De Islam en de omgeving

Vergelijkbare documenten
Wereldgodsdiensten. Project Levensbeschouwing 2 e klas St. Nicolaaslyceum. Naam:

Tekst lezen en vragen stellen

Rotterdams Ambassadrices Netwerk

Spreken - Presenteren HV 1. CC Naamsvermelding-GelijkDelen 3.0 Nederland licentie.

Lesbrief: Reis rond de wereld Thema: Hoe kom ik daar?

Project Mens&Maatschappij. Hoofdstuk 5. Mensen en regels. Namen: Klas:

Oriëntatie: Samen Scholen Beeldende Kunsteducatie. Helma Molenaars en Grada Buren.

Beroepenwerkstuk 3 MAVO

Presenteren. Oriëntatie

Chique woorden Weet jij wat deze woorden betekenen? Vraag om de beurt de betekenis van een chique woord aan elkaar.

Ik in mijn stad. projectdag 1. Wat is de bedoeling? Hoe pak je het aan? Wat is het resultaat? Vooruitblik

lesmateriaal Taalkrant

Lesbrief: Bewust sociaal Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

Sectorwerkstuk

Hoe maak je een werkstuk?

together forever is het motto van het Europees Jaar van de Interculturele Dialoog 2008 in Nederland Parents` Love

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

Werkwijzer Verslagkring:

Oefenen 1 punt verdienen Onderwerpen van de presentaties

Techniekkaart: Het houden van een interview

Uitnodigingen en promotie

Logboek Mijn profielwerkstuk

hoge stroming Fase Ontdek en onderzoek

Cynthia A.M. Slomp I.S.M. Brede School Emmen

Ik geloof, geloof ik. Levensbeschouwelijk dossier Griftland college Bovenbouw. Mijn naam en klas:

en zelfbeeld Lichamelijke ontwikkeling Lesdoelen: Werkvormen: Benodigdheden: Kinderboeken: Les 1: Wie ben ik Lesoverzicht

Sectorwerkstuk

Rembrandt en de Bijbel

Lesbrief: Mediawijs Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

LESPROGRAMMA LES 1. INTRODUCTIELES

werkblad Scheldeberoep verkennen Veel beroepen hebben met de Schelde te maken. Welk beroep zou jij verder willen verkennen?

Uitleg Werkwijzers Bovenbouw Dit zijn de beschrijvingen van alle presentaties die je moet doen en het werkstuk dat je maakt.

Jessica Huizer. aardrijkskunde

Rode Draad: Wat is Maatschappijleer?

Hoe maak je een werkstuk?

SECTORWERKSTUK

De DOELSTELLING van de kunstbv-opdrachten & De BEOORDELING:

4 Gedrag. 4.2 Aapt een aap echt na? 4.4 Hoe leven dieren samen in een groep? 4.1 Opdrachten Opdrachten

Team 6: Zonnepanelen. Onderzoek naar het gebruik van zonnepanelen

Naam:. Namen groepsleden:... Begeleider:

PROJECT 2014 FLL WORLD CLASS SM

We maken een film. Werkvorm 9. Algemene omschrijving

Kennismaken met de beroepsbeoefenaar

Business Ondernemingsplan opstellen en uitvoeren. Inleiding

Voorbeeld Praktijkopdracht. Betreft: Verzamelen van klant-, product- en/of marktinformatie

Takenblad Plusklas Ontdekken Periode 2 : Herfstvakantie tot kerstvakantie. Opdracht: Spoorzoekers Van wie is die vingerafdruk?

Het Sectorwerkstuk

Mijn Mokum is een project voor NT2 cursisten. Het is gemaakt door het Amsterdam Museum.

Handleiding sectoronderzoek V

Media en Interculturaliteit Lessenserie De groeten uit...!

Project: Werken aan taalontwikkeling: Het Vertelspel

Handleiding Perspectief 3 e editie: Introductie

ZET DE BOXEN AAN! Kijk op de week. Inhoud. Doelgroep. Vakgebied. Materialen. Doelen STERKE SCHAKELS

STAP 1 (tijd: 1 uur, Punten 5)

ewogen en zoekende mensen vinden elkaar: Kerk - andere godsdiensten

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

Naam: Klas: Bedrijf: Stageperiode:

LOGBOEK Werkweek 24 t/m 28 juni

Eindverslag Academische Opleidingsschool Sophianum, juni 2011

Stappenplan voor een onderzoek

Criteria. De beroepencarrousel

4 manieren om Samsam te gebruiken

Hoe maak ik een Spreekbeurt?

