Didactische verantwoording. Frequentie 1550. De stad als speelveld. 15-02-05 Freq1550Did_Verantw.sxw 1 van 10



Vergelijkbare documenten
Het Ontwikkelteam Digitale geletterdheid geeft de volgende omschrijving aan het begrip digitale technologie:

Examentraining klas 4 mavo

LANDSEXAMEN MAVO

Mens en maatschappij vaardigheden (PO-vmbo)

Voorstel van de Taakgroep Vernieuwing Basisvorming voor nieuwe kerndoelen onderbouw VO

CKV Festival CKV festival 2012

A. LEER EN TOETSPLAN. Vak: Geschiedenis Leerjaar: 2 Onderwerp: De Nieuwe Tijd (extra uitgereikt materiaal) Kerndoel(en):

Keurmerk: Duurzame school

FIRST LEGO League als onderwijsprogramma

Lesopzet bij de film: Versie 3.0

Mens en maatschappij (aardrijkskunde, economie, geschiedenis, godsdienst)

Leerlijn historisch denken havo

1.1. Kennis en inzicht in verband met het historisch referentiekader

LEER- EN TOETSPLAN A. ONDERWERP EN DOELEN. Vak: Geschiedenis Leerjaar: 1 Onderwerp: Introductie geschiedenis Kerndoel:

Examenprogramma beeldende vorming

Naam leerlingen. Groep BBL1 Mens & Maatschappij. Verdiepend arrangement. Basisarrange ment

1. Preambule De zes algemene onderwijsdoelen die voor alle vakken en sectoren in het vmbo gelden, zijn

Presentatie VTOI 8 april Paul Schnabel

De zes algemene onderwijsdoelen die voor alle vakken en sectoren in het vmbo gelden, zijn

Inhoud. 1 De betekenis van geschiedenisonderwijs Geschiedenis leren 47. Deel I De fundamenten. Inleiding 13

x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x

Educatief pakket duurzame energie Didactische onderbouwing

Onderwijs met ict - studenten lerarenopleiding Bijlage: Tabellen

Examenprogramma CKV havo en vwo. nationaal expertisecentrum leerplanontwikkeling

A. MISSIE MEDIATRAINING B. VISIE MEDIATRAINING. GO! middenschool MIRA Loystraat Hamme

PTA CKV havo Belgisch Park cohort

Examenprogramma maatschappijleer havo/vwo

PTA CKV VWO, Belgisch Park, cohort

PTA ckv Havo, Belgisch Park, cohort

PTO Aardrijkskunde

Citizen science Waterkwaliteit en de aansluiting bij het onderwijs. Reina Kuiper - SME Advies

examenprogramma s vo AANVULLING BEROEPSGERICHTE VAKKEN VOORTGEZET ONDERWIJS vmbo

A. LEER EN TOETSPLAN. Vak: Geschiedenis Leerjaar: 3 Onderwerp: De Eerste en Tweede Wereldoorlog (H1 en 2) Kerndoel(en):

Eindkwalificaties van de bacheloropleiding Geschiedenis

Aansluiting op het actuele curriculum (2014)

Ook voor de basisschool zijn nieuwe er kerndoelen gemaakt die duidelijk aansluiten bij de kerndoelen van de onderbouw VO.

LANDSEXAMEN VWO

Drents Archief. Het meisje met de hoepel. Groep 2 Thema-overzicht

Examenprogramma geschiedenis en staatsinrichting vmbo

Canon en kerndoelen geschiedenis PO

Studenten lerarenopleiding. In gesprek over de inhoud van het onderwijs

PTA ckv VWO, Belgisch Park, cohort

Wij medewerkers & wij leerlingen van Stad & Esch maken samen de plek waar ontdekken en leren als vanzelf gaat. Welkom 21e eeuw.

