Mediaberichten Handleiding voor docenten

Vergelijkbare documenten
Confident Me: Schoolworkshops voor zelfvertrouwen ten aanzien van het lichaam. Eenmalige sessie Handleiding voor docenten

Maak het verschil Handleiding voor docenten

Jezelf niet meer vergelijken met anderen Handleiding voor docenten

Schoonheidsidealen Handleiding voor docenten

Welke beslissingen werden genomen voordat de foto's worden gemaakt? Welke beslissingen werden genomen nadat de foto's werden gemaakt?

Stoppen met gesprekken over het uiterlijk Handleiding voor docenten

Hoe reageer jij op professionele media?

Wat maakt ons uniek? Geen inspiratie? De persoon waarover ik schrijf is... Iets wat ik leuk vind aan. Iets dat echt uniek is aan.

Photoshop: top of flop? Over fotobewerking in reclames

Red met jouw klas de wereld! Handleiding van het digitale educatiepakket bij de voorstelling: Wij redden de wereld

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

Lesideeën. Hedendaagse Propaganda Analyseren. uitgewerkt door

(Uitstel) kinderwens

ontwikkeling Sociale en emotionele III Werkvormen: Lesdoelen: Benodigdheden: Kinderboek: Les 8: Mannen en vrouwen (in de media) Lesoverzicht

Speak up! Wat is JA en wat NEE?

Workshop Handleiding. Verhalen schrijven. wat is jouw talent?

! LERAREN HANDBOEK!!! 1e Editie, 2014

IN 3 STAPPEN NAAR DE BESTE STUDIEKEUZE

1waarde. SESSIE 1: IK BEN WAARDEVOL

Vooroordelen, waar komen die vandaan?

Vooroordelen, waar komen die vandaan?

KIJK! mijn leven. Leerjaar 2. Leskatern 1. Ont wikkeld voor. praktijkonderwijs Basis - Kader

Media & Lichaam Lessenserie Schoonheidsmiddel

Dia 1 Introductie max. 2 minuten!

Welkom. GO ORGANIZING Helpt je organiseren en keuzes maken

ADHD en lessen sociale competentie

OnzeLes. september AUTEURSRECHTELIJK BESCHERMD Gebruik van dit materiaal alleen met uitdrukkelijke toestemming van stichting leerkracht

Wie ben jij? HANDLEIDING

Beste mentoren en collega s,

Oriëntatie: Samen Scholen Beeldende Kunsteducatie. Helma Molenaars en Grada Buren.

A Mano 6+ El Patio Teatro (Spanje)

Loopbaangericht gesprek voeren. Dag 2. Juni 2016 Loopbaangerichte dialoog

Voor jezelf? Les 1 Welkom!

Lesideeën. Hedendaagse Propaganda Analyseren. uitgewerkt door

(1 m.) Klassikale aftrap Docent stelt jou als gastdocent voor

Wellicht heb je mijn gratis ebooks 40 manieren om nieuwe klanten te werven en 3 geheimen om binnen te komen bij bedrijven al in bezit.

Sleutel 5. Make it stick

LESBRIEF SOCIAL MEDIA CERTIFICAAT LES 1: SOCIALE MEDIA EN DE GEVOLGEN MEDIAWIJSHEIDCOMPETENTIE: BEGRIP

De studenten maken vanuit verschillende perspectieven nieuws over vluchtelingen en ontdekken hoe moeilijk het is om objectief te blijven.

LESPROGRAMMA LES 1. INTRODUCTIELES

VORMGEVERRPC/ SIGNSPECIALIST

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Activiteitenblad 8.1: Weet wat je ziet. Maak een commerciële vlog!

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Klantgericht (online) communiceren. in 5 stappen. Whitepaper

Feedback. in hapklare brokken

Shadow Games T42 (Zwitserland)

Nederlands in Uitvoering

Dobbelstenenrace LESRICHTLIJN OVERZICHT LES LESDOELEN MATERIALEN, MIDDELEN EN VOORBEREIDING. Opstarten - 15 minuten

Algemene inleiding. Maak het onbespreekbare bespreekbaar met Jouw Stad in de Klas

Leeftijd: Thema: bijbel, bijbelse personages, delen, identiteit Tijdsduur: Meerdere bijeenkomsten

Internetvrienden. Benodigheden. Lesdoelen. Begrippen. Boeken. online mogelijkheden, social media, internet, mediawijs, online risico s

over de toekomst over de toekomst

DEEL TWEE: OPDRACHTEN

Werkboek Introductie Het belangrijkste doel van de introductie is dat we elkaar beter leren kennen en dat we de verwachtingen kunnen managen.

TIPS VOOR DOCENTEN. Kim Koelewijn. Nu met nog meer tranen! HUIL! Het lucht op Vergroot je woordenschat rondom emoties, en laat je lekker gaan

1.1 Vragenlijst: Wat ik leuk Vind

Mongens en Jeisjes De Stilte (Nederland)

Problemen kunnen oplossen

Introductie. Onzichtbaar op internet. GEMAAKT DOOR: Redactie i-respect. ONDERWERP: Communiceren. DOEL: Spelen met identiteit

Workshop C Waarom is stemmen belangrijk en hoe maak ik mijn keuze?

