De Drakendokter: Gideon

Vergelijkbare documenten
Lesbrief bij Een caravan in de winter van Louisa van der Pol

Lesbrief bij Mijn broer is een boef van Netty van Kaathoven voor groep 7 en 8

Lesbrief bij Ik weet je te vinden van Netty van Kaathoven voor groep 6, 7 en 8

Lesbrief bij Niemand mag het weten. Trudy van Harten

Lesbrief bij Biertje Casper van Marleen Schmitz voor groep 8

Prettige en niet prettige aanrakingen

Dwerggras 30, Rotterdam. 1. Schrijf tijdens het kijken dingen op die jou belangrijk lijken. Je hebt dit later nodig.

Uitleg bij de spellingskaartjes.

Bedenken: een tekening maken van de held

Algemene instructies voor de strategie: Vragen stellen. Introductiefase bij de eerste les:

Huiswerk Spreekbeurten Werkstukken

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

lesprogramma PO activerende lessen over respect voor het primair onderwijs

Wat ga je schrijven: een verhaal over een held die een uitdaging aangaat

Eenzaam. De les. Inhoud. Doel. Materiaal. Belangrijk. les

Les 1 Vragen stellen Leestekst: De tandarts

Voordoen (modelen, hardop denken)

Inhoud Voor de leerling Voor de leraar Algemeen

Theorieboek. leeftijd, dezelfde hobby, of ze houden van hetzelfde. Een vriend heeft iets voor je over,

Voordoen (modelen, hardop denken)

2.5!"FAMILIETREKJES. # basistaak DOEL MATERIAAL ORGANISATIE VERLOOP

Les 1: Een sprookje schrijven

t Vuil Reclametruukske

Thema Gezondheid. Lesbrief 2. De wachtkamer

SOCIALE VAARDIGHEDEN MET AFLATOUN

Les 1 Integratie Leestekst: Een bankrekening. Introductiefase

Lesbrief. Introductie

Hoe bereid ik een spreekbeurt voor?

Les 1: Een sprookje schrijven

Thema Gezondheid. Lesbrief 2. De wachtkamer

Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Prentenboeken: Les 10: Hoe zeg ik nee. Lesoverzicht. Basis

Handleiding. UNICEF Handleiding lessuggestie Schoolplein groep 3-4. Schoolplein

Tips voor een goede spreekbeurt

OPA EN OMA DE OMA VAN OMA

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Films kijken op internet: verboden of niet?

Kern 6: geit-pauw-duif-ei

Waarom ga je schrijven? Om de directeur te overtuigen

Educatief materiaal bij de voorstelling Buurman en Buurvrouw, groep 3 en 4

Bijlage interview meisje

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Moeilijke kindervragen

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

VOORBEELDMATERIAAL HOEKENBOX LEERJAAR 4 TAAL

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Hoe maak je een werkstuk?

Uitleg boekverslag en boekbespreking

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT HOE-FILE: HOE MAAK IK HET UIT? VAN LIEF NAAR EX.

En, wat hebben we deze les geleerd?

Kern 3: doos-poes-koek-ijs

a. Een zin lees je van links naar rechts. Waarom eigenlijk? Wat denk jij?

Sta in je recht. Lessen over (kinder)rechten voor PO

Les 3 Vragenstellen Leestekst: De inbreker. 1. "Vandaag gaan we voor de derde keer een tekst lezen en daarbij vragen maken."

Vragenlijst: Wat vind jij van je

Inhoud. 1 Wil je wel leren? 2 Kun je wel leren? 3 Gebruik je hersenen! 4 Maak een plan! 5 Gebruik trucjes! 6 Maak fouten en stel vragen!

OPBOUW ZELFSTANDIGE BASISHOUDING BIJ KINDEREN

Voorwoord !!!! Wat heb je nodig?

HEB JE HUISWERK VANDAAG?

