Gespreksspel. gespreksspel. Ontdek meer over elkaars pleegzorg-ervaringen. Ontdek meer over elkaars pleegzorgervaringen

Vergelijkbare documenten
Was getekend ZET JE PLEEGZORG-GEDACHTEN OP PAPIER DRAAIBOEK VOOR EEN NETWERKBIJEENKOMST VOOR PLEEGOUDERS. Was getekend 1

OOG HOUDEN VOOR JE EIGEN VITALITEIT

Eerste hulp bij kiezen!

In gesprek met pleegouders

Week van de opvoeding

Spelregels voor de kaarten Beroepskwaliteiten en Leerpunten. Het Beroepskwaliteitenspel

SPELVARIANTEN. Je ontdekt meer in een uur spelen dan in een jaar converseren Plato

SPELVARIANTEN. Heb je vragen, feedback of wil je op weg geholpen worden, neem contact met ons op.

Spel Videogames: spelen, praten & leren

Het medezeggenschapsspel

Meningsvorming: jij en vluchtelingen

Wie ben jij? HANDLEIDING

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Communiceren met je puber Deze bijeenkomst sluit aan bij Moments, magazine voor ouders van jongeren van jaar

OPGELUCHT STAAT NETJES

Spelregels Hoe word ik tevreden & gelukkig?

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Rouw en verlies Deze bijeenkomst sluit aan bij Moments, magazine voor ouders van kinderen van 8-12 jaar

Leren als een expert!

Wat zou jij doen? Denk mee met elkaars pleegzorgdilemma s. Draaiboek voor een netwerkbijeenkomst voor pleegouders. Wat zou jij doen?

Als jij mocht vragen wat je wilde, wat zou je dan bovenaan je verlanglijstje zetten? Waarom wil je juist dat graag hebben?

In je kracht. Werkboek voor deelnemers

Sinterklaas Dobbelspel

SPELREGELS. Benodigdheden: Het speelbord, de dobbelsteen, de zandloper, pionnen, vragenkaarten, kwartetkaarten en Match-it! kaarten.

Creatief en flexibel toepassen van Triplep. Maarten Vos Doe, laat zien, lach, oefen en geef applaus

Het Sinterklaasdobbelspel

Handleiding SHARE. Regio College. Auteur: L.E. Sinnema Master Professioneel Meesterschap MBO. Opleiders: Drs. Trudy Moerkamp Dr.

Werkvormen: Basis 6.1 Kwaliteiten van een vriend Reflectie Subgroepen 30 min 6.2 Hyves-profiel Reflectie Subgroepen (digi) 20 min.

Knokken voor je pleegkind

LESSUGGESTIES BIJ DE BOEKENKIST COMING OF AGE - praktijkonderwijs

Hotel Hallo - Thema 2 Hallo TELEVISIE KIJKEN

spelregels Paul de Leeuw

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Moeilijke kindervragen

Spreekopdrachten thema 4 Gezondheid

Sleutels cliëntgericht werken: ga met jouw team aan de slag!

Geloofsopvoeding 3. Leeftijd: Soort bijeenkomst: Soort werkvorm: Thema: 3e bijeenkomst - Communiceren met je kind

SPEELWIJZE KENNISMAKINGSSPEL

SPELVARIANTEN. Bonus: Ondertussen oefen je met het geven en ontvangen van feedback en bouw je aan het vertrouwen in jouw team.

In je kracht. Spelhandleiding

11 werkvormen die helpen loslaten

het grote kerstdobbelspel

SPEELWIJZE KENNISMAKINGSSPEL - Bladzijde 1 / 5

spelrichting verandert

spelregels SPELREGELS spelen en leren, kijk eens wat ik al kan!

11 werkvormen die helpen loslaten

Oefenen met breuken. Circuitles voor groep 6

Leeftijd: 9-12 Thema: God, heilige Geest, identiteit, Normen en waarden, Pinksteren Tijdsduur: 60+ min.

LES: Wie van de drie? 2

Elke groep van 3 leerlingen heeft een 9 setje speelkaarten nodig: 2 t/m 10, bijvoorbeeld alle schoppen, of alle harten kaarten.

Dit spel bedoelt te kijken naar je leven: terugkijken èn vooruit kijken.

LES: Wie van de drie?