Lichtbende TUTU projectietheater (Nederland)

Zullen we vrienden zijn?

Overijse Overlegt. Samen dromen & denken over de toekomst van onze gemeente. Leidraad voor grotere toekomsttafel

Media en Interculturaliteit Lessenserie Blij af!

Hoe lief ben jij voor je lichaam? 20 tips voor een positieve relatie met jezelf, je lichaam en eten.

1.1. VOORWOORD WIE BEN IK? INLEIDING INLEIDING WAAROM EN VOOR WIE?... 5

Lesbrief verslaving aan games of sociale media

Wanneer je de opdracht klaar hebt, stop je het werkblad in je werkmap of vraag je je docent. Noteer jouw score in je Elektronisch Logboek.

Project Alcohol 2014

Vertel: Dit is de eerste les van een serie van vier lessen. In die lessen gaan we het hebben over media en mediawijsheid. Aan het eind van deze serie

Vier aanvullende notities aangeboden m.b.t. beeldgeletterdheid

15X hoe het wel moet. Tips, trucs en tools mbt online marketing, design en reclamecampagnes. 15x hoe het wel moet

SOCIALE MEDIA IN DEZE LES

Draaiboek voor een gastles

JA BUKA! Trešnja Municipal Theatre (Kroatië)

Buurman in de Winter Plan D / Andreas Denk (Nederland)

Lock me Up - Free a Girl In 4 weken naar het sponsortarget!

Museum De Buitenplaats Kijken is een kunst

Introductie tot privacy

Sociaal op social media

Tijd: 8:30. Klas: 3HVc 9:10. Beginsituatie Leerlingen hebben week hiervoor toets seksualiteit gehad (zie paper 1)

Reflecteren met kinderen; leren door vragen Yvonne Kleefkens en José van Loo

HOE GEEF IK DE WEEK VORM? Handvatten voor de invulling van een werkplek tijdens de Week van de Mobiliteit

Effectief vloggen Toepassen van persuasive design als je een vlogger bent.

Het haalt je volledig weg bij je intuïtie: de enige plek waaruit je gaat weten wat de juiste relatie is voor JOU.

Seksueel grensoverschrijdend gedrag

Gaan stemmen of niet gaan stemmen? (Uit: Kompas)

SPELINSTRUCTIE - JE GAAT HET MAKEN EEN SPEL VAN BOUWEND NEDERLAND

Intuïtief Website Stappen Plan voor een Doorlopende Stroom Klanten

Als jij een leraar zou zijn, wat zou je de klas dan willen leren over cyberpesten? Hoe zou je aan iemand anders kunnen uitleggen wat pesten is?

Mijn lichaam is goed! Doe-opdrachten rond lichaamsbeeld voor 5-6 BaO

Zo verstuurt u een WhatsApp! Opdracht: Analyseren, evalueren

Nationaal Gevangenismuseum

Observatorium in samenwerking met Jet-Net Junior

Gesprekshandleiding Sweet Spot Etentje of Kleine Bijeenkomst met vrienden

Carol Dweck Minka Dumont -

KureghemNet is een project van MAKS vzw. Computerles Programmaboekje sep dec 2014

HANDLEIDING TALENTENQUIZ

Transcriptie:

Lekker in je vel: Schoolworkshops voor het zelfvertrouwen ten aanzien van het lichaam Handleiding voor docenten Workshop 2 van 5

Leerresultaten en studiemateriaal LEERDOELEN VAN DEZE WORKSHOP: Kennis over media. Ontdekken dat beelden en boodschappen uit de reclamewereld, film en sociale media vaak een gemanipuleerde versie van de waarheid zijn. Inzien dat het zinloos is zichzelf met beelden in de media te vergelijken omdat ze vaak schoonheidsidealen aanprijzen om ons zo producten en diensten te verkopen. Manieren bedenken waarop ze weerstand kunnen bieden aan mediabeelden en berichten waarin schoonheidsidealen worden aangeprezen. BENODIGD STUDIEMATERIAAL: Workshopmateriaal Handleiding workshop Presentatie workshop Twee activiteitenbladen (één set per leerling) Uitbreidingsblad (één per leerling) Een blad met 'De volgende stap' (één per leerling) Tot nadenken stemmende film: 'Dove: Evolution' In deze film zien leerlingen de transformatie van een model. Van haar normale, dagelijkse uiterlijk tot de definitieve foto die voor een advertentie wordt gebruikt. Het filmpje onthult hoe door vernuftige belichting, make-up en digitale manipulatie onze perceptie van schoonheid verstoord kan raken en hoe dit de druk verhoogt om aan onrealistische schoonheidsidealen te voldoen. Van school Projector en whiteboard Elke leerling heeft een pen nodig Je hebt wat voorbeelden nodig van advertenties. Het is belangrijk advertenties te kiezen die aansluiten bij de interesses en leeftijdscategorie van de klas, zowel meisjes als jongens. Streef ernaar twee voorbeelden te vinden, één waarop een beroemd persoon staat die een product aanbeveelt voor de leeftijdscategorie van de leerlingen en één die andere producten aanbeveelt. Tip: zoek online naar populaire beroemde personen. EVENTUEEL: Extra lege blaadjes Flip-over en markeerstift 2