Jezus vertelt, dat God onze Vader is

Dit boekje is van... Mijn naam is: Mijn gezinsvoogd heet: Het telefoonnummer van de gezinsvoogd is:

Vragenlijst Prettig Schoolgaan versie voor de basisschool

Zintuigen. CC Naamsvermelding 3.0 Nederland licentie.

Begrijpend luisteren. Annemarieke Kool. CPS Onderwijsontwikkeling en advies

Les 3. Familie, vrienden en buurtgenoten

ZIEN!-leerlingvragenlijst Instructies voor leerkracht en leerling

Soms is er thuis ruzie Dan is mama boos en roept soms omdat ik mijn speelgoed niet opruim Maar ik heb daar helemaal niet mee gespeeld Dat was Bram,

5 manieren om Samsam te gebruiken

Het koninkrijk van God vlakbij

titel/kopje/plaatje Ik denk aan: Dit weet ik er al over:

ADHD: je kunt t niet zien

leer-actief werkboek Naam: 1

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

LEERKRACHTGEDEELTE ACTIVITEIT: ZEG HET MET EEN T- SHIRT

Hoe maak je een werkstuk?

Thuis films kijken. Acteurs spelen het verhaal na. de acteur = iemand die voor zijn beroep toneelspeelt of in een film speelt

Matteüs 25: Gezinsdienst: Wachten duurt lang!

Teksten bewerkt uit het gezinsboek Ons Dagelijks Brood veertigdagentijd van pastoor M. Hagen door EBP voor

Handleiding les 1: Een verhaal schrijven over jouw dag in 2034 voor een toekomsttentoonstelling

Checklist Gesprek voeren 2F - handleiding

Hoe maak ik... Naam: Groep:

Alles onder de knie? 1 Herhalen. Intro. Met de docent. 1 Werk samen. Lees het begin van de gesprekjes. Maak samen de gesprekjes af.

Spreekopdrachten thema 3 Kinderen

Knabbel en Babbeltijd.

Kids. &Go. Informatieblad speciaal voor kinderen

Ben jij een kind van gescheiden ouders? Dit werkboekje is speciaal voor jou!

Team 6: Zonnepanelen. Onderzoek naar het gebruik van zonnepanelen

Mijn digitale leesrugzak

Tekst lezen en vragen stellen

Tuin van Heden 3 en 4 Werken met kunst in de paasperiode. Kernles 1: Kunstenaar, wat vertel je mij?

In dit thema staat het creëren van een goede groepssfeer centraal. Les 2 Samenwerken Deze les gaat over helpen, geholpen worden en samenwerken.

taalkaart 1 Mijn diploma Mijn diploma

Lesbrief begrijpend lezen (Nieuwsbegrip) tekst groep 5 en 6

Het houden van een spreekbeurt

Dit spel bedoelt te kijken naar je leven: terugkijken èn vooruit kijken.

Opstartlessen. Les 1. Kennismaken

Lesbrief bij Als honden konden bidden van Margriet Cobben

Kop. Romp. Lesbrief Seksualiteit Leerjaar 1-Profiel1,2,3

LESBRIEF. Grote Anna leert lezen en rekenen. Digibordles lezen : Digibordles rekenen : Wij maken kinderdromen waar

Introductie. Onzichtbaar op internet. GEMAAKT DOOR: Redactie i-respect. ONDERWERP: Communiceren. DOEL: Spelen met identiteit

Transcriptie:

