LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT HOE-FILE: HOE MAAK IK HET UIT? VAN LIEF NAAR EX.



Vergelijkbare documenten
LEERKRACHTGEDEELTE HOE-FILES: HOE ZIE IK ER SEXY UIT?

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT HOE-FILES: HOE TUNE IK MIJN AUTO?

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: ZEG HET MET EEN T- SHIRT

LEERKRACHTGEDEELTE DOE-ACTIVITEIT: SMS. AMIRA EN ILIAS VAN MAART TOT MEI

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: MIJN KAR MOOIE KAR

LEERKRACHTGEDEELTE: LETTERS MET JE LIJF

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: HET T-SHIRT IS BETER DAN HET BOEK

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: TALENTENBANK

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: EEN GROEPSTEKST MAKEN

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: SMOORVERLIEFD: HOE ZEG IK HET MET EEN LIED?

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: DE JUISTE BOOR

LEERKRACHTGEDEELTE DOE-ACTIVITEIT: POST EEN GEHEIM

Je eigen nieuwjaarsbrief

Feedback Project Ergonomisch Ontwerpen

Soms ben ik eens boos, en soms wel eens verdrietig, af en toe eens bang, en heel vaak ook wel blij.

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Soms is er thuis ruzie Dan is mama boos en roept soms omdat ik mijn speelgoed niet opruim Maar ik heb daar helemaal niet mee gespeeld Dat was Bram,

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Stellingen en normering leerlingvragenlijst

Lessenserie over Taal & Respect. Klas 1 - VMBO

Werkvormen: Lesdoelen: Filmpjes: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 8: Verliefd. Lesoverzicht

De bruiloft van Simson

Wat gebeurt er als iemand zich in de mindere positie voelt? Meer over het instinct voor zelfbehoud

Eenzaam. De les. Inhoud. Doel. Materiaal. Belangrijk. les

Creatief en flexibel toepassen van Triplep. Maarten Vos Doe, laat zien, lach, oefen en geef applaus

Jezus vertelt, dat God onze Vader is

Een overtuigende tekst schrijven

Ik ga een grote uitdaging niet uit de weg. Taken die moeilijk zijn, vind ik veel leuker dan eenvoudige taken.

2.5!"FAMILIETREKJES. # basistaak DOEL MATERIAAL ORGANISATIE VERLOOP

DE BAAN OP! Een interessant bedrijf kiezen. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Kinder Woord Dienst van Oase. Elke keer dat je komt, krijg je een Bijbel verhaal, Verzamel ze en je hebt je eigen Bijbel!

Lesbrief bij Niemand mag het weten. Trudy van Harten

De Drakendokter: Gideon

Stellingen en normering leerlingvragenlijst

3 Pesten is geen lolletje

Lesbrief bij de voorstelling Mijn vriend en ik van Soulshine Connection

Lesplan theaterlezen. Voorlezen? Herhaald lezen?

Uitleg boekverslag en boekbespreking

Voordoen (modelen, hardop denken)

DE INFOBEURS. Beroepsopleiding, werk, werkervaring, stage. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

Dwerggras 30, Rotterdam. 1. Schrijf tijdens het kijken dingen op die jou belangrijk lijken. Je hebt dit later nodig.

Introductie. Lesinstructie. Lesinstructie. Leerdoelen. Introductie. Opzet. Bronnen

Inhoud. Mijn leven. de liefde en ik

Lesbrief bij Ik weet je te vinden van Netty van Kaathoven voor groep 6, 7 en 8

Reflectiegesprekken met kinderen

Start met voorlezen van het verhaal. De kinderen kunnen lekker luisteren en griezelen, of lachen.

Tekst lezen en vragen stellen

DEEL 1. WERKBOEK 5 Eigen keuze Monique van Dam YOU: De keuze is aan jou!