Overzicht Totale duur: 45 minuten EEN INLEIDING OP MEDIABERICHTEN Wat hebben we geleerd? Wat leren we vandaag? Wat verstaan we onder media? Hoe kunnen beelden gemanipuleerd worden? 13 MINUTEN pagina 5 HET EFFECT VAN MEDIABERICHTEN 27 MINUTEN pagina 10 Waarom wordt professionele media vaak op deze manier gemaakt? Hoe zou jij het vinden als een foto van jou wordt gemanipuleerd? Welk effect hebben mediaberichten? Welk effect hebben de berichten en beelden op sociale media? Hoe kunnen wij onze reactie op mediaberichten veranderen? MAAK HET VERSCHIL 5 MINUTEN pagina 17 Wat hebben we vandaag geleerd? Hoe zet jij je in voor verandering? Gefeliciteerd! De volgende stap 3

Dia Dia 10 9 Hoe gebruikt u deze handleiding? Gewenste reacties van de leerlingen. Om te helpen de antwoorden van de leerlingen zodanig te sturen dat het de grootst mogelijke impact heeft op hun zelfvertrouwen. Leerresultaat. Dit is wat de leerlingen aan het eind van dit onderdeel geleerd hebben. Visuele leidraad en leerdoelstellingen. Om u te helpen de workshop te leiden en deze doeltreffend over te brengen. Tips docenten. De nietcursieve bullets markeren belangrijke vragen om aan leerlingen te stellen zodat de belangrijkste concepten in de workshop behandeld worden. Voor een optimale impact op het zelfvertrouwen. De cursieve tekst bevat suggesties voor de structuur van de activiteiten binnen de workshop, bijvoorbeeld wanneer u filmpjes het beste kunt afspelen of de activiteitenbladen kunt gebruiken. U kunt hier van afwijken om beter aan te sluiten bij de behoeften van de klas. 1 2 Het eff ect van mediaberichten Na het voltooien van dit deel zien de leerlingen in dat het zinloos is zichzelf met beelden in de media te vergelijken omdat ze vaak schoonheidsidealen aanprijzen om ons producten en diensten te verkopen. Waarom worden beelden voor de professionele media vaak op deze manier gemaakt? De leerlingen leren inzien dat beelden in de media (en met name advertenties) zo veel mogelijk beantwoorden aan de huidige schoonheidsidealen om producten en diensten te verkopen. 3 > Vertel de leerlingen dat ze, nu ze hebben onderzocht hoe beelden in de media vaak worden gemanipuleerd, ze gaan nadenken over de boodschappen die vaak met deze beelden gepaard gaan. Laat advertenties zien. Leid de leerlingen klassikaal snel door de belangrijkste vragen voor elke voorbeeldadvertentie en stimuleer een reactie van de hele klas. Wat proberen ze met deze advertentie te verkopen? Wie gebruiken ze om het te verkopen? Waarom gebruiken ze iemand die er zo uitziet? Waarom zouden ze een foto van deze persoon manipuleren om haar er nog idealer uit te laten zien in deze advertentie? 4 De reacties van de leerlingen hangen af van de advertenties die je hebt gekozen. Als de advertentie een product is, is het doel om het product te laten zien op een manier dat het alles waar kan maken wat de reclame belooft. Hij of zij ziet er leuk en aantrekkelijk uit en valt in de smaak bij de mensen 7 die dat product zouden willen hebben. Adverteerders willen dat mensen hun uiterlijk of leven vergelijken met het uiterlijk of levensstijl zoals deze in de advertentie worden getoond. Ze suggereren door dat product te kopen, iemand beter kan beantwoorden aan het schoonheidsideaal dat aangeprezen wordt, zelfs als dat vaak onrealistisch en oneerlijk is gezien de frequente manipulatie van beelden. 27 minuten 5 Probeer al deze vragen voor minimaal twee advertenties te beantwoorden om leerlingen de tijd te geven na te denken over de manier waarop advertenties worden ontwikkeld. Laat bij deze dia de advertenties zien die je hebt uitgekozen. In de lijst met benodigd materiaal op pagina 2 lees je welk soort advertentie je nodig hebt. 6 10 Suggestie voor de te reserveren tijd. Houdt verband met het belang van het betreffende onderdeel voor het bereiken van de leerresultaten en verbeteren van het zelfvertrouwen van de leerlingen, maar kan worden aangepast aan de lengte van de les. Aantekeningen Ideeën en adviezen om de doeltreffendheid van de workshop voor leerlingen te optimaliseren. Kernactiviteiten. De kernactiviteiten zijn de activiteiten die het meest effectief zijn om het zelfvertrouwen te vergroten. Deze zijn in blauw weergegeven en zouden prioriteit moeten krijgen als u in tijdsnood komt. 4