De Drakendokter: Gideon Om hulp vragen Vervolgverhalen Groep 5 en 6 (SO en SBO) Overzicht De opdrachten zijn het leukst om te doen, als het hele boek in de klas is voorgelezen. Dit kan door elke dag in vijf tot tien minuten 1 hoofdstuk klassikaal voor te lezen. Er zijn 15 hoofdstukken. Doelstellingen Na de les hebben de kinderen een beter inzicht in: Materiaal Kopieer voor elk kind de leerlingbladen 1,2 en 3. Print de kaartjes uit: knipkaartjes 1 en 2 en knip ze los. Tekenpotloden en pennen/potloden en evtw tekenpapier. Hoe je om hulp vraagt Lees de bijlage: instructie leerkracht. Hoe het is om een ander te helpen Hoe een vervolgverhaal werkt Activiteiten 1 Introductie en instructie werkblad ± 5 minuten 2 Klassikale opdracht: ± 10 minuten: Het om de beurt -verhaal 3 Opdrachten werkblad: ± 5 minuten: Verzin een slaaplied voor Gideon 4 Klassikale opdracht: ± 10 minuten: Gideon zegt: Ik hoef geen hulp! Boek Ingrid & Killian Bilardie Lars Reen Graviant Educatieve Uitgaven ISBN978-94-91337-25-3, http://www.graviant.nl 5 Opdracht werkblad: ± 10 minuten: Hoe kom jij aan honing voor Gideon? 6 Afsluitende opdracht werkblad: Teken een draak 7 Nabespreking en afsluiting ± 5 minuten

BIJLAGE: INSTRUCTIE LEERKRACHT 1. Introductie Laat het boek De Drakendokter zien. Lees bladzijde 91, 92, 93 uit het boek voor. Laat de leerlingen reageren op wat voorgelezen is. Wat valt hen op? Waar gaat dit boek over, denken ze? Wie heeft het boek al gelezen? Vertel de leerlingen welke opdrachten ze gaan maken. Neem de opdrachten door. Geef uitleg waar dat nodig is. 2. Het om de beurt verhaal De kinderen mogen vertellen over de katten Netty en Pluis. Ze mogen om de beurt een of twee zinnen zeggen. De eerste zin staat op het werkblad. Verzin zelf de eerste vervolg-zin. Laat daarna de kinderen om de beurt 1 of 2 zinnen bedenken. Schrijf alle zinnen op. Lees tot slot het hele verhaal voor aan de klas. Overige opdrachten werkblad 3. Verzin een slaaplied voor Gideon. In het verhaal moeten de kinderen de zieke Gideon toezingen met een slaaplied, want slaapliedjes zing je voor iemand waar je veel van houdt. (Blz. 116) 5. Hoe kom jij aan honing voor Gideon? In het verhaal moeten Killian en zijn kat Pluis honing kopen, zodat de zieke Gideon weer beter kan worden. Maar ze hebben geen geld en dus verzinnen ze een plan. (Blz. 90) Bespreek het verhaal na. Wordt het steeds een beetje gekker? Of juist spannender? Komen er nieuwe dingen bij? Blijft het wel steeds gaan over Netty en Pluis of Killian en Gideon? Horen de stukken tekst wel bij elkaar? 6. Teken een draak. Dit is een vrije opdracht. 4. Gideon zegt: ik hoef geen hulp Leg het spel uit: elk kind krijgt een kaartje en moet aan een ander kind in de klas hulp vragen om het probleem dat op het kaartje staat op te lossen. Zorg dat de kinderen begrijpen dat ze niet echt hoeven te gaan helpen. Ze kunnen bijvoorbeeld zeggen: ja, ik kom je helpen. Lees zelf het eerste kaartje voor. Zeg aan welk kind je hulp gaat vragen en waarom. Formuleer de hulpvraag en stel deze aan het uitgekozen kind. Laat de kinderen om de beurt hun kaartje voorlezen. Laat ze daarna zeggen van welk kind ze hulp willen. Laat ze hun hulpvraag aan dat kind stellen. Begeleid de kinderen bij het vragen om hulp. Bespreek de oefening na. Wat vonden de kinderen lastig? Wat ging goed? 7. Evaluatie Als de kinderen een drakentekening hebben gemaakt., mogen ze elkaars werkbladen gaan bekijken.

