Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels

Vergelijkbare documenten
Stichting Flora- en faunawetexamens

A3065. Examenregelingen Jacht met één of meer jachtvogels. Uitgave december 2018

Stichting Flora- en faunawetexamens

Stichting Flora- en faunawetexamens

STARTDOCUMENT STAGE JAAR 1 Basisdocument voor student, werk-/praktijkbegeleider en instellingsdocent

Handleiding Assessment Startbekwaamheid

BPV-praktijkboek. Arbeidsmarktgekwalificeerd assistent

Examenwijzer Praktijkopleiding AA

Examenwijzer praktijkopleiding RA deel 1

Het vaststellen van jouw examenwaardigheid vindt plaats op basis van het praktijkopleidingsdossier (het portfolio).

De module in onderdelen Totaal 18 studiepunten = 504 uur.

Tekst uit de studiegids

Opleidingsprogramma en examenregeling voor de opleiding tot C-brevet houder M/V Sportparachutespringen

Het maken van een casus is een onderdeel van beroepsprestatie 1.5 Zorgen voor veiligheid in onverwachte situaties

L O O P B A A N L E R E N & C O M P E T E N T I E S

DEELREGLEMENT CertoPlan B.V. Onderhoud Blusmiddelen

Elementaire Gehoorzaamheid. Examenreglement

Gespreksdocument Inleiding Doel Werkwijze

Stage map. Keuzevak: Recreatieve Activiteiten Docent: Marc Hollander. Leerjaar: 3

Handboek Examinering Praktijkschool Grotius College Delft*

Als huiswerk voor de tweede bijeenkomst moeten de cursisten oefening 03.2 & 03.3 maken

Als je in zorg of welzijn werkt, krijg je veel te maken met zorgvragers die ondersteunt moeten worden in hun persoonlijke verzorging/adl.

Vrijstelling op grond van praktijkervaring binnen de bacheloropleiding Psychologie

Toetsregeling Zorgstage (MED-B1ZST)

Instructie Praktijkopleider of BPV Beoordelaar

Handleiding Mbo-hbo doorstroomassessment jij en het hbo ..een succesvolle combinatie?

Handboek Examinering Praktijkschool Grotius College Delft*

Exameneisen NLP Practitioner

PvB Beoordelaar Beoordelen van portfolio s

Dit kader bevat de voorwaarden waaraan een opleiding moet voldoen om erkend te kunnen worden door het College. In dit kader wordt verstaan onder:

Gespreksdocument Handleiding Eindgesprek

Handleiding Praktijkbegeleider. Praktijkexamen Schipper

Unfold your potential

Informatie werkplekleren

Valkerij. Flying-Spirit. Voor al Uw. * Demo s, * Workshops, * Kweek. * Overlastbestrijding. met roofvogels

Examenomschrijving Elektrothermograaf. Bedrijfsexamen

GEBRUIKSHANDLEIDING. Art. 866 DRIVERCARD 06DE1939A - 03/04. Cobra is a registered trade mark by DELTA ELETTRONICA

ASSESSMENTS VAN DE BACHELOR LGL en GPW

Basketball Trainer/ Coach 3 Aansturen van kader

me nse nkennis Competentiegericht opleiden in de BIG opleidingen Getting started

Handleiding gebruik landelijke Sportexamens Angerenstein V2

Leerjaar 4: Lesopbouw en suggesties (incl. bewijzenblad) voor leerroute A

KNVvL AFDELING PARACHUTESPRINGEN OPLEIDINGS- EN EXAMENPROGRAMMA TOT HOUDER VAN HET BEWIJS VAN DE VOUWBEVOEGDHEID SPORTPARACHUTESPRINGEN M/V

Sportleider 2 Badminton Geven van (delen van) trainingen Proeve van bekwaamheid (PVB) KSS 2.1

