TASKFORCE VLUCHTELINGEN

Vergelijkbare documenten
TASKFORCE VLUCHTELINGEN

TASKFORCE VLUCHTELINGEN

BLOK 1 thema 1 Kennismaking

Anna en Noah starten met een opleiding in een avondschool. Ze doen een graduaat marketing. Tijdens de eerste pauze praten ze met elkaar.

Magnetische en beschrijfbare dobbelsteen: de taalontwikkeling (1)

OPA EN OMA DE OMA VAN OMA

Les 3. Familie, vrienden en buurtgenoten

Hotel Hallo - Thema 1 Hallo

Inleiding 8 DEEL Les 1 - ik ben, jij bent 14 A1 - Ik kan het werkwoord zijn goed gebruiken. Ik kan vertellen wie ik ben en waar ik ben.

Dinie Ea van Oort Verhaalland Taalleerlijn

TAKENBOEK DEEL 1 0-A1

LES: Wie van de drie? 2

Herhalingsoefeningen. Thema 3 Familie en relaties. 1 Woorden. Familie

Leesboekje familie en vrienden

Spelling: de verdubbelaar

HALLO! HOE GAAT HET MET JOU?

2.5!"FAMILIETREKJES. # basistaak DOEL MATERIAAL ORGANISATIE VERLOOP

Voorwoord. Bondi Sciarone

KLOK MONOPOLY. Iedere speler heeft 1 pion en de 32 huisjes in dezelfde kleur nodig. Je neemt dus maar de helft van de paarse kaartjes uit de doos!

Lesdoelen De kinderen leren dat er woorden zijn die de (soort)naam voor mensen en dieren aanduiden en maken kennis met de term zelfstandig naamwoord.

door denken werkboek DAMON 01_Doordenken_WB_v1a.indd :10

Liefde, voor iedereen gelijk?

Lesbrief: Bewust sociaal Thema: Wat is Mens & Dienstverlenen?

SAMEN-WERKEN MET DE MENSEN OM JOU HEEN

20 Ideeën met speelkaarten

Winkelen in het bos?

Spreekopdrachten thema 3 Kinderen

4 manieren om Samsam te gebruiken

Les 1 : Mijn familieboom

optellen 1 Doel: plaats bepalen op de getallenlijn 2 Doel: optellen met de rekentekens + en 3 Doel: optellen van concreet naar abstract Herhalen

Hotel Hallo - Thema 2 Hallo TELEVISIE KIJKEN

Wie is dat? thema. Hoe heet jij? Ik weet het niet! Beatriz. Marco. Hallo, ik heet Jürgen. Dag mevrouw. Dag meneer. Hoi! Ik heet Bushra. En jij?

Spinners. Veel plezier! Juf Els en juf Anke

Hoeveel water verbruik ik?

LES: Wie van de drie?

Doel van de activiteit Inzien hoe diversiteit en discriminatie in de samenleving/ binnen groepen kan zijn.

Waarom hebben rijkere mensen minder kinderen?

werkbladen thema 5 werk

Opstartlessen. Les 2. Wonen. Wat leert u in deze les? Veel succes! Een gesprek voeren over wonen. Zeggen hoe u woont.

Afnameprotocol - Oneven Groep

BESPREKING 1e KLAS 1e REKENPERIODE MM Luc Cielen

C Relaties. C1 Bij wie hoor ik? 3 C2 Vriendschap 7 C3 Verliefd 12 C4 Verkering 16 C5 Trouwen 22

1 DISK, Boom Amsterdam

Acht leesadviezen voor thuis

Spreken. Les 5: Wat zeg je? Gezondheid. SPREKEN NIVEAU A1

Schrijfvaardigheid. Voorbereidende fase

Les 1. A Het alfabet. Rose Omar. Welkom! Welcome! Bienvenue! እንቛዕ ብደሓን መጻእኩም! Hallo, wat is jouw naam? Mijn naam is Rose. = ik mijn.

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Grenzen stellen Deze bijeenkomst sluit aan bij Moments, magazine voor ouders van jongeren van jaar

Aanvullende informatie ter voorbereiding op de TGN A1. Inleiding. Hoe maakt u de TGN?

Les 5 Werkwoorden 22 Les 6 De persoonsvorm van het werkwoord 24 Les 7 De, het, een 26 Les 8 Het meervoud (op -en, -s of - s) 28 Herhalingstoets 2 30

Taalklas.nl Plus Cursistenmateriaal

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

Accent op verhaal. Aan al deze doelen wordt gewerkt, toch duidt u best aan welke u in de verf wil zetten.