Leergebied Overstijgend Onderwijs in de VMBO stroom (versie juni 2018)

Maatschappelijke vorming

PTA CKV vwo Belgisch Park cohort

Archeologie op school. Handleiding voor de leerkracht

Examenprogramma muziek

Vier aanvullende notities aangeboden m.b.t. beeldgeletterdheid

Werken aan 21 e eeuwse vaardigheden met NPDL

Beleidsplan cultuureducatie OBS de Driepas

STUDIEGEBIED ALGEMENE VORMING

Info over deze school

Waarom Wetenschap en Techniek W&T2015

Realiseren van VOET in Geschiedenis: leren leren I II III Leren leren

MISSIE - VISIE - MOTTO

DON BOSCO GENK AANBOD EERSTE GRAAD. Meer dan je denkt!

Kunst en cultuur (PO-havo/vwo)

Leerdoelen en kerndoelen

Kernwaarden + Een stip aan de horizon

Profilering derde graad

Achtergrond. Missie Onze missie op basis van deze situatie luidt:

De kracht van sociale media in het onderwijs

Scheikunde inhouden (PO-havo/vwo): Schaal, verhouding en hoeveelheid

REPUBLIEK DER ZEVEN VERENIGDE NEDERLANDEN

INHOUD DE TIJDSWINKEL. groep 3-4 HOE MENSEN IN VERSCHILLENDE TIJDEN LEVEN

STUDIEGEBIED ALGEMENE VORMING

STUDIEGEBIED ALGEMENE VORMING

Vaksubkernen Inhouden vwo kerndoelen onderbouw. kiezen. De leerling kan referentiële verwijzingen expliciteren.

Mediawijsheid in de Bibliotheek op school vo verkenning

Examenprogramma Nederlandse taal vmbo vanaf het CE 2014

Hoe kan de school in het algemeen werk maken van het nieuwe concept (stam + contexten)?

Werkgevers Ondernemers. In gesprek over de inhoud van het onderwijs

SOCIALE EN BURGERSCHAPSCOMPETENTIE

STUDIEGEBIED ALGEMENE VORMING

21st Century Skills - Leerdoelen van de puzzels. X2 Computational thinking - 1. Probleem (her)formuleren

STUDIEGEBIED ALGEMENE VORMING

Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap 23 november 2006 STUDIEGEBIED ALGEMENE VORMING. Modulaire opleiding Wetenschappen - Wiskunde AO AV 011

Examenprogramma grafische techniek

Een voorbeeld van een longitudinaal leerplan geschiedenis. Albert van der Kaap

HIERIN VINDT U DE OPBOUW VAN HET PROGRAMMA EN DE GANG VAN ZAKEN IN DE PRAKTIJK

Designing Digital Dimensions

Overzicht lessenserie Energietransitie. Lessen Energietransitie - Thema s en onderwerpen per les.

MULTIPERSPECTIVITEIT EN ERFGOEDEDUCATIE

Uitwerking kerndoel 7 Nederlandse taal

Examenprogramma drama

ICT in Digi-Taal Presentatie titel

Biologie inhouden (PO-havo/vwo): Instandhouding

Dans & drama o.b.s. De Eiber Dedemsvaart Januari 2015

ASO - studierichtingen in VIA-TIENEN

STUDIERICHTINGEN DERDE GRAAD

Kadernotitie Platform #Onderwijs 2032 SLO, versie 13 januari 2015

Aansluiting met de eindtermen Aardrijkskunde PjER kan gebruikt worden als Praktische opdracht en Profielwerkstuk

DE RODE DRAAD VAN TWENTE

Erfgoedonderwijs. 1. Wat is erfgoed? 2. Waarom erfgoedonderwijs? 3. Erfgoedonderwijs en 21e eeuws leren. 4. Erfgoed in de klas voorbeelden

Biologie inhouden (PO-havo/vwo): Evolutie

Waar Bepaal ten slotte zo nauwkeurig mogelijk waar het onderwerp zich afspeelt. Gaat het om één plek of spelen meer plaatsen/gebieden een rol?