Basketball Trainer/ Coach 3 Organiseren van activiteiten

Sportleider 2 Badminton Begeleiden bij wedstrijden Proeve van bekwaamheid (PVB) KSS 2.2

Uitvoeringsregeling Vrijstellingen Brandweeronderwijs

Versie januari Waterhulpverlening

NMV- Criteria Eindgesprek

Handleiding Praktijkopleider

Evaluatie stage extra muros

Autoschadehersteller. Crebonummer / PvB 01. Voertuig afleveringsklaarmaken na reparatie. Handleiding Proeve van Bekwaamheid

Toetstermen en taxonomiecodes

PARAGRAAF 4 EXAMEN 6 Artikel 4 Iudicium (Cum Laude) 6

Leerdoelen en Eindtermen examen Noodverlichtingsdeskundige

IJkmomentnummer 3,5,7 kwalificerend (overgang naar volgende fase) door ASSESSOR

13 Werkblad bij de PLUS

Info plus Vogels. Project Dieren C- verrijking week 6. Kenmerken

Uitleg over de OER Alles wat iedere student moet weten over zijn of haar Onderwijs- en Examenregeling (OER)

Versie MEP-2 voorwaarden 1

Inleiding Het beroepsgericht examen Het uitvoeren van kwalificerende beroepsprestaties... 3

Leren van een assessment. Workshop IVG Scholingsdag Toetsing Eric Entken en Titia van Eijndhoven 12 november 2012

Kerntaak 1 Bieden van zorg en ondersteuning op basis van een werkplanning

Profielmodule: Mens en gezondheid (Deel)taken en eindtermen 1

Inhoudsopgave : PARAGRAAF 4 EXAMEN 6 Artikel 4 Iudicium 6

Inhoudsopgave : PARAGRAAF 4 EXAMEN 6 Artikel 4 Iudicium 6

Portfolio vrijstellingsverzoek op grond van praktijkervaring

Cursus Voortgezette Elementaire Gehoorzaamheid ( V.E.G.)

Vakwerkplan Uitstroomprofiel Zorg en Welzijn 2011/2012

Opleidingsstatuut Bacheloropleiding Automotive Studiejaar Regeling Externe toezichthouders bij examens

BPV werkboek. Technicus elektrotechnische industriële installaties en systemen niveau 4 BBL Crebonummer: BPV-werkboek 25262/versie sept.

Handleiding EVC-procedure

Cursus Elementaire Gehoorzaamheid ( E.G.)

Instructie student. Ontwikkelingsgericht Praktijkbeoordelen.nl

Sportleider 2 Badminton Assisteren bij het organiseren van een activiteit Proeve van bekwaamheid (PVB) KSS 2.3

Examenprogramma Profielvak: dienstverlening & producten

PE-PLUS TOETSTERMEN WFT-MODULE. Consumptief Krediet

Vrijstelling op grond van praktijkervaring binnen de bacheloropleiding Milieunatuurwetenschappen

Kringgroep Informatie. Wat is een Kringgroep? Wat doet Kringgroep Helmond? Kynologie.

OPLEIDING PERSOONLIJK BEGELEIDER SPECIFIEKE DOELGROEPEN OPLEIDING PERSOONLIJK BEGELEIDER GEHANDICAPTENZORG

INSTITUUT THEO THIJSSEN. Afstudeerfase ITT Totaaloverzicht. DAG/DAV 4/VO 2 Studiejaar

REGELING EXTERNE TOEZICHTHOUDERS BIJ EXAMENS Instituut voor Toegepaste Biowetenschappen en Chemie. studiejaar

KNVvL AFDELING PARACHUTESPRINGEN OPLEIDINGS- EN EXAMENPROGRAMMA TOT HOUDER VAN HET BEWIJS VAN TANDEMBEVOEGDHEID. M/V

Stage- en evaluatieboek Rijschoollesgever Praktijk Brevet II

Programma van toetsing

5. Afnamecondities Uw portfolio dient leesbaar, compleet en op orde te zijn. Bij voorkeur dient u deze digitaal aan te leveren.