Een inleiding op mediaberichten 13 minuten Aan het eind van dit onderdeel hebben de leerlingen hun mediakennis verbeterd doordat zij ontdekt hebben dat beelden en boodschappen in de media vaak gemanipuleerd zijn. > > Heet de leerlingen welkom tot de workshop ''. Herhaal nog even wat het doel van de workshops is: manieren vinden om beter met druk rond het uiterlijk om te gaan en om zelfvertrouwen ten aanzien van het lichaam op te bouwen. De leerlingen worden welkom geheten bij de workshop. 5

Dia 21 Dia 32 Wat hebben we geleerd? Het is niet de moeite waard om te proberen aan schoonheidsidealen te voldoen. > > Vraag een of twee leerlingen om samen te vatten wat ze in de voorgaande workshop hebben geleerd. > > Vat de belangrijkste leerresultaten van de voorgaande sessies samen die de leerlingen mogelijk hebben gemist. De leerlingen vertellen in het kort wat ze in de voorgaande workshop hebben geleerd. Wat leren we vandaag? Wat zijn mediaberichten? Het doel van mediaberichten Manipulatie van mediaberichtenen Veranderen van antwoorden > > Licht kort de aandachtsgebieden toe waar de workshop van vandaag om draait. Herinner de leerlingen kort aan de basisregels om een opbouwende, niet-veroordelende sfeer in de klas te creëren. Wat zijn de basisregels van onze workshop? Respect voor anderen Stel vragen Hou het onder ons Lever ook jouw bijdrage De leerlingen begrijpen dat de workshop gaat over mediaberichten waarin schoonheidsidealen worden aangeprezen en hoe wij manieren kunnen bedenken om kritisch tegenover deze mediabeelden en -berichten te staan en ze te verwerpen. 6

Dia 4 3 Dia 76 Media: Wat verstaan we onder media? De leerlingen onderzoeken wat we verstaan onder media. Ze kunnen verschillende soorten media opnoemen en deze in twee categorieën onderverdelen: professionele media en sociale media. Hoe kunnen beelden gemanipuleerd worden? > > Creëer een 'antwoordketting': laat de leerlingen om de beurt een soort media noemen waarbij je de hele klas afgaat, zonder iemand twee keer aan de beurt te laten komen. Hoe ver kom je? Welke voorbeelden van media kunnen we opnoemen? > > Schrijf de ideeën van de leerlingen op het bord. Welke van deze voorbeelden van media worden door professionals gemaakt? Welke media maken jij en je vrienden of vriendinnen? > > Leg uit dat we beginnen met een onderzoek hoe beelden en boodschappen in de media een bron van druk ten aanzien van het uiterlijk kunnen vormen. Alle voorbeelden van media zoals film, tv-programma's, advertenties, specifieke sociale mediasites, tijdschriften, enz. Tv-programma's, films, videoclips, advertenties, games. Foto's, filmpjes, berichten, selfies, tekst (vaak op sociale mediasites). (Reclame-) boodschappen, beelden en filmpjes die op verschillende manieren worden gecommuniceerd. Professionele media: Beelden, (reclame-) boodschappen en filmpjes van ondernemingen of bedrijven die gecommuniceerd worden via kanalen als tv-programma's, tijdschriften, reclame, films en videoclips. Persoonlijke en sociale media: Foto's, berichten en filmpjes die door jou en je vrienden worden gemaakt, waaronder die op sociale mediasites. Hoe worden beelden van mensen in de media gemanipuleerd of veranderd? > > Vraag om een of twee reacties van leerlingen uit de klas. Algemene reacties zoals airbrushing, belichting, make-up, de beste paar foto's uit honderden opnamen kiezen. Door het 'Dove: Evolution - filmpje te laten zien, kunnen leerlingen meer zelfvertrouwen krijgen. 2 De leerlingen kunnen duidelijk verwoorden op welke manieren beelden in de media gemanipuleerd worden door middel van airbrushing, styling en productietechnieken. > > Toon Dove: Evolution' Wat vond je verbazingwekkend, onwerkelijk of niet leuk aan het uiteindelijke resultaat? > > Vraag een of twee reacties van leerlingen uit de klas. Verbazingwekkend dat er zo veel is veranderd aan het uiterlijk van het begin van het filmpje tot aan het resultaat op het billboard. 2 E. Halliwell, A. Easun and D. Harcourt, ʻBody dissatisfaction: Can short media literacy message reduce negative media exposure effects amongst adolescent girls?, British Journal of Health Psychology, Vol. 16, 2010, pp. 396-403 S. Quigg and S. Want, ʻHighlighting media modifications: Can a television commercial mitigate the effects of music video on female appearance satisfaction?, Body Image, Vol. 8, 2011, pp. 135-142. 7

