De V.V.O.B. - Veiling Vereniging Over Betuwe te Elst. Notities uit de lezing "Een Eeuw Elst" door Dik Herberts, Oud directeur van BV Boekhandel en

6 Boeren als veilingmeesters De opkomst van groente- en fruitveilingen in het Rivierengebied Paul Brusse

De Winkel van Keizer

Verslag van het nationaal archief Den Haag

Victor Hugo. Victor Hugo in vol ornaat

Pagina 1

en nog andere straten moest nog worden aangelegd.

de straat van toen Koningstraat Naaldwijk

Het gebied Bergerhof heette vroeger de Mussenberg.

Week 48 - Reisbureau der Staatsspoorwegen/Lissone-Lindeman

Naam: Werken voor geld

Documentaire ruilverkaveling en streekverbetering groot succes

Archief van de. Vereniging. Van der Lek de Clerq kleuterschool. te Stavenisse

Gent 24b. De Predikherenlei anno 1820 door de Hollandse soldaat Wynantz. Onderbergen. Het pand van de Dominicanen. Predikherenlei

CAFÉ JAGER. annex logement, winkel en melkfabriek

De geschiedenis van Lohuizerweg 18 Deel 1, door Hennie Hanekamp

Familienamen in het kerspel Elst Over-Betuwe 17e en 18e eeuw

G E S C H I E D E N I S

Het Snijdersplein. Voorwoord

'Geheime' kunstcollectie Imtech komt in de verkoop

Bron: De Oosterhoutse tijdmachine

B1 Hoofddorp pagina 1

WAT LEER JIJ VAN LEER?

oktober 1992 was een belangrijke datum voor de gemeente Hoogezand Sappemeer :

Koningsstraat 20. Brussel

Inleiding Ab van Marrewijk, directeur Wematrans

Plaatsingslijst van het archief van de Spaarbank voor Protestants Nederland / Vakbondsspaarbank SPN ( )

Brauerei Ibing Friedrich en Richard Ibing werden geboren als de jongste zonen van een befaamd lakenmakersgeslacht, dat al ruim 200 in de textielindust

OP 23 september 1987 bestond de Stichting 'Economisch

Enkele opmerkingen naar aanleiding van een bijschrift over kasteel Crayenstein.

J.J. Allanstraat 63 van Simon Jacobszn Schoen en zijn zoon Gerrit Simonszn Schoen

Praktische opdracht Aardrijkskunde Arnhem en Nijmegen

UITNODIGING. Ondernemers in en voor de Augustijnenkerk! woensdag 19 september uur

Hunebedden de steentijd

Eén daarvan is: De laatste stuiver uithangen, of ook De laatste stuiver uitsteken. De betekenis daarvan is: op één stuiver na blut zijn.

17 september juni 1975 Goederenvervoer: 1 februari maart 1970

Kaart Malfeson van E5. S. Salvatorstr H.Kerstkerk Sleepstraat Sluizeken Oudburg Zuivelbrug Vrijdagmarkt Kraanlei

Sleepstr Sanderusstr Coppinstr St Salvatorstr Gillisstr. Enkel de onpare kant van de Sleepstraat

Recente restauratie. De klassieke Italiaanse vijver aan de westzijde van de villa

Canonvensters Michiel de Ruyter

Sector Mobiliteit Fiets. Donderdag 6 december 2012 Sjors van Duren Adviseur mobiliteit

Allis-Chalmers. KR Allis Chalmers 2013 Pagina 1. Uit Wikipedia, de vrije encyclopedie

Ontspan op een historisch landgoed midden in de natuur

Dienstregeling. Lingewaard / Overbetuwe. vanaf 15 december 2013

Gent A19. Vervolg van de Kouter en-dreef en de Universiteitsstraat

Stroop voor iedereen, in elke smaak

Motie Bescherm De Oude Ambachtsschool

Stadslandbouw komt in het buitenland en Nederland in verschillende varianten voor. Essentiële kenmerken en randvoorwaarden van stadslandbouw zijn:

Plaatsbepaling voormalig kasteel Frisselstein te Veghel

Cultuurhistorische verkenning Zandwijksingel Woerden. Datum 2 mei 2011

De stad uit met het Stichtse lijntje

Verslagjaar januari I98I/ januari I982. ==:=========:=sss=s==s=s=s=:=ass=:=asas

G. Oud Pzn & Co (Likeurstokerij "de Voorwaarts") (Oud Wijnkopers)

Het kweken met de Zosterops palpebrosus

D85, Past. van Haarenstraat 4

Commissie Bestuurlijk Domein. Commissie Ruimtelijk Domein. Commissie Sociaal en Economisch Domein. Informerende Commissie. Bespreken.