MAFKEES! HALLO, BENT U DAAR NOG?

Rechtvaardige Rechters in actie

Taken en lessen bij de duizendpoten

LES: Groepjes maken 2

Auteur: Mirjam Wind, docent en coördinator NT2, Educatie Video s: Gabe Dijkstra en Rick Biemolt, studenten Alfa-college, MultiMedia en Design

werkbladen thema 6 feestdagen en vrije tijd

U ontvangt deze folder, omdat bij een familielid of bekende afasie is geconstateerd. Afasie is een taalstoornis die ontstaat door niet aangeboren

Wie ben jij? HOOFDSTUK 1 WOORDEN. Kies het goede woord. 1 Ik... Paula. a heet b naam kom je vandaan? a Hoe b Waar

Kun je dit nog? Spelling. Kaartjes met schrijfaanwijzingen. Kaartje bij woordpakket 1. Voorbeeld

Les 4: Les conversatie + grammatica Nederlands Conversatie Les 2 A-klas

En action 5. Woordtrainer. Salut! Ga naar voor meer informatie.

Hoe leer ik uit... Naam: Klas:

Mensen met afasie hebben moeite met taal, maar zij zijn niet gek!

2c nr. 1 zinnen met want en omdat

09/2015. Dit bundeltje is van. Actua. De vluchtelingencrisis. Dit bundeltje is van /70 = /10. Leen Van Damme. Pagina 1

40 Suggesties met...

1. INLEIDING 2. LESMATERIAAL

Spreekopdrachten thema 1 Voorstellen

ANTWOORDBLAD VLUCHTELING. Uitgeverij Kluitman Alkmaar B.V. naar het boek van Alan Gratz, ISBN

Streefniveaus NT2 Voorbeelden, kenmerken en inkijkjes in de les

Ik geloof dus ik ben?

Les 2 Uit welk land kom jij? TESTEN TEST 1

Lespakket. Het monsterbonsterbulderboek. Door: Maike Douglas.

Opstartlessen. Les 1. Kennismaken

SAMEN-WERKEN MET DE MENSEN OM JOU HEEN

Voor jou! Dit boek is voor jou. Het gaat over God. En over God en jou samen. Over Gods liefde voor jou.

EEN BRIEFJE SCHRIJVEN OM EEN AFSPRAAK TE MAKEN

Luister naar het lied en lees mee met de tekst. Kies telkens het juiste woord.

werkbladen thema 1 naar een nieuwe school

Spellen bij kern 2 Spel 1: Stickers plakken Spel 2: Wie maakt de meeste woorden? Spel 3: Woorden maken Spel 4: Zelf typen Spel 5: Letterboek maken

Opmerking 2: laat de tussenstap aanvankelijk luidop doen, later (als het vlot gaat) in stilte.

Aardoliealarm in het bos

Thema Op zoek naar werk. Lesbrief 7. Werk vragen in een winkel

Thema Op het werk. Les 15. Vrij vragen

Kern 2: teen - een - neus - buik - oog. Spellen bij kern 2. In deze kern leert uw kind: Letters: t n b oo ee Woorden: teen - een - neus - buik - oog

Dag! kennismaken. Ik ben Eric.

LESBRIEF LES 1 DE VOEDSELKETENLES SAMENVATTING LES 1 VOORBEREIDING BENODIGDHEDEN DUUR LESDOELEN LINK ZAAKVAKKENINHOUD. Wat is voedselverspilling?

6-9 jaar LESGEVEN OVER VLUCHTELINGEN. Hoe je leerstof over vluchtelingen kan integreren in leerstof voor de basisschool

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Communiceren met je puber Deze bijeenkomst sluit aan bij Moments, magazine voor ouders van jongeren van jaar

Luc Cielen BAS KUNSTLER LEEST. HET BEGIN. Dag 6

Praten over jezelf VOOR BEGINNENDE SPREKERS VAN HET NEDERLANDS (NIVEAU 0-A1+)

Criteria. Wat vind ik belangrijk in mijn werk?