Lesbrief. Introductie

Lesbrief bij Als honden konden bidden van Margriet Cobben

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

ADHD: je kunt t niet zien

Voorbereidende les. Basisonderwijs. Educatieteam

Lucas 10: Mag Jezus jouw naaste zijn?

2 Ik en autisme VOORBEELDPAGINA S

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Schoolplein groep 3-4. Schoolplein

WERK AAN DE WINKEL Hoe vind je een job?

werkbladen, telefoons en opnametoestel

MAGDA? REGELS OP SCHOOL EN DE WERKVLOER. Magda op school? Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

Checklist Sollicitatiebrief schrijven 2F - handleiding

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

FOUT VRIENDJE? PAS OP! Hulp. Internet. Heb je vragen? Bel dan naar Meldpunt Jeugdprostitutie, tel.:

Noach bouwt een ark Genesis 6-8

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

Instructie voor leerlingen.. 5. Gebruik van de lesbrieven. 6. Lesbrief: Wat wil je zijn en worden.. 7. Wat wil je zijn en worden.

Lesbrief bij Mijn broer is een boef van Netty van Kaathoven voor groep 7 en 8


Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

WAAROM DIT BOEKJE? RESPECT

Online Titel Competentie Groepsfase Lesdoel Kwink van de Week

Spreekbeurt, en werkstuk

Lou en Lena: NEE tegen geweld!

Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis (dubbele les) Groep 8 Verdiepingsles: Lagerhuis voorbereiding. Leerkrachtinformatie

Muis heeft tikkertje gespeeld met Draak. Het is al donker als ze naar huis wil. Muis moet nog een heel eind door het bos.

! LERAREN HANDBOEK!!! 1e Editie, 2014

4 Denken. in het park een keer gebeten door een hond. Als Kim een hond ziet wil ze hem graag aaien. Als

Reality Reeks - Verwerkingsopdrachten. Hey Russel! Een bijzondere vriendschap

3 Hoogbegaafdheid op school

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: VERTREK VANUIT JE NAAM

Over:

Vrienden kun je leren

Lesbrief bij Ouders in het wild. Liesbeth Groenhuijsen

Werkboek Het is mijn leven

Wil jij minderen met social media?

PROFIEL TOERISTISCHE EN INFORMELE TAALVAARDIGHEID

Lieve ouder, De inhoud van wat je schrijft is persoonlijk. Probeer eerlijk te zijn in wat je schrijft en je gevoelens toe te laten.

Beertje Anders. Lief zijn voor elkaar. Afspraak 2

Liefde, voor iedereen gelijk?

*Ook met het programma Paint van Windows kunnen foto s bewerkt worden

Afgesproken verdeling van de boeken over de groepen

Bijlage interview meisje

GOED VRIENDJE? FOUT VRIENDJE?

Checklist Gesprek voeren 2F - handleiding

Vragenlijst leerlingen Eureka! Oberon & Eureka!, januari 2012

SOCIALE VAARDIGHEDEN EN CREATIVITEIT

6.3 GEURENLOTTO. basistaak DOEL MATERIAAL ORGANISATIE VERLOOP. intro. intro

Transcriptie:

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT HOE-FILE: HOE MAAK IK HET UIT? VAN LIEF NAAR EX. Omschrijving van de activiteit De leerlingen lezen tips over correct handelen als je het uitmaakt met je lief. Ze bespreken deze tips en formuleren op basis hiervan advies voor een leeftijdsgenoot. Fase Begin gevorderde geletterdheid Taaldoelen en leesvoorwaarden / deelvaardigheden Taaldoel: 2 De leerlingen kunnen op beschrijvend niveau relevante informatie uit schriftelijke teksten verwerken Concreet: de leerlingen begrijpen eenvoudig geformuleerd relatie-advies zodat ze hun eigen mening hierover kunnen geven en zelf advies kunnen geven aan een leeftijdsgenoot Competenties 1. Sociale competenties 1.3 Omgangsvormen De leerling heeft respect voor anderen. Duur 1 lesuur Lesschema Fase Organisatie Activiteit Materiaal 1 klassikaal de lln luisteren naar een mail van een jongen die advies vraagt over het beëindigen van een relatie 2 groepjes van drie de lln lezen tips over wat wel en wat niet te doen bij het beëindigen van een relatie; ze vertellen hierover in hun eigen woorden aan hun medeleerlingen 3 klassikaal de lln formuleren op basis van de tips en van hun eigen kopieerblad met de tips