Het gehucht Oude Molen, voorheen Halstersche Molen, in de krant

Illustraties bij Mussert & Co De NSB-leider en zijn vertrouwelingen

ARION een Griekse mythologische figuur als fameuze springbron in de tuinen van het Huys Ootmarsum

Naam: KASTELEN. Vraag 1a. Waarvoor moeten we onze huizen tegenwoordig beschermen? ... pagina 1 van 6

Het huis had een houten skelet, daartussen fistelstek besmeerd met leem.

Het relaas van de kleine Nicolaas nr. 3

Vos langs het raam. ZOOM: ONDER DAK Tekst: Geert Dekker Beeld: Jesse Kraal 56 Q1 2016

Kwekerij Veelzorg: vijf generaties bollenrijkdom Zaterdag 1 september 2018 Hillegom

Welkom bij Plantion in Ede

Gemeentearchief Goes Opdrachten voor Calvijn College voorjaar Opdracht 10 - Eerste Wereldoorlog

Artikelen Smit Slikkerveer Ontvangstation Sambeek voor de radio telegrafie verbinding met Nederlands Indië ( )

Personeelsvereniging Gemeente Driebergen-Rijsenburg Eddy Hinders Leersum, juli 2009

Staatsbosbeheer Ruyslaan AZ De Koog. De Hoge Berg. Het Oude Land van Texel. Wandelen. Fietsen

Bezoekers kunnen kennis maken met de rijke geschiedenis van de boerderij en de omgeving.

We eindigen in Moustiers-Sainte-Marie. Het dorp is bekend om zijn aardewerk, de zogenaamde faience. En hoewel de hoogtijdagen van deze industrie al

Naam: DE GOUDEN EEUW en Rembrandt

Wit-Gele Kruis te Schalkwijk / Kruisvereniging Schalkwijk en Tull en 't Waal / Regionale Kruisvereniging Kromme Rijngebied te Bunnik

Werkstuk Dordtologie november 2014

Foundation for Dutch Heritage Overseas BELEIDSPLAN NEW HOLLAND FOUNDATION Hoofdstuk 1 Inleiding p. 2. Hoofdstuk 2 Huidige situatie p.

Lesbrief MAASVLAKTE 2 OPDRACHT 1 - TOPOGRAFIE EN AARDRIJKSKUNDE

Hunebedden. Inleiding. Hoofdstuk 1 Wat zijn hunebedden en waar kun je ze vinden?

DE FAMILIE VAN LOON 130 _

Inventaris van het archief van het. Wit-Gele Kruis, R.K. Vereniging voor. Volksgezondheid en Ziekenverpleging te. Schalkwijk, en haar rechtsopvolger

Inventaris van het archief van de Vereniging van Directeuren van Stroomdistributiebedrijven in Nederland,

De straat van toen. Kerkstraat Naaldwijk

Inventaris archief van de parochie H. Hart van Jezus Grashoek

Personeelsvereniging Gemeente Doorn Eddy Hinders Leersum, juli 2009

Stichting Welzijn Ouderen Woerden (archiefnr W282a)

Geschiedenis Gereformeerde kerk Ruinerwold Koekange

Onderlingen de krachten gebundeld en biedt u ONS magazine aan.

FACTSHEET Nederland Handelsstroom verse groenten en fruit Fruit & Vegetable Facts; Jan Kees Boon; ;

DSM No. 43 HENSCHEL FABIA / / 1930

Krakau. Weelde, Wonder en Waanzin. Hans van Rhoon en Eduard Evenblij

Vroeger. door Bart Middelburg. Tekening Maarten Oortwijn/Noord-Hollands Archief

Inventaris van het archief van de Beheerscommissie Centrum Landvreugd,

Familie Van Bergen. Belangrijke brandweerpersoonlijkheden: Louis van Telgen

De Bond zonder Naam en Beresteyn.