Beeldtaal in toekomstgericht onderwijs

Transcriptie:

Didactische verantwoording Frequentie 1550 De stad als speelveld 15-02-05 Freq1550Did_Verantw.sxw 1 van 10

Waag Society Nieuwmarkt 4 1012 CR Amsterdam 020-5779898 15-02-05 Freq1550Did_Verantw.sxw 2 van 10

Versiebeheer Auteur Versie Status Opmerkingen Datum Saar van Kouswijk 1 16-11-04 15-02-05 Freq1550Did_Verantw.sxw 3 van 10

Inhoudsopgave Inleiding...5 Een nieuwe onderwijsvorm...5 Leerdoelen Frequentie 1550...5 Uitgangspunten Waag Society/ Expertisecentrum voor Culturele vakken en ICT...6 Aansluiting bij Basisvorming oude stijl...8 Aansluiting bij algemene onderwijsdoelen Basisvorming...8 Aansluiting bij kerndoelen geschiedenis en staatsinrichting...8 Aansluiting bij Basisvorming nieuwe stijl...9 Aansluiting bij Mens en Maatschappij...9 Aansluiting bij historische en maatschappelijke vorming (commissie de Rooy)...9 15-02-05 Freq1550Did_Verantw.sxw 4 van 10

Inleiding Frequentie 1550 is een educatieve 'citygame', een stadsspel waarbij leerlingen in groepjes hun directe omgeving verkennen, veroveren en multimediaal in kaart brengen met behulp van mobiele telefoons, GPS en online computers. Frequentie 1550 is een actieve en eigentijdse vorm van samenwerkend en constructief onderwijs met behulp van hedendaagse, voor jongeren aantrekkelijke, moderne mediatechnologieen. Frequentie 1550 heeft de stad als speelveld. Teams trekken als pelgrims de stad in om zoveel mogelijk poortersdagen te verdienen. Het stadsteam beweegt zich door de stad en verzamelt data (foto's, geluid, filmpjes, etc) aan de hand van opdrachten. De verzamelde data worden doorgestuurd met behulp van mobiele telefoons. De telefoons worden speciaal voor dit project uitgerust met een Global Positioning System (GPS), waardoor het online team continu kan volgen waar het stadsteam (en de concurrerende teams) zich bevindt. Het online team, Head Quarter, bepaalt de strategie, welke opdrachten worden gedaan en geeft aanwijzingen aan het stadsteam waar ze heen moeten. Bovendien verwerkt het online team de verzamelde data tot een online presentatie en verifieren de data. Een nieuwe onderwijsvorm. Waag Society en KPN Mobile streven in samenwerking met Montessori Scholengemeenschap Amsterdam naar de uitvoering van een pilot met mobile learning. Inzet van dit experiment is om op basis van een zoektocht/ exploratieve game een nieuwe onderwijsvorm aan te bieden, waarin leerlingen gestimuleerd door gearrangeerde (virtuele) ontmoetingen een actieve rol te vervullen. Doel van de pilot is het onderzoeken van de mogelijkheden om vormelementen van mobile gaming te combineren met educatieve doelstellingen. De betrokken partijen beschouwen de pilot als een middel om ervaringen op te doen met dit nieuwe toepassingsgebied. Leerdoelen Frequentie 1550 Frequentie 1550 is uitdrukkelijk niet bedoeld als vervanging, maar als verdieping en/of aanvulling op de verplichte leerstof zoals die in het vak geschiedenis in de basisvorming wordt gegeven. De leerdoelen die Frequentie 1550 zichzelf stelt komen o.a. voort uit doelen van Waag Society/ Expertisecentrum voor Culturele vakken en ICT en de kerndoelen van het vak geschiedenis in de basisvorming. Mobile citygame Frequentie 1550 Binnen Frequentie 1550 worden de concepten van Mobile Learning en van City Game gecombineerd én wordt aangesloten met de educatieve content, namelijk de kerndoelen basisvorming voor het geschiedenisonderwijs. Mobile Learning Momenteel worden, met name in het buitenland, op verschillende plaatsen de mogelijkheden van het gebruik van mobiele technologie ten behoeve van het onderwijs onderzocht. De toepassingen die daarvoor gemaakt worden zijn veelal quizzen met kleine animaties. 15-02-05 Freq1550Did_Verantw.sxw 5 van 10