Dia 76 Hoe kunnen beelden gemanipuleerd worden? >Laat > de film 'Dove: Evolution nog een keer zien, maar deze keer in twee delen, met een pauze op het moment dat de foto's worden gemaakt. De leerlingen leren herkennen of laten opnoemen op welke verschillende manieren het beeld in het filmpje is gemanipuleerd. Vraag leerlingen om concreet aan te geven hoe de veranderingen worden aangebracht met behulp van de genoemde technieken. De leerlingen noteren hun reacties op Activiteitenblad 1. > > Laat de leerlingen zelfstandig werken aan Activiteitenblad 1, Taak 1.1. Welke productiekeuzes werden gemaakt voordat de foto's werden gemaakt? > > Laat de film 'Dove: Evolution zien nadat de foto's werden gemaakt. > > Laat de leerlingen Activiteitenblad 1, Taak 1.2 maken. Welke productiekeuzes werden over het beeld gemaakt nadat de foto's werden gemaakt? Bijvoorbeeld: de fotograaf is geselecteerd, het model is zorgvuldig uitgekozen, het haar wordt gestyled, er wordt oogmake-up en foundation aangebracht en er wordt professionele belichting gebruikt. Bijvoorbeeld: er werd maar één foto geselecteerd, oneffenheden en puistjes werden verwijderd, de teint van de huid werd gewijzigd, haar nek is verlengd, ze hebben het haar voller gemaakt, haar wenkbrauwen gelift en haar ogen groter en de tanden witter gemaakt. 8

Dia 98 Hoe kunnen beelden gemanipuleerd worden? Voor Manicure en pedicure Foto's worden genomen Teint egaliseren Na Wenkbrauwen liften > > Gebruik de dia om de verschillende beslissingen te delen die gemaakt werden voor 'Dove: Evolution. > > Organiseer een kort groepsgesprek. Help leerlingen inzien dat zelfs beroemdheden er niet realistisch uitzien zoals ze worden getoond in tijdschriften waarin we zogenaamd een kijkje in hun 'normale' leven krijgen. Fotograaf kiezen Make-up Oneffenheden verwijderen Gezicht smaller maken Tanden witter maken Definitieve briefing fotografie Model kiezen Haar stylen (kleuren, wassen, föhnen) Professionele belichting kiezen Alle opnamen bekijken, er één uitkiezen Kapsel aanpassen en voller laten lijken Nek verlengen Ogen vergroten Lippen voller maken De leerlingen delen hun reacties met elkaar over wat ze gezien hebben van de manipulatie van het beeld in het filmpje. Ze kunnen uitleggen waarom het oneerlijk en onrealistisch is om zichzelf of anderen te vergelijken met gemanipuleerde beelden die ze in de media zien. Wat heb je geleerd van het bekijken van de film? Hoe zou je beelden anders kunnen bekijken? Noem enkele voorbeelden van andere media die je ziet waarin beelden van mensen op dezelfde manier gemanipuleerd worden. Beelden in de media zijn niet echt en niet haalbaar. Zorg dat de leerlingen uitspreken dat ze het geen goed idee/niet eerlijk/niet realistisch vinden om zichzelf met anderen te vergelijken en waarom ze dat vinden. Waarom denk je dat het onrealistisch of misleidend is om de manier waarop jij of je vrienden er uitzien te vergelijken met de beelden van mensen in de media? 'Doorsnee' mensen worden niet als model gebruikt en hebben geen visagisten en stylisten of professionele foto-editors om ze er perfect uit te laten zien dus vergelijk je mensen op twee compleet verschillende niveaus/speelvelden, wat niet eerlijk is. 9

Dia Dia 109 Het effect van mediaberichten 27 minuten Na het voltooien van dit deel zien de leerlingen in dat het zinloos is zichzelf met beelden in de media te vergelijken omdat ze vaak schoonheidsidealen aanprijzen om ons producten en diensten te verkopen. Waarom worden beelden voor de professionele media vaak op deze manier gemaakt? De leerlingen leren inzien dat beelden in de media (en met name advertenties) zo veel mogelijk beantwoorden aan de huidige schoonheidsidealen om producten en diensten te verkopen. > > Vertel de leerlingen dat ze, nu ze hebben onderzocht hoe beelden in de media vaak worden gemanipuleerd, ze gaan nadenken over de boodschappen die vaak met deze beelden gepaard gaan. Laat advertenties zien. Leid de leerlingen klassikaal snel door de belangrijkste vragen voor elke voorbeeldadvertentie en stimuleer een reactie van de hele klas. Wat proberen ze met deze advertentie te verkopen? Wie gebruiken ze om het te verkopen? De reacties van de leerlingen hangen af van de advertenties die je hebt gekozen. Probeer al deze vragen voor minimaal twee advertenties te beantwoorden om leerlingen de tijd te geven na te denken over de manier waarop advertenties worden ontwikkeld. Laat bij deze dia de advertenties zien die je hebt uitgekozen. In de lijst met benodigd materiaal op pagina 2 lees je welk soort advertentie je nodig hebt. Waarom gebruiken ze iemand die er zo uitziet? Als de advertentie een product is, is het doel om het product te laten zien op een manier dat het alles waar kan maken wat de reclame belooft. Hij of zij ziet er leuk en aantrekkelijk uit en valt in de smaak bij de mensen die dat product zouden willen hebben. Waarom zouden ze een foto van deze persoon manipuleren om haar er nog idealer uit te laten zien in deze advertentie? Adverteerders willen dat mensen hun uiterlijk of leven vergelijken met het uiterlijk of levensstijl zoals deze in de advertentie worden getoond. Ze suggereren door dat product te kopen, iemand beter kan beantwoorden aan het schoonheidsideaal dat aangeprezen wordt, zelfs als dat vaak onrealistisch en oneerlijk is gezien de frequente manipulatie van beelden. 10