Leerlingblad 1. Opdracht 1, met de klas: Het om de beurt verhaal De Drakendokter is een vervolgverhaal. Elke dag lees je een hoofdstuk. In elk hoofdstuk gebeurt iets nieuws. Er wordt stukje van het probleem opgelost. En vaak komt er ook weer een probleem bij! Maar in het laatste hoofdstuk is alles opgelost. Samen met je klas maak je een mini-vervolgverhaal. De begin-zin staat al op dit blad. Je juf of meester mag de volgende zin bedenken. Nu zijn jullie aan de beurt. Iedereen in de klas mag een zin zeggen. Weet je geen zin? Luister goed naar de zinnen van de andere kinderen. Misschien zeggen zij iets, waardoor je toch een zin weet. Steek dan je vinger op. Er is geen goed of fout antwoord. Het mag ook best een gek verhaal worden! Je leerkracht schrijft alle zinnen op. Als iedereen aan de beurt is geweest, leest je leerkracht het hele verhaal voor. Begin-zin: Wat doe jij daar nou? vraagt Pluis aan Netty. - Hoe vond je dit verhaal? - Vond je het moeilijk om de volgende zin te bedenken?

Leerlingblad 2 Opdracht 2, zelf werken: schrijf een slaapliedje voor Gideon Killian moet een slaapliedje zingen voor Killian. Kan jij ook een slaapliedje bedenken voor een draak? Schrijf het op in het vak. Opdracht 3, met de klas: Ik vraag jou Gideon wil dat Killian hem helpt. Maar hij vindt het wél moeilijk om hulp te vragen. Eigenlijk durft hij niet te zeggen wat zijn probleem is. Toch moet het. Anders wordt hij niet beter. Van je juf of meester krijg je een kaartje. Op het kaartje staat een probleem. Luister goed naar de opdracht. Kan jij beter om hulp vragen dan Gideon?

Leerlingblad 3 Opdracht 4, zelf werken: Hoe kom jij aan honing? Drakendokter Killian heeft honing nodig als geneesmiddel voor Gideon. Maar Killian heeft geen honing. En hij heeft ook geen geld. Wat nu? Killian vraagt geld aan de mensen uit zijn dorp. Wat zou jij doen, om veel honing te krijgen? Schrijf het op in het vak. Opdracht 5, zelf werken: teken een draak Hoe ziet een draak eruit, denk je? Teken hem in het vak hieronder.

Knipkaartjes 1 Er zit een stevige knoop in je veter! Grr. Je krijgt hem echt niet los. Juf wil dat je de theezakjes voor haar haalt. Ehm, waar staan de theezakjes ook alweer? Je maakt een opdracht voor taal. Maar schrijf je zij wordt nu met d of dt? Je moet een eend uitknippen voor je knutselwerk. Maar het lukt niet! Na de gym moet jij alle ballen opruimen. Dat is veel leuker met zijn tweeën! Je bent een verkouden draak: hatsjoe. En help, je bent je zakdoek kwijt. Je bent een draak en je hebt kriebels op je rug. Daar kan je zelf niet krabbelen! Je bent een draak en je zadel zit scheef. Je bent een draak en je kan niet meer vuurspugen. Je wilt voetballen. Wie wil er met je meedoen? De punt van je potlood breekt en je wilt een puntenslijper lenen. Je mag de schoolvissen voeren. Maar je weet niet meer hoeveel voer ze mogen hebben.

Knipkaartjes 2 Je bent Pluis de kat en je hebt enorm veel honger, maar je kan niet bij het pak met brokjes. Je bent Netty de poes en je wilt je verstoppen voor een stinkend draakje. Je hebt best honger maar je bent je koek vergeten. Wat moet je nou toch tekenen? Je kan echt niks bedenken. Waar is je DS-pennetje nou toch? Net lag hij nog hier. Die som is echt veel te moeilijk! Je bent Netty de poes en je pootje doet pijn. Je bent Pluis de kat en je bent kletsnat geregend. De school-cavia is ontsnapt en jij moet hem vangen. Maar dat gaat beter met zijn tweeën! Je kan niet verder met je game, help! De computer doet echt heel erg raar vandaag! Je hebt al tien minuten de hik. Hips, hips!