Regionaal Programma Werklocaties (RPW)

Leerlingenboekje van steenkolen tot gasbel

Het clubhuis van de Amsterdamsche Golflinks, tegenwoordig Amsterdam Old Course geheten

Workshop (landschaps) architectuur van loodsen en gebouwen in de tuinbouw in Het Greenport Betuwse Bloem

D74, thans Kruisstraat 12

BOERDERIJ MOERBEEK 48 LUTJEWINKEL juni boerderij Moerbeek 48. Inleiding. eerste steen. Luchtfoto vanuit het noorden.

WAT IS DE LIBERATION ROUTE EUROPA

De V.V.O.B. - Veiling Vereniging Over Betuwe te Elst. Notities uit de lezing "Een Eeuw Elst" door Dik Herberts, Oud directeur van BV Boekhandel en Drukkerij v.h. fa. J. Herberts, en oud redacteur van het Streekblad "De Betuwe". Het begin van de industriële ontwikkeling in het dorp Elst is ontegenzeggelijk te vinden in het gebied rond het NS Station en vroegere spooremplacement. Eigenlijk geen wonder want goede verbindingen vormden en vormen nog steeds de hartslag van economisch succes. In de Betuwe ontwikkelde zich in de 19e eeuw de fruitteelt en al naar gelang de 20e eeuw naderde nam de omvang daarvan toe. De handel had geen structuur en de leveringen van b.v. appels en peren gingen hoofdzakelijk via schip van de kaden van Arnhem en Nijmegen naar binnen en buitenland. Flinke porties van de Betuwse appels verhuisden naar Duitsland waar de productie van appelstroop bekend was. Wat men in Duitsland kon, probeerde men ook in Nederland en waar dan beter dan in het gebied waar fruit geteeld wordt. Zo ontstonden de verschillende appelstroopfabrieken zoals b.v. Baltussen in 1868 in Driel-Elst, van Woerkom in Oosterhout, de fabrieken in Dodewaard van Vink. Dat proces zette even later in Elst door toen de Zutphense apotheker J.L.L. Taminiau in 1901 grond kocht van de fruithandelaar M.A. Vink en daar zijn fabriek voor vruchtensappen begon. Vink was vooruitstrevend en had eind van de 1ge eeuw grond verworven rond het station waar hij niet alleen een villa bouwde, maar tevens enkele woonhuizen en grond van de Staatsspoorwegen vlak langs het emplacement aankocht. ("De Put"). Daar vestigde hij zijn fruithandel. In de beginjaren van de 20e eeuw ontwikkelde de afdeling Wageningen van de Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde een visie om in dit gebied te komen tot een centraal veilingpunt om betere condities te bereiken voor de afzet. Men wilde de wispelturige maar evenzeer wisselvallige handel in de bodemproductie zoals die bedreven werd aanpakken. Men wees Arnhem of Nijmegen aan als de meest geschikte plaatsen voor een veiling. Vanuit Elst dacht men daar anders over en het is vooral de voortvarende burgemeester G.W A.W Baron van der Feltz die zijn gemeente daar beter voor geschikt achtte en de nodige stappen ondernam. Hij beraadde zich bij M.A. Vink en vooraanstaande kwekers en zo werd op 13 mei 1903 een bijeenkomst in Hotel "De Vereniging" gehouden waar de directeur van de Rijkslandbouwwinterschool uit Naaldwijk, de heer R.