mening een antwoord op de mail van de jongen Voorbereiding In jongerenbladen als Joepie vind je zeker lezersbrieven in de trant van de brief uit de activiteit; deze kan je verzamelen om zelf uitbreidingen of variaties te bedenken voor je klas. Lesverloop Fase 1 (voorgesprek vooractiviteit) Vertel de leerlingen dat je een mailtje hebt gekregen van een ex-leerling. De jongen vraagt raad maar het gaat over de liefde, niet over de lessen. Lees de brief voor: Beste leerkracht, Alles gaat goed met mij maar ik heb een probleem met de liefde. Ik ben nu vijftien jaar en ik heb al zes maanden een vast lief op mijn nieuwe school. In de grote vakantie was ik op kamp. Daar waren hele toffe meisjes. Mooie meisjes ook. Ik heb mijn lief niet bedrogen. Maar het was wel moeilijk. Nu denk ik dat ik haar niet graag genoeg zie. Het is niet meer zoals in het begin. We doen ook niet zo veel samen. Zitten op een bankje. Een beetje kussen. Altijd hetzelfde. Ik denk soms: was ik maar bij mijn vrienden. Dat is leuker. Misschien ben ik te jong voor een vast lief. Misschien moet ik eerst wat meer vrij zijn. Eigenlijk wil ik het uitmaken. Maar ik durf niet goed. Ik ben bang om mijn lief pijn te doen. Ik weet zeker dat zij gaat wenen en daar kan ik niet tegen. Vorige week heb ik een meisje teruggezien van op kamp. Dat was heel leuk. Ik zie haar binnenkort weer. Dit weekend zie ik mijn lief. Daar heb ik geen zin in. Wat moet ik nu doen? Pols of de leerlingen de inhoud van de brief begrijpen. Laat hen deze in eigen woorden navertellen. Houd een kort klasgesprek over het uitmaken bij liefdesrelaties. In dit gesprek kunnen impliciet woorden als eerlijk, liegen, trouw, ontrouw, bedriegen en hopen aan bod komen. Als de klassfeer het toelaat, kunnen de leerlingen ook over eigen ervaringen vertellen. Stel vragen als: De jongen uit de brief wil het uitmaken maar hij durft niet. Wat vinden jullie daar van, hebben jullie dat ook al eens meegemaakt? Zou jij het liever weten als je lief je eigenlijk niet graag meer ziet? Of zou je doen alsof er niets aan de hand is; waarom zou je zo reageren? Kennen jullie verhalen over lieven die het uitmaken op een heel gemene manier? Wat gebeurde er dan? Vertel de leerlingen dat je de jongen niet hebt geantwoord omdat je leerkracht bent en geen specialist in relaties. Misschien kunnen de leerlingen wel een goed antwoord bedenken. Vertel dat je over het onderwerp hebt gelezen en dat je tips hebt verzameld over wat je wel en niet kan doen als je het uitmaakt met je lief. Die tips kunnen misschien helpen om goede raad te geven aan de jongen van de mail. Fase 2 (uitvoering mits ondersteuning)