City Games Ook stadsspelen, waarbij er interactie is tussen een online team en een mobiel team, is in enkele met name buitenlandse - projecten onderzocht (bv http://www.canyouseemenow.co.uk). In deze projecten gaat het met name om het ervaren van een spel dat zich in een fysieke ruimte afspeelt. Uitgangspunten Waag Society/ Expertisecentrum voor Culturele vakken en ICT. De directie ICT van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen heeft Waag Society in 2001 aangewezen als Expertisecentrum voor Culturele vakken en ICT, vanwege haar visie op onderwijs en nieuwe media en de projecten die zij doet met scholen en culturele instellingen. Kerntaken van het Expertisecentrum zijn het verzamelen, verrijken en verspreiden van kennis over cultureel gebruik van nieuwe media binnen het onderwijs. Voor een uitgebreid overzicht van de visie en uitgangspunten van Waag Society/Expertisecentrum voor Culturele vakken en ict, wordt doorverwezen naar http://www.waag.org/expertisecentrum. Nieuwe media in het onderwijs Het gebruik van nieuwe media in het onderwijs wordt algemeen gezien als onontkoombaar en noodzakelijk. De overheid heeft de laatste jaren veel geïnvesteerd in goede infrastructuur. De computer wordt veel gebruikt: om verslagen te maken, om op te oefenen, om te toetsen, om informatie op internet op te zoeken of ter vervanging van de gangbare schriftelijke lesmethoden. Onderwijs door middel van in plaats van met behulp van computers moet echter nog grotendeels vorm krijgen. Er wordt nog weinig ingespeeld op toegevoegde multimediale, interactieve, communicatieve en creatieve mogelijkheden die nieuwe media het onderwijs bieden. Lijn in het leerproces Door toepassen van scenario's en spelvormen doorloopt de leerling het leerproces volgens een duidelijke lijn. De aangeboden kennis volgt daardoor logisch op elkaar en is beter hanteerbaar. Verzanding in een overkill aan informatie wordt voorkomen. Het doel binnen het scenario of spel zorgt ervoor dat de leerling geënthousiasmeerd blijft. Leren door te doen De opvatting dat leren door te doen (constructief leren) betere resultaten oplevert dan leren door onderwezen te worden (instructief leren) is inmiddels breed geaccepteerd. Binnen cultuuronderwijs biedt dit een scala aan lesmogelijkheden. Leren is leuk Leren gaat het best wanneer de leerling intrinsiek is gemotiveerd en daarmee een positieve leerhouding heeft. Dit kan worden gestimuleerd door de leerstof op een leuke, creatieve manier aan te bieden. Denk hierbij bijvoorbeeld aan spelvormen. Ict kan hierbij goed worden ingezet vanwege de aantrekkelijke en brede multimediale mogelijkheden. 15-02-05 Freq1550Did_Verantw.sxw 6 van 10

Stimuleren van belangstelling voor kunst en cultuur, culturele geletterdheid Inzet van culturele vakken is het wekken van belangstelling bij leerlingen voor kunst en cultuur. Door het ontwikkelen van culturele geletterdheid wordt de leerling kritisch consument van kunst en cultuur De leerling binnen de sociale context Leren gebeurt binnen een sociale context, bijvoorbeeld van de klas. Deze sociale context is erg belangrijk en moet worden ondersteund. Samenwerking en onderlinge interactie tijdens het leerproces versterken het leerproces. Opdrachten in groepen, ook bij computergebruik, zijn wenselijk Jongerencultuur en nieuwe technologieën De belevingswereld van jongeren wordt steeds meer gedomineerd door nieuwe (communicatie) technologieën. Denk aan de invloed van mobiele telefoons, sms, games en chatten. Jongeren bewegen zich makkelijk in deze technologische wereld en (her) kennen als geen ander de charmes en de kwaliteiten van onze snelle technologische cultuur. De technologische jongerencultuur biedt aanknopingspunten voor het gebruik van ict - in de ruimste zin van het woord - binnen het onderwijs. Binnen GSM: Mobiele Ontdekken. Een moderne leeromgeving verbindt zich met de (technologische) cultuur van jongeren. Dit noemen wij een culturele leeromgeving. Een culturele leeromgeving omarmt de technologieën en de beeldtaal waarmee jongeren hun bestaan vorm geven. Een culturele leeromgeving biedt jongeren een podium om hun identiteit te ontwikkelen en die te laten zien in de vorm die hen aanspreekt. Een culturele leeromgeving biedt een verhaal, een beleving, waarbinnen informatie een begrijpelijke en aansprekende context krijgt. 15-02-05 Freq1550Did_Verantw.sxw 7 van 10