Dia 11 10 Waarom worden de beelden voor de professionele media vaak op deze manier gemaakt? Belofte Gevoelens Acties Resultaten Oplossing De leerlingen leren herkennen of laten opnoemen op welke verschillende manieren het beeld in het filmpje is gemanipuleerd. Ze kunnen uitleggen waarom het oneerlijk en onrealistisch is om zichzelf of anderen te vergelijken met de gemanipuleerde beelden die ze in de media zien. > > Vertel dat we dieper ingaan op de boodschap achter de advertentie. > > Organiseer een groepsgesprek aan de hand van de advertenties die je hebt geselecteerd. Wat belooft deze advertentie? Welke gevoelens roept de advertentie op? De advertentie prijst schoonheidsidealen of een ideale levensstijl aan en koppelt dit aan het gebruik van het product. Het suggereert dat als je dit product koopt je een beter mens wordt of dat je mooier zult zijn. Reclame geeft je het idee dat mensen je minder aantrekkelijk zullen vinden als je het product niet koopt. De kijkers zijn ontevreden en willen iets veranderen zodat ze meer lijken op dat wat ze in de reclame zien. Ze worden geïnspireerd en koesteren de hoop dat het product ze zal helpen om het schoonheidsideaal en de ideale levensstijl te benaderen net zoals die in de advertentie worden getoond. Je kunt eventueel het 'Aanvullend blad' gebruiken voor gevorderde leerlingen of het als een individuele vervolgopdracht inzetten. Probeer de leerlingen te begeleiden zodat ze zelf de antwoorden bedenken, maar mogelijk hebben ze ondersteuning nodig om de punten te benoemen. De gevoelsfase is bijzonder belangrijk. Dit is de reactie waar de adverteerders naar op zoek zijn en het zijn deze gevoelens waardoor mensen tot het kopen van het product overgaan. Welke handelingen verrichten mensen na het zien van deze reclame? Door het kopen van het product hopen mensen dat het ze zal veranderen zodat ze meer lijken op wat ze zien. Wat zijn de resultaten van deze handelingen? Ook al werkt het product, het zal niet de gewenste verandering in uiterlijk of levensstijl teweegbrengen. Dit zorgt voor teleurstelling en een gevoel van falen. Wat doen mensen om hier een oplossing voor te vinden? De persoon gaat op zoek naar een ander product dat een betere oplossing belooft. > > Herhaal deze vragen voor het tweede voorbeeld van een advertentie. 11

Dia 12 11 Hoe zou jij het vinden als een foto van jou zo wordt gemanipuleerd? > > Organiseer een kort groepsgesprek. Hoe denk je dat beroemdheden en modellen zich voelen nadat hun beelden zo drastisch zijn gewijzigd? Ze maken je ongelukkig, onwaardig, onzeker en geven je het gevoel dat je niet goed genoeg bent. U kunt verwijs eventueel naar recente voorbeelden van beroemdheden die openlijk commentaar hebben geleverd op de manier waarop hun foto's worden gemanipuleerd. Zorgen deze beelden ervoor dat ze het gevoel hebben een ideale levensstijl te hebben? De leerlingen denken na over de mogelijke emotionele effecten van foto's die gemanipuleerd zijn. 12

Dia 13 12 Welk effect hebben mediaberichten? De leerlingen leren inzien hoe vaak ze blootgesteld worden aan boodschappen die schoonheidsidealen aanprijzen en het effect dat dit kan hebben. Ze beloven kritisch tegenover zulke beelden in de media te staan. > > Leg uit dat we niet alleen aan boodschappen uit de professionele media worden blootgesteld maar ook uit allerlei andere soorten media. > > Laat deze korte animatie zien en organiseer een kort groepsgesprek. In welke media zie je gedurende de dag schoonheidsidealen? Hoe vaak zie of lees je op een dag iets dat de noodzaak promoot aan schoonheidsidealen te voldoen? Een keer of tien? Een keer of honderd? Een keer of duizend? Mogelijke antwoorden zijn: sociale media, tv, reclames, tijdschriften, kranten, apps, foto's die we nemen. Alle soorten beelden kunnen een manipulatie van de waarheid zijn, bijvoorbeeld beelden in films, videoclips, games, maar ook eigen foto's en die van vrienden op sociale media. Hoe prijst de media waar wij aan worden blootgesteld schoonheidsidealen aan? Welke boodschap brengen ze over? Welk effect kunnen deze mediaberichten hebben? > > Laat de klas stemmen. Steek eerst je hand op als je deze manipulatie goed vindt. Steek nu je hand op als je vindt dat we kritisch tegenover zulke beelden moeten staan. Boodschappen van de media die schoonheidsidealen aanprijzen zijn onder andere: er goed uitzien is gemakkelijk; iedereen zou zich vooral moeten richten op hoe ze eruitzien en minder op andere dingen in het leven; als je niet aan de schoonheidsidealen voldoet, ben je niet goed genoeg. Elke vorm van media of communicatie kan onbehulpzaam of zelfs schadelijk zijn. Het is niet eerlijk of om beelden te manipuleren en deze boodschappen op deze manier aan te prijzen omdat ze geen weerspiegeling van de werkelijkheid zijn. Het is daarom ook niet eerlijk of realistisch onszelf met deze beelden te vergelijken. Benadruk dat het niet alleen de beelden zijn die we zien maar ook de berichten die we lezen die aan de druk bijdragen om aan schoonheidsidealen te voldoen. Op deze manier stemmen helpt de leerlingen om hun persoonlijke voornemen te laten zien om kritisch te zijn over de manier waarop ze media gebruiken. Door enkele leerlingen uit te nodigen om hun mening te geven, helpt u hen om zelf tot de conclusie te komen dat het niet eerlijk noch zinvol is jezelf met gemanipuleerde beelden uit te media te vergelijken. 13