Deel de kopieerbladen uit met de tips over het uitmaken met je lief. Lees de eerste tip zelf voor of laat een leerling lezen. Bespreek de tip samen met de leerlingen. Stel vragen als: Heb je al eens meegemaakt dat het eerst uit was en dan toch weer aan? Kan je soms spijt krijgen dat je het hebt uitgemaakt? Is het een goed idee om het uit te maken bij elke ruzie? Verdeel de leerlingen daarna in groepjes van drie en geef elk groepje drie tips. De leerlingen moeten nu de tips lezen en onderling bespreken. Ondersteun bij het lezen, bijvoorbeeld: Lees eerst het eerste stukje van het woord (rust); herkennen jullie dat woord? Wat zou hier dan staan (rust-ig)? Waar zie je dat woordje nog eens staan in de tekst; welke letter komt er nog bij (rust-ig-e)? Laat de leerlingen verslag uitbrengen voor de klas, de tips in eigen woorden formuleren en hun persoonlijke mening geven. Fase 3 (nabespreking afsluitende activiteit) Vraag de leerlingen op basis van de tips en van hun eigen ervaringen of meningen mondeling een antwoord te formuleren voor de briefschrijver. Schrijf het antwoord eventueel aan het bord. Ondersteun met vragen, bijvoorbeeld: Heeft de jongen uit de brief genoeg nagedacht? Binnenkort ziet hij dat andere meisje terug, wat kan er dan gebeuren? Moet hij nog lang wachten om met zijn lief te praten? Hij is bang dat ze gaat wenen; is dat een goede reden om niet te praten? Hoe pakt hij het gesprek best aan? Wat moet hij zeker niet of wel zeggen? Eventueel kan je de leerlingen het gesprek tussen de jongen en zijn lief laten spelen als rollenspel. Als de klassfeer dit toelaat, kan je ook andere liefdesproblemen aan bod laten komen. De leerlingen formuleren dan vragen die andere leerlingen als relatiespecialisten moeten beantwoorden. Differentiatie / ondersteuning Lees de brief uit de vooractiviteit in stukjes voor. Laat een sterkere lezer samenwerken met een minder sterke lezer. Laat de minder sterke lezer de vetgedrukte woorden ontcijferen en de sterkere lezer de hele tip. Differentiatie / aanpassing -/+ (-) Kort de brief uit de vooractiviteit eventueel in. Laat de leerlingen enkel de vetgedrukte woorden van de tips lezen. Op basis daarvan kunnen ze proberen de tip te formuleren, al dan niet met ondersteuning. Als dit nog te moeilijk is, kan je de tips ook klassikaal behandelen.

(+) Laat de leerlingen die dit kunnen het advies voor de jongen schriftelijk formuleren.

KOPIEERBLAD ACTIVITEIT HOE-FILE: HOE MAAK IK HET UIT? VAN LIEF NAAR EX. + (DO S) 1. Denk eerst goed na. Hoe gaat het tussen jou en je lief? Heeft het nog een kans of niet? Maak het pas uit als je zeker bent. 2. Kies een rustig moment. Maak tijd om te praten. Kies een rustige plek. Een plek waar je alleen bent. 3. Zeg wat je denkt. Eerlijk zijn is het best. Je moet wel niet grof zijn. 4. Geef uitleg. Waarom maak je het uit? 5. Je lief zal triest zijn. Of boos. Dat is normaal. Hoe zou je zelf zijn? Loop dus niet vlug weg. Geef je lief tijd. - (DON TS) 1. Speel geen spel. Wil je het uitmaken? Zeg het dan. Doe niet gemeen. Neem niet eerst een ander lief. 2. Maak het niet uit per sms of mail. Vraag niet aan een vriend om het uit te maken. Dat is laf. Praat met je lief. Zeg het zelf. 3. Wil je zeggen: ik maak het uit? Zeg dat dan. Zeg niet: Ik heb gewoon tijd nodig voor mezelf. Dat is niet echt juist. 4. Zeg niet te snel: We kunnen vrienden blijven. Dat kan niet altijd. Je ex wil meer zijn dan vrienden. 5. Geef geen hoop als er geen hoop is. Dat doet alleen maar langer pijn.