Aansluiting bij Basisvorming oude stijl Hieronder vindt u de kerndoelen voor het vak geschiedenis waar Frequentie 1550 bij aansluit. Er is gekozen voor aansluiting bij enerzijds de oude kerndoelen voor het vak geschiedenis en anderzijds de nieuwe kerndoelen voor het vak Historische en Maatschappelijke Vorming, zoals is geformuleerd door Commissie de Rooy. Frequentie 1550 draagt ook bij aan het realiseren van de volgende algemene onderwijsdoelen van de Basisvorming, zoals die gelden van 1998-2003: Aansluiting bij algemene onderwijsdoelen Basisvorming het leren bepalen van een eigen standpunt op basis van argumenten het leren communiceren het gebruiken van informatie- en communicatietechnologie om tekst-, beeld- en cijfermateriaal te verwerken, met specifieke aandacht voor historisch bronnenmateriaal Aansluiting bij kerndoelen geschiedenis en staatsinrichting Algemene doelstelling Het onderwijs in geschiedenis en staatsinrichting is erop gericht dat de leerlingen: kennis en inzicht verwerven van/in historische structuren en processen die ten grondslag liggen aan de hedendaagse samenleving; inzicht krijgen in de relatie tussen hun persoonlijk leven en historisch gegroeide maatschappelijke verschijnselen, ontwikkelingen en vraagstukken; zich een weloverwogen beeld van het verleden kunnen vormen en met inachtneming van het eigen karakter van historische verschijnselen en processen een eigen standpunt hiertegenover kunnen bepalen; Domein A: Geschiedkundige vaardigheden 1.De leerlingen kunnen met het oog op de beantwoording van een gegeven of een door hen zelf gestelde vraag hun behoefte aan historische informatie vaststellen en relevante (electronische) bronnen en/of bronfragmenten selecteren, daarbij lettend op bruikbaarheid, betrouwbaarheid en representativiteit. 2.De leerlingen kunnen ordening aanbrengen in historische gebeurtenissen, verschijnselen, ontwikkelingen en personen. In dat verband kunnen zij: historische gebeurtenissen, verschijnselen, ontwikkelingen en personen plaatsen in historische perioden - prehistorie, oudheid, middeleeuwen, vroeg-moderne tijd, moderne tijd - en in maatschappijtypen - pré-agrarisch, agrarisch, agrarischstedelijk, industrieel; 4.De leerlingen kunnen zich een weloverwogen beeld vormen van historische gegevens.in dat verband kunnen zij; gegevens beoordelen op bruikbaarheid, betrouwbaarheid en representativiteit; 5.De leerlingen kunnen ten aanzien van een gegeven of door hen zelf gestelde vraag een eigen standpunt weergeven en beargumenteren. 15-02-05 Freq1550Did_Verantw.sxw 8 van 10

