Montessori High School Minor

Vergelijkbare documenten
Montessori High School Minor

Montessori High School Minor

Montessori High School Minor

Montessori High School Minor

Montessori High School Minor

Kuijpers Installaties in de OK Leerjaar 2, schooljaar

6. Meubelstuk ontwerpen en maken

Fileprobleem. Leerjaar 1, schooljaar De opdrachtgever

Verstoppingsproof station

Energiek water Leerjaar 2, schooljaar

Wetenschap & Technologie Ontwerpend leren. Ada van Dalen

Onze opdracht aan jullie is: Ontwerp een centrifuge volgens de ontwerpcyclus. Belangrijk is dat jullie een prototype maken dat je kunt demonsteren.

HANDBOEK POWER OF PLAY MAAK JE EIGEN SPEELMATERIAAL VOOR MIDDEN- EN BOVENBOUW VOORBEELD PAGINA S

Level 5 OPDRACHTGEVER

project: Problemen in de wijk

Het etiket van de toekomst

Bouw je eigen fabriek. procestechniek. Praktijkopdrachten voor vmbo, leerjaar: 2/en 3. Vul hier je gegevens in Naam Klas Datum

De eiersaladekit. Project in samenwerking met de Johma en TYF. BGI: Klas 3. Een smakelijk project! Versie

Vooraf. Introductie voor de docent

Elke groep van 3 leerlingen heeft een 9 setje speelkaarten nodig: 2 t/m 10, bijvoorbeeld alle schoppen, of alle harten kaarten.

The undercover games - Politie Nederland Leerjaar 3, schooljaar

iklem [ TO ] technisch ontwerpen kennismakingsopdracht klas 1 graa Opdracht > ontwerp een ipod-klem [ of smartpfone-klem ]

Mens en Natuur, Natuurkunde. VO onderbouw (havo/vwo) 2-3 lesuren

Lesbrief: Beroepenmagazine Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

Onderzeeboot van de toekomst Leerjaar 3, schooljaar

De DOELSTELLING van de kunstbv-opdrachten & De BEOORDELING:

Zelfgestuurd leren met Acadin

Herinrichting Schoolplein mavo 3

Lesbrief: Motivatieplan Thema: Mens & Dienstverlenen aan het werk

Beroepenwerkstuk 3 havo / 3 vwo

OPDRACHTEN BIJ THEMA 11 BELEID

Mijn doelen voor dit jaar

Leidraad om een onderzoek te maken dat aan alle voorwaarden van de FLL voldoet.

Rabobank Banking for Food

DURVEN ZIEN ERVAREN DELEN HET CREATIEF PROCES IN 5 DISCIPLINES

Een gebouw ontwerpen en dan.

project: Behoefteonderzoek

Over een tijd ga je van school af. Wat ga je dan doen? Werken, verder leren of iets anders? Een moeilijke keus, want er is zo veel!

Lesbrief: Slimme oplossingen Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

Werkblad: Vind me dan

Cursus. Omgaan met pesten en ingrijpende gebeurtenissen

Warme worst! Lesdoel. Koppeling kerndoel Natuur en techniek (kerndoel 45) Beginsituatie GROEP 7/8

INTEGRALE (1) OPDRACHT

Creativiteit, kun je dat afdwingen?

beeldende vakken CPE GL en TL tekenen, handenarbeid, textiele werkvormen, audiovisuele vormgeving

[ T e c h n a s i u m ] Een innovatieve spoorwegovergang

De lamp. Copyright Vakcollege Groep B.V Alle rechten voorbehouden.

Beroepenwerkstuk 3 havo / 3 vwo

Ontwerp je eigen superzwever

Opdracht. Doelen waar je aan gaat werken:

1 Uit de map: Probleemoplossen in interactie

Module 9 Kennis delen en coachen

Project Verwenmorgen voor ouderen organiseren Groepen van 5 leerlingen Totaal: 560 minuten

Begeleiding van leerlingen

Persoonlijk Actieplan (PAP)

project: Kunst en cultuur

Criteria. De beroepencarrousel

Een houdertje ontwerpen

Sensoren en maatschappij

Beroepenwerkstuk 3 MAVO

Opm: Bij een onvoldoende beoordeling is het invullen van het veld opmerkingen door de begeleider verplicht

DE ZES-STAPPENMETHODE ZELF WERKEN AAN JE WERKPROCESSEN. Illustraties: Corien Bögels

Handleiding groepsproject Meer Duurzaamheid

Open je eigen winkel!