Transcriptie:

TASKFORCE VLUCHTELINGEN Provincie West-Vlaanderen LESPAKKETTEN

1 1 Personalia Je leert iemand groeten. Je leert jezelf voorstellen. Je leert zeggen waar je vandaan komt. Je leert vertellen over je familie. Je leert tellen tot 12. Je leert een telefoonnummer dicteren / noteren. Benodigd materiaal: - Bundel lesgever - Bundel deelnemer - Oefenkaartjes + oefenpagina s - Bestand beamer - 2 dobbelstenen

2 1 Hallo, ik ben Peter. Probeer als lesgever zoveel mogelijk te tonen wat je bedoelt. Wijs bij ik ben bv. naar jezelf. Lesgever: Goeiedag. Ik ben [naam]. Goeiedag. Goeiedag. Ik ben Peter. Hallo. Hallo. Goeiemorgen. Goeiemiddag. Goeieavond. 2 Wie ben jij? Vraag wie de deelnemers zijn. Laat eerst de zinnetjes nazeggen, de klanken oefenen: Wie ben jij? Ik ben. Vraag daarna aan elke deelnemer wie hij is. Stel de vraag telkens opnieuw. Herhaal het antwoord en stel op die manier de deelnemer aan de rest van de groep voor. Zo wordt 1 e, 2 e en 3 e persoon enkelvoud van het werkwoord zijn ingeoefend. Lesgever: Wie ben jij? Deelnemer: Ik ben [naam]. Lesgever: Hij/zij is [naam]. Wie ben jij? Ik ben 3 En jij? Wie ben jij? Ga het hele rijtje af en zorg ervoor dat iedere deelnemer zo aan het woord komt. Deelnemer 1 vraagt aan deelnemer 2: Wie ben jij? Deelnemer 2 antwoordt: Ik ben [naam]. Deelnemer 1 stelt deelnemer 2 aan de anderen voor: Hij/zij is [naam]. Wie ben jij? Ik ben Anna. Zij is Anna.

Wie ben jij? Ik ben Viktor. 3 Hij is Viktor. 4 Mijn naam is Peter. Geef andere structuren om zich voor te stellen. Lesgever: Ik ben [naam]. Mijn naam is [naam]. Ik heet [naam]. Syrië Afghanistan Somalië Vrouw Man Man Shuruq Abdul Madar Wie ben jij? Hoe heet jij? Wat is je naam? Ik ben Ik heet Mijn naam is Ik ben Shuruq. Ik heet Abdul. Mijn naam is Madar. Wie is hij? Hoe heet hij? Wat is zijn naam? Hij is Hij heet Zijn naam is Hij is Abdul. Hij heet Abdul. Zijn naam is Abdul. Wie is zij? Hoe heet zij? Wat is haar Zij is Zij heet Haar naam is Zij is Shuruq.

4 Zij heet Shuruq. Haar naam is Shuruq. 5 Man of vrouw? Shuruq is een vrouw. zij Zij is een vrouw. Shuruq zegt: Ik ben een vrouw. Abdul is een man. hij Hij is een man. Abdul zegt: Ik ben een man.

5 6 Ik kom uit België. Zeg dat je uit België komt. Bij ik wijs je naar jezelf. Lesgever: Ik kom uit België. Ik kom uit België. 7 Uit welk land kom jij? Vraag nu aan de deelnemers uit welk land ze komen. Laat hen eerst de zinnen nazeggen, de klanken oefenen: Uit welk land kom jij? Ik kom uit. Vraag daarna aan elke deelnemer uit welk land hij/zij komt. Stel de vraag telkens opnieuw. Herhaal het antwoord en geef op die manier info over de deelnemer aan de rest van de groep. Zo wordt 1 e, 2 e en 3 e persoon enkelvoud van het werkwoord komen ingeoefend. Lesgever: Uit welk land kom jij? Deelnemer: Ik kom uit Lesgever: Hij/zij komt uit.

6 Uit welk land kom jij? Ik kom uit Ik kom uit Somalië. Uit welk land komt hij? Hij komt uit Hij komt uit Irak. Uit welk land komt zij? Zij komt uit Zij komt uit Syrië. 8 En jij? Waar kom jij vandaan? Ga het hele rijtje af en zorg ervoor dat iedere deelnemer zo aan het woord komt. Deelnemer 1 vraagt aan deelnemer 2: Uit welk land kom jij? Deelnemer 2 antwoordt: Ik kom uit Deelnemer 1 stelt deelnemer 2 aan de anderen voor: Hij/zij komt uit Uit welk land kom jij? Ik kom uit Irak. Hij komt uit Irak.

