Ibrahim, Thomas, Jesper en Boaz 3VZ1

Vergelijkbare documenten
Kernvraag: Hoe ziet een afkoelingsgrafiek eruit?

Mens en Natuur, Natuurkunde. VO onderbouw (havo/vwo) 2-3 lesuren

Onderzoeksboekje. Klas: Namen:

Lesmateriaal Geluid. deel 1. Tijdsduur: 30 minuten

Uitdager van de maand. Rekenen Wiskunde, Groep 6. Algemeen

Science Praktisch onderzoek muizen

Het verslag Het verslag.

En natuurwetenschappelijk onderzoek en het verslag daarvan (categorie 3)

Proef Scheikunde Joodconcentratie & reactiesnelheid

Te veel lawaai op het Calandlyceum?

Lichaamsbedekking isolatievermogen 6-8. Auteur : Annette Scheersoi, Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn, Germany. jaar

Het klimaat. Tip. Gebruik kleine bekers, dan heb je minder klei nodig.

O&O cyclus. Onderzoeken en ontwerpen

Beoordelingsmodel bij een PWS binnen de maatschappijvakken

Ik beweeg! Lessenserie: Ik beweeg!

Lessenserie De hellingbaan

dampkring voorstelt en een fles die een planeet zonder dampkring voorstelt

Lelie 63 m 2 Roos 87 m 2. 3 e verdieping nr. 120 t/m 130. Woningtype

Samenhang tussen liter en deciliter, centiliter en milliliter (spel)

gewicht, tijdsduur en hoekgrootte nagegaan wordt hoeveel keer de maateenheid in de te meten grootheid gaat

Hoe beïnvloeden je verwachtingen je waarnemingen?

Praktische opdracht Wiskunde A Enquete over seks

Energie. Docentenhandleiding. Lesmateriaal onderbouw havo/vwo. Dit lesmateriaal is voor gebruik in NEMO

aan het water koeler is dan op het land langzamer afkoelt dan aarde

Pilot in de 1HV klassen

Printkop. Omaima Poeya Suna

Profielwerkstuk Biologie Invloed van kou op het concentratievermogen

Machines in de bakkerij. Bakkerijoven. Gebruiksaanwijzingen maken. Benodigdheden. Werkwijze

HANDLEIDING BLOEMPOT ONDERBOUW

Reis door de Geest. Leerkrachtenhandleiding. Lesmateriaal groep 7-8. Dit lesmateriaal is voor gebruik in NEMO

UITVOERING Je werkt bij deze opdracht individueel en zonder te overleggen met een klasgenoot of de docent.

neerslag: regen, hagel en sneeuw ringen in het weer waarnemen regen meten

RESEARCH & DESIGN. keuzeonderzoeken. Verwondering: het begin van wetenschap. klas 1 havo/atheneum , periodeboek 1A:

Lesmateriaal Geluid. Tijdsduur: 50 minuten

Beoordelingsmodel bij een PWS binnen het natuurprofiel

Bekers vastzuigen met koffiefilter

Weeg je overal hetzelfde?

LESDOEL MATERIALEN STEM-REFLECTIE. WO ST Zuren en mijn tanden SCIENCE TECHNOLOGY ENGENEERING MATH

Voortgangsverslag Blok 5

Praktische opdracht Natuurkunde Ballon vlucht

Profielwerkstuk 4 MAVO

lesbrieven vervuild water avonturenpakket de uitvinders en het werkbladen Lesbrief 2:

Test je kennis! De heelalquiz

Experiment 1. Onderzoeksvraag. Welk effect hebben vochtigheid en temperatuur op het waarnemen van smaak?

Trolley koffer. Een geluidloze trolley koffer, zelfs over hobbelige paden

profielwerkstukken β Onderzoek doen is een vak Een vak apart!

Tijd. 10 min. 55 minuten

Beoordelingsmodel Profielwerkstuk HAVO/ VWO

Met het concept Kansrijke Combinatiegroepen richten scholen hun onderwijs inhoudelijk anders in. Informatiebulletin 21 juni de jaargang nr 19

Introductie. De kit bestaat uit verschillende materialen en een DVD. Op de DVD staan de volgende bestanden: Handboek over Gebouwen, met animaties;

Algemene gegevens. Naam:... Klas:... Sector:... Werkt samen met: Begeleidend docent:

Scheikunde havo 3. Matthijs Oosterhoff. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Nieuwsbrief Moederdag

Proef Natuurkunde Vallen en zwaartekracht

Onderzoek 46: De temperatuur van een lijk

Gezond thema: DE HUISARTS

Oefenen op deelaspecten van onderzoek doen

Het Adviesrapport. Groep 8 : Mohamed Shaban, Rami Sadiq, Marwan Ben El Faquih Akalay,