INHOUDSOPGAVE ALGEMEEN Aard van dit document Informatie en communicatie Inwerkingtreding en duur

Een sterk merk in de markt

Dit examenreglement is door het bestuur VASN vastgesteld op 7 juni 2016.

Vrijstellingsregels Open Universiteit: procedure voor het verlenen van vrijstelling

Teamscan op accreditatiewaardigheid

Praktijkleerovereenkomst opleidingen in deeltijdse inrichtingsvorm die deelnemen aan de pilot flexibilisering

STER opdracht huishoudkunde

Reglement. CIBV Register Vakbekwaamheid. Versie 1.0

Product Werkdocument BPV-portfolio MBO Amersfoort Welzijn Jaar 1

Examenregeling examen C brevet

RICHTLIJN OPSTELLEN LEERWERKPLAN OPLEIDING IGT

Afdelingsinformatie Dierverzorging periode 1

Beoordelingsformulier Proeve van Bekwaamheid 2 (Rol Ontwerper) 3.12

Praktijkleerovereenkomst opleidingen in duale inrichtingsvorm die deelnemen aan de pilot flexibilisering

Transcriptie:

Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels Inhoud 1. Portfolio Basisgegevens 2. Stage handleiding 3. Portfolio 4. Handleiding verslagen jachtdagen Uitgave december 2016 Het secretariaat van de Stichting Jachtexamens is gevestigd te Amersfoort Stichting Jachtexamens Postbus 61 3800 AB AMERSFOORT

1. PORTFOLIO BASISGEGEVENS Dit portfolio is van: Naam : Woonplaats : Adres : Telefoon : E-mail : Eerste stage bij: Naam : Woonplaats : Adres : Telefoon : E-mail : Datum start stage : Datum einde stage : Tweede stage bij: Naam : Woonplaats : Adres : Telefoon : E-mail : Datum start stage : Datum einde stage : Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 2

Jachtdagen eerste stage datum locatie Paraaf mentor Jachtdagen tweede stage datum locatie Paraaf mentor Beoordeling examen datum beoordeling Paraaf examinator Toelichting: Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 3

2. STAGE HANDLEIDING In het praktijkdeel van de opleiding voor de Jacht met een of meer jachtvogels staat de stage centraal. De stage omvat twee periodes van elk nominaal een jaar. Tijdens deze stage wordt gewerkt aan het beheersen van de 11 competenties die noodzakelijk zijn voor de uitoefening van het vak van Valkenier. De competenties gaan over het houden, verzorgen en afdragen van jachtvogels (H) en het jagen met jachtvogels (J). Houden, verzorgen en afdragen van Jachtvogels: H1 Omgang met Jachtvogels H2 Aanleggen van tuig H3 Verzorging van Jachtvogels H4 Dragen en zeeg maken van Jachtvogels H5 Aanleren van gewenst gedrag en jagen met de vogel H6 Voorkomen en afleren van ongewenst gedrag Jacht met Jachtvogels: J1 Beoordelen van de inzetbaarheid J2 Gebruik van fluit, loer en balg. J3 Doden van prooien en slachten van aasdieren J4 Zoeken en terugvangen van verloren Jachtvogels J5 Toepassen van fret en hond Een competentie is opgebouwd uit een samenhangend geheel van vaardigheden, kennis, inzicht en houding. Per competentie zijn de elementen van de competentie apart beschreven. We noemen die elementen de eindtermen. Een eindterm kan betrekkingen hebben op kennis, inzicht, vaardigheid, houding of op een combinatie ervan. Aan het eind van de stage moet de aspirant aangetoond hebben de elf hier bovengenoemde competenties te beheersen op het hieronder genoemde niveau. Dat is het geval als de aspirant aan alle eindtermen, waaruit de competenties zijn opgebouwd, heeft voldaan. Beheersingsniveau eind van de stage Gewenste kennis en inzicht is bij de aspirant aanwezig en kan in verschillende praktijksituaties worden toegepast. Vaardigheden worden succesvol en zonder begeleiding uitgevoerd, De aspirant demonstreert een juiste houding en kan een en ander beargumenteren. Dit beheersingsniveau dient te worden beschouwd als de startbekwaamheid voor een beginnend Valkenier die zelfstandig het vak uit oefent. Uiteraard is er daarna nog veel te leren. (Iemand die zijn rijexamen behaald heeft kan zonder gevaar voor zichzelf en anderen aan het verkeer deelnemen, maar is geen geroutineerd chauffeur of rallyrijder.) Het is primair aan de aspirant om aan te tonen dat aan de eindtermen is voldaan. De aspirant doet dat via het bijhouden van een portfolio. In dit portfolio houdt de aspirant bij welke eindtermen hij beheerst. Essentieel is daarbij dat de beheersing van de eindterm door derden wordt gewaarmerkt. In beginsel is het de stage-mentor die per eindterm de resultaten van de aspirant waardeert in het portfolio. (via aftekening van de eindterm) Naast de stagementor zal ook een examinator namens de examencommissie in het praktijkexamen de student beoordelen. Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 4