Doelen: - De leerlingen weten dat talent, hard werken en een goede voorbereiding belangrijk zijn als je beroemd wilt worden;

Nationaal Gevangenismuseum Gevangen in beeld

De Keukentafel Uitdaging

11 NIEUWE SPELVORMEN TE GEBRUIKEN BIJ DE TRAININGSTOOL CREATIEF COMMUNICEREN IN BEELD EN WOORD

open deuren spel Stap eens écht door die open deur

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

Spelregels IK BOX spel (3 of 4 personen)

Inhoud. Mijn leven. ik doe mijn administratie

Praten met je pleegkind

Een gastspreker op bezoek

SPEELWIJZE OPVOEDINGSSPEL - Bladzijde 1 / 10

RONDE 1 dobbelsteen met ogen

Toolkit. KIJK MET JE HART EN VERWONDER WAT JE ZIET

Voordoen (modelen, hardop denken)

Wat is de omgekeerde collecte?

DONOR IN HART EN NIEREN

Vingertwister. Spelvariant met drie vingers

leven met een chronische ziekte

SPELHANDLEIDING. complimenten. spel. kijk met je hart en verwonder wat je ziet

Lesbrief bij Als honden konden bidden van Margriet Cobben

SPEELWIJZE EIGEN WIJSHEDEN SPEL - Bladzijde 1 / 6

Breukenpizza! Ga je mee om de wonderlijke wereld van de breuken te ontdekken? Bedacht en ontwikkeld door Linda van de Weerd.

Maarten Stevens

Handleiding voorbereidende les bij Democracity. Basisonderwijs. Versie 22 mei Handleiding voorbereidende les bij Democracity

Behandel een kind zoals die is, en het zal zo blijven. Behandel het kind zoals het kan zijn, en het zal zo worden.

MODULE #7 CORE PURPOSE

Bekende bijbelse verhalen

4 communicatie. Ik weet welke informatie anderen nodig hebben om mij te kunnen begrijpen. Ik vertel anderen wat ik denk of voel.

Verkeersbordendomino werkblad 1 groep 7 en 8

De nieuwe zorgmedewerker

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Opa, wie is God? Deze bijeenkomst sluit aan bij Moments, magazine voor ouders van kinderen van 0-8 jaar

Intervisie. Helpende Z&W versnelde leerroute. ROC Mondriaan, School voor Zorg en Welzijn, Leiden

Dobbelstenenrace LESRICHTLIJN OVERZICHT LES LESDOELEN MATERIALEN, MIDDELEN EN VOORBEREIDING. Opstarten - 15 minuten

Hoeveel water verbruik ik?

het grote sinterklaasdobbelspel

Dag van Respect & PABO. DOE MEE met de Dag van Respect 8 November 2012

Vingertwister. Spelvariant met twee vingers

Breng je. Talent kaart

Werkvormen beroepenkaarten

Bijeenkomst over geloofsopvoeding Grenzen stellen Deze bijeenkomst sluit aan bij Moments, magazine voor ouders van jongeren van jaar

Kwartetten met klinkers

Waar is God? Leeftijd: 9-12 Thema: God Tijdsduur: 60+ min. Deze bijeenkomst gaat over de aanwezigheid van God onder de mensen.

Voorbereidend gesprek Vragen die de leerkracht kan stellen: Introductielessen Primair Onderwijs Introductieles 1: Schetsen voor het schoolplein

Instructie 1. Heb jij je voelsprieten uitstaan? De relatie met je cliënt

Inleiding 8 DEEL Les 1 - ik ben, jij bent 14 A1 - Ik kan het werkwoord zijn goed gebruiken. Ik kan vertellen wie ik ben en waar ik ben.

JAARKA(ART)LENDER w w w. K A A R T k i n d e r c o a c h p r a k t i j k. n l

Werkvorm. een goed gesprek over. samenwerking. Voorbereiding

SPEELWIJZE KENNISMAKINGSSPEL

Teken een architect. Lees het volgende verhaal:

SPEELWIJZE LEKKER BLIJVEN WERKEN SPEL

Transcriptie:

Het grote Grote pleegzorg Pleegzorg gespreksspel Gespreksspel Ontdek meer over elkaars pleegzorgervaringen Ontdek meer over elkaars pleegzorg-ervaringen