In dat verband kunnen zij: Zich verplaatsen in opvattingen, waarden en motieven van mensen in het verleden, ermee rekening houdend dat zij niet over dezelfde kennis konden beschikken als wij nu; opvattingen, waarden en motieven, waardoor mensen in het verleden werden geleid, vergelijken met opvattingen, waarden en motieven van henzelf en anderen nu. Domein B: Levensonderhoud 7.De leerlingen kunnen enkele belangrijke economische ontwikkelingen beschrijven Het gaat daarbij om: het ontstaan van steden en van een stedelijke economie in de Middeleeuwen; Aansluiting bij Basisvorming nieuwe stijl Aansluiting bij Mens en Maatschappij In het leergebied Mens en maatschappij leren leerlingen wegwijs te worden in verschillende soorten bronnen en deze gericht te gebruiken. Het internet en andere digitale bronnen verdienen daarbij een belangrijke plaats om hun complexiteit, hun aantrekkelijkheid voor leerlingen en hun toenemende communicatieve invloed. In dit leergebied leren leerlingen ook nadrukkelijk de eigen omgeving te gebruiken als bron en onderzoeksobject. De leerinhoud kan op verschillende manieren aan de orde komen: in één integraal leergebied, in afzonderlijke vakken, in projecten of in mengvormen daarvan. In alle gevallen is het nodig inhoud uit het leergebied in onderlinge samenhang en relatie en met andere vakken of leergebieden aan te bieden. Daardoor krijgen leerlingen inzicht in de samenhang in hun groter wordende leefwereld. Ze leren om binnen democratische kaders de overeenkomsten en verschillen tussen mensen te waarderen en te respecteren, en dat te uiten in betrokkenheid op zichzelf, elkaar en de omgeving. Kerndoelen Mens en Maatschappij 36 De leerling leert betekenisvolle vragen te stellen over maatschappelijke kwesties en verschijnselen, daarover een beargumenteerd standpunt in te nemen en te verdedigen, en daarbij respectvol met kritiek om te gaan. 37 De leerling leert een kader van tien tijdvakken te gebruiken om gebeurtenissen, ontwikkelingen en personen in hun tijd te plaatsen. 40 De leerling leert historische bronnen te gebruiken om zich een beeld van een tijdvak te vormen of antwoorden te vinden op vragen, en hij leert daarbij ook de eigen cultuurhistorische omgeving te betrekken. Aansluiting bij historische en maatschappelijke vorming (commissie de Rooy) Domein A: Historisch besef 1.Tijdsvak: steden en staten (1000-1500) 4.De leerlingen kunnen hun kennis van de 10 tijdvakken gebruiken als historische oriëntatiekennis. Zij kunnen de onderstaande kenmerkende aspecten van tijdvakken in 15-02-05 Freq1550Did_Verantw.sxw 9 van 10

concrete historische of hedendaagse situatiebeschrijvingen, afbeeldingen of verhalen herkennen en deze in de context van een tijdvak plaatsen.daarnaast kunnen zij de aspecten met behulp van een zelfgekozen, passend voorbeeld van een persoon, een gebeurtenis, een verschijnsel of een ontwikkeling verduidelijken. Bij de tijd van steden en staten (1000-1500):de strijd tussen kerk en staat;opkomst van handel en ontstaan van steden;opkomst van de stedelijke burgerij en toenemende zelfstandigheid van steden; het begin van staatsvorming en centralisatie; Domein B: Historische thema's basisvorming 9. De eigen omgeving De leerlingen kunnen zo zelfstandig mogelijk een eenvoudig onderzoek van beperkte omvang in de eigen omgeving verrichten. In dat verband kunnen zij: een gegeven of zelf geformuleerde historische vraag beantwoorden; relevante gegevens verzamelen en daarbij gebruik maken van mensen die het meegemaakt hebben, de gebouwde omgeving, het historische (cultuur) landschap, archeologische opgravingen, (museale) voorwerpen, foto's, archiefdocumenten, stambomen, historische kaarten, teksten en afbeeldingen, wandplaten, jeugdliteratuur en moderne media; een vergelijking maken tussen toenmalige hedendaagse levensomstandigheden; sporen uit het verleden plaatsen in de juiste tijdvakken en perioden; kennis en vaardigheden uit domein A toepassen; hun bevindingen in een beknopt verslag of een beknopte presentatie weergeven; Domein C: aanvullende historische thema's voor basisvorming-plus(havo/vwo) 13.Geschiedenis van de Nederlandse stad De leerlingen kunnen, aan de hand van een voorbeeld van een stad (in hun eigen regio), functies en betekenis van de bebouwing en de ruimtelijke ordening herkennen en die in een meer of minder beredeneerde en uitgewerkte vorm in verband brengen met de algemene ontwikkelingen van steden in Nederland. Indat verband kunnen zij: de Middeleeuwse stadskern herkennen aan karakter en ligging van (resten van) de (oude) kerk, het stadhuis, de markt, gildehuizen, stadsmuren en stadspoorten en aan straatnamen en plattegrond; sporen uit het verleden plaatsen in de juiste tijdvakken en perioden; kennis en vaardigheden uit domein A toepassen; hun bevindingen weergeven in een meer of minder uitgewerkt en gedocumenteerd verslag of presentatie; 15-02-05 Freq1550Did_Verantw.sxw 10 van 10