De leerlingen werken samen boodschappen achter verschillende media te herkennen en uit te leggen waarom het niet realistisch is te vergelijken. > > Leg aan de leerlingen uit dat ze boodschappen achter verschillende media gedetailleerder gaan onderzoeken en de redenen waarom het oneerlijk is om zichzelf te vergelijken met dergelijke beelden. > > Deel de leerlingen in kleine groepjes op. > > Laat de leerlingen een of meer voorbeelden invullen op Activiteitenblad 2. Welke boodschap probeert elk type media over te brengen? Waarom is het niet realistisch jezelf te vergelijken met deze media? > > Nodig een of twee groepen uit om hun reacties te delen. Omdat deze beelden niet realistisch zijn, is het niet realistisch jezelf te vergelijken met de schoonheidsidealen die deze media aanprijzen. > > Laat de klas stemmen. Steek eerst je hand op als je het realistisch en zinvol vindt om jezelf met beelden of boodschappen te vergelijken die schoonheidsidealen aanprijzen. Steek nu je hand op als je vindt dat het niet zinvol is of zelfs schadelijk. 14

Dia 14 15 Welk effect hebben de berichten en beelden op sociale media? > > Laat de klas stemmen. Steek je hand op als je vindt dat wij allemaal kritisch moeten staan tegenover gemanipuleerde beelden in de media of boodschappen die schoonheidsidealen aanprijzen. Stimuleer leerlingen specifieke strategieën met elkaar te bespreken. Je kunt de leerlingen herinneren aan de verschillende technieken die ze gezien hebben in de film 'Dove: Evolution. Worden vergelijkbare technieken gebruikt in persoonlijke en sociale media? De leerlingen onderzoeken hoe schoonheidsidealen worden aangeprezen op sociale media en welk effect deze kunnen hebben. > > Leg uit dat de makkelijkse manier om persoonlijk actie te ondernemen is door anders en kritischer met mediabeelden om te gaan. Dit betekent dat we de boodschappen die we krijgen moeten analyseren en actie moeten ondernemen om naar andere boodschappen en beelden te kijken. > > Vraag de leerlingen in paren te bespreken hoe ze mogelijk schoonheidsidealen op sociale media doorgeven of bevestigen. Welke strategieën hebben mensen om beelden van zichzelf te creëren die ervoor zorgen dat ze het schoonheidsideaal benaderen? Antwoorden kunnen zaken zijn zoals de hoek waarop mensen selfies nemen, alleen foto's posten waarvan mensen vinden dat ze er het beste op uitzien, beeldbewerkings-apps of filters gebruiken. Zorg dat het negatieve effect duidelijk overkomt. Help leerlingen inzien dat het prima is dat ze er goed uit een te grote nadruk op het uiterlijk andere, belangrijke zaken in de weg kan te staan. Zoals het laten zien dat je plezier beleeft, of bepaalde prestaties die je behaalt, etc Als je op sociale media naar beelden zoals deze kijkt, hoe voel je je dan? 15

Dia 16 15 Moedig leerlingen aan zo creatief mogelijk te zijn in hun ideeën. Hoe kunnen wij onze kijk op mediaberichten veranderen? n? De leerlingen bedenken manieren om te veranderen hoe ze verschillende media gebruiken of maken en kritisch om te gaan met mediaberichten die schoonheidsidealen aanprijzen. > > Organiseer een kort groepsgesprek. > > Laat verschillende groepjes leerlingen een bepaald type media onderzoeken. Wat kun je doen om te laten zien dat je het er niet mee eens bent of het niet waardeert hoe de media, inclusief sociale media, een onrealistisch ideaalbeeld neerzetten of versterken? > > Nodig leerlingen uit om hun gedachten over verschillende soorten media te delen. Je zou ervoor kunnen kiezen je eigen foto's niet te bewerken, positieve berichten te tweeten, naar tijdschriften schrijven, een campagne voeren tegen het gebruik van geretoucheerde foto's, aan mensen kunnen vertellen wat er allemaal in tijdschriften wordt gedaan aan beeldbewerking een online petitie starten. Het kan helpen een voorbeeld te geven. Een voorbeeld is de 14-jarige Julia Bluhm uit de VS, die een online petitie heeft opgezet met als resultaat dat het tijdschrift Seventeen beloofde om de vorm van de gezichten en lichamen van modellen niet meer te retoucheren. 16