Het grote pleegzorg gespreksspel Het Grote pleegzorg Gespreksspel DE ACTIVITEIT IN HET KORT Een set vragenkaarten en een dobbelsteen: meer heb je niet nodig om wat dieper met elkaar in gesprek te raken over pleegzorg. Het spel kan op zes verschillende manieren worden gespeeld. VOOR WIE IS DEZE ACTIVITEIT BEDOELD? Voor pleegouders die elkaar (regelmatig) opzoeken om als groep ervaringen uit te wisselen en met elkaar mee te leven. Groepsgrootte: vanaf vier à vijf personen. Ook geschikt om met een grote groep pleegouders toch wat meer inhoudelijk in gesprek te komen. WAT IS HET DOEL? Het spel brengt variatie en verdieping in het uitwisselen van pleegzorgervaringen en stimuleert het actief luisteren naar elkaar. Dat geeft een impuls aan de onderlinge betrokkenheid binnen de groep. ACHTERGRONDINFORMATIE Wanneer twee pleegouders elkaar ontmoeten, is er gesprekstof voor drie. Elke dag beleef je wel dingen die het vertellen meer dan waard zijn. Omdat je er vol van bent, dingen je raken, blij maken of juist frustreren. Kortom: omdat je ze gewoon kwijt moet. Hoe zorg je ervoor dat iedereen aan het woord komt? Dat het gesprek niet aan de oppervlakte blijft en dat jullie ook echt naar elkaar luisteren? Dit spel kan daarbij helpen. De werkvorm maakt dat je aan het denken wordt gezet. Door een vraag die iemand jou stelt, maar vast ook door de antwoorden van anderen. Luisteren is een kunst, zeker als je zelf vol zit met je eigen pleegzorgbelevenissen. Dat laat dit spel mooi zien. Hoe je het ook speelt: het groepsgesprek krijgt een andere dimensie. PRAKTISCH Je kunt dit spel op zes verschillende manieren spelen. In dit draaiboek wordt eerst de basisvariant uitgelegd. Daarna volgen er nog vijf andere spelmogelijkheden. Lees het draaiboek door en kies de variant die je het meest aanspreekt. Wie weet kun je in de toekomst ook nog eens een andere variant proberen. De vragen zijn onderverdeeld in zes verschillende categorieën. Iedere categorie heeft een cijfer. De naam van de categorie en het cijfer staan op de voorkant van de kaartjes. Schrijf hetzelfde cijfer ook op de achterzijde van ieder kaartje. BENODIGDHEDEN Per vier deelnemers een kopie van de werkbladen. Eén of twee laptops. Pennen, briefpapier, evt. ansichtkaarten. Enveloppen. 2

Het grote pleegzorg gespreksspel VOORAF Print of kopieer de werkbladen en knip alle kaartjes uit. Vergeet ook de dobbelstenen niet. Voor minder dan een euro koop je een setje van tien bij winkels als Blokker, Bart Smit of Action. Variant 1: Basisvariant Duur: Spelvorm: Vooraf: Activiteit: 45 minuten of langer Deze basisvariant speel je in groepjes van ongeveer vier personen. Dat gaat het prettigst wanneer je samen aan tafel zit, maar dat hoeft niet per se. Zorg per vier deelnemers voor één set vragenkaarten, een dobbelsteen en een exemplaar van de spelregels. Knip de kaarten uit, schrijf het nummer van de categorie achterop en leg de kaarten omgekeerd op tafel. Verdeel de ouders in groepjes van ongeveer vier personen. Leg uit dat de jongste als eerste de dobbelsteen mag gooien. De uitkomst bepaalt van welke stapel hij of zij een vraag mag stellen. Elke stapel is een andere categorie: 1. Verlangen Over dromen en idealen 3. Verbinden Over communicatie in je pleeggezin 4. Veranderen Over doelen stellen en leren 5. Verbijten Over moeilijke pleegzorgmomenten 6. Vergeten Over bijzondere herinneringen Voordat je een kaart pakt, kies je eerst aan wie je de vraag wilt stellen. Pak vervolgens een kaart en lees de vraag hardop voor. De persoon aan wie de vraag gesteld wordt, geeft antwoord. Daarna kunnen de andere deelnemers doorvragen. Let op: het is belangrijk dat de anderen het gesprek niet overnemen en ook niet gaan discussiëren over het antwoord dat wordt gegeven! Degene die de vraag krijgt heeft alle ruimte om zelf zijn of haar antwoord te geven. De anderen helpen diegene zijn of haar gedachten te ordenen door goed te luisteren en door vragen te stellen. Per vraag is er zo'n vijf minuten tijd. Bij vier personen en 45 minuten komt iedere deelnemer twee keer aan het woord. 3