Wiersma een lezing hield over: "De wenschelijkheid tot het te Elst instellen van openbare veilingen van tuin- en landbouwproducten, vruchten e.d. zoals deze in het Westland, Amsterdam en in het buitenland met groot succes worden gehouden" De constructie in Elst werd zodanig dat de Veiling Vereniging Over Betuwe werd opgericht en M.A. Vink bereid was zijn loodsen op het Stationsemplacement op billijke condities beschikbaar te stellen en voor verpakking, sortering, uitbetaling e.d zorg zou dragen. Direct traden 50 leden toe en op 6 juni 1903 werd de eerste algemene ledenvergadering gehouden. Burgemeester van der Feltz, die vele initiatieven op zijn naam heeft staan, werd voorzitter en in het dagelijks bestuur kregen zitting A.H. Knipping te Lent, Jhr. C. van Lennep (fruitplantage de Werkhoeve) Elst, penningmeester, Jan Herberts, secretaris, J Th. Derksen en H.J Wouters Elst leden. De eerste veiling werd gehouden op 25 juni 1903 onder leiding van M.A. Vink.Fzn. Het verkooplokaal van de VVOB, die de eerste grote veiling in het Oosten van het land werd, was gebouwd aan de Stationsstraat even voorbij de boerderij De Hucht. Daar verrezen later ook de grotere (houten) gebouwen van de veiling. Vrij kort na de oprichting stichtte M.A. Vink eveneens het Hotel VVOB, zodat de fruitkopers die vroeg hun fruit op de veiling moesten kopen daar konden overnachten. Hotel VVOB heeft lange tijd een bekende klank gehad en fungeerde ook na de oorlog nog als horeca gelegenheid toen de veiling zich allang naast het NS Station en verweven met de gebouwen van Vink's fruithandel had gevestigd. In de oude gebouwen heeft Geerts Goederenhandel nog geruime tijd gewerkt en later is het geheel bij de totstandkoming van de wijk Brienenshof verdwenen. De gang van zaken bij de VVOB, bekend in den lande en voor verschillende fruitsoorten de grootste veiling van Nederland, was uitstekend. In 1916 werd de 1 miljoen gulden omzet bereikt. Vanuit Elst werd gretig gebruik gemaakt van de goede spoorverbindingen naar alle delen van het land en de export ook naar b.v. Engeland (via Hoek van Holland) was bekend. De dominante positie van Vink's Fruithandel in het geheel werkte later ook oppositie in de hand, zo zelfs dat in 1925 een afscheiding plaatsvond en zich een nieuwen Groente- en Fruitveiling te Elst, de E.K.V. Elster Kwekers Veiling", vormde.

Deze veiling werd allereerst gevestigd in de loodsen van P.v.Wylich en Co aan de Aamsestraat. In deze tijd beter bekend als de gebouwen van Betonfabriek De Aam, die voor kort zijn Veiling VVOB prijsnotering 29 juli 1940. gesloopt. De EKV verhuisde in 1933 naar Ressen naar de daar gebouwde nieuwe veiling. We gaan in vogelvlucht nog enkele zaken aangaande de VVOB na: ***Drie maal werd de veiling getroffen door brand. In 1936, 1946 en mei 1948. Altijd vrij forse branden, omdat het materiaal (rieten manden, later houten kistjes e.d.) uiteraard brandgevaarlijk was. ***De accommodatie van de VVOB werd in de jaren vijftig bijzonder verbeterd. Men beschikte al voor de oorlog over een groot eigen koelhuis, voor die tijd een zeer moderne installatie, maar de bijbouw van grote loodsen en pakhuizen vormde een groot en druk bedrijf ***In de loop van de jaren na de oorlog ontwikkelde zich een andere positie van de VVOB in het bijzonder toen afscheid werd genomen van de belangen van Vink's Fruithandel. De oprichter zelf overleed in 1944, de familie zette de exploitatie nog wel door, maar uiteindelijk werd de veiling in 1954 verkocht aan de door kwekers gevormde Coöperatie onder voorzitterschap van Burgemeester W M.C. Klijn. Hij zou tien jaar aanblijven. Mannen van het "eerste uur" :Henk Herberts, (secretaris vanaf 1921) Willem Derksen, wnd. voorzitter en G. Trouw uit Lent, eveneens uit die tijd' traden terug en werden erelid.