Om een en ander overzichtelijk te houden is er een model portfolio gemaakt. Dat model dient de aspirant te gebruiken. Aan het eind van de stage dienen alle eindtermen bovengenoemd niveau beheerst te worden. Jachtdagen Per stagejaar dient de aspirant aan acht jachtdagen deel te hebben genomen. Dit dient door de mentor te worden afgetekend in het portfolio. Daarnaast dient de aspirant van elke jachtdag een verslag te maken van maximaal 1 A4. Aspirantenavonden Ter ondersteuning van de aspiranten organiseert het NOVO een aantal aspiranten avonden waar de competenties van de valkenier centraal staan. Het bijwonen van deze avonden is verplicht. Aspiranten dienen een bewijs van deelname te overleggen bij de aanvraag voor het praktijkexamen. Toetsing door de mentor In het algemeen zal de aftekening van een eindterm door de mentor het bewijs vormen dat een eindterm wordt beheerst. Het is primair de verantwoordelijkheid van de aspirant om er voor te zorgen dat de bewijzen verzameld worden. Het portfolio biedt de aspirant ruimte de activiteiten toe te lichten op grond waarvan de aftekening heeft plaatsgevonden. Toetsing door de examinator Wanneer de aspirant aan het eind van de stage het portfolio op orde heeft, (voldoende eindtermen afgetekend, aan acht jachtdagen deelgenomen, verslagen van jachtdagen gemaakt en deelgenomen aan de aspirantenavonden), kan de aspirant een praktijkexamen aanvragen. In het examen ondervraagt de examinator de aspirant, laat de aspirant vaardigheden demonstreren en dergelijke. Een steekproef op eindtermen en het niveau van beheersing wordt zo getoetst. De examinator noteert de resultaten van deze toetsing in het portfolio van de aspirant en geeft de eindbeoordeling. Daarna vindt een evaluatiegesprek tussen examinator(en) aspirant plaats. Daarin wordt teruggekeken op het examen en de stage. Bij het oordeel niet voldaan worden er afspraken gemaakt met aspirant over verlenging van de stage of andere activiteiten. Na uitvoering van de afspraken kan dan opnieuw een examen aangevraagd worden. Nadat het praktijkexamen door examinator als voldaan is beoordeeld is het praktijkdeel van het examen behaald. Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 5