Het grote pleegzorg gespreksspel Variant 2: Estafette Duur: Spelvorm: Vooraf: Activiteit: 60 minuten Voor deze variant werk je in tweetallen, in steeds wisselende samenstellingen. Voor groepen vanaf ca. 6 personen. Zorg per 4 deelnemers voor één set vragenkaarten, een dobbelsteen en een exemplaar van de spelregels. Knip de kaarten uit, schrijf het nummer van de categorie achterop en leg de kaarten omgekeerd op tafel. Verdeel de ouders in tweetallen en geef iedere ouder één vraag uit iedere categorie. Iedere speler heeft dus zes kaartjes. De ouders stellen vraag één van hun stapel aan hun gesprekspartner. Geef hen hiervoor per ronde tien minuten de tijd (vijf minuten per persoon). Geef na vijf minuten een seintje: degene die daarnet aan het woord was stelt nu de vraag en andersom. Na tien minuten wisselen de deelnemers van gesprekspartner en beginnen de gesprekken opnieuw. Wanneer je een uur speelt, heeft iedereen zes andere pleegouders uitgebreid gesproken. Variant 3: Vragenbingo Duur: Spelvorm: Vijf minuten per deelnemer. Deze variant speel je met de hele groep. Voor groepen tot ca. 8 personen. Vooraf: Zorg voor één set vragenkaarten, schud de kaarten en nummer ze aan de voorzijde van 1-24. Activiteit: Vraag de deelnemers om beurten een getal onder de 25 te noemen en stel hen de vraag die bij dat nummer hoort. De hele groep luistert naar het antwoord. Uiteraard is het ook in deze variant de bedoeling dat de groep degene die aan het woord is zoveel mogelijk helpt zijn of haar gedachten te ordenen en daar woorden aan te geven. Dat kan door te luisteren en door aanvullende vragen te stellen. Je kunt overigens ook een bingomolen laten bepalen wie welke vraag krijgt. Haal dan van tevoren de balletjes met een cijfer boven de 24 uit de molen. 4

Het grote pleegzorg gespreksspel Variant 4: De vraag van vandaag Duur: Spelvorm: Vooraf: Activiteit: 60 minuten Deze variant kun je met de hele groep, maar ook in kleinere groepjes spelen. Zorg voor één complete, uitgeknipte set vragenkaarten. Leg alle kaarten, gesorteerd per categorie, zó op tafel dat de vragen leesbaar zijn. Vraag iedere pleegouder één vraag uit te kiezen die hem of haar echt aan het denken zet. Geef de groep vijf minuten bedenktijd om individueel goed over het antwoord op die vraag na te denken. Luister daarna naar elkaars vragen en antwoorden. Dat kan in tweetallen, in kleine groepjes of met de hele groep. Variant 5: Eén groep, één vraag Duur: Spelvorm: Vooraf: Activiteit: Vanaf ca. 15 minuten Deze variant kun je met de hele groep, maar ook in kleinere groepjes spelen. Zorg voor één complete, uitgeknipte set vragenkaarten. Kies vooraf zelf een aantal vragen uit waarvan je denkt dat ze aansluiten bij wat er in jullie groep speelt. Stel steeds één vraag aan de hele groep, laat de deelnemers een minuut nadenken en maak dan een rondje. Iedereen krijgt één minuut de tijd om zijn of haar antwoord op de vraag te geven. Je kunt het gesprek verder verdiepen door vervolgvragen te stellen. Bijvoorbeeld: Je hebt nu de antwoorden van de anderen gehoord. Wil je nu jouw eigen antwoord nog aanvullen? Wat valt op in ieders antwoord? Is er een rode draad te ontdekken? Wat leer je van de antwoorden die de anderen gaven? Variant 6: De Journalist Duur: Spelvorm: 60 minuten Voor deze variant bespreken pleegouders dezelfde vraag met meerdere pleegouders in korte tweegesprekken. 5

Het grote pleegzorg gespreksspel Vooraf: Activiteit: Zorg voor één complete, uitgeknipte set vragenkaarten. Leg alle kaarten, gesorteerd per categorie, zó op tafel dat de vragen leesbaar zijn. Vraag iedere pleegouder om één vraag uit te kiezen die hij of zij graag aan andere pleegouders wil stellen. Vervolgens zijn er vier rondes van elk twee keer twee minuten waarin de deelnemers in tweetallen hun vraag aan elkaar stellen. Na de eerste twee minuten geef je een seintje: tijd om te switchen! Na vier minuten wordt van gesprekspartner gewisseld en stelt iedereen zijn of haar vraag aan een ander. Doe dit vier keer, zodat iedereen vier verschillende antwoorden op dezelfde vraag heeft gehoord. Na vier rondes geef je iedereen kort de tijd om de antwoorden voor zichzelf op een rijtje te zetten. Deel daarna in de groep jullie indrukken met elkaar. 6