***De eerste kantoren van Vink' s Fruithandel aan de Stationsstraat zijn geruime tijd door Taminiau, later Heinz gebruikt, en nog steeds de grote villa, het stamhuis van de familie Vink. Het oude, typische bedrijfskantoor van Vink's Fruithandel is tot het laatst, ook na het vertrek van de VVOB, op dezelfde plaats gebleven. Bij de sloop is het mozaïek in de gevel bewaard gebleven en in het bezit van de gemeente Elst. Het is voor enkele jaren nog eens tentoongesteld in de hal van het gemeentehuis. In de jaren zestig braken de "fusieperioden" aan. In het gebied hadden zich in de loop van het eerst deel van de 20e eeuw verschillende veilingen gevestigd. In Huissen, Ressen, Nijmegen, Arnhem, Zetten, Zevenaar. De veranderende ontwikkelingen in de land en tuinbouw, de handel en afnemers vroegen om betere en efficiëntere aanpak, groter aanbod ed. en men trachtte dat door samenwerking te bereiken. Zo ontstonden de eerste fusiebesprekingen. Elst en Arnhem vormden in eerste instantie een zgn. topcoöperatie, evenals Ressen en Nijmegen. Fusiebesprekingen tussen VVOB, EKV en Midden Betuwe te Zetten strandden en ook in latere contacten bleef o.m. de ledenvergadering van Midden Betuwe afwijzend ten opzichte van fusie. Uiteindelijk gingen nadien Elst, Ressen en Nijmegen weer gesprekken aan. Elst zegde de topcoöperatie met Arnhem op en sloot zich aan bij de combinatie Ressen/Nijmegen. De ledenvergaderingen van november 1969 stemden toe en zo ontstond per 1 januari 1970 de VV 70, de Coöp.- Veiling Vereniging voor het Gelders- en Brabants Rivierengebied. Er kwamen direct al plannen om tot bouw van een nieuw veilingcomplex te komen en genoemd werd een 19 ha groot terrein aan de Stationsstraat te Ressen. Maar toen in maart 1972 de veiling Huissen eveneens aansluiting zocht bij de VV'70 besloot men tot bouw van een geheel nieuw complex op de grens van Huissen/Bemmel/Angeren. De eerste steen werd in 1973 gelegd en op 8 november 1974 opende Ir. J W.H. Huyts, directeur van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen de nieuwe gebouwen zoals die nog in bedrijf zijn bij de V.O.N. Veiling Oost Nederland, de Bloemenveiling Bemmel. In een tijdbestek van bijna 70 jaar valt dus de geschiedenis van de veilingen in de Betuwe samen te vatten. De oude veilingen zijn verdwenen, zelfs deden zich alweer nieuwe ontwikkelingen voor bij de fusieveiling VV 70. Die werd tot VON omgedoopt, kwam nadien in de samenwerking met The Greenery terecht en verdween daaruit na korte tijd alweer. Nu specialiseert men zich op bloemen en planten. Veiling Midden Betuwe is geliquideerd en de specifieke verhandeling van hard fruit concentreert zich in Geldermalsen. Voor Elst viel

het veilingdoek dus in 1970. Op 19 december 1969 werd bij het toen wekelijks verstrekte veilingbericht, de prijsnoteringen, vermeld: "de laatste veiling VVOB is op 19 december 1969". Het laat zich denken dat bij de totstandkoming van de fusie op 1 januari 1970 nog niet direct alle activiteit op het veilingterrein in Elst werd stilgelegd. Maar geveild onder de naam VVOB werd er niet meer. Het koelhuis zat nog "vol" en veel moest er nog geregeld worden. De partijen van de veilingen werden centraal bijeen gebracht en in een veilingbericht samengevat: "Bericht van veiling VV'70", veelal met de toevoeging VV'70 Nijmegen, later werd dat Veilingbericht VV '70 Bemmel. In de loop van de jaren nam de H.J. Heinz de terreinen en gebouwen van de VVOB, als van de toenmalige Boterfabriek, de Stoomzuivelfabriek Over Betuwe, in gebruik over. Om de geschiedenis van het veilingwezen niet geheel verloren te laten gaan, zijn aldus de directeur van de VON, de heer F. Hollinger, de bewaarde bescheiden e.d., ook van de VVOB, in het Gelders Archief te Arnhem opgeslagen. Bronnen: Archief Drukkerij Herberts: "De Betuwe", legger 1953. mei 50 jarig bestaan van de VVOB. D. Herberts: De geschiedenis van De Betuwe 1890-1990, uitgave t.g.v. 100 jarig bestaan. A. Nip. Elst in Oude Ansichten deel 1. Dr. J Brouwer. Elst in Oude Ansichten deel 2. G.J Mentink: Elst van Heden naar Verleden. H.W.H. Herberts: Secr. stukken VVOB, pagina herdenkingsnummer de Betuwe Wederopbouwdag Elst 1958.