Bloei en bestuiving. In kader van het Leaderproject: De boomgaard als school en atelier. Bij-leren in de boomgaard

Vergelijkbare documenten
Nationale Boomgaarden Stichting v.z.w.

Groep 4 t/m 8. De regio zit vol energie! Informatieblad + Docentenhandleiding. Bijen.

INSECTEN. werkboekje

Opdrachten behorende bij les 2. Anatomie van de honingbij

De bij is de soort van het jaar 2011 Scholenprogramma. Ecotreffen 2011

Ze gaat op zoek naar een holletje onder de grond op een droge plaats om er een nest te starten.

Ze gaat op zoek naar een holletje onder de grond op een droge plaats om er een nest te starten.

Koningin. Opdracht Wie van de drie? Bekijk de bijen in het doosje en zoek op. Welke bij is de koningin? Wat valt je op aan de koningin?

Voortplanting bij planten

lesdoelen - De kinderen ontdekken:

Bijenhoudersvereniging St Ambrosius Boxtel

bijenpad

Suchmann. Natuur, hoofdstuk Lente en natuurverschijnselen

De kleine beestjesclub

Waarom gonzen er minder bijen? Het is tijd om meer te leren over de wereld van de bijen, tijd voor bij-les

Blije bijen ontdekkingsroute

ONDERZOEKERS:...(vul je naam in)

Bijenmonitoren docentendeel

Voortplanting. Lesbrief. Werkgroep Schoolactiviteiten. I.V.N. afd.hengelo. Tel. O

Inhoud Inleiding Doelgroep Relatieschema Opzet van de lescyclus Algemeen doel van de lescyclus...

Workshop. Bijenhotel

Natuur & Milieu Educatie

Wandelroute langs insecten en andere kleine beestjes

Werkboekje bijen. Groep 7 en 8 Basisonderwijs

Groep: Schrijf achter elk dier waar je denkt dat het woont. a) De mensen in het clipje laten aan andere mensen zien dat het hun huis en tuin is.

Inhoudstafel Werkbundel:

Het onderste deel van de stamper is het vruchtbeginsel. Hierin liggen de eicellen. Na bevruchting groeien hier vruchten.

Insectenbloemen worden dus alleen door bijen bezocht. Hieronder zie je een cartoon waarin beide soorten bloemen zijn afgebeeld.

Voorbereiding post 5. Mmm... lekker snoepen! Groep 5-6

Een verhaal over vliesvleugeligen

Spreekbeurten.info Spreekbeurten en Werkstukken

Samenvatting Biologie Planten en cellen

Werkboekje Boerderijles Groep 5/6. Naam..

Bijen en hommels. Tijdstip: mei, juni, juli, augustus wanneer er veel bloemen in bloei staan

Voorbereiding post 5. Kleuren om (van) te snoepen Groep

Leskist THEMA-handleiding Bezige Bijen Groep 5 en 6

Voorbereiding post 5. Mmm... lekker snoepen! Groep 7-8

Voorbereiding post 5. Mmm... lekker snoepen Groep 5-6

BIJEN 2 HONINGBIJEN GROEP

( Uitgave van de Imkersvereniging Regio Venray )

Bijen project boekje. Groep 4 - juni 2006

5.1 Zes poten en vier vleugels

Angeldragers Honingbij Solitairebij Hommel Wesp

Voorbereiding post 5. Kleuren om (van) te snoepen Groep

Introductieles. Vogels in de klas. groep 5/6. Handleiding leerkracht. Inhoud in het kort. Kerndoelen. Lesdoelen

Handleiding Beestentoren

KRIEBELENDE KRUIPERTJES

Antwoorden Biologie Thema 7

NME-leerroute Kleine inwoners van de stad 8

Zie jij een bij? Docentenhandleiding Groep 1/2. TIJD: 45 min (exclusief knutselen)

Voorbereiding post 5. Kleuren om (van) te snoepen Groep 3-4

Bloemen en hun bezoekers

1. Bijen 3 2. Drie soorten bijen 4 3. Op zoek naar eten 5 4. Wonen 7 5. De imker 9 6. Honing Was Filmpje 13 Pluskaarten 14 Bronnen en