MAATSCHAPPELIJKE STAGE HAARLEM UITGEWERKTE PROJECTEN 30 UUR

Weekschema maken. Je gaat praten over de dingen die jij in één week doet. Deze activiteiten ga je in een schema op de computer uitwerken.

Perspectief 3 e editie 3 / 4 VMBO Project Doorgeven

Het verhaal van mijn leven. Biografische cursus waarin buurtgenoten zich verbinden

opdracht 1 instructie telefoongesprek speech opdracht 2 boekbespreking poëziepresentatie sollicitatie

Voorbeeldprogramma startbijeenkomst

Maatschappelijke Stages

Een deel van het onderzoek doe je met z n tweeën, het andere deel doe je zelfstandig. Dit onderzoek telt als repetitie A en B.

Het Amsterdam Museum gaat over Amsterdam. In het museum hangen schilderijen.

Bijlage 1: Vragenlijst voormeting Kidzwise...2 Bijlage 2: Aanvullingen vragenlijst eindmeting Kidzwise...6 Bijlage 3: Project geldgenoeg voormeting,

Minidisco Thema: Wat is er?

Primair Onderwijs. 6 lessen

DOEL Jongeren ontdekken wat religie kan betekenen en worden aangemoedigd om respectvol met verschillende geloofsuitingen om te gaan.

Zeg het voort. Werkboek

Bij u schuil ik, u bent mijn schild,

Islam door vrouwenogen 3: Ontmoeting met moslimvrouwen of moskeebezoek

Lees samen de opdrachten door. Verdeel de opdrachten. Leg jullie afspraken vast in het Plan van Aanpak (zie bijlage 1). Nu kunnen jullie starten.

Welke meningen over reclame staan tegenover elkaar? Teken een verbindingslijn tussen de 2 zinnen die bij elkaar horen:

{OPDR 01} langs de foto s. amsterdam. anne frank. van. het. Kies een foto van de homepage en plak deze hier op! PLAK

1 Kies je onderwerp Samen met je buurman of buurvrouw. Ons onderwerp: Voorbeeld: Michael Jackson was de beste artiest ooit! Nu jullie!

Voorlezen en vertellen - ROC 4. Voorlezen en vertellen ROC 4

leer-actief werkboek Naam: 1

Verwerkingsopdrachten bij boeken VMBO B/K/T Klas 2. Versie 2013/2014

MUSEUMLES IN HET VAN ABBEMUSEUM Groep 7 en 8

Wat weet je al? Je gaat bekijken wat je al over de overheid weet.

HANDLEIDING SECTORWERKSTUK. Naam: Klas: Begeleider: Sectorwerkstuk Pagina 1 1

Lesbrief: Woonwijk van de toekomst Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

China Pagina 1. - Wie nodig jij uit voor een Chinese maaltijd? -

LES 1 OFFERFEEST, RITUELEN EN DE FILM GODS LAM

Project Verwenmorgen voor ouderen organiseren Groepen van 5 leerlingen Totaal: 560 minuten

S C I E N C E C E N T E R

Voorbeeld: Ik werk het liefst met een tweetal.

STAGEVERSLAG VMBO LEERLING INSTRUCTIE

S C I E N C E C E N T E R

Handleiding voor: * spreekbeurt * nieuwskring * leeskring * werkstuk

Amsterdam, november Aan de ouders/verzorgers van de vierde klas-leerlingen. Geachte ouders/verzorgers,

STAGEVERSLAG VMBO LEERLING INSTRUCTIE

Transcriptie:

De Islam en de omgeving POSE-2 ISLAM HAV0/VWO 4 - CSG CALVIJN GODSDIENST Presenteer een actueel onderwerp aan de klas dat te maken heeft met de islam in de Nederlandse samenleving, en leg vervolgens een verband met de geleerde theorie.