Les onderzoekend leren Het cupcake-experiment

Working with parents. Models for activities in science centres and museums

Lichaamsbeweging 6-8. Auteurs: Kristína Žoldošová en Iveta Matejovičová. jaar

4. Wat zijn de minder positieve dingen ( leerpunten dus )

AVONTURENPAKKET DE UITVINDERS EN HET ZONNEWIEL

Pakket 4 Beschut wonen met intensieve begeleiding en uitgebreide verzorging

Productieproces Suiker. Praktische-opdracht door een scholier 1858 woorden 17 juli keer beoordeeld. Scheikunde

Doe- pad Watertorenweg

Wat en hoe? Resultaat Vervolg

Lesactiviteit. omschrijving: ontwerp en bouw twee wagentjes op. Techniek Toernooi is een programma van Stichting Techniekpromotie

Naam: Over welk onderzoek ben ik erg tevreden? Waardoor ging dat onderzoek van mij toen zo goed?

Na het bekijken van de video en het bestuderen van bovenstaande illustratie, moet je de onderstaande vragen kunnen maken.

Hoe voer ik een onderzoek uit? Een stappenplan om te helpen een onderzoek uit te voeren.

Verslag Biologie glucose aantonen in brood

3d print onderzoek. Djillie Roes

Nabespreking Reflectieopdracht 1 Zoek de fout!

London. klas 2B kompas. Dagboek: Gemaakt door Stacey Wilbrink

Hoe cool ben jij? Leerdoelen. Wat heb je nodig? Het experiment. Experiment Go Temp. Deel I Meet de temperatuur van je hand

Pepernoten warenonderzoek Groep 5&6

Hulp bij het huishouden. Hattem

ZO groot! (armen wijd houdend, ca m)

Kernvraag: Hoe maken we dingen warmer?

Legionella. Een grote gedeelde Zorg

Een visie op het natuurkundig practicum


Voorlichting 4-HAVO. Profielwerkstuk. 7 april 2016

Proef Natuurkunde Warmteafgifte weerstand

Elastiek voertuig. Janne Rijpma. HLR 2bwe. Crea-science. Mevr. Plomp

Doel: de kinderen leren hoe ze hun licht kunnen laten schijnen.

5. Introductie van de standaardmaat liter

Praktische opdracht ANW De Pet-Raket

Eindexamen wiskunde B1 havo 2008-II

Zaterdag 24 Juni. Vier sluisentocht. Vandaag lekker met boot mee.

kunnen technische systemen, het technisch proces, hulpmiddelen en keuzen herkennen binnen verschillende toepassingsgebieden van techniek (ET 2.

Het oplossen van kwadratische vergelijkingen met de abc-formule

Titelpagina ONDERZOEKSVERSLAG. Namen: Klas/groep: Cursusjaar: Begeleider: Beoordelaar:

Voorblad... Inhoudsopgave... Inleiding... De lessen... Examen... Tips & tops...

Subtopic: Natuur. Met wie? Je gaat deze opdracht in een groepje van twee óf drie leerlingen uitvoeren.

Bijlage 3 Samenvatting onderzoek HAN naar werkzame factoren vanuit gebruikersperspectief

Fenomena. Jouw werkbladen. In NEMO. Ontdek zélf hoe de wereld werkt! Mijn naam: Fenomena Groep 7-8 Leerlingen In NEMO versie

Transcriptie:

Koffie Ibrahim, Thomas, Jesper en Boaz 3VZ1

Inleiding Maandagochtend. Je zit in bed met je ogen open.zuchtend stap je uit bed om je dag te beginnen.gelukkig heb je een kopje koffie om je op te frissen. Half wakker zet je de hete kop koffie.niet denkend pak je de hete kop vast en neem je een slok. Van schrik spuug je de koffie uit laat de kop vallen. Met een pijnlijke mond kijk je naar de rommel die je hebt gemaakt. De verkeerde kop gepakt? We hebben de opdracht van Mr. van de Berg gekregen om ons eigen experiment op te stellen. In ons experiment onderzochten we welke invloeden het materiaal van het kopje heeft op de afkoeltijd van de koffie.

Inhoudsopgave Hoofdstuk 1: Aanleiding en relevantie Blz. 4 Hoofdstuk 2: Doelstelling in de opdracht Blz. 5 Hoofdstuk 3: Theoretische verdieping Blz. 6 Hoofdstuk 4: Werkmethoden Blz. 7 Hoofdstuk 5: Resultaten en Conclusie Blz. 8 Hoofdstuk 6: Evaluatie en Discussie Blz. 9 Hoofdstuk 7: Logboek Blz. 10 Hoofdstuk 8: Bijlagen Blz. 11

1. Aanleiding en Relevantie We kregen de opdracht om een onderzoek te doen over om welke omstandigheden koffie sneller afkoelt, zoals u in de inleiding gelezen heeft. De aanleiding dat we deze opdracht hebben gekregen van meneer van Yperen en meneer van den Berg, is omdat we moeten leren hoe je een goed en betrouwbaar onderzoek doet. Deze opdracht hebben we niet gekregen van een echte opdrachtgever, maar deze opdracht was bedoelt om beter onderzoek te leren doen. Zodat we in de volgende opdrachten weten hoe we goed en betrouwbaar onderzoek moeten doen.