Voorbereiding post 5. Mmm... lekker snoepen! Groep

Voorbereiding post 5. Kleuren om (van) te snoepen Groep 1-2

Werkstuk Biologie Bijen

Over de bloesems en de bijtjes. Lespakket voor de tweede graad basisonderwijs: werkboekje voor de leerlingen

Voorbereiding post 5. Kleuren om (van) te snoepen Groep 3-4

Voorbereiding post 5. Kleuren om (van) te snoepen Groep 1-2

Voorbereiding post 5. Mmm... lekker snoepen Groep 3-4

Werkstuk Biologie Bijen

HOMMELS HOUDEN VAN BLOEMEN

PLANTEN VOORTPLANTING

Opdrachtkaart Zwart: Hoe ziet de bij eruit?

Vrij Technisch Instituut Grote Hulststraat Tielt tel fax

Tobi en. de wilde bijen

Knabbel en babbel in de boomgaard

Voorbereiding post 5. Mmm... lekker snoepen Groep 7-8

Lesbrief Bij, wesp, hommel of zweefvlieg

De honingbij. Delen van een poot. Benoem volgende nummers: zie

7.4: Naar het Natuurwetenschappelijk museum

Lesbrief Bij, wesp, hommel of zweefvlieg? 1

Bijen en volkstuinen

* Bloemen van heel dichtbij *

Nationale Bijentelling. Onderzoeksactiviteit 1

De zonnebloemen waren erg in trek bij de honingbijen (en hommels).

Biotoopstudie: Bodemonderzoek in hoogstamboomgaard

De Wiershoeck, woensdag 18 april Beste natuurliefhebber/-ster,

Voorbereiding post 5. Mmm... lekker snoepen Groep 1-2


De Wiershoeck-Kinderwerktuin, donderdag 20 april Beste natuurliefhebber/-ster,

Imkervereniging de korenbloem. Bart Bakker Jan Breembroek

Het Spel. Doel. Doelgroep. Duur. Plaats

Nieuwsbrief» Stichting Natuurvrienden Capelle aan den IJssel e.o. nummer 2 april Metselbijen

Project beestige school INSECTENHOTEL Lagere school

Hommel Bouw Levenscyclus Weetjes Bestuivers

De Wiershoeck-Kinderwerktuin, dinsdag Beste natuurliefhebber/-ster,

Weegbree. Suggesties ter voorbereiding

Bijen en bestuiving in de fruitteelt bij open teelten

Bijen en hun leefomgeving. Lezing door Arie Koster d.d

Molsla Paardenbloem. Achtergrondinformatie

De Wiershoeck- Kinderwerktuin, dinsdag 24 maart Beste natuurliefhebber/- ster,

Levenscyclus. Raten zijn 6hoekige kamers waar stuifmeel en honing wordt opgeslagen.

Dierenwelzijnslessen voor basisscholen. Honingbijen

1. staat precies in de tekst 2. moest ik zoeken in de tekst 3. heb ik zelf bedacht

De lente! Werkboekje leeftijd: 10+

natuurboekje van zomer 2017

Natuur & Milieu. educatie. Groep 6 Ontdek de geheimen van de honingbij. Op bezoek bij de imker en zijn bijenstal

De Wiershoeck-Kinderwerktuin, dinsdag 24 april Beste natuurliefhebber/-ster,

Nationale Boomgaardenstichting v.z.w. Betreft: aanvraag subsidie hoogstamfruitbomen

Transcriptie:

Nationale Boomgaarden Stichting v.z.w. Vereniging voor pomologie, boomgaard- en landschapsbeheer (staatsblad 2 09-2005) Leopold-III-straat 8 3724 Vliermaal, tel: 012/391188; fax: 012/747438 E-mail: info@boomgaardenstichting.be Website: www.boomgaardenstichting.be Bloei en bestuiving In kader van het Leaderproject: De boomgaard als school en atelier werkbundel Bij-leren in de boomgaard