1 Inleiding Deze opdracht wordt verricht in groepen van maximaal vier personen. De presentatie dient te bestaan uit twee onderdelen: een verdiepend actueel gedeelte waarbij wordt gekeken naar de rol van het onderwerp in de Nederlandse samenleving, en een beknopte bespreking van het verband van dit onderwerp met de in de afgelopen lessen geleerde theorie. Het moet een korte presentatie van ongeveer 10 min. zijn, dus richt je op een beperkt onderwerp. Begin bij de actualiteit (de concrete situatie/ervaring). Zie de lijst met mogelijkheden hieronder, en maak hieruit een keuze. Betrek hier vervolgens de theorie uit leerboek of andere bronnen op. Opdrachten In het eerste deel van je presentatie werk je de gekozen actuele opdracht uit: je doet verslag van je ervaringen met de opdracht (hierbij kun je kiezen uit onder beschreven mogelijkheden). Dit verslag kun je doen in de vorm van een mondelinge presentatie, maar je kunt ook gebruik maken van videobeelden, geluidsfragmenten, Power Point, collages, statistieken, etc. In het tweede deel verbind je deze ervaringen aan de geleerde stof over islam. Bedenk dus terwijl je met de opdracht bezig bent hoe de geleerde theorie hierin terug komt. Een voorbeeld: je interviewt een islamitische slager (opdr. nr. 24). Beschrijf je ervaringen van het interview met hem. Daarna komt de theorie: vertel bijvoorbeeld kort welke eisen moslims stellen aan etenswaren en waarom zij dat doen. Hierbij gebruik je je werkboek en/of aanvullende andere bronnen. Let wel op datje hierbij meer of andere informatie aanbiedt dan in het boek staat, anders verval je al snel in voorlezen van bladzijden die de klas al kent. De nadruk in je presentatie komt op het eerste deel te liggen (duur: max. 10 min.). Het tweede gedeelte, het verband met de stof, duurt maximaal 4 min. Wat gaan jullie doen 1. Vorm groepen van maximaal vier personen, en geef de namen door aan je docent. 2. Selecteer een onderwerp uit de lijst met mogelijkheden hieronder, en voer deze opdracht serieus uit. 3. Leg vervolgens een verband met de theorie uit het boek en andere bronnen 4. Presenteer het gevondene voor de klas. Maak hierbij bij voorkeur gebruik van aanvullende media zoals beeld, geluid, krantenartikelen, etc. Dit zijn de eisen De presentatie heeft een duur van 10 tot max. 15 min. Alle leden van het team hebben een gelijke inbreng tijdens de voorbereidingen én de presentatie. Presentaties waaraan niet alle teamleden hebben meegewerkt (zowel bij de voorbereiding als de uitvoering) worden beoordeeld met een onvoldoende Presenteren is iets anders dan voorlezen van informatie van een website. Gebruik je eigen woorden.

2 De in de presentatie aangeboden informatie dient een uitbreiding te vormen op de informatie in het leerboek! Ga dus niet de informatie uit het leerboek voorlezen. Gebruik van aanvullende media wordt van harte aangemoedigd. Geef wel tijdig (een week van tevoren, liefst eerder) door aan de docent of je een tv-installatie, dvd speler, beamer o.i.d. nodig hebt. - datum van uitvoering: zie werkwijzer. De docent maakt een schema. Heel veel succes Dhr. K. van Wijngaarden Dhr. H. Wijnja Docenten Godsdienst CSG Calvijn Rotterdam Keuzemogelijkheden: 1. Bekijk een uitzending van de Nederlandse Moslim Omroep op Nederland l. Elke week verzorgt deze omroep enige documentaires. Let op de inleiding, de achtergronden, de keuzes die men maakt en de vormgeving van het geheel. 2. Benader de ambassade van een overwegend islamitisch land. Informeer naar wat specifiek voor de betreffende cultuur is. Denk aan de voor- en nadelen om als toerist in dat land op vakantie te gaan of er te werken. 3. Bespreek met een imam wat zijn werk inhoudt. Maak een degelijke vragenlijst en noteer zijn antwoorden. Let ook op voor- en nadelen van Nederland voor hem. Gebruik eventueel een groepsgenoot als tolk om alles goed te kunnen volgen. 4. Bespreek met islamitische ouders hoe zij hun kinderen opvoeden. Gebruik een degelijke vragenlijst. Let op de samenstelling van het gezin. Maak onderscheid tussen de verschillen wat betreft leeftijd en geslacht. 5. Bezoek een moskee in de plaats waar je woont. Vraag om uitleg bij de zaken die je in dit gebouw ziet. Teken de plattegrond van dit gebouw en zet erbij wat de verschillende onderdelen betekenen. Informeer naar de diensten en de plekken voor mannen en vrouwen. 6. Drink koffie in een koffiehuis voor moslims. Er bestaan veel van dergelijke gelegenheden voor mannen in islamitische landen. Als je een meisje bent, is het aan te raden een mannelijke klasgenoot mee te nemen. Spreek met een aantal bezoekers. Noteer hun antwoorden en watje in het lokaal opvalt. Maak indien mogelijk foto's. 7. Eet wat in een restaurant waarvan de eigenaar islamitisch is. Let op de ingrediënten, de bereidingswijzen en het serveren. Besteed aandacht aan de bediening. Kijk goed rond en bespreek met de eigenaar watje opvalt. Maak indien mogelijk foto's.