2. Doelstelling in de opdracht Onderzoeksvraag: In hoeverre bepaalt het materiaal van het kopje/bekertje de afkoeltijd van de koffie? Hypothese: Wij denken dat de afkoeltijd van de koffie minder snel gaat in een porseleinen mok dan in een plastic/kartonnen bekertje. Experiment: Eerst vullen we drie bekertjes (karton, plastic en porselein) met water van 90*C. op het moment dat we het water uit de verhitte bak halen starten we de tijd. We laten de thermometers de hele tijd in de bekertjes staan en meten de temperatuur om de minuut. Na 7 minuten waren de resultaten duidelijk genoeg te zien dus stopten we met meten. Benodigdheden: 1. thermometer 2. 1 mok (materiaal is porselein) 3. 1 plastic bekertje 4. 1 kartonnen bekertje 5. warm water (90*C) 6. stopwatch om de tijd te meten 7. maatbeker

3. Theoretische verdieping Tijdens dit project waren we meer bezig met het experiment en waren wij dit deel vergeten te doen. Dit is dus een leermoment voor ons om bij het volgende project wel een theoretische verdieping in ons onderzoek te zetten zodat ons onderzoek wel compleet is en wij betere prestaties leveren.

4. Werkmethoden Eerst vullen we drie bekertjes (karton, plastic en porselein) met water van 90*C. op het moment dat we het water uit de verhitte bak halen starten we de tijd. We laten de thermometers de hele tijd in de bekertjes staan en meten de temperatuur om de minuut. Na 7 minuten waren de resultaten duidelijk genoeg te zien dus stopten we met meten. 5. Resultaten en Conclusie

Resultaten Karton Porselein Plastic Begintemperatuur 90 90 90 Temperatuur na 1 min. 78 71 75 Temperatuur na 2 min. 75 67 71 Temperatuur na 3 min. 72 64 67 Temperatuur na 4 min. 69 59 64 Temperatuur na 5 min. 66 57 61 Temperatuur na 6 min. 63 56 59 Temperatuur na 7 min. 60 55 58 Conclusie Wij zijn tot de conclusie gekomen dat het materiaal van het kopje/bekertje invloed heeft op de afkoeltijd van de koffie. Want we hebben gezien dat het hete water in een kopje van porselein in het begin sneller afkoelt dan het kartonnen en het plastic bekertje maar, uiteindelijk zal het water in het porseleinen kopje het langst warm blijven. En het kartonnen bekertje heeft een constante afkoel snelheid, dus die heeft gemiddeld na 10 min de snelste afkoelsnelheid. Het plastic bekertje heeft ongeveer dezelfde afkoelsnelheid als het porseleinen kopje alleen heeft het plastic bekertje na 1 minuut een hogere temperatuur dan het porseleinen kopje. 6. Evaluatie en discussie

Evaluatie Wij vonden het goed gaan dat we wisten wat we aan het onderzoeken waren en niet een onderzoek zijn begonnen terwijl we niks weten wat we doen. Wij vonden het minder goed gaan dat er soms wat akkefietjes tussen een paar leerlingen zijn geweest maar die zijn gelukkig opgelost. Hierbuiten ging de samenwerking in de groep wel goed want we hadden taken en iedereen voerde zijn eigen taak goed uit. Aan het begin van de opdracht wilde wij weten wat je het beste je koffie in zou moeten doen als je niet veel tijd hebt om het te laten afkoelen. Dus wat voor bekermateriaal je zou moeten gebruiken. Wij vonden de opdracht wel vrij duidelijk maar we vonden hem niet zo bijzonder. Onze hele klas die heeft dezelfde opdracht als ons, maar ze voeren het allemaal anders uit. Wat ik een ander groepje als advies zou geven is dat ze een planning voor dit project moeten maken ook al is het een klein project. Discussie Al onze resultaten tot nu toe vinden wij allemaal goed en naar onze wens. Wij hebben iets getest met materiaal dus dan zal het er niet aan liggen of je in Limburg woont of in Friesland want iedereen kan hetzelfde materiaal krijgen. Wij hebben het experiment 2 keer gedaan en wat wij voortaan willen verbeteren is dat we het wat vaker zouden moeten doen omdat het de ene keer anders is dan de andere keer. 7. Logboek

Eerste les: Opdracht lezen en werkwijze van experiment schrijven. Tweede les: Experiment uitvoeren. Derde les: Verslag schrijven. 8. Bijlagen

Site voor het maken van ons verslag Science web