3. PORTFOLIO De 11 vaardigheden (Omschrijving en afbakening) H = het houden, verzorgen en afdragen van Jachtvogels H1 Omgang met jachtvogels Aanschaf en voorwaarden, transportwijzen, inrollen, administratieve verplichtingen, huisvesting, dagelijkse omgang, training en communicatie met jachtvogels H2 Aanleggen en vervaardigen van tuigage fournituren, leerbewerking, knopen, hulpmiddelen H3 Verzorging van jachtvogels Controle gezondheid, hygiëne bepalingen, voedsel en voedselveiligheid, behandeling van het verenkleed, en verzorging van de handen, nagels en snavel, ziekteleer en medicijnen H4 Het dragen en zeeg maken van jachtvogels Juveniele, (versus) een gemuite jachtvogel conditiegewicht, zeeg maken, afdragen, de muit, het muithuis en de opname na de muit H5 Aanleren van gewenst gedrag en het jagen met de jachtvogel In conditie brengen en houden, het binden aan de loer / balg, het aan haar- en veerwild brengen van een jachtvogel, gewenning aan honden en fretten, het aanleren van gewenst gedrag. H6 Voorkomen en afleren van ongewenst gedrag Herkennen, voorkomen en afleren van ongewenst gedrag, Begripskenmerken. Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 6

De 11 vaardigheden (vervolg) J = De Jacht met Jachtvogels J1 Beoordelen inzetbaarheid jachtvogels symptomen en afwijkingen in uiterlijk gedrag, beoordelen van de inzetbaarheid, gebruik van de weegschaal, jachtgewicht, organisatie en keuze van de jachtdag. J2 Gebruik van fluit, loer, balg en vlieglijn Gebruik van fluit, loer, balg en vlieglijn J3 Doden van prooien en het slachten van aasdieren weidelijk doden, schoonmaken en behandelen van prooidieren en aasdieren J4 Zoeken en terugvangen verloren jachtvogels Hulpmiddelen, werkwijze opsporen en het alloceren m.b.v. telemetrie en op de natuurlijke manier. Werkwijze terugvangen verloren jachtvogels inclusief hulpmiddelen en de daaraan gekoppelde juridische en administratieve voorwaarden. J5 Toepassen Fret en Hond A. Fretteren B. Honden Huisvesting, omgang, voeding, inzet en telemetrie Staande en drijvende honden, inzet bij de hoge en de lage vlucht, het gebruik van honden voor het schot, steadyness, aanschaf en training, commando s, gebaren en fluitsignalen Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 7

Eindtermen per deelgebied H1 Omgang met jachtvogels Begripskennis: Voorwaarden bij aanschaf, transportwijzen, inrollen, administratieve verplichtingen, huisvesting, muit, opname na de muit, dagelijkse omgang en treining eindterm 1.1 Kan de (minimale) voorbereidingen beschrijven, die wenselijk zijn alvorens een jachtvogel aan te schaffen 1.2 Kan (de keuze en procedure) beschrijven hoe een jachtvogel moet worden aangeschaft 1.4 Kan beschrijven hoe een jachtvogel (na aanschaf) kan worden getransporteerd 1.5 Kan beschrijven hoe een jachtvogel dient te worden ingerold 1.6 Kan demonstreren hoe een jachtvogel bij aanschaf dient te worden geschoend 1.7 Kan een jachtvogel opnemen en wegzetten en in een transportkist plaatsen 1.8 Kan beschrijven hoe een jachtvogel (na aanschaf) moet worden gehuisvest 1.9 Kan een jachtvogel op een juiste manier dragen en azen 1.10 Kan beschrijven hoe een jachtvogel stapsgewijs moet worden afdragen en zeeg gemaakt 1.11 Kan de specifieke training van een havik beschrijven 1.13 Kan de specifieke training van een slechtvalk beschrijven Paraaf mentor Beheerst eindterm op eindniveau Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 8