BLOEI EN BESTUIVING 1. DE BESTUIVING 1.Bekijk het volgende filmpje: https://www.youtube.com/watch?v=tc22rxyvuo0 (bij bestuift kersenbloesem) 2. Kijk en luister: Welke dieren zie je? Wat doen ze? Hoe noemen we dit? 3. Schrijf de ontbrekende onderdelen van de bloem langs de nummers. Kroonbladeren kelkbladeren meeldraden stempel stamper - stuifmeelkorrels 1 5 1) 2) 3) 4) 5) 6) 2 3 4 6 2

3. Zet de onderschriften bij de juiste tekening. a. Het stuifmeel van één bloem wordt naar een andere bloem gebracht. b. Het stuifmeel van een bloem wordt naar de stamper van diezelfde bloem gebracht. c. Het stuifmeel komt op een andere bloem van dezelfde plant terecht. 4. Ontwerp een identiteitskaart voor een hommel, een honingbij, een solitaire bij of een wesp. Elk vakje moet ingevuld worden! Verzin zeker een toffe naam en maak een prachtige tekening van jouw favoriet exemplaar! Naam : Geboortedatum : Woonplaats : Beroep : Opvallende uiterlijke kenmerken : Belangrijkste eigenschap : 3

2. DE BEVRUCHTING Op deze collage zie je hoe een appel ontstaat: geef de foto s uit de collage een nummer van 1 tot 7. 1 geef je natuurlijk aan de eerste fase! 3. FOCUS OP DE BIJEN 1. Schrijf de onderdelen van de bij achter het juiste nummer: Achterpoot kop - facetoog voelspriet achterlijf - vleugel voorpoot- angel middenpoot borststuk A). B). C). A 3 1 2 1). 2). 3). 4). 5). 6). 7). B C 5 4 6 7 4

2. Hier zie je een afbeelding van een koningin, een dar en een werkster. Kijk goed en vul de tabel aan. Koningin Werkster Dar Kleur: Aantal poten: Dikte lijf: Dik/dun? Ogen: groot/klein? Angel: ja of nee? Wie is groter? Koningin Werkster Dar 3. Wat zijn de taken van de koningin, de werkster en de dar? Combineer! Koningin O O Paren met koningin O Nectar zoeken en honing maken O de larven, darren en koningin voeden Dar O O Het nest bouwen, cellen poetsen Werkster O O Eieren leggen 5

4. Denkvragen! Waarom zijn bijen belangrijk? Leg uit in je eigen woorden. Waarom zijn bijen in gevaar? Leg uit in je eigen woorden. Welke producten zouden we niet meer hebben als er geen bijen meer zijn? Som enkele producten op. - - - 6

VERWERKING: EEN BIJ-VRIENDELIJKE OMGEVING 1. Hoe kan jij ervoor zorgen dat bijen blijven bestaan? Bedenk in groepjes enkele leuke dingen die je kan doen om bijen van uitsterven te redden! Tip: Wat hebben bijen nodig om te overleven? Hoe kan jij zorgen dat ze voedsel hebben? Waarin wonen bijen?! Schrijf je ideeën op en luister naar de ideeën van de andere groepen. EEN BIJENHOTEL MAKEN Maak met je klas een bijenhotel! Hieronder vind je een voorbeeld van een stappenplan en de materialen die je nodig hebt om een bijenhuisje maken. Op het internet vind je echter talrijke mogelijkheden (verschillende materialen, modellen) hiervoor. Benodigdheden: Holle takjes (bv. bamboe, riet, rozen) diameter van 2-12 millimeter lengte 10-15 centimeter Hamer en nagel Leeg blik Korte houtstammetjes Werkwijze: Je vult het blik op met de bamboe of andere holle stengels In de houtstammetjes boor je gaten van verschillende diameters De openingen tussen de stammetjes en de holle stengels worden opgevuld met droog gras. Hier zullen lieveheersbeestjes en oorwormen zich thuis voelen. Plaats je bijenhotel als volgt: 1. In het zuidoosten (liefst niet in de schaduw of waar het vatbaar is voor regen) 2. In de buurt van planten/boomgaarden 3. Zet het goed vast 4. Niet tussen bomen of struiken (uit de schaduw) 7