Verwerkingsopdrachten Sociaal-Cultureel Werk; saw 4 ISBN Thema 4 Methodisch en projectmatig werken

Voorbeeld: Ik werk het liefst met een tweetal.

Tijdens dit blok richten wij ons op een van de volgende ontwerpdisciplines: Grafisch Ontwerp Product Ontwerp (ook wel Industrieel Ontwerp)

Het beste idee van Nederland

Lesbrieven voor daltonen jenaplanonderwijs

Startles: Beroepen top 3 Thema: Waar ga ik heen?

Opm: Bij een onvoldoende beoordeling is het invullen van het veld opmerkingen door de begeleider verplicht

Het beste idee van Nederland

Voorlichting 4-HAVO. Profielwerkstuk. 7 april 2016

Het Sectorwerkstuk

S C I E N C E C E N T E R

Lesbrief: Reis rond de wereld Thema: Hoe kom ik daar?

Competentieontwikkeling

TOOLKIT voor co-creatie. Download Acrobat Reader voor tablet / computer / etc om deze interactieve pdf te gebruiken.

Hoi! Leuk dat je toela/ng komt doen op Het Lyceum Ro7erdam bij de rich/ng Kunst.

Praktijkboek CKV onderzoek

Hoeveel kost het schoolreisje? Groep 5 rekenen 1

Lesbrief: Woonwijk van de toekomst Thema: Mens & Dienstverlenen in de toekomst

Onderzoeksboekje. Klas: Namen:

HANDLEIDING SECTORWERKSTUK. Naam: Klas: Begeleider: Sectorwerkstuk Pagina 1 1

DURVEN, ZIEN, ERVAREN & DELEN HET CREATIEF PROCES IN HET BASISONDERWIJS

Genoeg ruimte? In de methodes

Beroepenwerkstuk 3 MAVO

Introductie. De onderzoekscyclus; een gestructureerde aanpak die helpt bij het doen van onderzoek.

Minidisco Thema: Wat is er?

2017/18. Algemene gegevens. Naam:. Klas:. Sector: Werkt samen met: Begeleidend docent:

Link naar leerkrachtgids

grafimedia CSPE KB Bij dit examen horen een bijlage, uitwerkbijlagen en digitale bestanden.

HOERA, een meisje Ondertitel: Analyseren

Hulp voor piet in samenwerking met OBS De Driekleur, s Gravenzande

Pre-Academisch Onderwijs. Overzicht modules leerjaar 2 en planning modules leerjaar 1 t/m 3

Beoordelingseenheid A Proeve van Bekwaamheid. Leg het fundament. Crebonummer Opleiding Sociaal Cultureel Werker Kwalificatieniveau 4 BOL/BBL

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

project: Organiseren van een multicultureel event

Handleiding voor de leerling

Ontwikkel je eigen ijsje!

Transcriptie:

Titel: Biogas Montessori High School Minor Korte beschrijving van de Minor: Het begrip duurzaamheid kom je steeds vaker tegen in de maatschappij. Bij deze minor ga je zelf een product ontwerpen en een prototype maken, waarbij duurzaamheid steeds een rol speelt. Van het product maak je een prototype, wat je uiteindelijk gaat presenteren. II Algemene informatie: Relatie met vak of vakken: Natuurkunde, Scheikunde, Techniek Begeleidend docent: Dug Beoordelend docent: Dug Leerjaren: 3/4 ELOS Interprofiel: interscience Maximaal aantal personen: 2 groepen, max 4 per groep Omvang: 14 uren Aantal punten: 2 Verplicht voor: Niemand Keuze voor: Iedereen Wijze van afsluiting: Procesverslag + presentatie II Algemene vaardigheden: Probleemoplossend samenwerken Reflecteren op resultaten Informatie zoeken, verwerken en presenteren Kennis integreren en toepassen Oriënteren op studie en beroep IV EIO Domeinen: EIO1. Europees burger EIO2. Internationaal samenwerken EIO3. Internationaal communiceren EIO4. LOB in Europees verband III Montessori karakteristieken: Hoofd, hart en handen Leren kiezen Reflecteren Sociaal leren Samenhang in leerstof Binnen en buiten school V Vakspecifieke doelen:

Aanvullende informatie: Doel van de minor: - Zelfstandig probleemoplossend onderzoeken en ontwerpen Relatie met het vak: - Je traint je onderzoeksvaardigheden door te onderzoeken, ontwerpen, reflecteren, aanpassen, enz. Daarnaast wordt een link gelegd tussen het vak en de praktijk Beoordeling: - De minor wordt beoordeeld aan de hand van het proces en het eindresultaat. De minor telt niet mee voor het vak. Wijze van afsluiting: - De minor wordt afgesloten met een schriftelijk verslag van de bijbehorende opdrachten en een presentatie van het eindwerk. Extra informatie - De materialen die je onderweg nodig hebt moet je zelf opzoeken. Sommige materialen zijn op school aanwezig, sommige moet je zelf gaan halen of meenemen van thuis. - De praktische werkzaamheden kun je uitvoeren in de werkplaats - Benodigde documenten die je in de taken tegenkomt kun je vinden op www.scheikunde.webnode.nl onder kopje Minor

Opdracht Biogas Probleem Elk boerenbedrijf met dieren levert mest op. Als het bedrijf een veehouderij is, vormt de mest een groot probleem. Te veel mest betekent: betalen! In Nederland regelt de milieuwet wat boeren met de mest van hun bedrijf mogen doen. Een van de mogelijkheden is om er biogas mee te winnen. Dat gebeurt door mest te laten gisten. Voor een biogasinstallatie op het eigen bedrijf zal een boer moeten investeren, maar die investering kan rendabel zijn. Opdracht: Je ontwerpt een model voor een biogasinstallatie voor een agrarisch bedrijf in Nederland. Daarna bouw je dat model en test het. Taken Je werkt in een groep van twee of drie personen aan deze opdracht. Je houdt een logboek bij waarin je het hele ontwerpproces vastlegt. Je werkt volgens het stappenplan, dat je helpt de ontwerpopdracht stap voor stap tot een goed einde te brengen. Technisch ontwerpen is een proces, waarbij je vaak teruggaat naar eerdere stappen. Bijvoorbeeld als bij het testen blijkt dat het niet helemaal werkt zoals verwacht. Soms moet je besluiten om vanaf een eerdere stap opnieuw te beginnen. Ook zal het voorkomen dat je vooruit kijkt en alvast rekening houdt met volgende stappen. Doe dat gerust: je ontwerp zal er beter van worden. De stappen in het ontwerpproces zijn in nevenstaande cyclus in beeld gebracht. Duurzaamheid loopt als een rode draad door het hele proces heen. Bij iedere stap moet je er rekening mee houden. Tijdens het ontwerpproces ga je (deel)uitwerkingen ook op duurzaamheid controleren. Raadpleeg bij de stappen tijdens de ontwerpcyclus de vraagbaak voor suggesties.

