciatie Vrij tijdsintensief Voorbereiding op examen (onderwijskunde) Gedeelde visie Je gaat ook buiten je eigen perspectief denken, zo zie je zaken waar je anders gewoon aan voorbijgaat Ervaringen (4) Onderzoek Communicatie is taakgericht Hoge niveaus van kennisconstructie laatste inbreng Blijkbaar schrijven nog enkelen onder jullie dat we het goed gedaan hebben, en ja zonder dat jullie het misschien beseffen, zijn jullie bezig met peer assessment (en misschien praten jullie ook een beetje voor jullie zelf= self assessment) Als ik nu nog even de discussiegroep op mijn manier evalueer, ben ik ook best tevreden over ons. Ik heb veel bijgeleerd: eigen mening formuleren, begrip opbrengen voor anderen hun standpunt, mijn fouten leren inzien,... Ik wens jullie nog allemaal goede examens toe! ( Hopelijk draait deze summatieve evaluatie voor iedereen goed uit!) groetjes Joke [ ] Het is me duidelijk geworden dat we niet alleen de cursus persoonlijk verwerkt hebben, maar we ook allen een ander leerproces hebben doorlopen. We hebben leren samenwerken, discussiëren, overleggen en samenvatten. Daarenboven heeft de discussiegroep ertoe bijgedragen dat ons kritisch denkvermogen werd bevorderd.[ ] Ervaringen (5) Groepsprocessen Soms nemen niet alle groepsleden deel Soms oppervlakkige discussies Aanreiken van mogelijke antwoordalternatieven Inhoudelijke taakstructuur garandeert hogere kennisverwerkingsniveaus Voordelen Anytime / Anywhere Nadenken / Opzoeken / Reflecteren Individuele verantwoordelijkheid Gelijke kansen? Interactie gaat niet verloren Past binnen constructivistische visie: samenwerken, elaboreren, studentgericht 2

Nadelen Faciliteiten / Infrastructuur Studentcultuur Onoverzichtelijk Ongelijke kansen? Tijdsvertraging Niet altijd gemakkelijk te lezen Vaak visuele schema s afwezig Opdracht Kies een eigen situatie en context Ontwerp een taak voor leerlingen. Probeer je daarbij afwisselend in de rol van leerkracht en leerling te plaatsen De volgende leidraad kan je helpen bij het concretiseren van deze opdracht Leidraad Presentatie Type taak (casus gebaseerd, probleem gestuurd, ) Doelgroep (studieniveau, groepsgrootte) Doel (behoeftes, leerdoelen, vaardigheden, attitudes,...) Organisatie: planning, tijdsverloop, groepjes (homogeen of heterogeen), bronnen, richtlijnen, opdracht, Evaluatie (van de student en van het systeem of de werkvorm) Voorstellen Doelgroep Doel Organisatie Problemen/vragen/discussiepunten Discussie Anticipatie op mogelijke problemen Studenten nemen niet deel aan de discussie Wat zijn mogelijke oorzaken? Waar moeten we aandacht aan besteden? Mogelijke oorzaken niet deelname Technische problemen, frustratie Deelname wordt niet gewaardeerd Studenten voelen zich niet aangesproken Studenten wachten op elkaar Studenten weten niet precies wat te doen Studenten weten niet hoe te discussiëren 3

Mogelijke oplossingen Technische problemen, frustratie Oplossing: helpdesk, ondersteuning, inleidende les, oefenen, Deelname wordt niet gewaardeerd Oplossing: als een serieuze inspanning van de studenten wordt verwacht, dan is het aangewezen om studenten al dan niet formeel te waarderen voor hun inspanningen. Mogelijke oplossingen (2) Studenten voelen zich niet aangesproken Nadenken over de taak, ev. herontwerpen Studenten wachten op elkaar Studenten op hun gemak stellen + duidelijke tijdslimiet Studenten weten niet precies wat te doen Duidelijke taakomschrijving opstellen Mogelijke oplossingen (3) Studenten weten niet precies wat van hen wordt verwacht Focus / doel van de discussie verduidelijken Relatie met andere leeractiviteiten / didactische werkvormen aantonen Aard van de verwachte berichten aangeven Aangeven welke cognitieve activiteiten precies worden verwacht. Mogelijke oplossingen (4) Studenten weten niet hoe te discussiëren Concrete afspraken over hoe vaak berichten geplaatst moeten worden hoe een goed bericht er precies uitziet wanneer alles afgerond moet zijn (deadline, eventueel tussentijdse deadlines) 4

Ontwerprichtlijnen Formeel karakter van de discussiegroepen Technische ondersteuning Concrete verwachtingen Gemeenschappelijke leerdoelen Groep versus individu Ontwerprichtlijnen (2) Groepssamenstelling Communicatieprocessen (volg de discussie) Structuring tools Zorgvuldig ontwerpen van de opdracht Complexiteit en aard van de taak: uitdagende taken om studenten te activeren Discussie Discussie en nabespreking Voorbereiden presentatie 5