7 Uit welk land kom jij? Ik kom uit Irak. Zij komt uit Irak. 9 Wie ben jij? Waar kom je vandaan? Vraag aan een aantal deelnemers zich voor te stellen. De deelnemers kunnen nu zeggen wie ze zijn en uit welk land ze komen. Ik ben Shuruq. Ik heet Shuruq. Mijn naam is Shuruq. Ik kom uit Syrië. In een sterke groep kan hierna eventueel een spel gespeeld worden. De deelnemers moeten hiervoor kunnen lezen. Lees eventueel eerst zelf de gegevens van de personages voor: de verschillende buurlanden van België komen aan bod, net zoals de multiculturele Europese samenleving. Laat de namen van de landen nazeggen. Deel de persoonskaarten uit. Ieder personage bestaat twee keer. Toon vooraf dat iedere kaart twee keer in het pakket zit. Het is de bedoeling dat de deelnemers in het leslokaal rondlopen en aan de andere deelnemers vragen wie ze zijn en vanwaar ze komen (het fictieve personage). Ze blijven deze vragen stellen tot ze hun dubbelganger gevonden hebben. Op de kaartjes staan volgende personages:

8 België Frankrijk Duitsland Vrouw Vrouw Vrouw Noor Sofia Katrin Nederland Engeland Engeland Vrouw Vrouw Man Els Allyson John Nederland België Frankrijk Man Man Man Alex Karim Adil 10 Je gezin Bekijk de tekening. Overloop de woorden, laat de deelnemers de woorden herhalen. Neem de reeks kaartjes van het gezin. Toon telkens een afbeelding. Laat benoemen. Zeg eventueel het woord nog eens voor. Je kunt met de kaartjes werken om deze woordenschat in te oefenen.

9 Neem een afbeelding, bv het gezin. Laat het kaartje zien, vraag wat het is. Deelnemer 1 zegt: het gezin. Leg een volgende afbeelding erbij, bv. de ouders. Deelnemer 2 herhaalt het eerste woord en vult aan: het gezin, de ouders. Leg nog een afbeelding erbij, bv. de moeder. Deelnemer 3 herhaalt de vorige woorden en vult aan: het gezin, de ouders, de moeder. Zo leg je telkens een kaartje bij. het gezin de ouders de moeder de vader de zoon de dochter de baby de kinderen de broer de zus getrouwd de vrouw de man Stel vragen aan de deelnemers. Lesgever: Ben jij getrouwd?

10 Deelnemer: Ja/Nee. Lesgever: Heb jij kinderen? Deelnemer: Ja/Nee. Ben jij getrouwd? Nee. Heb jij kinderen? Nee. Weetje: om ja/nee te verduidelijken is het wellicht beter de symbolen + en te gebruiken. De gebaren die wij gewoon vinden (ja = knikken, nee = hoofd schudden) worden niet overal gebruikt en betekenen in sommige landen zelfs net het omgekeerde. 11 Hoeveel? Lees de getallen luidop voor. Laat herhalen. Je kunt de getallen oefenen met 2 dobbelstenen. Gooi telkens 1 of 2 dobbelstenen en laat het aantal ogen op de dobbelsteen/dobbelstenen tellen en benoemen. 1 een 2 twee 3 drie 4 vier 5 vijf 6 zes 7 - zeven 8 - acht 9 negen 10 tien 11 elf 12 - twaalf 0 - nul

11 12 Heb jij een gsm? Lees het gsm-nummer voor. Laat het herhalen. Lesgever: Heb jij een gsm? Deelnemer: Lesgever: Wat is je nummer? Deelnemer: 0486 317592. Heb jij een gsm? Wat is je nummer? 0486 317592 nul vier acht zes drie een zeven vijf negen twee Oefening. De deelnemers krijgen een blad met een aantal gsm-nummers. Ze werken per 2. De ene deelnemer krijgt versie A. De andere deelnemer krijgt versie B (zie volgende pagina s). Ze vragen aan hun buurman/buurvrouw het gsm-nummer. Ze noteren het nummer. Na de oefening vergelijken ze de nummers om te zien of ze juist gedicteerd / genoteerd hebben.

12 FOTOKOPIEERPAGINA S Versie A 1 Heb jij een gsm? Wat is je nummer? 2 0496-375182 3 Heb jij een gsm? Wat is je nummer? 4 0431-856972 5 Heb jij een gsm? Wat is je nummer? 6 0482-379516

13 Versie B 1 0475 853296. 2 Heb jij een gsm? Wat is je nummer? 3 0457-607391 4 Heb jij een gsm? Wat is je nummer? 5 0416-823597 6 Heb jij een gsm? Wat is je nummer?