Dia 17 16 Zet je in voor verandering 5 minuten Aan het eind van dit onderdeel hebben leerlingen nagedacht over wat ze geleerd hebben in de workshop en zullen ze actie ondernemen om zich in te zetten voor zelfvertrouwen ten aanzien van het lichaam In de loop van de workshop hebben leerlingen: Kennis over media opgedaan waarbij ze ontdekt hebben dat beelden en boodschappen uit de reclamewereld, film en sociale media vaak een gemanipuleerde versie van de waarheid zijn. Ingezien dat het zinloos is zichzelf met beelden in de media te vergelijken omdat deze vaak schoonheidsidealen aanprijzen om ons producten en diensten te verkopen. Manieren bedacht waarop ze weerstand kunnen bieden aan mediabeelden en berichten waarin schoonheidsidealen worden aangeprezen. Wat hebben we vandaag geleerd? > > Vraag vrijwilligers om kort te vertellen wat ze tijdens de workshop hebben geleerd. Beelden in de media worden vaak gemanipuleerd. Het is schadelijk om mensen te vergelijken met beelden die in de media worden gebruikt. Wij kunnen onze kijk op mediaberichten veranderen. Wat hebben we in deze workshop geleerd? > > Vraag vrijwilligers belangrijke punten van de dia op te lezen en vat de punten, die de leerlingen eventueel gemist hebben, samen. Laat de leerlingen de kernboodschappen in hun eigen woorden uitdrukken. De leerlingen delen alle belangrijke boodschappen uit de workshop van vandaag. 17

Hoe zet jij je in voor verandering? > > Vraag een of twee leerlingen om hun gedachten te delen: Wat hebben we geleerd over beelden in de media? Help leerlingen een kleine en concrete actie te kiezen waardoor het gemakkelijker is zich eraan te houden. Dia 17 18 De leerlingen hebben vandaag geleerd kritisch te staan tegenover beelden of berichten in de media die schoonheidsidealen bevestigen. Hoe wapen jij je tegen beelden of boodschappen in de media die schoonheidsidealen bevestigen? > > Nodig een of twee leerlingen uit om hun ideeën met de klas te delen. De leerlingen zouden bijvoorbeeld met anderen kunnen delen wat ze weten over de manipulatie van beelden in de media, een merk of mediabedrijf dat gemanipuleerde beelden gebruikt erop aanspreken, veranderen wat ze zelf op sociale mediasites plaatsen. > > Bedank de leerlingen voor hun deelname aan de sessie en rond de workshop af. Bied zo mogelijk aan dat leerlingen na de workshop naar je toe mogen komen met vragen of praat op een ander moment met de leerlingen over de onderwerpen die in de workshop zijn behandeld. 18

> > Moedig uw leerlingen aan de ideeën die tijdens de workshops van vandaag genoemd zijn verder te onderzoeken door het 'De volgende stap'-blad in te vullen voor de volgende workshop. > > Stel voor dat ze drie verschillende manieren geven waarop ze hun uiterlijk vergelijken met dat van anderen om hen heen. 19

De volgende stappen U hebt nu Workshop 2: uit de Lekker in je vel: Schoolworkshops voor zelfvertrouwen ten aanzien van het lichaam voltooid. De volgende workshop uit de serie is: Jezelf niet meer vergelijken met anderen. OVER DEZE WORKSHOP: In deze workshop leren leerlingen ontdekken of ze te veel waarde hechten aan de manier waarop anderen er uitzien. Dit leidt er vaak toe dat ze hun eigen uiterlijk met vrienden vergelijken naast dat ze zich vergelijken met persoonlijkheden die ze in de media zien. De leerlingen leren dat de lichaamsdelen waar ze zich meestal op richten bij vergelijkingen, vaak de delen zijn waar ze ontevreden over zijn en dat ze deze vergelijken met mensen waarvan ze vinden dat die er veel beter uitzien. Ze ontdekken hoe deze vergelijkingen niets uithalen en zelfs schadelijk kunnen zijn vanwege de negatieve gevoelens die ze in zichzelf en in anderen oproepen. Ten slotte oefenen ze met alternatieve en positievere reacties op momenten dat ze gaan vergelijken. Dit helpt zelfvertrouwen te krijgen om het beste uit zichzelf te halen en hun individualiteit te waarderen. U vindt het materiaal voor deze en andere workshops in het Lekker in je vel: Vijfsessie-programma op selfesteem.nl.dove.com/nl/ Gebaseerd op 'Happy Being Me' met toestemming en onder licentie van Susan J. Paxton, Sian A. McLean, Shanel M. Few en Sarah J. Durkin, 2013. 20