H2 Aanleggen tuigage Begripskennis: aylmeri, valse aylmeri, manchetjes, vliegriempjes, muitriempjes, wartel, draal, langveter met knoop en met lus), bullet jesses (systeem), biothane, huiven en huifkeuze, paracord materialen, kortveter, handschoenclip, valkeniershandschoen, twee tonige bellen (Lahors, Acorn, en Velarde bellen), bellenriempjes, loer, balg, astroturf, valkenierstas, valkeniersvest, frettentas, zeilringen (8, 10 mm), zeilringentang (met inzet stukken), adresplaatje, slagpijpjes (7 en 9 mm), revolver leertang kangoeroe-leer. eindterm 1.1 Kan de fournituren van een jachtvogel benoemen 1.2 Kan de fournituren uit leer van een jachtvogel zelf vervaardigen. 1.3 Kan de fournituren bij een jachtvogel aanleggen. 1.4 Kan de valkeniersknoop maken 1.5 Kan de eigenschappen van leer die noodzakelijk zijn voor leerbewerking benoemen 1.7 Heeft de materiaalkennis B en de vaardigheid om uitrustingsstukken zelf te kunnen vervaardigen Paraaf mentor Beheerst eindterm op eindniveau Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 9

H3 Verzorging van Jachtvogels Begripskennis: muithuis, zitmogelijkheden, baden, voedselveiligheid en voedsel compleetheid, conditiebeoordeling/ beoordeling van de gezondheid van jachtvogels, beoordeling van het verenkleed, verzorging van de handen, elementaire ziektekennis en kennis van medicijnen, voedingssupplementen eindterm 1.1 Kan de primaire huisvestingsmogelijkheden om een jachtvogel verantwoord te kunnen houden beschrijven 1.3 Kan de hygiëne bepalingen m.b.t. het houden en verantwoord verzorgen van jachtvogels toepassen 1.4 Kan het essentiële voedingspatroon van een jachtvogel beschrijven 1.5 Heeft kennis van voedselveiligheid dit in relatie tot het gebruik van diepvriesaas 1.8 Kan de gezondheid van jachtvogels beoordelen adhv ogen, borstbeen, verenkleed, adem en smeltsel 1.9 Kan veren aansteken en een beschadigde pen stiften 1.10 Kan een gebogen, doch nog niet gebroken pen herstellen 1.11 Kan een jachtvogel inrollen, 1.12 Kan de belangrijkste aspecten waaraan een muithuis moet voldoen beschrijven 1.13 Weet hoe je een vogel na de muit (uit het muithuis) opneemt 1.14 Kan een staartbeschermer aanleggen. 1.15 Kan de belangrijkste aspecten waaraan een transportkist moet voldoen beschrijven 1.16 Kan een jachtvogel in en uit een transportkist nemen paraaf mentor beheerst eindterm op eindniveau Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 10

H4 Het afdragen en zeeg maken van jachtvogels Begripskennis: Hoge - en lage vlucht, vuistvogel, het vrije volgen, voor de voet jagen, fretteren, beschrijving van de jacht m.b.v. drijvende en staande hond, in conditie brengen, aanwachten, hoogte nemen. lossen, gebruik vlieger, zeeg, voedingspatronen en gewichten, binden aan de loer/balg, aan haar- / veerwild brengen Eindterm 1.1 Kan de verschillende jachtwijzen van een jachtvogel beschrijven 1.2 Kent het voedingspatroon van jachtvogels 1.3 Kan een jachtvogel in conditie brengen 1.4 Kan met een jachtvogel appèl vliegen 1.5 Kan beschrijven hoe je een jachtvogel in conditie moet houden 1.6 Kan het gebruik van de weegschaal in de praktijk demonstreren 1.7 Kan een jachtvogel aan de loer/balg brengen 1.8 Kan een jachtvogel aan haar-/veerwild brengen paraaf mentor beheerst eindterm op eindniveau Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 11

H5 Aanleren van gewenst gedrag en het jagen met een jachtvogel Begripskennis: Het vertalen van een gewenste gedraging naar tussenliggende eenvoudigere leerdoelen om een vogel stapsgewijs naar het einddoel te rijgen. Routine matig herhalen van gewenste gedragingen die uiteindelijk moeten leiden tot een ingeslepen werkwijze, de vogel gewennen en bekendmaken met veelvuldig wijzigende omgevingsfactoren, waardoor angst en afschrikking wordt voorkomen. zeeg maken, een jachtvogel in conditie brengen en houden, het beoefenen van hand-appèl als de rode draad door de africhting, de jachtvogel binden aan de loer en/of balg, een jachtvogel aan wild brengen. Eindterm 1.1 Kan een opsomming geven van gewenste gedragingen 1.2 Kan aangeven hoe een gewenste gedraging (stapsgewijs) kan worden aangeleerd 1.3 Kan aangeven hoe een jachtvogel kan worden getreind om stapsgewijs gewenste gedragingen aan te kunnen leren 1.4 Kan beschrijven hoe de dagelijkse training en verzorging van een jachtvogel er in het jachtseizoen uit kan zien paraaf mentor beheerst eindterm op eindniveau Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 12

H6 Voorkomen en afleren van ongewenst gedrag bij jachtvogels Begripskennis: Opsomming van ongewenste gedragingen: slecht appèl, mantelen, trossen, lanen, klauwen, afvliegen van de sprenkel, slaan van fretten, angst voor honden, muitgewicht, conditiegewicht, jachtgewicht, onder- en overgewicht, onder-conditie, communiceren door gretigheid eetlust is beloning bij positief gedrag, Eindterm 1.1 Kan de verschillende gewichten bij jachtvogels benoemen 1.2 Kan het verschil tussen gewenste en ongewenste gedragingen vaststellen. 1.3 Kan ongewenste gedragingen herkennen en benoemen 1.4 Kan het aanleren van ongewenste gedragingen bij jachtvogels voorkomen 1.5 Weet hoe ongewenste gedragingen bij jachtvogels kunnen worden afgeleerd paraaf mentor beheerst eindterm op eindniveau Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 13

J1 Beoordelen inzetbaarheid jachtvogels Begripskennis: muitgewicht, jachtgewicht, onder-conditie, gewichtsmarge, een vogel een dag niet voeren, braakbal/gewel, weegschaal eindterm paraaf mentor beheerst eindterm op eindniveau 1.1 Kan het begrip Yarak zijn beschrijven 1.2 Kan de symptomen en afwijkingen in uiterlijk gedrag die de inzetbaarheid en conditie van de jachtvogel bepalen interpreteren 1.3 Kan een weegschaal voor jachtvogels gebruiken om de inzetbaarheid te bepalen 1.4 Kan een vogel op het borstbeen beoordelen 1.5 Kan de term De vogel is leeg/schoon uitleggen 1.6 Kan de gedragskenmerken van jachtvogels dit in relatie tot de manier waarop ze zijn grootgebracht beschrijven Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 14

J2 Gebruik van fluit, loer, balg en vlieglijn Eindterm 1.1 Kan beschrijven waarom er in de valkerij fluitsignalen gebruikt worden 1.2 Kan beschrijven welke fluitsignalen waarvoor in de valkerij gebruikt worden 1.3 Kan uitleggen wat een loer is en waarvoor hij wordt gebruikt 1.4 Kan een loer gebruiken 1.5 kan uitleggen wat een balg is en waarvoor hij wordt gebruikt 1.6 Kan een balg gebruiken 1.7 Kan uitleggen hoe en wanneer een z.g. lange vlieglijn moet worden gebruikt t.b.v. de treining 1.8 Kan de nadelen van een dunne vlieglijn t.o.v. de voordelen en het gebruik van een dikke vlieg/trainingslijn toelichten paraaf mentor beheerst eindterm op eindniveau Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 15

J3 Doden van prooien en slachten van aasdieren Begripskennis: strekken, nekken, pekelen, ontchromen, myxomatose, VHS, 1 e gezondheidscontrole, slachten en villen van geslagen prooidieren, orgaanbenoeming aas en prooidieren eindterm 1.1 Kan een konijn strekken en veerwild nekken. 1.2 Kan een dood konijn of haas laten pekelen 1.3 Kan een konijn of haas ontweiden 1.4 Kan a.d.h.v. diverse kenmerken een eerste beoordeling doen of prooidieren ziek zijn 1.5 Kan wild en aasdieren villen en/ofplukken en (uit)slachten 1.6 Kan de inwendige organen van prooi- en aasdieren benoemen paraaf mentor beheerst eindterm op eindniveau Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 16

J4 Zoeken en terugvangen verloren jachtvogels Begripskennis: Telemetrie set, set bestaande uit zender, ontvanger en antenne(s), Frequenties 434 Mhz, batterijen zender, staartclip, plectrum, backpack, pootriempje), uitlees mogelijkheden, kruispeiling, levensduur batterij zender, reikwijdte, stoorsignalen, absorptie en reflectie. Eindterm 1.1 Kan de verschillende componenten van een telemetrie set benoemen 1.2 Kan de verschillende componenten van een telemetrie set in gebruik nemen 1.3 Kan de voor- en nadelen behorende bij de mogelijke batterijkeuzes voor de zender benoemen 1.4 Kan de levensduur van een gekozen batterijtype vaststellen 1.5 Weet welke keuze mogelijkheden er zijn om een zender aan een jachtvogel te bevestigen 1.6 Kan zijn eigen keuze om een zender aan een jachtvogel te bevestigen motiveren 1.7 Kan een zender aan een vogel bevestigen 1.8 Kan de verschillende telemetriecomponenten gebruiken om een jachtvogels te lokaliseren. 1.9 Weet de storingsinvloeden van absorptie en reflectie op de polarisatie 1.11 Kan naast telemetrie alternatieve mogelijkheden beschrijven om verloren gegane jachtvogels te lokaliseren 1.12 Heeft kennis wat het gemiddelde zenderbereik is bij de gekozen frequentie en apparatuur. paraaf mentor beheerst eindterm op eindniveau Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 17

J5 Toepassen Fret Begripskennis: soorten, huisvesting, omgang, frettenkist, telemetrie-set, antibijtring, voeding en ziekten, verschil moertje, en ram, de cyclus van het moertje Eindterm 1.1 Kan beschrijven waar de huisvesting van fretten ten minste aan moet voldoen 1.2 Kent de belangrijkste omgangsvormen met fretten om ze handtam te maken en houden 1.3 Kan benoemen en motiveren waarop je moet letten bij het fretteren. 1.17 Kan de verschillende componenten van een telemetrie set voor fretten benoemen 1.18 Kan de verschillende componenten van een telemetrie set voor fretten in gebruik nemen 1.19 Kan een zender aan een fret bevestigen paraaf mentor beheerst eindterm op eindniveau Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 18

4. HANDLEIDING VERSLAGEN JACHTDAGEN Per stage dient de aspirant aan acht jachtdagen deelgenomen te hebben. Van elke jachtdag dient een verslag gemaakt te worden van maximaal 1 A4. In dit verslag dient kort beschreven te worden: 1. Wanneer en waar werd gejaagd 2. Wie namen deel en welke vogel werd gebruikt 3. Wat was de opdracht/ de verantwoordelijkheid van de aspirant gedurende de dag 4. Hoe is die opdracht in de ogen van de aspirant uitgevoerd 5. Wat was de feedback van de mentor op de activiteiten van de aspirant 6. Wat zijn de leerpunten van de aspirant n.a.v. de dag 7. Een paraaf van de mentor op het verslag van de jachtdag, die daarmee verklaart dat het verslag een correcte weergave is van hetgeen gebeurd en besproken is. Portfolio Jacht met een of meer jachtvogels 19