3 8. E-mail met een islamitische stichting die een eigen site op internet heeft. Vraag naar de positie ervan in binnen- en buitenland. Noteer de doelstelling van deze organisatie, de werkwijzen en het aantal leden. 9. Enquêteer minstens vier moslims van jouw leeftijd. Stel voor dit doel een lijst met meerkeuzevragen over hun waarden en normen samen. Verwerk de zo verkregen gegevens in onder andere tabellen en grafieken. Noem zowel opvallende overeenkomsten als verschillen. 10. Ga naar een islamitische basisschool en volg wat lessen. Bespreek met de schoolleiding en de betreffende docent(en) watje opvalt. Vraag naar zowel overeenkomsten als verschillen tussen deze basisschool en een niet-islamitische basisschool. 11. Haal folders bij een reisbureau (speciaal voor Turken en Marokkanen) met informatie over reizen naar beide landen. Ontdek wat specifiek voor deze beide culturen is. Bespreek deze kenmerken met een medewerker van het reisbureau. 12. Help een kok in een ziekenhuis die voedsel voor onder andere moslims klaar maakt. Vraag om uitleg over de ingrediënten, de bereidingswijzen en het serveren van zijn gerechten. 13. Interview een tolk die Arabisch in het Nederlands of omgekeerd vertaalt. Richt je vooral op de persoonlijke manier waarop hij met taal- en cultuurverschillen omgaat. Probeer wat Arabisch van hem te leren spreken en schrijven. 14. Interview een asielzoek(st)er die moslim is. Probeer te achterhalen waarom en hoe die persoon naar Nederland is gekomen. Maak onderscheid tussen individuele en maatschappelijke omstandigheden. Beschrijf ook de persoonlijke ervaringen. 15. Lees minstens vier gedichten van een dichter die moslim is. Verzamel gegevens over zijn achtergrond, zijn culturele beïnvloeding en zijn visie op de Nederlandse samenleving. Breng dit in verband met de gekozen gedichten. 16. Leg via internet contact met een meisje of jongen die op latere leeftijd moslim is geworden. Informeer naar haar of zijn redenen voor deze overstap. Denk ook aan de reacties van anderen op deze verandering van levensbeschouwing. 17. Loop een dag met een geestelijk leidsman die islamitisch is in een tehuis mee. Dat kan zijn in een ziekenhuis, verpleegtehuis of bejaardenoord. Let op zijn specifieke inbreng vanuit zijn godsdienst. 18. Loop een dag met een islamitische verpleger of verpleegster in een bejaardenoord mee. Ontdek zo welke rol godsdienst daarbij speelt. Denk ook aan de rollen van de beide geslachten. 19. Luister naar de liedjes van een zanger(es) die moslim is. Let vooral op de persoonlijke achtergronden van de artiest(e), de inhoud van de teksten, de taal en het soort muziek Vergeet niet aan de populariteit van hem of haar in Nederland aandacht te besteden.

4 20. Maak een lijst met minstens twintig producten die in een islamitische winkel te koop zijn. Kijk op verpakkingen voor de samenstelling en de landen van herkomst. Probeer na te gaan wie deze producten kopen en waarom zij dat doen. 21. Observeer een moslim die thuis of in een moskee ritueel bidt. Luister naar de Arabische woorden en kijk naar de houdingen. Bespreek met deze gelovige wat de betekenis van dit alles is. 22. Raadpleeg een docent(e) die lesgeeft aan islamitische vrouwen om hen te laten kennismaken met de Nederlandse taal en cultuur. Let op overeenkomsten en verschillen tussen de culturen, ook wat het rollenpatroon tussen de beide geslachten betreft. 23. Rijd mee met een islamitische rijschoolhouder tijdens een les. Vraag na afloop aan deze instructeur en de leerling wat specifiek voor deze rijschool is. Laat hen ook hun mening - -erover geven. 24. Vraag aan een islamitische slager waarop hij moet letten. Laat hem uitleggen waar hij zijn producten haalt. Let ook op de inrichting van de ruimte waarin het vlees wordt bewaard.