Het grote Pleegzorg gespreksspel Zo werkt het spel: De jongste van iedere groep mag beginnen. Gooi de dobbelsteen. Elk cijfer correspondeert met één van de categorieën vragen. Kies, voordat je een kaart van de stapel pakt, aan wie je de vraag gaat stellen. Lees de vraag hardop voor. Degene aan wie de vraag gesteld wordt, geeft antwoord. Daarna kunnen de andere deelnemers nog doorvragen. In totaal is er zo'n vijf minuten per vraag. Gesprekstips: Degene die de vraag krijgt staat centraal. Andere deelnemers mogen doorvragen, maar gaan de vraag níet zelf beantwoorden! Het is niet de bedoeling om over elkaars antwoorden te discussiëren. Probeer vooral te luisteren naar elkaar. Veel speelplezier! Gespreksspel basisvariant - spelregels 7

Wat was voor jou de reden om pleegouder te worden? Heb je er bewust voor gekozen? Hoe verliep dat proces? Wat hoop jij met jouw pleegouderschap te bereiken? 1. Verlangen Over dromen en idealen 1. Verlangen Over dromen en idealen Wat zou je jouw pleegkind(eren) voor de toekomst toewensen? Hoe ga jij hem of haar daarbij ondersteunen? Als je één wens mocht doen voor jouw pleeggezin, wat zou jij dan wensen? 1. Verlangen Over dromen en idealen 1. Verlangen Over dromen en idealen 8

Hoe laad jij jezelf op? Lukt het jou momenteel om voldoende aan jezelf toe te komen? Vaak ben je als ouder zó bezig met alles wat moet, dat je vergeet plezier te maken en te genieten. Hoe is dat bij jou? 2. Vermaken Over plezier en leuke momenten

Het contact met je pleegkind(eren) verloopt misschien anders dan met je eigen kind(eren). Welke verschillen ervaar je? Kijk eens naar hoe jullie als gezin contact met elkaar hebben. Waar ben je trots op? 3. Verbinden Over communicatie in je pleeggezin 3. Verbinden Over communicatie in je pleeggezin

Hoe is het contact tussen de (pleeg) kinderen onderling? Wat doe je om dat contact te begeleiden of te stimuleren? Zijn er weleens pleegzorgonderwerpen waar jij en je partner totaal anders over denken? Hoe ga je daarmee om? 3. Verbinden Over communicatie in je pleeggezin 3. Verbinden Over communicatie in je pleeggezin

Welk veranderpunt staat hoog op jullie agenda? Wat moet er de komende tijd echt anders en hoe ga je dat doen? Welke doelen heb je voor jouw gezin voor de komende tijd? Wat ga je doen om die te bereiken? 4. Veranderen Over doelen stellen en leren 4. Veranderen Over doelen stellen en leren

Wat wil jij als pleegvader of -moeder graag leren? Hoe zou je daaraan kunnen werken? Aan welke doelen werk je met je pleegkind(eren)? Hoe pak je dat aan en hoe lukt dat? 4. Veranderen Over doelen stellen en leren 4. Veranderen Over doelen stellen en leren

Ieder pleeggezin kent seizoenen. Wat was in jullie gezin een ingewikkelde periode? (Hoe) ben je daar doorheen gekomen? Samenwerken met de instanties is niet makkelijk. Hebben jullie daarin problemen gekend? Hoe ben je ermee omgegaan? 5. Verbijten Over moeilijke pleegzorgmomenten 5. Verbijten Over moeilijke pleegzorgmomenten

Wat vind je het zwaarst aan het pleegouderschap? Wat brengt jou uit balans? 5. Verbijten Over moeilijke pleegzorgmomenten Omdat pleegkinderen je niet eigen zijn, is het vaak zoeken naar de gebruiksaanwijzing. Wat zijn voor jou de lastigste dingen in hun houding of gedrag? 5. Verbijten Over moeilijke pleegzorgmomenten

Wat herinner je je nog van je eerste dagen als pleegouder? Hoe kijk je nu terug op dat eerste begin? Welk moment met je pleegkind(eren) zal je altijd bijblijven? Waarom maakte dat zo n indruk op je? 6. Vergeten Over bijzondere herinneringen 6. Vergeten Over bijzondere herinneringen

Bijna ieder gezin heeft stapels foto s en in ieder pleeggezin gebeurt zó veel dat je er een boek over kunt schrijven. Hoe leg jij de bijzondere momenten vast? Er gebeurt veel in het leven van je (pleeg)kinderen. Wat hoop je dat zij zich later vooral van deze jaren zullen herinneren? 6. Vergeten Over bijzondere herinneringen 6. Vergeten Over bijzondere herinneringen