Taak 1. Probleem beschrijven en analyseren Zoek op het Internet met biogas, mestvergisting e.d. om ideeën op te doen. Schets daarna op werkblad 1 een blokschema van een biogasinstallatie. Bedenk welke invoer, uitvoer en processen van belang zijn bij een biogasinstallatie. Gebruik de MET matrix voor de duurzaamheidaspecten. Taak 2. Stel een programma van eisen op (PvE) Je verkenning bij taak 1 leidt tot eisen waaraan je biogasinstallatie moet voldoen. Bedenk ook welke eisen de belanghebbenden (boer, milieu, overheid) aan het systeem stellen. Bedenk tevens belangrijke eisen als het om duurzaamheid gaat. Gebruik daarvoor de 4R strategie. Vul werkblad 2 Programma van eisen in. Taak 3. Ideeën verzamelen en oplossingen bedenken Zet je ideeën in de ideeëntabel van werkblad 3. Bedenk welke taken en eigenschappen de biogasinstallatie moet hebben. Zet ze als werkwoorden in de linker kolom van de ideeëntabel. Brainstormen: Bedenk per taak of eigenschap meerdere oplossingen. Zet die in trefwoorden onder uitwerkingen. Taak 4. Toetsen op duurzaamheid Als het goed is bevat je ideeëntabel nu meerdere oplossingen. Gebruik de Quick Scan methode om te toetsen welke oplossing het meest duurzaam is. Taak 5. Ideeëntabel bijstellen Tijdens het toetsen op duurzaamheid ben je misschien op nieuwe duurzamere oplossingen gekomen. Pas de ideeëntabel aan. Taak 6. Ontwerpvoorstel maken De ideeëntabel bevat nu meerdere oplossingen die een duurzaamheidtest hebben doorstaan. Niet duurzame oplossingen worden niet meegenomen in het ontwerpvoorstel. Voor het maken van een ontwerpvoorstel kies je uit de tabel de meest duurzame oplossing uit iedere regel. Neem in je voorstel ook het uitvoeren van metingen of het gebruik van een meet- en regelsysteem mee. Als je temperatuur, druk of samenstelling van gassen wil meten kijk dan in de vraagbaak voor een paar suggesties. Taak 7 en 8. Ontwerp realiseren, testen en evalueren Leg het ontwerpvoorstel ter goedkeuring voor aan je docent. Als het ontwerpvoorstel goedgekeurd is, bouw je een prototype. Dat wordt daarna getest. De uitkomsten worden gebruikt om het prototype te evalueren. Je kijkt daarbij of het voldoet aan het programma van eisen. Om het ontwerp te vergelijken met de traditionele manier van mestverwijdering, kun je de SWOT analyse gebruiken. Dit kan dan leiden tot aanpassing van het model.

Werkblad 1 Probleemoriëntatie Schets hieronder een blokschema van een biogasinstallatie. Ga na of je antwoord kunt geven op de volgende vragen: Hoe kun je de temperatuur het beste beheersen? Hoe kun je de druk het beste beheersen? Waaruit bestaat het vaste/vloeibare afval? Wat moet daarmee gebeuren? Wordt het een installatie voor een continu- of een batchproces? Maak schattingen van: - Hoeveelheid biogas dat uit 1 liter mest ontstaat. - Hoelang de verblijftijd van de mest in de installatie moet zijn..

Werkblad 2 Programma van Eisen Het ontwerp moet aan de volgende eisen voldoen: 1. Je ontwerp dient aan eisen voor duurzaamheid te voldoen. 2. De installatie mag geen gas lekken. 3. De temperatuur moet beheerst kunnen worden. Vul deze eisen verder aan hieronder: 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11.

Werkblad 3 De Ideeëntabel Geef in de tabel aan wat je aan ideeën bedenkt. Doe dat met trefwoorden of schetsen. Je kunt ook op een apart vel tekenen. Schrijf dan het nummer van de uitwerking erbij (bijvoorbeeld 1D). Hoe kun je 1 gas opvangen Mogelijke uitwerkingen A B C D 1A 1B 1C 1D in een in een ballon omgekeerde maatcilinder die in water staat. 2 2A 2B 2C 2D 3 3A 3B 3C 3D 4 4A 4B 4C 4D

Werkblad 4 Het Ontwerpvoorstel Beschrijf hieronder jullie ontwerpvoorstel. Maak op een apart vel schetsen en technische tekeningen van je gekozen ontwerp. Laat het ontwerpvoorstel door de docent controleren en ondertekenen voor Go/NoGo Handtekening docent Contract Bij deze aanvaarden ondergetekenden de opdracht om een prototype te maken volgens bovengenoemd ontwerpvoorstel. Ondergetekenden verklaren zich verantwoordelijk voor het uitvoeren van het voorstel en voor het testen van het prototype. Datum: Plaats: